"אחרי 30 שנה הכל מתפרק": חברות הענק בורחות מרוסיה - ולוקחות עמן את הכסף והמומחיות

רשימת החברות המנתקות את קשריהן או בוחנות את הפסקת פעילותן ברוסיה גדלה בקצב מסחרר בתחומים כמו נפט, בידור, מזון וייעוץ ■ המחיר יורגש היטב בשני הצדדים: חברות נפט רוסיות יפסידו הון ומומחיות, והחברות המערביות הנוטשות ימחקו מיליארדים מערך השקעותיהן

לוגו בלומברג
בלומברג
שדה נפט של רוזנפט בצפון רוסיה. השותפות עם BP הסתיימה
שדה נפט של רוזנפט בצפון רוסיה. השותפות הסתיימהצילום: Sergei Karpukhin/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

תחילה היתה זו BP, ענקית הנפט הבריטית. אחר כך הצטרפה Shell. תוך יומיים, תאומות האנרגיה הענקיות מבריטניה מכרו השקעות ברוסיה, שאותן טיפחו במשך עשורים. בכך גם הוציאו את עצמן משוק היצוא הגדול בעולם של מוצרי אנרגיה, וכנראה לתמיד. חברות הנפט אינן לבד. הפלישה הרוסית לאוקראינה גורמת לבריחה ענקית של חברות מרוסיה, לאחר שלושה עשורים של השקעות של מדינות המערב ואחרות בעקבות התפרקות בריה"מ ב-1991.

Shell הכריזה כי תמכור את אחזקותיה בפרויקט סחלין-2 לגז טבעי נוזלי (LNG), השקעה ששורשיה בתקופת שלטונו של בוריס ילצין. יום לפני כן הכריזה BP כי תמכור את אחזקותיה ברוזנפט, חברת הנפט הממשלתית, בגלל מתקפת רוסיה על אוקראינה. החלטותיהן מפעילות לחץ על משקיעים זרים אחרים, ובהן ענקיות הנפט המערביות אקסון מוביל האמריקאית וטוטאל אנרג'יס הצרפתית, ללכת בעקבותיהן.

העזיבה תורגש היטב בשני הצדדים: חברות האנרגיה של ממשלת רוסיה מפסידות שותפות שהביאו הון ומומחיות מסחרית וטכנית; BP ו-Shell יצטרכו למחוק מיליארדי דולרים מערך השקעותיהן. המהלכים מסמנים גם את סופו של סיפור האהבה שהחל לאחר התפרקות בריה"מ בין ענקיות הנפט (המכונות Big oil, או Majors) לבין מאגרי הנפט הענקיים של רוסיה.

רשימת החברות המנתקות את קשריהן או בוחנות את הפסקת פעילותן ברוסיה גדלה בקצב מסחרר מדי שעה, במקביל להצטרפות יותר ויותר מדינות לסנקציות נגד רוסיה. המרחב האווירי נסגר למטוסים רוסיים, וכמה מהבנקים שלה איבדו את הגישה למערכת התשלומים העולמית סוויפט (SWIFT). חברות רבות הסיקו כי הסיכונים למוניטין ולכסף שלהן גדול מדי. לעשות עסקים ברוסיה הוא עסק מסוכן מאוד כעת.

"רוסיה איבדה שותפות ותיקות בן-לילה"

בשנים הכאוטיות שלאחר נפילת בריה"מ נהרו מנכ"לי חברות האנרגיה, ובהם ג'ון בראון שהיה אז מנכ"ל BP, לחתום על עסקות רווחיות עם רוסיה, שהיתה אז מדינה במשבר. לפני שרוסיה אותתה לראשונה על שבירת הנורמות הבינלאומיות כשסיפחה את חצי האי קרים ב-2014, Shell דיברה על הרחבת סחלין-2, BP תיכננה מיזמים משותפים עם שותפתה החדשה רוזנפט - ואקסון תיכננה את אחת ההשקעות הגדולות בתולדותיה, בקידוח ימי בחוג הקוטב הצפוני ברוסיה. השאיפות האלו הוגבלו על ידי הסנקציות שהוטלו אז, ועכשיו הן פגות תוקף.

רוסיה מספקת 10% מהנפט הגלובלי ו-15% מהגז. עתה תצטרך להמשיך לבדה בפיתוח ותפעול המגזר. "בן-לילה, רוסיה איבדה את שותפיה המערביים שטיפחה במשך עשורים", אמר אחמד מהדי, אנליסט בחברת הייעוץ רנסרס אנרג'י אדווייזורס.

Shell, החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבריטניה, נכנסה לפרויקט סחלין-1 לשאיבת גז טבעי במזרח הרחוק של רוסיה בשנות ה-90 המוקדמות. ב-2006 אולצה למכור 50% מהמיזם לגזפרום, חברת הגז הממשלתית. המהלך נדרש לאחר שממשלת רוסיה הביעה את אי־שביעות רצונה מהתנאים הנוחים שבהם קיבלה Shell את החוזה מממשלת ילצין. הפרויקט, בהשקעה של 20 מיליארד דולר, נבנה באופן שיוכל לעמוד בחורף הקשה באזור, והחל למכור גז ללקוחות באסיה ב-2009.

ל-Shell יש אמנם רק 27.5% בעלות בפרויקט, אך היא קריטית לפעילותו. היא מובילה את הפיתוח וההפעלה של פרויקט הגז הנוזלי הראשון ברוסיה. במשך שנים ביקשה רישיון להרחיב את המפעל, אבל לא הצליחה לשכנע את הקרמלין לפני שפרץ המשבר בחצי האי קרים.

פרויקט סחלין-1 לשאיבת גז טבעי בצפון מזרח רוסיהצילום: REUTERS

"החלטתנו לצאת מרוסיה נעשתה בלב שלם", הכריז מנכ"ל החברה, בן ון ביורדן. "לא נעמוד מהצד".

אקסון, שעדיין לא התבטאה בנוגע לעסקיה ברוסיה, מפעילה את סחלין-1, שהחל לייצא נפט ב-2006. מי שהוביל את ההשקעה בחברה היה רקס טילרסון, לימים המנכ"ל של החברה ולאחר מכן שר החוץ הראשון בממשל טראמפ.

BP נכנסה אפילו עמוק יותר לרוסיה. לאחר שמיזם ראשון נכשל, ב-2003 היא הקימה את TNK-BP עם קבוצת מיליארדרים מרוסיה. החברה היתה אחת מיצרניות הנפט הגדולות ברוסיה, ו-BP היתה המשקיעה הזרה הגדולה ביותר במדינה.

ב-2013 מכרה BP את חלקה לרוזנפט, בתמורה ל-12.5 מיליארד דולר במזומן ומניות של 19.75% מרוזנפט. באותה עת אמר מנכ"ל BP בוב דאדלי כי העסקה "מהווה הזדמנות נהדרת לשותפות חדשה עם חברת נפט רוסית גדולה".

עד יום ראשון השבוע היה דאדלי חבר בדירקטוריון רוזנפט, לצד קודמו בתפקיד המנכ"ל, ברנרד לוני. שניהם התפטרו מהדירקטוריון. "המלחמה באוקראינה גרמה לנו לחשוב מחדש לעומק על יחסיה של BP עם רוזנפט", אמר לוני. BP תנסה למכור את המניות לרוזנפט עצמה בהנחה ניכרת, אמרו מקורות יודעי דבר. אם לא, היא פשוט תוותר על ההשקעה.

גם אקווינור, יצרנית הנפט הגדולה בנורווגיה, תצא מעסקיה ברוסיה, וכמוה חברות שלהן עסקי אנרגיה ברוסיה: טוטאל הצרפתית, שייצאה גז מרוסיה גם אחרי סיפוח קרים, וחברות המסחר ויטול וטרפיגורה, שהן שותפות במיזם ווסטוק אויל, לפיתוח מאגרים בסיביר.

"החברות האלה השקיעו המון זמן והון, ואחרי 30 שנה הכל מתפרק", אמר ג'ונתן אלקינד, עמית מחקר בכיר במרכז למדיניות אנרגיה גלובלית ולשעבר בכיר במשרד האנרגיה של ארה"ב.

פעולת הגומלין תגיע?

עבור חברות רבות, ההחלטה לצאת מרוסיה מגיעה לאחר עשורים שבהן נהנו מהשקעות מכניסות, גם אם בעייתיות. לאחר נפילת בריה"מ, חברות זרות מצאו הזדמנויות ענקיות ברוסיה - שוק חדש וגדול של מיליוני צרכנים, מינרלים ואנרגיה. הם נהרו לקנות, למכור ולחבור לחברות רוסיות.

מארק מקנאמי, בכיר בחברת הייעוץ פרונטוויו, היה במוסקבה לפני שבועיים ודיבר עם מנהלי חברות על הפוטנציאל של פגיעה מפלישה אפשרית. רבים זילזלו בתרחיש הזה, הוא אמר, ולכן אולי לא התכוננו לבאות.

חברות זרות עשויות לספוג כעת ענישת גומלין מממשלת רוסיה, כולל עידוד חרמות מקומיים והחרמת נכסים, אמר מקנאמי. "אם יש לכם מותגים איקוניים מאיטליה, גרמניה, בריטניה וארה"ב - אתם בהחלט על לוח המטרה של ממשלת רוסיה".

לחברות רבות יהיה קשה להמשיך בפעילויות מקומיות ברוסיה בגלל ניתוק בנקים ממערכת התשלומים סוויפט והגבלות הון - של הסנקציות ושל רוסיה עצמה. סיכון נוסף, לחברות במגזר האנרגיה והסחורות, שמותר להן להמשיך לפעול ברוסיה לפי הסנקציות, הוא שדעת הקהל תראה אותן כ"מרוויחות ממלחמה".

אלה כמה מהמגזרים והתחומים שבהם חברות בולטות הודיעו על הפסקת פעילותן ברוסיה.

קריאה בברצלונה לחרם על רוסיה. החברות קשובות לציבורצילום: JOSEP LAGO - AFP

משרדי עורכי דין שמשרתים את ממשלת רוסיה

משרדי עורכי דין ורואי חשבון גדולים מתחילים לחשב את קצם ברוסיה, והמחיר יהיה כבד. בייקר מקנזי הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הבודדים שהצהירו כי ינתקו את הקשר שלהם עם הלקוחות הרוסים כדי לעמוד בסנקציות. עם לקוחות המשרד, שהמטה שלו בשיקגו, נמנים משרד האוצר של רוסיה והבנק VTB, השני בגודלו במדינה. VTB הוא אחד הבנקים שעליהם הוטלו השבוע סנקציות על ידי ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי.

בבייקר מקנזי הודיעו השבוע כי יבחנו את פעילותם ברוסיה. "איננו מגיבים על יחסינו עם לקוחות מסוימים, אך במקרים מסוימים נצטרך לנתק קשרים לגמרי", אמר דובר בייקר מקנזי. בלינקלייטרס, משרד עורכי דין גדול בלונדון, אמרו כי "אנו בוחנים את כל עבודתנו הקשורה לרוסיה".

כמה ממשרדי עורכי הדין הגדולים בלונדון, ובהם אלן אנד אוברי וקליפורד צ'אנס, סירבו לענות על שאלות על קשריהם ברוסיה. בתי המשפט בלונדון היו שדה קרב החביב על רוסים עשירים שתבעו בנוגע לסכסוכים עסקיים ונישואין כושלים.

קרנות השקעה וחברות ייעוץ שננזפו

עם הפלישה של רוסיה לאוקראינה, הנהירה נהפכה לבריחה המונית. קרן ההשקעות של ממשלת נורווגיה, הגדולה בעולם, אמרה כי תקפיא נכסים רוסיים בשווי 2.8 מיליארד דולר ותכין תוכנית למימושם עד 15 במארס.

חברות אחרות שספגו אש על כך שלא ניתקו קשריהן: שותף בכיר במקינזי, חברת הייעוץ הגדולה בעולם, כתב בלינקדאין כי החברה לא תעשה עסקים עם ממשלת רוסיה. ואולם מקינזי ממשיכה לעבוד ברוסיה. עובדים בחברה ומחוצה לה מתחו ביקורת על המהלך הנרפה.

המנהל הבכיר של מקינזי באוקראינה קרא לחברות לסגור משרדים ופעילויות ברוסיה, שם מקינזי עובדת כבר 30 שנה. אנדריי קרמיטרו, שבעבר היה שותף בכיר במקינזי במשך 16 שנים, לפי פרופיל לינקדאין שלו, קטל את ההודעה של החברה. "תתביישו לכם. אתם מסרבים לסגור את משרד מקינזי במוסקבה", כתב בפוסט בלינדקאין. "תסגרו אותו! עכשיו! זה כסף דמים על הידיים שלכם, מכתים אתכם כל יום נוסף שאתם נשארים פתוחים שם".

בלי משאיות שוודיות ואופנועים אמריקאים

הלחץ על חברות שמוכרות ברוסיה או שיש להן מיזמים משותפים גובר. דיימלר טראק הולדינג, אחת מיצרניות כלי הרכב המסחריים הגדולות בעולם, אמרה כי תשבית את פעילותה העסקית ברוסיה עד להודעה חדשה, ותבחן את קשריה עם המיזם המקומי המשותף עם קמאז. נציגי האיגודים המקצועיים של החברה אמרו כי הם תומכים במכירת מניות קמאז, בהודעה רשמית של מועצת העבודה של החברה - דירקטוריון שבו מיוצגים גם העובדים.

חטיבות המכוניות והמשאיות של וולוו השוודית הכריזו גם על הפסקת מכירות וייצור ברוסיה. הארלי דיווידסון הודיעה כי השעתה את פעילותה ברוסיה, שביחד עם אירופה והמזרח התיכון היוותה 31% ממכירות האופנועים שלה בשנה שעברה. היצרנית האמריקאית לא מפרטת כמה היא מוכרת ברוסיה בנפרד.

מפעל לאדה ששייך לרנו ברוסיה. החברה הצרפתית סופגת ביקורת על שתיקתה צילום: GLEB STOLYAROV/רויטרס

ג'נרל מוטורס אמרה כי תפסיק מסירות לרוסיה, "בשל גורמים חיצוניים, כולל בעיות שרשרת אספקה ודברים שמחוץ לשליטתה של החברה". החברה מייצאת 3,000 כלי רכב בשנה לרוסיה מארה"ב.

חברות ששותקות בעניין סבלו מנפילות במניות. רנו, שרוסיה היא השוק השני בגודלו שלה, נפלה ב-12% במסחר בפריז ביום שני. חטיבת אבטוואז שלה, שבה מחזיקה רנו 68%, מייצרת את מותג לאדה, שמחזיק בחמישית מהשוק הרוסי. רנו גם מייצרת את דגם קפצ'ור, דאסטר ואחרים במפעל שלה במוסקבה.

בפורד אמרו כי לא יצאו מהמיזם המשותף שלהם ברוסיה עם חברת סולרס לייצור מכוניות מסחריות, לפחות לעת עתה. "אנו מעוניינים בשלומם וביטחונם של תושבי אוקראינה והאזור מסביבה", נכתב בהודעת פורד. "איננו עוסקים בספקולציות על השלכות עסקיות".

בעיטת עונשין

במהלך שיהדהד הרבה מעבר לקהילה העסקית, ארגוני הכדורגל פיפ"א ואופ"א אסרו על השתתפות קבוצות רוסיות במשחקים. "ארגוני הכדורגל מביעים סולידריות מלאה עם העם באוקראינה", נאמר בהודעה משותפת.

בימים האחרונים בוטלו או הועברו אירועים שהיו אמורים להתקיים ברוסיה בקרוב: גמר ליגת האלופות בכדורגל, תחרות גראנד סלאם בג'ודו, תחרות בסבב גביע העולם בשחייה אמנותית ובקפיצה למים, אליפות אירופה בקרלינג, מרוץ בפורמולה 1 וחמש תחרויות בסבב גביע העולם בסקי.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא פיפ"א ג'אני אינפנטינו בגמר מונדיאל 2018 במוסקבה. רוסיה נבעטה מהתחרויותצילום: Petr David Josek/אי־פי

האוליגרך רומן אברמוביץ', שהיה נתון תחת לחץ פוליטי בבריטניה בשל בעלותו על קבוצת הכדורגל צ'לסי, העביר את הבעלות עליה לנאמנות. החסות של גזפרום, חברת הגז הרוסית, על משחקי אופ"א, בוטלה.

בחזית הבידור, דיסני, וורנר ברדרס וסוני הודיעו כי לא יאפשרו הקרנת סרטים חדשים שלהן ברוסיה. בין הסרטים שהרוסים לא יזכו לראות בבכורתם: "באטמן" החדש של וורנר ו"אדומה אש" של פיקסאר, שבבעלות דיסני.

"נקבל החלטות עסקיות עתידיות בהתבסס על התפתחות המצב", אמרה דיסני. "לעת עתה, בהתחשב בהיקפו של משבר הפליטים, אנחנו עובדים עם שותפים בעמותות להציע סיוע הומניטרי", מסרה החברה. "נוותר על הקרנת הסרטים המתוכננים ברוסיה, כולל 'מורביוס'", אמר דובר סוני.

האקדמיה לסרטים באוקראינה העלתה בסוף השבוע עצומה שקוראת לחרם בינלאומי על קולנוע רוסי ותעשיית הקולנוע הרוסית. רוסיה היא שוק חשוב להוליווד, עם הכנסות של 601 מיליון דולר בקופות ב-2021, כ-2.8% מכלל מכירות הכרטיסים העולמיות.

היוגורט והבירה יחסרו לרוסים

יש חברות שדווקא יוצאות מאוקראינה ולא מרוסיה, מחשש לביטחון עובדיהן בזמן הפלישה. קוקה קולה הודיעה כי שותפתה להפצה באירופה, קוקה קולה הלניק בוטלינג (HBC), סוגרת לאלתר את פעילותה באוקראינה. קוקה קולה סירבה להגיב בנושא. "הבטיחות של אנשינו היא העדיפות מספר אחת שלנו. הפעלנו תוכניות חירום שכוללות הפסקת ייצור באוקראינה. סגרנו את המפעל וביקשנו מעמיתינו במדינה להישאר בבית ולהישמע להוראות הרשויות", אמר דובר קוקה קולה HBC.

חברות מוצרי צריכה עם פעילות שיווק וייצור גדולה ברוסיה לא יוכלו לצאת בקלות, גם אם ירצו בכך, וייתקלו בבעיות פיננסיות. יצרנית המזון הצרפתית דנונה היא חברת מוצרי החלב הגדולה ברוסיה, ופועלת באוקראינה כבר 20 שנה. כשבוע לפני הפלישה הודיעו בחברה כי הם מתכוננים להסלמה צבאית. רוסיה אחראית ל-5% מהמכירות של החברה, בעוד אוקראינה לפחות מ-1%. סמנכ"ל הכספים של דנונה, יורגן אסר, אמר כי החברה מנסה לקנות יותר מרכיבים מקומיים מרוסיה ואוקראינה. החברה גידרה את החשיפה שלה למטבע.

מוצרי דנונה בסופרמרקט במוסקבה. 5% מהצריכה העולמית של החברהצילום: בלומברג

קרסלברג, יצרנית הבירות הדנית, היא המבשלה הגדולה ביותר ברוסיה, דרך בעלותה בבלטיקה ברואריז. רוב שרשרת האספקה של בלטיקה, הייצור והלקוחות הם ברוסיה, ולכן השפעת הסנקציות פחותה במקרה שלה, אמרה דוברת קרלסברג. החברה הגבילה את היצוא והיבוא לרוסיה, שם היא מעסיקה 8,400 עובדים, אבל אי־אפשר עדיין להעריך את מלוא השלכות הסנקציות, אמרה הדוברת. קרלסברג מעסיקה 1,300 עובדים באוקראינה, שם נעצרה הפעילות והעובדים נשלחו הביתה.

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה