הצמיחה בארה"ב - החדה מזה 37 שנים, הצריכה הפרטית בזינוק החד מ-1946

משרד המסחר האמריקאי מסכם את נתוני 2021 בכלכלה הגדולה בעולם ■ התאוששות המשק בארה"ב חדה מהצפוי, הודות לחיזוק המלאים ושיקום האספקה ■ ביידן: "התוכנית עובדת"

קניון בניו ג'רזי, נובמבר 2021. הביקוש התאושש
קניון בניו ג'רזי, נובמבר 2021. הביקוש התאוששצילום: בלומברג

כלכלת ארה"ב צמחה בשיעור חד מהצפוי ברבעון האחרון של 2021, הודות לזינוק במלאים של עסקים, והשלימה את הצמיחה השנתית הגבוהה ביותר מזה 37 שנים.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ב-2021 ב-5.7%, לפי נתונים שפירסם היום (חמישי) משרד המסחר האמריקאי. זאת, לעומת ירידה של 3.4% בתמ"ג בשנת 2020. הצריכה הפרטית בארה"ב קפצה בשנה שעברה ב-7.9%, הזינוק החד ביותר מאז 1946.

"ב-2021 היתה לנו הצמיחה הכלכלית המהירה ביותר מאז 1984", כתב נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, בציוץ בטוויטר, לאחר פרסום הנתונים. "התוכנית הכלכלית של ביידן עובדת, חבר'ה".

לפי נתונים ראשוניים, התמ"ג צמח ברבעון הרביעי של 2021 ב-6.9% במונחים שנתיים - לעומת 5.5% שצפו הכלכלנים. זוהי הצמיחה הרבעונית החדה ביותר זה למעלה משנה, ופי שלושה מקצב הצמיחה ברבעון שקדם לו. זאת,למרות התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה ועל רקע זינוק במלאים של עסקים.

לצורך חישוב הצמיחה הרבעונית בחישוב שנתי (annualized), לוקחים את הגידול לעומת הרבעון הקודם, ומעלים אותו בחזקת ארבע, כדי למצוא בכמה תצמח הכלכלה במשך שנה אם הקצב הרבעוני יישמר. ברבעון השלישי של 2021, על רקע וריאנט דלתא של הקורונה, גדל התוצר בארה"ב ב-2.3% בלבד במונחים שנתיים, הצמיחה הנמוכה ביותר מאז המיתון הקצר שבו שקעה הכלכלה הגדולה בעולם עם פרוץ המגפה ברבעון השני של 2020.

לפי הנתונים, ערך מלאי העסקים בארה"ב קפץ ברבעון הרביעי ב-240.3 מיליארד דולר. המלאים, שתרמו 4.9% לצמיחה בתמ"ג ברבעון האחרון, צפויים להמשיך להעניק רוח גבית לצמיחה הכלכלית השנה. בשנה האחרונה, בצל שיבושים מתמשכים באספקה, עסקים הסתמכו על מלאים מוגדלים כדי לעמוד בביקוש האיתן שנרשם במהלך 2021. כעת, חברות מתחילות למלא מחדש את המלאים, דבר שעשוי לסייע להגביר את הייצור.

הגידול במלאי העסקים ברבעון הרביעי, שהיה השני הכי חד מאז החל פרסום נתון זה בארה"ב ב-1987, אחראי ליותר מ-70% מהזינוק בתמ"ג ברבעון. הוא נבע מרצונם של עסקים להגדיל את המלאים שלהם, שהלכו והידלדלו בשנה החולפת על רקע התאוששות הביקוש מצד אחד, ושיבושים בשרשראות אספקה מצד שני.

הזינוק במלאי ברבעון הרביעי של 2021 שיקף בעיקרו גידול במלאים במגזר הקמעוני, ובראשם מלאים של סוכנויות למכירת מכוניות וחלקי רכב, וכן גידול במלאים הסיטונאיים, במיוחד בתחום של מוצרים ברי-קיימא.

הנשיא ביידן מבקר בבתי עסק בוושינגטון הבירה, השבועצילום: בלומברג

"בעוד שבדרך כלל גידול חד כל כך במלאים נחשב לשלילי מאוד עבור הצמיחה העתידית, באקלים של ימינו הוא מצביע על הקלה בשיבושים בשרשרת האספקה. משמעותו היא שיהיו מוצרים רבים יותר שהצרכנים יוכלו לרכוש ברגע שתחלוף הפוגת החורף", אמרה קאתי בוסטג'נציק, הכלכלנית הפיננסית הראשית לארה"ב בחברת המחקר אוקספורד אקונומיקס.

גם האבטלה בירידה

הצריכה הפרטית בארה"ב צמחה ברבעון הרביעי ב-3.3%, בהתאם לתחזיות, ושיפור לעומת גידול של 2% ברבעון השלישי של 2021. מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה – טיפס ברבעון הרביעי ב-4.9% במונחים שנתיים.

עוד בחזית המקרו כלכלית היום: מספר המובטלים החדשים בארה"ב נסוג בשבוע שעבר בפעם הראשונה מזה ארבעה שבועות, אולם ממשיך להיות גבוה מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה. זאת, לאחר ששבוע קודם לכן קפץ לשיא של יותר משלושה חודשים על רקע התפשטות וריאנט אומיקרון של הנגיף.

מכולות בנמל לוס אנג'לס. מתחילים למלא מחדש את המלאיםצילום: בלומברג

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר לרמה של 260 אלף, לעומת רמה של 290 אלף בשבוע הקודם, שהיתה רמתו הגבוהה מאז אמצע אוקטובר, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-265 אלף תביעות, לעומת 286 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

בחודש שעבר נפל מספר התביעות הראשונות השבועי ל-188 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969. לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, טיפס ל-1.68 מיליון בשבוע שהסתיים ב-15 בינואר, לעומת 1.62 מיליון בשבוע שלפניו, ורמה של 1.55 מיליון שבוע קודם לכן, שהיתה רמתו הנמוכה ביותר מאז 1973. תחזית הכלכלנים היתה ל-1.66 מיליון תביעות מתמשכות, לעומת 1.64 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות נמצא במרחק נגיעה מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"