ההודעה שכל המשקיעים מחכים לה: האם הבנק הפדרלי יפתיע את השווקים?

פגישת הריבית הראשונה של הבנק המרכזי של ארה"ב תסתיים הערב ב-21:00 שעון ישראל ■ אף שהשווקים מצפים כי העלאות הריבית לא יתחילו לפני מארס, הרמזים שישגר הנגיד פאואל הערב יסללו דרך אפשרית לתפנית היסטורית במדיניות הבנק - הידוק חגורה לבלימת האינפלציה

לוגו בלומברג
בלומברג
יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאוול. מאוחר יותר היום יאותת הבנק הפדרלי תוכניותו להעלות את הריבית
צילום: Kevin Lamarque/ REUTERS
לוגו בלומברג
בלומברג

שוקי המניות והאג"ח בעולם עוברים טלטלה זה כמה שבועות, נוכח חששות מאינפלציה גוברת וכוונות להעלות את הריבית בארה"ב ובכלכלות אחרות. הערב (ד') יפרסם הבנק הפדרלי בארה"ב את החלטת המדיניות המוניטרית שלו לינואר, בסיום ישיבה בת יומיים. מה צפוי לקרות הערב - וכיצד זה ישפיע על השווקים?

במה עוסקת הישיבה של הבנק הפדרלי?

בישיבה דנו מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי של ארה"ב על תוכניותיהם לגבי העלאת הריבית, שצפויה לעלות בהמשך השנה לראשונה מאז 2018, ועל השינויים המתוכננים למדיניות המוניטרית, הכוללים הפחתה של מאזן הנכסים המנופח של הבנק. החלטות הפגישה יפורסמו הערב.

מדוע נחוץ שינוי במדיניות?

הבנק הפדרלי פועל על רקע נתוני האינפלציה הגבוהים ביותר זה כמעט 40 שנה, שהגיעו ל-7% בדצמבר. כדי לרסן את האינפלציה, הבנק צפוי להעלות את הריבית, מהלך שממנו נמנע עד כה.

מתי תתפרסם ההחלטה?

ההודעה תתפרסם בשעה 14:00 בוושינגטון - 21:00 שעון ישראל. יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, יקיים מסיבת עיתונאים משעה זו.

על אילו נתונים תתבסס ההחלטה?

מכיוון ששיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר מתחת ל-4%, סביר להניח שהוועדה תטען כי הכלכלה נמצאת בתעסוקה מלאה או קרובה לכך, ולכן יהיה נכון בקרוב לעשות צעד ראשון לקראת ריבית גבוהה יותר, אולי בפגישה הבאה, שתתקיים ב-16-15 במארס.

בדצמבר תחזיות הריבית הטנטטיביות של בכירי הפד (Dot-Plot) כללו שלוש העלאות ריבית ל-2022, ומספר בכירים בבנק תומכים בהנעת המהלך במארס.

מה צפויה להיות החלטת הריבית?

נראה שוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שאחראית על המדיניות המוניטרית וצעדי הריבית, תשאיר את ריבית הבסיס ברמתה הנוכחית, 0%-0.25%, תוך שתמשיך לצמצם את רכישות הנכסים ולסיים אותן במארס.

האם יש סבירות להעלאת ריבית מפתיעה הערב?

"הם שונאים להפתיע שווקים", אמר וינסנט ריינהרט, כלכלן ראשי בדרייפוס ומלון ולשעבר ראש החטיבה לעניינים מוניטריים בבנק הפדרלי. "אחת ממטרות פגישת ינואר היא להכין את המשתתפים בשוק לכוונות הבנק להפעיל את כל כלי המדיניות שברשותו - הכלים הקונבנציונליים והלא-קונבנציונליים. הבכירים יאותתו על פעולות המדיניות המתוכננות בנוגע לריבית ויודיעו כי בקרוב יגבשו אסטרטגיה הנגזרת מכך".

מה יקרה מעכשיו ועד מארס?

הבנק הפדרלי אמור לסיים את רכישות הנכסים במארס - עמדה שפאואל חזר ואישש בעדות האחרונה שלו בקונגרס. עם זאת, כמה כלכלנים טוענים שהבנק עשוי להפסיק את רכישות האג"ח מוקדם יותר.

למה כדאי לשים לב?

בהודעתו היום, הבנק הפדרלי עשוי לומר כי שוק העבודה האמריקאי המשיך להתקדם לעבר יעדי התעסוקה של הבנק, ובשילוב עם אינפלציה גבוהה מהרצוי - סביר להניח שסיום המדיניות הנדיבה צפוי בקרוב. הניסוח המדויק של ההודעה ייתן אינדיקציה מסוימת לגבי רמת ההתחייבות של הבנק להחלת המהלך במארס, ואזכור "הפגישה הבאה" יצביע על כך שהחלטת הריבית כמעט ונסגרה.

האם ייתכן שהבנק יאיץ את קצב הידוק החגורה?

למרות הקריאות להעלות את הריבית ב-50 נקודות בסיס במארס, רוב הכלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג לא חשבו שמהלך כזה הוא סביר. גם חבר מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי, כריסטופר וולר, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג ב-13 בינואר, טען נגד מהלך כזה, ואולם הוסיף כי לא ישלול אותו בעתיד במידת הצורך.

"אם הבנק יקצץ את רכישות הנכסים בפברואר במקום במארס, זו תהיה הפתעה", אמר תומס קוסטרג, כלכלן בכיר בפיקטק וולת' מנג'מנט. "אבל במבט לאחור זו תהיה רק חצי הפתעה, ולמעשה זה אפילו יכול להיות הגיוני, מכיוון שיש קונצנזוס מוחץ" - התמריץ כבר לא נחוץ.

מי כן הולך להעלות ריבית כבר השבוע?

משקיעים צופים שהבנק המרכזי של קנדה יתחיל השבוע בסדרת העלאות ריבית אגרסיביות, כחלק מקמפיין להנמכת האינפלציה במדינה משיא של שלושה עשורים.

המסחר בשוק הריביות (עסקות החלף יומיות) מצביע על סיכוי של 70% שמקבלי ההחלטות, בראשות נגיד הבנק המרכזי של קנדה, טיף מקלם, יודיעו ביום רביעי על העלאת ריבית הבסיס ל-0.5% מריבית שפל של 0.25% שנקבעה במהלך משבר הקורונה. זה ככל הנראה יהיה המהלך הראשון מבין שישה להגדלת עלויות המימון במהלך 12 החודשים הבאים.

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה