מחיר האסטרטגיה החדשה של אינטל? סיפקה תחזית רווח מאכזבת

ענקית השבבים האמריקאית, שהיא המעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי, דיווחה על הכנסות רבעוניות של 19.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.62 מיליארד דולר ■ הכנסות מובילאיי צמחו ב-7% ל-356 מיליון דולר

נמרוד הלפרן
מנכ"ל אינטל
צילום: בלומברג
נמרוד הלפרן

ענקית השבבים האמריקאית אינטל, המעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי, סיפקה הערב תחזית רווח מאכזבת לרבעון הנוכחי, והגבירה בכך את החששות כי אסטרטגיית הרחבת הייצור שמוביל המנכ"ל פטריק גלסינגר - שכוללת בין השאר את הקמתו של קומפלקס ענק שעשוי להפוך לאתר ייצור המוליכים למחצה הגדול ביותר בעולם – עלולה להכביד על התוצאות הכספיות של החברה.

במבט קדימה, צופה אינטל לרשום רווח מותאם של 80 סנט למניה ברבעון הראשון של 2020 – שישה סנט פחות מתחזיות האנליסטים. בשורה העליונה, צופה החברה הכנסות של כ-18.3 מיליארד דולר, מעל לציפיות האנליסטים להכנסות של 17.7 מיליארד דולר.

מניית אינטל יורדת ב-0.6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 1.4%.

מניית אינטל

הכנסות אינטל, שמעבדיה מותקנים במרבית המחשבים הניידים והשולחניים בעולם, הסתכמו ב-19.5 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2021, צמיחה לעומת מכירות של 18.9 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 18.3 מיליארד דולר. עם זאת, שולי הרווח הגולמי של אינטל התכווצו לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-55.4%, בניכוי סעיפים מסוימים. תחזית האנליסטים היתה ל-53.6%.

בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של 4.62 מיליארד דולר, או רווח של 1.13 דולר למניה, ירידה לעומת רווח של 5.86 מיליארד דולר, או רווח של 1.42 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2020. בניכוי סעיפים חד פעמיים, דיווחה אינטל על רווח רבעוני של 1.09 דולר למניה, ירידה לעומת רווח של 1.52 דולר למניה ברבעון הרביעי של 2020, אך הרבה מעל לתחזיות אנליסטים לרווח של 90 סנט למניה.

הכנסות חטיבתה הגדולה ביותר של אינטל (CCG), המתמקדת בשבבים למחשבים אישיים, הסתכמו רבעון האחרון ב-10.1 מיליארד דולר, ירידה של 7% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 9.6 מיליארד דולר.

הכנסות חטיבת מרכזי הנתונים (DCG), שהיו מנוע הצמיחה של אינטל בשנים האחרונות, צמחו ב-20% ל-7.3 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 6.7 מיליארד דולר.

הכנסות חטיבת הזכרונות הבלתי-נדיפים (Non-Volatile Memory) צנחו ב-18% למיליארד דולר, לעומת תחזיות האנליסטים להכנסות גבוהות יותר בסך 1.06 מיליארד דולר. הכנסות אינטל בתחום "האינטרנט של הדברים" (IoT) צמחו ב-36% ל-1.1 מיליארד דולר - מעל לתחזיות להכנסות לשל 1.06 מיליארד דולר.

מפעל אינטל בקרית גת. אינטל המשיכה ברבעון האחרון במסע הרכישות וההשקעות שלה בישראלצילום: אינטל ישראל

הכנסות חברת טכנולוגיית הרכב האוטונומי מובילאיי הסתכמו ב-356 מיליון דולר, ברבעון האחרון, צמיחה של 7%, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 355 מיליון דולר. מובילאיי הישראלית, נרכשה על ידי אינטל ב-2017 תמורת 15.3 מיליארד דולר, ובחודש שעבר הודיעה ענקית השבבים על כוונתה להנפיק את מובילאיי בבורסה באמצע 2022.

שנה לאסטרטגיית הייצור החדשה של המנכ"ל גלסינגר

מאז כניסתו של פטריק גלסינגר לתפקיד מנכ"ל אינטל בשנה שעברה, הגדילה החברה במהירות את ההשקעות בייצור כדי לסייע בצמצום התלות של ארה"ב ביצרניות שבבים זרות. זאת, לאחר שבמהלך מגפת הקורונה נרשם מחסור בשבבים בשל זינוק בביקוש ושיבושים בייצור ובכוח העבודה. השיבושים הללו עוררו שאלות לגבי המידה שבה ניתן לסמוך על פעילות סדירה בשרשראות הגלובליות של אספקת שבבים, כאשר מרבית ייצור השבבים נמצא כיום במדינות אסיה.

חלפה כמעט שנה מאז שגלסינגר הציג במארס 2021 את אסטרטגיית הייצור החדשה של אינטל, אשר כוללת ייצור שבבים עבור חברות אחרות, אך במקביל גם הרחבה של השימוש במיקור החוץ של הייצור. באותה העת, הודיע גלסינגר כי אינטל תשקיע 20 מיליארד דולר בהרחבת מתקן הייצור שלה במדינת אריזונה בארה"ב.

ובשבוע שעבר הודיעה החברה כי תקים שני מפעלים חדשים לייצור שבבים במדינת אוהיו בארה"ב, בהשקעה של יותר מ-20 מיליארד דולר. בראיון למגזין טיים העריך המנכ"ל גלסינגר כי הקומפלקס החדש באוהיו יהפוך ל"אתר ייצור הסיליקון הגדול ביותר בפלנטה", ועשוי לכלול מספר רב יותר של מפעלים בהמשך. "סייענו לייסד את עמק הסיליקון", אמר גלסינגר בראיון, "ועכשיו אנחנו הולכים להקים את מרכז הסיליקון". לאינטל, שהמטה שלה נמצא בעמק הסיליקון, יש מפעלים במדינות אורגון, ניו מקסיקו ואריזונה בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"