וול סטריט בפתיחת השנה הגרועה מ-2016; תשואת אג"ח ארה"ב פרצה מעל 1.8%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריטצילום: בלומברג
עדכונים

וול סטריט בפתיחת השנה הגרועה מ-2016; תשואת אג"ח ארה"ב פרצה מעל 1.8%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום הרביעי ברציפות, בדרכן לפתיחת השנה הגרועה ביותר מאז 2016, על רקע דו"ח תעסוקה מעורב שפורסם היום בארה"ב. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פרצה במהלך המסחר מעל לשיא של 2021 ונסחרה ברמות שלא נראו כמותן מאז פרוץ מגפת הקורונה.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1% - יום שלילי רביעי ברציפות - בדרכו לנפילה שבועית של 4.5%. מדד דאו ג'ונס נסגר היום כמעט ללא שינוי, אך איבד 0.3% השבוע. מדד S&P 500 ירד ב-0.4%, יום רביעי ברציפות של ירידות, בדרכו לנפילה שבועית של 1.9% - שבוע הפתיחה הגרוע ביותר של השנה מאז 2016. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסוג היום ב-1% ונפל בסיכום שבועי ב-2.7%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.05% לרמה של 1.77% - לאחר שבמהלך יום המסחר טיפסה מעל לרמה של 1.8%. מתחילת השנה, אז היתה ברמה של 1.51%, זינקה התשואה ב-0.26%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - יורד ב-0.6%, וכמעט ללא שינוי בסיכום שבועי.

משרד העבודה האמריקאי דיווח היום על הזינוק השנתי החד זה עשרות שנים בשכר העובדים בארה"ב, נתון שחיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יאלץ להקדים את מועד תחילת העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, נתוני דו"ח חודש דצמבר גם הצביעו על ירידה חדה מהצפוי באבטלה בארה"ב, לצד צמיחה נמוכה במחצית במשרות.

מניותיהן של ענקיות ההיי-טק מיקרוסופט ואלפבית, החברה האם של גוגל, השלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה. מניית אלפבית נסוגה ביום שישי ב-0.5%, יום רביעי ברציפות של ירידות, בדרכה לנפילה שבועית של 5.4% - השבוע הגרוע ביותר מאז מארס 2020. מניית מיקרוסופט נסגרה היום בעלייה של פחות מ-0.1% אולם צנחה השבוע ב-6.6%

אשראי הצרכנים בארה"ב קפץ ב-40 מיליארד דולר - הזינוק החד מעולם

אשראי הצרכנים בארה"ב רשם בנובמבר את הזינוק החד מעולם, ובסכום גדול כפליים מהצפוי, לפי נתונים שפורסמו היום.

אשראי הצרכנים קפץ בנובמבר ב-40 מיליארד דולר, או בקצב שנתי של 11%, לעומת גידול של 16 מיליארד דולר, או קצב שנתי של 4.4%, באוקטובר. כך מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 20 מיליארד דולר בנובמבר.

חובות בעלי כרטיסי האשראי נסקו ב-23.4% בנובמבר לאחר גידול של 7.8% באוקטובר. היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל בנובמבר ב-7.2%, לאחר עלייה של 3.4% בחודש שלפניו.

הנפט השלים שבוע חיובי שלישי ברציפות; קפץ ב-5% השבוע

מחיר הנפט נסוג אולם השלים שבוע שלישי ברציפות של עליות על רקע חששות מפני שיבושים באספקה העולמית עקב עימותים אלימים בין כוחות הבטחון למפגינים בקזחסטאן.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 78.9 דולר לחבית, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם קפצו ב-4.9% בסיכום שבועי. במהלך המסחר אתמול (ה') פרצו החוזים מעל לרמה של 80 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז נובמבר.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 81.75 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, לאחר שנסגרו יום קודם לכן ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-25 בנובמבר. בסיכום שבועי קפץ מחיר הברנט ב-5.1%.

תפוקת הנפט של קזחסטאן הסתכמה בכ-1.7 מיליון חביות ביום בחודש נובמבר, או כמעט 2% מצריכת הנפט העולמית היומית בשנה שעברה, לפי נתוני סוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA).

הזהב התאושש - אך סגר השבוע הגרוע מאז נובמבר

מחיר הזהב טיפס בעקבות דו"ח התעסוקה המאכזב שפורסם היום בארה"ב. עם זאת, בסיכום שבועי השלימה המתכת היקרה את הירידה החדה ביותר מאז נובמבר, על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,797.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שצנחו אתמול (ה') ב-2% - הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משישה שבועות.

בסיכום שבועי, נסוג מחיר הזהב ב-1.7% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-26 בנובמבר.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלילי ראשון זה 3 שבועות

בורסות אירופה מחקו את כל עליות השבוע בדרכן לירידה שבועית ראשונה מזה שלושה שבועות, לאחר שהאינפלציה בגוש היורו טיפסה לרמתה הגבוהה מעולם, ועל רקע דו"ח תעסוקה חלש מהצפוי שפורסם בארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.7%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נחלש ב-0.4% בדרכו לירידה שבועית של 0.3% - שבוע שלילי ראשון מזה שלושה שבועות.

האינפלציה בגוש היורו טיפסה בדצמבר ל-5% במונחים שנתיים, העלייה החדה מעולם, לאחר עלייה של 4.9% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

מחירי בתים בבריטניה קפצו ב-9.8% במהלך 2021, העלייה השנתית הגדולה ביותר מאז יולי 2007, כך פירסמה היום חברת המשכנתאות הליפקס. מחירי הבתים עלו בחודש דצמבר ב-1.1%, וזו העלייה החודשית השישית ברציפות.

הייצור התעשייתי בגרמניה התכווץ באופן לא צפוי בנובמבר, על רקע המשך השיבושים בשרשראות האספקה העולמיות. הייצור ירד ב-0.2% בנובמבר לעומת חודש לפני כן, אחרי שכלכלנים חזו עלייה של 0.5%. כמו כן, הייצור ירד ב-2.4% בנובמבר לעומת אותה תקופה לפני שנה.

ירידות בקריפטו: ביטקוין נפל ב-40% מהשיא

ערך מטבעות הקריפטו צונח, והביטקוין נסוג לשפל של שלושה חודשים ומשלים נפילה של כמעט 40% מהשיא שקבע לפני פחות מחודשיים, על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב כבר בחודש מארס.

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, נסחר במחיר של 41,697 דולרים, רמתו הנמוכה ביותר מאז שלהי ספטמבר, לאחר ירידה של 3.4% ביממה החולפת, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ. ערך ביטקוין צנח ביותר מ-13% בשבוע החולף, ונמוך כעת ב-39.6% משיא של 68,990.9 דולרים שקבע ב-10 בנובמבר.

אתריום, מטבע הקריפטו השני הכי גדול בעולם במונחי שווי שוק, נסחר במחיר של 3,201 דולרים, ירידה של 6.3% ב-24 השעות האחרונות, ונפילה של כמעט 16% בשבוע החולף. מטבעות דיגיטליים בולטים נוספים נסוגים אף הם: בייננס קוין מאבד 4.7%; סולנה צונח ב-7.4%; פולקדוט ודוג'קוין יורדים בכ-4%.

האינפלציה בגוש היורו נסקה לשיא חדש

האינפלציה בגוש היורו נסקה לשיא חדש, בניגוד לתחזיות הכלכלנים להאטה בקצב עליית המחירים.

מדד המחירים לצרכן ביבשת עלה ב-5% בדצמבר לעומת שנה שעברה - קצב מהיר יותר מאשר העלייה של 4.9% בנובמבר, ויותר מאשר תחזיות הכלכלנים לעלייה מתונה יותר של 4.8%.

אינפלציית הליבה, ללא מחירי המזון והאנרגיה, עלתה ב-2.6% - קצב זהה לזה שדווח בנובמבר.

בחודש שעבר אמרה כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי של אירופה, כי קרוב לוודאי שהאינפלציה תמשיך להיות גבוהה בטווח הקרוב - עד שתתמתן במהלך 2022 ותגיע ליעד של 2%. לדבריה, העלאת ריבית לא תהיה התגובה הנכונה לעליית המחירים. למרות זאת, משקיעים ממשיכים להמר על העלאת ריבית השנה.

ביטקוין צנח למתחת ל-42,000 דולר - הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר

ביטקוין צנח לשפל הנמוך ביותר מאז ספטמבר - ונסחר בירידות של 3.4% לרמה של 41,696. מטבע הקריפטו הגדול ביותר לפי שווי שוק צלל בכ-40% מהשיא שלו ב-10 בנובמבר, אז הגיע ל-69,000 דולר.

הנפילה נגמרה בין היר אחרי שביום רביעי פורסמו פרוטוקולים מישיבת בכירי הבנק הפדרלי בדצמבר, שבה הועלתה האפשרות להעלאת הריבית מוקדם מהצפוי, וצמצום מאזני הבנק הפדרלי בעקבות כך.

מטבעות קריפטוגרפיים אחרים יורדים גם כן. את'ר, מטבע הקריפטו השני בגדולו לפי שווי שוק, יורד ב-4.9% ל-41,008 דולר - נפילה של כ-40% משיא של כמעט 60,000 דולר בנובמבר. גם מטבע בינאנס (Binance Coin) ואסימונים של אפליקציות מימון מבוזר פופולריות כמו יוניסוואפ (Uniswap) ואווה (Aave) סופגים ירידות.

בורסות אסיה התאוששו מיומיים של ירידות; בייג'ין קנסה את 7-eleven

בורסות אסיה התאוששו מיומיים רצופים של ירידות, ורובן התנהלו הבוקר בעליות שערים.

טוקיו נסגרה ללא שינוי, שנחאי איבדה 0.2%, הונג קונג עלתה ב-1.7%, סינגפור עולה ב-0.7%, סיאול עולה ב-1.2% וסידני טיפסה ב-1.3%.

מניות חברות הנדל"ן בסין מובילות את העליות בהונג קונג בעקבות דיווחים שבייג'ין מתכוונת להקל את המדיניות ולחלץ מחוב חברות שנמצאות בסכנת חדלות פירעון.

מניית סמסונג עולה ביותר מ-1.8% בסיאול, אחרי שיצרנית האלקטרוניקה הקוריאנית פירסמה את הדו"ח הרבעוני הטוב שלה זה ארבע שנים, כולל עלייה של 52% ברווח התפעולי ברבעון האחרון לשנה.

בייג'ין קנסה את רשת חנויות הנוחות 7-Eleven ב-23 אלף דולר אחרי שזו סיווגה באתר שלה את טאיוואן כמדינה, והציגה מפות שלפיהן היא גובלת בשינג'יאנג ובטיבט. מטה החברה ביפן מסר כי "יעשה כמיטב יכולתו כדי שהטעות הזו לא תישנה".

הין מתחזק ב-0.1% לרמה של 115.93 ין לדולר.

וול סטריט נסגרה בירידות; תשואת אג"ח ארה"ב פרצה מעל 1.75%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות, בתום יום מסחר הפכפך, לאחר שבכיר בבנק הפדרלי העריך כי יתכן שהעלאת הריבית בארה"ב תחל כבר במארס, ועל רקע חששות כי העלאה מהירה מהצפוי של הריבית עלולה לפגוע בהערכות השווי הגבוהות בשוק המניות. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה במהלך המסחר היום מעל ל-1.75% - רמתה הגבוהה זה תשעה חודשים. התשואה על האג"ח לשנתיים קפצה לשיא של כמעט שנתיים. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.1%, יום שלישי ברציפות של ירידות, לאחר שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 חודשים. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, לאחר שרשם אתמול את הירידה הראשונה השנה, אחרי ששבר שיאים בשני ימי המסחר הקודמים. מדד S&P 500 איבד 0.1%, לאחר שצנח אתמול בשיעור החד ביותר מאז נובמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.73%, לאחר שבמהלך יום המסחר פרצה מעל ל-1.75% - רמתה הגבוהה ביותר מאז אפריל. התשואה על האג"ח לשנתיים קפצה ב-0.05% ל-0.88% - רמתה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2020. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - עולה ב-0.1%.

"ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי עשויה להתחיל להעלות את הריבית כבר בפגישתה במארס כדי להיות ממוצבת טוב יותר לשלוט באינפלציה", אמר היום ג'יימס בולארד, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס - אחד מ-12 מחוזות הבנק המרכזי של ארה"ב.

דבריו של בולארד באים יום לאחר פרסום פרוטוקול ישיבתו אחרונה של הבנק הפדרלי, שממנו עלה כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי.

הנפט פרץ מעל 80 דולר לחבית בניו יורק

מחיר הנפט הגולמי טיפס זה היום הרביעי ברציפות ופרץ בניו יורק מעל לרמה של 80 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז נובמבר, לאחר שעימותים אלימים בין כוחות הבטחון למפגינים בקזחסטאן והשבתת מתקני נפט בלוב, הגבירו את החששות מפני שיבושים באספקה העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 79.46 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-16 בנובמבר, לאחר עלייה של 2.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר פרץ מחיר הטקסס מתוק מעל לרמה של 80 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז נובמבר.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 81.99 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-25 בנובמבר, לאחר עלייה של 1.5%.

תפוקת הנפט של קזחסטאן הסתכמה בכ-1.7 מיליון חביות ביום בחודש נובמבר, או כמעט 2% מצריכת הנפט העולמית היומית בשנה שעברה, לפי נתוני סוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA).

עליית מחירי הנפט נרשמה גם על רקע צמצום תפוקת הנפט של לוב ביותר מ-500 אלף חביות ביום בשל עבודות תחזוקה ותיקון של צינורות נפט והשבתת שדות נפט.

איתות הפד על העלאת הריבית הפיל את הזהב ב-2%

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משישה שבועות, בעקבות פרסום פרוטוקול ישיבתו אחרונה של הבנק הפדרלי, שממנו עלה כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב מוקדם ומהר מהצפוי.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,789.2 דולר לאונקייה, ירידה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. המסחר בזהב בניו יורק אתמול נסגר עוד בטרם פורסם פרוטוקול הפד.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מצביעים כעת על הסתברות של 80% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ב-0.25% בפגישתו במארס.

בכיר בבנק הפדרלי: העלאת ריבית ראשונה בארה"ב - אולי כבר במארס

אחד מבכירי הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'יימס בולארד, העריך היום כי יתכן שהבנק המרכזי יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב כבר בחודש מארס.

"ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי עשויה להתחיל להעלות את הריבית כבר בפגישתה במארס כדי להיות ממוצבת טוב יותר לשלוט באינפלציה", אמר היום בולארד, המשמש כנשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס – אחד מ-12 מחוזות הבנק המרכזי.

דבריו של בולארד באים יום לאחר פרסום פרוטוקול ישיבתו אחרונה של הבנק הפדרלי, שממנו עלה כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי.

ריבית המשכנתאות בארה"ב זינקה ל-3.22% - הרמה הגבוהה ממאי 2020

הריבית על המשכנתאות ארה"ב טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מאז החודשים הראשונים של מגפת הקורונה.

הריבית הממוצעת על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, טיפסה השבוע לרמה של 3.22%, רמתה הגבוהה ביותר מאז שלהי מאי 2020, לעומת רמה של 3.11% בשבוע הקודם, לפי נתונים שפירסמה היום פרדי מאק.

עלויות מימון נמוכות הזינו את קדחת הקניות שהתחוללה בשוק הדיור במהלך מרבית השנתיים האחרונות. הריביות צנחו ב-202 לאחר פרוץ מגפת הקורונה, ונפלו לשפל של 2.65% לפני שנה. למרות העליות האחרונות, הריבית ממשיכה להיות נמוכה יחסית במונחים היסטוריים.

"לאור העלייה באינפלציה, הצמיחה הכלכלית המבטיחה והביקוש הרב בשוק העבודה, אנו צופים כי הריביות ימשיכו לעלות", אמר סם קייטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. "עד כה, השפעתן של עליית הריביות על הביקוש נותרה צנועה".

בורסות אירופה קטעו את רצף השיאים; פריז נפלה ב-1.7%

בורסות אירופה נסגרו בירידות, לאחר שלושה ימים רצופים שבהם שברו שיאים, על רקע איתותים של הבנק הפדרלי בארה"ב על כוונתו להקים ולהעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון, שנסגרה אתמול ברמתה הגבוהה ביותר זה שנתיים, ירדה היום ב-0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-1.4%; פריז נפלה ב-1.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 1.3%, לאחר שנסגרו בשיא בשלושה ימי המסחר הקודמים.

פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי בארה"ב, אשר הצביע על כוונת הבנק המרכזי להתחיל בהעלאות הריבית מוקדם מהצפוי, פורסם אמש לאחר סגירת המסחר בבורסות אירופה, ועל כן המשקיעים ביבשת הגיבו עליו רק היום.

היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1306 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3535 דולר לליש"ט.

גידול של 1.6% בהזמנות בתי חרושת בארה"ב – פחות מהצפוי

ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב טיפסו ב-1.6% בנובמבר, גידול חודשי 18 ב-19 החודשים האחרונים, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

כלכלנים צפו עלייה חדה מעט יותר של 1.7%, וציינו כי נתוני נובמבר עדיין אינם משקפים את השפעת התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה בארה"ב, שצברה תאוצה רק באמצע דצמבר.

האטה חדה מהצפוי בצמיחת פעילות מגזר השירותים בארה"ב

הצמיחה בפעילות מגזר השירותים בארה"ב נסוגה בדצמבר מהשיא שרשמה בחודש הקודם, וזאת עוד בטרם הורגשה עיקר השפעתה של התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד פעילות מגזר השירותים ירד בחודש שעבר לרמה של 62 נקודות לעומת שיא של 69.1 נקודות בנובמבר, כך מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לרמה של 66.8 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד נמוך מרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית. דצמבר היה החודש ה-19 ברציפות שבו המדד היה מעל לרמה של 50 נקודות.

האינפלציה בגרמניה בשיא של 30 שנה - אבל הריבית 0% לעומת 8.6% אז

האינפלציה השנתית בגרמניה טיפסה בדצמבר לרמה הגבוהה ביותר זה כמעט 30 שנה. בפעם האחרונה שהיתה ברמתה הנוכחית, הריבית של הבנק המרכזי, בונדסבנק, היתה ברמה של 8.6% - זאת לעומת רמתה האפסית הנוכחית של ריבית הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

מדד המחירים לצרכן (CPI) של גרמניה קפץ ב-5.3% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר, הזינוק החד ביותר מאז יוני 1992, לעומת עלייה של 5.2% בנובמבר.

עם זאת, לפי מדד המחירים לצרכן המתוקנן (HICP) שבו משתמש הבנק המרכזי של אירופה כמדד עיקרי לאינפלציה, ירדה האינפלציה השנתית בכלכלה הגדולה בגוש היורו ל-5.7% בדצמבר, לעומת 6% בנובמבר.

בחודש שעבר, העריך בונדסבנק כי למרות הירידה הצפויה באינפלציה בגרמניה, היא צפויה להישאר מעל לרמה של 2% עד שנת 2024.

גירעון הסחר של ארה"ב במרחק נגיעה משיא; קפץ ב-19% בנובמבר

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב בנובמבר ל-80.2 מיליארד דולר, זינוק של 19.4% לעומת גירעון של 67.2 מיליארד דולר בחודש הקודם, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. הגירעון בנובמבר היה במרחק נגיעה מגירעון שיא של 81.4 מיליארד דולר שנרשם בספטמבר.

היבוא לארה"ב קפץ ב-4.6% בנובמבר ל-304.4 מיליארד דולר, על רקע מאמצי חברות לייבא מוצרים בזמן לעונת קניות החגים. היצוא מארה"ב טיפס בנובמבר ב-0.2% ל-224.4 מיליארד דולר.

הגירעון הסחר של ארה"ב בשנת 2021 צפוי להיות הגבוה מעולם. נתונים סופיים של הגירעון בדצמבר יפורסמו בחודש הבא.

גידול מפתיע במספר המובטלים בארה"ב

מספר המובטלים החדשים בארה"ב טיפס במפתיע בשבוע שעבר, אך ממשיך להיות נמוך מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, וקרוב לשפל של יותר מ-50 שנה. מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס אף הוא במפתיע.

מספר תביעות האבטלה הראשונות טיפס במפתיע בשבוע שעבר לרמה של 207 אלף, לעומת 200 אלף תביעות בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות, לרמה של 195 אלף תביעות, לעומת 198 אלף תביעות - שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

בחודש שעבר נפל מספר התביעות הראשונות השבועי ל-188 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969. לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, טיפס ל-1.75 מיליון בשבוע שהסתיים ב-25 בדצמבר – לעומת רמה של 1.72 מיליון בשבוע שלפניו, שהיתה רמתו הנמוכה ביותר מאז השבוע הראשון של מארס 2020.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות המתמשכות, לרמה של 1.68 מיליון. מספר תביעות האבטלה המתמשכות גבוה מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

מחר יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה החודשי של דצמבר, וכלכלנים צופים כי נוספו לשוק העבודה בארה"ב 422 אלף משרות בחודש שעבר, כמעט כפליים מגידול של 210 אלף משרות בנובמבר.

טוקיו וסידני נפלו בכמעט 3% בעקבות וול סטריט

מרבית בורסות אסיה רשמו היום ירידות שערים. זאת, בעקבות הירידות שנרשמו אתמול בוול סטריט, לאור איתותים מהבנק הפדרלי בארה"ב כי הוא עשוי להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי.

טוקיו צנחה ב-2.9%, שנחאי ירדה ב-0.2%, הונג קונג עלתה ב-0.7%, סיאול צנחה ב-1.1% וסידני נפלה ב-2.7%.

הין נחלש ב-0.2% לרמה של 115.91 ין לדולר.

חששות ריבית הפילו את וול סטריט; נאסד"ק צנח ב-3.3%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות, ומניות ההיי-טק רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 חודשים בדרכן לפתיחת השנה הגרועה ביותר מאז 2008, לאחר שהבנק הפדרלי הזהיר כי ייתכן שיתחיל להעלות את הריבית בארה"ב מוקדם מהצפוי. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה מעל ל-1.7% לרמתה הגבוהה מאז אפריל.

מדד נאסד"ק צנח ב-3.3% בדרך ליומו הגרוע ביותר מאז ה-25 בפברואר 2021, והשלים בכך נפילה של 6% משיא סגירה של 16,057.44 נקודות שקבע ב-19 בנובמבר. מדד נאסד"ק ירד ב-3.5% מאז תחילת השבוע - פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז 2008.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול בשיא זה היום השני ברציפות, ירד היום ב-1.1% - סגירה שלילית ראשונה השנה. מדד S&P 500, שנסוג אתמול מהשיא שקבע ביום שני, איבד 1.9% - יומו הגרוע ביותר מאז ה-26 בנובמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.06% ל-1.71%, רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-5 באפריל, והשלימה בכך זינוק של 0.23% בשלושת ימי המסחר הראשונים של 2021. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - יורד ב-0.1%.

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב אמרו כי התחזקות הכלכלה והתגברות האינפלציה עשויות להוביל להקדמת מועד תחילת העלאת הריבית והגברת קצב העלתה יותר מכפי שהעריכו קודם לכן, לפי פרוטוקול ישיבתו של הבנק המרכזי בחודש שעבר, שפורסם היום.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מצביעים כעת על הסתברות של 80% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ב-0.25% בפגישתו במארס.

מניות ההיי-טק הובילו את הירידות בוול סטריט: חברת התוכנה סיילספורס צללה ביותר מ-8%; יצרניות השבבים אנבידיה ו-AMD צנחו בקרוב ל-6%; יצרנית המכוניות החשמליות טסלה איבדה 5.4%; אלפבית, החברה האם של גוגל, נפלה ב-4.6%; נטפליקס ירדה ב-4%; מיקרוסופט איבדה 3.8%.

הנפט בשיא של 6 שבועות עקב ירידה קטנה מהצפוי במלאי בארה"ב

מחירי הנפט נסגרו בשיא של שישה שבועות בעקבות ירידה מתונה מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 77.85 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 80.8 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 25 בנובמבר, לאחר עלייה של 1%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-2.1 מיליון חביות, כך מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לנפילה חדה יותר מכפליים של 4.4 מיליון חביות במלאי הגולמי.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב ליום שני של עליות

מחיר הזהב טיפס זה היום השני ברציפות, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,825.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - יורד ב-0.4%.

אירופה שברה שיאים יום שלישי ברצף; מניות הרכב הובילו העליות

בורסות אירופה שברו שיאים זה היום השלישי ברציפות, בהובלת מניות יצרניות המכוניות וחלקי הרכב, על רקע התחזקות ההערכות כי הנזק הכלכלי כתוצאה מהתפשטות אומיקרון יהיה קטן מזה שהסבו וריאנטים קודמים של נגיף הקורונה.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.2% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020. בורסת פרנקפורט עלתה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם זה היום השלישי ברציפות. המדד האירופי עלה ביותר מ-22% בשנת 2021, העלייה השנתית החדה ביותר מאז 2019.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1338 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3574 דולר לליש"ט.

ההתאוששות הכלכלית של גוש היורו נבלמה בדצמבר. מדד מנהלי הרכש של מרקיט (PMI) לגוש צנח ל-53.3 בדצמבר מ-55.4 בנובמבר - הרמה הנמוכה ביותר מאז מארס.

ענקית האנרגיה הגרמנית יוניפר נאלצת ללוות מיליארדי דולרים כדי לשלם על מרג'ין קול (Margin Call) - דרישה לממש את אחזקותיה ולהחזיר כסף שלוותה לצורך קניית השקעות - על רקע המשך נסיקת מחירי הגז והחשמל באירופה. החברה לוותה 11.3 מיליארד דולר מחברת האם הפינית שלה, Fortum Oyj. זו הפעם השנייה בפחות מחצי שנה שהחברה נאלצת להגדיל את הנזילות בשל המשבר בשוק האנרגיה.

807 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר – כפליים מהצפוי

מספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש שעבר היה גבוה יותר מכפליים מתחזיות הכלכלנים, והגבוה ביותר מזה שבעה חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום.

807 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בדצמבר, המספר הגבוה ביותר מאז מאי 2021, ושיפור לעומת 505 אלף משרות שנוספו החודש שקודם, כך מסר היום מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 375 אלף משרות בלבד בדצמבר, לאחר תוספת של 534 אלף שעליה דווח בנובמבר.

נתוני ADP מתפרסמים יומיים לפני פרסום דו"ח התעסוקה הרשמי של דצמבר על ידי משרד העבודה האמריקאי, ונחשבים לאינדיקטור מוקדם על מצב שוק התעסוקה. עם זאת, נתוני ADP היו גבוהים מאלו של הדו"ח הרשמי בשלושה מתוך ארבעה החודשים האחרונים.

כלכלנים צופים שמשרד העבודה ידווח ביום שישי כי נוספו לשוק העבודה בארה"ב 422 אלף משרות בדצמבר, כמעט כפליים מגידול של 210 בלבד בנובמבר, שהיה נמוך ביותר ממחצית מגידול של 500 אלף משרות שצפו הכלכלנים לאותו החודש.

בשל צעדי הממשלה, חברות הטכנולוגיה הסיניות צללו

בורסות אסיה ננעלו בעיקר בירידות, בהובלת מניות חברות הטכנולוגיה הסיניות בעקבות הכרזת בייג'ין אתמול על צעדים נוספים לפיקוח על המגזר ובהמשך למגמה אמש בוול סטריט.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג ירדה ב-1.7%; שנחאי ירדה ב-1%; סינגפור מאבדת 0.7%; דרום קוריאה יורדת ב-1.2%.

מניות חברות הטכנולוגיה בסין סופגות ירידות בהונג קונג, אחרי שאתמול הודיעה סין כי חברות שמחזיקות בנתונים של יותר ממיליון משתמשים יידרשו לתחקיר ביטחוני ממלכתי לפני שיפנו להנפקה בחו"ל - בצעד נוסף של בייג'ין להצרת צעדיהן של ענקיות הטכנולוגיה.

חברת הסחר המקוון מייטואן איבדה 11%; חברת הסטרימינג ביליבילי איבדה 10.6%; ענקית הקמעונות JD.com איבדה 7%; וטנסנט, שמכרה מניות בשווי 3 מיליארד דולר בחברת האינטרנט שלה SEA, ירדה ב-4.4%.

מניית חברת ניהול הנכסים הסינית הוארונג צנחה ב-49% בהונג קונג ביום המסחר הראשון שלה, אחרי שהמדינה חילצה אותה מחדלות פירעון בחודש אפריל, בעקבות דיווח על הפסדים בשווי 16 מיליארד דולר ב-2020.

סוני השיקה אבטיפוס של מכונית חשמלית חדשה ומשקפי VR לפלייסטיישן

מנכ"ל סוני גרופ, קניצ'ירו יושידה, הכריז על השקת חטיבה חדשה שתעסוק בכלי רכב בשם סוני מוביליטי, והציג אבטיפוס של מכונית חשמלית בכנס CES 2022 אתמול. בכך מצטרפת סוני לענקיות אלקטרוניקה אחרות כמו שיאומי ופוקסקון במרוץ אחר השליטה בשוק המכוניות החשמליות באסיה. לדבריו, החברה בוחנת אפשרות להשיק מסחרית את המכונית החשמלית החדשה בקרוב.

במקביל פירסמה סוני מידע חדש בנוגע למשקפי ה-VR החדשים והמשודרגים שלה, PSVR2, שישמשו במשחק פלייסטיישן 5 - במטרה להגדיל את המשיכה של הפלטפורמה בעידן המטאוורס. ענקית הבידור והאלקטרוניקה היפנית פירסמה סרטון על הגאדג'טים החדשים והמשחק המצופה של חברת הבית הורייזון.

מניית החברה עולה ב-3.7% בבורסת טוקיו.

מניות ההיי-טק צנחו; דאו ג'ונס בראלי סנטה קלאוס החזק מאז 2009

בורסות וול סטריט נסוגו משיא בהובלת מניות ההיי-טק, לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה לשיא של כמעט שלושה חודשים, והתקרבה ל-1.7%. בה בעת, מניות הבלו צ'יפ המשיכו לשבור שיאים והשלימו את "ראלי סנטה קלאוס" הטוב ביותר מזה 13 שנים, על רקע הערכות כי וריאנט אומיקרון לא יפגע בצמיחה הכלכלית בארה"ב. הדולר מתחזק קלות מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.3%, ומרוחק כעת ב-2.7% משיא סגירה של 16,057.44 נקודות שקבע ב-19 בנובמבר. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא זה היום השני ברציפות, והשלים בכך עלייה של 2.3% מאז ה-27 בדצמבר - עלייה שהיתה "ראלי סנטה קלאוס" הטוב ביותר של מדד מניות הבלו צ'יפ מאז 2008-2009. מדד S&P 500, שנסגר אף הוא אתמול בשיא, ירד היום ב-0.1%, אולם טיפס ב-1.4% מאז ה-27 בדצמבר בדרכו אל "ראלי סנטה קלאוס" הטוב ביותר מאז 2012-2013.

תקופת "ראלי סנטה קלאוס" (Santa Claus Rally), המתרחשת באופן מסורתי בשוקי המניות בארה"ב בשבוע שבין חג המולד לראש השנה האזרחית, כוללת את חמישה ימי המסחר האחרונים של דצמבר ואת שני ימי המסחר הראשונים של ינואר. מאז שנוצר מדד דאו ג'ונס בשנת 1896 ועד לשנה שעברה, טיפס המדד בתקופה זו ב-77% מהשנים, והשיג בממוצע תשואה של 1.5% בפרק זמן זה. מדד S&P 500 טיפס בפרק זמן זה ב-78.5% מהשנה מאז 1928 ועד לשנה שעברה, ומאז 1950 עלה המדד בממוצע ב-1.3% בפרק זמן זה.

יתר על כן, ניסיון העבר מלמד כי שנה שבה התרחש ראלי סנטה קלאוס מבשרת על עלייה שנתית ממוצעת של 9.7% של מדד S&P 500 בשנה שאחריה - לעומת עלייה ממוצעת של 9% של מדד S&P 500 בכל השנים, לפי חברת המחקר CFRA ריסרץ'.

הירידות שנרשמו היום במגזר ההיי-טק לצד העליות שרשמו מניות ערך בתחומי הפיננסים והאנרגיה, מצביעות על כך שהמשקיעים נוטים כעת להעדיף מניות של חברות בוגרות ויציבות - או מניות ערך - שצפויות להרוויח מצמיחה כלכלית חזקה יותר, על פני מניות שביצועיהן הם טובים ללא קשר למצב הכלכלה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שב ונסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.66% - רמתה הגבוהה ביותר מאז 21 באוקטובר - לאחר שכבר עלתה במהלך המסחר לרמה של 1.69%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - עולה ב-0.1%.

מניית אפל נסוגה ב-1.2% במסחר בוול סטריט, לאחר שבמהלך המסחר אתמול פרץ שווי השוק של ענקית מוצרי האלקטרוניקה בפעם הראשונה את רף 3 טריליון דולר, בטרם שב ונסגר מתחת לרמה זו. בכך נהפכה יצרנית אייפון לחברה הבורסאית הראשונה ששווייה חצה רמה זו. שווי השוק של אפל גבוה כעת מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של מדינות כמו בריטניה, צרפת והודו.

מניית טסלה נפלה ב-4.2% ונמוכה כעת בכ-6.5% משיא סגירה של 1,229.91 דולרים שקבעה ב-4 בנובמבר. המניה זינקה ב-13.5% ביום שני, לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות מסרה בתחילת השבוע כי מסרה ללקוחות בשנת 2021 יותר מ-936 אלף כלי רכב - ומעל לתחזיות האנליסטים, וכמעט כפליים מקרוב ל-500 אלף מכוניות שמסרה בשנה הקודמת.

אופ"ק פלוס דבק במדיניותו למרות אומיקרון; הנפט מעל 80 ד' בלונדון

מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט טיפס בלונדון לרמה של 80 דולר לחבית, שיא של כמעט שישה שבועות, לאחר שארגון אופ"ק ויצואניות נפט נוספות בעולם ובראשן רוסיה, קבוצה הידועה בכינוי אופ"ק פלוס, החליטו היום כצפוי לדבוק בתוכנית להגדיל בפברואר את תפוקת הנפט הגולמי הכוללת שלהם ב-400 אלף חביות.

ההחלטה התקבלה על רקע התפשטותו המהירה של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה אשר לא פגעה עד כה באופן משמעותי בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 80 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 25 בנובמבר, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת ICE בלונדון. זאת, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 80.55 דולר לחבית.

בבורסת הסחורות של ניו יורק, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 76.99 דולר לחבית, עלייה של 1.2%.

בהחלטת אופ"ק פלוס היום, הקבוצה לא נענתה לדרישות מצד ארה"ב להאיץ את קצב הגדלת מכסות התפוקה כדי לבלום את הזינוק במחירי האנרגיה שתורם להתגברות האינפלציה ברחבי העולם.

הזהב התאושש משפל של שבועיים

מחיר הזהב התאושש משפל של כמעט שבועיים, שאליו נפל אתמול בעקבות הזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, לאחר שחששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בהתאוששות הכלכלה העולמית.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו היום במחיר של 1,814.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנפלו אתמול ב-1.6%.

בורסות אירופה שברו שיאים; לונדון קפצה ב-1.6%

בורסות אירופה שברו שיאים זה היום השני ברציפות, בהובלת מגזרי התעופה והתיירות, על רקע התחזקות ההערכות כי אומיקרון פחות קטלני מווריאנטים קודמים של נגיף הקורונה.

בורסת לונדון קפצה ב-1.6% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020, עם חידוש המסחר בה לאחר חופשת השנה החדשה. בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז הוסיפה 1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם זה היום השני ברציפות. המדד האירופי טיפס ביותר מ-22% בשנת 2021, העלייה השנתית החדה ביותר מאז 2019.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1293 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3543 דולר לליש"ט.

האינפלציה בצרפת התייצבה בחודש דצמבר, ומרמזת שאחרי ההמראה במחירי האנרגיה בחודשים האחרונים, ייתכן שעליית המחירים בגוש היורו הגיעה לשיאה. מדד המחירים לצרכן רשם עלייה שנתית של 3.4%, מול צפי לעלייה של 3.5%, לאחר שבנובמבר רשם עלייה דומה, החדה ביותר מאז 2008.

שיא של 4.5 מיליון עובדים התפטרו בארה"ב בנובמבר

מספר העובדים בארה"ב שהתפטרו בנובמבר טיפס לשיא של 4.5 מיליון, ומספר המשרות הפנויות התכווץ ל-10.6 מיליון לעומת כ-11.1 מיליון באוקטובר. כך לפי דו"ח מקיף על מצב התעסוקה במדינה (JOLTS) שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו מספר משרות פנויות גבוה יותר של 11 מיליון בנובמבר.

למרות הירידה במספר המשרות הפנויות, מספרן עדיין גבוה באופן יוצא דופן, במיוחד לאור העובדה שמספר המובטלים בנובמבר היה 6.9 מיליון, אמרה דיאן סוונק, כלכלנית ראשית בחברת ראיית החשבון גרנט תורנטון, לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'. "תצטרך להתרחש נפילה דרמטית למדי במשרות הפנויות ובביקוש למשרות כדי לגרום להאטה בכלכלה", הוסיפה.

מספר העובדים שהתפטרו בנובמבר היה גבוה ב-9% לעומת אוקטובר, ושבר שיא של 4.36 מיליון שנקבע בספטמבר. במונחי אחוז המתפטרים מסך כוח העבודה, טיפס שיעור המתפטרים בנובמבר ל-3% מכוח העבודה, והשווה בכך את השיא שנקבע בספטמבר.

האטה בצמיחת הייצור בארה"ב בדצמבר – בשפל של 11 חודשים

הצמיחה בפעילות מגזר הייצור בארה"ב הואטה בדצמבר לשפל של 11 חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד פעילות הייצור של מכון המחקר ISM ירד בחודש שעבר לרמה של 58.7 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2021, לעומת רמה של 61.1 נקודות בנובמבר, מסר היום המכון.

כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד בדצמבר לרמה של 60.1 נקודות, לפי סקר רויטרס.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

800 מיליון חיסונים: המזומן בקופת מודרנה קפץ פי 3 ל-17 מיליארד ד'

חברת הביוטכנולוגיה מודרנה מסרה בשנה שעברה ללקוחות למעלה מ-800 מיליון מנות חיסון לקורונה, וכמות הכסף בקופת המזומנים שלה זינקה פי יותר משלושה בתוך שנה.

לפי מכתב לבעלי המניות של מודרנה שפורסם היום, סך המזומנים בקופת החברה הסתכם ביותר מ-17 מיליארד דולר בסוף 2021, לעומת כ-5.25 מיליארד דולר בסוף השנה הקודמת.

החברה ציינה כי מסרה בשנה שעברה חיסונים לקורונה ללקוחות ביותר מ-60 מדינות ברחבי העולם.

מניית מודרנה נסוגה ב-1.2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, בהמשך לנפילה של 7.5% ביום שני. מניית החברה צללה ב-27.9% בשלושה החודשים האחרונים, אולם עודנה גבוהה ביותר מ-110% מרמתה לפני 12 חודשים.

טוקיו קפצה ב-1.8%; סין דורשת מחברות לעבור תחקיר ביטחוני לפני הנפקה בחו"ל

בורסת טוקיו עלתה ביום המסחר הראשון שלה השנה, בעוד בורסות סין והונג קונג דישדשו על רקע רגולציה חדשה. טוקיו הוסיפה 1.8%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סינגפור הוסיפה 1.4%.

סין הודיעה הבוקר (ג') כי החל מ-15 בפברואר, חברות שמחזיקות בנתונים של יותר ממיליון משתמשים יידרשו לתחקיר ביטחוני ממלכתית לפני שיפנו להנפקה בחו"ל. מדובר בצעד נוסף של בייג'ין לפיקוח והצרת צעדיהן של חברות שיוצאות להנפקה מעבר לים.

עוד הבוקר, פורסם כי פעילות המפעלים בסין צמחה בדצמבר בקצב המהיר ביותר זה שישה חודשים. מדד מנהלי הרכש לתחום הייצור עלה ל-50.09, כשכל מספר מעל 50 מעיד על צמיחה. בנוסף, תפוקת המפעלים גדלה בקצב המהיר ביותר זה שנה, על רקע ירידה במחירי חומרי הגלם. עם זאת, הנתונים הצביעו על ירידה בהזמנות ליצוא.

ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד הודיעה כי הכנסותיה ממכירות צללו ב-38.7% ב-2021 ביחס ל-2020, על רקע משבר החובות שלה.

בשוק המט"ח, הין עולה ב-0.4% ונסחר ב-115.80 ין לדולר.

נאסד"ק הוסיף 1.2%; טסלה זינקה ביותר מ-13%

המסחר בבורסות וול סטריט נסגרו בעליות ותשואת האג"ח נוסקת ביום המסחר הראשון לשבוע זה ולשנה זו, בהמשך למגמה החיובית באירופה. זאת, לאחר שנה של שבירת שיאים ועל רקע חוסר ודאות לגבי ההשלכות של העלייה בתחלואה בקורונה ברחבי העולם.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7%; מדד S&P 500 הוסיף 0.6% לערכו; נאסד"ק טיפס ב-1.2%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.126% לרמה של 1.639%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם יורו, ין וליש"ט - התחזק ב-0.3%.

מדד S&P 500 עלה ב-2021 ב-27%. לפי בנק גולדמן סאקס, חמש החברות הגדולות ביותר במדד - פייסבוק, אפל, אמזון, מיקרוסופט וגוגל - עלו ביחד ב-2021 ב-37%, ומהוות כיום 23% מהמדד כולו. אנליסטים של הבנק מעריכים כי עד סוף 2022 יעלה המדד ב-7% נוספים, ויעבור את רף 5,000 הנקודות.

מניית טסלה קפצה ב-13.5%, לאחר שאמש מסרה יצרנית המכוניות החשמליות כי התגברה על השיבושים בשרשראות האספקה, הכתה את התחזיות ברבעון הרביעי של 2021, ומסרה 308 אלף מכוניות. גם מניות יצרניות רכב אחרות נהנות מהעליות בטסלה: פורד וג'נרל מוטורס עלו ב-4.7% ו-4.4% בהתאמה.

מניית אפל עלתה ב-2.5%, לאחר שמוקדם יותר ביום המסחר נגעה בשווי שוק של 3 טריליון דולר, בכך נהפכה יצרנית האייפונים לחברה הבורסאית הראשונה אי פעם שחוצה את הרף הזה.

אירופה נסגרה בעליות

המסחר בבורסות אירופה נסגר בעליות שערים ביום המסחר הראשון לשנת 2022, על רקע תחלואה נרחבת ברחבי היבשת בוריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

פרנקפורט ופריז הוסיפו 0.9% כל אחת; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%. בורסת לונדון היתה סגורה היום לרגל החג.

מדד מנהלי הרכש (PMI) במדינות גוש היורו הצביע על הקלה בעומסים בשרשרת האספקה בחודש דצמבר, למרות ירידה קלה בקריאה עצמה. המדד ירד בתחום הייצור ל-58, מול 58.4 בנובמבר - שפל של עשרה חודשים.

בשוק המט"ח, היורו נחלש ב-0.7% מול הדולר, ונסחר ב-1.1285 דולר ליורו. הליש"ט יורדת ב-0.4% מול הדולר ונסחרת ב-1.3473 דולר לליש"ט.

יום לפני פגישת אופ"ק פלוס: מחיר הנפט שוב מטפס

מחיר הנפט מטפס ביום המסחר הראשון של 2022, יום לפני פגישת מדינות אופ"ק ובעלות בריתן, שבו הן צפויות להחליט על הגדלת תפוקת הנפט, מה שמעיד על אופטימיות לגבי הביקוש העתידי הגלובלי לזהב השחור.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר מוסיפים 0.7% ונסחרים ב-75.74 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט למסירה במארס עולים ב-0.9% ונסחרים ב-78.5 דולר לחבית בבורסת הסחורות של לונדון.

בפגישת אופ"ק פלוס האחרונה, שהתקיימה בדצמבר, הוחלט על השארת ההחלטה הקודמת להגדיל את תפוקת הנפט ב-400 אלף חביות ביום בינואר.

מדד מנהלי הרכש בגוש היורו בשפל של עשרה חודשים

מדד מנהלי הרכש (PMI) במדינות גוש היורו הצביע על הקלה בעומסים בשרשרת האספקה בחודש דצמבר, למרות ירידה קלה בקריאה עצמה. כך לפי מרקיט, החברה שמפרסמת את המדד, על בסיס נתוני 3,000 חברות.

עבור גוש היורו כולו ירד מדד מנהלי הרכש בתחום הייצור ל-58, מול 58.4 בנובמבר, כשכל מספר מעל 50 מצביע על צמיחה. מדובר בשפל של עשרה חודשים.

בצרפת עמד המדד על 55.6, שפל של חודשיים, בעוד בגרמניה נותר ללא שינוי מחודש שעבר, ב-57.4.

הונג קונג ירדה ב-0.5%; המסחר באוורגרנד הופסק לקראת פרסום מידע בעניינה

הונג קונג ירדה והנפט התחזק בבוקר יום המסחר הראשון ל-2022, על רקע עלייה בתחלואה בווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה ברחבי העולם.

הונג קונג הפחיתה 0.5%; סינגפור עלתה ב-0.4%; סיאול ירדה ב-0.1%. בבורסות יפן, אוסטרליה וסין היבשתית לא התקיים מסחר לרגל חג.

המסחר במניית ענקית הנדל"ן מוכת החובות אוורגרנד הופסק בבורסת הונג קונג, לקראת פרסום מידע כלשהו, עליו הכריזה החברה אך לא פירטה את טיבו.

בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר כמעט ללא שינוי ב-47,019 דולר לביטקוין. בשוק המט"ח, הין יורד ב-0.2% מול הדולר ונסחר ב-115.280 ין לדולר. הדולר ההונג קונגי נסחר ללא שינוי, ב-7.7987 דולר הונג קונגי לדולר אמריקאי.

בשוק הנפט נרשמות עליות על רקע ירידה צפויה בתפוקת הנפט של לוב, ולקראת פגישת נציגי המדינות החברות בברית אופ"ק פלוס. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 1.1% ונסחרים ב-76.06 דולר לחבית. החוזים על הברנט עולים בשיעור דומה ונסחרים ב-78.63 דולר לחבית.

טסלה הכתה את התחזיות: מכרה 308 אלף מכוניות ברבעון הרביעי של 2021

טסלה הודיעה אתמול בערב (א') כי מסרה 308 אלף מכוניות ברבעון הרביעי של 2021, ובכך שברה את השיא שקבעה ברבעון הקודם - 241,300 מכוניות שנמסרו ללקוחות. מדובר במספר גדול משמעותית מתחזיות האנליסטים, שצפו שהחברה תמכור 263,026 מכוניות בלבד, לפי רפיניטיב.

בנוסף, במהלך השנה כולה מסרה טסלה 936,172 מכוניות ללקוחות, מול 499,647 בשנה שלפני כן. מדובר בהישג נוכח השיבושים בשרשרת האספקה והמחסור בשבבים, שהכו בתעשיית הרכב וצימצמו את הייצור בשנה החולפת.

יצרנית הרכבים החשמליים סגרה את יום המסחר האחרון של 2021 בירידה של 1.3%, אך סיכמה שנה בה עלתה ב-44% והגיעה לשווי שוק של יותר מטריליון דולר.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker