ברחבי אפריקה הזהב נעלם — והמדינה העשירה שהוא מגיע אליה מיתממת

כרייה לא חוקית והברחה של זהב פוגעות קשות במדינות עניות באפריקה שזקוקות מאוד להכנסות ממשאבי הטבע שלהן ■ במקביל, שווי הזהב שמיובא לדובאי מאפריקה גבוה במיליארדי דולרים ממה שאפריקה מייצאת אליה — אך הנסיכות מכחישה מעורבות בפשעים

כורי זהב בסודאן. 2 מיליון כורים קטנים במדינה מפיקים 80% מהזהב ומקבלים רבע ממחירו בשוק הבינלאומי
כורי זהב בסודאן. 2 מיליון כורים קטנים במדינה מפיקים 80% מהזהב ומקבלים רבע ממחירו בשוק הבינלאומיצילום: Simon Marks/Bloomberg
לוגו בלומברג
בלומברג
סיימון מארקס, מייקל קאוונה ווריטי רטקליף
לוגו בלומברג
בלומברג
סיימון מארקס, מייקל קאוונה ווריטי רטקליף

בנוף הירחי של צפון סודאן, כורי זהב פיראטים עמלים עם אתים ומכושים לחפור אוצר מבורות רדודים בשטח. כריית עפרות בחום החורף של מדבר הנובי היא השלב הראשון בשרשרת לא חוקית שפרחה וגדלה ב–18 החודשים האחרונים בעקבות הזינוק החד במחיר הזהב. כך, ממשלות באפריקה שעומדות נואשות לנוכח גניבת המחצבים ששוללת מהן הכנסות חיוניות — מבקשות מדובאי (שלפי נתוני האו"ם, 95% מתפוקת הזהב ממזרח ומרכז אפריקה מגיעים אליה) שתעצור את הסחר הבלתי חוקי.

ראיונות עם נציגי ממשל מכמה מדינות באפריקה מתארים רשת הברחות שמשתרעת על פני תשע מדינות שמהן מוברחות טונות רבות של זהב. ההכנסות מהזהב השחור הזה הולכות לסכסוכים חמושים, לפעילות פלילית ולרשתות טרור, חותרות תחת הדמוקרטיה ומתדלקות הלבנת כספים, כך לפי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי — OECD.

בלתי אפשרי להעריך בדיוק את אובדן ההכנסות להברחות, ואולם לפי נתוני האו"ם ל-2020 יש פער של לפחות 4 מיליארד דולר בין דיווח של דובאי על יבוא זהב מאפריקה לבין הדיווח של מדינות אפריקאיות על יצוא זהב לאיחוד האמירויות.

לפי נתוני האו"ם ל-2020 יש פער של לפחות 4 מיליארד דולר בין הדיווח של דובאי על יבוא זהב מאפריקה לבין הדיווח של מדינות אפריקאיות על יצוא זהב לאיחוד האמירויות

האו"ם ועמותות זכויות אדם העלו חשדות לגבי תפקידה של נסיכות דובאי בקידום הסחר הלא חוקי, באמצעות העלמת עין מקניית זהב ממקורות מפוקפקים. האמירויות מכחישות בתוקף מעורבות בסחר לא חוקי, ואולם היקף הסחר מעמיד שאלות לא נוחות מול דובאי והמוניטין שלה כמרכז לסחר בזהב.

על רקע זה דובאי נקלעה לעימותים עם לונדון, אחד משוקי הזהב הגדולים בעולם, ועם שווייץ, אחת המובילות בזיקוק זהב. סגן שרת האוצר של ארה"ב, וולי אדאימו, דן בחשדות עם נציגי האמירויות בביקורו בדובאי ואבו־דאבי בנובמבר, כך לפי מקורות יודעי דבר. באותו שבוע, ראש בורסת הסחורות של דובאי, אחמד בן סוליים, הגיב להאשמות: "אני רוצה להתייחס לפיל שבחדר, כלומר, ההתקפות המתמשכות והבלתי מבוססות על דובאי מצד מרכזי סחר ומוסדות אחרים. הכל שקרים", הוא אמר.

"בדובאי פשוט מעלימים עין"

סודאן, ניגריה, קונגו, זימבבואה, מאלי, גאנה, בורקינה פאסו, הרפובליקה המרכז אפריקאית וניז'ר התלוננו רשמית כי טונות של זהב מוברחות מהן מדי שנה, ולדבריהן, רובו מגיע לדובאי. "זו אבידה ענקית", אמר שר המכרות של ניגריה, אולמילקן אדגביטה במשרדו באבוג'ה, הבירה.

רוב הזהב הלא חוקי מתועל לדובאי דרך מרכזי זיקוק באוגנדה ורואנדה, או מוטס לדובאי ישירות במטען יד, לעתים עם מסמכים מזויפים, אומרים פקידי ממשלה ותעשייה, מומחים של האו"ם וקבוצות זכויות אדם. לדבריהם, בדובאי הוא מותך כדי להסוות את מקורו, לפני שהוא נהפך לתכשיטים, רכיבים אלקטרוניים או מטילי זהב.

חנות תכשיטים בדובאיצילום: GIUSEPPE CACACE / AFP

"רוב המדינות באירופה דורשות תעודות על מקור היצוא", אמר אדגביטה. "אם אין תיעוד, הזהב מוחרם ומוחזר למקור".

על הנייר, האמירויות דורשות אותו הדבר. "אבל בדובאי פשוט מעלימים עין", אמר אדגביטה. השר לסחר חוץ באמירויות סירב להגיב על שאלות. בן סוליים אמר כי האיסור הגלובלי על הטסת זהב במטען יד במטוסים צריך להספיק כדי למנוע את ההברחה. "יש לנו רקורד טוב יותר מרוב הערים הגדולות. טוענים שאנחנו קשוחים מדי", הוא אמר.

עם הזינוק במחיר הזהב ל-2,075 דולר לאונקיה באוגוסט 2020, הברחה נהייתה משתלמת במיוחד. ההברחות מאפריקה המריאו כפי שלא עשו מעולם, והרשויות מודות שהן מתקשות מאוד לבלום אותן.

זהב. תוצר העיבוד של הכורים הקטנים בסודאןצילום: Simon Marks/Bloomberg

לפי נתוני האו"ם, 95% מתפוקת הזהב ממזרח ומרכז אפריקה מגיעים לדובאי. משרד האוצר של סודאן מעריך כי 80% מתפוקת הזהב אינה רשומה. לפי הערכות, רואנדה סיימה את 2021 במכירות של 732 מיליון דולר, פי 2.5 מהערך של 2019, לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית. אבל לרואנדה אין כמעט מכרות זהב משלה, ולכן עולה חשד כי הזהב מגיע מקונגו הסמוכה. אוגנדה, המובילה בזיקוק זהב רשמי ולא רשמי, הכפילה את היצוא שלה ב–2021 ל-2.25 מיליארד דולר. היעד העיקרי היה דובאי. האו"ם האשים את אוגנדה ורואנדה בסחר בזהב מוברח.

בצעד חסר תקדים, איגוד שוק הזהב של לונדון, המפקח על שוק הזהב הגדול בעולם, איים ב–2020 לאסור על מפעלי זיקוק זהב מורשים שלו לקנות מתכת ממדינות שלא עומדות בתקני אימות מקור הזהב. אף על פי ששמה של דובאי לא הוזכר בהודעתו, בן סוליים פירסם גינוי חריף.

בחלק הישן של העיר דובאי יש עשרות חנויות תכשיטים עם תצוגות נוצצות של שרשרות ומוצרים אחרים. הסחר במתכת נעשה בבניין שמסדרונותיו מזכירים מחילת ארנבות, עם משרדים קטנים עם דלתות ממוגנות.

סוחרים שהסכימו לדבר בעילום שם אמרו כי אינם מעזים לשאול מה מקור הזהב. עם זאת, לקוחות שמוציאים יותר מ-15 אלף דולר נדרשים להגיש מסמכים מזהים ותיעוד מקור כספם.

זהב ממכרה בקונגו. חשש כי זהב לא חוקי מממן טרורצילום: בלומברג

"מאבק כוח בינלאומי על זהב"

העימות בין דובאי ללונדון ושווייץ תואר על ידי מייקל ברטלט־ונדרפוי, יו"ר חברת M&C גרופ גלובל, שכורה וקונה זהב מגאנה ומוכרת בעיקר לאמירויות, כ"מאבק כוח בינלאומי על זהב". הוא אומר כי מאוד קשה לו להאמין שאפשר להכניס זהב לדובאי ללא תיעוד. "המערכת הופכת את זה לכמעט בלתי אפשרי".

חוזה קמינו, מחברת עיבוד המתכות מטאלור, אומר כי "יש לנו ספקות לגבי הלגיטימיות והיושרה של שרשרת האספקה. אנחנו מעדיפים לוותר".

בדובאי טוענים שהנתונים על יצוא מאפריקה אינם אמינים. מאחורי דלתות סגורות, מצביעים נציגי האמירויות על פקידי ממשל באפריקה ועל זייפנים כמקור לבעיה. זה לא מנחם את שלטונות קונגו, שנאבקת להיבנות מחדש לאחר עשורים של מלחמה. יש לה כמה ממרבצי הזהב הגדולים ביותר, אולם היא אחת המפסידות הגדולות מהברחת הזהב.

בקונגו צבא של כורים קטנים פועלים מתחת למכ"מ הממשלה. השכנות אוגנדה ורואנדה ייצאו זהב במיליארדי דולרים, אף שאין להן מכרות. "הזהב הזה שלנו", אומר שר האוצר הקונגולזי, ניקולס קזדי

חנות למכירת זהב בסודאןצילום: Simon Marks/Bloomberg

צבא של כורים קטנים פועלים מתחת למכ"מ הממשלה. רשמית, הם ייצאו רק כ-2.4 מיליון דולר ביצוא זהב. השכנות אוגנדה ורואנדה ייצאו זהב במיליארדי דולרים, אף שאין להן מכרות. "הזהב הזה שלנו", אומר שר האוצר הקונגולזי, ניקולס קזדי. "זה זהב מקונגו". הרבה מסחר הזהב במדינה מנוהל על ידי כמה קבוצות מיליציה חמושות.

גם ממשלת ניגריה מוטרדת מההברחות. יש 100 אלף כורים לא רשמיים, שקשה לפקח עליהם ולמסות אותם. תפוקת הזהב הרשמית הסתכמה בקצת יותר מטונה ב–2020, שרובה עבר לדובאי. במאמץ להפוך את התעשייה לרשמית, שר המכרות אדגביטה הציע לאמירויות להתחלק חצי חצי בכל זהב ניגרי לא חוקי שמגיע לנסיכויות.

בסודאן, 2 מיליון כורים קטנים מפיקים 80% מהזהב. הם מקבלים רבע ממחירו בשוק הבינלאומי, ומשלמים מס של 64 דולר לכל אונקיה. זה מעודד אותם לעקוף את הצינורות הרשמיים במכירת הזהב.

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר