"ראלי סנטה קלאוס" מגיע: הסתברות של 77% לתשואה חיובית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצעד סנטות בלונדון
מצעד סנטות בלונדוןצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי
עדכונים

"ראלי סנטה קלאוס" מגיע: הסתברות של 77% לתשואה חיובית

עם חידוש המסחר בוול סטריט לאחר סוף השבוע של חג המולד, תחל תקופת "ראלי סנטה קלאוס" (Santa Claus Rally) – עלייה חזקה יחסית המתרחשת באופן מסורתי בשוקי המניות בארה"ב בשבוע שבין חג המולד לראש השנה האזרחית.

מאז שנוצר מדד המניות דאו ג'ונס בשנת 1896, טיפס המדד בתקופה שכוללת את חמישה ימי המסחר האחרונים של דצמבר ואת שני ימי המסחר הראשונים של שנה, ב-77% מהשנים, והשיג בממוצע תשואה של 1.5% בפרק זמן זה.

מדד S&P 500 הרחב יותר, טיפס מאז 1928 בשבעה ימי המסחר הללו ב-78.5% מהשנים, ומאז 1950 עלה המדד בממוצע ב-1.3% בפרק זמן זה.

יתר על כן, ניסיון העבר מלמד כי שנה שבה התרחש ראלי סנטה קלאוס מבשרת על עלייה שנתית ממוצעת של 9.7% של מדד S&P 500 בשנה שאחריה - לעומת עלייה ממוצעת של 9% של מדד S&P 500 בכל השנים, לפי חברת המחקר CFRA ריסרץ'.

הדולר מתייצב מול המטבעות המרכזיים בעולם; אין מסחר בוול סטריט

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המרכזיים בעולם, ובבורסות וול סטריט לא מתקיים היום מסחר לרגל חופשת ערב חג המולד.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג בפחות מ-0.1%. מתחילת השנה עלה המדד ב-6.8%.

מדד המניות S&P 500 בארה"ב נסגר אתמול (ה') בשיא בפעם ה-68 השנה, על רקע תקוות כי נזקיו הכלכליים של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יהיו פחות חמורים מכפי שהעריכו תחילה. בסיכום שבועי טיפס המדד ב-2.3% - שבוע חיובי שני בשלושה השבועות האחרונים.

בורסות אירופה נסגרו בירידות; עלו ב-2% בסיכום שבועי

בורסות אירופה נסגרו בירידות קלות במחזורי מסחר דלילים, ביום המסחר המקוצר של ערב חג המולד.

בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי, לאחר שכבר טיפסה ב-0.4% במהלך המסחר. בורסת פריז נסוגה ב-0.3%. לא התקיים היום מסחר בשוקי המניות בגרמניה, איטליה, ספרד ושווייץ לרגל החג. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.1% - סגירה שלילית ראשונה לאחר שלושה ימי עליות - אף הוסיף 2% בסיכום שבועי.

בשוק המט"ח, היורו יציב מול הדולר לרמה של 1.1328 דולר ליורו. הליש"ט יציבה גם היא מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3411 דולר לליש"ט.

לראשונה זה שבועיים - ביטקוין עבר את רף ה-50 אלף דולר

ביטקוין עבר את רף ה-50 אלף דולר לראשונה מאז 13 בדצמבר, וגם מטבעות דיגיטליים אחרים רושמים עליות ערב חג המולד.

המטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם עולה ב-5.8% לרמה של 51,148 דולר לביטקוין. אתריום עולה ב-4.5% ונסחר ב-4,104 דולר. גם סולאנה רושם עליות, ונסחר ב-189 דולר.

עד כה ב-2021 עלה ביטקוין ב-76%, וזו השנה השלישית ברצף שהמטבע נוסק. ב-2021 הזרימו קרנות הון סיכון כ-30 מיליארד דולר לקריפטו, יותר מאשר בכל השנים הקודמות במצטבר.

"זה כבר יותר מזהב דיגיטלי. יש לנו שירותים פיננסיים, אמנות, מדיה חברתית מבוזרת, משחקים וירטואליים מבוססי בלוקצ'יין - כל זה גרם למשקיעים לחשוב, 'אין לנו מספיק חשיפה'", אמר ספנסר בוגרט, שותף כללי בחברת בלוקצ'יין קפיטל שיושבת בסן פרנסיסקו, ארה"ב, שהפכה לאחת המשקיעות הגדולות בתעשייה לאחר שמימנה יותר מ-120 חברות מאז הקמתה ב-2013.

ערב חג המולד: עליות קלות ברוב בורסות אסיה

המסחר ברוב בורסות אסיה מתנהל היום בעליות וירידות לסירוגין, לאחר העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט ולאור נתונים כלכליים חזקים שפורסמו בארה"ב. היום, ערב חג המולד, בורסות וול סטריט יהיו סגורות, ובורסות הונג קונג, אוסטרליה וסינגפור נסגרו מוקדם מהרגיל.

טוקיו ללא שינוי; שנחאי ירדה ב-0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.6%; אוסטרליה עלתה ב-0.4%.

הקבינט של יפן אישר היום להגדיל את תקציב הביטחון ב-6.5% - ההרחבה הגדולה ביותר של תקציב הביטחון זה עשרות שנים - בשל החשש שהמדינה תיגרר לקונפליקט על טאיוואן. בסך הכל, תקציב הביטחון ביפן הוא 940 מיליארד דולר.

בשוק האנרגיה נרשמות ירידות. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-0.6% ונסחרים ב-76.42 דולר לחבית.

וול סטריט שברה שיאים ביום המסחר האחרון של השבוע

בורסות וול סטריט שברו שיאים ביום האחרון של שבוע המסחר המקוצר של חג המולד, על רקע תקוות כי נזקיו הכלכליים של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יהיו פחות חמורים מכפי שהעריכו תחילה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה ל-1.5%.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.9% בדרכו לזינוק שבועי של 3.2%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.6% והשלים עלייה שבועית של 1.7%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא בפעם ה-68 השנה, בדרכו לעלייה שבועית של 2.3%. מחר (ו'), ערב חג המולד, לא יתקיים מסחר בבורסות וול סטריט.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.5%, בדרכה לזינוק שבועי של 0.1%. זאת, לאחר שהתשואה נפלה לרמה של 1.36% בשלהי השבוע שעבר בצל חששות אומיקרון. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.1%.

המסחר היום התנהל על רקע מבול נתוני מקרו כלכליים שפורסמו בארה"ב: בטחון הצרכנים השתפר החודש בשיעור חד מהצפוי, והמכירות של בתים חדשים זינקו ביותר מ-12% בנובמבר. ההזמנות של מוצרים בני-קיימא גדלו בחודש שעבר ב-2.5% - כמעט כפליים מתחזיות הכלכלנים - ומספר המובטלים החדשים נותר בשבוע שעבר נמוך מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, וקרוב לשפל של 52 שנים.

בה בעת, מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה – קפץ בנובמבר ב-5.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הזינוק החד ביותר מאז יולי 1982.

הנפט נסגר בשיא של חודש לקראת חופשת חג המולד

מחיר הנפט נסגר בשיא של חודש ביום המסחר האחרון לפני סוף השבוע הארוך של חג המולד, על רקע דעיכת החששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 73.79 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק – יום שלישי ברציפות של עליות. בסיכום שבועי קפץ מחיר הטקסס מתוק ב-4.3%, וגבוה כעת ב-50% מרמתו בתחילת 2021. מחר, ערב חג המולד, לא יתקיים מסחר בניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 76.85 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 25 בנובמבר, לאחר עלייה של 2.1% - יום חיובי שלישי ברציפות. מחיר הברנט קפץ ב-4.6% מתחילת השנה.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב לשיא של חמישה שבועות

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה חמישה שבועות, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,811.7 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 19 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.4% - שבוע חיובי שלישי ברציפות. עם זאת, מחיר הזהב עודנו נמוך ב-4.4% מרמתו בתחילת 2021.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.1%.

אירופה טיפסה ביום המלא האחרון של השבוע; הליש"ט בשיא של חודש

בורסות אירופה נסגרו בעליות ביום המסחר המלא האחרון של השבוע לפני חג המולד. מניות התיירות והתעופה הובילו את העליות, על רקע תקוות כי נזקיו הכלכליים של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יהיו פחות חמורים מכפי שהעריכו תחילה.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.4% והשלימה בכך עלייה של 1.4% מתחילת השבוע; בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 1%, ופריז הוסיפה 0.8%. יום המסחר בבורסות המרכזיות של אירופה יהיה מקוצר מחר, לרגל ערב חג המולד. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1% וטיפס בקרוב ל-2% מתחילת השבוע.

היורו נחלש בפחות מ-0.1% מול הדולר לרמה של 1.1322 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3422 דולר לליש"ט, רמתה הגבוהה ביותר זה כמעט חודש, על רקע ציפיות להעלאת ריבית בבריטניה.

זינוק של 12% במכירות בתים חדשים בארה"ב

המכירות של בתים חדשים בארה"ב זינקו בנובמבר ב-12.4% לקצב שנתי של 744 אלף יחידות, לעומת רמה של 662 אלף בתים בחודש הקודם, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות גבוה יותר של 766 אלף בנובמבר, לעומת קצב מכירות של 745 אלף בתים שעליו דווח במקור באוקטובר.

מכירות הבתים בנובמבר היו נמוכות ב-14% מרמתן בנובמבר 2020. מחיר המכירה הממוצע של בתים חדשים שנמכרו בחודש שעבר היה 416,900 דולרים.

שיפור חד מהצפוי בבטחון הצרכנים בארה"ב החודש

בטחון הצרכנים בארה"ב השתפר החודש בשיעור חד מהצפוי לעומת נובמבר, אולם עודנו נמוך משמעותית מרמתו בדצמבר 2020.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בדצמבר לרמה של 70.6 נקודות, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום, עלייה לעומת 67.4 נקודות בנובמבר.

תחזית הכלכלנים היתה כי למדד של 70.4 נקודות בדצמבר, ללא שינוי לעומת הנתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש. המדד נמוך משמעותית מרמה של 80.7 נקודות שבה היה בדצמבר 2020.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב קרוב לשפל של 52 שנים

מספר המובטלים החדשים בארה"ב נותר ללא שינוי בשבוע שעבר, וממשיך להיות נמוך מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, וקרוב לשפל של יותר מ-50 שנה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות נותר בשבוע שעבר ברמה של 205 אלף, ללא שינוי לעומת השבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-205 אלף תביעות, לעומת 206 אלף תביעות - שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מוקדם יותר החודש נפל מספר התביעות הראשונות השבועי ל-188 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969. לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.86 מיליון בשבוע שהסתיים ב-11 בדצמבר, רמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020, לעומת 1.87 מיליון בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה ל-1.84 מיליון תביעות מתמשכות, לעומת 1.85 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

המדד המועדף על הפד לאומדן האינפלציה בשיא של 39 שנים

המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב זינק בחודש שעבר לרמתו הגבוהה ביותר זה כמעט 40 שנה, וצמיחת הצריכה הפרטית הואטה, לפי נתונים שפורסמו היום.

הצריכה הפרטית בארה"ב צמחה בנובמבר ב-0.6% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 1.4% באוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה בנובמבר היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה – קפץ בנובמבר ב-5.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הזינוק החד ביותר מאז יולי 1982, לאחר קפיצה של 5% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר. בזינוק בנובמבר תאם את תחזיות הכלכלנים.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, קפץ בחודש שעבר ב-4.7% לעומת נובמבר 2020, לאחר עלייה של 4.1% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 4.5% בנובמבר.

זינוק חד מהצפוי של 2.5% בהזמנות מוצרים בני-קיימא בארה"ב

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב זינקו בנובמבר בשיעור חד מהצפוי, ונתוני אוקטובר תוקנו כלפי מעלה.

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא זינקו ב-2.5% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, לאחר עלייה של 0.1% באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1.5% בנובמבר, לאחר ירידה של 0.5% שעליה דווח במקור באוקטובר.

הזמנות של מוצרים בני-קיימא, בניכוי מוצרי תחבורה, טיפסו בנובמבר ב-0.8% לעומת החודש הקודם – מעל לתחזית הכלכלנים לגידול של 0.6%.

בורסות אסיה רשמו עליות; מניית טנסנט זינקה ב-4%

בורסות אסיה נסגרו היום בעליות שערים, לאחר העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט, ולאור נתונים כלכליים חזקים יותר בארה"ב.

טוקיו עלתה ב-0.8%; שנחאי עלתה ב-0.6%; הונג קונג עלתה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.5%; סידני עלתה ב-0.2%.

מניית חברת המסחר המקוון הסינית JD.com, הנסחרת בהונג קונג, נפלה ב-7%, בעוד שמניית טנסנט זינקה ב-4.2%, לאחר שטנסנט הודיעה כי תחלק לבעלי המניות שלה את רוב מניותיה ב-JD.com.

משקיעים עוקבים אחר השווקים בסין, לאחר שהעיר שיאן הורתה ל-13 מיליון תושביה להישאר בבית, בנסיון להתמודד עם עלייה במקרי הקורונה בעיר.

בשוק האנרגיה נרשמות ירידות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.4% ונסחרים ב-72.47 דולר לחבית. גם החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-0.4% ונסחרים ב-74.97 דולר לחבית.

יום שני של עליות בוול סטריט; מאסק סיים למכור מניות - טסלה קפצה ב-8%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות זה היום השני ברציפות, והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיות בעולם, על רקע הערכות כי נזקיו הכלכליים של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יהיו קצרי טווח, ופחות חמורים מכפי שחששו תחילה. שוק המניות בארה"ב השלים שלשום את הנפילה התלת-יומית החדה ביותר זה כמעט שלושה חודשים, בצל חששות מהתפשטות אומיקרון.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.2%, לאחר שאתמול קפץ מדד מניות הטכנולוגיה ב-2.4% - היום הטוב ביותר זה שבועיים. זאת, אחרי ששלשום השלים נפילה תלת-יומית של כמעט 4% - שלושת הימים הגרועים ביותר מאז מאי. מדד דאו ג'ונס נסגר היום בעלייה של 0.7%, לאחר זינוק של 1.6% ביום שלישי.

מדד S&P 500 הוסיף 1%, לאחר שקפץ אתמול ב-1.8% - היום הטוב ביותר מאז 7 בדצמבר. זאת, אחרי שהשלים ביום שני נפילה של יותר מ-3% בתוך שלושה ימי מסחר – הירידה התלת-יומית החדה ביותר מאז 30 בספטמבר.

"סוחרי המניות מאמינים שההשלכות של הוריאנט החדש יהיו קצרות-מועד ופחות מזיקות לכלכלה האמריקאית. זאת מכיוון שהמאזנים התאגידיים מעוגנים היטב, והמשקיעים מאמינים שארה"ב תוכל לנווט את דרכה במהלך תקופה זו ללא פגע", כתב נעים אסלם, אסטרטג השווקים הראשי של הברוקר המקוון אווה טרייד ‏(AvaTrade‏), בדו"ח ללקוחות.

"משקיעים רבים מעריכים כי לאומיקרון תהיה רק השפעה זמנית על הפעילות הכלכלית ולא אמור להיות בעיה מבחינת המגמה החיובית הכללית במניות", אמרה האנליסטית הבכירה איפק אוזקרדסקיה מהבנק השווייצי המקוון סוויסקווט (Swissquote).

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ללא שינוי ברמה של 1.46%, לאחר שנפלה לרמה של 1.36% בשלהי השבוע שעבר בצל חששות אומיקרון. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.5%.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: מדד בטחון הצרכנים טיפס בשיעור חד מהצפוי בדצמבר, המכירות של בתים קיימים עלו לשיא של 10 חודשים, ונתוני הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון השלישי של השנה תוקנו כלפי מעלה.

מניית טסלה זינקה ב-7.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שהמנכ"ל אילון מאסק אמר כי הגיע ליעד שהציב לעצמו של מכירות 10% ממניותיו ביצרנית המכוניות החשמליות. מניית טסלה שבה ונסגרה היום מעל למחיר של 1,000 דולרים, תוך הקפצת שווי השוק של החברה בחזרה מעל לרף של טריליון דולר, שאותו פרצה בפעם הראשונה באוקטובר.

הנפט בשיא של חודש על רקע נפילה חדה מהצפוי במלאי בארה"ב

מחיר הנפט קפץ לשיא של כמעט חודש על רקע נפילה חדה מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 72.76 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 2.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, בהמשך לזינוק של 3.7% אתמול, לאחר נפילה של 5.7% בשני ימי המסחר הקודמים.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 75.29 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 8 בדצמבר, לאחר עלייה של 1.8%, בהמשך לקפיצה של 3.4% ביום שלישי.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-4.7 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. הירידה היתה חדה יותר מכל תחזיות האנליסטים, וכמעט כפולה מהתחזית הממוצעת לירידה של 2.6 מיליון חביות.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב מעל לרמה של 1,800 ד' לאונקייה

מחיר הזהב טיפס בפעם הראשונה מזה שלושה ימים, ונסגר מעל לרמה של 1,800 דולר לאונקייה, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,802.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.4%.

בורסות אירופה בשיא של שבועיים; פריז עלתה ב-1.2%

המסחר בבורסות אירופה נסגר בשיא של שבועיים, בעקבות אופטימיות המשקיעים מהמשך הצמיחה במשק, על אף החששות מהתפשטות וריאנט האומיקרון.

לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט עלתה כמעט ב-1%; פריז עלתה ב-1.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי הוסיף כמעט 1%.

כלכלת בריטניה צמחה ב-1.1% ברבעון השלישי לשנה זו, לפי נתונים מעודכנים שפורסמו היום (ד'). זאת מול תחזיות שצפו צמיחה של 1.3%.

מחירי הגז באירופה ממשיכים לעלות ולעורר חשש ממחסור בחורף הנוכחי. בבריטניה קפצו מחירי הגז פי שבעה מתחילת השנה הנוכחית, וב-20% ביממה החולפת, ל-457 פני ליחידת חום.

בשוק המט"ח, היורו נסחר בעליות של 0.4% מול הדולר, ב-1.1330 דולר ליורו; הליש"ט מוסיפה 0.6% מול הדולר ונסחרת ב-1.3353 דולר לליש"ט.

ארה"ב: שיפור בבטחון הצרכנים; מכירות הבתים בשיא של 10 חודשים

נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על שיפור חד מהצפוי בבטחון הצרכנים וגידול חודשי שלישי ברציפות במכירות בתים קיימים שטיפסו לשיא של 10 חודשים.

שיפור בבטחון הצרכנים בארה"ב בחודש האחרון של 2021. מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב טיפס בדצמבר ביחס לחודש הקודם, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. המדד עלה החודש לרמה של 115.8 נקודות, לעומת רמה של 111.9 נקודות בנובמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 110.8 נקודות, לעומת רמה של 109.5 נקודות שעליה דווח במקור בנובמבר.

העלייה במדד החודש מצביעה על כך שהתנופה החיובית של כלכלת ארה"ב נמשכה גם בחודש האחרון של 2021. הציפיות לגבי סיכויי הצמיחה בטווח הקצר השתפרו, ומכשירים את הקרקע להמשך הצמיחה בתחילת 2022. שיעור הצרכנים המתכננים לרכוש בתים, רכבים, מכשירי חשמל גדולים וחופשות במהלך ששת החודשים הבאים, גדל.

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו זה החודש השלישי ברציפות בנובמבר. מכירות הבתים הקיימים עלו ב-1.9% בנובמבר לקצב שנתי של 6.46 מיליון - הגבוה ביותר מאז ינואר - כך מסר איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR) ביום רביעי. הנתון, מעט נמוך מצפיות הכלכלנים, שחזו עלייה ל-6.5 מיליון יחידות. כמו כן, בהשוואה לנובמבר 2020, מכירות הבתים ירדו ב-2%.

צמיחה של 2.3% בכלכלת ארה"ב- הנמוכה מאז מיתון הקורונה

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השלישי ב-2.3%, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום על ידי משרד המסחר האמריקאי. זהו קצב הצמיחה הנמוך ביותר מאז המיתון הקצר שבו שקעה עם פרוץ מגפת הקורונה ברבעון השני של 2020.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח בקצב שנתי של 2.3%. זאת, לאחר שנתוני ביניים שפירסם משרד המסחר האמריקאי בנובמבר שהצביעו על צמיחה 2.1% ברבעון השלישי, ונתונים ראשוניים שפורסמו באוקטובר הצביעו על צמיחה של 2% ברבעון השלישי.

הצמיחה ברבעון השלישי של 2021 משקפת האטה חדה לעומת צמיחה בקצב שנתי של 6.7% ברבעון השני, ובקצב שנתי של 6.4% ברבעון הראשון של השנה.

לצורך חישוב הצמיחה הרבעונית בחישוב שנתי (annualized), לוקחים את הגידול לעומת הרבעון הקודם, ומעלים אותו בחזקת ארבע, כדי למצוא בכמה תצמח הכלכלה במשך שנה, אם הקצב יישמר.

הונג קונג עלתה ב-0.5%; הביטקוין נסחר ב-49 אלף דולר

המסחר בבורסות אסיה נסגר ללא מגמה ברורה, לאחר הסגירה החיובית בוול סטריט אמש. טוקיו הוסיפה 0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.5%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סינגפור ירדה ב-0.1%.

הלירה הטורקית נסחרת ב-12.4 לירות לדולר, עלייה של 0.4%, לאחר שמוקדם יותר השבוע הגיעה לשפל חדש של 17 לירות לדולר על רקע התנהלותו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן.

בשוק האנרגיה מתמתנות העליות, לאחר שאמש זינק הנפט ב-4%. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.1% ונסחרים ב-71.22 דולר לחבית; החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט נסחרים ללא שינוי ב-73.96.

הביטקוין מטפס לאיטו בימים האחרונים. כעת הוא נסחר כמעט ללא שינוי ב-49,174 דולר לביטקוין.

נאסד"ק קפץ ב-2.4%; אג"ח ארה"ב צנחו

בורסות וול סטריט רשמו את הזינוק היומי החד מזה שבועיים, והתאוששו מהנפילה התלת-יומית החדה ביותר זה כמעט שלושה חודשים, לאחר שנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר היום (שלישי) בנאום בבית הלבן כי על אף התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה, הממשל לא מתכוון להטיל סגרים דומים לאלה שהוטלו עם פרוץ המגפה במארס 2020. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.4%, לאחר שאתמול השלים את הירידה התלת-יומית החדה ביותר מאז מאי, ונפילה של כמעט 7% משיא הסגירה שקבע ב-19 בנובמבר. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.6%; ומדד S&P 500, שהשלים אתמול את הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז 30 בספטמבר, הוסיף 1.8% - היום הטוב ביותר מאז 7 בדצמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.05% לרמה של 1.48%, לאחר שנפלה לרמה של 1.36% בשלהי השבוע שעבר בצל חששות אומיקרון. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.1%.

מניית מיקרון קפצה ב-10.5% בוול סטריט, לאחר שחברת השבבים דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על תוצאות כספיות איתנות, וסיפקה תחזית חזקה מהצפוי לרבעון הנוכחי.

מניית נייקי זינקה ב-6.1%, לאחר שענקית בגדי ואביזרי הספורט דיווחה אמש על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית יצרנית המשאיות החשמליות ניקולה טיפסה ב-1.8%, אחרי שפורסם כי הסכימה לשלם לרשות ני"ע (SEC) קנס בשווי 125 מיליון דולר, במסגרת הסכם פשרה, אחרי שהואשמה בהונאת משקיעים.

לאחר נפילה של 6% ביומיים: הנפט קפץ כמעט 4%

מחיר הנפט זינק היום בכמעט 4%, שצנח בקרוב ל-6% בשני ימי המסחר הקודמים בצל חששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בצמיחה הכלכלית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 71.12 דולר לחבית, עלייה של 3.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנפלו במצטבר ב-5.7% בשני ימי המסחר הקודמים.

"אחרי יומיים קשים, מחירי הנפט הגולמי התאושש מכיוון שמרבית חומת דאגות הקורונה כבר מתומחרת", אמר אדוארד מויה, אנליסט שווקים בכיר בברוקר אואנדה (Oanda).

ההתאוששות בוול סטריט גררה את הזהב ליום שני של ירידות

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסוג זה היום השני ברציפות על רקע התאוששות בורסות וול סטריט מהנפילה התלת-יומית החדה ביותר זה כמעט שלושה חודשים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,788.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

לאחר היום הגרוע החודש: בורסות אירופה התאוששו ב-1.4%

בורסות אירופה התאוששו מהנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות, לאחר שעליות חדות במניות התיירות, התעופה והסחורות האפילו בהשפעתן על חששות מהתפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז נסגרו בעליות של 1.4%, וכך גם מדד המניות הכלל האירופי סטוקס 600. זאת, לאחר שהמדד האירופי צנח אתמול ב-1.4%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז 26 בנובמבר.

היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1268 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.325 דולר לליש"ט.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע אמש כי לא יורה על מגבלות חברתיות חדשות בשל התפשטות האומיקרון במהלך חג המולד, אבל סירב להבטיח שלאחר מכן לא יוכרזו מגבלות חדשות.

סגן יו"ר הבנק המרכזי של אירופה לואיס דה-גווינדוס אמר אתמול כי האינפלציה בגוש לא תהיה זמנית, בניגוד להערכות המוקדמות של הבנק.

אסיה נסגרה בעליות; טוקיו טיפסה ביותר מ-2%

בורסות אסיה נסגרו בעליות שערים, אחרי שאתמול נסגרו בירידות ולמרות הירידות בוול סטריט. זאת, על רקע התפשטות וריאנט האומיקרון ברחבי העולם, שמטיל צל על חגיגות חג המולד.

בורסת טוקיו עלתה ב-2.1%; בורסת הונג קונג עולה ב-1.3%; מדד קוספי בסיאול עלה ב-0.4%. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על עליות של עד 1%.

לפי דיווחים, סין קראה לענקיות הנדל"ן לרכוש פרויקטים מחברות שנמצאות בסכנת התמוטטות, כדי להקטין את הסיכון שהחוב העצום יפגע בכלכלה.

מניות יצרניות השבבים באסיה מטפסות, אחרי שענקית השבבים האמריקאית מיקרון הכתה את התחזיות ודיווחה על רווחים רבעוניים גדולים מהצפוי, ומנייתה נוסקת בכ-7% במסחר האלקטרוני המוקדם. מניית SMIC עולה ב-1.8% בהונג קונג, ומניית סמסונג עלתה ב-1.3% בסיאול. ביפן, מניות טוקיו אלקטרון ואדוונטסט טיפסו ביותר מ-4.5%.

הלירה הטורקית מתאוששת ב-6%

הלירה הטורקית עולה הבוקר ב-6% מול הדולר, לאחר שהתאוששה ב-30% משפל היסטורי שרשמה שבוע שעבר. הלירה נסחרת ב-12.8863 לירות לדולר, לאחר שהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הציע למפקידים במטבע מקומי הגנות מפני תנודות בשער המטבע.

בנאום אמש הבטיח ארדואן כי ממשלתו תנקוט במספר צעדים שיקלו על השוק, שמתמודד עם קריסת המטבע המקומי בשבועות האחרונים, ועודד את הטורקים לשמור על חסכונותיהם בלירה ולא בדולר.

עם זאת, הוא לא פירט כיצד הממשלה תממן את הצעדים הללו, שעלולים להיות יקרים ולהחמיר את האינפלציה.

וול סטריט נסגרה בירידות של 1% על רקע החששות הגוברים מהתחלואה באומיקרון

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר בירידות שערים, נוכח החששות הגוברים מהתפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה, שעלולה להוביל לסגרים מחודשים. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.2%; מדד S&P 500 ירד ב-1.1%; הנאסד"ק ירד גם הוא ב-1.2%.

מניית מודרנה ירדה ב-6.2% לאחר שקודם לכן נסחרה בעליות. זאת למרות הכרזתה כי מנת הבוסטר של החיסון שלה נגד הקורונה יעילה במידה מסויימת גם נגד וריאנט אומיקרון, ומונעת תחלואה חמורה במקרה של הדבקה.

מניות התעופה והתיירות ירדו נוכח החששות מהחמרת התחלואה העולמית. מניית בואינג ירדה ב-2.2%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.01% לרמה של 1.42%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסחר ביציבות.

בשוק האנרגיה נרשמו ירידות ניכרות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נפלו ב-3.7% ונסגרו ב-68.23 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט ירדו ב-2.2% ונסגרו ב-71.88 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק.

גם חברות האנרגיה ירדו בעקבות החשש מהשפעת התחלואה על המשק: מניית אקסון מובייל ירדה ב-1.4%, ומניית דבון אנרג'י ירדה ב-2.4% לאחר שמוקדם יותר נפלה ב-7%.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,790.10 דולר לאונקייה, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אורקל תרכוש חברת טכנולוגיה לאיסוף נתונים רפואיים ב-28 מיליארד דולר - העסקה הגדולה בתולדותיה

ענקית התוכנה אורקל הכריזה היום (ב') כי תרכוש את חברת הטכנולוגיה לאיסוף וניהול הנתונים הרפואיים Cerner ב-28.3 מיליארד דולר. מדובר ברכישה הגדולה ביותר בהיסטוריה של החברה.

חברת Cerner מספקת פתרונות איסוף נתונים לענף הבריאות. אורקל תרכוש את החברה לפי שווי של 95 דולר למניה, והחתימה הסופית על העסקה צפויה רק במהלך השנה הבאה.

העסקה תאפשר לאורקל דריסת רגל משמעותית בענף הבריאות, באמצעות כמות אדירה של נתונים שינווטו לענן שלה. לדבריה, מדובר ברכישה שתגדיל משמעותית את הכנסותיה בטווח הקצר והארוך.

אורקל, ששוויה 251 מיליארד דולר, יורדת ב-5% לאחר ההכרזה על הרכישה.

אירופה נסגרה בירידות; פרנקפורט נסוגה בקרוב ל-2%

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות שערים ביום הראשון למסחר השבוע, בעקבות הנפילות בוול סטריט ביום שישי ובאסיה הבוקר. לונדון נסוגה ב-1%; פרנקפורט ירדה ב-1.9%; פריז ירדה ב-0.8%.

שנת 2021 היתה גרועה להנפקות בבורסות אירופה: מחצית מהמפסידות הגדולות ביותר במדד יורוסטוקס 600 היו חברות שהונפקו השנה, כמו THG, Auto1, דליברו ואינפוסט.

בשוק המט"ח, היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר ונסחר ב-1.1280 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת ב-0.2% מול הדולר ונסחרת ב-1.3215 דולר לליש"ט.

ירידות באסיה

ירידות שערים נרשמות בבורסות אסיה ביום הראשון למסחר השבוע. התפשטות האומיקרון ברחבי העולם, סימנים לעליית ריבית בבנקים המרכזיים וקשיים בענף הנדל"ן בסין מכתיבים את הקצב השלילי.

בורסת טוקיו ירדה ב-2.1%; בהונג קונג ירידה של 1.9%, בהובלת מניות הנדל"ן; מדד קוספי בסיאול ירד ב-1.8%. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על ירידות של כמעט 1%.

מניית חברת הנדל"ן הסינית אסטייטס נופלת ב-30% בבורסת הונג קונג.

הנפט צונח ב-3.4% במסחר בחוזים העתידיים על נפט מסוג טקסס מתוק, ל-68.47 דולר לחבית.

בשוק המט"ח שוררת יציבות. היורו ללא שינוי ב-1.125 דולר; הפרנק ב-0.9236 דולר, ללא שינוי.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker