יום "הכישוף המרובע": סיום סוער לירידה שבועית של 2% בוול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסת נאסד"ק
בורסת נאסד"ק. קריסה של השווקים עלולה לשנות את המציאותצילום: KENA BETANCUR - AFP
עדכונים

יום "הכישוף המרובע": סיום סוער לירידה שבועית של 2% בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסוגו בדרכן לירידה שבועית, בצל חששות כי צמצום התמריצים המוניטריים והתפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יפגעו בצמיחה הכלכלית. המסחר היום בניו יורק היה תנודתי ובמחזורים גדולים מהרגיל על רקע יום "הכישוף המרובע". תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה ל-1.4%, ואילו הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.1% בדרכו לנפילה שבועית של 3%, ונמוך כעת ב-5.5% משיא סגירה שקבע ב-19 בנובמבר; מדד דאו ג'ונס נפל ב-1.5% - היום הגרוע ביותר החודש - ואיבד בסיכום שבועי 1.7%; מדד S&P 500 איבד 1% בדרכו לירידה שבועית של 1.9%.

המסחר בוול סטריט היום היה תנודתי מהרגיל והתאפיין במחזורי מסחר גבוהים מהממוצע, על רקע יום "הכישוף המרובע" (Quadruple Witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשים היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שבכיר הבנק הפדרלי, כריסטופר וולר, אמר היום כי יהיה מקום להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב זמן קצר לאחר סיום רכישות האג"ח על ידי הבנק המרכזי בשנה הבאה. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.6%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.4%.

מניותיהן של יצרניות חיסוני הקורונה מודרנה ופייזר בלטו לטובה השבוע בוול סטריט, וקפצו ב-14.7% וב-12.7% בהתאמה בסיכום שבועי. מנגד, מניות הטכנולוגיה הגדולות בלטו לרעה השבוע: אפל נפלה ב-4.6% - השבוע הגרוע מאז פברואר; מיקרוסופט צנחה השבוע ב-5.5% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020; אלפבית, החברה האם של גוגל, איבדה 4.2% מערכה השבוע.

מניית פדקס קפצה היום ב-5% במסחר בניו יורק, לאחר שענקית השילוח דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים חזקים מהצפוי, העלתה את תחזית הרווח שנתי, והודיעה על תוכנית חדשה לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 5 מיליארד דולר.

מניית ריביאן (סימול RIVN) צנחה ב-10.3%, לאחר שיצרנית הטנדרים והמשאיות החשמליים דיווחה אמש על הפסד רבעוני של 1.23 מיליארד דולר, והנמיכה את תחזית ייצור כלי הרכב לשנה הנוכחית על רקע בעיות בשרשרת האספקה ובהגדלת היקף ייצור הסוללות. זאת, במסגרת הדו"חות הרבעוניים הראשונים של ריביאן מאז שיצאה להנפקה ראשונה לציבור (IPO) בחודש שעבר.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה התאוששה היום ב-0.6%, אולם עודנה נמוכה ב-24.3% משיא סגירה של 1,229.91 דולר שקבעה ב-4 בנובמבר – סמוך למועד שבו הודיע המנכ"ל, אילון מאסק, כי יתחיל למכור מניות. מאז, מכר מאסק מניות של טסלה בשווי של כ-13.6 מיליארד דולר.

הנפט סגר שבוע שלילי שביעי בשמונת השבועות האחרונים

מחיר הנפט נסוג היום בדרכו לירידה לשבוע שלילי שביעי בשמונת השבועות האחרונים, על רקע חששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בהתאוששות הכלכלה העולמית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 70.86 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הטקסס המתוק ב-1.1%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 73.52 דולר לחבית, ירידה של 2%, בדרכם לירידה שבועית של 2.2%.

הזהב נסגר מעל 1,800 ד' – בראשונה זה 4 שבועות

מחיר הזהב נסגר מעל לרמה של 1,800 דולר לאונקייה בפעם הראשונה זה כמעט ארבעה שבועות, בדרכו לעלייה שבועית, על רקע המעבר המשקיעים מנכסים הנחשבים ברמת סיכון גבוהה יחסית אל נכסים שנחשבים בטוחים יחסית, כמו המתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,804.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 22 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.1%.

בורסות אירופה השלימו ירידה של 3% מהשיא של נובמבר

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל ירידה חדה מהצפוי בבטחון העסקים בגרמניה – הכלכלה הגדולה ביבשת – והמשך החששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בהתאוששות הכלכלית. מניות הרכב הובילו את הירידות היום.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.7%, לאחר שבטחון העסקים בגרמניה נחלש זה החודש השישי ברציפות; פריז איבדה 1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.6%, ונמוך כעת בקרוב ל-3% מהשיא שקבע בחודש שעבר.

היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.1275 דולר ליורו, והליש"ט נסוג אף הוא ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.326 דולר לליש"ט.

המכירות הקמעוניות בבריטניה עלו ב-1.4% בנובמבר, הודות לעליה במכירות ביום שישי השחור ולקראת חג המולד, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הבריטית. המכירות עלו ב-4.7% בהשוואה לנובמבר שעבר, אז חלק גדול מהחנויות היה סגור בשל הסגר. הנתח של המכירות אונליין מכלל המכירות הקמעוניות ירד ל-22.6% - השיעור הנמוך ביותר מאז הסגר הראשון במארס 2022.

נפילות בקריפטו: ביטקוין קרוב ל-45 אלף ד' – צנח ב-34% מהשיא

ערך המטבעות הדיגיטליים הגדולים ביותר בעולם צונח על רקע ירידה בתיאבון המשקיעים לסיכונים.

ביטקוין, מטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם, נסחר במחיר של 45,870 דולרים, ירידה של 5.3% ביממה החולפת, ונמוך כעת ב-33.5% משיא של כ-69 אלף דולרים שקבע לפני כחמישה שבועות.

אתריום, המטבע הדיגיטלי בשני בגודלו בעולם במונחי שווי שוק, נסחר במחיר של 3,750 דולרים, נפילה של 7.4% ב-24 השעות האחרונות, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ.

מטבעות דיגיטליים פופולריים נוספים צונחים אף הם: בייננס קוין ו-XRP ב-5%-6%; קרדנו ופולקדוט ב-8%; סולנה ב-9%.

אסיה נסגרה בירידות; טוקיו נסוגה ב-1.8%

מרבית הבורסות באסיה רשמו הבוקר ירידות שערים, לאחר שבנקים מרכזיים בארה"ב ובאירופה אותתו על הידוק המדיניות המוניטרית. טוקיו ירדה ב-1.8%; הונג קונג נסוגה ב-1.2%; שנחאי נחלשה אף היא ב-1.2%; סיאול עלתה ב-0.4%; סידני נסגרה בעליה של 0.1%. לירידות בשנחאי והונג קונג תרמה גם הודעתה של ארה"ב על הגבלות השקעות וייצוא שתטיל על עשרות חברות סיניות, מה שמעיד על החרפת המתיחות בין שתי המדינות.

הבנק המרכזי של בריטניה הפתיע אתמול את השווקים כשנהפך לבנק המרכזי הגדול הראשון שמעלה ריבית מאז משבר הקורונה. יום קודם לכן, אותת הבנק הפדרלי בארה"ב כי יאיץ את קצב צמצום רכישות האג"ח, ויעלה ריבית שלוש פעמים ב-2022. באסיה, הבנקים המרכזיים לא ממהרים להדק את המדיניות המוניטרית, בין היתר משום שלחצי האינפלציה פחות חמורים.

נאסד"ק צלל ב-2.5%; שווי טסלה נחתך ברבע תוך 6 שבועות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות לאחר שנפילות במגזר ההיי-טק האפילו על עליות במניות הבנקאות, הסחורות והתעשייה. בתחילת יום המסחר, שוק המניות בארה"ב עוד שבר שיאים, על רקע הערכות כי האצת קצב צמצום ההרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי תסייע לבלום את האינפלציה בארה"ב - מבלי לפגוע בצמיחה הכלכלית. הדולר ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

נאסד"ק נפל ב-2.5%; דאו ג'ונס נסוג ב-0.1% בלבד, בזכות עליות במניות הבנקים; ו-S&P 500 ירד ב-0.9%, לאחר שבתחילת יום המסחר כבר טיפס מעל לשיא סגירה של 4,712.02 נקודות שקבע ביום שישי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 1.43%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.6%.

ג'ים קריימר, המגיש הססגוני של תוכנית הפיננסים הפופולרית "מד מאני" בערוץ CNBC, העריך אתמול (רביעי) כי ייתכן שתופעת "ראלי סנטה קלאוס" (Santa Claus Rally) – נטייתו של שוק המניות בארה"ב לרשום ביצועים חזקים בחמישה ימי המסחר האחרונים של דצמבר, ושני ימי המסחר הראשונים של ינואר – החלה השנה מוקדם מהרגיל, בעקבות החלטת הבנק הפדרלי.

מאז 1928, טיפס מדד S&P 500 בשבעה ימי המסחר הללו ב-78.5% מהשנים, ומאז 1950 עלה המדד בממוצע ב-1.3% בפרק זמן זה. כמו כן, שנה שבה מתרחש ראלי סנטה קלאוס מבשרת על עלייה שנתית ממוצעת של 9.7% של מדד S&P 500 בשנה שאחריה - לעומת עלייה ממוצעת של 9% של מדד S&P 500 בכל השנים, לפי חברת המחקר CFRA ריסרץ'.

"האם ראלי סנטה סוף סוף הגיע? בהחלט נראה שיש תחושת ביטחון בשווקים", כתב ראס מולד, מנהל ההשקעות של הברוקר המקוון AJ בל, בדו"ח ללקוחות. "התחזית לשלוש העלאות ריבית ב-2022 מצביעה על כך שהבנק הפדרלי מתכנן בבירור שלא לאפשר לאינפלציה לצאת משליטה. במקביל, הבנק המרכזי אינו אגרסיבי מדי באופן שעלול לפגוע בכלכלה. תחושת איזון זאת היא בדיוק מה שהמשקיעים רוצים".

מגזר הטכנולוגיה הוביל את הירידות היום בוול סטריט: מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל נסוגה ב-3.9%; מניית חברות השבבים אנבידיה ו-AMD נפלו ב-6.8% וב-5.4% בהתאמה.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה צנחה ב-5%, והשלימה בכך נפילה של 24.6% משיא סגירה של 1,229.91 דולר שקבעה ב-4 בנובמבר - ימים ספורים לפני שהמנכ"ל אילון מאסק החל למכור מניות.

מניית ריביאן (סימול RIVN) נפלה ב-5.3%, לקראת פרסומם אחרי הסגירה של הדו"חות הרבעוניים הראשונים של יצרנית הטנדרים והמשאיות החשמליים, מאז שיצאה להנפקה ראשונה לציבור (IPO) בחודש שעבר.

הנפט בשיא של שלושה שבועות

מחיר הנפט טיפס לשיא של שלושה שבועות, לאחר שהמתיחות הגוברת בין רוסיה לאוקראינה האפילה בהשפעתה על חששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 72.38 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 2.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 75.02 דולר לחבית, עלייה של 1.5%.

היחלשות הדולר הקפיצה את הזהב ב-2% - מעל ל-1,800 ד'

מחיר הזהב קפץ בקרוב ל-2% ונסגר בשיא של יותר משלושה שבועות, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,798.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 22 בנובמבר, לאחר עלייה של 1.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, אחרי שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 1,800.6 דולר לאונקייה.

כמו כן, החוזים על הכסף למסירה במארס זינקו ב-4.4% בניו יורק ונסגרו במחיר של 22.485 דולר לאונקייה.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

סגירה חיובית באירופה; לונדון טיפסה ב-1.3% לאחר העלאת הריבית

בורסות אירופה נסגרו בעליות, על רקע העלאת הריבית בבריטניה ואיתותו של הבנק המרכזי של אירופה על תחילת צמצום התמריצים. מניות הבנקים והאנרגיה הובילו את העליות. היורו והליש"ט מתחזקים מול הדולר.

בורסת לונדון עלתה ב-1.3%; בורסת פרנקפורט הוסיפה 1%; פריז טיפסה ב-1.1%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.2% - יום חיובי שני ברציפות. העליות של היומיים האחרונים באו לאחר חמישה ימים רצופים של ירידות - הרצף היומי השלילי הארוך ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה.

היורו מטפס מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.1311 דולר ליורו, והליש"ט מתחזקת מול המטבע האמריקאי ב-0.4% לשער של 1.3316 דולר לליש"ט. התשואה על האג"ח הממשלתיות של בריטניה (גילט) ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 0.76%.

הבנק המרכזי של בריטניה העלה היום את הריבית מ-0.1% ל-0.25% - העלאה ראשונה של בנק מרכזי גדול מאז משבר הקורונה. הבנק המרכזי של אירופה, ECB, הודיע כי יתחיל לצמצם את התמריצים במארס 2022.

מדד מנהלי הרכש (PMI) של מרקיט בגוש היורו ירד ל-53.4 בדצמבר מ-55.4 בנובמבר, הרמה הנמוכה ביותר מאז מארס, ופחות מתחזית הכלכלנים ל-54.0.

צמיחת מגזר הייצור בארה"ב – בשפל של שנה

צמיחת הפעילות העסקית בארה"ב הואטה בדצמבר לשפל של שלושה חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום. צמיחת הפעילות במגזר הייצור ירדה לשפל של שנה, וצמיחת מגזר השירותים נסוגה לרמתה הנמוכה מזה שלושה חודשים.

מדד מנהלי הרכש (PMI) נסוג בדצמבר לרמה של 56.9 נקודות לעומת רמה של 57.2 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד לרמה של 57.8 נקודות בדצמבר, רמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2020, לעומת רמה של 58.3 נקודות בנובמבר. המדד המקביל של מגזר השירותים ירד החודש לרמה של 57.5 נקודות, לעומת רמה של 58 נקודות בנובמבר.

מדדים מעל לרמה של 50 נקודות מצביעים על צמיחה בפעילות העסקית, ואילו מדדים מתחת לרמה זו משקפים התכווצות בפעילות.

צמיחה בתפוקה התעשייתית בארה"ב; שיפור בניצול כושר הייצור

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה בנובמבר ב-0.5% לעומת החודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי, הודות לצמיחה חזקה במגזרי הייצור והכרייה – שכולל בתוכו גם תפוקת נפט. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.6%. לעומת נובמבר 2020, גדלה התפוקה התעשייתית ב-5.3%.

ניצול כושר הייצור טיפס בנובמבר ל-76.8% - רמתו הגבוהה ביותר במשבר הקורונה - לעומת 76.5% בחודש הקודם, מסר היום הפד.

זינוק חד מהצפוי של 12% בהתחלות הבנייה בארה"ב בנובמבר

מספר התחלות הבנייה בארה"ב קפץ בנובמבר בקרוב ל-12% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.68 מיליון יחידות, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. לעומת נובמבר 2020, טיפסו התחלות הבנייה בכ-8%. תחזית הכלכלנים היתה לקצב התחלות בנייה נמוך יותר בנובמבר של 1.66 מיליון.

מספר היתרי הבנייה, הנחשב לאינדיקטור להיקף הבנייה העתידית בשוק הדיור, טיפס בכ-4% לעומת אוקטובר, לקצב שנתי של 1.71 מיליון יחידות, וגבוה כעת ב-1% מרמתו בנובמבר 2020. מספר היתרי הבנייה היה גבוה באופן ניכר מתחזיות הכלכלנים שצפו קצב שנתי של 1.56 מיליון.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב בשפל של 52 שנים

מספר המובטלים החדשים בארה"ב טיפס בשבוע שעבר, אולם מספרם הממוצע בארבעת השבועות האחרונים ירד לשפל של יותר מ-50 שנה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות גדל בשבוע שעבר לרמה של 206 אלף, לעומת 188 אלף בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-200 אלף תביעות, לעומת 184 אלף תביעות - שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות הראשונות ירד ל-203,750 – רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.85 מיליון בשבוע שהסתיים ב-4 בדצמבר, רמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020, לעומת רמה של 2 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות המתמשכות ל-1.94 מיליון לעומת 1.99 מיליון תביעות - שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

אסיה נסגרה בעליות; טוקיו שברה שיאים

המסחר בבורסות אסיה נסגר הבוקר בעליות ובורסת יפן שברה שיא של שבעה שבועות, לאחר שוול סטריט נסגרה במרחק נגיעה משיא ועל רקע הערכות כי זירוז קצב צמצום תמריצי הבנק הפדרלי יצליח לבלום את האינפלציה מבלי לבלום את הצמיחה הכלכלית.

טוקיו הוסיפה 2.1%, הרמה הכי גבוהה מאז 1 בנובמבר; הונג קונג עלתה ב-0.4%, למרות חששות מסנקציות חדשות של ארה"ב על יצרניות שבבים סיניות; שנחאי עלתה ב-0.8%; סינגפור עלתה ב-0.7%; דרום קוריאה עלתה ב-0.6% ואוסטרליה ירדה ב-0.4%.

אתמול דווח בתקשורת שממשל ביידן שוקל להחמיר את הסנקציות על SMIC, יצרנית השבבים הגדולה בסין. זאת, אחרי שהרגולטור בארה"ב הודיע בשבוע שעבר כי על חברות סיניות הרשומות בבורסות אמריקאיות להגיש את כל הדו"חות הרלוונטיים - או שיימחקו.

נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה הודיע כי הבנק לא מתכוון להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תתייצב בטווח היעד של 2%-3%, מה שלא צפוי לקרות בשנה הבאה. עם זאת, הנגיד הוסיף כי הבנק מתכוון לצמצם את רכישות האג"ח בשנה הבאה, אם הכלכלה תתייצב.

עליות בשוק הנפט: החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-1%, ונסחרים ב-71.61 דולר לחבית.

13 מיליארד דולר: נושים סינים תובעים את אוורגרנד

נושים סינים של ענקית הנדל"ן אוורגרנד הגישו נגדה תביעה בשווי 13 מיליארד דולר בשל אי תשלום ריבית על חובות, כך דווח ב"פייננשל טיימס".

בבית המשפט האזרחי בסין התקבלו 367 תביעות נגד אוורגרנד בין 24 באוגוסט ל-9 בדצמבר, אז הכריזה החברה חדלות פירעון על חובות הנקובים בדולרים. חברת הדירוג פיץ' הורידה את דירוג החובות שלה ל-restricted default (חדלות פירעון מוגבלת), בשל החמצת תשלומי ריבית דולריים.

חברות נדל"ן סיניות שאוורגרנד חייבת להן כסף נמצאות בעצמן במרוץ לשלם את חובותיהן למשקיעים זרים.

הפד הזניק את וול סטריט; נאסד"ק קפץ ב-2.2%; "הכלכלה תוכל להתמודד"

בורסות וול סטריט נסגרו במרחק נגיעה משיא, ועקום התשואות על האג"ח הממשלתיות בארה"ב השתטח, על רקע הערכות כי זירוז קצב צמצום תמריצי הבנק הפדרלי יצליח לבלום את האינפלציה מבלי לבלום את הצמיחה הכלכלית. הדולר מחק את העליות שרשם מיד לאחר הודעת הפד. מחיר הזהב נסוג לשפל של שבועיים, ואילו מחיר הנפט טיפס בראשונה זה שלושה ימים.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.2%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.1%; מדד S&P 500, שנסוג בשני ימי המסחר הקודמים, זינק ב-1.6%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפס מעל לשיא הסגירה שקבע ביום שישי. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד כעת ב-0.2%, לאחר שעבר לעליות מיד לאחר הודעת הבנק הפדרלי.

שוק האג"ח הגיב על העלאת תחזית הריבית של בכירי הפד בהשתטחות של עקום התשואות – כלומר, התשואות של האג"ח הקצרות טיפסו ביחס לתשואות של האג"ח הארוכות. ובמהלך יום המסחר התכווץ הפער בין תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים לאג"ח לשנתיים ל-0.74% בלבד.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 70.87 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,764.5 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה מאז 2 בדצמבר, לאחר ירידה של 0.4%, ועוד בטרם פורסמה החלטת הבנק הפדרלי. לאחר ההחלטה, המשיך מחיר הזהב לרדת, ונסחר ברמה של 1,761.4 דולר לאונקייה במסחר האלקטרוני.

הבנק הפדרלי הודיע הערב (רביעי) על זירוז קצב הקטנת כמויות האג"ח שהבנק המרכזי קונה מהשווקים, וסלל בכך את הדרך להקדמת מועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז 2018. הבנק המרכזי יכפיל את קצב צמצום רכישות האג"ח ל-30 מיליארד דולר מדי חודש, בניסיון לבלום את האינפלציה בארה"ב שנמצאת בשיא של כמעט 40 שנה. זירוז צמצום הרכישות בהיקף כזה יאפשר לפד לסיים סופית את תוכנית רכישות האג"ח כבר במארס 2022.

הפד אמנם הותיר הערב ללא שינוי את הריבית בארה"ב ברמה האפסית (0%-0.25%) - שבה היא נמצאת מאז פרוץ המגפה - אולם בכירי הבנק המרכזי צופים כעת שלוש העלאות ריבית בשנה הבאה - לעומת העלאה אחת בלבד שצפו בעת פרסום התחזיות הקודמות בספטמבר.

"השאלה הגדולה עכשיו מבחינת השווקים היא: האם כלכלת ארה"ב יכולה לעכל קצב כזה של העלאות ריבית מבלי לקבל קלקול קיבה", אמר האסטרטג הראשי של פרינסיפל גלובל אינווסטורס, סימה שאה, לפי דיווח סוכנות הידיעות בלומברג. "אחרי 20 החודשים שהיו לנו, יתכן כי שש העלאות ריבית על פני תקופה בת שנתיים נראות קשות. אבל ביחס למחזורי העלאות ריבית קודמים – כמו 17 העלאות הריבית הרצופות שביצע הפד בין 2004 ל-2006 – אנחנו מאמינים כעת כי כלכלת ארה"ב תוכל להתמודד עם זה".

בורסות אירופה קטעו רצף הירידות הארוך מפרוץ הקורונה

בורסות אירופה קטעו את רצף הירידות היומי הארוך ביותר פרוץ משבר הקורונה, לקראת החלטת הריבית בארה"ב הערב, והחלטות הריבית של הבנקים המרכזיים של אירופה ובריטניה מחר.

בניגוד למגמה, בורסת לונדון נסוגה ב-0.7% לאחר שהאינפלציה בבריטניה טיפסה לשיא של עשור. בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3% וקטע בכך רצף של חמישה ימי ירידות – הרצף השלילי הארוך ביותר מאז מארס 2020.

היורו נסחר ביציבות מול הדולר ברמה של 1.1261 דולר ליורו, והליש"ט נחלשת מול המטבע האמריקאי ב-0.1% לשער של 1.3212 דולר לליש"ט.

בבריטניה האינפלציה המריאה לשיא של עשור לפי נתוני נובמבר, על רקע עלייה בביקושים ושיבושים בשרשרת האספקה. מדד המחירים לצרכן עלה ב-5.1% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי לשכת הסטטיסטיקה הממלכתית, לאחר שבאוקטובר עלה ב-4.2%.

העלייה החודשית הייתה 0.7%, ונרשמה בהובלת מחירי האנרגיה, המים והדיור.

הכלכלה בגרמניה צפוייה להתכווץ ב-0.5% ברבעון הרביעי של 2021, לפי תחזית של מכון איפו. זאת נוכח השיבושים בשרשרת האספקה והמשך התחלואה בקורונה, שלפי הארגון יובילו למצב של סטגפלציה בחורף הנוכחי. בנוסף, תחזית הצמיחה ל-2022 נחתכה מ-5.1% שצפה המכון בספטמבר ל-3.7%, שהעריך כעת.

שיפור מפתיע בפעילות הייצור בניו יורק החודש

צמיחת פעילות מגזר הייצור בניו יורק צברה תאוצה במפתיע החודש, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד פעילות הייצור של ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) טיפס בדצמבר לרמה של 31.9 נקודות לעומת רמה של 30.9 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 25 נקודות. מדד גבוה מאפס מצביע על צמיחת בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

האטה חדה במכירות הקמעוניות בארה"ב; צמחו ב-0.3% בלבד בנובמבר

המכירות הקמעוניות בארה"ב גדלו בשיעור נמוך משמעותית מהצפוי בחודש שעבר, ורשמו האטה חדה לעומת הצמיחה באוקטובר, לפי נתונים שפורסמו היום.

המכירות הקמעוניות גדלו בנובמבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם, לאחר זינוק של 1.8% באוקטובר, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.8% בחודש שעבר, לאחר עלייה של 1.7% שעליה דווח במקור באוקטובר.

ירידות באסיה; המכירות הקמעוניות בסין דישדשו בנובמבר

המסחר בבורסות אסיה בירידות הבוקר, לאחר שוול סטריט נסגרה אמש בירידות, ולקראת מסיבת העיתונים שתסכם מאוחר יותר היום את פגישת המדיניות החודשית של הבנק הפדרלי.

טוקיו הוסיפה 0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.9%; שנחאי ירדה ב-0.4%; סינגפור ירדה ב-0.1%.

מניית טויוטה עלתה ב-3.6% לאחר שהחברה הודיעה כי תשקיע 70 מיליארד דולר עד 2030 במעבר לייצור כלי רכב חשמליים.

בסין גדלה התפוקה התעשייתית ב-3.8% בנובמבר ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה, מול צמיחה של 3.5% באוקטובר, ולאחר שאנליסטים צפו עלייה של 3.6%. המכירות הקמעוניות במדינה עלו ב-3.9% בנובמבר ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, לאחר שבאקטובר עלו ב-4.9% ומול צפי לעלייה שנתית של 4.6%.

ירידות בשוק הנפט: החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-1.2%, ונסחרים ב-69.91 דולר לחבית.

וול סטריט נסוגה; טסלה נחתכה ב-275 מיליארד ד' מאז שמאסק החל למכור

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות, בעקבות זינוק חד מהצפוי באינפלציה בארה"ב, ועל רקע פגישת המדיניות האחרונה של הבנק הפדרלי השנה. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם זה היום השני ברציפות, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה מעל ל-1.45% במהלך יום המסחר.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.1%; מדד דאו ג'ונס איבד 0.3%; מדד S&P 500, שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבועיים, נסוג ב-0.7%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.44%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר עלתה ל-1.47%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב קפץ בנובמבר ב-9.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 2010, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 9.2%.

ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) נפתחה היום. בסיום הישיבה מחר, יפרסם הבנק המרכזי את הודעת המדיניות וכן תחזיות צמיחה, אינפלציה וריבית רבעוניות של בכירי הפד. יו"ר הבנק ג'רום פאואל גם יערוך מחר מסיבת עיתונאים בתום הישיבה.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט, ומניות ענקיות התוכנה מיקרוסופט וסיילספורס נפלו ב-3.3% וב-3.8% בהתאמה.

מניית טסלה נסגרה בירידה של 0.8% במסחר בוול סטריט, לאחר שמנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות, אילון מאסק הודיע על מכירת מניות נוספות של החברה, והביא בכך את סך מניות טסלה שמכר בחמישה השבועות האחרונים ל-12.7 מיליארד דולר. מניית טסלה נפלה ביותר מ-22% משיא סגירה של 1,229.91 דולר שקבעה ב-4 בנובמבר - ימים ספורים לפני שמאסק החל למכור מניות. שווי השוק של החברה נחתך בקרוב ל-275 מיליארד דולר בפרק זמן זה. אתמול (ב') צנחה המניה ב-5% תוך הפלת שווי השוק של טסלה מתחת לטריליון דולר בפעם הראשונה מאז אוקטובר, ונכנסה אתמול ל"שוק דובי" זו הפעם השלישית השנה.

צפי כי אומיקרון יפגע בביקוש גרר את הנפט לשפל של שבוע

מחיר הנפט נסוג לשפל של יותר משבוע לאחר שסוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA) העריכה כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בהתאוששות הביקוש העולמי לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 70.73 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 6 בדצמבר, לאחר ירידה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, אחרי שבמהלך המסחר כבר נפלו למחיר של 69.51 דולר לחבית.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 73.7 דולר לחבית, הנמוך ביותר מאז 6 בדצמבר, לאחר ירידה של 0.9%.

הזהב בשפל של שבועיים לקראת החלטת הפד

מחיר הזהב ירד בפעם הראשונה מזה שלושה ימים ונסגר בשפל של כמעט שבועיים, על רקע נתוני אינפלציה גבוהים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, ואשר עשויים לאלץ את הבנק הפדרלי להתחיל את הריבית מוקדם מהצפוי.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,772.3 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 2 בדצמבר, לאחר ירידה של 0.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

היום נפתחה ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שבסופה יפרסם הבנק המרכזי מחר (ד') את החלטת המדיניות המוניטרית האחרונה שלו השנה.

יום חמישי ברצף של ירידות באירופה; פרנקפורט נסוגה ב-1.1%

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה יום המסחר החמישי ברציפות, בצל חששות כי המשך התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בהתאוששות הכלכלית.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-1.1%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.8%, לאחר שכבר טיפס ב-0.6% בתחילת יום המסחר. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1276 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3226 דולר לליש"ט.

שיעור האבטלה בבריטניה ירד בנובמבר ל-4.2% מ-4.3% באוקטובר, בהתאם לציפיות הכלכלנים.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום באירופה. מניות SAP, אינפיניון ו-ASML ירדו ביותר מ-2%.

מניית BT נפלה ב-4.3% בלונדון, לאחר שהמיליארדר הישראלי-צרפתי פטריק דרהי הודיע כי הגדיל את הנתח שלו בחברת הטלקום הבריטית ל-18%, וגרר תגובה חריפה מצד ממשלת בריטניה, שהזהירה כי במקרה הצורך תתערב כדי להגן על החברה שפורשת תשתיות אינטרנט מהיר ברחבי הממלכה.

מניית יצרנית התרופות השוויצית ויפור פארמה (Vifor) זינקה ב-12.6% לאחר שחברת הביוטק האוסטרלית CSL הציעה לרכוש אותה תמורת שווי של 11.7 מיליארד דולר, על מנת להוסיף לחברה האוסטרלית טיפולים עבור מחלות כליות ומחסור בברזל.

המחירים הסיטונאים בארה"ב קפצו ב-9.6% תוך שנה – הזינוק החד מעולם

המחירים הסיטונאים בארה"ב רשמו את הזינוק השנתי החד מאז החל הממשל האמריקאי לפרסם נתון זה.

מדד המחירים ליצרן (PPI) טיפס בנובמבר ב-0.8% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.6% בכל אחד משלושה החודשים הקודמים. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.5%.

לעומת נובמבר 2020, קפץ המדד ב-9.6%, הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 2010, ולאחר זינוק של 8.8% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר. כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 9.2%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בחודש שעבר ב-0.7% לעומת החודש הקודם, העלייה החדה ביותר מאז יולי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.4%.

לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, קפץ מדד הליבה ב-6.9%, הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 2014. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 7.2%.

ציוץ של מאסק מקפיץ את דוג'קוין ב-40%

דוג'קוין (Dogecoin), מטבע דיגיטלי שנולד בתור בדיחת רשת לפני כשבע שנים, נסק ב-40% לאחר שאילון מאסק, מנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, הכריז בציוץ בטוויטר כי החברה מתכוונת לאפשר לרכוש חלק ממוצריה באמצעות המטבע לתקופת ניסיון.

המטבע הדיגיטלי דוג'קוין נסחרים במחיר של 20 סנט, זינוק של 24% ביממה החולפת, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ, לאחר שמוקדם יותר כבר נסק ב-40%.

"טסלה תאפשר לקנות חלק ממוצריה באמצעות דוג'קוין ונראה איך זה ילך", כתב היום מאסק בציוץ.

דוג'קין, שהיא כעת מטבע הקריפטו התשיעי בגודלו בעולם במונחי שווי שוק, נסק ביותר מ-3,000% מתחילת השנה.

יצרנית התרופות השוויצית ויפור ממריאה לאחר ש-CSL הציעה לרכוש אותה

מניית יצרנית התרופות השוויצית ויפור פארמה (Vifor) עולה ב-13% לאחר שחברת הביוטק האוסטרלית CSL הציעה לרכוש אותה תמורת שווי של 11.7 מיליארד דולר, על מנת להוסיף לחברה האוסטרלית טיפולים עבור מחלות כליות ומחסור בברזל.

CSL מציעה לקנות את כל מניות ויפרו שנסחרות בבורסה ב-167 פרנק שווייצי למניה, מחיר הכולל פרמיה של 40% ביחס למחיר הממוצע של המניה ל-60 יום נכון ל-1 בדצמבר, כך מסרה CSL ביום שלישי. זוהי הרכישה הגדולה ביותר עד כה עבור CSL, שהיא היצרנית היחידה באוסטרליה של חיסון הקורונה של חברת אסטרה זנקה.

העסקה תעלה את ערך המיזוגים והרכישות העולמיות במגזרי הבריאות והפארמה מעבר לשיא כל הזמנים. לפני העסקה, ברחבי העולם בשנת 2021, היו יותר מ-472 מיליארד דולר בעסקאות בסקטורים אלה. מדובר בעלייה של יותר מ-50% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעט מתחת לשיא של 474 מיליארד דולר ב-2019.

ירידות באסיה; וייבו נופלת ב-9% לאחר שספגה קנס מבייג'ין

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות שערים, לאחר שוול סטריט נסגרה אמש בירידות.

טוקיו נסגרה בירידה של 0.7%; הונג קונג יורדת 1.4%; שנחאי יורדת ב-0.5%.

חברות הבניה הסיניות המשיכו ליפול בהונג קונג על רקע חדלות הפרעון של אוורגרנד. מנייתה של החברה מוכת החובות יורדת ב-7.6%, בעוד מניית שימאו צונחת ב-20.9% ומניית קאיסה נופלת ב-7.5%.

מניית ענקית המדיה החברתית הסינית וייבו נופלת ב-9%, לאחר שרגולטורים בבייג'ין הודיעו כי קנסו אותה במיליון יואן, קרוב ל-500 אלף דולר, בעקבות הפרה של חוקי סייבר במדינה שכוללים בין היתר חובת הגנה על משתמשים קטינים. מאז הנפקתה בהונג קונג בשבוע שעבר, החברה איבדה כ-10%.

בשוק הנפט נרשמות עליות קלות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.3%, ל-71.49 דולר לחבית. מוקדם יותר היום אמר שר הנפט הסעודי, עבדולעזיז בין סלמאן, כי העולם עלול להיגרר ל"משבר אנרגיה" בגלל השקעות לא מספקות במגזר האנרגיה, והוסיף כי התפוקה העולמית עלולה לרדת ב-30% עד סוף העשור הנוכחי.

וול סטריט נסגרה בירידות; אפל כמעט הגיעה לשווי שוק של 3 טריליון דולר

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות, לאחר ששברו שיאים בשבוע שעבר. זאת, על רקע החששות המחודשים מווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה, ולקראת סיום ישיבת בכירי הבנק הפדרלי ביום רביעי, שבה צפוי היו"ר ג'רום פאואל להכריז על צעדים למלחמה באינפלציה הנוסקת. תשואת האג"ח צנחה והדולר מתחזק.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.9%; מדד S&P 500, שבשבוע שעבר שבר שיא של כל הזמנים, ירד ב-0.9%; מדד נאסד"ק ירד ב-1.3%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.059% ל-1.427%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מתחזק ב-0.2%.

מניית אפל ירדה ב-2% לאחר שעלתה בכ-1% במסחר האלקטרוני המוקדם והתקרבה ל-182.85 דולר למניה, מה שהיה מעלה את שווי השוק של ענקית הטכנולוגיה ליותר מ-3 טריליון. מוקדם יותר היום העלה בנק ג'יי.פי מורגן את מחיר היעד למניות החברה.

מניית ארנה פרמסוטיקלס, חברת תרופות המתמחה במחלות דלקתיות, זינקה ב-80%, לאחר שענקית התרופות פייזר הודיעה היום שתרכוש אותה בעסקה בשווי 6.7 מיליארד דולר.

פייזר תשלם במסגרת העסקה 100 דולר למניה של ארנה - כפליים ממחיר הסגירה של המניה ביום שישי. העסקה תיצור חברה עם מומחיות גדולה בתרופות דלקתיות ואימונולוגיות, לדברי מייק גלדסטון, נשיא גלובלי ומנהל חטיבת התרופות הדלקתיות והאימונולוגיות בפייזר. מניית פייזר עלתה ב-4.7%.

מניות חברות התיירות והאירוח נופלות בשל החששות הגוברים מזן האומיקרון של נגיף הקורונה, ועל רקע הפרסום כי חולה שנדבק בווריאנט מת היום בבריטניה. מניית חברת שיט התענוגות קרניבל ירדה ב-4.7%, ומדד חברות התעופה S&P 1500 איבד 3.4% מערכו.

אירופה נסגרה בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות. פרנקפורט ללא שינוי; בורסת פריז ירדה ב-0.7%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4%; בורסת לונדון ירדה ב-0.8%.

הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.3228 דולר לליש"ט, על רקע הכרזת ראש הממשלה בוריס ג'ונסון כי בריטניה נערכת לגל קורונה נוסף בעקבות התפשטות זן האומיקרון במדינה. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.1298 דולרים.

כ-20 בנקים מרכזיים אמורים לפרסם השבוע החלטות ריבית, ביניהם הבנק הפדרלי, הבנק המרכזי האירופי והבנק המרכזי של אנגליה. להחלטות שעשויות להתקבל שם יש את הפוטנציאל לגרום לתנודות בשוק, לאור העובדה כי פתיחה מחודשת של כלכלות ברחבי העולם תתרחש כעת כנראה תחת תנאים מוניטריים פחות נדיביים ומול אתגרי מגיפת הקורונה.

בשוק האנרגיה, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר יורדים ב-0.3% ל-71.43 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

עליות בבורסות אסיה; טוקיו עלתה ב-0.7%

בורסות אסיה פתחו את שבוע המסחר בעליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו ביום שישי בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-0.7%; שנחאי עלתה ב-0.4%; סידני עלתה ב-0.3%; הונג קונג ירדה ב-0.1%.

חברת הבינה המלאכותית הסינית SenseTime הודיעה על דחיית ההנפקה המתוכננת בבורסת הונג קונג, לאחר שמשרד האוצר האמריקאי הוסיף אותה לרשימת החברות הסיניות תחת סנקציות מצד הממשל האמריקאי. החברה מסרה כי דחיית ההנפקה תאפשר למשקיעים לבחון את ההשפעת המהלך.

מניות של חברות נדל"ן סיניות נפלו, בעקבות החשש כי ענקית הנדל"ן שימאו גרופ הולדינגס על סף חדלות פרעון. לדברי סוחרי אג"ח, האג"ח הנקובות בדולר של שימאו נפלו לרמה של 10 סנט על הדולר (כלומר שוויה 10% ממה שהיה). המסחר בשלושה סוגי אג"ח של החברה הושעה לאחר שצנחו בשיעור חד מדי, ומניות החברה בהונג קונג נפלו ב-14%, בדרכן לנפילה החדה ביותר מאז 2008.

כל זה מגיע בעקבות צעדי הריסון של הממשל הסיני כנגד מגזר הנדל"ן במדינה, שהובילו את ענקית הנדל"ן אוורגנד לחדלות פירעון וגרמו לצניחה במכירות.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker