המנכ"ל פוטר בגלל מערכת יחסים עם עובדת - ונאלץ להחזיר 105 מיליון דולר

מנכ"ל מקדונלדס לשעבר, סטיב איסטרברוק, הגיע להסדר מחוץ לבית המשפט עם ענקית המזון המהיר, והחזיר לחברה את אחד הסכומים הגדולים ביותר שנאלץ להשיב מנהל בכיר בתולדות המגזר התאגידי בארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דיוויד גלס וג'ולי קרסוול
סטיב אסטרברוק, מנכ"ל מקדונלדס
סטיב אסטרברוק, בימיו כמנכ"ל מקדונלדסצילום: Alyssa Schukar/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דיוויד גלס וג'ולי קרסוול

מנכ"ל מקדונלדס לשעבר, סטיב איסטרברוק, שפוטר מהחברה ב-2019 בגלל שניהל מערכת יחסים עם עובדת, החזיר לחברה 105 מיליון דולר במזומן ובמניות – אחד הסכומים הגדולים ביותר שנאלץ להשיב מנהל בכיר בתולדות המגזר התאגידי בארה"ב.

איסטרברוק ניהל בשנה החולפת מאבק משפטי עיקש נגד מקדונלדס, לאחר שרשת המזון המהיר תבעה אותו בטענה כי שיקר לחוקרים בעת פיטוריו. במסגרת הסדר שעליו הודיעו הצדדים היום (ה'), הסכימה מקדונלדס לבטל את תביעתה נגד איסטרברוק.

בהודעה לעובדים אמר יו"ר מקדונלדס, אנריקה הרננדז, כי החברה רצתה שאיסטרברוק "יישא באחריות לשקריו ולהתנהגותו הבלתי הולמת, כולל האופן שבו ניצל את מעמדו כמנכ"ל", וכי ההסדר הנוכחי השיג מטרה זו.

פיטוריו של איסטרברוק ב-2019, אחרי שניהל מערכת יחסים עם עובדת תוך הפרת מדיניות החברה, הציתה קרב מר בין המנכ"ל העשיר לבין אחת החברות הבולטות ביותר בארה"ב ובעולם.

באותה העת, דירקטוריון מקדונלדס קבע כי איסטרברוק "הפגין שיקול דעת לקוי", אולם ציין כי פיטוריו אינם נובעים מכך שכך ששיקר או ביצע עבירה פלילית. החלטה זו, כך קיווה הדירקטוריון, תמנע מאבק משפטי ממושך. הדירקטוריון גם איפשר לאיסטרברוק לקבל פיצויי פיטורין בסך 40 מיליון דולר.

בהודעה לעובדים, אמר יו"ר מקדונלדס, אנריקה הרננדז, כי החברה רצתה שאיסטרברוק "יישא באחריות לשקריו"צילום: אליהו הרשקוביץ

אולם לפי התביעה שהגישה החברה נגד איסטרברוק, החוזה שלו כלל סעיף שמתיר למקדונלדס לדרוש חזרה פיצויי פיטורין אם יתברר בהמשך כי פיטורי העובד נבעו מכך ששיקר לחברה או ביצע עבירה פלילית.

סעיף זה הפך למשמעותי ב-2020, בעקבות חשיפה לפיה איסטרברוק ניהל מערכת יחסים עם עוד עובדת בזמן ששימש כמנכ"ל. הטענות החדשות הביאו לכך שהחברה פתחה בחקירה נוספת של התנהלות איסטרברוק, שהובילה בשנה שעברה להגשת תביעה נגדו, שבה הואשם המנכ"ל לשעבר בכך ששיקר והעלים ראיות ובהונאת החברה.

במסגרת החקירה השנייה של מקדונלדס נגדו, נחשפו לדברי החברה "עשרות צילומי וסרטוני עירום, עירום חלקי ובעלי אופי מיני של מגוון נשים, כולל צילומים של עובדות בחברה, שאותם שלח איסטרברוק מחשבון האי-מייל שלו בחברה לחשבון הדואר האלקטרוני הפרטי שלו".

חקירת החברה חשפה גם כי איסטרברוק העניק מניות בשווי מאות אלפי דולרים לאחת הנשים שעמן ניהל קשר מיני. בתביעתה, טענה מקדונלדס כי המנכ"ל לשעבר שיקר לחוקרים בחקירה הראשונית, וכי לו "היה גלוי לב עם חוקרי מקדונלדס ולא היה מסתיר ראיות, מקדונלדס היתה יודעת כבר ב-2019 כי יש הצדקה משפטית לפיטוריו".

איסטרברוק החליט תחילה להיאבק בתביעה, ועורכי דינו הגישו בקשה לדחות על הסף את התביעה, וטענו כי היא "חסרת בסיס ומטעה".

אולם בהסכמתו להשיב לחברה סכום עתק במזומן ובמניות, איסטרברוק ויתר למעשה על מאבק משפטי שעלול היה להיות ממושך ויקר. איסטרברוק התנצל בהודעה שפורסמה על ידי החברה.

"במהלך כהונתי כמנכ"ל, כשלתי לעיתים בשמירה על ערכי מקדונלדס ובמילוי אחריותי כמנהיג החברה", אמר. "אני מתנצל על כך בפני עמיתי לעבודה לשעבר, בפני הדירקטוריון, ובפני זכייני וספקי החברה".

סכום הכסף שנאלץ איסטרברוק להחזיר למקדונלדס אמנם גדול, אולם איננו הגדול ביותר בתולדות המגזר התאגידי, אף על פי שרבים מהמקרים הקודמים היו קשורים לאישומי הונאה פיננסית או חשבונאית.

בשנת 2007, המנכ"ל לשעבר של חברת הביטוח הרפואי יונייטד הלת, ויליאם מקגווייר, נאלץ להחזיר אופציות בסך יותר מ-400 מיליון דולר במסגרת הסדר עם רשות ני"ע בארה"ב (SEC) ליישוב אישומים נגדו בגין תארוך לאחור של אופציות (בקדייטינג).

בשנת 2010 פסק בית משפט לדניס קוזלובסקי, המנכ"ל לשעבר של ענקית התעשייה טייקו, להשיב לחברה מענקים ובונוסים בסך יותר מ-500 מיליון דולר, לאחר שהורשע בהונאה וגניבת כספים מהחברה.

הכתבה של דיוויד גלס וג'ולי קרסוול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"