לא עשיר כמו שטען: טראמפ חשוד בהונאת הבנקים שהלוו לו כסף

דו"חות שהגיש נשיא ארה"ב לשעבר לדויטשה בנק ומלווים אחרים על שווי הנכסים שלו ייפו את מצבו הפיננסי ■ במקביל, טראמפ נחל תבוסה בבית המשפט ויידרש להציג את דו"חות המס שלו בפני הקונגרס

דונלד טראמפ
צילום: Ross D. Franklin / AP

התובעים במנהטן בוחנים חשדות כי דונלד טראמפ ביצע הונאה כשניפח את שווי נכסיו במסמכים שהגיש לבנקים שמהם ביקש הלוואות, במסגרת חקירה נגד נשיא ארה"ב לשעבר.

מסמכים פיננסיים שהוכנו על ידי רואי החשבון הוותיקים של טראמפ עשויים לענות על השאלה במרכזה של החקירה: האם הוא הונה את נושיו? בנפרד, פסק שופט פדרלי ביום שלישי כי משרד האוצר יוכל להעביר לוועדה של בית הנבחרים בקונגרס את שומות המס של טראמפ.

התביעה לקבלת דו"חותיו של טראמפ הוגשה על ידי יו"ר ועדת האמצעים של בית הנבחרים נגד משרד האוצר בממשל טראמפ, לאחר שסירב להעביר את השומות. תחת ממשל ביידן, משרד האוצר שינה את עמדתו, והשופט פסק לטובת התובעים. הוא אמר כי לוועדה יש הזכות לפרסם את השומות לציבור, אולם המליץ שלא לעשות זאת. לטראמפ יש 14 יום להתנגד להחלטה.

בשבועות האחרונים חקרו תובעים במשרד התובע המחוזי של מנהטן, סיירוס ואנס הבן, את רואי החשבון של טראמפ בפני חבר מושבעים גדול, לפי מקורות יודעי דבר. התובעים גם חקרו בנקאי ותיק של טראמפ.

אם ירצו להגיש כתב אישום, התוצאה תהיה תלויה ביכולתם להראות כי המסמכים מוכיחים שנטייתו של טראמפ להגזים ולהאדיר את עצמו היתה מופרזת כל כך, שחצתה את הגבול לכדי הונאה במגעיו עם נושיו.

חזית טראמפ טאואר, מנהטן, ניו יורקצילום: בלומברג

בכל פעם שטראמפ ביקש הלוואה לעסקי החברה המשפחתית שלו, טראמפ אורגניזיישן, הוא היה מעביר למלווים מסמכים פיננסיים שהכילו תחזיות אופטימיות לגבי שווי עסקי הנדל"ן שלו. ואולם המסמכים כללו גם סעיפי פטור מאחריות (דיסקליימר) לגבי טיבם של הנתונים במסמכים.

ואנס והתובעים גילו כי רואי החשבון שהכינו את הצהרות ההון הסתמכו על מידע מטראמפ אורגניזיישן. בשיתוף פעולה עם משרד התובעת הכללית של ניו יורק, לטישה ג'יימס, בחנו את האפשרות שטראמפ וסגניו בחברה סיננו מידע והתעלמו ממידע סותר כדי להטעות את רואי החשבון במטרה שאלה יציגו תמונה ורודה יותר של מצבו הפיננסי של הנשיא ועסקיו.

סעיפי הסייגים במסמכים עשויים לשמש את ההגנה – הם מציינים כי הנתונים לא עברו ביקורת חשבונאית ולא אומתו.

"מתמקדים בחקירת טראמפ לצורכי רווח פוליטי"

דוברת טראמפ אורגניזיישן אמרה כי "ניו יורק סובלת מפשיעה ומשבר דיור, אך משרד התובע המחוזי מתמקד רק בחקירת טראמפ לצורכי רווח פוליטי".

טראמפ לא העביר אישית את המידע לרואי החשבון, אולם במסמכים נכתב כי "דונלד ג'יי. טראמפ אחראי להכנת הדיווח ההוגן על המצב הפיננסי בכפוף לעקרונות חשבונאיים המקובלים בארה"ב". טראמפ נקט בעבר בשיטת הגנה דומה, כשאמר שאי סדרים פיננסיים נבעו מ"הפרזה תמימה", כפי שכתב בספרו "אמנות העסקה" מ-1987.

במשך שנים הגיש טראמפ הצהרות פיננסיות לדויטשה בנק ומלווים פוטנציאליים אחרים. הדו"חות הוגשו מדי שנה ב-30 ביוני. הן נפתחו ברשימה בת עמוד אחד של נכסים: טראמפ טאואר, מועדוני הגולף, בתי המלון, כשלכל אחד מיוחס ערך דולרי משוער. השקעותיו האחרות ומצב המזומנים שלו, וכן עסקי מיס יוניברס הופיעו גם בדו"חות.

העמוד השני והאחרון בדו"חות של 2011 ו-2012 מפרט את התחייבויותיו של טראמפ, שהיו רובן ככולן הלוואות. בסוף דווח השווי הנקי שלו. ב-2011 טען טראמפ כי שוויו הנקי הוא 4.2 מיליארד דולר, וב-2012 - 4.5 מיליארד דולר.

הערכות השווי התבססו על מחירי מכירה של בניינים דומים. אולם התובעים חושדים כי עובדי טראמפ בחרו את הנכסים היקרים ביותר להערכות השווי, והתעלמו ממחירים שהיו מורידים את שווי נכסי טראמפ. בדו"חות של 2011 הושמט מלון טראמפ בשיקגו, ועשרות מיליוני הדולרים בחובות שהיו לטראמפ עם ערבות אישית עליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"