וול סטריט שברה שיאים; תשואת אג"ח ארה"ב בזינוק השבועי החד מפברואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריטצילום: בלומברג
עדכונים

וול סטריט שברה שיאים; תשואת אג"ח ארה"ב בזינוק השבועי החד מפברואר

בורסות וול סטריט שברו שיאים בדרכן לזינוק השבועי החד ביותר מאז פברואר, לאחר שנתוני האינפלציה שפורסמו היום בארה"ב תאמו את תחזיות הכלכלנים, והעניקו בכך לבנק הפדרלי מרחב תמרון רב יותר בקביעת קצב צמצום התמריצים שבהם נקט על רקע משבר הקורונה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימה את הזינוק השבועי החד ביותר זה 10 חודשים.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.7% בדרכו לזינוק שבועי של 3.6% - השבוע הטוב מאז פברואר; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.6% וקפץ ב-4% בסיכום שבועי - השבוע הטוב ביותר מאז מארס; מדד S&P 500 הוסיף 1% ונסגר בשיא זו הפעם ה-67 השנה, בדרכו לעלייה שבועית של 3.8% - השבוע הטוב מאז פברואר. שלושת המדדים קטעו רצף של ארבעה שבועות של ירידות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ללא שינוי ברמה של 1.49%, לאחר שנסחרה מעל לרמה של 1.5% לפני פרסום מדד המחירים לצרכן בארה"ב. בסיכום שבועי קפצה התשואה ב-0.15% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז פברואר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – יורד ב-0.2% לאחר שנסחר בעליות לפני פרסום נתוני האינפלציה.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב קפץ בנובמבר ב-6.8% במונחים שנתיים – הזינוק השנתי החד ביותר מאז 1982 – לפי נתונים שפורסמו היום. רמתו הנוכחית של המדד גבוהה כמעט פי חמישה מרמתו בתחילת 2021, אז הייתה האינפלציה ברמה של 1.4% בלבד במונחים שנתיים.

מניית אורקל קפצה ב-15.6% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית התוכנה דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שהיו גבוהים מתחזיות האנליסטים, וסיפקה תחזית מעודדת גם לרבעון הנוכחי. החברה גם הודיעה על הגדלת תוכניתה לקנייה חוזרת של מניות ב-10 מיליארד דולר נוספים. בעקבות זינוק המניה היום, שהוא החד ביותר מאז מארס 2020, גדל שווי השוק של אורקל ב-38 מיליארד דולר.

הנפט בשבוע הטוב מאז אוגוסט; קפץ ב-8%

מחיר הנפט השלים את הזינוק השבועי החד ביותר זה שלושה חודשים וחצי, וקטע רצף של שישה שבועות של ירידות, על רקע המשך התפוגגות החששות כי וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יפגע בהתאוששות הכלכלית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 71.67 דולר לחבית, עלייה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחירם ב-8.2% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-27 באוגוסט, ועלייה שבועית ראשונה מזה שבעה שבועות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 75.15 דולר לחבית, עלייה של 1%, בדרכם לזינוק שבועי של 7.5%. גם עבור הברנט היה זה הזינוק השבועי החד מאז אוגוסט, ושבוע חיובי ראשון מזה שבעה שבועות.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התכווץ ב-17%

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התכווץ ל-356.4 מיליארד דולר בשני החודשים הראשונים של שנת התקציב, מסר היום משרד האוצר האמריקאי. זאת, לעומת גירעון של 429.3 מיליארד דולר בשני החודשים הראשונים של שנת התקציב הקודמת.

הכנסות האוצר בשנת בחודשיים הראשונים של שנת התקציב, שתסתיים בסוף ספטמבר 2022, גדלו ב-24%, ואילו הוצאות האוצר צמחו ב-4% בלבד.

אחד מסעיפי ההוצאות שבהם נרשמה הנפילה החדה ביותר, היה של משרד העבודה האמריקאי, שהוצאותיו צנחו ב-85% בחודשיים הראשונים של שנת התקציב, בעקבות סיום סיוע החירום הממשלתי למובטלים על רקע מגפת הקורונה.

הזהב השלים עלייה שבועית ראשונה מזה חודש

מחיר הזהב נסגר היום בעליות בדרכו לשבוע חיובי ראשון מזה חודש, על רקע פרסום נתונים בארה"ב שהראו כי האינפלציה טיפסה לשיא של כמעט 40 שנה.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,784.8 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר בפחות מ-0.1%, בדרכו לעלייה שבועית ראשונה מאז השבוע שהסתיים ב-12 בנובמבר.

בורסות אירופה סגרו בירידות את השבוע הטוב מאז מארס

בורסות אירופה נסגרו בירידות קלות בצל חששות כי וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יפגע בהתאוששות הכלכלית, ועל רקע נתוני אינפלציה שפורסמו היום בארה"ב ובגרמניה ואשר הצביעו על העליות החדות ביותר במחירים זה עשרות שנים. עם זאת, בסיכום שבועי סגרו שוקי המניות האירופים את השבוע הטוב ביותר מאז מארס.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.3%, אולם קפץ ב-2.8% בסיכום שבועי – השבוע הטוב ביותר מזה תשעה חודשים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1311 דולר ליורו, והליש"ט מוסיפה 0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3258 דולר לליש"ט.

בבריטניה פורסמו הבוקר נתוני צמיחה מאכזבים, שמצביעים על האטה שהחלה עוד לפני גילוי וריאנט אומיקרון. כלכלת הממלכה גדלה ב-0.1% בלבד באוקטובר, לפי נתוני הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה, על רקע האטה בענפי הייצור והבניה.

בעוד הציפיה הייתה לצמיחה של 0.4%, ההאטה מעוררת דאגה על רקע חששות מההשלכות הפונטנציאליות של תפוצת וריאנט אומיקרון על השוק. התמ"ג בבריטניה עודנו נמוך ב-0.5% מהרמה שנרשמה לפני המגפה.

בגרמניה, מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% בחודש נובמבר, עליה שנתית של 5.2% - הזינוק החד ביותר מאז 1992.

ביטחון הצרכנים בארה"ב התאושש משפל של עשור

ביטחון הצרכנים ארה"ב התאושש משפל של עשור וטיפס בשיעור חד מהצפוי בדצמבר, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בדצמבר לרמה של 70.4 נקודות לעומת רמה של 67.4 נקודות בחודש הקודם – שהיתה הנמוכה מאז 2011. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד החודש לרמה של 68 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד טיפס לרמה של 74.6 נקודות לעומת 73.6 נקודות בנובמבר, ורכיב הציפיות העתידיות עלה לרמה של 67.8 נקודות לעומת 63.5 נקודות בחודש שעבר.

אסיה נסגרה בירידות של למעלה מ-1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים הבוקר, לאחר שוול סטריט נסגרה אמש בירידות לאחר ארבעה ימים חזקים.

טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג ירדה ב-1.3%; שנחאי הפחיתה 0.2%; סינגפור הפחיתה 0.3%; גם סיאול ירדה ב-0.6%.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.3%, לאחר שאמש נפלו ב-2%. מחיר חבית 70.72 דולר.

הביטקוין נסחר כמעט ללא שינוי ב-47,772 דולר לביטקוין.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם מאוחר יותר היום את מדד המחירים לצרכן (CPI) של נובמבר, שקפץ לפי תחזיות הכלכלנים ב-6.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - הזינוק החד ביותר מאז יוני 1982.

שווי הפינטק הברזילאי קפץ ל-56 מיליארד ד' ביומו הראשון בוול סטריט

מניית ניובנק (סימול NU) זינקה ב-14.8% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, לאחר שהבנק הדיגיטלי הברזילאי גייס 2.6 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) ששיקפה לו שווי שוק של 41.5 מיליארד דולר.

הנפקת חברת הפינטק, שהמטה שלה נמצא בסאו פאולו, בוצעה לפי מחיר של 9 דולרים למניה – הקצה העליון של טווח היעד. עם סגירת המסחר עמד מחיר מניית ניובנק על מחיר של 10.33 דולרים, לאחר שבמהלך המסחר היום כבר נסקה המניה ל-12.24 דולרים, מחיר אשר שיקף לניובנק שווי שוק של יותר מ-56 מיליארד דולר.

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של וורן באפט, נמנית על בעלי המניות של ניובנק. החתמים המובילים של ההנפקה היו מורגן סטנלי, גולדמן סאקס, סיטיגרופ ו-NuInvest.

מניות השבבים צנחו בוול סטריט; נאסד"ק ירד ב-1.7%

בורסות וול סטריט נסגרו היום בירידות בפעם הראשונה מזה ארבעה ימים, בצל חששות כי מגבלות חדשות שהוטלו ברחבי העולם כדי לבלום את התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יפגעו בהתאוששות הכלכלית. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו לקראת פרסום נתוני אינפלציה מחר (ו') בארה"ב.

מדד נאסד"ק ירד ב-1.7% - היום הגרוע ביותר מזה שבוע; מדד דאו ג'ונס נסגר כמעט ללא שינוי; מדד S&P 500 איבד 0.7%, לאחר שהשלים אתמול את הזינוק התלת-יומי החד ביותר השנה, ונסגר במרחק של פחות מ-0.1% משיא סגירה של 4,704.54 נקודות שקבע ב-18 בנובמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 1.49%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – עולה ב-0.3%.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם מחר את מדד המחירים לצרכן (CPI) של נובמבר, שקפץ לפי תחזיות הכלכלנים ב-6.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - הזינוק החד ביותר מאז יוני 1982.

מניות ההיי-טק, ובראשן מניות השבבים, הובילו את הירידות היום בוול סטריט. מניית אנבידיה נפלה ב-4.2%; ומניית AMD צנחה ב-4.9%; מניית אינטל ירדה ב-2.5%; מדד מניות המוליכים למחצה של פילדלפיה ירד ב-2.1%.

מניית גיימסטופ נפלה ב-10.3% במסחר בוול סטריט, לאחר שקמעונאית משחקי המחשב דיווחה על התרחבות ההפסד הרבעוני ל-105 מיליון דולר. מתחילת 2021 ועד אתמול נסקה המניה ב-822%.

חששות אומיקרון הפילו את הנפט ב-2%

מחיר הנפט נסוג משיא של שבועיים וקטע בכך רצף של שלושה ימי עליות, בצל חששות כי מגבלות חדשות שהוטלו ברחבי העולם כדי לבלום את התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה יפגעו בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 70.94 דולר לחבית, ירידה של 2%, בבורסות הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שאתמול נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, והשלימו יום שלישי ברציפות של עליות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 74.42 דולר לחבית, ירידה של 1.9%. הברנט, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מאז 25 בנובמבר, קטע בכך רצף של חמישה ימי עליות.

על רקע התחזקות הדולר: הזהב נסוג בראשונה זה שלושה ימים

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסוגו בפעם הראשונה זה שלושה ימים, בצל דעיכה קלה בחששות סביב וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,776.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הירידה במחיר הזהב היום נרשמה גם על רקע התחזקות הדולר, אשר פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט – עולה ב-0.4%.

"מערב פרוע": ביטקוין מתחת ל-49 אלף ד' – צלל ב-14% תוך שבוע

ביטקוין צונח מתחת ל-49 אלף דולר ומשלים נפילה של כמעט 14% בתוך שבוע, וירידות נרשמות גם במטבעות דיגיטליים מרכזיים נוספים.

זאת, לאחר שאתמול התקיים שימוע על מטבעות דיגיטליים בוועדת השירותים הפיננסיים בקונגרס, שהתמקד ברגולציה והגנה על משקיעים בעולם הקריפטו, שמבקריו מכנים "המערב הפרוע".

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, נסחר במחיר של 48,613 דולרים, ירידה של 3.7% ביממה החולפת, ונפילה של 13.9% בשבעה הימים האחרונים.

אתריום נסוג ב-4.4% למחרי של 4,214 דולרים, ומשלים ירידה של 6.3% בשבוע החולף. המטבעות הדיגיטליים סולנה, קרדנו ופולקדוט יורדים בכ-4% בדרכם לנפילה של כ-20% בשבעה הימים האחרונים.

שווי משקי הבית בארה"ב גדל רבעון שישי ברציפות

שווי משקי הבית בארה"ב גדל זה הרבעון השישי ברציפות, לפי נתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי.

שווי משקי הבית גדל ב-2.4 טריליון דולר ברבעון השלישי, ל-144.7 טריליון דולר. לפני פרוץ משבר הקורונה, ברבעון הרביעי של 2019, הסתכם שווי משקי הבית בארה"ב ב-116.8 טריליון דולר.

שווי נכסי הנדל"ן גדל ב-1.4 טריליון דולר ברבעון השלישי של 2021. בה בעת, חובות משקי הבית גדלו ברבעון השלישי בקצב שנתי של 6.2%, האטה לעומת קצב של 7.8% ברבעון הקודם. אשראי הצרכנים גדל בקצב שנתי של 5.3% ברבעון השלישי, והיקף המשכנתאות גדל בקצב של 7.8%.

יום שני של ירידות בבורסות אירופה; היורו נחלש

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות, זה היום השני ברציפות, על רקע החזרת מגבלות הקורונה בבריטניה בשל החשש מווריאנט אומיקרון. וזאת לאחר שרשמו ביום שלישי את הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משנה.

בורסת לונדון ירדה ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז נסגרה בירידה של 0.1%, כמו גם מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600.

הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.3191 דולר לליש"ט, לאחר שאתמול נסוגה לשער של 1.3173 דולרים – רמתה הנמוכה ביותר השנה – על רקע דיווחים לפיהם ממשלת בריטניה נערכת להכריז על מגבלות חדשות כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.1323 דולרים.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב בשפל של 52 שנים

מספר המובטלים החדשים בארה"ב נפל לשפל של יותר מ-50 שנה, עדות לביקוש המוגבר לעובדים בכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות נסוג בשבוע שעבר לרמה של 184 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 1969, לעומת 227 אלף בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-211 אלף תביעות, לעומת 222 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, טיפס ל-1.99 מיליון בשבוע שהסתיים ב-27 בנובמבר, לעומת רמה של 1.95 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו, שהיתה הרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות המתמשכות, ל-1.91 מיליון, לעומת 1.96 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

אסיה נסגרה בעיקר בעליות

מרבית הבורסות באסיה נסגרו בעליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט.

טוקיו ירדה ב-0.5%; שנחאי עלתה ב-1%; הונג קונג עלתה ב-1.1%; סיאול עלתה ב-1%; סידני ירדה ב-0.3%.

סין דיווחה היום כי במחירים ששילמו מפעלים עבור רכיבים וחומרי גלם בנובמבר נרשמה האטה לעומת אוקטובר, אז הגיעו המחירים לשיא של 25 שנה.

מדד המחירים ליצרן בסין עלה בנובמבר ב-12.9% לעומת נובמבר שעבר, האטה אחרי עלייה של 13.5% באוקטובר, עקב נפילת מחירי הפחם והמתכות. במדד המחירים לצרכן נרשמה עלייה של יותר מ-2% לראשונה מזה למעלה שנה, בהובלת עלייה של 1.6% במחירי המזון.

וול סטריט במרחק נגיעה משיא; דאו ג'ונס בפתיחת דצמבר הטובה מאז 1997

בורסות וול סטריט טיפסו זה היום השלישי ברציפות ונסגרו במרחק נגיעה משיא, לאחר שחברות פייזר וביונטק הודיעו היום כי בבדיקה בתנאי מעבדה נמצא שההגנה שמספקות שלוש מנות של החיסון יעילה נגד וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

מדד נאסד"ק, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס, נסגר בעלייה של 0.6%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1%, לאחר שקפץ ב-3.7% בחמישה ימי המסחר הראשונים של דצמבר – הפתיחה החזקה ביותר של חודש זה מאז 1997. מדד S&P 500, שהשלים אתמול את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז נובמבר 2020, הוסיף 0.3% ונסגר במרחק של פחות מ-0.1% משיא סגירה של 4,704.54 נקודות שקבע ב-18 בנובמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.51%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

מניית מטא (לשעבר פייסבוק) טיפסה ב-2.4% במסחר בוול סטריט, על רקע עדותו מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, בשימוע בקונגרס בארה"ב שנערך היום בעקבות מסמכים פנימיים שחשפה עובדת לשעבר בחברה, פרנסס האוגן.

הנפט והזהב בשיא של שבועיים

מחירי הנפט והזהב נסגרו בניו יורק בשיא של כשבועיים. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 72.36 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,785.5 דולר לאונקייה, שיא של כמעט שבועיים, לאחר עלייה של פחות מ-0.1%. זאת, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 1,794.3 דולר לאונקייה.

אירופה נסגרה בירידות; הליש"ט בשפל של 2021

בורסות אירופה נסגרו בירידות, לאחר שרשמו אתמול (ג') את הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משנה.

בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי; פרנקפורט, שבה אישר היום הפרלמנט את כהונתו של הקנצלר החדש אולף שולץ, ירדה ב-0.8%; פריז נסוגה ב-0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.6%, לאחר שאתמול קפץ ב-2.5% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2020.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.3234 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר נסוג לשער של 1.3173 דולר – רמתו הנמוכה ביותר השנה – על רקע דיווחים לפיהם ממשלת בריטניה נערכת להכריז על מגבלות חדשות כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. היורו מתחזק ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.1331 דולר ליורו.

מניית לוריאל נסוגה ב-1.5% בפריז, אחרי שפורסם כי נסטלה הסכימה לקצץ את הנתח שלה במניות ענקית הקוסמטיקה, ולמכור לה בחזרה מניות בשווי 10 מיליארד דולר. זו ההתפתחות האחרונה בדרך להפרדה בין שתי חברות הענק. מניית נסטלה טיפסה ב-1.6%.

זינוק מפתיע במספר המשרות הפנויות בארה"ב

מספר המשרות הפנויות בשוק התעסוקה בארה"ב קפץ במפתיע באוקטובר, עדות נוספת לקשיי המעסיקים למלא משרות.

מספר המשרות הפנויות קפץ באוקטובר ל-11.03 מיליון, לעומת 10.6 מיליון בחודש הקודם, כך לפי דו"ח מקיף על מצב התעסוקה במדינה (JOLTS) שפרסם היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר המשרות הפנויות באוקטובר לרמה של 10.37 מיליון, לעומת 10.44 מיליון משרות שעליהן דווח במקור בספטמבר.

אחרי שמיליוני עובדים הוצאו לחל"ת או פוטרו בשנה שעברה, ההתאוששות המהירה של הכלכלה הותירה עסקים רבים ללא עובדים. אף שמעסיקים רבים מציעים תמריצים - כמו למשל בונוסים והעלאות במשכורת - היצע העובדים עדיין נמוך מהביקוש.

אסיה נסגרה בעליות; יפן הורידה את תחזית הצמיחה

בורסות אסיה נהנו הבוקר ממגמה חיובית בעקבות יומיים של עליות חדות בוול סטריט. אמש רשמו המדדים בניו יורק את העליות החדות ממארס, בהובלת נאסד"ק, שעלה ב-3%.

טוקיו עלתה ב-1.4%; בסין, מדד CSI המשולב עלה ב-1.5%; סיאול הוסיפה 0.3%; ומדד האנג סנג בהונג קונג ללא שינוי, לאחר שנפתח בירידות קלות.

הדעיכה בפחד מפני התפשטות הזן החדש של קורונה, אומיקרון, מסלקת את החשש מסיכונים גם משוק המט"ח העולמי. הדולר, שהמשקיעים נמלטו אליו כמקלט בטוח, רושם ירידות הבוקר, ומאבד 0.2% מול הין, היורו, הדולר האוסטרלי והפרנק השוויצי.

יפן הורידה את תחזית הצמיחה לרבעון האחרון של השנה ל-3.6%-, שינוי שמשקף האטה בביקוש צרכני. הפרלמנט היפני צפוי לאשר חבילת תמריצים חסרת תקדים בשווי 56 טריליון ין (490 מיליארד דולר), כולל חלוקת מזומנים וסיוע לעסקים, כדי לסייע לכלכלה להתאושש ממגפת הקורונה.

המסחר במניות חברת הנדל"ן הסינית קאיסה (Kaisa) הושעה הבוקר בפעם השנייה זה חודשיים, בשל החשש כי לא תצליח לעמוד בתשלומי הריבית לנושיה. קאיסה אמורה לשלם תשלומי ריבית על אג"ח זר בשווי 400 מיליון דולר.

לאחר עליות של 9% ביומיים, הנפט נסוג ב-0.7% ל-71.5 דולר לחבית במסחר בחוזים על טקסס מתוק.

בבורסת הונג קונג נופלת אוורגרנד, חברת הנדל"ן הענקית, ב-1.6% לשפל, לאחר שהחמיצה תשלומי ריבית לנושים שלה.

וול סטריט ביום הכי טוב מאז מארס; נאסד"ק קפץ ב-3%

בורסות וול סטריט השלימו את הזינוק החד מזה שמונה חודשים, על רקע התחזקות ההערכות כי וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה פחות מסוכן מווריאנט דלתא. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מטפסים.

מדד נאסד"ק נסגר ב-3%; מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.4%; מדד S&P 500 הוסיף 2.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז תחילת הנפילות האחרונות בשווקים ב-26 בנובמבר בעקבות גילוי הווריאנט החדש.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.48%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסחר ביציבות.

מניית אינטל קפצה ב-3.1% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית השבבים האמריקאית הודיעה על כוונתה להנפיק את חטיבת טכנולוגיית הרכב האוטונומי מובילאיי באמצע 2022. לפי דיווח של העיתון "וול סטריט ג'ורנל", ההנפקה עשויה לשקף למובילאיי שווי שוק של יותר מ-50 מיליארד דולר. מובילאיי, שנרכשה על ידי אינטל ב-2017 תמורת 15.3 מיליארד דולר, נוסדה בישראל בשלהי שנות ה-90, על ידי אמנון שעשוע וזיו אבירם, שעזב את החברה לאחר מכירתה לאינטל. שעשוע עומד כיום בראש מובילאיי והוא מתוכנן לשמש מנכ"ל החברה גם בהיותה ציבורית.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה עלתה ב-4.2%, אחרי שנכנסה אתמול (ב') לשוק דובי על בסיס תוך-יומי, לאחר שצנחה ביותר מ-20% משיא הסגירה שקבעה ב-4 בנובמבר.

מניית אמריקן איירליינס נסגרה בירידה של 0.2%, למרות שנסחרה בעליות בפתיחת המסחר, לאחר שחברת התעופה הודיעה כי המנכ"ל דאג פרקר יעזוב אותה ב-31 במארס 2022, אחרי כתשע שנים בתפקידו. אמריקן איירליינס הודיעה שהנשיא הנוכחי רוברט איסום יחליף את פרקר כמנכ"ל. לפני שמונה לנשיא, היה איסום סמנכ"ל התפעול של אמריקן, וזאת לאחר שהיה סמנכ"ל התפעול של חברת התעופה US איירווייס.

האטה בצמיחת אשראי הצרכנים בארה"ב: גדל ב-4.7% באוקטובר

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל באוקטובר ב-16.9 מיליארד דולר, או קצב צמיחה שנתי של 4.7%, לאחר עלייה של 27.8 מיליארד דולר בספטמבר, או קצב שנתי של 7.7%, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 25 מיליארד דולר.

חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו ב-7.8% לאחר עלייה של 11.7% בספטמבר. היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, צמח ב-3.7% לאחר עלייה של 6.5% בחודש הקודם.

הנפט השלים זינוק דו-יומי של 9%; הזהב בשיא של שבועיים

מחיר הנפט בארה"ב השלים קפיצה דו-יומית של קרוב ל-9% ונסגר בשיא של כשבועיים, לאחר שהחששות סביב זן אומיקרון של נגיף הקורונה התפוגגו מעט. מחיר הזהב טיפס אף הוא בניו יורק לשיא של שבועיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 72.05 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה מאז 24 בנובמבר, לאחר עלייה של 3.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק, והשלימו זינוק דו-יומי של 8.8%.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,784.7 דולר לאונקיה, מחיר הסגירה הגבוה מאז 26 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.3%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסחרים 75.66 דולר לחבית, עלייה של 3.5%.

בורסות אירופה ביום הכי טוב השנה; פרנקפורט ופריז קפצו כ-3%

בורסות אירופה רשמו את הזינוק הכי חד השנה, על רקע התחזקות ההערכות כי וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה פחות מסוכן מווריאנט דלתא. היורו והליש"ט נחלשים.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.5%; פרנקפורט קפצה ב-2.8%; פריז זינקה ב-2.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2.5% - הזינוק החד ביותר השנה. מניות ההיי-טק הובילו את העליות עם זינוק של 5.6%.
היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1252 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3238 דולר לליש"ט.

גירעון הסחר של ארה"ב נפל משיא: התכווץ ב-18% באוקטובר

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב נפל בקרוב ל-18% באוקטובר לעומת החודש הקודם, על רקע זינוק בייצוא וצמיחה נמוכה ביבוא עקב עומסים בנמלי הים בארה"ב.

הגירעון במאזן הסחר התכווץ ל-67.1 מיליארד דולר משיא של 81.4 מיליארד דולר בספטמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 67 מיליארד דולר.

היצוא גדל ב-8.1% ל-223.6 מיליארד דולר, ואילו היבוא צמח בפחות מ-1% ל-290.7 מיליארד דולר.

ירידה בביטחון המשקיעים בגרמניה

ביטחון המשקיעים בגרמניה נפגע בשל העליה בתחלואת הקורונה בסתיו האחרון והשיבושים בשרשרת האספקה. מדד ביטחון המשקיעים של מכון המחקר ZEW ירד ל-29.9 נקודות החודש, לעומת 31.7 נקודות בנובמבר, מה שמראה כי המשקיעים פחות אופטימיים לגבי עתידה של הכלכלה הגדולה באירופה. מדד התנאים הנוכחיים ירד לרמה שלילית לראשונה מאז יוני - מינוס 7.4 נקודות לעומת 12.5 נקודות בחודש שעבר.

"כלכלת גרמניה סובלת מההתפתחויות האחרונות במגפת הקורונה", אמר נשיא ZEW, אכים ומבאך. "המשך צווארי הבקבוק בשרשרת האספקה מכבידים על הייצור ועל הסחר הקמעוני. הירידה בציפיות הכלכליות מראה שהתקוות לצמיחה חדה יותר בששת החודשים הבאים דועכות".

אסיה נסגרה בעליות; הונג קונג קפצה ב-2.7%

בורסות אסיה רשמו הבוקר עליות, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט עם התפוגגות החששות לגבי מידת החומרה של זן אומיקרון החדש. טוקיו עלתה ב-1.9%; הונג קונג טיפסה ב-2.7%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סיאול הוסיפה 0.6%; וסידני עלתה ב-1%.

היצוא מסין עלה על התחזיות בנובמבר, על אף האטה לעומת אוקטובר. היצוא עלה ב-22% בהשוואה לנובמבר 2020, וזאת לאחר עלייה של 27% באוקטובר, כך דיווחה היום רשות המכס הסינית. העלייה היתה חדה מתחזיות אנליסטים ל-16%. היבוא עלה ב-32%, גם כן מעל לתחזיות. העודף במאזן הסחר של סין הסתכם ב-71.72 מיליארד דולר בנובמבר, ירידה לעומת 84.5 מיליארד דולר באוקטובר ומתחת לתחזיות.

בשוק הסחורות, הנפט ממשיך לעלות, לאחר זינוק של 5% אתמול. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-1.9% ל-70.78 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

וול סטריט ננעלה בעליות; דאו ג'ונס עלה ב-2%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים, לאחר שהחששות מזן אומיקרון של נגיף הקורונה התפוגגו מעט. מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.9%; מדד S&P 500 עלה ב-1.2%; נאסד"ק טיפס ב-0.9%.

נתונים ראשוניים שהגיעו מדרום אפריקה "מעודדים מעט בכל הנוגע לחומרת הווריאנט", כך אמר אתמול אנתוני פאוצ'י, יועצו הרפואי הראשי של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. בה בעת, הוא הזהיר כי מוקדם מדי לקבוע משהו באופן נחרץ.

בעקבות דבריו של פאוצ'י עלו מניות חברות התעופה והקרוזים. אמריקן איירליינס זינקה ב-8ֵ%; דלתא קפצה ב-6%; קרניבל עלתה ב-8% וכך גם רויאל קאריביאן.

מניית באזפיד נפלה ב-11% ביום המסחר הראשון של חברת המדיה בבורסה, לאחר שהונפקה באמצעות מיזוג עם SPAC. החברה, שקיימת מאז 2006, נסחרת החל מהיום בנאסד"ק תחת הסימול BZFD. בתחילת יום המסחר זינקה המניה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.08% לרמה של 1.440%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב – בהם היורו, הין והליש"ט – עלה ב-0.2%.

הנפט ננעל בעליה של 5%

מחיר הנפט זינק היום, לאחר שהחששות סביב זן אומיקרון של נגיף הקורונה התפוגגו מעט, ועל רקע העלאת מחירי הנפט בסעודיה. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בינואר עלו ב-4.9% וננעלו ברמה של 69.49 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק, וזאת לאחר ירידה של 2.8% בשבוע שעבר.

סעודיה העלתה בסוף השבוע את מחיר הנפט הסעודי הקל (Arab Light) שהיא מוכרת לאסיה ולארה"ב לרמה הקרובה לשיא של שנתיים. ההחלטה של הסעודים, שמובילים את קרטל הנפט אופ"ק, "מגיעה על רקע ציפיות שהביקוש יישאר גבוה בשנה החדשה", לפי דברים שכתב ריקרדו אוונגליסטה, אנליסט בכיר ב-ActivTrades, דו"ח מחקר יומי. הגורם הזה, בשילוב עם המבוי הסתום בשיחות בין ארה"ב לאיראן, תורמים לעליית מחירי הנפט.

עוד בשוק הסחורות, הזהב, אשר משמש מקלט עבור משקיעים בעתות משבר, ירד. החוזים על הזהב למסירה בינואר ירדו ב-0.3% ונסגרו ברמה של 1,779.50 דולר לאונקיה.

בורסות אירופה נסגרו בעליות של 1.5%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים ביום המסחר הראשון לשבוע זה, עקב התפוגגות החששות בנוגע לזן אומיקרון של הקורונה. לונדון עלתה ב-1.5%; פרנקפורט טיפסה 1.4%; פריז הוסיפה 1.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.3%.

בגרמניה נפלו הזמנות המפעלים ב-6.9% באוקטובר, ירידה חדה, שמיוחסת לשיבושים בשרשרת האספקה ולירידה בביקושים למוצרים גרמניים בחו"ל. זאת מול עליה של 1.3% בחודש שלפני כן.

ירידות באסיה; אוורגרנד נפלה לשפל של 12 שנה

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעיקר בירידות שערים ביום המסחר הראשון לשבוע זה, לאחר הסגירה השלילית בוול סטריט ביום שישי. טוקיו ירדה ב-0.4%; הונג קונג ירדה ב-1.7%; שנחאי הוסיפה 0.5%; סינגפור עלתה ב-0.9%.

הירידות בהונג קונג בהובלת מניות הטכנולוגיה: טנסנט נפלה ב-3.2%, בעוד עליבאבא ירדה ב-5.4% על רקע הודעה על החלפת סמנכ"לית הכספים של החברה. ענקית המסחר במקוון JD.com ירדה ב-5.6% לאחר שנוספה למדד האנג סנג, לצד שלוש חברות טכנולוגיה אחרות.

ענקית הנדל"ן הסינית מוכת החובות אוורגרנד נפלה ב-19.1% בהונג קונג, שפל של 12 שנה, לאחר שהזהירה ביום שישי כי עליה לפרוע חוב של 260 מיליון דולר, ולא בטוח שיש באפשרותה לעשות זאת.

בשוק הנפט נרשמות עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 2.4% ונסחרים ב-67.86 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מוסיפים 2.3% ונסחרים ב-71.46 דולר לחבית.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים