הפעם הנגיד האמריקאי בחר לא להיות צ'ירלידר של השווקים

יותר מאשר על מדדי המניות, כדאי לעקוב אחר תשואות האג"ח כדי להבין את השפעת דבריו של פאואל – והתחזית של המשקיעים לכלכלה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'רום פאואל מגיע לקונגרס. המשקיעים הופתעו מדבריו
ג'רום פאואל מגיע לסנאט. המשקיעים הופתעו מדבריוצילום: בלומברג
דפנה מאור
דפנה מאור

הנגיד האמריקאי התייצב הערב מול ועדת הבנקאות של הסנאט והפעם בחר שלא לשחק את תפקידו המסורתי, הצ'ירלידר של השווקים הפיננסיים. ג'רום פאואל, שאולי קיבל בטחון מהארכת מינויו לכהונה שנייה בראשות הבנק הפדרלי על ידי הנשיא ג'ו ביידן, סיפר לוועדת הסנאט את מה שהשווקים כבר יודעים, או לפחות מאמינים בו זה זמן רב: האינפלציה בארה"ב אינה זמנית.

יתר על כן, בשעה שכל העולם עומד בנשימה עצורה וחרד שווריאנט האומיקרון יכה בכלכלות בעוצמה מחודשת, פאואל מזהיר כי ייתכן שיצטרך להדק את החגורה מהר מהצפוי, דווקא עכשיו. צריך רק לראות את גרף מדד נאסד"ק, דאו ג'ונס ו-S&P ונחים מטה מטה במהלך עדותו כדי להבין עד כמה הבשורות אינן חביבות על המשקיעים. ואולם המקום האמיתי שבו ניכרים דבריו של פאואל הוא שוק האג"ח.

תחילה, מה בעצם אמר פאואל? הוא פתח והודה שעלייה בתחלואה והופעתו של וריאנט חדש מסכנות את ההתאוששות הכלכלית והתעסוקה. המנדט של הבנק הפדרלי הוא לדאוג לתעסוקה מלאה, ולכן דברים אלה היו עשויים להתפרש כטובים לשוק המניות – פאואל ירצה לעודד את הכלכלה עם ריבית נמוכה והמשך הצפת נזילות.

וול סטריט. המדדים צונחיםצילום: SPENCER PLATT - AFP

אולם בהמשך הדיון פאואל התמקד באיום אחר על הכלכלה: עלייתם של המחירים בחודשים האחרונים. הגיע הזמן, הוא אמר, להפסיק להשתמש במונח "חולפת" כשמדברים על אינפלציה. "האינפלציה התפשטה לרוחב הכלכלה, והסיכון של אינפלציה גבוהה יותר גדל".

אחרי חודשים שבהם הוא, ועמו נגידים אחרים בעולם, התעקשו שהאינפלציה היא תופעה חולפת, פתאום מודה הנגיד שהוא בדילמה אמיתית. המנדט הראשון של הבנק המרכזי הוא לשמור על יציבות מחירים. אינפלציה היא סכנה קשה מאוד לכלכלה, בפרט על רקע של כלכלה חלשה. ופאואל החליט להפסיק להתעלם ממנה.

נאסד"ק

הנושא הזה הפתיע את השווקים. במהלך כל כהונתו, כמעט בכל פעם שהשווקים היטלטלו בגלל אי-ודאות כלשהי, אץ פאואל להרגיע אותם בדיבורים על מדיניות מרחיבה, על תמיכה בכלכלה. והנה, כשזן חדש ומדבק במיוחד, כנראה, של קורונה, מתפשט בעולם, הוא פתאום מדבר על אינפלציה? ועוד מתחיל להעלות השערות שאולי כדאי להפסיק את ההרחבה הכמותית מהר ומוקדם ממה שהיה מתוכנן.

צמצום ההרחבה - Taper - הוא מהלך שבו הבנק מקטין בהדרגה את כמויות האג"ח שהוא קונה מהשווקים. הרכישות האלו נעשו כדי להציף את השוק באשראי זול, וסייעו להריץ את הבורסות, המניות ואף מחירי האג"ח במהלך יותר משנה וחצי של מגפה ומשבר כלכלי.

דאו ג'ונס

"יהיה ראוי לדעתי לדון בפגישתנו הבאה בבנק הפדרלי תוך שבועיים, אם צריך לסיים את תוכנית רכישת האג"ח כמה חודשים מוקדם יותר", אמר פאואל. "בשבועיים האלה נקבל יותר נתונים ונלמד יותר על הווריאנט החדש".

עקום התשואות השתטח

שוק האג"ח נענה לקריאה הזו בהשתטחות של עקום התשואות – כלומר, התשואות של האג"ח ארוכות הטווח נפלו ביחס לתשואות של האג"ח הקצרות, שבתורן עלו, בגלל הציפיות להעלאת ריבית בטווח הקרוב.

S&P 500

עקום התשואות הוא הגרף שמתאר את התשואות של אג"ח של ממשלת ארה"ב, לפי מועד פירעון האג"ח. במצב תקין של הכלכלה, התשואות עולות ככל שמועד הפירעון עולה. ככל שהעקום משתטח, הוא מצביע על ציפיות לחולשה כלכלית. במקרים רבים בעבר, היפוך של העקום - מצב שבו התשואות לטווח ארוך נמוכות מלטווח קצר - ניבא מיתון. גם מבלי להסתכל על כולו, אפשר לדעת את מצב רוח המשקיעים: לפי הפער בין תשואות חמש שנים ו-30 שנה, או 10 ושנתיים.

ביום שני בסגירה, תשואת האג"ח ל-30 שנה היתה 1.88%, וזו של חמש שנים היתה 1.185% - פער של 70 נקודות בסיס (0.7%). במהלך המסחר היום התשואה ל-30 שנה נגעה ב-1.77%, הנמוכה מאז ינואר, והפער הצטמצם ל-59 נקודות - הנמוך ביותר מאז מארס 2020. הפער בין האג"ח ל-10 שנים לשנתיים הצטמצם ב-10 נקודות בסיס.

המסחר בחוזים על הריבית מראה עכשיו שהמשקיעים מאמינים כי הריבית תעלה ב-60 נקודות בסיס עד סוף 2022. העלאת הריבית הראשונה, הם מהמרים, תקרה ביולי 2022. גם התשואה על האג"ח ל-13 שבועות עולה, באיתות לציפייה להעלאת ריבית.

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים