וול סטריט סגרה בשיא את החודש הטוב זה שנה; קפצה ב-7% באוקטובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריטצילום: בלומברג
עדכונים

וול סטריט סגרה בשיא את החודש הטוב זה שנה; קפצה ב-7% באוקטובר

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא, בתום יום מסחר הפכפך, בדרכן לעלייה שבועית רביעית ברציפות ולזינוק החודשי החד ביותר זה כמעט שנה. הדולר רשם את הזינוק היומי החד ביותר מאז יוני מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.3% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם, בדרכו לזינוק של יותר מ-7% באוקטובר - החודש הטוב מאז נובמבר 2020; מדד דאו ג'ונס עלה היום ב-0.3% ונסגר בשיא, וקפץ ב-5.8% בסיכום חודשי - החודש הטוב ביותר מאז מארס; מדד S&P 500 הוסיף 0.2% ונסגר בשיא זו הפעם ה-59 השנה, בדרכו לזינוק של 6.9% באוקטובר - החודש הטוב ביותר מאז נובמבר. שלושת המדדים גם השלימו עלייה שבועית רביעית ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 1.56%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - קופץ ב-0.9%, הזינוק היומי החד ביותר מאז יוני, לאחר שנפל אתמול לרמתו הנמוכה ביותר מזה חודש.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט נמצאת בשיאה, ומתוך כמחצית מהחברות הנכללות במדד S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות, למעלה מ-80% עלו על תחזיות הרווח של האנליסטים.

מניית אפל נסוגה ב-1.8% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה אמש על הכנסות רבעוניות נמוכות מהצפוי - בפעם הראשונה מאז 2018 - לאחר ששיבושים בשרשראות אספקה השפיעו על הייצור אייפון ומוצרים נוספים של החברה.

מניית אמזון ירדה ב-2.2%, לאחר שענקית המסחר המקוון וספקית שירותי הענן דיווחה אתמול לאחר הסגירה כי רווחיה נחתכו במחצית ועל הצמיחה המתונה ביותר זה חמש שנים בהכנסות, והחמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה התחתונה והעליונה כאחת. החברה גם סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי, של תקופת קניות החגים.

מניית פייסבוק עלתה ב-2.1%, לאחר שענקית הרשתות החברתיות הודיעה אתמול על החלפת שמה למטא (Meta), ועל החלפת הסימול של המניה מ-FB ל-MVRS. שמות השירותים המקוונים המוכרים של החברה - פייסבוק, וואטסאפ, אינסטגרם ומסנג'ר - לא ישתנו.

מניית סטארבקס נפלה ב-6.3%, לאחר שרשת בתי הקפה דיווחה על הכנסות רבעוניות נמוכות מתחזיות האנליסטים. מניות אקסון מוביל ושברון טיפסו ב-0.3% וב-1.2% בהתאמה, לאחר שענקיות הנפט דיווחו על רווחים רבעוניים גבוהים מהצפוי.

הנפט קטע את רצף העליות השבועי הארוך מעולם; קפץ ב-11% באוקטובר

מחיר הנפט נסוג היום בניו יורק, וקטע את רצף העליות השבועי הארוך בתולדותיו, על רקע גידול במלאי הגולמי בארה"ב, דיווחים על חידוש שיחות הגרעין עם איראן, ונפילה במחירי הגז הטבעי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 83.57 דולר לחבית, עלייה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי ירדו ב-0.2%, וקטעו בכך רצף של תשעה שבועות של עליות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז החל להתפרסם נתון זה ב-1983. מחיר הטקסס מתוק, שטיפס במהלך השבוע לרמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014, זינק ביותר מ-11% בסיכום חודשי.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.38 דולר לחבית, עלייה של 0.1%, אולם ירדו ב-1.3% בסיכום שבועי. בחודש אוקטובר כולו קפץ מחיר הברנט ב-7.5%.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 5.426 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), נפילה של 6.2%. בסיכום שבועי נסוג מחיר הגז הטבעי ב-0.6%, בדרכו לנפילה חודשית של 7.5%.

הזהב סגר החודש הטוב מאז יולי; הכסף קפץ ב-9% באוקטובר

מחיר הזהב נסוג היום בדרכו לירידה שבועית, אולם השלים את העלייה החודשית החדה ביותר מאז יולי, על רקע חששות מתגברות האינפלציה ברחבי תבל, ופערים במידת ההתאוששות ממגפת הקורונה באזורים שונים בעולם.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,783.9 דולר לאונקייה, שפל של יותר משבוע, לאחר ירידה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ב-0.7%, אולם בחודש אוקטובר כולו טיפס ב-1.5% - העלייה החודשית החדה ביותר מאז יולי.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 23.949 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בדרכם לירידה שבועית של 2.1%. עם זאת, בסיכום חודשי קפץ מחיר הכסף ב-8.6% באוקטובר, חודש חיובי ראשון מזה חמישה חודשים.

אירופה סגרה שבוע רביעי של עליות; היורו צונח מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות בדרכן לשבוע חיובי רביעי ברציפות, על רקע דו"חות רבעוניים חזקים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, בהן יצרנית המכוניות הגרמנית דיימלר וענק הבנקאות הספרדי BBVA.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.2%; פרנקפורט נסוגה בפחות מ-0.1%; פריז עלתה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1%. היורו צונח ב-1.2% מול הדולר לשער של 1.1548 דולר ליורו, והליש"ט נחלשת מול המטבע האמריקאי ב-0.8% לרמה של 1.3682 דולר לליש"ט.

בצרפת עלה התמ"ג ברבעון השלישי ב-3%, לפי הערכה ראשונית של לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה. בכך עברה הצמיחה את ציפיות האנליסטים, שצפו צמיחה של 2.1% בלבד.

באיטליה צמחה הכלכלה ב-2.6% בתקופה המקבילה, מול צפי לצמיחה של 2%. בספרד הצמיחה פספסה את התחזיות: התמ"ג במדינה עלה ב-2% ביחס לרבעון שלפני כן, מול צפי לצמיחה של 2.7%.

ירידה בבטחון הצרכנים בארה"ב; ציפיות האינפלציה בשיא של 13 שנים

בטחון הצרכנים בארה"ב התדרדר החודש, וציפיות האינפלציה שלהם עלו לשיא של 13 שנים.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן נסוג לרמה של 71.7 נקודות באוקטובר לעומת רמה של 72.8 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים שפורסמו היום. נתוני ביניים שפורסמו מוקדם יותר החודש הצביעו על מדד נמוך יותר של 71.4 נקודות באוקטובר.

רכיב המצב הנוכחי של המדד נפל באוקטובר לרמה של 77.7 נקודות לעומת רמה של 80.1 נקודות בספטמבר, ורכיב הציפיות העתידיות נסוג לרמה של 67.9 נקודות לעומת רמה של 68.1 נקודות בחודש הקודם.

ציפיות האינפלציה של הצרכנים לשנה הבאה טיפסו באוקטובר ל-4.8% - הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2008.

מדד האינפלציה המועדף על הפד ברמתו הגבוהה זה 30 שנה

הצריכה הפרטית בארה"ב רשמה צמיחה איתנה בספטמבר, אולם סבלה מהאטה בצמיחה ביחס לחודש הקודם, על רקע אינפלציה גבוהה ומחסור בכלי רכב ומוצרים אחרים עקב שיבושים בשרשראות האספקה העולמיות.

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ב-0.6% בספטמבר לאחר עלייה של 1% באוגוסט, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.5% לעומת גידול של 0.8% שעליו דווח במקור באוגוסט.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בספטמבר ב-0.2% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.3% באוגוסט.

המדד קפץ ב-3.6% ב-12 החודשים האחרונים, ללא שינוי לעומת השנה שהסתיימה באוגוסט, והשווה בכך את הזינוק החד ביותר מאז 1991.

האינפלציה בגוש היורו קפצה בקצב המהיר זה 13 שנה נוכח המראת מחירי האנרגיה

האינפלציה בגוש היורו עלתה באוקטובר בקצב המהיר ביותר מאז 2008, נוכח המראת מחירי האנרגיה, העיכובים בשרשרת האספקה העולמית והביקושים הערים ביבשת.

מדד המחירים לצרכן (CPI) עלה ב-4.1%, לפי הערכה ראשונה של יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. בספטמבר עלה המדד ב-3.4% בחישוב שנתי.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והדלק, הנחשבים לתנודתיים, עלה ב-2.1% באוקטובר, לאחר שבספטמבר עלה ב-1.7%.

ירידות בהונג קונג; אוורגרנד התחמקה לעת עתה מחדלות פרעון

המסחר בבורסות אסיה נסגר ללא מגמה ברורה לאחר שוול סטריט שברה שיאים אמש, ועל רקע הדו"חות הרבעוניים המאכזבים של ענקיות הטכנולוגיה אפל ואמזון.

טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.8%; שנחאי טיפסה ב-0.7%; סינגפור הוסיפה 0.4%.

ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד התחמקה פעם נוספת מחדלות פרעון כששילמה באיחור 45 מיליון דולר בתשלומי ריבית על אג"ח שנקובות בדולרים. מועד התשלום המקורי היה 29 לספטמבר.

בשוק האנרגיה, החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 0.1% ונסחרים ב-82.90 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.4% ונסחר ב-1,795.60 דולר לאונקיה.

הין והדולר האוסטרלי נסחרים ביציבות מול הדולר.

וול סטריט שברה שיאים; הדולר נחלש בעולם

בורסות וול סטריט שברו שיאים ונסגרו בעליות זו הפעם העשירית ב-12 ימי המסחר האחרונים, על רקע המשך עונת הדו"חות הרבעוניים החזקה, ולמרות שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב המתון ביותר מאז תחילת ההתאוששות ממשבר הקורונה. מניות ההיי-טק הובילו את העליות ומדד נאסד"ק נסגר בשיא בפעם הראשונה מאז ספטמבר, לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של אפל ואמזון לאחר סגירת המסחר היום. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק עלה ב-1.4% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.7%, לאחר שאתמול נסוג מהשיא שבו נסגר ביום שלישי. מדד S&P 500 הוסיף 1% ונסגר בשיא זו הפעם ה-58 השנה, והשלים עלייה עשירית ב-12 ימי המסחר האחרונים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.57%, לאחר שרשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אמצע יולי. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט נמצאת בעיצומה, ומתוך כקרוב ל-40% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות, למעלה מ-80% עלו על תחזיות האנליסטים.

מניית קטרפילר עלתה ב-4.1%, לאחר שענקית המיכון הכבד דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אך החמיצה במעט את תחזית ההכנסות. מניית מרק קפצה ב-6.2% לאחר שיצרנית התרופות עלתה על תחזיות האנליסטים בשורה התחתונה והעליונה כאחת.

מניית פורד זינקה ב-9%, לאחר שיצרנית המכוניות העלתה אמש את התחזית השנתית, והודיעה על חידוש חלוקת דיווידנדים למשקיעים. מנגד, מניית אי-ביי נפלה ב-6.8% לאחר שענקית המסחר המקוון דיווחה אמש על תוצאות כספיות מאכזבות, וסיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הנוכחי.

פוטין הפיל את מחיר הגז הטבעי בכמעט 7%

מחיר הגז טבעי צלל בקרוב ל-7% בניו יורק, על רקע דיווח לפיו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לענקית האנרגיה גזפרום להגדיל את אספקת הגז הטבעי לאירופה בחודש הבא. מחיר הנפט טיפס בניו יורק, אולם נסוג בלונדון.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 5.782 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), שפל של שבועיים, לאחר ירידה של 6.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 82.81 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, זאת, לאחר שאתמול נפלו החוזים ב-2.4%, אחרי שנסגרו שלשום ברמתם הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.32 דולר לחבית, ירידה של 0.3%. זאת, בהמשך לנפילה של 2.1% אתמול, לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הגבוהה מאז אוקטובר 2018.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב מעל ל-1,800 דולר לאונקייה

מחיר הזהב שב ונסגר מעל לרמה של 1,800 דולר לאונקייה, על רקע נתונים שפורסמו היום בארה"ב שהצביעו על האטה חדה בצמיחה הכלכלית ברבעון השלישי של השנה, ולאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,802.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

אירופה נסגרה בעליות לאחר החלטת הריבית; היורו מתחזק

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות והיורו מתחזק מול הדולר, לאחר החלטת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה, ועל רקע המשך עונת הדו"חות הרבעוניים.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו בפחות מ-0.1%; פריז עלתה ב-0.8%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לרמה של 1.1681 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3798 דולר לליש"ט.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום את ללא שינוי את הריבית בגוש היורו ואת מדיניותו המוניטרית הנוכחית, למרות התגברות הלחצים האינפלציוניים, אולם אותת על כוונתו להאט במתינות את קצב רכישות הנכסים שבהם פתח בעקבות מגפת הקורונה.

"מועצת הנגידים ממשיכה להעריך כי תנאי המימון המעודדים יוכלו להישמר לצד קצב נמוך במתינות של רכישות הנכסים", נאמר בהודעת הבנק המרכזי.

מדד המחירים לצרכן בספרד עלה ב-5.5% באוקטובר ביחס לשנה שעברה, הקצב המהיר ביותר מאז 2002, כך פירסמה היום הלשכה לסטטיסטיקה במדינה. בספטמבר עלה המדד ב-4%. כלכלנים העריכו כי המחירים יעלו באוקטובר ב-4.5% בלבד.

מניית יצרנית המטוסים איירבוס טיפסה ב-1.8%, לאחר שהעלתה את היעדים הפיננסים השנתיים. מניית פולקסווגן נפלה ב-4.5%, לאחר שיצרנית המכוניות השנייה בגודלה בעולם דיווחה על ירידה ברווח התפעולי ובהכנסות בצל מחסור השבבים העולמי. מניית אנהויזר-בוש אינבב זינקה בכ-10%, לאחר שמבשלת הבירה דיווחה על צמיחה מפתיעה ברווח התפעולי האורגני.

מניית רויאל דאץ'-של ירדה ב-3.5% בבורסת לונדון, אחרי שדיווחה כי רווחיה צנחו ב-25% ברבעון השלישי בעקבות הנזקים להם גרם הוריקן איידה. ענקית הנפט דיווחה כי הרוויחה 4.13 מיליארד דולר ברבעון, ירידה מ-5.53 מיליארד דולר ברבעון השני ופחות מהתחזיות לרווחים של 5.31 מיליארד. בסך הכל מעריכה החברה כי נזקי ההוריקן עלו לה 400 מיליון דולר.

מניית טוטאל ירדה בקרוב ל-1% בבורסת פריז, למרות שענקית הנפט הצרפתית דיווחה כי רווחיה נסקו ברבעון השלישי הודות להתאוששות הכלכלית העולמית ועליית מחירי האנרגיה. החברה דיווחה על רווח נקי של 4.65 מיליארד דולר, בהשוואה לרווח של 202 מיליון דולר באותה תקופה בשנה שעברה. הנתון עלה על התחזיות לרווח של 4.31 מיליארד דולר.

מניית הבנק הבריטי לוידס טיפסה ב-1% בלונדון, אחרי שדיווחה על רווח גדול מהמצופה ברבעון השלישי הודות להתאוששות בבריטניה משנה של סגרים. הבנק דיווח על רווח של 2 מיליארד ליש"ט (2.2 מיליארד דולר) לרבעון שהסתיים בספטמבר, מעל התחזיות לרווח של 1.3 מיליארד ליש"ט בלבד. באותה תקופה בשנה שעברה דיווח הבנק על רווח של מיליארד ליש"ט בלבד.

מספר המובטלים בארה"ב ברמתו הנמוכה מפרוץ הקורונה

מספר המובטלים החדשים בארה"ב ומספר תביעות האבטלה המתמשכות ירדו לרמתם הנמוכה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה, עדות להמשך ההתאוששות מהמשבר בשוק העובדה האמריקאי.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-281 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2020, לעומת 291 אלף בחודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות הראשונות, ל-289 אלף, לעומת 290 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי נמצא במגמת ירידה מתחילת 2021, אולם עודנו גבוה מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה. אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של 200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-2.24 מיליון בשבוע שהסתיים ב-16 באוקטובר, רמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020, לעומת 2.48 מיליון בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר, לרמה של 2.42 מיליון תביעות המתמשכות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה בכ-500 אלף מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

האטה חדה מהצפוי: כלכלת ארה"ב צמחה רק ב-2% ברבעון השלישי

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השלישי בשיעור מתון מהצפוי, ובקצב הנמוך ביותר מאז המיתון הקצר שבו שקעה עם פרוץ מגפת הקורונה, על רקע שיבושים בשרשראות אספקה, מחסור בעובדים והתייקרות מחירים.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח בקצב שנתי של 2% ברבעון השלישי של 2021, לפי נתונים ראשוניים שפירסם היום (ה') משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה גבוהה יותר, של 2.8%.

לצורך חישוב הצמיחה הרבעונית בחישוב שנתי (annualized), לוקחים את הגידול לעומת הרבעון הקודם, ומעלים אותו בחזקת ארבע, כדי למצוא בכמה תצמח הכלכלה במשך שנה, אם הקצב יישמר.

הצמיחה ברבעון השלישי של 2021 משקפת האטה חדה לעומת צמיחה בקצב שנתי של 6.7% ברבעון השני, ובקצב שנתי של 6.3% ברבעון הראשון של השנה.

אסיה נסגרה בירידות; יפן הורידה את תחזית הצמיחה

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעיקר בירידות, בעקבות המגמה אמש בוול סטריט, בגלל העלייה בתחלואת הקורונה בסין ובסינגפור ובשל החלטת הבנק המרכזי של יפן להוריד את תחזית הצמיחה.

טוקיו ירדה ב-1%; המדד המשולב CSI של בורסות שנחאי ושנזן ירד ב-0.8%; האנג סנג בהונג קונג יורד ב-0.6%; שנחאי ירדה ב-1.3%; בבורסת סיאול, ירד מדד קוספי ב-0.5%.

הבנק המרכזי של יפן פרסם הבוקר את התחזית לרבעון הבא, ובו תחזית לצמיחה כלכלית של 3.4% בשנת התקציב הנוכחית שתסתיים במארס 2022. התחזית הקודמת של הבנק מחודש יולי היתה לצמיחה של 3.8%. עם זאת, בכירי הבנק מסרו כי הם אינם חוששים מאינפלציה משמעותית, וכי הם סבורים שמדד המחירים לצרכן ישטח עד מארס, ויעלה ב-0.9% בשנה שלאחר מכן. זה נמוך מהיעד האינפלציוני של 2%.

גם יצרניות המכוניות הגדולות במדינה קיצצו את תחזיותיהן בעקבות עלייה בתחלואת הקורונה בדרום-מזרח אסיה, שגרמה לסגירת מפעלים. מוקדם יותר החודש הודיעה טויוטה כי הורידה את התחזית לייצור עולמי בנובמבר ב-10% ל-15%, או מ-100,000 מכוניות ל-150,000, בשל המחסור העולמי בשבבים.

מניית סמסונג אלקטרוניקס עולה ב-0.9% בבורסת סיאול, אחרי שדיווחה על הרווח הרבעוני הגדול ביותר זה שלוש שנים, הודות לביקוש העצום לשבבי הזיכרון שהיא מייצרת. עם זאת, החברה מסרה שהיא מתמודדת עם מחסור במרכיבים "ארוך מהצפוי", שעלול לפגוע בביקוש למוליכים-למחצה ברבעון הנוכחי.

האקטיביסט דניאל לואב השתלט על נתח ב"של" וקורא לפירוקה

המשקיע האקטיביסט המיליארדר דניאל לואב השתלט על נתח בשווי 750 מיליון דולר ממניות רויאל דאץ' של, ששווים לכ-0.4% מהחברה כולה. הוא מנסה להוביל מהלך שיביא לפירוקה של ענקית האנרגיה לשתי חברות נפרדות.

במכתב שהוציאה היום קרן הגידור של לואב, ת'ירד פוינט, היא מסרה לבעלי המניות כי של תרוויח מפירוק עסקי הג הטבעי, האנרגיות המתחדשות והשיווק לחברה נפרדת מעסקי האנרגיה, שיכללו את פעילויות הקידוח, הזיקוק והכימיקלים. לדברי לואב, השנתיים האחרונות היו קשות לבעלי המניות של של, שספגו קיצוץ בדיווידנדים לצד צו משפטי שהורה לחברה לשנות את המודל העסקי שלה.

דן לואב, מנכ"ל Third Pointצילום: David Paul Morris, Bloomberg

הניסיון לפרק את ענקית הנפט האנגלו-הולנדית בת 188 השנים, ששווייה מוערך ב-190 מיליארד דולר, מגיע פחות משנה אחרי שמשקיע אקטיביסט אחר הצליח לחדור לוועד המנהל של אקסון מובייל, בניסיון לדרבן את ענקית הנפט לפעול ביתר שאת נגד משבר האקלים.

שליש מחברות הנדל"ן בסין יתקשו לשלם את חובותיהן בשנה הקרובה

שליש מחברות הנדל"ן בסין יתקשו לשלם את חובותיהן בשנה הקרובה, כך לפי דו"ח חדש של סוכנות דירוג האשראי S&P. זאת, על רקע ירידה במכירות, הגבלת הגישה לאשראי והאטה בפעילות הכלכלית.

לפי הדו"ח, אפילו אם ענקית הנדל"ן אוורגרנד תצליח לעמוד בתשלומי ריבית הקופון ביום שישי ותימנע מחדלות פרעון, חברות נדל"ן אחרות עלולות לפשוט רגל. לפחות 4 חברות לא הצליחו לשלם לנושיהן באוקטובר.

עוד נמסר בדו"ח כי ענף הנדל"ן הסיני שקוע במצטבר בחוב בשווי 5 טריליון דולר, שליש מהתמ"ג במדינה. חברות הנדל"ן יצטרכו לשלם לנושיהן 92 מיליארד דולר בשנה הבאה, כשהאג"ח שהנפיקו לזרים יבשילו.

מניית קייסה גרופ הסינית בהונג קונג צוללת ב-16% לשפל שיא אחרי ששתי חברות דירוג אשראי - S&P ופיץ' - הורידו את חברת הנדל"ן מ-B ל-CCC+, בשל חששות כי לא תעמוד בתשלומי החוב שלה. גם האג"ח של החברה, 400 מיליון דולר לפרעון ב-7 בדצמבר, נופלות.

החברות הקטנות הובילו הירידות בוול סטריט; גוגל ומיקרוסופט שברו שיאים

בורסות וול סטריט נסוגו משיא בהובלת מניות החברות הקטנות, אולם מניות היי-טק בלטו לטובה על רקע נפילת תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, ודו"חות רבעוניים חזקים של גוגל ומיקרוסופט. הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי ומרוחק בכ-1% משיא; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.7% לאחר שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם; מדד S&P 500 איבד 0.5%, לאחר שאתמול נסגר בשיא זו הפעם ה-57 השנה, והשלים עלייה תשיעית ב-10 ימי המסחר האחרונים. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נפל ב-1.9%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.07% לרמה של 1.54% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יולי. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב נמצאת בעיצומה, ומבין כ-30% מהחברות שנכללות במדד S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות, 80% היכו את תחזיות הרווח והמכירות של האנליסטים.

מניית קוקה קולה עלתה ב-1.9%, לאחר שענקית המשקאות דיווחה על הכנסות ורווח רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והעלתה את תחזית הרווח השנתי. מניית מקדונלד'ס זינקה ב-3%, לאחר שרשת המזון המהיר עלתה על התחזיות בשורה התחתונה והעליונה כאחת.

מניית בואינג נסוגה ב-1.5%, לאחר שענקית התעופה-חלל והתעשיות הביטחוניות דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי ועל הכנסות מאכזבות. מניית ג'נרל מוטורס נפלה ב-5.2%, לאחר שיצרנית המכוניות דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהציפיות וסיפקה תחזית שנתית חזקה מהצפוי, אולם רשמה מכירות רבעוניות מאכזבות.

מניית ספוטיפיי קפצה ב-8.3% לאחר שמפעילת שירות המוסיקה בסטרימינג דיווחה על הפסד רבעוני גבוה מהציפיות, אולם גם על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסות ובמספר המשתמשים. מניית רובין הוד צללה ב-10.4%, לאחר שמפעילת אפליקציית המסחר דיווחה על נפילה של 35% בהכנסותיה לעומת הרבעון הקודם, עקב ירידה במחזורי המסחר במטבעות קריפטו.

מניית טוויטר צנחה ב-10.8%, אף שחברת המדיה החברתית דיווחה אמש על צמיחה בהכנסותיה ובמספר המשתמשים החודשיים ברבעון השלישי, וציינה כי מדיניות הפרטיות החדשה של מערכת ההפעלה של אפל - שפגעה ביכולתן של חברות אינטרנט לנטר משתמשים ולהתאים להם פרסומות מקוונות ממוקדות - השפיעה במתינות בלבד על עסקי הפרסום שלה.

מניית מיקרוסופט קפצה ב-4.2% ונסגרה בשיא, לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש בפעם הראשונה בתולדותיה על רווח רבעוני של יותר מ-20 מיליארד דולר, רשמה את הצמיחה החדה מאז 2018 בהכנסותיה, והיכתה את תחזיות האנליסטים בשורה התחתונה והעליונה כאחת זה הרבעון ה-11 ברציפות.

מניית אלפבית זינקה ב-5% לשיא, לאחר שהחברה האם של גוגל דיווחה אמש על תוצאות רבעוניות שעלו על תחזיות הרווח וההכנסות של האנליסטים זה הרבעון החמישי ברציפות, הודות לחוסנם של עסקי הפרסום המקוון.

ענקית המסחר המקוון אי-ביי ויצרנית המכוניות פורד יפרסמו דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

צפי לחידוש שיחות הגרעין עם איראן הפיל את הנפט ביותר מ-2%

מחיר הנפט נסוג משיא של שבע שנים בניו יורק ומרמתו הגבוהה זה שלוש שנים בלונדון, על רקע דיווחים לפיהם איראן תחדש את שיחות הגרעין עם המעצמות בחודש הבא, ובעקבות גידול חד מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 82.66 דולר לחבית, ירידה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.58 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה מאז אוקטובר 2018.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-4.3 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה של 100 אלף חביות.

סגן שר החוץ של איראן אמר היום כי שיחות הגרעין עם שש המעצמות יחודשו עד סוף נובמבר. את הדברים כתב בטוויטר עלי באקרי קאני, לאחר פגישה שקיים עם פקידים אירופיים בבריסל. עד כה אמרו במשרד החוץ של איראן כי הם מעריכים ששיחות הגרעין יחודשו בטווח התאריכים הזה, אך הפעם מציינים לראשונה כי תאריך מסוים יימסר בהקדם.

הזהב התאושש - אך נסגר מתחת ל-1,800 ד' יום שני ברציפות

מחיר הזהב טיפס, אולם נסגר מתחת לרמה של 1,800 דולרים לאונקייה זה היום השני ברציפות, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,798.8 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שאתמול ירדו ב-0.7%, לאחר שנסגרו שלשום ברמתם הגבוהה ביותר מאז 14 בספטמבר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

בורסות אירופה נסגרו בירידות; דויטשה בנק צלל ב-7%

בורסות אירופה, שנסגרו אתמול ברמה השנייה הכי גבוהה בתולדותיהן, נסוגו היום על רקע אכזבת המשקיעים מהדו"חות הכספיים של דויטשה בנק, הבנק הגדול ביותר בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר ביבשת.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידות של 0.3%; פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4%.

בגרמניה, דויטשה בנק דיווח על עליה של 2% בהכנסותיו ברבעון השלישי של 2021, ל-6.04 מיליארד יורו. הרווח הנקי של הבנק עלה ב-6% ל-329 מיליון יורו ברבעון שהסתיים בפסטמבר, מול צפי לרווח של 280 מיליון יורו בלבד לפי הערכות אנליסטים. עם זאת, הכנסות המוסד מבנקאות השקעות ירדו ב-6% ברבעון, ל-2.23 מיליארד דולר. מניית הבנק צנחה ב-6.9% בבורסת פרנקפורט.

הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב ירדו בראשונה זה 5 חודשים

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב ירדו בספטמבר בראשונה מזה חמישה חודשים, אם כי בשיעור מתון מהצפוי.

ההזמנות ירדו ב-0.4% בספטמבר לאחר גידול של 1.3% באוגוסט, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר של 1.1% בספטמבר, לאחר זינוק של 1.8% שעליו דווח במקרו באוגוסט.

הגורם העיקרי לירידה בספטמבר היתה נפילה של 2.3% בהזמנות ציוד תחבורה בספטמבר, ירידה שנייה בשלושה החודשים האחרונים.

אסיה נסגרה בירידות; בייג'ין מפצירה ביו"ר אוורגרנד לשלם חובות מכיסו

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות למרות שיאים שנרשמו בוול סטריט אמש. את המגמה השלילית מובילות סין והונג קונג. המדד המשולב CSI של בורסות שנחאי ושנזן ירד ב-1.3%; האנג סנג בהונג קונג ירד ב-1.7%; בבורסת סיאול, ירד מדד קוספי ב-0.8%.

בסין, בייג'ין הפצירה במיליארדר הואי קא יאן, יו"ר ומייסד ענקית הנדל"ן אוורגרנד, לשלם מכספו חלק מחובות החברה הכבדים. הונו של המייסד מוערך ב-7.8 מיליארד דולר, אך חובותיה הכוללים של אווגרנד מגיעים ל-300 מיליארד דולר.

הוון הקוריאני יורד ב-0.3%, ל-1,170.43 וון לדולר. הין עולה ב-0.1% ל-114.02 ין לדולר. הדולר האוסטרלי מתחזק ב-0.4% ונסחר ב-0.752 דולר אמריקאי לדולר אוסטרלי.

הנפט הגולמי נסחר בירידות לאחר ששבר שיא של כמה שנים אמש: חוזים על נפט מסוג ברנט נסוגים ב-1.2% ל-85.39 דולר לחבית, והנפט מסוג טקסס מתוק נסוג ב-1.3% ל-83.57 דולר לחבית.

וול סטריט בשיא; פייסבוק צנחה ב-4%; מניית טראמפ צללה 37% ביומיים

בורסות וול סטריט שברו שיאים על רקע דו"חות רבעוניים חיוביים שפירסמו חברות אמריקאיות בולטות דוגמת ג'נרל אלקטריק ו-UPS, ולקראת פרסום תוצאותיהן הכספיות של ענקית ההיי-טק מיקרוסופט וגוגל אחרי סגירת המסחר.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1% ומרוחק כעת בכ-1% משיא; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם; מדד S&P 500 עלה ב-0.2% ונסגר בשיא בדרכו לעלייה תשיעית ב-10 ימי המסחר האחרונים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 1.61%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.1%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב נמצאת בעיצומה, ומבין 117 חברות שנכללות במדד S&P 500 וכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות, 84% היכו את תחזיות הרווח של האנליסטים.

מניית פייסבוק נפלה ב-3.9% במסחר בוול סטריט, לאחר שמפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם דיווחה אמש על רווח גבוה מהצפוי ברבעון השלישי של השנה והודיעה על קנייה חוזרת של מניות בהיקף של 50 מיליארד דולר, אולם סיפקה תחזית הכנסות מאכזבת לרבעון הנוכחי. מיקרוסופט, טוויטר ואלפבית - החברה האם של גוגל - יפרסמו דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בניו יורק.

מניית ג'נרל אלקטריק עלתה ב-2.1%, לאחר שענקית התעשייה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אולם גם על ירידה מפתיעה בהכנסות. מניית UPS קפצה ב-7%, אחרי שחברת השילוח דיווחה על רווח והכנסות שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית 3M נסוגה ב-0.2%, לאחר שחברת התעשייה, המייצרת מגוון רחב של מוצרים - החל בדבקים תעשייתיים, דרך סרטים מגנטיים וכלה במדבקות Post-it לשימוש משרדי - דיווחה על תוצאות חזקות מהצפוי בשורה התחתונה והעליונה כאחת.

מניית חברת הצ'ק הפתוח (ספאק) דיג'יטל וורלד אקוויזישן (סימול DWAC), שהודיעה בשבוע שעבר על כוונתה להתמזג עם חברת המדיה החברתית של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, צנחה היום בקרוב ל-30% במסחר בוול סטריט, בדרכה לנפילה דו-יומית של יותר מ-37%. זאת, לאחר שטראמפ הציג היום בפירוט את תוכניותיו לרשת החברתית, אשר תכלול לדבריו גם שירות סטרימינג בתשלום. הנפילות השבוע באות לאחר שהמניה נסקה ביותר מ-800% בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר, על רקע ההודעה על המיזוג המתוכנן ועל היערכות החברה של טראמפ להשקת אפליקציית מדיה חברתית שתתחרה בפייסבוק ובטוויטר.

הנפט בניו יורק בשיא של 7 שנים; בלונדון ברמתו הגבוהה מ-2018

מחיר הנפט בניו יורק נסגר בשיא של שבע שנים ובלונדון טיפס לרמתו הגבוהה מזה שלוש שנים, על רקע הערכות כי המחסור העולמי צפוי להימשך.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.65 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014, לאחר עלייה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 86.4 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 0.5%.

הזהב שב ונסגר מתחת ל-1,800 דולר לאונקייה

מחיר הזהב, שנסגר אתמול מעל לרמה של 1,800 דולרים לאונקייה בפעם הראשונה מאז אמצע ספטמבר, ושב ונסוג מתחת לרף זה היום, לאחר שהתחזקות הדולר בעולם פגמה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,793.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שאתמול טיפסו ב-0.6% ונסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז 14 בספטמבר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.1%.

בורסות אירופה במרחק נגיעה משיא; הליש"ט התחזק ב-2% החודש

בורסות אירופה נסגרו במרחק נגיעה משיא על רקע זינוק מפתיע ברווחי ענק הבנקאות השווייצי UBS ודו"חות רבעוניים חזקים שפירסמו חברות בולטות נוספות ביבשת. בורסות לונדון ופריז נסגרו בעליות של 0.8%; פרנקפורט טיפסה ב-1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.8% ונסגר במרחק של פחות מ-0.1% משיא.

הליש"ט מתחזקת מול היורו ב-0.2% לשער של 1.1881 יורו לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר טיפסה לשיא של 20 חודשים מול המטבע האירופי, על רקע ציפיות להעלאת הריבית בבריטניה עד סוף השנה. הליש"ט מתחזק בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.377 דולר לליש"ט. המטבע הבריטי התחזק מתחילת החודש בכ-2% מול היורו והדולר. היורו נחלש היום מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1589 דולר ליורו.

מניית UBS טיפסה ב-1.3% ונסגרה בשיא של יותר משלוש שנים בבורסת ציריך, לאחר שהבנק השווייצי דיווח על זינוק ברווחיו ברבעון השלישי, הודות לעליה החדה ביותר מזה שלוש שנים בהכנסותיו מדמי ניהול. הרווח הנקי של UBS עלה ל-2.279 מיליארד דולר, מעל לתחזיות אנליסטים והרווח הרבעוני הגבוה ביותר של הבנק מזה שש שנים. עליה בפעילות ההשקעות של לקוחות עשירים הובילה לזינוק של 23% בהכנסות מדמי ניהול.

בראשונה זה 4 חודשים: שיפור בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב השתפר לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים טיפס באוקטובר לרמה של 113.8 נקודות לעומת רמה של 109.8 נקודות בחודש הקודם, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 108 נקודות לעומת רמה של 109.3 נקודות שעליה דווח במקרו בספטמבר.

העלייה באוקטובר היתה הראשונה זה ארבעה חודשים, אולם המדד עודנו נמוך משמעותית מרמה של 128.9 נקודות שאליה טיפס ביוני.

תחילתה של האטה בשוק הדיור בארה"ב? מדד קייס-שילר קפץ ב-19.8%

קצב עליית מחירי הבתים בארה"ב לא צבר תאוצה באוגוסט, זו הפעם הראשונה מאז החודשים הראשונים של 2020, עדות אפשרית לתחילתה של האטה בזינוק במחירים בשוק הדיור האמריקאי.

מחירי הבתים בארה"ב זינקו באוגוסט ב-19.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, לפי מדד קייס-שילר שפורסם היום.

מדד קייס-שילר שעוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב, טיפס ב-19.7% ב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט, האטה לעומת זינוק של 20% ביולי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 19.8% באוגוסט.

מדד קייס-שילר שעקוב אחרי המחירים ב-10 ערים גדולות, עלה באוגוסט ב-18.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, לאחר עלייה של 19.2% ביולי.

טוקיו עלתה ב-1.8%; האטה בצמיחה בדרום קוריאה

מרבית הבורסות באסיה רשמו הבוקר עליות שערים, לאחר שבוול סטריט שוב נשברו שיאים אתמול. טוקיו עלתה ב-1.8%; הונג קונג יורדת ב-0.5%; שנחאי נסגרה בירידה של 0.3%; סיאול עלתה ב-0.9%; סידני עלתה ב-0.1%. הין מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 113.89 ין לדולר.

מניית סוני עלתה ב-2.6% לקראת פרסום דו"חותיה השבוע. ענקית האלקטרוניקה הסינית צפויה להמשיך לדווח על עליה במכירותיה, בהמשך לביקוש הגבוה למשחקי הווידאו שלה בתקופת הקורונה.

בדרום קוריאה דיווחה היום הממשלה על צמיחה איטית מהצפוי בתמ"ג ברבעון השלישי, בשל חולשה בהשקעות והאטה בצריכה הפרטית על רקע התפשטות וריאנט דלתא של נגיף הקורונה. התמ"ג של דרום קוריאה צמח ב-0.3% בהשוואה לרבעון השני, מתחת לתחזיות ולאחר צמיחה של 0.8% ברבעון השני . בהשוואה לרבעון השלישי של השנה שעברה נרשמה צמיחה של 4%, לאחר צמיחה של 6% ברבעון השני וגם כן מתחת לתחזיות.

בורסת ברזיל והריאל זינקו

בורסת ברזיל עלתה ב-2.6% בעקבות עליות במחירי הסחורות. המדד, הנקוב בריאל, עלה מתחילת השנה רק ב-7.8%, אולם מזנק היום. במקביל, זינק הריאל ב-1.9% מול הדולר האמריקאי ל-5.5450 ריאל לדולר.

הזהב, הכסף והנחושת עלו כולם ב-0.8%-1%, ומשכו את מניות בורסת המדינה המתמחה בכרייה.

הנפט הגולמי נסחר במגמה מעורבת: טקסס מתוק ירד בכ-0.3% וברנט עלה בשיעור 0.3% ל-85.6 דולר לחבית במסחר בחוזים.

עליות באירופה; ביטקוין מרחף סביב 62 אלף דולר

המסחר בבורסות אירופה נסגר בעיקר בעליות ביום המסחר הראשון לשבוע זה. לונדון עלתה ב-0.2%; פרנקפורט הוסיפה 0.4%; פריז ירדה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.1%.

בנק HSBC הלונדוני דיווח על עלייה ברווחיו ברבעון השלישי של השנה ל-3.5 מיליארד דולר ברבעון שהסתיים בספטמבר, מול 1.3 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. אנליסטים צפו רווח נקי של 2.2 מיליארד דולר בלבד.

בשוק המט"ח, היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% ל-1.1648 דולר ליורו; הליש"ט עולה ב-0.1% ונסחרת ב-1.3769 דולר לליש"ט.

הביטקוין מוסיף 6.2% ונסחר ב-63,487 דולר לביטקוין.

הנפט ממשיך לשבור שיאים: נגע בשיא של 85 דולר לחבית

מחיר הנפט ממשיך לשבור שיאים, על רקע החשש של משקיעים ממחסור בהיצע ובשעה שסעודיה מאותתת כי לא תגדיל את התפוקה בתגובה לנסיקת המחירים.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עולים ב-1.35% למחיר 84.89 דולר לחבית בבורסת הסחורות בניו יורק. מוקדם יותר היום הגיע מחיר של חבית נפט ל-85 דולר - הגבוה ביותר מאז 2014. מחיר הנפט האמריקאי עולים זה תשעה שבועות ברציפות - רצף העליות הגבוה ביותר אי פעם, כך לפי נתונים שנאספו מאז 1983.

גם החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה בדצמבר ממשיכים במגמת העלייה, ועולים ב-0.96% למחיר של 86.35 דולר לחבית בבורסת הסחורות ICE.

מחיר הנפט יותר מהוכפל בשנה האחרונה, וכלכלנים מעריכים שהוא ימשיך לנסוק. אמירותיו של שר האנרגיה של סעודיה, הנסיך עבד אל-עזיז בן סלמאן, מסוף השבוע נתפשות כסימן שארגון אופ"ק פלוס ובני בריתו לא מתכוונים להגדיל את התפוקה. בן סלמאן אמר כי ישנו חשש שמשבר הקורונה ימשיך לפגוע בביקוש בטווח הקרוב. "עדיין לא נחלצנו מהמשבר", אמר הנסיך ל"בלומברג" בשבת. "אנחנו עדיין צריכים לנהוג בזהירות. המשבר רוסן, אבל לא בהכרח הסתיים".

פייפאל הודיעה כי לא תרכוש את פינטרסט - מניית הרשת החברתית צוללת ב-11%

מפעילת שירות התשלומים פייפאל הכריזה כי היא לא במגעים לרכישת הרשת החברתית פינטרסט, למרות דיווחים בשבוע שעבר בהם נטען כי השתיים דנות ברכישה לפי מחיר של 70 דולר למניה - שישקף לפינטרסט שווי של 45 מיליארד דולר.

"איננו בוחנים רכישה של פינטרסט בשלב זה", נכתב בהצהרת פייפאל. בעקבות ההכרזה, מניית פייפאל עולה ב-6.4% במסחר המוקדם, בעוד פינטרסט צוללת ב-11.4% לפני פתיחת המסחר.

הלירה הטורקית צוללת ב-1.7% לשפל חדש

הלירה הטורקית צוללת לשפל חדש לאחר שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הכריז כי שגריריהן של עשר מדינות, כולל ארה"ב, צרפת וגרמניה, אינם רצויים יותר בטורקיה.

הלירה יורדת ב-1.3% ונסחרת ב-9.72 לירות לדולר. מוקדם יותר נפלה לשפל חדש כשירדה ב-2%.

המטבע הטורקי סבל בשבוע שעבר מקיצוץ כפול מהצפוי בריבית במדינה. ההכרזה הנוכחית של ארדואן, שעוד לא קיבלה תוקף רשמי ממשרד החוץ של המדינה, מטלטלת את כלכלתה השברירית.

"זה נראה כמו מהלך פוליטי שנועד להצית מתחים בינלאומיים כדי לחזק את הפופולריות בסקרים", אמר לבלומברג היידאר אקון, מנהל שותף במרמרה קפיטל באיסטנבול.

זרוע הרכב החשמלי של אוורגרנד המריאה ב-10%; טוקיו ירדה ב-0.7%

המסחר בבורסות אסיה נסגר ללא מגמה ברורה ביום המסחר הראשון לשבוע זה. טוקיו ירדה ב-0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.7%; סינגפור ללא שינוי.

זרוע הרכב החשמלי של אוורגרנד, ענקית הנדל"ן הסינית מוכת החובות, המריאה ב-10.3% בבורסת הונג קונג. זאת לאחר שיו"ר ומייסד החברה, המיליארדר הוי קא יאן, אמר ביום שישי כי הענף הוא עתידה של החברה, וכי בכוונתו לצמצם את עסקי הנדל"ן ולעבור להתמקד ברכבים חשמליים.

בסין הוטל סגר בצפון המדינה, באזור מונגוליה הפנימית, נוכח גל תחלואה בוריאנט דלתא של נגיף הקורונה.

בשוק האנרגיה נרשמות עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 0.7% ונסחרים ב-84.32 דולר לחבית.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"