דאו ג'ונס נסגר בשיא בראשונה מאוגוסט; הנפט ברצף העליות הארוך מ-1983

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

דאו ג'ונס נסגר בשיא; ויוורק קפצה 25% ביומיים; אינטל צללה ב-12%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בראשונה מזה שמונה ימי מסחר, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר היום כי הגיע הזמן להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי על רקע משבר הקורונה, וכי הפד יעלה את הריבית בארה"ב במקרה של סיכון רציני לעלייה בתחזיות האינפלציה. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות בעקבות תחזיות מאכזבות של אינטל וסנאפ, אולם מדד דאו ג'ונס נסגר בשיא בפעם הראשונה מזה חודשיים. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה משיא של חמישה חודשים, והדולר משלים ירידה שבועית שנייה ברציפות מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.8%, אולם טיפס השבוע ב-1.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא בפעם הראשונה מאז 16 באוגוסט, בדרכו לעלייה שבועית של 1.1%; ומדד S&P 500 נסוג ב-0.1% וקטע בכך רצף של שבעה ימי עליות, לאחר שנסגר אתמול בשיא בפעם הראשונה מאז 2 בספטמבר. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.6% - שבוע חיובי שלישי ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.64%, לאחר שטיפסה בתחילת היום לרמה של 1.7% בפעם הראשונה מאז מאי. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%, ונמצא בדרכו לשבוע שלילי שני ברציפות.

מניית אינטל צנחה ב-11.7% בוול סטריט, לאחר שיצרנית השבבים האמריקאית - המעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי - דיווחה אמש על צמיחה מאכזבת בהכנסותיה ממכירת שבבים למרכזי הנתונים, שהיו מנוע הצמיחה של אינטל בשנים האחרונות, והעריכה כי מגמת התכווצות שולי הרווח הגולמי של החברה תימשך בשנים הבאות.

מניית חברת המדיה החברתית סנאפ צללה ב-26.6% - הנפילה היומית החדה בתולדותיה - לאחר שמפעילת אפליקציית סנאפצ'ט הזהירה כי צפויה האטה בצמיחת הכנסותיה, בעקבות שינויים בהגדרות הפרטיות שביצעה אפל במכשירי iOS, שפגעו ביכולתה של סנאפ לבצע פרסום דיגיטלי ממוקד. התחזית החלשה של סנאפ גררה ירידות חדות במניות מדיה חברתית אחרות: פייסבוק צנחה ב-5.1%; טוויטר נפלה ב-4.8%; אלפבית, החברה האם של גוגל, איבדה 3%.

מניית חברת הצ'ק הפתוח (ספאק) דיגיטל וורדל אקוויזישן (סימול DWAC) נסקה זה היום השני ברציפות לאחר שהודיעה אתמול על כוונתה להתמזג עם חברת טראמפ מדיה אנד טכנולוג'י גרופ, שבבעלות נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, שנערכת להשיק אפליקציית מדיה חברתית. מניית DWAC נסגרה בזינוק של 107% בהמשך לקפיצה של 356.8% אתמול.

מניית ויוורק (סימול WE), חברת חללי העבודה המשותפים שייסד הישראלי אדם נוימן, קפצה ב-10.5% בהמשך לזינוק של 13.5% אתמול - שהיה יום המסחר הראשון שלה בבורסת ניו יורק, לאחר השלמת מיזוג ספאק עם BowX.

הנפט ברצף העליות השבועי הארוך מאז 1983

מחיר הנפט בניו יורק השלים את רצף העליות השבועי הארוך זה כמעט 40 שנים בצל חששות ממחסור בשוקי האנרגיה ועל רקע רמות מלאים נמוכות בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 83.76 דולר לחבית, עלייה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-2.6% - עלייה שבועית תשיעית ברציפות, ורצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז החל פרסום נתון זה באפריל 1983, לפי נתוני דאו ג'ונס מרקט דאטה.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 85.53 דולר לחבית, עלייה של 1.1%, בדרכם לעלייה שבועית של 0.9%.

במהלך השבוע החולף נסחר מחיר הטקסס מתוק בשיא של שבע שנים, ומחיר הברנט טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מזה שלוש שנים.

פאואל דחף את הזהב לזינוק השבועי החד זה חודשיים

מחיר הזהב השלים את הזינוק השבועי החד ביותר מזה חודשיים לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר היום כי הגיע הזמן להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי על רקע משבר הקורונה, וכי הפד יעלה את הריבית בארה"ב במקרה של סיכון משמעותי לעלייה בתחזיות האינפלציה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,796.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.6% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז שלהי אוגוסט, ושבוע חיובי רביעי בחמישה השבועות האחרונים.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלישי ברציפות של עליות

בורסות אירופה נסגרו בעליות בדרכן לשבוע חיובי שלישי ברציפות, על רקע דו"חות רבעוניים חזקים שפירסמו חברות ביבשת, ובעקבות דעיכת החששות כי ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד תגיע לחדלות פירעון.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי טיפס ב-0.5% בדרכו לעלייה שבועית שלישית ברציפות. היורו מטפס בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.1632 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3741 דולר לליש"ט.

המכירות הקמעונאיות בבריטניה נפלו בספטמבר, זה החודש החמישי ברציפות. היקף הסחורות שנמכרו בחנויות ובאינטרנט נפל ב-0.2% ביחס לאוגוסט, כך דיווחה הלשכה לסטטיסטיקה במדינה. כלכלנים העריכו כי המכירות דווקא יעלו ב-0.6%. באוגוסט ירדו המכירות הקמעונאיות ב-0.6%. זהו רצף הירידות הארוך ביותר מאז החל המעקב ב-1996, והוא מעיד שהתאוששות כלכלת הממלכה המאוחדת איבדה את התנופה.

סקר ביטחון הצרכנים בבריטניה משקף את הירידה החדה ביותר מאז פברואר, כך לפי המדד של מכון המחקר GfK. מדד ציפיות הצרכנים ירד באוקטובר למינוס 17, ממינוס 13 בספטמבר. זאת, על רקע משבר האנרגיה ועלייה בתחלואת הקורונה בממלכה המאוחדת.

מניית לוריאל קפצה ב-5.1% לאחר שענקית הקוסמטיקה הצרפתית דיווחה על רווחי רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. מנגד, יצרנית המכוניות הצרפתית רנו ומפעילת בורסת לונדון (LSE) דיווחו על קשיים הקשורים לשרשראות אספקה.

אסיה נסגרה בעליות; מניית אוורגרנד מטפסת ב-4.3%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות שערים ברובו, לאחר שאתמול שברה וול סטריט שיאים ובעקבות הדיווח כי ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד שילמה תשלומי ריבית קופון לנושיה ונמנעה מחדלות פרעון.

טוקיו עלתה ב-0.3%; הונג קונג מטפסת ב-0.3%; שנחאי איבדה 0.3%; סינגפור עולה ב-0.4%.

קצב נטילת המשכנתאות בערים הגדולות של סין ירד באוקטובר, הירידה החודשית הראשונה השנה, כך פירסם היום מכון המחקר בייקה.

מניית אוורגרנד מטפסת ב-4.3% בבורסת הונג קונג, לאחר שאתמול צנחה ב-12.9%. גם מניית זרוע ניהול הנכסים של ענקית הנדל"ן מטפסת, ועולה ב-4%.

בשוק האנרגיה, החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.4% ונסחרים ב-82.16 דולר לחבית; החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-0.5% ונסחרים ב-84.16 דולר לחבית.

דיווח: אוורגרנד שילמה לנושיה ריבית בשווי 83.5 מיליון דולר

אוורגרנד, ענקית הנדל"ן הסינית שנמצאת כפסע מהתמוטטות, קנתה לעצמה עוד קצת זמן. לפי דיווחים בתקשורת המקומית, החברה בעלת החוב הגדול ביותר בעולם שילמה תשלומי ריבית בשווי 83.5 מיליון דולר לנושיה, שאותם החברה לא העבירה במועדם הנקוב ב-23 בספטמבר.

התשלום בוצע יום אחד בלבד לפני סיום חלון 30 הימים מאז אי-העמידה בתשלומי ריבית על אג"ח שהנפיקה - שאחריהם מוכרזת חדלת פירעון.

מניית אוורגרנד עולה ב-4.2% בהונג קונג. תשלומי הריבית ששולמו הם על אג''ח של החברה לפירעון ב-22 במארס 2022, והחברה הזהירה כבר פעמיים כי היא עלולה לא לעמוד בתשלומים. לפי הדיווח בתקשורת המקומית, בפעם הבאה החברה מתכננת לשלם את תשלומי הריבית בזמן - ב-23 באוקטובר, וכי התשלומים יועברו דרך סיטיבנק. הבנק סירב להגיב.

ההתרסקות של ענקית הנדל"ן הפכה לאחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר לכלכלת סין, ושחקה את האמון במגזר הנדל"ן, שלפי הערכות אחראי לכמעט רבע מהתמ"ג במדינה. בנוסף, הנפילה עלולה להשפיע לרעה על חברות אחרות: שתי חברות נדל"ן אחרות במדינה לא עמדו בתשלומי ריבית על אג"ח בדולרים בחודש האחרון, והתשואה על אג"ח זבל (של חברות בדירוג נמוך) סיניות מרחפת סביב שיא של עשור.

הספאק שמאחורי הרשת החברתית של טראמפ נסק ביותר מ-400%

מניית חברת הצ'ק הפתוח (ספאק) דיגיטל וורדל אקוויזישן (סימול DWAC) נסקה ביותר מ-400% בעקבות ההודעה על מיזוגה המתוכנן על חברת טראמפ מדיה אנד טכנולוג'י גרופ, שבבעלות נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, ועל כך שהיא מתכננת להשיק אפליקציית מדיה חברתית שתתחרה ברשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר.

במהלך יום המסחר הופסק זמנית המסחר במניה לפחות חמש פעמים בשל תנודתיות עצומה. המניה נסגרה במחיר של 45.5 דולרים, קפיצה של 357%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נסקה לשיא של 51.9 דולר, או זינוק תוך-יומי של 421%.

המיזוג יסייע לחברת טראמפ מדיה אנד טכנולוג'י לממן את השקת פלטפורמת המדיה החברתית החדה, בשם TRUTH Social, וטראמפ ישמש כיו"ר החברה הממוזגת. "אנחנו חיים בעולם בו לטאליבן יש נוכחות אדירה בטוויטר, אך הנשיא האמריקאי האהוב עליכם הושתק", מסר טראמפ בהודעה על המיזוג. "זה לא מקובל".

הנפט נסוג משיא של 7 שנים; הזהב ירד בראשונה זה 3 ימים

מחיר הנפט בניו יורק נסוג משיא של שבע שנים ונסגר בירידות בפעם הראשונה מזה שישה ימי מסחר. מחיר הזהב נסוג בפעם הראשונה מזה שלושה ימים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 82.5 דולר לחבית, ירידה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, אחרי שאתמול נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014, והשלים יום חמישי ברציפות של עליות.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,781.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, לאחר שטיפסו בשני ימי המסחר הקודמים.

בורסות אירופה נסגרו בירידות; לונדון נסוגה ב-0.5%

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע על רקע המשך עונת הדו"חות הרבעוניים ביבשת, וחששות מפני לחצים אינפלציוניים וליציבות מגזר הנדל"ן בסין. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט ופריז נסוגו ב-0.3%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1%.

היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1643 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה בשיעור דומה מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.381 דולר לליש"ט. הלירה הטורקית צונחת לשפל מול הדולר, לאחר שהבנק המרכזי במדינה הפחית את הריבית בפעם השנייה ברציפות, למרות הרעה בתחזית האינפלציה.

הבנק הבריטי ברקליס דיווח על רבעון שלישי מוצלח. רווחיו הסתכמו ב-1.45 מיליארד ליש"ט, מול תחזיות לרווח של 1.06 מיליארד ליש"ט ברבעון. התוצאות המוצלחות בהובלת ענף בנקאות ההשקעות של ברקליס.

זינוק של 7% במכירות בתים קיימים בארה"ב - החד ביותר זה שנה

המכירות של בתים קיימים בארה"ב זינקו בספטמבר לשיא של שמונה חודשים, על רקע הגידול שנרשם בחודשים האחרונים במלאי הבתים העומדים למכירה.

המכירות של בתים קיימים בארה"ב קפצו בחודש שעבר ב-7% לעומת אוגוסט - הזינוק החד ביותר מזה שנה - לקצב שנתי של 6.29 מיליון יחידות, הקצב הגבוה ביותר מאז ינואר. כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות נמוך יותר של 6.09 מיליון בספטמבר. לעומת ספטמבר 2020 ירדו המכירות של בתים קיימים ב-2.3%.

מחיר המכירה החציוני של בתים קיימים קפץ בספטמבר ב-13.3% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - העלייה המתונה ביותר מזה שנה - ל-352,800 דולרים.

מספר המובטלים בארה"ב ברמתו הנמוכה מפרוץ הקורונה

מספר המובטלים החדשים בארה"ב ומספר תביעות האבטלה המתמשכות ירדו לרמתם הנמוכה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה, עדות להמשך התאוששות שוק התעסוקה האמריקאי מהמשבר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר לרמה של 290 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2020, לעומת 296 אלף בחודש הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות הראשונות, לרמה של 297 אלף, לעומת 293 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי נמצא במגמת ירידה מתחילת 2021, אולם עודנו גבוה מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של 200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-2.48 מיליון בשבוע שהסתיים בתשיעי באוקטובר, רמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020, לעומת 2.6 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לרמה של 2.55 מיליון תביעות המתמשכות, לעומת 2.59 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה בכ-800 אלף מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

ירידות באסיה; אוורגרנד צללה ב-13%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעיקר בירידות שערים, לאחר שוול סטריט נסגרה אמש בעליות מזה היום השישי ברציפות.

טוקיו ירדה ב-1.9%; הונג קונג הפחיתה 0.8%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור ירדה ב-0.1%.

מניית ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד צללה ב-12.9% בבורסת הונג קונג. זאת לאחר שהמשא ומתן לקראת מכירת חלק מנכסיה למתחרה הופסון, נוכח חובותיה שלא שולמו, נפל.

בשוק האנרגיה, החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 1.1% ונסחרים ב-83.87 דולר לחבית; החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-0.8% ונסחרים ב-85.13 דולר לחבית.

הנפט בשיא של 7 שנים בעקבות ירידה מפתיעה במלאי בארה"ב

מחיר הנפט בניו יורק נסגר בשיא של שבע שנים בעקבות ירידה מפתיעה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב ונפילת מלאי הבנזין לשפל של כמעט שנתיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 83.87 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 13 באוקטובר 2014, לאחר עלייה של 1.1% - יום חמישי ברציפות של עליות - בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 85.82 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 3 באוקטובר 2018, לאחר עלייה של 0.9%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-400 אלף חביות, ירידה ראשונה מזה ארבעה שבועות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול של 2 מיליון חביות. מלאי הבנזין צנח ב-5.4 מיליון חביות בשבוע שעבר - לעומת תחזית האנליסטים לירידה מתונה יותר של 2.2 מיליון חביות.

הזהב טיפס יום שני ברציפות בצל חששות אינפלציה

מחיר הזהב, הנחשב לגידור נגד אינפלציה, טיפס זה היום השני ברציפות בצל חששות מהתגברות התייקרות המחירים בארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,784.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר זה כמעט שבוע, לאחר עלייה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מתחילת השבוע טיפס מחיר הזהב בכ-1% על רקע היחלשות הדולר, שהגבירה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - ירד ב-0.4% מתחילת השבוע.

הפד: האטה בצמיחה, התגברות האינפלציה ומחסור בעובדים בארה"ב

האטה בצמיחה הכלכלית נרשמה בשבועות האחרונים בחלק מאזורי ארה"ב, במקביל להתגברות האינפלציה ומחסור בעובדים, לפי "הספר הבז'" - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית.

הפעילות הכלכלית בארה"ב צמחה בקצב צנוע עד מתון בספטמבר ובראשית אוקטובר, דיווחו מרבית מחוזות הבנק הפדרלי. עם זאת, מספר מחוזות דיווחו על האטה בצמיחה, עקב שיבושים בשרשרות אספקה, מחסור בעובדים, וחוסר ודאות סביב וריאנט דלתא של נגיף הקורונה.

התייקרות ניכרת במחירים נרשמה במרבית אזורי ארה"ב בעקבות עלייה בביקוש לטובין וחומרי גלם, נכתב בדו"ח. "התעסוקה צמחה בקצב צנוע עד מתון בשבועות האחרונים, על רקע ביקוש גבוה לעובדים, אולם הצמיחה בתעסוקה נפגעה כתוצאה מהיצע נמוך של עובדים", נכתב בדו"ח. המגזרים שבהם נרשם המחסור החמור ביותר בעובדים היו תחבורה והיי-טק.

מרבית מחוזות הבנק דיווחו על צמיחה בצריכה הפרטית, אולם רבים דיווחו על ירידה במכירות המכוניות עקב רמות מלאי נמוכות והתייקרות המחירים.

במגזר הייצור נרשמה צמיחה מתונה עד איתנה מרבית חלקי ארה"ב, וגם כך בענף הובלות המטען. מנגד, במגזר השירותים נרשמה צמיחה קלה עד מתונה במריבת מחוזות הפד.

הפעילות בשוק הנדל"ן למגורים נותרה ללא שינוי או רשמה האטה קלה, אולם מצבו של השוק נותר איתן בסך הכל.

בורסות אירופה נסגרו בשיא של 6 שבועות; מגזר המזון הוביל העליות

בורסות אירופה נסגרו בעליות בהובלת מגזרי המזון והמשקאות, על רקע פרסום דו"חות כספיים חזקים של ענקית המזון השווייצית נסטלה וחברת משלוחי המזון הבריטית דליברו (Deliveroo).

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעליות של 0.1%; פריז טיפסה ב-0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.3%. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1645 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.382 דולר לליש"ט.

האינפלציה בבריטניה ירדה באופן בלתי צפוי בחודש ספטמבר ביחס לחודש הקודם. מדד המחירים לצרכן בבריטניה בספטמבר עלה ב-3.1%, אחרי עלייה של 3.2% באוגוסט, לפי דיווחי הלשכה לסטטיסטיקה בממלכה המאוחדת. הבנק המרכזי של אנגליה מעריך כי מדובר בירידה זמנית, וכי המחירים יטפסו ביותר מ-4% עד סוף השנה - יותר מכפול מהיעד לעלייה של 2% בלבד. לפי הערכות, הבנק יעלה את שיעור הריבית כבר בחודש הבא.

ביטקוין ממשיך לטפס - ומתקרב לשיא של כל הזמנים

ביטקוין מתנהל הבוקר בעליות, בעקבות ביצועיה החיוביים של תעודת הסל (ETF) חדשה שעוקבת אחרי המטבע הדיגיטלי, פרו-שרס ביטקוין סטרטגי (ProShares Bitcoin Strategy ETF), שהחלה להיסחר אתמול.

המטבע הדיגיטלי הגדול בעולם עלה הבוקר ב-2.7% ל-63,854 דולר, ומתקרב לשיא של כל הזמנים - 64,895.

תעודת הסל - הנסחרת תחת הסימול BITO - סגרה אתמול בעלייה של 2.6% במחיר של 41.94 דולר למניה, במחזור מסחר יומי של יותר מ-24 מיליון מניות בשווי מוערך של כמיליארד דולר. זהו מחזור המסחר השני בגובהו מאז ומעולם ביום המסחר הראשון של תעודת סל כלשהי בארה"ב.

פרו-שרס מבוססת על חוזים עתידיים ונרשמה למסחר תחת הכללים החלים על קרנות נאמנות שמספקים לדברי יו"ר רשות ני"ע בארה"ב (SEC), גארי גנסלר, "הגנות משמעותיות למשקיעים".

מייסד עליבאבא קפץ לביקור באירופה - והמניה נסקה ב-9%

מניית עליבאבא בהונג קונג עלתה ב-9% בעקבות דיווחים שמייסד ענקית המסחר המקוון הסינית, ג'ק מא, נסע לאירופה, ואחרי שהחברה השיקה שבב חדש. את יום המסחר סגרת מניית עליבאבא בעלייה של 6.6%.

אתמול דיווח אתר חדשות בהונג קונג כי מא נסע בסוף השבוע לספרד ויצא לחופשת שיט עם חבריו המיליארדרים. עם זאת, עיתון סיני אחר - שנמצא בבעלות עליבאבא - דיווח מאוחר יותר שהסיבה לנסיעתו של מא קשורה לתחקיר שהוא עושה על טכנולוגיות חקלאיות למאבק במשבר האקלים.

מא נעלם מהעין הציבורית בשנה שעברה, אחר נאום שבו מתח ביקורת על הרגולטורים של סין. בעקבות כך הושעתה ההנפקה הראשונית של ענקית הפינטק שלו, אנט גרופ, בבורסות הונג קונג ושנחאי.

מייסד קבוצת עליבאבא, ג'ק מא. בספטמבר חטפה הקבוצה קנס של 2.8 מיליארד דולר על הפרת הגבלים עסקייםצילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

מניית עליבאבא בארה"ב צנחה בסך הכל ב-23% השנה. אתמול השיקה החברה שבב חדש שנועד לשרתים, בניסיון להגביר את התחרותיות שלה בשוק ענן המיחשוב.

אסיה נסגרה בעיקר בעליות; בייג'ין תשאיר את הריבית ללא שינוי

רוב בורסות אסיה נסגרו בעליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט ואחרי שבייג'ין הודיעה שלא תשנה את הריבית.

טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג טיפסה ב-1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סיאול איבדה 0.5%; אוסטרליה עלתה ב-0.5%.

הבנק המרכזי של סין הודיע כי ישאיר את ריבית הפרימיום לשנה (LPR) ולחמש שנים ללא שינוי, ברמה של 3.85% ו-4.65% בהתאמה.

מחירי הבתים החדשים בספטמבר בסין ללא שינוי לראשונה מאז פברואר 2020, בשל המשבר בתעשיית הנדל"ן. המחיר הממוצע ב-70 ערים סיניות גדולות לא השתנה בספטמבר ביחס לחודש שלפניו, עם צמיחה של 0.2% באוגוסט.

לפי רויטרס, ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד נסגה מהחלטה למכור את נתח הרוב של מניותיה בתחום שירותי הנדל"ן. מניות ענף הנדל"ן בסין רשמו הבוקר ירידות, כשצ'יינה ונקה יורדת ב-1.7%, וקאנטרי גרדן מאבדת 1.5%.

היואן הסיני נסחר ביציבות, במחיר של 6.391 יואן לדולר. הין היפני ממשיך להידרדר ונסחר ב-114.4900 ין לדולר - שפל של ארבע שנים.

הנפט בשיא של שבע שנים; הגז הטבעי התאושש לאחר שצלל ב-8%

מחיר הנפט המשיך לטפס ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה שבע שנים, ומחיר הגז הטבעי שב ונסגר מעל לרמה של חמישה דולרים, לאחר שצלל בקרוב ל-8% אתמול. זאת, לאחר שרוסיה אותתה כי לא תגדיל את יצוא הגז הטבעי לאירופה ללא אישור להפעלת צינור נורד סטרים 2.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 82.96 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014, לאחר עלייה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בנובמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 5.088 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), עלייה של 2%, לאחר שצנחו ב-7.8% ביום שני.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב לעלייה ראשונה זה 3 ימים

מחיר הזהב טיפס בפעם הראשונה מזה שלושה ימים, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,770.5 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

אירופה נסגרה בעליות; אריקסון ודנונה צנחו בעקבות דו"חות

בורסות אירופה טיפסו לאחר שעליות במניות התשתיות האפילו בהשפעתן על ירידות במניות המזון והמשקאות. הליש"ט מתחזקת לשיא של חודש מול הדולר.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז נסוגה בפחות מ-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.3% והשלים בכך עלייה של 17% מתחילת השנה.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1633 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.6% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.381 דולר לליש"ט - השער הגבוה ביותר מאז 17 בספטמבר.

מניית אריקסון נפלה ב-3.7% בבורסת שטוקהולם, לאחר שמכירות יצרנית ציוד רשתות התקשורת והטלקום השוודית נפגעו כתוצאה מבעיות בשרשרות אספקה.

מניית דנונה הצרפתית נסוגה ב-3% בבורסת פריז, לאחר שיצרנית היוגורט הגדולה בעולם, דיווחה היום על עליה של 3.8% במכירותיה ברבעון השלישי ל-6.158 יורו (7.2 מיליארד דולר), מעל לתחזיות אנליסטים, אך האטה לעומת קצב הגידול במכירותיה ברבעון השני.

ירידה בהתחלות הבנייה בארה"ב; נפילה של 8% בהיתרי הבנייה

התחלות והיתרי הבנייה בארה"ב ירדו בספטמבר בצל המשך השיבושים בשרשרות אספקה ומחסור בעובדים.

התחלות הבנייה ירדו בחודש שעבר ב-1.6% לעומת אוגוסט, לקצב שנתי של 1.56 מיליון יחידות, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לקצב של 1.61 מיליון. לעומת ספטמבר 2020, גדלו התחלות הבנייה ב-7.4%.

היתרי הבנייה, הנחשבים לאינדיקטור לפעילות בנייה עתידית, צנחו בספטמבר ב-7.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.59 מיליון - נמוך משמעותית מתחזיות הכלכלנים לקצב של 1.67 מיליון.

בורסות אסיה נסגרו בעליות

בורסות אסיה רשמו הבוקר עליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט ועל רקע ציפיות לדו"חות כספיים טובים של חברות. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג מטפסת ב-1.3%; שנחאי עלתה ב-0.7%; סיאול הוסיפה אף היא 0.7%; סידני נסגרה ללא שינוי.

הנפט רושם עלייה קלה, לאחר שנגע אתמול בשיא של שבע שנים. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עולים ב-0.1% ל-82.48 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

הביטקוין עולה ומתקרב לשיא, לקראת השקתה של תעודת הסל הראשונה שלו בבורסת ניו יורק היום. מחיר הביטקוין עולה ב-0.9% ל-62,576 דולר. המטבע הדיגיטלי יותר מהכפיל את ערכו השנה, והוא בדרכו לשבור את השיא שרשם באפריל - של 64,870 דולר.

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר בעליות שערים, לאחר פתיחה שלילית על רקע נתוני ההאטה של סין, ובעקבות נתוני תפוקה תעשייתית מאכזבים בארה"ב. דאו ג'ונס ירד ב-0.1%; S&P 500 עלה ב-0.3%; נאסד"ק עלה ב-0.8%, עליה יומית רביעית ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 1.587%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - שמר על יציבות.

התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה במפתיע בספטמבר, כך לפי נתונים שפרסם היום הבנק הפדרלי. התפוקה ירדה ב-1.3%, לעומת תחזיות לעליה של 0.2%. נתון התפוקה התעשייתית של חודש אוגוסט תוקן אף הוא לירידה של 0.1%, לעומת ההערכה הראשונית לעליה של 0.4%. הירידה בספטמבר היתה החדה ביותר מאז שיאה של מגפת הקורונה באביב 2020.

מניית קויינבייס, בורסת המטבעות הדיגיטליים הגדולה בארה"ב, עלתה ב-4.5% לאחר שנסגרה בשבוע שעבר בעליה של 7.9% על רקע ההודעה על השקת תעודת סל של חוזים עתידיים על מטבעות דיגיטליים.

אירופה נסגרה בירידות; הברנט נסוג משיא של שלוש שנים

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות קלות ביום המסחר הראשון לשבוע זה, על רקע ירידות בבורסות אסיה ופתיחת עונת הדו"חות בסיום הרבעון השלישי של השנה. לונדון ירדה ב-0.4%; פרנקפורט הפחיתה 0.7%; פריז ירדה ב-0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ה 0.4%.

פורד הכריזה היום כי תשקיע 300 מיליון דולר לטובת הקמת פס ייצור לחלקים לדגמי המכוניות החשמליות של החברה במפעל בצפון אירלנד. פורד אמרה בעבר כי עד 2030 תייצר רק מכוניות חשמליות באירופה.

החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט המריאו לשיא של שלוש שנים, כשמוקדם יותר נסחרו במעל 86 דולר לחבית. כעת מחיר החוזים 84.49 דולר לחבית.

בשוק המט"ח, היורו עולה ב-0.1% ונסחר ב-1.1612 דולר ליורו; הליש"ט יורדת ב-0.2% ונסחרת ב-1.372 דולר לליש"ט.

התאוששות בענף הבניה בארה"ב

הבעיות בשרשרת האספקה העולמית האטו את הבניה בארה"ב לאחרונה, אך הביקוש הגבוה מצד קונים מפצה על כך. הביטחון בשוק הבניה של בתים חד משפחתיים עלה באוקטובר ב-4 נקודות ל-80 נקודות, לפי המדד של איגוד בוני הבתים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פארגו. זוהי עדיין רמה נמוכה מ-85 נקודות שנרשמו באוקטובר 2020, ומשיא של 90 נקודות שנרשם בנובמבר שעבר. כל רמה של יותר מ-50 נקודות נחשבת לעליה.

מבין שלושת רכיבי המדד, תנאי המכירה הנוכחיים עלו ב-5 נקודות ל-87. ציפיות המכירה לששת החודשים הקרובים עלו בשלוש נקודות ל-84 נקודות, ותעבורת הקונים עלתה ב-4 נקודות ל-65.

אסיה נסגרה בירידות; האטה חדה בצמיחה בסין

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות קלות ביום המסחר הראשון לשבוע זה. טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג הפחיתה 0.2%; שנחאי ירדה ב-0.5%; סינגפור ירדה ב-0.2%.

הירידות בין היתר על רקע פרסום נתוני צמיחה בסין, שלא עמדו בציפיות ונפגעו מהשיבושים בשרשרת האספקה העולמית. התמ"ג במדינה צמח ב-4.9% ברבעון השלישי של 2021, מול צפי לצמיחה של 5.2%. גם הייצור התעשייתי פיספס את התחזיות, לפי נתונים רשמיים, וצמח ב-3.1% בספטמבר מול צפי לצמיחה של 4.5%.

בשוק הנפט נרשמות עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוספים 1.1% ונסחרים ב-83.17 דולר לחבית.

הזהב יורד ב-0.2% ונסחר ב-1,764.80 דולר לאונקיה.

הביטקוין מוסיף 4.6% ונסחר ב-62,207 דולר לביטקוין, קרוב לשיא ששבר באפריל.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker