פרס נובל לכלכלה הוענק לשלושה זוכים, בהם חוקר אמריקאי ישראלי

דיוויד קארד, יהושע אנגריסט (האמריקאי-ישראלי) וגואידו אימבנס גילו כי אפשר להסיק מסקנות של סיבה ותוצאה מניסויים שהתבססו על מצב שהתרחש במציאות ■ גישותיהם התפשטו לתחומים אחרים וחוללו מהפכה במחקר האמפירי

דפנה מאור
דפנה מאור
יהושע אנגריסט, גואידו אימבנס, דיוויד קארד
הזוכים, מימין לשמאל: יהושע אנגריסט, גואידו אימבנס, דיוויד קארדצילום: אונירסיטת ברקלי, ויקיפדיה, אוניברסיטת סטנפורד
דפנה מאור
דפנה מאור

פרס נובל למדעי הכלכלה הוענק לדיוויד קארד, יהושע אנגריסט וגואידו אימבנס מארה"ב. הפרס ניתן על הסקת מסקנות מניסויים לא מכוונים שהראו סיבתיות, והתמקדו בשוק העבודה.

קארד, מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, ארה"ב, קיבל את הפרס על "תרומתו האמפירית לכלכלת עבודה". החצי השני של הפרס ניתן במשותף לאנגריסט מ-MIT ואימבנס מסטנפורד, "על תרומתם המתודולוגית לניתוח יחסי סיבתיות".

חתני הפרס סיפקו תובנות חדשות על שוק העבודה, והראו כי אפשר להסיק מסקנות על סיבה ותוצאה מניסויים טבעיים. גישותיהם התפשטו לתחומים אחרים וחוללו מהפכה במחקר האמפירי.

ההכרזה על הזוכים בפרס נובל לכלכלהצילום: CLAUDIO BRESCIANI - AFP

רבות מהשאלות הגדולות במדעי החברה עוסקות בסיבתיות. כיצד משפיעה הגירה על שכר ורמות תעסוקה? איך משפיע חינוך ממושך יותר על הכנסה עתידית? שאלות אלה קשות לפיצוח, מכיוון שאין לנו דרך להשוות אותן באמצעות שינוי הפרמטרים, כפי שעושים בניסויים מכוונים. איננו יכולים להשוות תמיד את המצב למה שהיה קורה אם אותו אדם היה לומד פחות, למשל.

חתני פרס נובל של השנה, אמרה הוועדה, הראו כי אפשרי לענות על שאלות אלה ואחרות באמצעות ניסויים טבעיים. ניסוי טבעי הוא מצב שמתרחש במציאות: אם למשל קבוצות שונות של אנשים מקבלות יחס שונה על ידי הרשויות או חוקים שונים חלים עליהם. זה מזכיר קצת ניסויים קליניים ברפואה, שבהם יש קבוצת בקרה.

באמצעות ניסויים טבעיים, ניתח קארד את השפעות שכר מינימום, הגירה וחינוך על שוק העבודה. מחקריו משנות ה-90 המוקדמות סתרו בחלקם את המוסכמות המקובלות, והובילו לניתוחים חדשים ותובנות חדשות. התוצאות הראו, בין היתר, שהעלאת שכר המינימום לא בהכרח מובילה לפגיעה בתעסוקה. עוד מצא כי אנשים שנולדו באותה מדינה יכולים להפיק תועלת ממהגרים חדשים. הוא הראה גם כי משאבים בבתי הספר חשובים בהרבה להצלחתם העתידית של התלמידים בשוק העבודה מאשר חשבו קודם.

אנגריסט הוא כלכלן אמריקאי-ישראלי המתמחה בכלכלת עבודה, כלכלה עירונית וכלכלת חינוך. הוא גם לימד בישראל.

מידע מניסוי טבעי קשה לניתוח. למשל, הרחבת חינוך חובה בשנה נוספת לקבוצת סטודנטים אחת, לא תשפיע על כל האנשים בקבוצה באותו אופן, לעומת קבוצה שהחינוך שלה לא הוארך. כיצד אפשר להשיק מסקנות? אנגריסט ואימבנס פתרו את הבעיה המתודולוגית הזאת: הם הציגו כיצד ניתן להסיק מסקנות מדויקות על סיבתיות – גורם ותוצאה – מיניסויים טבעיים.

"מחקריו של קארד בנושאי מפתח לחברה, והתרומות המתודולוגיות של אימבנס ואנגריסט הראו כי ניסויים טבעיים הם מקור עשיר לידע. המחקר שלהם שיפר את יכולתנו לענות על שאלות מפתח של סיבתיות, שהתשובות להן היטיבו מאוד עם החברה", אמר יו"ר ועדת פרס נובל לכלכלה, פיטר פרדריקסון.

אנגריסט מכהן כפרופסור בקתדרת פורד לכלכלה ב-MIT, מנהל מיזם האפקטיביות והאי-שוויון ב-MIT, ועמית מחקר בלשכה הלאומית למחקר כלכלי. יש לו אזרחות ישראלית ואמריקאית. הוא לימד בעבר בהרווארד ובאוניברסיטה העברית בירושלים, עד שהגיע ל-MIT ב-1996.

פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה העברית, בירך את אינגריסט ואמר כי "מדובר בכבוד לאוניברסיטה העברית בפרט ולאקדמיה הישראלית בכלל. היתה זו זכות גדולה עבור הסטודנטים שלמדו אצלו". פרופ' ויקטור לביא מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטה, וחברו, הוסיף "אינגריסט הוא ידיד נאמן למדינת ישראל ולאוניברסיטה העברית. הוא משקיע חלק נכבד מזמנו למחקר בנושאי הנוגעים לחינוך וכלכלה בישראל. ג'וש הוא שותף אישי שלי למחקר וחבר קרוב. אני מאוד שמח בשבילו וגאה בו על ההישג המדהים".

מחקרו כולל כלכלת חינוך ורפורמת בתי ספר; תוכניות חברתיות ושוק העבודה; השפעות של הגירה, רגולציה ומוסדות בשוק העבודה; ושיטות אקונומטריות למדידה והערכה של מדיניות. בין מחקריו השנה – השוואה בין נהגי אובר לנהגי מוניות רגילים בניו יורק, בהקשר של היצע נסיעות ושכר.

קארד, קנדי במוצאו, הוא כלכלן בתחום העבודה, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ברקלי, ומנהל תוכנית לימודי עבודה בלשכה הלאומית למחקר כלכלי. הוא מתמחה בהגירה, שכר, חינוך, ופערי מגדר וגזע בשוק העבודה. הוא לימד בעבר בפרינסטון, אוניברסיטת שיקגו והרווארד.

אימבנס, כלכלן אמריקאי יליד הולנד שמתמחה באקונומטריקה וסטטיסטיקה. מחקר מתמקד בפיתוח שיטות להסקת סיבתיות במחקרי תצפית. הוא מכהן כפרופסור לאקונומטריקה יישומית ולכלכלה בבי"ס לעסקים של סטנפורד. הוא לימד בעבר בהרווארד, UCLA וברקלי.

פרס נובל לכלכלה מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השוודית למדעים לזכרו של אלפרד נובל, ביוזמת הבנק המרכזי בשוודיה, אך הוא אינו חלק מסדרת פרסי הנובל הרשמיים. הזוכים בפרס יחלקו ביניהם 10 מיליון קרונות שוודיות (כ-1.1 מיליון דולר) וכל אחד מהם יקבל מדליה. נגד חלוקת פרסי הנובל נמתחה ביקורת בשל חוסר הייצוג לנשים ולמיעוטים בקבלת הפרס.

בשנה שעברה הוענק הפרס לפול מילגרום ורוברט ווילסון על מחקריהם בתחום המכירות הפומביות ותורת המכרזים. עד השנה חולקו 52 פרסי נובל בכלכלה ל-86 זוכים. החלוקה החלה ב-1969.

לאתר פרס נובל בכלכלה

זוכי הפרס ב-2020: מחקרים בתחום המכירות הפומביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"