האיום החמור שמציב משבר האנרגיה על יעדי פליטות הפחמן - ומי מנסה לנצל את המחסור בגז?

סין, הודו ומדינות מתפתחות אחרות, אך גם ארה"ב ואירופה, מגדילות את צריכת דלק המאובנים המזהם ביותר, בשיעור שלא נרשם כמותו כעשור, על פי קרן המטבע הבינלאומית ■ בבריטניה מזהירים מפני הפסקת הפעילות במפעלים כתוצאה מעלויות הגבוהות

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן לאחסון גז טבעי בווילס
מתקן לאחסון גז טבעי בווילסצילום: REBECCA NADEN / רויטרס
טלי גולדשטין

משבר האנרגיה, בחורף הקרב והביקוש החזק גורמים למדינות ברחבי העולם למהר למלא את המאגרים של דלקי מאובנים, מה שמוביל לזינוק במחירים אך גם מעורר חשש כי יעדי צמצום פליטות הפחמן שהציבו ממשלות שונות לא ימולאו.

סין, הודו ומדינות מתפתחות אחרות, אולם גם ארה"ב ואירופה, מגדילות את צריכת הפחמן בשיעור שלא נרשם כמותו כעשור, על פי קרן המטבע הבינלאומית.

הירידה החדה ביותר בפליטות מאז 1965

פליטות הפחמן הגלובליות הגיעו לשיא לפני התפרצות מגפת הקורונה. עם זאת, ב-2020 נרשמה הירידה השנתית החדה ביותר מאז 1965, על פי נתונים של ענקית הנפט BP. מתחילת 20201 עד אוגוסט, פליטות גזי חממה נמוכות ב-1% בלבד לעומת התקופה המקבילה ב-2019, על פי ארגון קרבון מוניטור.

"דלקי מאובנים שמשמשים לחימום בניינים יכולים להשלים את ה-1% הזה מהר מאוד כשהקור החורפי יחל", אמר סטיבן ג'יי דייויס, פרופסור באוניברסיטת קליפורניה ומנהל הארגון, ל-CNBC.

תחנת כוח מופעלת בפחמן, בפוליןצילום: בלומברג

משבר האנרגיה מתמקד הפעם במגזר ייצור החשמל. המחסור בגז טבעי ובחשמל חמור במיוחד בסין ובבריטניה. הפליטות מיצרניות החשמל עלו ב-2.2% ברחבי העולם בינואר-אוגוסט לעומת התקופה המקבילה ב-2019, בשל הביקוש מסין, הודו וברזיל, על פי הארגון.

עם זאת, במקומות רבים פליטות הפחמן ממקורות גדולים דווקא צפויות להיות נמוכות יותר מב-2019, מכיוון שמכרות פחם נסגרו והשימוש באנרגיה סולארית ובאנרגיית רוח גבר.

הפליטות באיחוד האירופי ובבריטניה במהלך שמונת החודשים הראשונים של השנה היו נמוכות ב-4.7% לעומת התקופה המקבילה ב-2019, על פי קרבון מוניטור. בארה"ב הן היו נמוכות ב-3.5%.

גורם נוסף שעלול לגרום לעלייה בפליטות הוא הספקנות לגבי היכולת של אנרגיות מתחדשות, בהן אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית, לספק מספיק חשמל לאור משבר האנרגיה. שיבושים ומזג אוויר לא צפוי בשבועות האחרונים עוררו דיון לגבי ההשפעות של מעבר העולם לחשמל נקי יותר.

"החשש שלי הוא שיש תפישה מוטעית שהולכת ומתחזקת כי משבר האנרגיה הנוכחי נגרם בשל מדיניות שמיטיבה עם אנרגיות מתחדשות", אמר עלי איזאדי נג'פאבדי, אנליסט בבלומברג. "התגובה ההגיונית למחירים גבוהים יותר של דלקי מאובנים כמו גם לפליטות הגבוהות יותר תהיה להאיץ את המעבר לאנרגיות מתחדשות".

בריטניה בצרות

בבריטניה, אחת הנפגעות העיקריות מהמשבר, מנהלי חברות במגזר התעשייה הזהירו את הממשלה כי מפעלים ברחבי המדינה עלולים לעצור פעילותם בשל מחיר האנרגיה המרקיעים.

על פי דיווח ב"גרדיאן", אנדרו לארג', מנכ"ל באיגוד Confederation of Paper Industries, גארת סטייס מחברת UK סטיל, ונציגים אחרים של תעשיות עתירות אנרגיה נכחו בפגישה עם שר העסקים הבריטי, קוואסי קווארטנג, ביום שישי, ודנו במשבר הגז.

לדברי לארג', "כששוחחנו עם השר, היה ברור לכולם שיש סיכונים רציניים ביותר של עצירת הפעילות במפעלים כתוצאה מעלויות הגז הגבוהות, ובמצב כזה תהיה השפעה על שרשרות האספקה, שתזלוג לייצור, לקמעונות וכן הלאה.

"כל דקה שבה המכונות לא עובדות היא דקה שבה נייר, למשל, לא מיוצר וזה נזק לרווחיות במגזר ונזק להשקעות עתידיות ולהזדמנויות עתידיות" ,הוא אמר לרדיו 4 BBC.

סטייס אמר כי "הסיוט הנורא כל יהיה ייצור מופחת של פלדה בבריטניה על אף גידול בצריכה בבריטניה, וכתוצאה מכך עלייה ביבוא הפלדה. כשמפעל פלדה נעלם, הוא לא חוזר. ברגע שזה נגמר - זה נגמר לתמיד" הוא אמר.

אנליסטים צופים כי מחירי החשמל של משקי בית בבריטניה יעלו ב-2022 ב-30%.

עדכון מחירי הדלק בארה"ב. מדד הליבה קפץ ב-4% לעומת ספטמבר 2020צילום: OLIVIER DOULIERY - AFP

ההצעה של רוסיה

ויש גורמים שמנסים לנצל את המשבר. באירופה החורף עדיין לא הגיע וכבר נרשם משבר בשוק הגז לאור ביקוש חזק ואספקה מוגבלת. לאור המצב, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, החליט להתערב, וביום רביעי הציע להגדיל את אספקת הגז לאירופה - צעד שהוביל לירידה זמנית במחירי הגז באירופה, שעלו עד כה השנה ב-500%.

עם זאת, אנליסטים מיהרו לחשוד בהצעה שלדבריהם אמורה להפעיל לחץ על גרמניה לאשר מהר יותר את פרויקט צינור הגז נורד סטרים 2 (שבאמצעותו יעבור גז רוסי לגרמניה דרך הים הבלטי), ששוויו 11 מיליארד דולר.

מומחים מזהירים כי ההצעה של רוסיה מבליטה את התלות הגדולה של אירופה למוסקבה ולאספקת הגז שלה. על פי אנליסטים, יכול להיות שרוסיה כלל אינה יכולה אפילו לספק יותר גז לאירופה.

"האמירות של פוטין סיפקו נחמה לרגע לשוק. עם זאת, הסוגיה העיקרית אינה אישור צינור הגז", אמרה אדלין ואן הוט, אנליסטית בחטיבת המודיעין של "אקונומיסט". "נכון לעכשיו, שוק הגז המקומי של רוסיה גם כן מהודק והמאגרים אוזלים, התפוקה קרובה לרמות שיא והחורף קרב גם ברוסיה, מה שיגביל עוד יותר את יצוא הגז הרוסי".

לדבריה, "אין סימן לכך שגזפרום, יצואנית הגז של רוסיה, שמספקת 35% מהגז שלו אירופה זקוקה, מנסה לשאוב יותר גז בעבור לקוחות אירופים באמצעות הצינורות הקיימים ולאור המצב ברוסיה, לא סביר שהיא תוכל לספק יותר מ-190 מיליון יחידות בריטיות תרמיות של גז לאירופה השנה. המחירים באירופה אינם צפויים לרדת משמעותית ב-2021", היא הזהירה.

ארה"ב אינה תלויה באחרים

מנגד, מומחים סבורים שארה"ב דווקא לא תסבול ממחירי גז גבוהים בדומה לאירופה.

"ארה"ב לא צריכה להסתמך על שאר העולם שיספק לה את אספקת הגז, הסיבה העיקרית למשבר באירופה", אמר רוברט תאמל, מנכ"ל חברת שירותי ניהול השקעות TortoiseEcofin, ל-CNBC. לדבריו, המחסור אינו נובע מאספקה נמוכה כי אם מהיעדר תשתיות, בעיקר כאלה המתאימות לגז טבעי נוזלי.

"ארה"ב לא תחלץ את העולם במקרה הזה, מכיוון שאין מספיק תשתיות בצד שלה או בצד האירופי, וחשוב מכל, בצד האסייתי, כדי לפתור את המצב", הוא אמר.

לדבריו, מחירי הגז הטבעי ינועו בהתאם למזג האוויר. בחורף שגרתי המחירים הם בסביבות 4-3 דולרים למיליון יחידות MMBtu (מיליון יחידות BTU), בזמן שבחורף חם מהרגיל הם עשויים לרדת ל-3-2.5 דולרים. מנגד, בחורף קר מהרגיל, המחירים יזנקו למספרים דו-ספרתיים.

בנק קרדיט סוויס העלה את התחזית שלו למחירי הגז בארה"ב ברבעון הרביעי ביותר מ-60%, מ-3.50 דולר ל-MMBtu ל-5.75 דולרים ל-MMBtu . ג'יי.פי.מורגן העלה את תחזית המחיר הממוצע השנתי ל-2022 ב-1.70 דולרים ל-4.81 דולרים ל-MMBtu.

"אנחנו הולכים לאן שהביקוש וההיצע בארה"ב לוקחים אותנו, וזה אזור שלא ביקרנו בו זמן רב", כתב הבנק. ברבעון הרביעי, הבנק צופה ממוצע מחירים של 5.50 דולרים ל-MMBtu.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם