וול סטריט סגרה השבוע הטוב מאוגוסט; הנפט בשיא של 7 שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריט. פסל הנערה ללא מורא מול הבורסהצילום: KENA BETANCUR / AFP
עדכונים

וול סטריט נסגרה בירידות; אלוג'ן של אריה בלדרגין צללה ב-46%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בראשונה מזה ארבעה ימים על רקע דו"ח התעסוקה המאכזב שפורסם היום בארה"ב, אולם השלימו את העלייה השבועית החדה מאז אוגוסט, בזכות העלאת תקרת החוב של הממשל הפדרלי בארה"ב, ולקראת פתיחתה בשבוע הבא של עונת הדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי בוול סטריט. מניות ההיי-טק הובילו היום את הירידות בניו יורק לאחר שתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פרצה מעל 1.6% בפעם הראשונה מזה ארבעה חודשים. הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.5%, אולם טיפס ב-0.1% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1%, אך עלה השבוע ב-1.2% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז יוני. מדד S&P 500 איבד 0.2%, אולם הוסיף 0.8% בסיכום שבועי - השבוע הטוב ביותר מאז אוגוסט.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.61% - רמתה הגבוהה מאז יוני. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1%.

מניית אלוג'ן תרפויטיקס (סימול ALLO), חברת הביוטכנולוגיה שבראשה עומד אריה בלדרגין, צללה ב-46% במסחר בוול סטריט, לאחר שמינהל התרופות והמזון (FDA) בארה"ב הורה על השעיית ניסויים בתרופה לסרטן שפיתחה החברה בעקבות גילוי פגמים כרומוזומליים באחד ממשתתפי הניסוי.

הנפט בשיא של 7 שנים: פרץ מעל 80 דולר לחבית בניו יורק

מחיר הנפט בניו יורק פרץ מעל לרמה של 80 דולר לחבית, בפעם הראשונה בשבע שנים, על רקע זינוק בביקוש כתוצאה ממשבר האנרגיה העולמי

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 79.35 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 31 באוקטובר 2014, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 80.11 דולר לחבית. בסיכום שבועי קפץ הנפט ב-4.6% - עלייה שבועית שביעית ברציפות, ורצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז דצמבר. מתחילת השנה קפץ מחיר הטקסס מתוק ביותר מ-60%.

בבורסת ICE בלונדון נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר במחיר של 82.39 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בדרכם לעלייה שבועית של 4.9% - שבוע חיובי חמישי ברציפות.

הסימנים למחסור בשוקי הנפט העולמיים המשיכו להצטבר השבוע, וענקית הנפט הסעודית ארמקו הודיעה כי נרשם גידול בביקוש לנפט גולמי בעקבות המשבר בשוק הגז הטבעי. בה בעת, סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי משרד האנרגיה האמריקאי אינו מתכנן לעת עתה לנצל את מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב.

הזהב נסגר בירידות; מחיר הפלדיום קפץ ב-9% השבוע

מחיר הזהב ירד זה היום השני ברציפות בדרכו לירידה שבועית קלה, לאחר שדו"ח התעסוקה המאכזב שפורסם היום בארה"ב חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר לצמצם את התמריצים המוניטריים שבהם נקט על רקע משבר הקורונה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,757.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוג הזהב בפחות מ-0.1%.

עם זאת, מחיריהן של מתכות אחרות טיפסו בניו יורק. החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 22.705 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בדרכם לעלייה שבועית של 0.7%.

החוזים על הפלטינה למסירה בינואר קפצו היום ב-4.4% למחיר של 1,028.2 דולר לאונקייה, בדרכם לזינוק שבועי של 5.6%. החוזים על הפלדיום למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 2,073 דולר לאונקייה, עלייה של 6%, בדרכם לזינוק שבועי של 8.9%.

בורסות אירופה סגרו בירידות את השבוע הטוב מזה חודשיים

בורסות אירופה נסוגו לאחר שירידות במניות ההיי-טק האפילו בהשפעתן על עליות במגזרי האנרגיה והרכב, אולם השלימו את הזינוק השבועי החד ביותר מזה חודשיים. היורו והליש"ט מתחזקים מול הדולר.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.3%; פריז איבדה 0.6%. מנגד, בורסת לונדון טיפסה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.3%, אולם טיפס בסיכום שבועי ב-1% - השבוע הטוב ביותר מזה חודשיים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1575 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3635 דולר לליש"ט.

חברת טכנולוגיית הרובוטיקה למחסנים אוטוסטור (AutoStore), שבסיסה בנורווגיה, מסרה היום (ו') שההנפקה הראשונה המתקרבת שלה בבורסת אוסלו, עליה הכריזה ב-28 לספטמבר, צפויה להיות לפי הערכת שווי של 12 מיליארד דולר.

ענקית השבבים TSMC דיווחה על הכנסות שוברות שיאים ברבעון השלישי

ענקית השבבים הטייוואנית TSMC, היצרנית הגדולה בעולם, דיווחה על הכנסות שוברות שיאים ברבעון השלישי לשנה זו, נוכח המחסור העולמי בשבבים שנוצר כתוצאה מהשלכות הסגרים שהוטלו בגלל תחלואה בקורונה.

החברה דיווחה על הכנסות של 14.8 מיליארד דולר ברבעון, בדומה לצפי האנליסטים. מדובר ברבעון חזק עבור TSMC בכל שנה, על רקע הזמנות רבות של מוצרי אלקטרוניקה לקראת החגים.

תוצאות מלאות צפויות בשבוע הבא.

אסיה נסגרה בעליות; טוקיו הוסיפה 1.3%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות לאחר הסגירה החיובית אמש בוול סטריט, ועל רקע ההסכמה על הרחבה זמנית של תקרת החוב של ארה"ב.

טוקיו עלתה ב-1.3%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי הוסיפה 0.5%; סינגפור הוסיפה 0.2%.

בסין עלה מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים ל-53.4 בספטמבר, לאחר שבאוגוסט היה 46.7 - הנמוך ביותר מאז תחילת מגפת הקורונה - בעקבות התפרצויות מקומיות של תחלואה. כל מספר מעל 50 מצביע על צמיחה.

הנפט רושם עליות. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק מוסיפים 1.3% ונסחרים ב-79.27 דולר לחבית.

הנפט התאושש ועלה ב-1.1%

מחיר הנפט עלה היום והתאושש מהירידות שרשם אתמול בעקבות העליה החדה מהצפוי במלאים בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עלו ב-1.1% ונסגרו ברמה של 78.30 דולר לחבית, לאחר שאתמול נפלו בכמעט 2%. החוזים על הנפט מסוג ברנט ירדו אף הם ב-1.1% ל-81.95 דולר לחבית.

לעליה במחיר הנפט תרמה גם ההסכמה שאליה הגיעו מנהיגי הסנאט האמריקאי לגבי העלאה זמנית של תקרת החוב, אשר מובילה גם את שוקי המניות לעליות.

הגז הטבעי סיים את יום המסחר כמעט ללא שינוי. במהלך רוב היום ירדו מחירי הגז הטבעי לאחר שרוסיה אמרה כי תגדיל את אספקת הגז הטבעי לאירופה. החוזים על הגז הטבעי למסירה בנובמבר נסגרו ביציבות, במחיר של 5.677 דולר למיליון BTU בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל בקצב המתון ביותר מאז ינואר

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל ב-14.4 מיליארד דולר באוגוסט, האטה לעומת עליה של 17.3 מיליארד דולר בחודש הקודם, כך לפי נתונים שפרסם היום הבנק הפדרלי. זוהי עליה של 4% - המתונה ביותר מאז ינואר 2021. אנליסטים צפו עליה חדה יותר של 17 מיליארד דולר באשראי הצרכנים. אחד הגורמים להתמתנות קצב העליה היה האטה במכירות הרכב בארה"ב, לדברי כלכלנים.

חובות כרטיסי האשראי עלו ב-4% באוגוסט אחרי עליה של 7% בחודש הקודם, ולאחר זינוק של 22% ביולי. בהלוואות לרכישת מכוניות ולשכר לימוד נרשמה עליה של 4.1% זה החודש השני ברציפות.

בורסות אירופה עלו; מחירי הבתים בבריטניה המריאו בקצב המהיר מזה 15 שנה

המסחר בבורסות אירופה התנהל היום בעליות שערים, לאחר שאתמול רשמו ירידות על רקע משבר הגז ההולך ומחריף. לעליות תרמה גם התפגגות החששות סביב תקרת החוב בארה"ב. לונדון עלתה ב-1.3%; פרנקפורט עלתה ב-1.8%; פריז טיפסה ב-1.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי הוסיף 1.6%.

מחירי הבתים בבריטניה המריאו בספטמבר ב-1.7% - הקפיצה הגדולה ביותר מזה 15 שנה. כך לפי נתוני הליפקס. העלייה השנתית מסתכמת ב-7.4%.

בגרמניה ירדה התפוקה התעשייתית בחודש אוגוסט ב-4% מול צפי לירידה של 0.4% בלבד, לפי נתונים רשמיים. זאת עקב שיבושים בשרשרת האספקה שהאטו את הייצור.

אסיה נסגרה בעליות

בורסות אסיה רושמות עליות מרשימות בעקבות סגירה חיובית מתונה בוול סטריט. הטריגר להיפוך המגמה לאחר ימים של ירידות היתה הכרזתו של מיץ' מקונל, מנהיג הרפובליקאים בסנאט, כי הוא מתכנן להציע הארכה של השעיית תקרת החוב עד דצמבר. הכניעה עשויה להתקבל על ידי הדמוקרטים, שמנהיגיהם הזהירו מפני משבר בשווקים ובכלכלה אם ארה"ב תגיע לחדלות פרעון.

טוקיו עלתה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-1.7%; אוסטרליה הוסיפה 0.7%; סינגפור עלתה ב-0.9%.

בשוק הסחורות מתמתנת הירידה במחירי הנפט.הנפט מסוג ברנט נסחר ללא שינוי ב-81.06 דולר לחבית; הנפט מסוג טקסס מתוק נסחר ב-76.97 דולר לחבית, ירידה של 0.6%.

בשוק המטבעות יציבות. ביטקוין נסחר ללא שינוי ב-54,486 דולר לאחר שזינק אמש.

על רקע שמועה כי סורוס משקיע בביטקוין: המטבע קופץ מעל 55 אלף דולר

הביטקוין עלה היום (ד') ב-10%, על רקע שמועות כי המיליארדר ג'ורג' סורוס משקיע בחודשים האחרונים במטבע הדיגיטלי הפופולרי. זאת לאחר ראיון לבלומברג של בכיר בקרן שרמז שסורוס מאמין במטבע.

הביטקוין עולה כעת ב-8.8% ונסחר בכ-55 אלף דולר למטבע, יממה לאחר שפרץ את סף ה-50 אלף דולר לראשונה מזה ארבעה שבועות. מדובר ברמה הגבוהה ביותר מאז מאי, לאחר השיא ששבר באפריל, אז נסחר ביותר מ-63 אלף דולר לביטקוין.

"הביטקוין חצה את הסף למיינסטרים", אמר דון פיצפטריק, שמכהן כמנכ"ל וסמנכ"ל השקעות בקרן ההשקעות סורוס פאנד מנג'מנט. לדבריו, הקרן מחזיקה "בכמה מטבעות... לא הרבה".

פרנקפורט ירדה ב-1.5% על רקע המראת מחירי הגז

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים ניכרות, במקביל לירידות בוול סטריט ועל רקע משבר האנרגיה שפוקד את היבשת והמראת מחירי הגז הטבעי.

לונדון ירדה ב-1.2%; פרנקפורט נפלה ב-1.5%; פריז איבדה 1.3%; מדד סטוקס 600 ירד ב-1%.

היורו נסוג ב-0.4% ונסחר ב-1.1550 דולר ליורו; הליש"ט יורדת ב-0.4% ונסחרת ב-1.3579 דולר לליש"ט; הדולר האוסטרלי נחלש ב-0.5% ונסחר ב-0.7254 דולר לדולר אוסטרלי. מדד הדולר מתחזק ב-0.3%.

מחירי הגז הטבעי מזנקים

מחירי הגז הטבעי מזנקים לשיאים באירופה ובבריטניה. החוזים לנובמבר על הגז הטבעי (TTF) בהולנד - המדד האירופי - מזנקים ב-25% ל-145 יורו למגה וואט-שעה.

מוקדם יותר, החוזה הגיע לשיא של 161 יורו.

החוזים על הגז הטבעי לנובמבר בבריטניה זינקו קודם לכן ב-28% ל-378 פני ליחידה בריטית תרמית (BTU ). קודם לכן הגיע החוזה לשיא של 404 פני.

קרן המטבע הבינלאומית צופה ירידה קלה בתחזית הגלובלית

קרן המטבע הבינלאומית (IMF ) צופה כי הצמיחה הכלכלית ב-2021 תיפול קמעה מתחת לתחזית הקודמת ביולי של 6%, כך אמרה ביום שלישי קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר הקרן.

לדברי גאורגייבה, הכלכלה הגלובלית כבר נמצאת בתהליך התאוששות אך המגפה ממשיכה להגביל את ההתאוששות הזאת, כשהמכשול העיקרי הוא הפער בהפצת החיסונים שהותיר מדינות רבות מדי עם גישה מצומצמת ביותר לחיסוני קורונה.

בנאום וירטואלי שנשאה באוניברסיטת בוקוני, אמרה גאוגרייבה כי תחזית הכלכלה העולמית המעודכנת שתפורסם בשבוע הבא צופה שכלכלות מתקדמות ישובו לרמות תפוקה כלכלית של לפני המגפה ב-2022, אך מרבית המדינות המתפתחות יצטרכו "עוד שנים רבות" כדי להתאושש.

אי־יציבות באסיה; טוקיו איבדה 1%

המסחר בבורסות אסיה התנהל על רקע ההתאוששות שנרשמה אמש (שלישי) בוול סטריט.

טוקיו ירדה ב-1%, הונג קונג איבדה 0.7%, סינגפור הוסיפה 0.4%, מומבאי עלתה ב-0.1%. בורסת שנחאי סגורה לרגל חג.

הבנק המרכזי של ניו זילנד (RBNZ) העלה את הריבית ל-0.5%, והצטרף לדרום קוריאה ולנורבגיה, כמדינות הראשונות שמעלות ריבית בזמן המגפה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.1%, לאחר שאמש ננעלו בשיא של שבע שנים.

הין היפני מתחזק ב-0.2% מול הדולר. הדולר האוסטרלי נחלש ב-0.4%. מדד הדולר עולה ב-0.2%.

הביטקוין נסחר מעל רף 50 אלף הדולרים – בשער של 51,494 דולר לביטקוין.

החוזים לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט מצביעים על ירידות של עד 0.5%.

מחיר הנפט מטפס לרמה הגבוהה ביותר זה שבע שנים

מחיר הנפט מטפס לרמה הגבוהה ביותר זה שבע שנים, לאחר שאופ"ק פלוס ובנות בריתה, כולל רוסיה וסעודיה, הודיעו אתמול כי לא ישנו את התוכנית להגדיל את תפוקת הנפט ב-400 אלף חביות ביום.

מחיר הנפט קפץ ב-1.8% היום, והחוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נסחרים ב-79 דולר לחבית, ומוקדם יותר היום נסק מחירו ל-79.48 דולר לחבית - המחיר הגבוה ביותר מאז 2014. גם החוזים על נפט מסוג ברנט עלו ב-1.7% ונסחרו במחיר של 82.63 דולר לחבית.

בסך הכל השנה עלו מחירי הנפט ביותר מ-50%, מה שמגביר את החשש מאינפלציה במדינות התלויות בנפט, כמו ארה"ב והודו.

בורסות אירופה ננעלו בעליות; סטוקס 600 הוסיף 1.2%

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום בעליות שערים, בהובלת מניות האנרגיה ובנקים.

לונדון עלתה ב-0.9%; פרנקפורט טיפסה 1%; פריז עלתה ב-1.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.2%. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.161 דולר ליורו.

מכירות הרכב בבריטניה ירדו בספטמבר לרמה הנמוכה ביותר מאז 1998, על רקע מגבלות ייצור שנגרמו בשל המחסור בשבבים. יצרניות הרכב מכרו כ-214 אלף מכוניות בבריטניה בחודש שעבר, ירידה של 35% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, אשר בה שוחררו מעט הגבלות הקורונה.

ביטקוין פרץ מעל לרף של 50 אלף דולר

שער הביטקוין פרץ היום מעל לרף של 50 אלף דולר, אחרי שבספטמבר צלל המטבע הדיגיטלי בשל חששות מרגולציה בארה"ב ובסין.

ביטקוין עולה ב-4.7% ונסחר ב-49,868 דולר לביטקוין. מוקדם יותר היום הגיע שער המטבע ל-50,400 דולר.

מאז תחילת החודש עלה ערך המטבע ב-14%, ובסך הכל הוסיף השנה לערכו 72%.

בתחילת ספטמבר נסק המטבע ל-50 אלף דולר אחרי שהוכרז כמטבע הרשמי של אל סלוודור. לאורך רוב הרבעון השלישי של השנה היה שער המטבע קרוב ל-30 אלף דולר, אך סיים אותו בעליות.

האטה בפעילות הכלכלית בגוש היורו בספטמבר

הפעילות הכלכלית בגוש היורו המשיכה לצמוח בספטמבר, אך האטה בשל בעיות אספקה מתמשכות, ועל רקע לחצים אינפלציוניים שבלמו את הביקוש, כך לפי הקריאה הסופית של מדד מנהלי הרכש המשולב לגוש היורו של IHS מרקיט.

המדד, אשר משלב בתוכו את המדדים של מגזרי הייצור והשירותים, ירד לרמה של 56.2 נקודות בחודש שעבר, לעומת 59 נקודות באוגוסט. הקריאה הסופית היתה גבוהה מעט מהראשונית, שהראתה רמה של 56.1 נקודות. כל רמה של יותר מ-50 נקודות מעידה על עליה בפעילות.

טוקיו נפלה ב-2.2%; שנחאי סגורה לרגל חג

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים חדות, בעקבות הירידות שנרשמו אתמול בוול סטריט בהובלת מניות הטכנולוגיה. טוקיו נפלה ב-2.2%, לאחר שמוקדם יותר צנחה ב-3%; הונג קונג עולה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-1.9%; סידני נסוגה ב-0.4%. הבורסות בסין סגורות במשך כל השבוע לרגל חג.

המתיחות בין סין לארה"ב עלתה שוב על סדר היום, לאחר שנציגת הסחר של ארה"ב, קתרין טאי, אמרה שהיא מתכננת לקיים שיחות עם בכירים בבייג'ין לגבי הסכם סחר לקראת פתרון מלחמת הסחר בין שתי המדינות.

טאי, שנשאה נאום במכון למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון, אמרה כי היא אינה רוצה "להצית מתיחויות סחר עם סין", אך הדגישה כי ארה"ב חייבת להגן על האינטרסים הכלכליים שלה ולעשות כל שיידרש על מנת להגן על עצמה מפני ההשפעות של תחרות לא הוגנת.

הבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר היום את הריבית במדינה ללא שינוי, ברמה של 0.1% שבה היא נמצאת מאז סוף 2020. בנוסף, הזהיר הבנק מפני עליה חדה במחירי הבתים, ואותת כי הוא שוקל להדק את הפיקוח על משכנתאות בניסיון לצנן את שוק הדיור.

תקלה בפייסבוק: המניה צנחה ב-5%

מניית פייסבוק צנח ב-5% במהלך יום המסחר, לאחר שירדה קודם לכן ב-6% לשפל של 323 דולר – הירידה החדה ביותר מאז 30 באוקטובר 2020.

מניית טוויטר צנחה בכ-6%, אמזון ירדה ב-3%..

המניה צנחה בעקבות תקלה גלובלית בשירותי פייסבוק, כולל אינסטגרם ו-ווטסאפ שהחלה לפני כשעה.

דובר של פייסבוק צייץ בטוויטר כי "אנחנו מודעים לכך שאנשים מתקשים לקבל גישה לאפילקציות ולמוצרים שלנו,, אמר אנדי סטון. "אנחנו פועלים כדי להשיב את המצב לקדמותו מהר ככל האפשר ומתנצלים על האי נוחות".

"ביידן: "מטאור עומד להתנגש בכלכלה שלנו

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הזהיר כי ממשלת ארה"ב נמצאת בסכנה של הפרה של המגבלה החוקית של החוב שלה בתוך שבועיים. הוא האשים את מנהיג הרפובליקאים מיץ' מקונל במה שתיאר "מטאור" שעומד להתנגש בכלכלה.

כשנשאל האם יערוב לכך שארה"ב לא תעבור את תקרת החוב, ביידן ענה: "לא, איני יכול".

"זה תלוי במיץ' מקונל", הוא הוסיף. "אני לא חושב שזאת תהיה התוצאה הסופית משום שההשלכות הן כה קודרות. איני מאמין בכך, אבל האם אני יכול לערוב לכך? אם הייתי יכול, הייתי עושה זאת".

"מה שהרפובליקאים עושים כיום חסר אחריות ומסוכן", הוא אמר. "מטאור עושה דרכו בדרך להתנגש בכלכלה שלנו. הדמוקרטים מוכנים לעשות את כל מה שצריך כדי לעצור אותו. הרפובליקאים פשוט צריכים לתת לנו לעשות את העבודה שלנו", אמר הנשיא.

לדברי ביידן, יותר מרבע מהחוב של ארה"ב, כ-8 טריליון דולר, נצבר במהלך ארבע שנות ממשל טראמפ, מה שמחייב את הרפובליקאים לסייע בהעלאת התקרה. חדלות פירעון תוביל, הוא אמר ל"פצע עצמי שיגרום לכלכלה שלנו ליפול מהתהום".

"העלאת תקרת החוב היא תשלום של חובות ישנים שלנו. זה לא קשור להוצאות חדשות שנשקלות, זה לא קשור לתוכנית התשתיות שלי, אפס קשר. אפס".

אירופה ננעלה בירידות

בורסות אירופה, שנסגרו ביום שישי בשפל של חודשיים, ננעלו בירידות. זאת בין היתר בעקבות פרסום נתוני מקרו שהראו כי האינפלציה בגוש היורו זינקה לרמתה הגבוהה ביותר זה 13 שנים.

בורסת לונדון, שנפתחה בירידות, נסגרה ללא שינוי; פרנקפורט ירדה ב- 0.7%; פריז ירדה ב-0.5% . מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.3%.

המדד נפל בספטמבר ב-3.4% - החודש הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2020 - וקטע בכך רצף של שבעה חודשים של עליות.

היום יפגשו שרי האוצר של גוש היורו כדי לדון בענייני מאקרו כלכלה, כולל תוכנית ההתאוששות של האיחוד האירופי והמדיניות הפיסקלית.

היום פורסם כי בשבוע שעבר פשטה המשטרה על משרדי קרדיט סוויס בציריך, והחרימה מסמכים הקשורים לחברת הפינטק גרינסיל קפיטל.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.161 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.3% ברמה של 1.358 דולר לליש"ט.

הזמנות מוצרים ממפעלים בארה"ב עלו ב-1.2% באוגוסט

הזמנות מוצרים ממפעלים בארה"ב עלו ב-1.2% באוגוסט, על פי משרד המסחר האמריקאי, לעומת תחזית של 1.1%. הזמנות ממפעלים ביולי עלו ב-0.7%.

הזמנות מוצרים בני קיימא עלו ב-1.8% באוגוסט. הזמנות למוצרים שאינם בני קיימא עלו ב-0.6%.

הזמנות לא כולל תחבורה עלו ב-0.5% באוגוסט לאחר עלייה של 0.9% ביולי.

אופ"ק פלוס הסכים לא לשנות את ההסכם הקיים; יעלה תפוקה ב-400 אלף חביות ביום

פאנל של שרי אופק פלוס המליץ שארגון יצרניות הנפט, רוסיה וסעודיה, לא ישנו את ההסכם הקיים להעלאת תפוקת הנפט ב-400 אלף חביות ביום בנובמבר, כך אמרו מקורות היום.

הארגון נמצא תחת לחץ מצד צרכניות גדולות, כמו ארה"ב והודו, להוסיף אספקה של נפט לשוק כדי לצנן את המחירים שעלו עד כה השנה ב-50%.

הנפט הגולמי מסוג ברנט הגיע בחודש שעבר ל-80 דולר לחבית, מה שהויף להתחזקות האינפלציה ברחבי העולם.

פאנל שרי אופק פלוס, הידוע בכינוי JMMC, שמפקח על השוק, התאסף באופן מקוון היום.

הקבוצה הסכימה ביולי להעלות את התפוקה ב-400 אלף חביות ביום בחודש עד לפחות אפריל 2022.

מקורות בארגון אמרו לרויטרס כי הפאנל סיים את הכינוס בהמלצה להותיר את ההסכם הקיים ללא שינוי. "יש קריאות להעלאת תפוקה מצד אופק פלוס", אמר אחד המקורות לרויטרס לפני הכינוס. אנחנו מפחדים מגל רביעי של קורונה, ואיש אינו רוצה לעשות שינויים גדולים מדי", הוא הוסיף.

מנכ"ל מארוול: המחסור בשבבים עלול להימשך לכל אורך 2022

המחסור בשבבים שמשבש את שרשראות האספקה של מוצרים רבים, החל במכוניות ומחשבים וכלה במברשות שיניים חשמליות, יימשך לפחות עד 2022 וייתכן שאף מעבר לכך, כך אמר מנכ"ל חברת השבבים מארוול טכנולוגיה במהלך פאנל של CNBC.

"כרגע, כל מוצרי הקצה שזקוקים לשבבים נמצאים עתה בביקוש מוגבר. אני עובד בתעשייה הזו 27 שנה, מעולם לא ראיתי דבר כזה", אמר מאט מרפי. "אם זה יישאר ככה, זו הולכת להיות תקופה מאוד כואבת, לכל אורך 2022". אף שכמה יצרניות שבבים הכריזו על תוכניות להרחיב את התפוקה, מרפי אמר כי "כל זה לא יורגש עד 2023 ו-2024".

זוהי גישה פסימית יותר מאשר זו של כמה מעמיתיו של מרפי בענף השבבים, שלאחרונה אמרו כי הם צופים שהמחסור ישכך בשנה הבאה אחרי שכמה מפעלים חדשים ייפתחו. אחת החברות שמתכננת להכפיל את הייצור היא אינטל, שהכריזה במארס כי תשקיע 20 מיליארד דולר בשני מפעלי שבבים חדשים באריזונה.

אסיה נסגרה בעיקר בירידות; המסחר במניות אוורגרנד הושעה

רוב בורסות אסיה נסגרו בירידות, בין היתר בעקבות השעיית המסחר במניות אוורגרנד וחששות מקריסת ענף הנדל"ן במעצמה הקומוניסטית.

טוקיו ירדה ב-1.1%, הונג קונג יורדת ב-2.2%, סינגפור עולה ב-1%. היום לא מתקיים מסחר בשנחאי ובדרום קוריאה.

המסחר במניות אוורגרנד ובמניות חברת ניהול הנכסים שלה הושעה היום, אחרי שפיספסה תשלום לנושיה הזרים בשבוע שעבר. גם המניות של חברת הנדל"ן הופסון הושעו. לפי פרסומים בתקשורת המקומית, אוורגרנד תמכור להופסון נתח ממניות חברת ניהול הנכסים שלה ביותר מ-5 מיליארד דולר.

מניות יצרניות חיסונים וטיפולים אחרים בנגיף הקורונה נופלות אחרי הכרזתה של חברת מרק (Merck) כי תרופה שפיתחה מקטינה משמעותית את הסיכוי לתמותה ותחלואה קשה מקורונה. ביום שישי צנחו מניות מודרנה וביונטק בוול סטריט. היום סופגות גם מניות חברת התרופות שנחאי פוסון - שלה יש הסכם הפצה של חיסוני ביונטק ופייזר בסין - ירידה של 21% בהונג קונג.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.5% ל-75.51 דולר לחבית. היום תתקיים ישיבה של אופ"ק פלוס ובני בריתה כדי לדון בתפוקת הנפט על רקע העליות החדות במחירי האנרגיה. הקרטל שוקל להגדיל את התפוקה בנובמבר.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט