בתוך חודש: זינוק של פי 4 במספר הילדים החולים בקורונה בארה"ב

"מספר הילדים שמגיעים למצב קריטי באשפוז עתה הוא בלתי ייאמן" ■ לפי הערכות, 11%-15% מהילדים שהחלימו מהמחלה סובלים מלונג קוביד – פגיעה פיזית ונוירולוגית שעלולה להימשך חודשים ולשבש את חייהם ■ רבים עלולים לסבול מתסמונת קשה אחרת

סיירה טרודו. הוריה החישו אותה לבית חולים בבוסטון בגלל הסימפטומים המתמשכים
סיירה טרודו. הוריה החישו אותה לבית חולים בבוסטון בגלל הסימפטומים המתמשכיםצילום: Maddie Malhotra for The New York Times

ויל גרוגן בן ה-15 הביט בשיעורי הבית שלו בביולוגיה, ולא זכר מה הוא אמור לעשות. הוא למד אתמול את החומר, והיום כבר לא היה לו מושג במה מדובר. "אני לא יודע על מה אתה מדבר", הוא אמר למורה שלו. הוא התעקש שלא ראה את החומר מעולם, והחל להיכנס ללחץ, עד שהמורה שלח אותו לאחות בית הספר. היה זה רק אחד ממקרים רבים של בלבול שחווה ויל אחרי שנדבק בקורונה באוקטובר. הוא גם סבל מכאבי רגליים קשים.

יותר ויותר ילדים מגיעים לבתי חולים עם אבחוני קורונה ומחלות אחרות בדרכי הנשימה בארה"ב. בתי חולים מדווחים על ילדים מגיל 3 שבועות ועד 17 שנים שאושפזו, במחלקות שמתמלאות והולכות. רופאים מציינים כי מחלות בדרכי הנשימה בעונת הקיץ נדירות הרבה יותר ממה שנראה עתה בפועל. מאחר שילדים מתחת לגיל 12 לא מתחסנים, הם חשופים יותר להדבקה בקורונה.

94 אלף ילדים אובחנו כחולים בקורונה בשבוע של 5 באוגוסט, לעומת 19,500 בתחילת יולי. שיעור הילדים בקרב החולים גדל ככל שמבוגרים מתחסנים: 21% החודש לעומת 15% בינואר. רופאי ילדים בארה"ב חוששים מזינוק בתסמונת MIS-C – דלקת רב מערכתית – שנראתה במקרים נדירים עד כה בקרב ילדים שחלו בקורונה. התסמונת פוגעת בלב ובמערכת העצבים והנשימה. עם הכפלה של פי ארבעה במספר הילדים החולים בארה"ב בקורונה לעומת חודש לפני כן, יש חשש לריבוי מקרי MIS-C. "מספר הילדים שמגיעים למצב קריטי באשפוז עתה הוא בלתי ייאמן", אמרה ד"ר אליסון פקארד, מומחית למחלות מדבקות בבי"ס לרפואת ילדים באוניברסיטת דרום קרולינה.

בליטל רוק, ארקנסו; סנט לואיס, מיזורי; ויוסטון, טקסס, יש בתי חולים שמחלקות הילדים בהם התמלאו. בין מארס ליולי מתו לפחות 81 ילדים מהמחלה, לפי ה-CDC, והחשש הוא שעם התפשטות וריאנט דלתא, המצב יחמיר.

למרות שהמחלה פוגעת פחות בילדים, עם דרגת חומרה קלה יותר מזו שנראתה אצל מבוגרים, מצטברות עדויות לכך שגם ילדים סובלים ממה שנקרא לונג קוביד (Long-Covid) – תסמינים ארוכי טווח ופגיעות שנמשכות הרבה לאחר ששוחררו מאשפוז והחלימו, לכאורה. פגיעות נוירולוגיות, פיזיות ופסיכיאטריות מדווחות, ולפי הערכות, 11%-15% מבני הנוער שנדבקו בקורונה סובלים מהם, לפי עדותו של ד"ר פרנסיס קולינס מהמכון הלאומי לבריאות בפני הקונגרס.

ויל גרוגן, 15. סובל מבעיות זכרון ומתקשה ללמוד, חודשים לאחר שלקה בקורונהצילום: Nitashia Johnson for The New York Times

לפי רופאים, אפילו ילדים או בני נוער עם הדבקה לא סימפטומטית או קלה חשופים ללונג קוביד. לפגיעה יש השלכות על חייהם – בלימודים, בבילוי ובשאר פעילויות.

"ההשפעה הפוטנציאלית אדירה", אמר ד"ר אבינדרה נאת, מנהל תחום מחלות מדבקות של מערכת העצבים במכון הלאומי להפרעות נוירולוגיות ושבץ. "הם נמצאים בשנים המעצבות שלהם. אם יתחילו לפגר אחרי בני גילם, זה יפגע גם בביטחון העצמי שלהם. זה עלול להביא לסחרור".

"רק אחרי כמה שבועות הם התחילו להרגיש תסמינים"

ויל היה תלמיד מצטיין, שחקן טניס וחבר בתנועת הצופים. הוא למד צרפתית וערבית. אבל מחלת הקורונה גרמה לו להרגיש עייף כל כך שלא יכול היה לצאת מהמיטה במשך 35 ימים. כשחזר לבית הספר, הרגיש שיש לו ערפל במוח. "המספרים מרחפים מעל הדף" במתמטיקה, הוא אמר. הוא שכח להכין שיעורי בית כל הזמן, והגיש עבודה שבה כתב ג'יבריש בלי שהרגיש בכלל.

כמעט 4.2 מיליון קטינים בארה"ב אובחנו כחולים בקורונה, לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. שיעור קטן מהם אושפז, וממנו חלק פיתח תסמונת דלקת רב-מערכתית של ילדים (MIS-C) שהופיעה לאחר כמה שבועות. התופעות של לונג קוביד כוללות עייפות, כאבי ראש, ערפול מחשבתי, קשיים בזכרון וריכוז, הפרעות שינה, שינוי בטעם וריח. "רוב החולים בזה הם ילדים שלא אושפזו, החלימו בבית, ונראה היה שכל התסמינים חלפו. רק אחרי כמה שבועות הם התחילו להרגיש את התסמינים", הסבירה ד"ר מולי וילסון-מרפי מבית החולים לילדים של בוסטון.

טיפול מוקדם מסייע בהלחמה, אמרה ד"ר אמנדה מורו, מנהל מרפאת פוסט-קוביד לילדיל במכון קנדי קריגר בבולטימור. הילדים זקוקים לטיפולים מקצועיים ותרופתיים.

מחקר של הלמ"ס בבריטניה גילה כי 9.8% מהילדים בגילי 11-2 ו-13% מבני 16-12 שנדבקו בווירוס הקורונה, הפגינו תסמינים מתמשכים לאחר חמישה שבועות. לאחר 12 שבועות, ל-7.4% ו-8.2% בהתאמה היו עדיין תסמינים.

מסאיה רודריגז. כדורסלן ותלמיד מצטיין, סובל מכאבים ובעיות נפשיותצילום: Michael A. McCoy for The New York Times

במחקר אחר בבריטניה, 4.4% מתוך 1,734 ילדים לקו בתסמינים ארבעה שבועות לאחר המחלה, פי ארבעה מכמות הלוקים בתסמינים ממושכים של שפעת. רוב החולים הצעירים היו בריאים לחלוטין לפני כן.

סיירה טרודו בת ה-12 חלתה בקורונה בדצמבר. שישה חודשים לאחר מכן המשיכה להראות תסמינים, שהיו מדאיגים כל כך עד שהוריה הסיעו אותה 80 ק"מ לבית החולים לילדים בבוסטון. בראיון תיארו סיירה והוריה את העייפות, כאבי הראש, השכחה ותסמינים אחרים.

מסאיה רודריגז בן ה-17 היה נער בריא, תלמיד מצטיין ושחקן כדורסל. לאחר שחלה ניסה לחזור לשחק, אבל סבל מכאבי גב ולקח הפסקה נוספת. "מסאיה הוא אחד הילדים שהכי הושפעו מהמחלה", אמרה ד"ר אלכסנדרה יונטס, מנהלת המרפאה ללונג קוביד בבית החולים הלאומי לילדים בוושינגטון הבירה. מסאיה סובל מבעיות נפש לאחר המחלה, ומקבל תרופות לדכאון וחרדה, ומטופל על ידי פסיכולוג. הרופאים משערים שהמחלה פגעה במערכת החיסונית שלו באופן שגרם להצתת הבעיה.

לאחר שמונה חודשים התסמינים של מסאיה שככו בחלקם, אולם הוא עדיין סובל מקוצר נשימה ומתקשה בלימודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"