הצמיחה החדה זה שנה בשוק התעסוקה בארה"ב; האבטלה – הנמוכה מפרוץ המשבר

943 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב ביולי – חודש שביעי ברציפות של צמיחה ■ השכר השעתי הממוצע קפץ ב-4% תוך שנה על רקע מחסור בעובדים

נמרוד הלפרן
תור ללשכת אבטלה בזמן משבר הקורונה ביוטה, ארה״ב
תור ללשכת אבטלה ביוטה, ארה״ב. השכר השעתי הממוצע טיפס בפברואר בפחות מ-0.1% לעומת החודש הקודםצילום: Rick Bowmer/אי־פי
נמרוד הלפרן

שוק התעסוקה בארה"ב סגר ביולי חודש שביעי ברציפות של צמיחה, ומספר המשרות קפץ בשיעור החודשי החד ביותר זה כמעט שנה, על רקע המשך התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. שיעור האבטלה ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה.

943 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בחודש שעבר – העלייה החודשית החדה ביותר מאז אוגוסט 2020 – לאחר גידול של 938 אלף משרות ביוני, כך מסר היום (ו') משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 858 אלף משרות ביולי, לאחר תוספת של 850 אלף משרות שעליה דווח ביוני. מספר המשרות בשוק העבודה האמריקאי עדיין נמוך ב-5.7 מיליון מרמתו בפברואר 2020, לפני פרוץ המגפה.

הצמיחה המשמעותית ביותר במשרות נרשמה במגזר האירוח והפנאי – הכולל את ענפי המלונאות וההסעדה, שהיו מהנפגעים הקשים ביותר במשבר הקורונה – שבו נוספו ביולי 380 אלף משרות. שני שלישים מהמשרות החדשות, 253 אלף, היו בשירותי המזון והמשקאות. עם זאת, מספר המשרות במגזר האירוח כולו עדיין נמוך ב-1.7 מיליון, או 10.3%, מרמתו בפברואר 2020, לפני פרוץ משבר הקורונה.

שיעור האבטלה בארה"ב צנח בחודש שעבר ל-5.4%, רמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה, לעומת 5.9% ביוני, נמסר ממשרד העבודה. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של האבטלה לרמה של 5.7%.

מלון בניו יורק. הצמיחה המשמעותית ביותר במשרות נרשמה במלונאותצילום: Mark Lennihan/אי־פי

המעסיקים נאלצו לשלם יותר

שיעור האבטלה הנוכחי עדיין גבוה משמעותית מרמתו בפברואר 2020, לפני פרוץ המשבר, שהיתה 3.5%. עם זאת, שיעור האבטלה נמוך כעת ב-9.3% משיאו במהלך משבר הקורונה, 14.7% – רמת האבטלה הגבוהה ביותר בארה"ב מאז שנות ה-40.

מלבד שיעור האבטלה הרשמי בארה"ב (U-3), נרשמה ירידה חדה באבטלה גם לפי שיטת חישוב רחבה יותר (U-6) שמפרסם משרד העבודה, הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה, וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה. לפי חישוב U-6, שיעור האבטלה צנח ביולי לרמה של 9.2%, מסר היום משרד העבודה, לעומת רמה של 9.8% בחודש הקודם.

התאוששות הכלכלה האמריקאית והצריכה הפרטית גררה בחודשים האחרונים מחסור בעובדים במגזרי הייצור והשירותים כאחד, ואילצה מעסיקים רבים בארה"ב להעלות את השכר שהם משלמים. השכר השעתי הממוצע טיפס ביולי ב-0.4% לעומת החודש הקודם, לפי הנתונים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.3%. לעומת יולי 2020 עלה השכר השעתי ב-4%.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר כמעט ללא שינוי ביולי, ברמה של 61.7%, ועדיין נמוך מרמה של 63.3% שבה היה בפברואר 2020, לפני פרוץ משבר הקורונה. בתחילת המשבר נפל שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ל-60.2%, שפל של 47 שנה, אולם מאז יוני 2020 נותר בטווח צר של 61.4%-61.7%.

ירידה במספר המובטלים החדשים בשבוע שעבר

מוקדם יותר השבוע פורסמו נתוני סקר ADP שהראו כי 330 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב ביולי – נמוך משמעותית מתחזיות הכלכלנים שצפו גידול של 653 אלף משרות בחודש שעבר. מלבד זאת, נתוני ADP של יוני תוקנו כלפי מטה לגידול של 680 אלף משרות, לעומת תוספת של 692 אלף משרות שעליה דווח במקור.

יריד תעסוקה בארה"בצילום: Bloomberg

נתוני תביעות האבטלה השבועיים שפורסמו אתמול בארה"ב, הצביעו על ירידה במספר המובטלים החדשים בשבוע שעבר, ועל כך שמספר תביעות האבטלה המתמשכות צנח לרמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה, למרות התפשטות וריאנט דלתא של הנגיף.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-385 אלף, לעומת 399 אלף בשבוע שלפניו, כך מסר אתמול משרד העבודה האמריקאי. מספר תביעות האבטלה הראשונות נמצא במגמת ירידה מתחילת 2021, ואולם עדיין גבוה כמעט כפליים מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה – אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של 200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, צנח ל-2.93 מיליון בשבוע שהסתיים ב-24 ביולי – רמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע מארס 2020 – לעומת 3.29 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה ביותר ממיליון מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה, שהיה 1.7 מיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"