"נהדרת, מופלאה וצודקת": מהו סוד ההצלחה של המפלגה הקומוניסטית בסין?

נראה שלמפלגה, שחוגגת יום הולדת 100, יש סיבה טובה להתרברב: לאחר ששרדה זמן רב יותר מכפי שמבקריה צפו, אפילו נשיא ארה"ב מטיל ספק ביכולתן של מדינות דמוקרטיות להתחרות בה ■ כיצד היא עשתה זאת? באמצעות גמישות אידיאולוגית, צמיחה כלכלית — ואכזריות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
CHINA-POLITICS/ANNIVERSARY
חגיגות המאה למפלגה בשבוע שעבר. האיום, דווקא בשורות המפלגה עצמהצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ב–1 ביולי, המפלגה הקומוניסטית של סין חגגה יום הולדת 100. למפלגה, שתמיד כינתה את עצמה "נהדרת, מופלאה וצודקת", יש סיבה טובה להתרברב בפרוש המאה השנייה לקיומה. לא רק שהיא שרדה זמן רב בהרבה מהתחזית של מבקריה הרבים, אלא שהצליחה לעשות זאת כשידה על העליונה.

כשבריה"מ קרסה ב–1991, פרשנים רבים חשבו שהמעצמה הקומוניסטית השנייה בעוצמתה תהיה הבאה בתור להתרסק. כדי להבין עד כמה הם טעו, די בכך שהנשיא ג'ו ביידן, בפסגה ב–13 ביוני, חש צורך להכריז שארה"ב מסוכסכת עם סין, והוסיף כי מרבית העולם מטיל ספק ביכולת של המדינות הדמוקרטיות להתחרות בה.

הדיכוי של המחאה ב-1989. הישגים במחיר אכזריצילום: Jeff Widener/אי־פי

מפלגה אחת שלטה בסין במשך 72 שנה, ללא מנדט מהבוחרים. זה אינו שיא עולמי. ולדימיר לנין ויורשיו החזיקו בשלטון במוסקבה זמן רב יותר, וכך גם מפלגת הפועלים בצפון קוריאה. אך אין תקדים לדיקטטורה שהצליחה להפוך את עצמה מאזור אסון מוכה רעב, כפי שהיתה סין תחת מאו דזה דונג, לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, שהטכנולוגיה והתשתיות החדשניות שלה שמות ללעג את הכבישים והמסילות הרעועים בארה"ב. המשטר הקומוניסטי בסין הוא המשטר האוטוריטרי המצליח ביותר בעולם.

יש שלוש סיבות עיקריות להצלחתה של המפלגה הקומוניסטית הסינית לשמר את אחיזתה בשלטון. ראשית, היא חסרת רחמים. היא אמנם היססה לרגע לפני שריסקה את המחאות בכיכר טיאננמן ב–1989, אך בסופו של דבר היא דיכאה אותן באש חיה.

המנהיגים של סין כיום אינם מגלים סימנים לספק או לחרטה כלשהם לגבי הטבח. נהפוך הוא, הנשיא שי ג'ינפינג קובל על כך שבריה"מ קרסה משום שברגע הקריטי, מנהיגיה "לא היו מספיק גברים כדי להתנגד", כלשונו. במילים אחרות, שי עוקץ את מנהיגי בריה"מ לשעבר על כך שלא היה להם את האומץ לטבוח במפגינים לא חמושים.

סיבה שנייה לאריכות החיים של המפלגה היא הגמישות האידיאולוגית שלה. שנתיים לאחר מותו של מאו ב–1976, דנג שיאופינג, המנהיג החדש, החל לבטל את הקומונות של העם שהקים קודמו, ואיפשר לכוחות השוק לעבוד במדינה. המאואיסטים התנגדו, אך התפוקה זינקה. לאחר אירועי כיכר טיאננמן וקריסת בריה"מ, דנג נלחם במאואיסטים האדוקים ואימץ את הקפיטליזם. זה הוביל לסגירת חברות רבות שבבעלות המדינה ולהפרטת הדיור. ואכן, חרף פיטורים של מיליוני עובדים, סין שיגשגה.

שובו של המאואיזם

המפלגה השתנתה פעם נוספת תחת הנהגתו של שי, כדי לשוב ולהתמקד בחשיבות האידיאולוגיה. בעוד קודמיו איפשרו התנגדות מתונה, הוא כרת אותה מהשורש. הביורוקרטיה, הצבא והמשטרה עברו טיהורים, מתנגדים ונציגים מושחתים הוקעו, והעסקים הגדולים עברו לשורה הראשונה. שי בנה מחדש את המפלגה מהשורש, יצר רשת של מרגלים והחדיר אנשי מפלגה לחברות פרטיות כדי שיפקחו עליהן. מאו שוב מקבל תשבחות, והחברה הסינית לא נשלטה כך מאז ימיו.

דגלי סין מונפים בהונג קונג, השבוע. בייג'ין פועלת להפוך את הונג קונג לעוד אחת מערי הענק שלהצילום: Vincent Yu/אי־פי

הסיבה השלישית להצלחת המפלגה היא שסין לא נהפכה במלוא מובן המילה לקלפטוקרטיה — ממשל שבו ההון זורם אך ורק לבעלי הקשרים. השחיתות אכן התפשטה, והמשפחות החזקות הן גם העשירות ביותר, אך גם אזרחים רבים חשו שחייהם השתפרו, והמפלגה היתה נבונה דיה כדי להכיר בדרישות שלהם. היא ביטלה את מיסי המקרקעין באזורים הכפריים ויצרה מערכת רווחה שסיפקה לכולם פנסיות ושירותי בריאות מסובסדים. ההטבות לא היו גדולות, אך העם העריך אותן.

במשך השנים מצאו הפרשנים המערביים נימוקים רבים לקריסתו העתידית של הקומוניזם הסיני. מעל לכל, סברו הפרשנים, השליטה שנדרשת במדינה בת מפלגה אחת מנוגדת לחופש הנדרש בכלכלה מודרנית, ולפיכך לא ירחק היום שבו הצמיחה הכלכלית של סין תיבלם — תהליך שיוביל מצדו להתפכחות ולמחאות ציבוריות. גם אם זה לא יקרה, יש לצפות שמעמד הביניים העצום שנוצר בעקבות הצמיחה ידרוש חירויות גדולות יותר, במיוחד משום שכה רבים מילדיהם נחשפו לדמוקרטיה כשנסעו לרכוש השכלה במערב.

חייל סיני על רקע תמונתו של שליט סין לשעבר, מאו דזה-דונגצילום: Andy Wong/אי־פי

התחזיות האלה התנפצו אל קירות הפופולריות הנמשכת של המפלגה הקומוניסטית. סינים רבים טוענים כי השיפור בחייהם הוא הסיבה לכך. אכן, כוח העבודה בסין מזדקן, מצטמצם ויוצא לפנסיה מוקדמת, אך אלה הם קשיים שמולם כל ממשלה, אוטוריטרית או לא, מתמודדת. נראה כי הצמיחה הכלכלית החזקה תימשך עוד זמן מה.

נוסף על כך, סינים רבים מעריצים את היד הקשה של המפלגה. הם מתענגים על הרעיון של השבת הגאווה הסינית והעצמת חשיבותה בעולם, ולחיזוק עמדתם הם מזכירים את המהירות שבה הביסה סין את הקורונה והחייתה את הכלכלה שלה, בזמן שמדינות מערביות נפלו. הלכי הרוח הללו הולכים יד ביד עם הלאומניות שהמפלגה מעודדת. התקשורת הממלכתית מחברת את המפלגה עם האומה ועם התרבות, ובו בזמן מגחיכה את ארה"ב ומציירת אותה כמקום כאוטי ועתיר מקרי ירי המוני ומחאות על רגע גזעי.

נשיא סין, שי ג'ינפינגצילום: Li Xueren/אי־פי

כשבכל זאת צצים ועולים סימני התנגדות, שי משתמש בטכנולוגיה במטרה להדבירם לפני שיצברו תאוצה. ברחובות סין הוצבו המוני מצלמות שבהן מותקנות תוכנות לזיהוי פנים, והמדיה החברתית מפוקחת ומצונזרת. בפני נבחרי ציבור עומדות שתי ברירות — לפתור בעיות כבר ברגע שהן צצות, או לרדוף אחר האזרחים שהציפו אותן. כך, מי שחושב מחשבות לא נכונות יכול לאבד את משרתו ואת חירותו, והצלחת המפלגה מושגת במחיר נורא של דיכוי אכזרי.

לא לעולם חוסן

האיום המסוכן ביותר על שי אינו נובע מההמונים, אלא משורות המפלגה עצמה. למרות כל מאמציו, המפלגה מפולגת וסובלת מחוסר נאמנות ומתשישות אידיאולוגית, והמתחרים מואשמים בניסיון לתפוס את השלטון ונכלאים. הפוליטיקה הסינית עברה אמנם תמורות בעשורים האחרונים, אך הטיהורים הבלתי־נגמרים מרמזים ששי מזהה עדיין אויבים נסתרים.

נראה שהאתגר הבא של סין יהיה בהחלפת השלטון. כששי ביטל את המגבלות על כהונת הנשיא ב–2018, הוא אותת כי הוא רוצה להישאר בשלטון לנצח. איש אינו יודע מי יחליף את שי וכיצד, אך כשזה יקרה צפויה תקופה של אי־יציבות במדינה. ערעור כוחה של המפלגה לא יוביל בהכרח לשלטון נאור שבו חושקים אוהבי החופש, אך בשלב מסוים אפילו השושלת הזו תגיע לקצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"