וול סטריט שברה שיאים בדרך לשבוע הטוב מאז פברואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נ"י וול סטריט 2021
צילום: KENA BETANCUR / AFP
עדכונים

וול סטריט שברה שיאים בדרך לשבוע הטוב מאז פברואר

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים בדרכן לזינוק השבועי החד ביותר זה יותר מארבעה חודשים, לאחר שנתונים שפורסמו היום (ו') בארה"ב הצביעו על צמיחה אפסית בצריכה הפרטית בחודש שעבר, שהאפילה בהשפעתה על הזינוק החד ביותר מאז 1992 במדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימה את הזינוק השבועי החד ביותר מאז מארס.

מדד נאסד"ק, שנסגר ביום חמישי בשיא זו הפעם ה-17 השנה, נסוג היום ב-0.1%, אך השלים עלייה שבועית של 2.4%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.7% בדרכו לקפיצה שבועית של 3.4% - השבוע החזק ביותר מאז אמצע מארס. מדד S&P 500 טיפס ב-0.3% ונסגר בשיא זה היום השני ברציפות, בדרכו לעלייה שבועית של 2.7% - השבוע הטוב ביותר מאז פברואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.04% לרמה של 1.53%, בדרכה לזינוק שבועי של 0.09% - הקפיצה השבועית החדה ביותר מאז מארס. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסחר ביציביות.

מניות מגזר הבנקאות טיפסו בוול סטריט, לאחר שהבנק הפדרלי הודיע אמש כי כל הבנקים הגדולים בארה"ב עברו ללא קושי את מבחני העמידות השנתיים שנועדו לבדוק את יכולתם להתמודד עם מיתון כלכלי עמוק. תוצאות מבחני העמידות סוללות את הדרך להגדלת הדיווידנדים והקנייה החוזרת של מניות הבנקים. מניית בנק ולס פרגו עלתה ב-2.7%; בנק אוף אמריקה הוסיפה 2%.

מניית נייקי נסקה ב-15.4% לשיא במסחר בניו יורק, לאחר שדיווחה אמש לאחר הסגירה על רווח רבעוני גבוה יותר מכפליים מתחזיות האנליסטים ועל הכנסות שעלו ביותר ממיליארד דולר על הציפיות. החברה העריכה כי הכנסותיה בשנת הכספים הנוכחית שהחלה במאי יסתכמו ביותר מ-50 מיליארד דולר, בראשונה בתולדותיה.

הנפט בשיא של 32 חודשים; סגר שבוע חיובי חמישי ברציפות

מחיר הנפט נסגר בשיא של 32 חודשים בדרכו לרצף העליות השבועי הארוך ביותר השנה, לאחר שירידה במלאים הצטרפה לסימנים לכך שהביקוש בשווקים העולמיים מתאושש ממגפת הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 74.05 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הטקסס מתוק ב-3.9% בדרכו לשבוע חיובי חמישי ברציפות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז דצמבר.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 76.18 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 0.8%. בסיכום שבועי קפץ מחיר הברנט ב-3.6%.

הזהב סגר שבוע חיובי ראשון זה חודש

מחיר הזהב טיפס היום בדרכו לעלייה שבועית ראשונה מזה ארבעה שבועות, על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי לא יאלץ להקדים את תחילת העלאת הריבית בארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,777.8 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.5%, לאחר שירד בשלושה השבועות הקודמים.

בורסות אירופה במרחק נגיעה משיא; הבנקים קפצו ב-2% השבוע

בורסות אירופה נסגרו במרחק נגיעה משיא, בהובלת מניות הפיננסים וחומרי הגלם, בדרכן לעלייה שבועית של 1%.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז ירדה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 1%.

מדד מניות הבנקים האירופי טיפס ב-0.6% בדרכו לזינוק שבועי של כ-2%.

היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1941 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.39 דולר לליש"ט.

ארה"ב: מדד בטחון הצרכנים של יוני איכזב

השיפור בבטחון הצרכנים בארה"ב החודש היה מתון מהצפוי, אולם עדיין קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס ביוני לרמה של 85.5 נקודות, נמוך יותר מנתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש הצביעו על מדד של 86.4 נקודות. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של המדד החודש, לרמה של 86.5 נקודות, לעומת רמה של 82.9 נקודות במאי.

המדד, שקריאתו ביוני היא השנייה הכי גבוהה מאז פרוץ מגפת הקורונה, גבוה ב-9.5% מרמתו ביוני 2020.

ציפיות האינפלציה של הצרכנים התמתנו ומרביתם העריכו כי עליות המחירים הן זמניות בלבד, לפי הסקר. הצרכנים בארה"ב צופים כעת בממוצע אינפלציה של 4.2% בשנה הקרובה, לעומת ציפיות של 4.6% במאי, שהיו הגבוהות מזה עשור.

מדד האינפלציה המועדף על הבנק הפדרלי בזינוק החד מאז 1992

הצריכה הפרטית בארה"ב נותרה במאי כמעט ללא שינוי לעומת החודש הקודם, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.4%. ההכנסה האישית ירדה ב-2% במאי - פחות מתחזית הכלכלנים לנפילה של 2.7%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על נתוני ההוצאה האישית (PCE) טיפס במאי ב-0.4% לעומת החודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר, של 0.6%.

לעומת מאי 2020 קפץ המדד ב-3.9% - הזינוק החד ביותר מאז שנת 2008 - לאחר עלייה של 3.4% בשנה שהסתיימה באפריל. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 3.4%.

מדד הליבה של PCE, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, ואשר נחשב למדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - קפץ ב-3.4% לעומת מאי 2020 - הזינוק החד ביותר מאז 1992 - לאחר עלייה של 3.1% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל. לעומת החודש הקודם טיפס מדד הליבה במאי ב-0.5%.

אסיה בעליות

בורסת טוקיו נסגרה בעלייה של 0.7%, כשמגמה חיובית נרשמת ברוב הבורסות באסיה. בורסת סיאול נסגרה בעלייה של 0.5%.

סין הובילה את המגמה עם זינוק של 1.2% במדד CSI, שכולל מניות מבורסות שנחאי ושנזן. בהונג קונג נרשמה עלייה של 1.4%.

הנפט מוסיף 0.2% ל-73.43 דולר לחבית במסחר בחוזים על טקסס מתוק. במסחר במט"ח נסיגה זעומה של כ-0.1% בשער הדולר מול היורו והין.

ביטקוין עולה ב-4.5% ל-34,130 דולר, לאחר שערכו נפל השבוע מתחת ל-30 אלף דולר.

תוכנית התשתיות של ביידן הקפיצה את וול סטריט לשיא

מניית מיקרוסופט

בורסות וול סטריט שברו שיאים לאחר שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן ומחוקקים רפובליקאים הגיעו להסכם על תוכנית השקעה ממשלתית בתשתיות, ובעקבות נתונים מקרו־כלכליים שפורסמו היום בארה"ב, ואשר הצביעו על המשך ההתאוששות של הכלכלה הגדולה בעולם ממשבר הקורונה.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.7% ונסגר בשיא זו הפעם ה-17 השנה; מדד דאו ג'ונס עלה ב-1%; מדד S&P 500 הוסיף 0.6% ונסגר בשיא בפעם הראשונה מאז 14 ביוני.

מניית יצרנית הציוד הכבד קטרפילר קפצה ב-2.6% בוול סטריט, ומניותיהן של יצרניות הפלדה נוקור ו-US סטיל זינקו ב-2% וב-3.3% בהתאמה, לאחר שהנשיא ביידן הכריז כי הבית הלבן וקבוצת סנאטורים משתי המפלגות הסכימו על תוכנית תשתיות שתגדיל ב-579 מיליארד דולר את הוצאות הממשל על שיקום תשתיות, כולל השקעות בגשרים, כבישים ומנהרות.

מדד נאסד"ק

מניית מיקרוסופט טיפסה ב-0.5% לאחר חשיפת חלונות 11, הדור הבא של מערכת ההפעלה ווינדוס, ושווי השוק של ענקית הטכנולוגיה נסגר בפעם הראשונה מעל לרמה של 2 טריליון דולר. בכך נהפכה מיקרוסופט לחברה האמריקאית השנייה שחוצה רף זה, אחרי אפל הנסחרת בשווי שוק של 2.2 טריליון דולר.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה עלתה ב-3.5%, בהמשך לזינוק של 5.3% אתמול.

הנפט בשיא של 32 חודשים: הברנט נסגר מעל 75 דולר לחבית

מחיר הנפט הגולמי נסגר בשיא של 32 חודשים בלונדון על רקע סימנים להתגברות הביקוש האנרגיה בעולם לאחר משבר הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו במחיר של 75.56 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת ICE בלונדון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 73.3 דולר לחבית, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,776.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%.

אירופה נסגרה בעליות; הליש"ט נחלשת לאחר החלטת הריבית בבריטניה

בורסות אירופה נסגרו בעליות על רקע החלטת הריבית של הבנק המרכזי של בריטניה. הליש"ט נחלשת מול הדולר לאחר בנק אוף אינגלנד הותיר ללא שינוי את היקף תוכנית רכישות האג"ח, למרות תחזיתו לעלייה באינפלציה לזמן מוגבל.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.5% לאחר שבנק אוף אינגלנד הותיר ללא שינוי את מדיניותו המוניטרית. בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.9%; פריז קפצה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.9%.

הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.3916 דולר לליש"ט, ואילו היורו מתחזק בפחות מ-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.1933 דולר ליורו.

ועדת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי של בריטניה הצביעה פה אחד בעד השארת הריבית בממלכה ברמה של 0.1% - רמתה הנמוכה מעולם. רוב חברי הוועדה הצביעו בעד השארת תוכנית רכישות הנכסים ללא שינוי בהיקפה הנוכחי של 895 מיליארד ליש"ט (1.24 טריליון דולר).

מדד ביטחון העסקים בגרמניה עלה ביוני על הציפיות, והגיע ל-101.8, לעומת 99.2 במאי. זאת, על רקע מבצע החיסונים שהולך ומתרחב במדינה, ופתיחת הכלכלה המקומית לאחר הסגרים.

ריבית המשכנתאות בארה"ב מעל 3% - בראשונה מאז אפריל

הריבית על המשכנתאות בארה"ב טיפסה מעל לרמה של 3% בפעם הראשונה מאז שלהי אפריל.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, עלתה בשבוע החולף ל-3.02% לעומת רמה של 2.93% בשבוע הקודם, מסרה היום חברת המשכנתאות פרדי מאק.

השינויים בריבית המשכנתאות בארה"ב תואמים בדרך כלל את השינויים בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות הארוכות, בהן תשואת האג"ח ל-10 שנים.

הודעות הבנק הפדרלי ובכיריו בשבוע החולף הצביעו על כך שהבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב מוקדם מהמצופה, לנוכח התגברות האינפלציה והתאוששות הכלכלה ממשבר הקורונה.

הזמנות של מוצרים בני־קיימא בארה"ב בזינוק החד מינואר

הזמנות של מוצרים בני־קיימא בארה"ב רשמו בחודש שעבר את הזינוק החד מאז ינואר, וגדלו זו הפעם ה-12 ב-13 החודשים האחרונים, על רקע התאוששות הכלכלה האמריקאית ממשבר הקורונה.

הזמנות של מוצרים בני־קיימא גדלו ב-2.3% במאי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, לאחר ירידה של 0.8% באפריל.

תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 2.6% בחודש שעבר, לאחר ירידה של 1.3% שעליה דווח במקור באפריל.

הזמנות של מוצרים בני־קיימא, בניכוי מוצרי תחבורה, טיפסו ב-0.3% בלבד בחודש שעבר. ההזמנות לציוד תחבורה, שירדו בחודשיים הקודמים, זינקו ב-7.6% במאי.

ירידה מתונה מהצפוי במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב שב וירד בשבוע שעבר, אם כי בשיעור מתון מהצפוי, ונותר מעל לרמה של 400 אלף זה השבוע השני ברציפות. זאת, לאחר שגדל בפעם הראשונה זה שבעה שבועות בשבוע הקודם, אחרי שנפל לרמתו הנמוכה מאז פרוץ מגפת הקורונה לפני שבועיים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-411 אלף, לעומת 418 אלף בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר במספר התביעות, ל-380 אלף, לעומת 412 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. לפני שבועיים היה מספר התביעות הראשונות 375 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז 14 במארס 2020.

מספר תביעות האבטלה הראשונות אמנם נמצא במגמת ירידה מתחילת השנה, אך הוא עודנו גבוה יותר מכפליים מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של 200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-3.39 מיליון בשבוע שהסתיים ב-12 ביוני, הרמה הנמוכה ביותר מאז 21 במארס 2020, לעומת 3.53 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה ל-3.46 מיליון תביעות, לעומת 3.52 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עודנו גבוה כפליים מממוצע שבועי של 1.7 מיליון ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

נתונים סופיים: כלכלת ארה"ב צמחה בקצב שנתי של 6.4% ברבעון הראשון

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון ב-6.4% במונחים שנתיים, לפי נתונים סופיים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

הצמיחה תאמה את תחזית הכלכלנים, והיתה ללא שינוי לעומת הנתונים הראשוניים ונתוני הביניים שפורסמו באפריל ובמאי בהתאמה.

יום חלש באסיה; אנט של ג'ק מא מתחילה למכור NFT - וסופגת ביקורת

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעיקר בעליות קלות, לאחר שאתמול נסגרו בעליות, ועל רקע היום המעורב אתמול בוול סטריט. טוקיו ללא שינוי; הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי ללא שינוי; סינגפור עלתה ב-0.1%.

חברת הפינטק אנט של ג'ק מא מכרה אתמול (רביעי) לראשונה שני פריטים כ-NFT, אסימונים דיגיטליים המאומתים בטכנולוגיית בלוקצ'יין, שמעניקים לקונים הוכחה של אותנטיות היצירה והבעלות עליה. החברה, שנמצאת תחת פיקוח הדוק של בייג'ין לאחר התבטאויות ביקורתיות של מא בעבר, מיהרה להבהיר היום שלא מדובר במטבעות דיגיטליים, למרות הטכנולוגיה הדומה - לאחר שספגה ביקורת שמדובר במהלך לא חוקי בסין.

בשוק המטבעות, הין יורד ב-0.04% ונסחר ב-111.00 ין לדולר. הדולר האוסטרלי נסחר ללא שינוי ב-0.7575 דולר לדולר אוסטרלי.

נאסד"ק שבר שיאים; טוקספייס קפצה ב-8% ביומה הראשון בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בעיקרן, אולם מדד נאסד"ק המשיך לשבור שיאים, והדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא זו הפעם ה-16 השנה; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.2%; מדד S&P 500 ירד ב-0.1% - ירידה ראשונה מזה שלושה ימים - אך מרוחק רק ב-0.2% משיא סגירה של 4,255.15 נקודות שקבע ב-14 ביוני.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 1.48%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.1%.

מניית מיקרוסופט נסוגה ב-0.1%. זאת, לאחר שבתחילת יום המסחר טיפסה מעל למחיר של 265.55 דולרים שמשקף לענקית הטכנולוגיה שווי שוק של 2 טריליון דולר. בכך הפכה מיקרוסופט לחברה האמריקאית השנייה שחצתה רף זה, אחרי אפל שנסחרת בשווי שוק של 2.2 טריליון דולר.

מניית חברת טוקספייס (סימול TALK) של הישראלים רוני ואורן פרנק, המפעילה פלטפורמה למתן טיפולים נפשיים דרך הרשת, קפצה ב-7.9% ביום המסחר הראשון שלה בבורסת נאסד"ק, לאחר מיזוגה עם חברת ספאק (SPAC) לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר.

נפילה במלאי בארה"ב דחפה את הנפט לעליות; הברנט מעל 75 ד'

מחיר הנפט טיפס והברנט נסגר מעל 75 דולר לחבית, בעקבות נפילה שבועית חמישית ברציפות, וחדה מהצפוי, במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 73.08 דולר לחבית, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו בקרוב ל-2% לרמתם הגבוהה ביותר מזה שנתיים וחצי.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 75.19 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 0.5%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב צנח ב-7.6 מיליון חביות בשבוע שעבר, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי - ירידה שבועית חמישית ברציפות, ונפילה חדה יותר מתחזיות האנליסטים לירידה של 6.3 מיליון חביות.

הזהב נסגר בשיא של שבוע

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה מזה שבוע על רקע התייצבות הדולר, אשר סייעה להגברת תיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,783.4 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 16 ביוני, לאחר עלייה של 0.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מניות היוקרה הובילו הירידות באירופה; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע נתונים שפורסמו היום בגוש היורו ואשר הצביעו על צמיחת הפעילות העסקית החדה ביותר מזה 15 שנים, אך גם על התגברות הלחצים האינפלציוניים.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.2%; פריז נסוגה ב-0.9%; לונדון איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.7%.

מניות מוצרי היוקרה הובילו את הירידות היום באירופה, בעקבות הורדת המלצות לחברות המגזר מצד אנליסטים של בנק HSBC.

היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.1946 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3972 דולר לליש"ט.

נפילה מפתיעה במכירות בתים חדשים בארה"ב

המכירות של בתים חדשים בארה"ב צנחו במאי ב-5.9% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 769 אלף יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה בקצב המכירות לרמה של 859 אלף.

נתוני אפריל תוקנו כלפי מטה לקצב של 817 אלף בתים לעומת 863 אלף שעליו דווח במקור.

מחיר המכירה החציוני של בתים חדשים שנמכרו במאי היה 374,400 דולרים.

האטה בצמיחת הפעילות העסקית בארה"ב החודש

פעילות המגזר העסקי בארה"ב המשיכה לצמוח בקצב איתן בחודש יוני, אולם קצב הצמיחה הואט לעומת החודש הקודם.

מדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר הייצור בארה"ב טיפס ביוני לרמה של 62.6 נקודות לעומת רמה של 62.1 נקודות במאי, לפי נתוני ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד החודש לרמה של 61.5 נקודות.

מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים צנח לרמה של 64.8 נקודות ביוני לעומת שיא של 70.4 נקודות במאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 70 נקודות.

המדד המשולב ירד החודש לרמה של 63.9 נקודות, שפל של חודשיים, לעומת רמה של 68.7 נקודות במאי.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביעה על התרחבות הפעילות במגזר, ואילו מדד נמוך מרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב בשיא של 14 שנים

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב גדל ברבעון הראשון של השנה ב-11.8% לעומת הרבעון הרביעי של 2020, ל-195.7 מיליארד דולר - שיא של 14 שנים - בעיקר עקב גירעון שיא במאזן הסחר של ארה"ב עקב מגפת הקורונה. כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה להתרחבות הגירעון ל-206.2 מיליארד דולר ברבעון הראשון. נתוני הרבעון הרביעי תוקנו כלפי מטה לגירעון של 175.1 מיליארד דולר לעומת גירעון של 188.5 מיליארד דולר שעליו דווח במקור.

הגירעון ברבעון הראשון של השנה היה שווה ערך ל-3.6% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP), עלייה לעומת 3.3% ברבעון הקודם.

הפעילות העסקית בגוש היורו בשיא של 15 שנה

הפעילות העסקית בגוש היורו צמחה החודש בקצב המהיר ביותר מזה 15 שנה, כך לפי מדד מנהלי הרכש של IHS מרקיט.

המדד המשולב, אשר עוקב אחר הפעילות הן במגזר הייצור והן במגזר השירותים, עלה ביוני לרמה של 59.2 נקודות לעומת 57.1 בחודש מאי. הרמה החודש היתה הגבוהה ביותר מזה 180 חודשים, לפי IHS מרקיט. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מעידה על צמיחה בפעילות, בעוד שקריאה מתחת לרף זה מראה על ירידה בפעילות.

מדינות בגוש היורו נקטו בחודש האחרון צעדים שונים לפתיחה מחודשת של כלכלותיהן, בעקבות תוכניות החיסונים נגד קורונה, אשר החלו לשאת פרי. צרפת, למשל, הסירה עוצר לילי וביטלה את חובת עטיית המסכות בחוץ, ובאיטליה מותר למסעדות לארח סועדים בפנים.

בורסות אסיה נסגרו בעליות

בורסות אסיה רשמו הבוקר עליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט לאחר שנגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל הרגיע כי האינפלציה בארה"ב היא ככל הנראה זמנית. טוקיו נסגרה ללא שינוי; הונג קונג עולה ב-1.8%; שנחאי טיפסה 0.3%; סיאול עלתה ב-0.4%; סידני ירדה ב-0.6%.

הביטקוין, שנפל אתמול אל מתחת ל-30 אלף דולר לראשונה מאז ינואר בעקבות הפסקת פעילות הכריה בסין, מתאושש ועולה ב-4% לרמה של 34,019 דולר.

בשוק הסחורות, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולים ב-0.2% ל-73.22 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

נאסד"ק שבר שיאים; שווי מיקרוסופט פרץ מעל 2 טריליון דולר

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה חודש, המשיכו היום בתנופה החיובית ונסגרו במרחק נגיעה משיא, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, שב והכריז כי הבנק המרכזי לא יעלה את הריבית לפני שתתחולל התאוששות רחבה וכוללת בכלכלה ובשוק התעסוקה בארה"ב. מניות ההיי-טק הובילו את העליות ומדד נאסד"ק נסגר בשיא. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.8% ונסגר מעל לשיא הסגירה שקבע בשבוע שעבר; מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את יומו הטוב ביותר מאז החמישי במארס, הוסיף 0.3%; מדד S&P 500, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מזה חודש, טיפס ב-0.5% ונסגר במרחק של 0.3% משיא.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 1.48%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

עדותו של פאואל בבית הנבחרים האמריקאי היום, שעסקה ברכישות הנכסים שביצע הבנק הפדרלי ובהלוואות החירום שהעניק במהלך משבר הקורונה, היתה הופעתו הפומבית הראשונה של פאואל מאז שהודה בשבוע שעבר כי בכירי הבנק המרכזי החלו לדון בצמצום רכישות האג"ח החודשיות.

מניית מיקרוסופט טיפסה ב-1.1% ונסגרה במרחק נגיעה משווי שוק של 2 טריליון דולר. המניה נסגרה במחיר של 265.51 דולרים לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נסחרה במחיר של 265.79 דולרים - מעל למחיר של 265.55 דולרים שמשקף לענקית הטכנולוגיה שווי שוק של 2 טריליון דולר. בכך הפכה מיקרוסופט לחברה האמריקאית השנייה אחרי אפל שחצתה רף זה.

הנפט נסגר בירידות; הזהב נסוג פעם 3 ב-4 ימים

מחיר הנפט נסוג על רקע ציפיות כי ארגון אופ"ק ויצואניות נפט נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה המכונה אופ"ק פלוס - עשויה להחליט על הגדלה נוספת של התפוקה החל מאוגוסט. מחיר הזהב נסוג זו הפעם השלישית בארבעה ימים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 73.06 דולר לחבית, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה באוגוסט, שהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר היום, נסגרו במחיר של 72.85 דולר לחבית, ירידה של 0.4%.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,777.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%.

צפו בעדות יו"ר הבנק הפדרלי בקונגרס

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל שב והדגיש הערב כי הלחצים האינפלציוניים בארה"ב בהם זמניים בלבד, במסגרת עדותו בקונגרס על רכישות הנכסים שביצע הבנק הפדרלי ובהלוואות החירום שהעניק במהלך משבר הקורונה.

האינפלציה בארה"ב אמנם צברה תאוצה משמעותית בחודשים האחרונים, אולם היא צפויה לחזור ולרדת ליעד של 2% שקבע הבנק המרכזי לאחר ששרשראות האספקה ישובו ויתאזנו, אמר פאואל בנוסח של דברי הפתיחה שלו שפורסם לקראת עדותו בפני ועדה של בית הנבחרים האמריקאי.

עדותו של פאואל הערב היא הופעתו הפומבית הראשונה מאז שהודה בשבוע שעבר כי בכירי הבנק המרכזי החלו לדון בצמצום רכישות האג"ח החודשיות. תחזיות מעודכנות של בכירי הבנק הפדרלי (Dot-Plot) שפורסמו ביום רביעי הצביעו על כך שיתכנו שתי העלאות ריבית בארה"ב כבר בשנת 2023, וכי האינפלציה והצמיחה השנה יהיו גבוהות מכפי שצפו עד כה.

אירופה נסגרה בעליות לקראת עדות פאואל; לונדון טיפסה ב-0.4%

בורסות אירופה נסגרו בעליות בתום יום מסחר הפכפך, לקראת עדותו של יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב בקונגרס האמריקאי הערב. מניות חומרי הגלם הובילו את העליות.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.4%; פרנקפורט הוסיפה 0.2%; פריז עלתה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3%.

היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1913 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.392 דולר לליש"ט.

בבריטניה, סכום ההלוואות שנלקחו למימון התקציב הממשלתי ירד מ-43.8 מיליארד ליש"ט במאי 2020, ל-24.3 מיליארד ליש"ט במאי 2021.

מכירות הבתים בארה"ב ירדו חודש רביעי ברצף; המחירים בשיא

המכירות של בתים קיימים בארה"ב ירדו במאי זה החודש הרביעי ברציפות, לאחר שמחירי שיא והיצע נמוך הרתיעו קונים פוטנציאליים.

המכירות של בתים קיימים ירדו בחודש שעבר ב-0.9% לקצב שנתי של 5.8 מיליון יחידות, וחזרו בכך לרמתן לפני פרוץ מגפת הקורונה, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 5.72 מיליון יחידות במאי.

מחיר המכירה החציוני של בתים קיימים טיפס במאי לשיא של 350,300 דולרים, זינוק של 23.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

מספר הבתים הקיימים העומדים למכירה היה 1.23 מיליון במאי, נפילה של 20.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

נפילות בקריפטו: ביטקוין מתחת ל-30 אלף ד', דוג'קוין צלל 77% משיא

מטבעות הקריפטו ביטקוין ואתריום צונחים ביותר מ-9% ודוג'קוין משלים נפילה של יותר מ-75% מהשיא שקבע בחודש שעבר, על רקע החמרת המגבלות על מסחר ושימוש במטבעות דיגיטליים בסין.

ביטקוין נסחר במחיר של כ-29,500 דולר, רמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר, ונפילה של 9.2% ביממה החולפת, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ. אתריום נסחר במחיר של 1,785 דולר, נפילה של 9.1% ב-24 השעות האחרונות.

בייננס קוין ו-XRP צונחים ביותר מ-20%. דוג'קוין, מטבע דיגיטלי שנולד בתור בדיחת רשת, צולל ב-23.5% ונמצא בדרכו ליום תשיעי ברציפות של ירידות, ומחירו נמוך כעת ב-77% ממחיר שיא של 74 סנט שקבע בחודש שעבר.

הנפילות בשוק הקריפטו באות לאחר שהבנק המרכזי של סין הורה לבנקים ולחברות השירותים הפיננסיים הגדולים במדינה למלא תפקיד פעיל יותר בצמצום המסחר במטבעות דיגיטליים.

טוקיו עלתה ב-3% ושיקמה את הנפילות של אתמול

המסחר באסיה נסגר במגמות מעורבות לאחר שננעל אתמול ׁ(ב') בירידות חדות - ולאחר שוול סטריט נסגרה בעליות. טוקיו הוסיפה 3.1% לאחר שאתמול ירדה ב-3%, כשחברות התובלה הימית היפניות מובילות את העליות.

הונג קונג ירדה ב-0.3%; שנחאי עלתה ב-0.7%; סינגפור ירדה ב-0.1%.

העליות מגיעות לאחר שביום שישי נסגרה וול סטריט בירידות בעקבות דבריו של בכיר הבנק הפדרלי, ג'יימס בולארד, שהעריך שהבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב כבר בשנה הבאה, ועורר חשש בשווקים.

בשוק המטבעות, הין נחלש ב-0.13% ונסחר ב-110.4100 ין לדולר.

הביטקוין נסחר כמעט ללא שינוי לאחר הירידות החדות אתמול, ב-32,798 דולר לביטקוין.

מתאוששת מאמירות הבנק הפדרלי: עליות נרשמו בוול סטריט

המסחר בוול סטריט התנהל בעליות שערים. דאו ג'ונס עלה ב-1.8%; ל S&P 500 עלה ב-1.4%; ה נאסד"ק עלה ב- 0.8%.

ביום שישי נסגרו בורסות וול סטריט בירידות, והשלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז פברואר, לאחר שבכיר הבנק הפדרלי, ג'יימס בולארד, העריך שהבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב כבר בשנה הבאה. בולארד אמר את הדברים יומיים אחרי שהבנק הפדרלי עידכן כלפי מעלה את תחזיות האינפלציה, הצמיחה והריבית.

בשבוע הקרוב צפויים המשקיעים להמשיך ולעקוב אחר התבטאויות של בכירי הבנק הפדרלי, ובראשם הנגיד ג'רום פאואל, אשר יעיד מחר בשימוע בקונגרס.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים עלתה ל-1.486%, לאחר שנפלה לרמה הנמוכה ביותר מזה כמעט 4 חודשים. התשואה על האג"ח של ארה"ב ל-30 שנה ירדה לזמן קצר אל מתחת ל-2% לראשונה מאז פברואר.

הנפט ננעל ברמה הגבוהה ביותר מאז 2018

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי ננעלו בעלייה של 2.8% למחיר של 73.66 דולר לחבית בניו יורק - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2018.

ההתאוששות הכלכלית הנמשכת לאחר המגפה וביקוש חזק מובילים לעליות במחירים. בנוסף, תוצאות הבחירות באיראן מרמזות על כך שהסכם גרעין חדש עם המשינה, וכתוצאה מכך צמיחה בהיצע של הנפט האיראני, עדיין לא נראים באופק, על פי האנליסטים.

אירופה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אירופה התנהל בעליות שערים. לונדון עלתה ב-0.6% לאחר שמוקדם יותר נפלה לרמתה הנמוכה ביותר מזה חודש; פרנקפורט עלתה ב-1%; פריז עלתה ב-0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.7%.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.188 דולר ליורו; הליש"ט מתחזקת אף היא ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.383 דולר לליש"ט.

מניית רשת המרכולים מוריסונס זינקה ב-30% בלונדון, לאחר שדחתה הצעת רכש בשווי 5.52 מיליארד ליש"ט (7.62 מיליארד דולר) מחברת ההשקעה הפרטית האמריקאית קלייטון, דוביליה אנד רייס.

הביטקוין נופל ב-9% לאחר סגירת מכרות בסין

מחיר הביטקוין נופל, על רקע דיווחים כי סין מחריפה את המאבק שלה בכריית מטבעות דיגיטליים. הביטקוין יורד כעת ב-9.3% לרמה של 32,516 דולר, ויורד בכך מתחת לרף של 33 אלף דולר לראשונה מזה שבועיים. גם מטבעות קטנים יותר כמו אתריום וריפל נופלים, ב-13% ו-12%, בהתאמה.

אתמול נסגרו מכרות רבים של ביטקוין בסצ'ואן, לאחר שהרשויות במחוז, שנמצא בדרום-מערב סין, הורו על הפסקת הכריה, לפי דיווח בעיתון "גלובל טיימס", המזוהה עם המפלגה הקומוניסטית בסין. לפי הדיווח, יותר מ-90% מפעילות הכריה של מכרות ביטקוין בסין מושבתת כעת. הסגירה אתמול מגיעה לאחר השבתת מכרות במונגוליה וביונאן, ולאחר שממשלת סין קראה להפסיק את הכריה, בשל חששות מכך שהיא צורכת יותר מדי אנרגיה.

אסיה ננעלה בירידות חדות

ירידות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה, בהובלת טוקיו, שנפלה במהלך המסחר בקרוב ל-4%. הנסיגה נרשמה לאחר שבשבוע שעבר נפלו בורסות וול סטריט בעקבות הבנק הפדרלי, שהקדים את המועד המשוער של העלאת הריבית ל-2023.

טוקיו נסגרה בירידה של 3.3%; בהונג קונג ירד מדד האנג סנג ב-1%; סיאול נסוגה ב-0.8%; סינגפור ב-0.9%; שנחאי עלתה ב-0.1%. הדולר נופל ב-0.4% מול הין ל-109.83 ין - עוד סיבה לירידות החזקות בבורסת טוקיו, שבה נסחרות חברות יצוא שהתחזקות הין פוגעת ברווחיותן. מול המטבעות האירופיים הדולר יציב.

תשואת האג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נפלה מתחת ל-2% לראשונה מאז פברואר. המשקיעים מעריכים עתה כי הבנק הפדרלי לא יאפשר לאינפלציה להתחמם, לאחר שנגיד הבנק ג'רום פאואל דיבר על צמצום ההרחבה הכמותית, אם כי לא ציין מועד. כמו כן, הבנק העלה את הריבית על פקדונות של בנקים מסחריים בחשבון הריפו ההפוך (reverse repo) מ-0% ל-0.05%, במטרה למנוע מהריבית לרדת לרמה שלילית.

כתבות מומלצות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה

טקס הליכה על גחלים ביוון. המטרה המוצהרת היא להגיע למצב תודעתי מיוחד

למה בוסים רוצים שעובדים יילכו על גחלים לוהטות? זה מה שקרה בשווייץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוסי שוורץ במשרדו. "אני אדם אוהב רכוש, אוהב כסף, ולא מתבייש בזה"

"נהיה הרשת השנייה בגודלה, כשנגיע למיליארד שקל נעשה אקזיט"

השופט קבע כי הניסיון של נותן ההלוואה להציג את ההליך שהגיש כתביעה כספית חוזית להחזר הלוואה — לוקה בחסר ופשטני

פרודתו של איש עסקים דרשה את חלקה ברכוש — ואז הגיעה תביעה על חוב של מיליונים