דאו ג'ונס בשבוע הגרוע מאוקטובר; הדולר בזינוק השבועי החד זה 14 חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוחרת בבורסת ניו יורק
סוחרת בבורסת ניו יורקצילום: Richard Drew/אי־פי
עדכונים

דאו ג'ונס בשבוע הגרוע מאוקטובר; הדולר בזינוק השבועי החד זה 14 חודשים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום הרביעי ברציפות, בדרכן לנפילה השבועית החדה ביותר מאז פברואר, לאחר שבכיר הבנק הפדרלי, ג'יימס בולארד, העריך כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב כבר בשנה הבאה. זאת, יומיים אחרי שהבנק הפדרלי עידכן כלפי מעלה את תחזיות האינפלציה, הצמיחה והריבית. הדולר מתחזק לשיא של יותר מחודשיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מזה 14 חודשים. ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות צנחה מתחת ל-1.45%.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.9% בדרכו לירידה שבועית של 0.3% - שבוע שלילי ראשון מזה חמישה שבועות. מדד דאו ג'ונס נפל ב-1.6%, יום חמישי ברציפות של ירידות. בסיכום שבועי צנח מדד מניות הבלו-צ'יפ ב-3.5%, הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר, ושבוע שלילי שני ברציפות. מדד S&P 500 נסוג היום ב-1.3%, וירד בסיכום שבועי ב-1.9%, השבוע הגרוע ביותר מאז פברואר, וירידה שבועית ראשונה מזה ארבעה שבועות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות זה היום השני ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.07% לרמה של 1.44%. התשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה היום ב-0.045% לרמה של 0.256% בדרכה לזינוק שבועי של 0.105% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר 2019.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.4% לרמתו הגבוהה ביותר זה למעלה מחודשיים, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 1.9% - השבוע הטוב ביותר מאז אפריל 2020.

המסחר בוול סטריט היום היה תנודתי מהרגיל על רקע יום "הכישוף המרובע" (Quadruple Witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מניית אדובי טיפסה ב-2.6% במסחר בוול סטריט, לאחר שחברת התוכנה דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, וסיפקה תחזית חזקה מהצפוי לרבעון הנוכחי.

מניית סיטיגרופ איבדה 1.8% בדרכה ליום 12 ברציפות של ירידות, פרק זמן שבמהלכו צנחה מניית ענק הבנקאות ביותר מ-15%.

הנפט סגר שבוע רביעי ברציפות של עליות

מחיר הנפט טיפס בדרכו לעלייה שבועית רביעית ברציפות, על רקע ציפיות להתאוששות חדה בביקוש העולמי לאנרגיה ככל שתדעך מגפת הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 71.64 דולר לחבית, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. אתמול ירדו החוזים ב-1.5%, לאחר ששלשום נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018.

בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-1% - שבוע חיובי רביעי ברציפות.

הזהב סגר השבוע הגרוע זה 15 חודשים; צלל ב-6%

מחיר הזהב נסוג בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משנה, לאחר שהתחזקות הדולר על רקע ציפיות להקדמת העלאת הריבית בארה"ב, פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,769 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי צנח מחיר הזהב ב-5.9%, הנפילה החדה ביותר מאז מארס 2020.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 25.97 דולר לאונקייה, העלייה של 0.4%, אולם צללו ב-7.7% בסיכום שבועי.

החוזים על הנחושת למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 4.16 דולר לליברה, ירידה של 0.5%, והשלימו בכך נפילה שבועית של יותר מ-8%.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלילי ראשון מזה 5 שבועות

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודש, בהובלת מניות הבנקים והאנרגיה, בדרכן לירידה שבועית ראשונה מזה חמישה שבועות, על רקע תחזית הבנק הפדרלי שלשום לפיה יתכן שהעלאת הריבית בארה"ב תחל מוקדם מהצפוי.

בורסת לונדון נפלה ב-1.9%; פרנקפורט ירדה ב-1.8%; פריז נסוגה ב-1.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-1.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודש. זאת, לאחר שאתמול נסוג משיא וקטע 10 ימים רצופים של עליות - הרצף הארוך ביותר מאז 1999. בסיכום שבועי ירד מדד סטוקס 600 ב-1.2% - לאחר שטיפס בארבעת השבועות הקודמים.

היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.1873 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.8% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3816 דולר לליש"ט.

בבריטניה, מדד המכירות הקמעוניות נפל ב-1.2% בחודשים אפריל-מאי לפי נתונים רשמיים. זאת בין היתר על רקע עלייה באכילה בחוץ, לאחר פתיחת המסעדות והברים בממלכה - שהיו סגורים בגלל הקורונה - וירידה ברכישות ברשתות הסופר מרקט. בניכוי מוצרי מזון, המכירות הקמעוניות בבריטניה עלו, והמכירות המקוונות ירדו לאור פתיחת חנויות הרחוב.

בגרמניה, מדד המחירים ליצרן עלה ב-1.5% בחודש מאי ביחס לחודש הקודם, למרות תחזיות שצפו עלייה של 0.7% בלבד.

אסיה נסגרה בירידות; יפן רושמת עלייה מזערית במדד המחירים לצרכן

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעיקר בירידות, לאחר שאתמול לא נרשם מאפיין כלשהו ולאחר שוול סטריט נסגרה בירידות. טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג הוסיפה 0.7%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סינגפור הפחיתה 0.2% מערכה.

ביפן, הבנק המרכזי הכריז כי לא ישנה את המדיניות המוניטרית שנקט כתוצאה ממגפת הקורונה, והכריז על הארכת תוכניות הסיוע עד להתבהרות המצב. זאת בין היתר על רקע הדיווחים על עלייה מזערית במדד המחירים לצרכן במדינה, שעלה ב-0.1% במאי ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, בהובלת עלייה של 20% במחירי הדלק.

בשוק המטבעות, הין היפני מתחזק ב-0.03% ונסחר ב-110.1800 ין לדולר; הדולר ההונג קונגי נסחר ללא שינוי ב-7.7645 דולר הונג קונגי לדולר; הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ונסחר ב-0.7517 דולר לדולר אוסטרלי.

וול סטריט ברצף הירידות הארוך זה חודש; הדולר ואג"ח ארה"ב זינקו

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בעיקרן בדרכן לרצף הימים השלילי הארוך מזה חודש, בעקבות איתות של הבנק הפדרלי כי יקדים את מועד תחילת העלאת הריבית בארה"ב. מניות הטכנולוגיה, הרגישות במיוחד לשערי הריבית, זינקו, ואילו מניות הבלו-צ'יפ השלימו את רצף הירידות היומי הארוך מאז ינואר. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות קפצו.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.9%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות - הרצף היומי השלילי הארוך ביותר מאז ינואר; מדד S&P 500 נסוג בפחות מ-0.1% בדרכו ליום שלישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך מאז 19 במאי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.06% לרמה של 1.52%, לאחר זינוק של 0.06% אתמול.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.9% לרמתו הגבוהה ביותר מזה חודשיים.

מניית קיורוואק (CureVac) צללה ב-39% במסחר בוול סטריט, לאחר חברת הביוטכנולוגיה הגרמנית הודיעה כי ניסוי חובק עולם שערכה בחיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה שפיתחה מצא כי יש לו 47% יעילות - לעומת מעל 90% יעילות של חיסונים מבוססי mRNA אחרים של פייזר ומודרנה.

הנפט נסוג משיא של 32 חודשים; ירד ב-1.5% ל-71 דולר לחבית

מחיר הנפט נסוג משיא של 32 חודשים בניו יורק לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בתיאבון המשקיעים לנפט, שמחירו נקוב בדולרים, ועל רקע ירידות שנרשמו בשוק הסחורות כולו.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 71.04 דולר לחבית, ירידה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018.

הזהב צנח ב-5% בעקבות תחזית הפד; הכסף צולל ב-7%

מחיר הזהב צלל בקרוב ל-5% - הנפילה היומית החדה ביותר השנה - על רקע התחזקות הדולר והקדמת תחזית העלאת הריבית של בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,774.8 דולר לאונקייה, שפל של כמעט שבעה שבועות, לאחר נפילה של 4.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 25.86 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 20 באפריל, לאחר נפילה של 7%.

החוזים על הנחושת למסירה ביולי נסגרו במחיר של 4.18 דולר לליברה, ירידה של 4.7%, והשלימו בכך נפילה של יותר מ-8% מתחילת השבוע.

בורסות אירופה נסגרו בירידות בראשונה זה 10 ימים

בורסות אירופה נסוגו משיא ונסגרו בירידות בראשונה מזה 10 ימים, לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב העלה אמש את תחזיות האינפלציה והעריך כי יתכנו העלאות ריבית בכלכלה הגדולה בעולם כבר בשנת 2023.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז הוסיפה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שנסגר אתמול (ד') ברמתו הגבוהה מעולם, נסוג ב-0.1% - ירידה ראשונה מזה 10 ימים.

היורו נחלש ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1.1907 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3913 דולר לליש"ט.

בכירי הבנק הפדרלי אותתו אמש כי ייתכנו שתי העלאות ריבית בארה"ב כבר ב-2023, והעלו בשיעור חד את תחזיות האינפלציה והצמיחה לשנה הנוכחית. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמתה האפסית (0%-0.25%), ודבק בהתחייבותו להמשיך ברכישות אג"ח בקצב הנוכחי של 120 מיליארד דולר בחודש.

חברת שטיפת מכוניות תונפק לפי שווי 5 מיליארד דולר

חברת שטיפת המכוניות האמריקאית מיסטר קאר ווש (MCW) מתכוונת לגייס עד 637.5 מיליון דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) שתשקף לחברה שווי שוק של עד 5.03 מיליארד דולר, לפי מסמכים שהגישה לרשות ני"ע בארה"ב (SEC).

החברה תמכור בהנפקה 37.5 מיליון מניות בטווח מחיר יעד של 17-15 דולר למניה. המניה צפויה להיסחר תחת הסימול MCW בבורסת ניו יורק (NYSE). החברה צופה כי לאחר ה-IPO יהיו בידי הציבור 296.07 מיליון מניות.

החתמים המובילים של ההנפקה הם בנק אוף אמריקה, מורגן סטנלי, גולדמן סאקס וג'פריס.

MCW דיווחה על רווח נקי של 59.3 מיליון דולר בשנת 2020 לעומת רווח של 920 דולר בשנה הקודמת. הכנסות החברה הסתכמו ב-574.9 מיליון דולר בשנה שעברה - ירידה לעומת הכנסות של 629.5 מיליון דולר בשנת 2019.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב גדל בראשונה זה שבעה שבועות

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל במפתיע בפעם הראשונה זה שבעה שבועות, לאחר שירד בשבוע הקודם לרמתו הנמוכה מאז פרוץ מגפת הקורונה, על רקע התאוששות שוק התעסוקה האמריקאי מהמשבר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-412 אלף, שיא של חודש, לעומת 375 אלף בשבוע הקודם, רמתו הנמוכה ביותר מאז 14 במארס 2020, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות, ל-360 אלף, לעומת 376 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות אמנם נמצא במגמת ירידה מתחילת השנה, אך הוא עודנו גבוה יותר מכפליים מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של 200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, טיפס ל-3.518 מיליון בשבוע שהסתיים ב-5 ביוני, לעומת 3.517 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה ל-3.43 מיליון תביעות, לעומת 3.499 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות גבוה יותר מכפליים מממוצע שבועי של 1.7 מיליון ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

הונסט דיווחה על הפסד ברבעון הראשון להיותה חברה ציבורית

תוצאות הרבעון הראשון של הונסט קומפני (חברת מוצרים טבעיים שהוקמה על ידי ג'סיקה אלבה) כחברה ציבורית היו מעורבות, עם הפסד גדול מהצפוי ומכירות שעלו על התחזיות.

הונסט דיווחה אמש כי הפסידה 4.5 מיליון דולר, או 13 סנט למניה, ברבעון הראשון, לעומת רווח של 559 אלף דולר, או סנט אחד למניה, ברבעון הראשון ב-2020.

המכירות עלו ב-12% ל-81 מיליון לעומת 72.3 מיליון בשנה שעברה, בשל צמיחה חזקה במכירות מוצרי טיפוח העור וטיפוח אישי ומוצרי סניטציה וחיטוי שהושקו בחברה במחצית השנייה של 2020 בשל המגפה. ההכנסות בחטיבה הזאת עלו ב-53%, על פי החברה. מניית הבחרה יורדת לפני פתיחת המסחר בוול סטריט ב-6.5%.

ירידות באסיה בעקבות תחזית האינפלציה של הבנק הפדרלי

מסחר לא יציב נרשם בבורסות אסיה, לאחר שהבנק הפדרלי הותיר אמש (ד') את הריבית ללא שינוי אך רמז על העלאות ב-2023.

טוקיו ירדה ב-0.9%. הונג קונג עלתה ב-0.1%. שנחאי עלתה ב-0.2%. מומביי ירדה ב-0.2%. סינגפור עלתה ב-0.1%. סיאול ירדה ב-0.4%. סידני איבדה 0.4%.

בכירי הבנק הפדרלי אותתו אמש כי ייתכנו שתי העלאות ריבית בארה"ב כבר ב-2023, והעלו בשיעור חד את תחזיות האינפלציה והצמיחה לשנה הנוכחית. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמתה האפסית (0%-0.25%), ודבק בהתחייבותו להמשיך ברכישות אג"ח בקצב הנוכחי של 120 מיליארד דולר בחודש.

המסחר במניית חברת ההשקעות במדיה, נקסט דיג'יטל, הופסק בבורסת הונג קונג לאחר שהחברה דיווחה שחמישה מבכיריה, כולל המנכ"ל, נעצרו על ידי המשטרה. לדברי המשטרה, נעצרו חמישה מנהלי חברה לא מזוהה שחשודים בשיתוף פעולה עם גורם זר שעלול לסכן את הביטחון הלאומי של הונג קונג.

115 אלף אנשים הצטרפו למעגל ההתעסוקה באוסטרליה באפריל-מאי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורדים כעת ב-0.5% למחיר של 71.76 דולר לחבית.

החוזים על פתיחת המסחר בוול סטריט מצביעים על ירידות של עד 0.5%.

תחזית הריבית של הפד הכבידה על וול סטריט; הדולר ותשואת האג"ח זינקו

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה קרוב לחודש, ואילו הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקו, לאחר שבכירי הבנק הפדרלי אותתו הערב יתכנו שתי העלאות ריבית בארה"ב כבר בשנת 2023, והעלו בשיעור חד את תחזיות האינפלציה והצמיחה לשנה הנוכחית.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.2% לאחר שכבר נפל ב-1.2% במהלך יום המסחר; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.8% - יום שלישי ברציפות של ירידות; מדד S&P 500, שקטע אתמול רצף של שלושה ימי עליות, איבד 0.5% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז 18 במאי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.06% לרמה של 1.56%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - קופץ ב-0.9%.

הבנק הפדרלי הותיר הערב את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמתה האפסית (0.25%-0%), ודבק בהתחייבותו להמשיך ברכישות אג"ח בקצב הנוכחי של 120 מיליארד דולר בחודש.

מניית אורקל צנחה ב-5.6% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית התוכנה דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי, אולם סיפקה תחזית רווח מאכזבת לרבעון הנוכחי. עקב נפילת המניה נחתך שווי השוק של אורקל בכ-13 מיליארד דולר.

הנפט על סף 75 דולר בלונדון; נסגר בשיא של 32 חודשים בניו יורק

מחיר הנפט נסגר בשיא של 32 חודשים בניו יורק והתקרב ל-75 דולר לחבית בלונדון, על רקע ציפיות להתאוששות איתנה של הכלכלה עולמית ובעקבות נפילה חדה מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. עם זאת, התחזקות הדולר לאחר שהבנק הפדרלי אותת על אפשרות כי יתחיל להעלות את הריבית מוקדם מכפי שצפה עד כה, הכבידה על הנפט במחירו נקוב בדולרים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 72.15 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של פחות מ-0.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסו למחיר של 72.99 דולר לחבית.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 74.39 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2019, לאחר עלייה של 0.5%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב צנח ב-7.4 מיליון חביות בשבוע שעבר, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. הירידה במלאי היתה חדה מתחזיות האנליסטים.

הזהב צונח ביותר מ-1% בעקבות תחזית הבנק הפדרלי

מחיר הזהב טיפס בראשונה מזה ארבעה ימים לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי, אולם צונח ביותר מ-1% במסחר האלקטרוני בניו יורק לאחר שבכירי הבנק המרכזי העריכו כי העלאת הריבית בארה"ב תתרחש מוקדם מכפי שצפו עד כה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,861.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, מחיר החוזים צנח ל-1,840 דולר לאונקייה במסחר האלקטרוני לאחר הודעת הבנק הפדרלי.

בורסות אירופה בשיא; הליש"ט מתחזקת על רקע זינוק באינפלציה בבריטניה

בורסות אירופה נסגרו בשיא לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. הליש"ט מתחזקת מול הדולר לאחר שהאינפלציה בבריטניה טיפסה במפתיע מעל ליעד של בנק אוף אינגלנד זו הפעם הראשונה זה כמעט שנתיים.

בורסות לונדון ופריז טיפסו ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.2% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם. הליש"ט מתחזקת ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.4112 דולר לליש"ט, ואילו היורו נחלש ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2121 דולר ליורו.

בבריטניה, מדד המחירים לצרכן קפץ ב-2.1% במאי ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה, בהובלת מחירי הדלק, הביגוד ומוצרי המזון - ועבר את ציפיות האנליסטים לעלייה של 1.8%. מדובר בקפיצה הגדולה ביותר מאז יולי 2019. המדד עובר במעט את אינפלציית היעד של הבנק אוף אינגלנד.

הלחצים האינפלציוניים נובעים בין היתר מעיכובים בשרשרת האספקה כתוצאה מצוואר בקבוק שנוצר בעקבות פתיחת הכלכלה לאחר מגפת הקורונה, העלייה המהירה בביקוש והמחסור בחומרי גלם. היצרניות שילמו 10.6% יותר על חומרי גלם בחודש מאי ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה.

גידול מאכזב בהתחלות הבנייה בארה"ב; ירידה בהיתרי הבנייה

התחלות הבנייה בארה"ב התאוששו במאי, אולם בשיעור מתון מהצפוי, והיתרי הבנייה צנחו.

התחלות הבנייה גדלו ב-3.6% בחודש שעבר לקצב שנתי של 1.572 מיליון יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב התחלות בנייה שנתי גבוה יותר של 1.63 מיליון.

נתוני חודש אפריל תוקנו כלפי מטה לקצב שנתי של 1.517 מיליון יחידות, לעומת קצב של 1.569 מיליון שעליו דווח במקור.

למרות ההתאוששות בחודש מאי, קצב התחלות הבנייה עודנו נמוך קצב של 1.733 מיליון יחידות שנרשם במארס, ושהיה הגבוה ביותר מאז יוני 2006.

היתרי הבנייה, הנחשבים לאינדיקטור להתחלות בנייה בעתיד, ירדו ב-3% במאי לקצב שנתי של 1.68 מיליון יחידות.

מחירי היבוא בארה"ב קפצו ב-11.3% תוך שנה - הזינוק החד זה עשור

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו במאי ב-1.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי, לאחר עלייה של 0.8% באפריל. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.7%.

לעומת מאי 2020, קפצו מחירי היבוא ב-11.3% - הזינוק החד ביותר מאז 12 החודשים בין ספטמבר 2010 לספטמבר 2011.

מחירי הדלק המיובא זינקו במאי ב-4% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 1.6% באפריל, ונסקו ב-109.6% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי.

מחירי היבוא, בניכוי מחירי הדלק, טיפסו במאי ב-0.9% לעומת אפריל, לאחר עלייה של 0.7% בחודש הקודם. לעומת מאי 2020 קפצו מחירי היבוא בניכוי דלק ב-6% - העלייה החדה ביותר מאז 2008.

מחירי היצוא קפצו במאי ב-2.2% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 1.1% באפריל.

אסיה נסגרה בירידות; טוקיו הפחיתה 0.5%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות שערים, לאחר שאתמול נסגר במגמות מעורבות, ועל רקע הירידות אתמול בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג איבדה 0.6%; שנחאי נחלשה ב-1.2%; סינגפור הפחיתה 0.7%.

סקר של בלומברג ביפן צופה צמיחה של 0.6% ברבעון הנוכחי, שתרחיק את טוקיו ממיתון כפול - למרות המאבק המתמשך בקורונה.

מאוחר יותר היום מתוכננת החלטת ריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב, המגיעה לאחר פרסום נתוני אינפלציה שעלו על הציפיות בשבוע החולף - ומעוררים בשוק חשש מהעלאת ריבית - אם כי זו לא צפויה בקרוב.

הנחושת נופלת ב-4% לשפל של 7 שבועות

מחיר הנחושת נופל ב-4% לשפל של שבעה שבועות, על רקע ההכרזה של בייג'ין כי תמכור את המלאים שלה כדי לייצב את המחירים, שעלו כתוצאה ממחסור בחומרי גלם.

מחירי הנחושת למכירה מיידית יורדים ב-4%, בעוד מחירי האלומיניום יורדים ב-1%, ומחירי האבץ ב-0.5%.

סין מסרה כי תמכור בהדרגה את המלאים הלאומיים שלה של אבץ, אלומיניום ונחושת למפעלים באמצעות מכרז. לפני כחודש שברו מחירי הנחושת שיא, מחירי האלומיניום המריאו לרמה הגבוהה ביותר מאז 2010, ומחירי האבץ טיפסו לרמה הגבוהה ביותר מאז 2007.

זינוק של 50% ביצוא מיפן - שיא של 41 שנה

היצוא מיפן בחודש מאי קפץ ב-49.6% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, לפי נתוני משרד הכלכלה היפני. מדובר בעלייה החדה ביותר מאז 1980, ובחדשות טובות לאור רבעון ראשון חלש בשנה הנוכחית.

הנתון מעודד לאור היציאה האטית של המשק היפני מהסגרים ומההשלכות האחרות של מגפת הקורונה, אך הוא מייצג בעיקר את הפער ממאי 2020, אז היתה הכלכלה סגורה בגלל המגפה.

גם השקעות ההון במדינה עלו, אך הצריכה הפרטית דישדשה. כלכלנים ביפן הביעו דאגה שהמחסור בשבבים, שמשפיע מאוד על תעשיית הרכב, עשוי להקשות על צמיחה נוספת ביצוא.

וול סטריט נסוגה משיא לקראת החלטת הריבית בארה"ב

בורסות וול סטריט נסוגו משיא ונסגרו בירידות, על רקע פרסום נתונים מקרו־כלכליים בארה"ב שהצביעו על עלייה במחירים הסיטוניים - החדה ביותר שנרשמה אי פעם - ועל ירידה חדה מהצפוי במכירות הקמעוניות, ולקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי מחר (ד').

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא בפעם הראשונה מאז שלהי אפריל, ירד ב-0.7%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.3%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם זו הפעם ה-29 השנה, איבד 0.2%.

מדד נאסד"ק

היום (ג') נפתחה הישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שבסיומה תתפרסם הודעת הריבית של הבנק. ההודעה צפויה לכלול תחזית מעודכנת, והמשקיעים ממתינים לראות אם הנגיד ג'רום פאואל ירמוז על מועד תחילת צמצום ההרחבה הכמותית, על רקע האינפלציה הגבוהה בארה"ב.

מניות המם (meme), שמשקיעים פרטיים קטנים מתאמים השקעה בהן דרך רשתות חברתיות, ממשיכות לעמוד במוקד תשומת הלב. מניית רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם, AMC, טיפסה ב-3.4% לאחר שמחירה עלה יותר מפי שניים ב-10 ימי המסחר הראשונים של יוני.

בית קולנוע של AMC בקנזסצילום: ORLIN WAGNER/אי־פי

מניית בואינג עלתה ב-0.6% במסחר בוול סטריט, לקראת ההודעה על הסכם שאליו הגיעו ארה"ב והאיחוד האירופי, לסיום סכסוך בין 17 שנה בנוגע לסובסידיות שניתנו לה ולמתחרתה הצרפתית איירבוס.

הנפט נסגר מעל 72 דולר לחבית - שיא של 32 חודשים

מחיר הנפט נסגר בשיא של יותר משנתיים וחצי, על רקע ציפיות בשוק הנפט הגולמי כי המחירים ימשיכו לטפס - לאחר זינוק של כמעט 50% שרשמו מתחילת השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 72.12 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018, לאחר עלייה של 1.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הזהב בשפל של חודש לקראת החלטת הבנק הפדרלי

מחיר הזהב נסגר בשפל של חודש, על רקע הערכות כי ייתכן שהבנק הפדרלי יאותת מחר בתום פגישת המדיניות שלו על העיתוי שבו הוא עשוי להתחיל לצמצם את התמריצים המוניטריים בארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,856.4 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 14 במאי, לאחר ירידה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בורסות אירופה שברו שיאים; איירבוס המריאה

בורסות אירופה נסגרו בשיא לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב מחר (ד'). בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז נסגרו בעליות של 0.4%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם.

היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.2119 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת מול המטבע האמריקאי ב-0.3% לרמה של 1.407 דולר לליש"ט.

מניית איירבוס טיפסה ב-0.7% בבורסת פריז, לקראת ההודעה על הסכם שאליו הגיעו ארה"ב והאיחוד האירופי לסיום הסכסוך בין 17 השנה בנוגע לסובסידיות שניתנו לה ולמתחרתה האמריקאית בואינג.

מספר המועסקים בבריטניה גדל ב-197 אלף בחודש מאי לעומת חודש אפריל, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הבריטית. ברבעון שהסתיים באפריל ירד שיעור האבטלה ל-4.7%, הנמוך ביותר מאז קיץ 2020. עם זאת, מספר המועסקים בבריטניה עדיין נמוך ב-553 אלף מרמת התעסוקה בפברואר 2020, לפני מגפת הקורונה, וכמעט 3.5 מיליון בריטים היו עדיין בחל"ת נכון לסוף אפריל.

גידול בתפוקה התעשייתית בארה"ב; נמוכה כעת ב-1.4% מרמתה לפני הקורונה

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה ב-0.8% מאי לאחר עלייה של 0.1% באפריל, מסר היום הבנק הפדרלי. התפוקה גבוהה כעת ב-16.3% מרמתה במאי 2020, לאחר פרוץ מגפת הקורונה, אולם עודנה נמוכה ב-1.4% מרמתו לפני פרוץ המשבר, בפברואר 2020.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.5% בתפוקה התעשייתית במאי.

ניצול כושר הייצור טיפס במאי ל-75.2% לעומת 74.6% בחודש הקודם, אולם עודנו נמוך ב-4.4% מרמתו הממוצע בחמישה העשורים האחרונים.

האטה חדה מהצפוי בצמיחת פעילות הייצור באזור ניו יורק

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) צנח ביוני לרמה של 17.4 נקודות לעומת רמה של 24.3 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 22.3 נקודות.

מדד גבוה מאפס מצביע על שיפור בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות.

נפילה חדה מהצפוי של 1.3% במכירות הקמעוניות בארה"ב במאי

המכירות הקמעוניות בארה"ב צנחו ב-1.3% במאי לאחר חודשיים של ביקוש איתן שנרשמו בזכות סיוע כספי ממשלתי לאזרחים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

ירידות חדות נרשמו במכירות של מכוניות, מוצרי אלקטרוניקה ורהיטים - סימן אפשרי לכך שהצרכנים חוזרים להגדיל את הוצאותיהם על שירותים על רקע פתיחתה מחדש של הכלכלה.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.8% במכירות הקמעוניות במאי, לאחר גידול של 0.9% באפריל.

המחירים הסיטוניים בארה"ב קפצו ב-6.6% תוך שנה – הזינוק החד ביותר מעולם

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס במאי ב-0.8% בהשוואה לחודש הקודם, לאחר עלייה של 0.6% באפריל, ועלייה של 1% במאי – כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים צפתה עלייה של 0.5% במאי.

המדד קפץ ב-6.6% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי – הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום המדד בנובמבר 2010.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים תנודתיים, טיפס ב-0.7% לעומת אפריל, יותר מתחזיות הכלכלנים, שצפו עלייה של 0.4% במאי. ב-12 החודשים האחרונים קפץ המדד ב-5.3% – הזינוק החד ביותר מאז החל פרסומו באוגוסט 2014.

איקאה נקנסה במיליון יורו באשמת ריגול אחר עובדים

בית משפט בצרפת הטיל היום קנס של מיליון יורו (1.2 מיליון דולר) על ענקית הריהוט השוודית איקאה, לאחר שנמצאה אשמה באיסוף לא חוקי ואחסון של מידע על עובדיה. לפי כתב האישום, הנהלת איקאה בצרפת יצרה בין 2009 ל-2012 "מערך ריגול" שלם ששימש אותה למעקב אחר עובדים ואף אחר לקוחות. התביעה דרשה קנס של 2 מיליון יורו נגד החברה, שאינה נסחרת בבורסה ונמצאת בבעלות פרטית של קבוצת אינגקה.

ז'אן-לואי ביילו, שהיה מנכ"ל איקאה צרפת, נמצא אף הוא אשם, וקיבל עונש מאסר על תנאי של שנתיים וקנס של 50 אלף יורו.

טוקיו עלתה ב-1%; שנחאי ירדה ב-0.9%

מרבית הבורסות אסיה רשמו הבוקר עליות שערים, לאחר השיאים שנשברו אתמול בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-1%; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני ננעלה בעליה של 0.7%; שנחאי ירדה ב-0.9%; הונג קונג נסוגה ב-0.6%; שתי הבורסות היו סגורות אתמול לרגל חג.

היום תיפתח ישיבתה בת היומיים ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), והמשקיעים יחפשו בהודעתה מחר רמזים למועד שבו יתחיל הבנק הפדרלי לצמצם את תוכנית רכישות האג"ח שלו, על רקע חששות לגבי האינפלציה הגבוהה.

בשוק הסחורות, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי עולים ב-0.3% ל-71.11 דולר לחבית במסחר האלקטרוני. הנפט מסוג ברנט עולה ב-0.3% ל-73.06 דולר לחבית בלונדון, לאחר שאתמול נגע ברמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2019.

נאסד"ק ו-S&P 500 נסגרו בשיא; דאו ג'ונס ירד ב-0.3%

וול סטריט פתחה את השבוע בצורה מעורבת, לאחר שביום שישי שוב נשברו בה שיאים. המשקיעים מצפים להחלטת הריבית בארה"ב ביום רביעי, ולרמזים נוספים של נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל לגבי קצב צמצום התמריצים המוניטריים.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; S&P 500 עלה ב-0.2%, לאחר שבמהלך רוב יום המסחר ירד, וננעל שוב בשיא; נאסד"ק עלה ב-0.7% ונסגר בשיא לראשונה מאז 26 באפריל. ביום שישי שברו המדדים שיאים והשלימו שבוע שלישי ברצף של עליות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של ממשלת ארה"ב לעשר שנים עלתה ב-0.042% ל-1.496%, לאחר שבשבוע שעבר רשמה את הירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר.

מניית חברת התרופות נובהווקס ירדה ב-0.9%, לאחר שהחברה הודיעה היום כי החיסון שלה נגד קורונה הראה יעילות של 90.4% בניסוי קליני רחב שערכה בקרב 30 אלף בני אדם בארה"ב ובמקסיקו.

מניית סטארט-אפ המשאיות החשמליות לורדסטאון מוטורס צנחה ב-19%, לאחר שמנכ"ל החברה וסמנכ"ל הכספים שלה התפטרו. ההתפטרויות המפתיעות הגיעו בעקבות ממצאי חקירה פנימית שערכה החברה לגבי חשדות כי סיפקה נתוני מכירות מזויפים כדי שיהיה לה יותר קל לגייס הון.

הביטקוין זינק ב-5.3% ל-39,837 דולר, לאחר שמייסד טסלה אילון מאסק אמר אתמול כי החברה תכבד שוב עסקות בביטקוין ברגע שכורי המטבע הדיגיטלי ישתמשו באנרגיה נקייה יותר בתהליך הכרייה. במהלך היום זינק המטבע לרמתו הגבוהה ביותר של המטבע מזה שלושה שבועות, אך הוא עדיין רחוק מהשיא של כמעט 65 אלף דולר שבו היה באמצע אפריל.

הנפט עלה לשיא של שנתיים; הזהב בשפל של חודש

הנפט נסגר ללא שינוי, לאחר שבמהלך יום המסחר עלה לרמתו הגבוהה מזה למעלה משנתיים עקב ראיות לעליה בביקוש עם התאוששות הכלכלה העולמית ממגפת הקורונה. החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביולי נסגרו ברמה של 70.88 דולר לחבית, לאחר שמוקדם יותר עלו לרמה של 71.62 דולר לחבית, הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018. הנפט מסוג ברנט עלה ל-73.36 דולר לחבית, הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2019.

הזהב ננעל היום ברמתו הנמוכה ביותר מזה חודש, על רקע הזינוק במחיר הביטקוין. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט ירדו ב-0.7% ונסגרו ברמה של 1,865.90 דולר לאונקיה, הרמה הנמוכה ביותר מאז 14 במאי.

אירופה נסגרה בעליות

בורסות אירופה נסגרו בעליות שערים, ולונדון עלתה על אף ההחלטה של ממשלת בריטניה לדחות את הפתיחה המחודשת של המשק. לונדון עלתה ב-0.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.1%; פריז עלתה ב-0.2%. מדד סטוקס 600 עלה ב-0.2%.

הבנק הפדרלי צפוי לפרסם את החלטת הריבית ביום רביעי, כשהצפי הוא שלא יחול שינוי בריבית או במדיניות המוניטרית המרחיבה. המשקיעים ממתינים לרמזים לגבי קצב סיום התמריצים על רקע החששות בנוגע לאינפלציה הגבוהה.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צפוי להודיע היום על דחיית השלב האחרון בפתיחה המחודשת של הכלכלה, על רקע עליה בנדבקים בקורונה בממלכה המאוחדת.

טוקיו עלתה ב-0.7%; סידני, הונג קונג ושנחאי סגורות

המסחר בבורסות אסיה התנהל בחוסר יציבות. בורסות סידני, שנחאי והונג קונג היו סגורות לרגל חופשה.

טוקיו עלתה ב-0.7%. סינגפור ננעלה ללא שינוי. סיאול עלתה ב-0.1%. מומביי ירדה ב-0.3%.

הביטקוין עלה אמש ב-10% לאחר שאילון מאסק, הבעלים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, אמר כי החברה תשוב לבצע עסקות במטבע הדיגיטלי כשכורי המטבע הדיגיטלי ישתמשו באנרגיה נקייה יותר.

היום צפויים להתפרסם נתוני התפוקה התעשייתית ביפן באפריל.

החוזים העתידיים על פתיחת המסחר בוול סטריט מורים על פתיחה חיובית, לאחר השיאים שנרשמו בנעילה ביום שישי. הדאו צפוי לעלות ב-0.1%, S&P 500 ב-0.1% ונאסד"ק ב-0.2%.

הנפט הגולמי מסוג טקס סמתוק מתחזק ב-0.6% ל-71.31 דולר לחבית.

בגזרת המטבעות, הין היפני מתחזק ב-0.1% מול הדולר. מדד הדולר עולה ב-0.1%.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה