559 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב במאי; האבטלה בשפל הקורונה

שיעור האבטלה ירד ל-5.9% - רמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ המגפה בארה"ב ■ נתוני התעסוקה שפורסמו היום עשויים לסלול את הדרך לכך שהבנק הפדרלי יתחיל לדון בצמצום רכישות האג"ח

נמרוד הלפרן
יריד תעסוקה בארה"ב
יריד תעסוקה בארה"בצילום: Bloomberg
נמרוד הלפרן

לאחר הצמיחה המאכזבת בשוק התעסוקה באפריל, נתוני מאי שפורסמו היום (ו') הצביעו על התאוששות במספר המשרות שנוספו לשוק העבודה בארה"ב - חודש חמישי ברציפות של צמיחה במשרות. זאת הודות לצמצום ההגבלות של ריחוק חברתי ברחבי הכלכלה הגדולה בעולם. שיעור האבטלה ירד באופן חד מהצפוי לרמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה.

559 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב במאי האחרון, לאחר גידול של 278 אלף משרות באפריל, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 671 אלף משרות במאי, לאחר תוספת של 266 אלף משרות שעליו דווח במקור באפריל. נתוני חודש מארס תוקנו כלפי מעלה לגידול של 785 אלף משרות לעומת עלייה של 770 אלף משרות שעליו דווח במקור.

הצמיחה המשמעותית ביותר במשרות נרשמה במגזר האירוח - שכולל את ענפי המלונאות וההסעדה שהיו מהנפגעים הקשים ביותר במשבר הקורונה - שבו נוספו במאי 292 אלף משרות. כמעט שני שליש מצמיחת המשרות, 186 אלף, היתה בשירותי המזון והמשקאות. עם זאת, מספר המשרות במגזר האירוח כולו עודנו נמוך ב-2.5 מיליון מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה. צמיחה חזקה נרשמה בחודש מאי גם במגזר החינוך הציבורי והפרטי שבו נוספו 144 אלף משרות.

תור ללשכת אבטלה ביוטה, ארה״ב. השכר השעתי הממוצע טיפס בפברואר בפחות מ-0.1% לעומת החודש הקודםצילום: Rick Bowmer/אי־פי

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר ל-5.8% - רמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה - לעומת 6.1% באפריל, מסר היום משרד העבודה. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר בשיעור האבטלה לרמה של 5.9%.

שיעור האבטלה הנוכחי עדיין גבוה משמעותית מרמתו בפברואר 2020 לפני פרוץ המשבר, שהיתה 3.5%. עם זאת, שיעור האבטלה נמוך כעת ב-8.9% משיאו במהלך משבר הקורונה - 14.7%, שהיה גם רמת האבטלה הגבוהה ביותר בארה"ב מאז שנות ה-40.

ירידה נרשמה בשיעור האבטלה בקרב בני נוער (9.6%) ולבנים (5.1%), אולם נותר כמטע ללא שינוי עבור נשים (5.4%) ושחורים (9.1%).

מלבד שיעור האבטלה הרשמי בארה"ב (U-3), שיטת חישוב רחבה יותר של שיעור האבטלה (U-6) שמפרסם משרד העבודה, שכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה, וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, ירדה במאי לרמה של 10.2%, מסר היום משרד העבודה, לעומת רמה של 10.4% בחודש הקודם.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר כמעט ללא שינוי במאי ברמה של 61.6%, ועודנו נמוך מרמה של 63.3% בה היה בפברואר 2020, לפני פרוץ משבר הקורונה. מאז יוני 2020 נותר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בטווח צר של 61.4%-61.7%.

השכר השעתי הממוצע טיפס במאי ב-0.5% לעומת החודש הקודם, לאחר קפיצה של 0.7% באפריל, לפי הנתונים שפורסמו היום. לעומת מאי 2020 עלה השכר השעתי ב-2%, לעומת עלייה של 0.4% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל.

הבנק הפדרלי עשוי לאותת על צמצום רכישות האג"ח

דו"ח התעסוקה שפורסם היום עתיד להשפיע על מדיניות הבנק הפדרלי בחודשים הקרובים ועל החלטות בכיריו בישיבתם החודש. להערכת חלק מהאסטרטגים, הפד צפוי בפגישתו הקרובה לאותת על כוונתו להתחיל לדון בקרוב בצמצום רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי.

נתוני משרד העבודה מתפרסמים יום לאחר פרסום נתוני תעסוקה מעודדים במגזר הפרטי בארה"ב, ונתוני תביעות אבטלה שהפתיעו לטובה.

978 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי במאי האחרון, הזינוק החד ביותר מאז יוני 2020, לאחר גידול של 654 אלף משרות באפריל, כך מסר אתמול מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 680 אלף משרות במאי, לאחר תוספת של 742 אלף משרות שעליה דווח במקור באפריל.

בה בעת, מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נסוג בשבוע שעבר זה השבוע החמישי ברציפות, וירד מתחת לרמה של 400 אלף בפעם הראשונה מאז פרוץ מגפת הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם, לפי משרד העבודה האמריקאי ביום חמישי.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-385 אלף, הרמה הנמוכה ביותר מאז 14 במארס 2020, לעומת 405 אלף בשבוע הקודם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"