הסיכון שמאיים על כלכלת סין: הר חובות של 1.3 טריליון דולר

ב-12 החודשים הבאים אמורות להיפרע אג"ח בסך 1.3 טריליון שנטלו חברות סיניות מקומיות - 30% יותר מכלל החובות של חברות אמריקאיות, ומספיק כסף כדי לקנות את טסלה, פעמיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משקיע סיני
משקיע סיני צופה בלוחות המסחר בבורסת בייג'יןצילום: AP
לוגו בלומברג
בלומברג

טירוף נטילת הלוואות ברחבי העולם במהלך מגפת הקורונה הוביל את רמות האשראי הגלובלי (חובות שנטלו חברות) לרמות שיא. ואולם גם לאור רמות השיא האלה, הסכום הכולל של חובות התאגידים בסין הוא יוצא דופן.

ב-12 החודשים הבאים אמורות להיפרע אג"ח בסך 1.3 טריליון שנטלו חברות מקומיות בסין – 30% יותר מכלל החובות של חברות אמריקאיות, 63% יותר מכלל החובות באירופה ומספיק כסף כדי לקנות את טסלה פעמיים. יתרה מכך, פירעון החובות צפוי בתקופה שבה הקצב שבו חברות סיניות שלוו כסף לא מצליחות לעמוד בהחזר ההלוואות, הוא חסר תקדים.

תקופה סוערת

לאור השילוב הקטלני הזה, המשקיעים מתכוננים לתקופה סוערת בשוק האשראי השני בגודלו בעולם. המצב גם מבליט את האתגר שעומד בפני הרשויות הסיניות שהציבו שני יעדים סותרים: צמצום הסיכון המוסרי (Moral Hazard - מצב שבו ארגון שאינו נושא באחריות לסיכון שאליו הוא חשוף, עלול להגביר את מידת חשיפתו לאותו סיכון), על ידי מדיניות מקלה בסוגיית אי-עמידה בפירעון חובות, ומנגד הפיכה של שוק האג"ח הסיני למקור אמין יותר למימון ארוך טווח.

בעוד טווח הזמן הממוצע לפקיעתן של אג"ח תאגידיות התארך בארה"ב, יפן ואירופה בשנים האחרונות, בסין מועד הפקיעה של האג"ח מתקצר, משום שאי-עמידה בפירעונות מעודדת משקיעים לצמצם סיכונים. לאג"ח מקומיות סיניות שהונפקו ברבעון הראשון של השנה יש תוחלת חיים של 3.02 שנים, לעומת 3.22 שנים ב-2020 כולה.

"בזמן שסיכון האשראי גדל, כולם רוצים להגביל את החשיפה על ידי השקעה באג"ח לטווח קצר בלבד", אמרה אייריס פאנג, כלכלנית ראשית בבנק ING. "המנפיקים גם רוצים למכור אג"ח קצרות טווח משום שככל שהאי-עמידה בפירעונות מתרחבת, עלויות האשראי (Borrowing Costs - ריבית ועלויות אחרות שנוצרות בעת קבלת כספים באשראי) גבוהות יותר".

משמעת גבוהה יותר

תעדוף אג"ח בעלות תוחלת חיים קצרה יותר קורה בזמן שבו הממשלה הסינית קוראת למשמעת גבוהה יותר בשוקי האשראי המקומיים, שזה זמן רב נתמכים על ידי ערבויות של המדינה. המשקיעים מתחילים לחשוב מחדש על ההנחה המקובלת שלפיה הרשויות הסיניות תמיד יתמכו בלוות גדולות, לאור האי-עמידה בפירעונות של חברות בבעלות הממשלה.

בייג'ין, בדצמבר 2020צילום: Yan Cong - Bloomberg

האי-עמידה בפירעונות בתוך המדינה התרחבה מרמות זניחות ב-2016, ליותר מ-100 מיליארד יואן (15.5 מיליארד דולר) במשך ארבע שנים ברציפות. נקודת ציון זאת נרשמה שוב בחודש שעבר, ונראה כי האי-עמידה בפירעונות תרשום שיא שנתי חדש גם השנה.

כתוצאה מכך, ההעדפה לאג"ח קצרות מועד החריפה את אחת הבעיות המבניות של סין: מחסור באשראי מוסדי ארוך טווח. "קרנות ביטוח לאומי וחברות ביטוח הן הספקיות העיקריות של מימון ארוך טווח בסין, אך הנוכחות שלהן בשוק האג"ח מוגבלת", אמר וו ז'אויין, אסטרטג ראשי ב-AVIC טראסט. "קשה למכור אג"ח ארוכות טווח בסין משום שיש מחסור בהון לטווח ארוך (הון שמגויס לתקופות ארוכות)", הוא הוסיף.

הרשויות הסיניות מנסות למשוך משקיעים ארוכי טווח, כולל קרנות פנסיה זרות וקרנות של אוניברסיטאות. הממשלה בשנים האחרונות ביטלה כמה מכסות על השקעות ואת מגבלות הבעלות הזרה בעבור חברות ברוקראז', חברות ביטוח חיים ומנהלי קרנות.

אך גם אם הצעדים האלה יתגלו כמוצלחים, לא ברור אם חברות סיניות יאמצו את האג"ח לטווח ארוך. רבים מעדיפים למכור אג"ח קצרות טווח שמלוות בסיכון נמוך יותר, אמרה שן מנג, מנהלת בצ'נסון אנד קו, בנק השקעות בבייג'ין. הדבר נכון גם לחברות שבבעלות ממשלתית, שמנהליהן הבכירים מוחלפים על ידי הממשלה כל שלוש-חמש שנים, היא אמרה.

כתוצאה מכך, שוק האשראי המקומי הסיני מתמודד עם מחזור תמידי של סיכוני מימון מחדש ואי-עמידה בהחזרים, מצב שמייצר תנודתיות חדה יותר ככל שהאי-עמידה בהחזרי תשלומים מתרחבת. דינמיקה דומה קיימת גם בשוק האשראי מחוץ לסין, שבו סך כלל הפירעונות מסתכם ב-167 מיליארד דולר ב-12 החודשים הבאים.

מבחינת פאנג, מצב זה לא צפוי להשתנות בקרוב. "זה אולי יימשך עוד עשור", היא אמרה.

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר