שנה של מגפה: כמה עלתה הקורונה לכלכלת בריטניה?

לפי ניתוח של המרכז למחקר כלכלי ועסקי בבריטניה, 12 חודשים של מגפת הקורונה עלו 251 מיליארד ליש"ט לכלכלת הממלכה המאוחדת ■ "האזורים העניים יותר ספגו את רוב הנזק"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לארי אליוט
קורונה ברחובות. בריטניה
שגרת קורונה ברחובות בריטניהצילום: Jon Super/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לארי אליוט

שנה של מגפת קורונה עלתה לכלכלת בריטניה 251 מיליארד ליש"ט (כ-350 מיליארד דולר) – סכום השווה לתמ"ג השנתי של אזור דרום מזרח אנגליה, או פי שניים מהתמ"ג של סקוטלנד - כך עולה מדו"ח חדש שפורסם היום (ב').

הניתוח של המרכז למחקר כלכלי ועסקי בבריטניה (CEBR) מצא כי בעוד המדינה כולה סבלה מנזק עצום כתוצאה מההגבלות על הפעילות מאז שהחל הסגר הארצי הראשון במדינה, כמה מהאזורים העניים יותר ספגו את רוב הנזק. על פי הניתוח, הפער בין הצפון לדרום יתרחב עוד אם הממשלה לא תנקוט צעדים שיבטיחו כי החלקים הפחות אמידים בבריטניה לא יישאו בנטל של הפגיעה הכלכלית באופן לא יחסי.

לדברי סאם מיילי, כלכלן ב-CEBR, הדו"ח השווה בין התחזית לתמ"ג של בריטניה לפני פרוץ משבר הקורונה לעומת רמתו 12 חודשים לאחר שראש הממשלה בוריס ג'ונסון הורה לתושבי המדינה להישאר בבתים. הערך המוסף הגולמי (GVA) – שמודד את הערך של המוצרים והשירותים שיצרה הכלכלה פחות עלויות השינוע שלהם – היה נמוך ביותר מ-250 מיליארד ליש"ט ממה שהיה אמור להיות, אמר מיילי.

מסעדה בקורנוול, בריטניהצילום: Ben Birchall/אי־פי

"תנועת הצרכנים נפלה, העסקים עדיין סגורים ואנשים רבים מצאו את עצמם ללא עבודה. הגבלות ספציפיות נוספות הובילו לפערים במצב הכלכלי של אזורים שונים", הוא אמר. "הגורמים האלה, בין השאר, גבו עלות עצומה מהכלכלה הבריטית, בנוסף לעלות ההרסנית של אובדן אלפי אנשים לווירוס".

לונדון במקום הראשון

במונחים אבסולוטיים, ההפסדים בלונדון היו גבוהים יותר מבכל אזור אחר בממלכה, והגיעו לאובדן של 51.4 מיליארד ליש"ט בפעילות אבודה. אזורי דרום-מזרח ומזרח אנגליה הפסידו 34.7 מיליארד ליש"ט ו-26.6 מיליארד ליש"ט בהתאמה.

לונדון ריקה מאנשים, דצמבר 2020צילום: בלומברג

לדברי מיילי, למרות ההתאוששות הצפויה בכלכלה, ברגע שההגבלות יוסרו, כמה אזורים עדיין יסבלו מהשפעות מתמשכות של המגפה, כמו שיעורי אבטלה גבוהים יותר וסגירה של מספר רב של עסקים.

על פי נתוני המשרד לסטטיסטיקה ארצית הבריטי (ONS), התפוקה בחודש הנוכחי, שנמדדת על ידי התמ"ג, היתה נמוכה ב-9% לעומת פברואר 2020 – החודש האחרון לפני הסגר הראשון במדינה.

לכתבה המלאה בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"