משבר החיסונים באירופה: נשיאת האיחוד מציעה "להשתלט על ייצור החיסונים"

השעיית השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה היא עוד מכשול בדרך לחיסון מאות מיליוני התושבים באיחוד האירופי ■ לכישלון של מבצע החיסונים האירופי יהיו השלכות ארוכות טווח על הפוליטיקה

מחאה פוליטית בקרנבל בעיר ניס בצרפת
דמויותיהם של מרקל, פוטין, מקרון וטראמפ בקרנבל בעיר ניס בצרפתצילום: ERIC GAILLARD/רויטרס

האיחוד האירופי מתגאה בכך שהוא יוצא מחוזק ממשברים. אבל מבצע החיסונים ביבשת עלול להתגלות כמקרה יוצא דופן לכלל הזה. ההחלטה של כמה מדינות להשעות את השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה בגלל חששות כי אינו בטוח - בניגוד לעצת הרגולטורים של האיחוד - חושפת פגמים במערכת השיתופית של האיחוד, שעלולים להחליש אותו מבחינה פוליטית וכלכלית.

היום (ד') העלתה אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, את האפשרות להפעיל סעיפי חירום המאפשרים לאיחוד לתפוס את השליטה בייצור חיסונים ובהפצתם כדי להתגבר על המשבר. זוהי המחשה נוספת לעוצמת המשבר באירופה.

לפי גורמי ממשל באירופה, ההחלטות שהתקבלו בכמה בירות אירופיות - מקופנהגן ועד רומא - נעשו ללא תיאום ביניהן או עם מנהלי האיחוד בבריסל; איטליה וצרפת כבר הודיעו אתמול כי הן מוכנות לחזור להשתמש בחיסון. עם זאת, התוצאה היא שהצעדים האלה פגעו עוד יותר בניסיונות של גוש היורו לחזור לחיים כלכליים נורמליים, וגם פגעו במוניטין שלו.

גננת בעיר ברמן שבגרמניה מקבלת את החיסון של אסטרה-זנקה, החודשצילום: POOL/רויטרס

"זאת נראית כמו החלטה ספונטנית, לא מתואמת, שנעשתה אולי מתוך חששות פוליטיים", אומר גונטראם וולף, מנהל מכון המחקר ברויגל בבריסל. בראיון לטלוויזיה של בלומברג הוא אמר כי צעדים כאלה הם הרסניים למבצע החיסונים.

כבר מלכתחילה פעל האיחוד, שבו 27 מדינות ו-450 מיליון תושבים, באטיות בהנעת מבצע החיסונים, במיוחד בהשוואה לבריטניה שאחרי הברקזיט. המהירות היחסית שבה בריטניה חיסנה את האוכלוסייה שלה, ובכך התקרבה מהר יותר לפתיחת חנויות ועסקים ואפילו טיסות לחו"ל, היתה סיבה מרכזית לזינוק של הליש"ט השנה. בפברואר, הליש"ט הגיעה לשיא של שנה מול היורו.

התחושה שאין הנהגה ויש פאניקה התחזקה השבוע באיחוד כאשר מדינות - ובהן הכלכלות הגדולות ביבשת - השעו את השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה כדי לבחון את תופעות הלוואי שלו, על רקע דיווחים על היווצרות של קרישי דם לאחר ההתחסנות. סוכנות הרפואה האירופית - הגוף הרגולטורי של האיחוד - התעקשה כי החיסון בטוח ואמרה כי הצעד עלול לערער את אמון התושבים בחיסונים.

אירופה נותרה מאחור

אם קצב ההתחסנות יישאר נמוך, המחיר על כך יהיה גבוה משום שעסקים ימשיכו לסבול מהגבלות הקורונה. להערכת מאווה קזין, כלכלנית בבלומברג אקונומיקס, ההפסד הכלכלי על כל שבוע נוסף של מגבלות מגיע ל-3% מהתמ"ג. בנוסף, האירופאים עלולים להישאר מאחור לאחר שממשל ביידן העביר חבילת חילוץ לכלכלה בסך 1.9 טריליון דולר, ומתכנן בהמשך לאשר תוכנית נפרדת לתשתיות.

פסל של אשה חובשת מסכה על רקע מגדל אייפל בפריזצילום: LUDOVIC MARIN / AFP

מקרי המוות מקורונה חזרו לעלות באירופה, וממשלות מאריכות או מהדקות פעם נוספת את הסגרים, מה שהופך את ההשלכות הפוליטיות של התסבוכת שאליה נקלעה אירופה למשמעותיות מאוד.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שאמורה לפרוש השנה לאחר 16 שנה בראש המעצמה החזקה באירופה, ראתה ביום ראשון כיצד המפלגה שלה, איחוד הנוצרים הדמוקרטים (CDU), ספגה מפלה היסטורית בבחירות שנערכו בשתי מדינות מפתח בגרמניה - ועשויות להיות אינדיקציה להלך הרוח בבחירות הפדרליות בספטמבר. קצב ההתחסנות האטי נחשב כגורם לירידה בתמיכה במפלגה, ומרקל מתמודדות עם קריאות של האופוזיציה לפיטורי שר הבריאות לאחר השעיית השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה.

במקביל, ירח הדבש של מריו דראגי כראש ממשלת איטליה נגמר לאחר חודש בקושי, כאשר מספר הנדבקים בקורונה הגיע לשיא של שלושה חודשים - והוא סגר את בתי הספר, פעם נוספת.

אנגלה מרקל ומריו דראגיצילום: רויטרס

אבל אולי הדבר ההרסני ביותר עבור התחזית הפוליטית באירופה הוא העובדה כי נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שיעמוד לבחירות באביב 2022, רואה כיצד היתרון שלו על מועמדת הימין הקיצוני, מארין לה פן, מצטמצם יותר מאי-פעם, כאשר היא מטיחה ביקורת על אופן התמודדותו עם המגפה.

11 מנות חיסון ל-100 איש

"למבצע החיסונים באירופה, או להיעדרו, יהיו השלכות ארוכות טווח על הפוליטיקה האירופית. ייתכן שממשלות מכהנות יאבדו את כוחן, וההתאוששות הכלכלית תיפגע, במיוחד במדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר", אומר קמינו מורטרה, חוקר בכיר במרכז לרפורמות אירופיות בבריסל.

בגופים שבהם יושבים מקבלי ההחלטות של האיחוד, כמו גם בבירות האירופיות השונות, מברלין ועד ליסבון, גורמי ממשל שואלים כיצד אירופה הגיעה למצב הזה. בעיני גורמים באיחוד, פופוליסטים כמו דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון כשלו כשלא התייחסו למגפה ברצינות הראויה, בניגוד לאירופה שנקטה בגישה שלפיה הבטיחות בראש. הגישה הזהירה של הגוש אולי סייעה לשמור על תמותה נמוכה יחסית בשנה שעברה, אבל היא גם היוותה בעיה כשהחיסונים נהפכו זמינים.

בזמן שממשלת בריטניה הימרה בשלב מוקדם על השקעה בחיסונים ואישרה אותם במהירות כדי להתחיל לחסן, ההקפדה הנוקשה של האיחוד על התהליך המדעי הפכה אותו לאטי יותר. חוסר הגמישות היא אחת הסיבות שציינו תומכי הברקזיט לעזיבת האיחוד.

נכון להיום, האיחוד האירופי נתן בממוצע 11 מנות חיסון ל-100 איש, לעומת 33 מנות חיסון בארה"ב, ו-39 מנות חיסון ל-100 איש בבריטניה.

לאיחוד יש גם חששות ממחסור בחיסונים. זה נכון במיוחד לחיסון של אסטרה-זנקה - ללא קשר להסתייגות האירופית מהשימוש בו - שרק כשליש מהמנות שאמורות היו להגיע לאיחוד צפויות להימסר לו במחצית הראשונה של השנה. כמו כן, ממשל ביידן סירב לבקשות האירופיות לחלוק עמם את החיסונים, כאשר אמר שקודם כל חייבים לחסן את האמריקאים.

לכתבה המלאה בבלומברג

למרות הפיאסקו: מניית אסטרה-זנקה ומדדי אירופה עולים / דפנה מאור

כשפרנסי האיחוד האירופי הגיעו להסכם של חבילת תמריצים ותקציב בהיקף של 2.2 טריליון דולר, שכלל גם סעיפים של אחריות הדדית, היה זה רגע היסטורי שהבטיח לפתוח תור זהב עם סיומו של משבר הקורונה. האיחוד האירופי צלח משברים שאיימו על קיומו פעמים רבות, אולם לאחר המאבק הקשה בנגיף קורונה, הגיע משבר שלא היה ממש צפוי - משבר ההתחסנות.

מחסור בחיסונים, עיכובים בהפצתו בקרב האוכלוסייה, פערים בהקצבת מנות בין מדינות - ובין אזורים בתוך מדינות - מאיימים עתה, שוב, על האחדות האירופית. ניתן היה לצפות לנוכח הפיאסקו הזה - שהוחמר בשבוע האחרון עם החלטתן החד-צדדית של כמה מדינות להפסיק זמנית את השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה (החיסון הנפוץ באירופה) - שהתגובה מצד השווקים והמשקיעים תהיה שלילית.

ואולם כפי שמראים התרשימים המצורפים, לא רק שמניית אסטרה-זנקה - חברת תרופות בריטית-שוודית ענקית - עלתה מתחילת החודש, גם מדד המניות יורוסטוקס 50, שמכיל מניות מרחבי היבשת, נהנה מעלייה בחודש האחרון.

אפשר לייחס את העלייה בשוקי המניות לירידה בשער היורו מול הדולר - לעתים קרובות יש קורלציה הפוכה בין השניים. אך ההסבר הפשוט והישיר יותר הוא מדיניות הבנק המרכזי של אירופה, בראשותה של הנגידה כריסטין לגארד, שממשיך להדפיס כסף בקצב אימתני, שמתדלק את השווקים.

לגארד הולכת בעקבותיו של קודמה, דראגי, בהבטחות "לעשות כל מה שיידרש" כדי לשמור על היורו והגוש. בנוסף, דראגי עצמו התמנה לראש ממשלה טכנוקרטי של איטליה, הילדה הבעייתית של גוש היורו, מה שהרגיע את המשקיעים לא מעט.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"