הזהב בפתיחת השנה הגרועה זה 30 שנה; וול סטריט בשבוע שלילי ראשון החודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
וול סטריטצילום: Nicole Pereira/אי־פי
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע שלילי ראשון החודש

בורסות וול סטריט השלימו את הירידה השבועית הראשונה החודש, בצל חששות כי עליית תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות תפגע בתיאבון המשקיעים למניות, וכי התייקרות עלויות המימון ולחצים אינפלציוניים עלולים לבלום את התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם.

עם זאת, מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסגרו היום בעליות קלות, לאחר ששרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, אמרה כי יש צורך בתמריצים ממשלתיים נוספים לכלכלה, ועל רקע דו"חות רבעוניים חזקים של חברות דוגמת דיר ואפלייד מטריאלס.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.1% אולם ירד בסיכום שבועי ב-1.6% - שבוע שלילי ראשון מזה שלושה שבועות. מדד דאו ג'ונס, שקטע אתמול רצף של שלושה ימים שבהם שבר שיאים, נסגר היום בעליות קלות ביותר, בדרכו לעלייה שבועית של 0.1% - שבוע חיובי שלישי ברציפות. מדד S&P 500 נסוג ב-0.2% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות - רצף הימים השלילי הארוך מזה חודשיים. בסיכום שבועי נסוג המדד ב-0.7% - ירידה שבועית ראשונה החודש.

מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000, הנחשב לרגיש יותר לצמיחה כלכלית בארה"ב, קפץ היום ב-2.2%. זו הפעם השמינית בלבד בתולדות המדד שהוא קפץ ביותר מ-2% ביום שבו מדד S&P 500 נסוג.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.34% - רמתה הגבוהה ביותר זה כשנה. התשואה גם השלימה את הזינוק השבועי החד ביותר מזה שישה שבועות לאחר שקפצה ב-0.14% השבוע.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

מניית דיר זינקה ב-9.6% בוול סטריט לאחר שיצרנית המיכון הכבד דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, וגם העלתה את תחזית הרווח השנתי על רקע התאוששות במגזרי החקלאות והבנייה.

מניית אפלייד מטריאלס קפצה ב-5.3%, לאחר שיצרנית ציוד ייצור השבבים סיפקה אמש לאחר הסגירה תחזית חזקה לרבעון הנוכחי הודות לצמיחה בהזמנות מצד יצרניות שבבים שמזדרזות להגדיל את תפוקתן בצל מחסור עולמי במוליכים למחצה.

מניית נובהווקס (סימול NVAX) עלתה ב-4.8% לאחר שיצרנית התרופות חתמה על הסכם עם הברית הגלובלית לחיסונים (GAVI) לאספקת 1.1 מיליארד מנות של חיסון לקורונה שפיתחה.

הנפט נסגר מתחת ל-60 דולר בניו יורק; הברנט עלה שבוע 5 ברצף

מחיר הנפט נסוג היום בניו יורק ושב ונסגר מתחת לרמה של 60 דולר לחבית, בדרכו לירידה שבועית ראשונה מזה שלושה שבועות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 59.24 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחירו ב-0.4%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 62.91 דולר לחבית, ירידה של 1.6%. בסיכום שבועי טיפס מחיר הברנט ב-0.8% בדרכו לשבוע חיובי חמישי ברציפות.

הזהב בפתיחת השנה הגרועה זה 30 שנה; הנחושת ברמתה הגבוהה מ-2011

מחיר הזהב נסגר היום בעליות בניו יורק על רקע היחלשות הדולר בעולם שפגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים. עם זאת, מחירו נפל ב-2.5% בסיכום שבועי לאחר שזינוק בתשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פגע בביקוש למתכת, והמתכת היקרה רשמה עד כה את פתיחת השנה הגרוע ביותר מזה שלושה עשורים.

מחיר הנחושת נסגר היום בשיא של יותר מתשע שנים לאחר שציפיות להתאוששות הכלכלה הגבירו את הביקוש למתכת.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,777.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפל מחירם ל-1,759 דולר לאונקייה - רמתו הנמוכה ביותר מאז יוני. מתחילת השנה נפל מחיר הזהב ב-6.5% - פתיחת השנה הגרוע ביותר מזה 30 שנה.

החוזים על הנחושת למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 4.074 דולר לליברה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2011, לאחר עלייה של 4.4%. בסיכום שבועי זינק מחיר הנחושת ב-7.6%.

גידול מפתיע במכירות בתים בארה"ב; המחירים קפצו ב-14% תוך שנה

המכירות של בתים קיימים בארה"ב טיפסו במפתיע בינואר לשיא של שלושה חודשים, בעוד האמריקאים מנצלים את ריביות המשכנתאות הנמוכות.

המכירות של בתים קיימים גדלו ב-0.6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 6.69 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 6.6 מיליון. נתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה לקצב של 6.65 מיליון.

"אנחנו צריכים להגדיל את מלאי הבתים", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, בעת פרסום הנתונים. "המכירות יוכלו לטפס אפילו יותר" אם יהיו יותר בתים בשוק, אמר.

ריביות המשכנתאות הנמוכות אמנם מאפשרות לאנשים רבים יותר לרכוש בתים, אולם מחירי הבתים מזנקים. מחיר המכירה החציוני טיפס בינואר ל-303,900 דולרים, זינוק של 14.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

צמיחת העסקים בארה"ב בשיא של שש שנים

מדד מנהלי הרכש (PMI) בארה"ב טיפס בפברואר לרמה של 58.8 נקודות, רמתו הגבוהה מאז 2015, לעומת רמה של 58.7 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף הרעה בתנאים הכלכליים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים טיפס בפברואר לרמה של 58.9 נקודות, רמתו הגבוהה מאז מארס 2015, לעומת רמה של 58.3 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 58 נקודות.

מנגד, מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור נסוג ל-58.5 נקודות לעומת 59.2 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 59 נקודות.

אירופה נסגרה בעליות; הליש"ט מעל 1.4 ד' בראשונה זה 3 שנים

בורסות אירופה קטעו את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוקטובר על רקע דו"חות כספיים מעודדים של חברות ביבשת ונתוני מקרו כלכליים שפורסמו בגוש היורו. הליש"ט טיפס מעל לשער של 1.4 דולר זו הפעם הראשונה מאז אפריל 2018.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.5%, עלייה ראשונה מזה ארבעה ימים, בדרכו לעלייה שבועית של 0.2%.

הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.4019 דולר לליש"ט. היורו מטפס ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2135 דולר ליורו, לאחר שמדד פעילות הייצור בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו - טיפס בפברואר בשיעור חד מהצפוי.

מניית הרמס טיפסה ב-3.1% לאחר שחברת מוצרי היוקרה דיווחה על זינוק במכירותיה ברבעון הרביעי של 2020. מניית אליאנץ טיפסה ב-0.3% לאחר שחברת הביטוח הגרמנית דיווחה על רווח תפעולי גבוה מהצפוי ברבעון האחרון. מניית דנונה עלתה ב-2.2% לאחר שחברת המזון הצרפתית העריכה כי תשוב לצמיחה ברבעון השני של השנה.

שווי שוק הביטקוין מעל טריליון ד'; מתקרב ל-55 אלף ד'

השווי שוק של ביטקוין טיפס היום בפעם הראשונה לטריליון דולר, והתשואה על ההשקעה במטבע הדיגיטלי עולה כעת באופן נכיר על ביצועי נכסים מסורתיים יותר כמו מניות וזהב.

שווי מטבע הקריפטו הפופולרי בעולם קפץ ביותר מ-415 מיליארד דולר מתחילת 2021 ליותר מטריליון דולר, לפי נתוני בלומברג. מדד גלקסי קריפטו של בלומברג, העוקב אחרי ביטקוין וארבעה מטבעות דיגיטלים נוספים, יותר מהוכפל באותה התקופה. ביטקוין נסחר כעת במחיר של 54,717 דולרים, עלייה של 6.2% ביממה החולפת, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ.

הפעילות העסקית בגרמניה וצרפת צמחה למרות הסגרים

מדדי IHS מרקיט שמתפרסמים הבוקר (ו') מצביעים על כך שהפעילות העסקית בגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד האירופי, התחזקה בחודש החולף בהובלת מגזר הייצור. זאת למרות הסגר שבו נתונה המדינה - שנתן את אותותיו במגזר השירותים.

מדד מנהלי הרכש לחודש פברואר הגיע לרמה של 51.3 נקודות, מול 50.8 נקודות בינואר - שיא של חודשיים - כאשר כל נתון מעל 50 נקודות מצביע על צמיחה. במגזר השירותים הגיע המדד לרמה של 45.9 נקודות - שפל של תשעה חודשים - ובמגזר הייצור טיפס לרמה של 60.06 מול 57.1 בחודש ינואר, ושבר שיא של שלוש שנים.

בצרפת עלה מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ל-55 נקודות מול 51.6 בינואר, ורשם את הצמיחה הגדולה ביותר שנרשמה מאז פברואר 2018.

יום הפכפך באסיה; טוקיו הפחיתה 0.7%

המסחר בבורסות אסיה נסגר במגמה מעורבת לאחר שלושה ימי מסחר בוול סטריט שנסגרו בירידות.

הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי מוסיפה 0.6%; סינגפור מפחיתה 1.1% מערכה.

טוקיו הפחיתה 0.7% מערכה וסגרה שלושה ימים של ירידות, לאחר ששברה שיאים של שלושה עשורים בתחילת השבוע - ולאחר שמדד ניקיי הוסיף 10% לערכו מתחילת 2021.

מדד המחירים לצרכן ביפן ירד ב-0.6% בחודש ינואר ביחס לתקופה המקבילה ב-2020, לאחר חמישה חודשים של ירידות. עם זאת, הירידה היתה קטנה מהצפוי לאור ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה במדינה, שהובילה לסגרים נרחבים באזורי מפתח לכלכלה.

ההיי-טק הוביל הירידות בוול סטריט; וול-מארט נחתכה ב-27 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השלישי ברציפות, על רקע אזהרת רווח של ענקית הקמעונות וול-מארט, ולאחר שמספר המובטלים החדשים בארה"ב קפץ במפתיע, והתחלות הבנייה ירדו בפעם הראשונה מזה חמישה חודשים.

תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה משיא של שנה, והדולר נחלש ביחס למטבעות המרכזיים בעולם. בשוק הסחורות, מחיר הנפט נסוג משיא של 13 חודשים, ואילו מחיר הזהב התאושש משפל של 8 חודשים, וטיפס בראשונה מזה חמישה ימים.

מדד נאסד"ק, שרשם אתמול את יומו הגרוע ביותר זה כמעט שלושה שבועות, נסגר היום בירידה של 0.7%, לאחר שכבר נפל ב-1.2% במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול בשיא זה היום השלישי ברציפות, נסוג ב-0.4% - ירידה ראשונה מזה שבוע. מדד S&P 500 איבד 0.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.29%. זאת, לאחר שבמהלך המסחר אתמול עלתה התשואה לרמה של 1.33% - רמתה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2020. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 60.52 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה מאז ינואר 2020. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,775 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, לאחר שנסגר ביום רביעי ברמתו הנמוכה מאז יוני.

מניית וול-מארט נפלה ב-6.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית הקמעונות הזהירה היום כי צפויה האטה במכירות וברווחיה השנה; וכי הוצאותיה על משכורות עובדים, מיכון וטכנולוגיות אחרות צפויות לגדול במיליארדי דולרים. בעקבות נפילת המניה נחתך שווי השוק של וול-מארט בקרוב ל-27 מיליארד דולר.

מניות ההיי-טק, החשופות במיוחד ללחצים אינפלציוניים, המשיכו להוביל את הירידות גם היום. מניית אפל איבדה 0.9% בדרכה לנפילה תלת-יומית של 4.2%. מניית טסלה ירדה ב-1.4%.

אירופה נסגרה בירידות; לונדון נסוגה ב-1.4%

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות האנרגיה והבנקאות, על רקע דו"חות כספיים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, בהן איירבוס, קרדיט סוויס, ברקליס ודיימלר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.4% - היום הגרוע ביותר מזה שלושה שבועות; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.8%. היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.2081 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3953 דולר לליש"ט.

סקר שנערך בקרב 1,000 חברות בבריטניה מראה כי ביטחון העסקים נמצא בשיא של חמש שנים בעקבות הציפייה כי הפצת החיסונים המהירה באופן יחסי במדינה תצליח למנוע סגרים עתידיים. ברבעון הרביעי היה מדד ביטחון העסקים שלילי, ברמה של מינוס 19, ואילו כעת קפץ לרמה של 10.

לפי דיווח ב"גרדיאן", ברקליס שילם למנכ"ל שלו ג'ס סטיילי 4 מיליון ליש"ט ושילם בונוסים נדיבים לבכירי הבנק, על אף צניחה של 30% ברווח השנתי. הרווח לפני מס של הבנק צנח ל-3.1 מיליארד ליש"ט מ-4.4 מיליארד ליש"ט שנה קודם לכן. הבנק נאלץ להניח בצד 4.8 מיליארד ליש"ט בגלל העלייה בהלוואות שעלולות לא להיפרע.

ירידה ראשונה זה 5 חודשים בהתחלות הבנייה בארה"ב

התחלות הבנייה של בתים בארה"ב צנחו בינואר זו הפעם הראשונה מזה חמישה חודשים, עדות לכך שייתכן כי עליית מחירי הדיור בארה"ב החלה לפגוע בביקוש. עם זאת, היתרי הבנייה זינקו לשיא של 15 שנה.

התחלות הבנייה נפלו ב-6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.58 מיליון יחידות, ירידה ראשונה מאז אוגוסט - לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר, לקצב שנתי של 1.66 מיליון יחידות. לעומת ינואר 2020, ירדו התחלות הבנייה בכ-2%.

עם זאת, היתרי הבנייה זינקו בחודש שעבר ב-10.4% לעומת דצמבר, לקצב שנתי של 1.88 מיליון - הגבוה ביותר מאז 2006. תחזית הכלכלנים היתה לקצב נמוך משמעותית של 1.67 מיליון. לעומת ינואר 2020, קפצו היתרי הבנייה ב-22.5%.

אזהרת רווח של וול-מארט; המניה צונחת ב-5%

מניית וול-מארט נופלת ב-5.2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, לאחר שענקית הקמעונות הזהירה כי צפויה האטה במכירות וברווחיה השנה; וכי הוצאותיה על משכורות עובדים, מיכון וטכנולוגיות אחרות צפויות לגדול במיליארדי דולרים.

החברה העריכה היום כי רווחיה למניה צפויים לרדת קלות בשנת הכספים שהחלה בפברואר; וכי מכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה בארה"ב ימשיכו לצמוח השנה, אם כי בשיעור חד ספרתי נמוך - האטה לעומת קצב הצמיחה שרשמה לאחרונה. עוד הודיעה וול-מארט כי תעלה את השכר הממוצע של עובדיה ל-15 דולר לשעה, וכי אישרה תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 20 מיליארד דולר.

ברבעון הכספים האחרון, שהסתיים בסוף ינואר, רשמה החברה הפסד נקי של 2.09 מיליארד דולר, או הפסד של 74 סנט למניה, לעומת רווח נקי של 4.14 מיליארד דולר, או רווח של 1.45 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה וול-מארט על רווח של 1.39 דולר למניה - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 1.51 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה החברה ברבעון מכירות של 152.1 מיליארד דולר, לעומת מכירות של 141.7 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 148.5 מיליארד דולר. המכירות של חנויותיה הפתוחות לפחות שנה בארה"ב עלו ברבעון האחרון ב-8.6% - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים לגידול של 5.7%.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב קפץ במפתיע לשיא של חודש

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל במפתיע בשבוע שעבר לרמתו הגבוהה מזה חודש, עדות לקשיים בהתאוששות שוק התעסוקה בכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ל-861 אלף, לעומת 848 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-770 אלף תביעות לאחר 793 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הרמה הנוכחית של תביעות האבטלה השבועיות גבוהה יותר מכל תקופה אחרת למעט משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות. לפני תחילת משבר הקורונה היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-4.49 מיליון בשבוע שהסתיים ב-6 בפברואר, לעומת 4.56 מיליון תביעות בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה ל-4.43 מיליון תביעות מתמשכות, לעומת 4.55 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. מספר תביעות האבטלה המתמשכות עודנו גבוה כמעט פי שלושה מממוצע שבועי של 1.7 מיליון בשנת 2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

בעקבות הסופות בארה"ב: הנפט בשיא של 13 חודשים

מחיר הנפט הגולמי ממשיך לטפס, בעקבות שיבושים שגורם מזג האוויר הסוער בדרום ארה"ב לייצור הנפט. כמה בתי זיקוק ואתרי קידוח נאלצו לסגור את הפעילות באופן זמני בעקבות גל הקור העז, שהותיר מיליונים ללא חשמל והביא למותם של 21 איש לפחות עד כה.

נפט גולמי מסוג ברנט שנסחר בלונדון עולה ב-0.9% למחיר של 64.90 דולר לחבית. מוקדם יותר, מדווח "גרדיאן", הוא נגע במחיר של 65.62 דולר לחבית, הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020. נפט מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק הגיע למחיר של 61.6 דולר לחבית.

ירידות של כ-0.5% באסיה

רוב הבורסות באסיה נסגרו בירידות: טוקיו איבדה 0.2%; הונג קונג ירדה ב-1.6%; שנחאי הוסיפה 0.6%; סינגפור נסוגה ב-0.4%; מדד אסיה דאו איבד 0.7%.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולה ב-1% למחיר של 61.77 דולר לחבית. הביטקוין יורד בפחות מ-1% לאחר ששבר שיא ועבר לראשונה את הרף של 52 אלף דולר למטבע.

הבלו-צ'יפ שברו שיאים בוול סטריט; תשואת אג"ח ארה"ב נסוגה משיא של שנה

מניות ההיי-טק רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר החודש והובילו היום את הירידות בבורסות וול סטריט, לאחר שזינוק חד מהצפוי במכירות הקמעוניות ובמחירים הסיטונאים בארה"ב, חיזק את החששות מפני התגברות האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה משיא של שנה, והדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם. מניות הבלו-צ'יפ המשיכו לשבור שיאים הודות לזינוק במניות ורייזון ושברון.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.6% - היום הגרוע ביותר זה כמעט שלושה שבועות; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.3% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 נסוג בפחות מ-0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 1.28%, לאחר שטיפסה במהלך יום המסחר לרמה של 1.33% - רמתה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2020. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט. מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל נסוגה ב-1.8% ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז ה-19 בינואר. מניית חברת המדיה החברתית טוויטר ירדה ב-2.9% לאחר שנסגרה אתמול בשיא, וקטעה בכך רצף של 11 ימי עליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז אוגוסט.

מניית ענקית הנפט שברון עלתה ב-3.1% במסחר בניו יורק, ומניית ורייזון קפצה ב-5.2%. זאת לאחר שחברת האחזקות ברקשייר התאווי של המשקיע וורן באפט חשפה כי רכשה מניות של שתי החברות בשלהי 2020.

הנפט בשיא של 13 חודשים; הגז הטבעי קפץ 11% ביומיים

מחיר הנפט טיפס בניו יורק ונסגר מעל לרמה של 60 דולר לחבית זה היום השני ברציפות, לאחר שסופות חורפיות עזות בחלקים גדולים של ארה"ב צמצמו את תפוקת הנפט והגז הטבעי וגרמו להשבתת בתי זיקוק בטקסס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 61.14 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020, לאחר עלייה של 1.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק - יום שלישי ברציפות של עליות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 64.34 דולר לחבית, עלייה של 1.6%.

מחיר הגז הטבעי טיפס בהמשך לזינוק של 7.5% אתמול. החוזים על הגז הטבעי למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 3.219 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), הסגירה הגבוהה ביותר מאז השני בנובמבר, לאחר עלייה של 2.9%.

הזהב נפל לשפל של 8 חודשים

מחיר הזהב ירד זה היום החמישי ברציפות ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה כמעט שמונה חודשים, על רקע התחזקות הדולר, אשר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,772.8 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז שלהי יוני, לאחר ירידה של 1.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%.

הבנק הפדרלי: יחלוף עוד זמן-מה עד לצמצום רכישות האג"ח

בכירי הבנק הפדרלי העריכו כי יחלוף עוד "זמן-מה" עד שיבשילו התנאים לצמצום תוכנית רכישות האג"ח חסרת התקדים של הבנק המרכזי של ארה"ב. כך לפי פרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

"מאחר שהכלכלה עדיין רחוקה מהשגת היעדים, משתתפי הישיבה העריכו כי סביר שיחלוף עוד זמן-מה עד שניתן יהיה להשיג התקדמות משמעותית נוספת", נכתב בפרוטוקול הישיבה שהתקיימה ב-26 וב-27 בינואר, ואשר פורסם היום.

בעלי זכות ההצבעה בוועדה הסכימו כי ההתקדמות הצפויה בחיסונים נגד קורונה והשינוי בתחזית המדיניות התקציבית של הממשל בארה"ב, שיפרו את התחזית הכלכלית עד כדי כך שחברי הוועדה "החליטו כי אין עוד צורך בהתייחסות שנכללה בהודעות שפורסמו לאחר ישיבותיה הקודמות בדבר הסיכונים לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני", נכתב בפרוטוקול.

"כמה משתתפים ציינו את החשיבות בכך שהוועדה תשדר בבירור את הערכותיה לגבי ההתקדמות של השגת יעדיה ארוכי הטווח, ותתריע זמן רב לפני העיתוי שבו יתכן כי תחליט כי חלה התקדמות מספקת כדי להצדיק שינוי בקצב הרכישות", לפי הפרוטוקול.

בורסות אירופה ביום הגרוע מזה 3 שבועות

בורסות אירופה סגרו את היום הגרוע ביותר זה כמעט שלושה שבועות, על רקע אכזבת המשקיעים מדו"חות כספיים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, בהן קמעונאית מוצרי היוקרה קרינג שדיווחה על מכירות חלשות של מותג הדגל גוצ'י, ענקית הסיגריות בריטיש אמריקן טבקו שסיפקה תחזית מאכזבת, וחברת הכרייה ריו טינטו.

הירידות באירופה נרשמו גם בצל זינוק התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשיא של שנה, וחששות מלחצים אינפלציוניים לאחר ההתאוששות הכלכלית ממשבר הקורונה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט נסוגה ב-1.1%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.7% - הירידה היומית החדה ביותר זה כמעט שלושה שבועות.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.204 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3852 דולר לליש"ט.

האינפלציה בבריטניה עלתה מעט מעל הצפוי בחודש ינואר האחרון, לפי נתונים שפורסמו הבוקר, לשיא של שלושה חודשים - 0.7%. זאת בעקבות עלייה במחירי המזון והרהיטים במהלך הסגר ההדוק שהושת על בריטניה - שבימים אלה היא מתחילה לצאת ממנו.

שיפור בבטחון בענף הבנייה בארה"ב בפברואר

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד קבלני הבתים הלאומי בארה"ב (NAHB) ושל בנק ההשקעות וולס פארגו טיפס בפברואר לרמה של 84 נקודות לעומת רמה של 83 נקודות בחודש הקודם.

בפברואר 2020, לפני פרוץ משבר הקורונה, היה המדד ברמה של 74 נקודות. כל קריאה של המדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביעה על כך שמרבית קבלני הבתים בארה"ב גורסים כי התנאים בשוק חיוביים.

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה חודש רביעי ברצף

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה בינואר זה החודש הרביעי ברציפות, וניצול כושר הייצור טיפס מעל ל-75%.

התפוקה גדלה ב-0.9% בחודש שעבר לאחר צמיחה של 1.3% בדצמבר, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 0.5% בינואר, לאחר עלייה של 1.6% שעליה דווח במקור בדצמבר.

ניצול כושר הייצור טיפס בינואר ל-75.6% לעומת 74.9% בחודש הקודם.

המחירים הסיטונאים בארה"ב בזינוק החד מאז 2009

המחירים הסיטונאים בארה"ב רשמו את הזינוק החודשי החד ביותר זה למעלה מעשור, ובניכוי מחירי האנרגיה והמזון הנחשבים לתנודתיים, זינקו בראשונה מאז 2019 בקצב של 2% ב-12 החודשים האחרונים - גבוה כמעט כפליים מתחזיות הכלכלנים. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב קפץ בינואר ב-1.3% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז החל להתפרסם המדד בדצמבר 2009 - לאחר עלייה של 0.3% בדצמבר, לפי נתונים סופיים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי.

לעומת ינואר 2020, טיפס המדד ב-1.7%, לאחר עלייה של 0.8% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר, והרבה מעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.9%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון התנודתיים, קפץ ב-2% לעומת ינואר 2020, כמעט כפליים מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 1.1%. זו הפעם הראשונה מאז אוקטובר 2019 שמדד הליבה מטפס בקצב שנתי של 2%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6%.

המכירות הקמעוניות בארה"ב קפצו ב-5.3% בינואר - פי 5 מהתחזיות

המכירות הקמעוניות בארה"ב זינקו בינואר בשיעור החד ביותר מזה שבעה חודשים וכמעט פי חמישה מתחזיות הכלכלנים, על רקע כספי סיוע ממשלתי ישיר שקיבלו רבים מאזרחי ארה"ב בחודש שעבר.

המכירות הקמעוניות קפצו ב-5.3% בחודש שעבר לאחר ירידה של 1% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1.1% בינואר, לאחר ירידה של 0.7% שעליה דווח במקור בדצמבר.

המכירות הקמעוניות בניכוי מכירות המכוניות קפצו ב-5.9% בינואר, לעומת תחזיות הכלכלנים לגידול של 1%. המכירות בניכוי מכירות הדלק זינקו ב-5.4%.

אישור חבילת תמריצים כלכליים של 900 מיליארד דולר שאושרה על ידי הקונגרס בארה"ב לפני כחודש, בנוסף לחבילה של 2.2 טריליון דולר שאושרה מוקדם יותר ב-2020, העניק למרבית אזרחי ארה"ב סיוע בסך 600 דולרים שאותו ניצלו לרכישת מגוון מוצרים.

טוקיו נסגרה בירידות לאחר שאתמול שברה שיאים

רוב בורסות אסיה סגרו את היום בירידות, לאחר שיום המסחר בוול סטריט נסגר אתמול במגמה שלילית - ולמרות שאתמול שברה טוקיו שיאים של 30 שנה.

טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג עלתה ב-1.2%; סינגפור הפחיתה 0.4%; סידני ירדה ב-0.4%. בורסת שנחאי סגורה היום לרגל חופשת ראש השנה הסיני.

ביפן צמח היצוא ב-6.4% בחודש ינואר החולף ביחס לחודש המקביל בשנה הקודמת, לפי דו"ח שפירסם היום משרד הכלכלה במדינה.

הין היפני מתחזק ב-0.01% מול הדולר, ונסחר ב-106.030 ין לדולר; הדולר ההונג קונגי ללא שינוי; הדולר האוסטרלי נחלש ב-0.15% ונסחר ב-0.7746 דולר אוסטרלי לדולר.

תשואת אג"ח ארה"ב קפצה ל-1.3%; עקום התשואות התלול זה 4 שנים

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פתח את שבוע המסחר המקוצר בירידות חדות, בעוד הסוחרים נמלטים מאג"ח ארוכות, על רקע ציפיות כי תוכניות חיסון המוני ותמריצים ממשלתיים יסייעו לכלכלת ארה"ב לצלוח את המגפה, ויגבירו את האינפלציה בהמשך השנה.

התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים קפצה ב-0.09% לרמה של 1.3% - רמתה הגבוהה מאז פברואר 2020. התשואה על האג"ח ל-30 שנה עלתה ב-0.07% לרמה של 2.09%, והתשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה ב-0.01% לרמה של 0.12%. המרווח בין התשואה על האג"ח לשנתיים לאג"ח ל-10 שנים התרחב ל-1.18% - רמתו הגבוהה ביותר מזה ארבע שנים.

אתמול לא התקיים מסחר בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב, לרגל חופשת יום הנשיא.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

פלנטיר צנחה ב-13% עקב הפסד מפתיע ותחזית מאכזבת

חברת בכריית המידע פלנטיר, שהוכתרה בעבר בתואר "החברה שיודעת עליכם הכל", דיווחה היום על הפסד רבעוני מפתיע, והעריכה כי הכנסותיה צפויות לצמוח השנה לכל הפחות ב-30% - האטה ניכרת לעומת שנת 2020, בה צמחו ההכנסות ב-47% ל-1.1 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים.

מניית פלנטיר, שנסקה בכ-75% בשלושה החודשים האחרונים, נפלה היום ב-12.8% במסחר בוול סטריט, אולם עודנה גבוהה ב-18% מרמתה בתחילת 2021.

החברה, שהפכה לבורסאית בספטמבר, רשמה ברבעון הרביעי של 2020 הפסד נקי של 148.3 מיליון דולר, או הפסד של 8 סנט למניה, שיפור לעומת הפסד של 159.3 מיליון דולר, או הפסד של 29 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 2 סנט למניה.

עם זאת, בשורה העליונה עלתה החברה על התחזיות עם הכנסות רבעוניות של 322 מיליון דולר, צמיחה של 40.4% לעומת התקופה המקבילה. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 301 מיליון דולר. ברבעון הנוכחי צופה החברה צמיחה של 45% בהכנסות.

הכנסות החברה במגזר התאגידי צמחו ב-4% ברבעון הרביעי, ואילו ההכנסות מגופים ממשלתיים זינקו ב-85%, מסרה החברה בעת פרסום דו"חותיה הרבעוניים היום.

פלנטיר, שהוקמה ב-2014 על ידי המיליארדר פיטר תיל - אחד התומכים הבולטים ביותר של הנשיא דונלד טראמפ בעמק הסיליקון - ספגה ביקורת על מעורבותה בכמה מהפרויקטים השנויים ביותר במחלוקת פוליטית של ממשלת ארה"ב, החל מזיהוי טרוריסטים ועד למעקב אחרי מהגרים לא חוקיים.

הנפט מעל 60 דולר לחבית; הגז הטבעי קפץ ב-8%

מחיר הגז הטבעי קפץ ביותר מ-7% ומחיר הנפט נסגר מעל ל-60 דולר לחבית בניו יורק, על רקע הסופה בארה"ב אשר הותירה לפחות 5 מיליון אמריקאים ללא אספקת חשמל.

החוזים על הגז הטבעי למסירה במארס נסגרו במחירי של 3.129 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), הסגירה הגבוהה ביותר מאז נובמבר, לאחר עלייה של 7.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 60.05 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020, לאחר עלייה של 1%.

הזינוק במחירים מגיע לאחר שסאותווסט פאואר פול, קבוצת חברות חשמל שפועלת ב-14 מדינות בארה"ב, הורתה על הפסקות חשמל יזומות בניסיון למנוע קריסה של רשתות החשמל ולשמר אנרגיה, על רקע הסופה שהצניחה את הטמפרטורות לשפל היסטורי.

וול סטריט נסגרה בירידות; מניות הבלו-צ'יפ שברו שיאים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות ביום הראשון של שבוע המסחר המקוצר, על רקע חששות כי זינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות יפגע בתיאבון המשקיעים למניות, ויאיים על מגזרים דוגמת ההיי-טק שהריביות האפסיות היטיבו עמם. עם זאת, מניות הבלו-צ'יפ שברו שיאים.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1% לאחר שנסגר ביום שישי בשיא זו הפעם ה-11 השנה. אתמול לא התקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום הנשיא, לאחר שביום שישי נסגרו שלושת המדדים בשיאים.

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסגר ביום שישי מתחת לרמה של 20 נקודות, זו הפעם הראשונה מאז פברואר 2020. עם זאת, היום עלה המדד ביותר מ-7% וטיפס מעל לרמה של 21 נקודות.

מניית טוויטר עלתה ב-2.9% ונסגרה בשיא בדרכה ליום 11 ברציפות של עליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז אוגוסט.

הזהב נסגר מתחת ל-1,800 דולר בראשונה זה כמעט שבועיים

מחיר הזהב נסגר מתחת לרמה של 1,800 דולר לאונקייה בראשונה זה כמעט שבועיים, לאחר שזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פגע בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,799 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-4 בפברואר, לאחר ירידה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בורסות אירופה נסוגו משיא של שנה; הליש"ט על סף 1.4 דולר

בורסות אירופה, שטיפסו בתחילת יום המסחר לרמתן הגבוהה ביותר מזה שנה, נסגרו לבסוף בירידות קלות, לאחר שגם המדדים בוול סטריט מחקו את העליות שרשמו בתחילת יום המסחר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3% לאחר שנסגרה בשיא אתמול; פריז נסגרה היום כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מזה שנה, נסוג היום ב-0.1%.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.3908 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפסה לשער של 1.3955 דולר לליש"ט, רמתה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2018. היורו נסוג ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.2109 דולר ליורו.

צמיחת הייצור בניו יורק בשיא של 7 חודשים

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) טיפס החודש לרמה של 12.1 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז יולי - לעומת רמה של 8.6 נקודות בינואר, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 5.9 נקודות. מדד גבוה מאפס מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

הביטקוין פרץ את רף ה-50 אלף דולר

ביטקוין הגיע היום לציון דרך נוסף, כשחצה לראשונה את רף ה-50 אלף דולר, בהמשך לזינוק שרשם המטבע הדיגיטלי בחודשים האחרונים.

ביטקוין עולה כעת ב-4% לרמה של 49,770 דולר, לאחר שמוקדם יותר הגיע לרמה של 50,191 דולר. עד כה ב-2021 עלה הביטקוין ב-73%, בהמשך לזינוק של 170% ברבעון הרביעי של 2020.

המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר נהנה בשבועות האחרונים מתמיכתם של משקיעים כמו מנהל קרנות הגידור הוותיק פול טיודור ג'ונס, סטן דרוקנמילר ואילון מאסק, שהחברה שלו טסלה רכשה ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר. השבוע דיווחה בלומברג כי חטיבת השקעות במורגן סטנלי שוקלת להמר על המטבע, בשעה שבנק אוף ניו יורק מלון הודיע שיציע ללקוחות שירותי ביטקוין. מאסטרקרד אף היא מתכננת לאפשר למחזיקי כרטיסים שלה עסקות בביטקוין.

הצמיחה השלילית בגוש היורו ברבעון הרביעי היתה פחות גרועה מהצפוי

הצמיחה השלילית בגוש היורו ברבעון הרביעי של 2020 היתה מעט מתונה יותר מכפי שהוערך בתחילה, כך הודיעה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט.

התמ"ג של גוש היורו רשם צמיחה שלילית של 0.6% ברבעון הרביעי לעומת השלישי, וזאת בהשוואה להערכה הראשונית לנסיגה של 0.7% בתמ"ג. אנליסטים צפו אף הם נסיגה של 0.7%. בהשוואה לרבעון הרביעי של 2019, נרשמה צמיחה שלילית של 5% בתמ"ג של גוש היורו, לעומת הערכה ראשונית לצמיחה שלילית של 5.1%. הנסיגה הזו הגיעה לאחר התאוששות של 12.4% ברבעון השלישי.

בנוסף, אמרה יורוסטאט כי האבטלה בגוש היורו נותרה בדצמבר ללא שינוי, ברמה של 8.3%.

אסיה נסגרה בעליות; הביטקוין קרוב ל-50 אלף ד'

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות שערים, על רקע אופטימיות לגבי ההתאוששות הכלכלית והאצת קצב ההתחסנות בעולם. בוול סטריט לא התקיים אתמול מסחר לרגל יום הנשיאים.

מדד ניקיי 225 של בורסת טוקיו עלה ב-1.3%, לאחר שאתמול חצה את רף 30 אלף הנקודות לראשונה מזה 30 שנה; מדד הנג סנג של בורסת הונג קונג עלה ב-1.9% לשיא של 32 חודשים, ביום המסחר הראשון של הבורסה לאחר חופשת ראש השנה הסיני. בורסת שנחאי עדיין סגורה לרגל החג. סיאול עלתה ב-0.5%; סידני עלתה ב-0.6%.

הביטקוין ממשיך לשבור שיאים, ומתקרב עוד יותר לרמה של 50 אלף נקודות. המטבע הדיגיטלי עולה כעת ב-5% לרמה של 49,372 דולר, לאחר שמוקדם יותר הגיע כבר לרמה של 49,913 דולר. המטבע עלה בשנה האחרונה פי חמישה, לאחר שיותר ויותר מוסדות פיננסיים ותאגידים הכניסו אותו לזרם המרכזי. בלומברג דיווחה כי חטיבת השקעות במורגן סטנלי שוקלת להמר על המטבע, בשעה שבנק אוף ניו יורק מלון הודיע שיציע ללקוחות שירותי ביטקוין. מאסטרקרד אף היא מתכננת לאפשר למחזיקי כרטיסים שלה עסקות בביטקוין.

יום של עליות באירופה; לונדון הוסיפה 2.5%

יום המסחר בבורסות אירופה התנהל בעליות בהמשך לעליות באסיה, ועל רקע תקוות להתאוששות הכלכלה לאור מבצע החיסונים ההולך ומתקדם. בבריטניה כ-15 מיליון בני אדם התחסנו במנת החיסון הראשונה, וראש הממשלה בוריס ג'ונסון הצהיר שהסרת חלק מהמגבלות קרבה - והוסיף שיציג מתווה יציאה מהסגר בתחילת שבוע הבא.

לונדון הוסיפה 2.5% לאחר שמניות של חברות כרייה ואנרגיה דחפו מעלה את המדד. חברת הכרייה אנגלו אמריקן קפצה ב-4.9%; חברות האנרגיה רויאל דאץ' של ו-BP הוסיפו 6.1%, ו-6.5% בהתאמה.

פרנקפורט עלתה ב-0.4%. פריז עלתה ב-1.5%. מדד סטוקס 600 הוסיף 1.3%.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-1.2% על רקע מתיחות במזרח התיכון סביב הלחימה בתימן - בין סעודיה לאיראן. בנוסף, סופה קשה הפוקדת את ארה"ב הקפיצה את הביקוש לאנרגיה, ודחפה את מחירה של חבית נפט ל-60.19 דולר.

הליש"ט מתחזקת ב-0.47% ונסחרת ב-1.39 דולר לליש"ט - שיא של כמעט שלוש שנים. זאת לאור הציפיות לסיום הסגר בבריטניה.

היורו מוסיף 0.1% והין היפני מתחזק ב-0.4%. מדד הדולר יורד ב-0.2%.

טוקיו עלתה ב-1.9% לאחר נתוני תמ"ג חזקים

בורסת טוקיו עלתה ב-1.9% בעקבות פרסום נתוני תמ"ג חזקים ברבעון הרביעי. סידני עלתה ב-0.9%. מומביי עלתה ב-1.1%. סיאול עלתה ב-1.5%. בורסות שנחאי, הונג קונג, סינגפור וטייוואן סגורות לרגל חופשת ראש השנה הסינית. גם בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הנשיאים.

מוקדם יותר במסחר זינק מדד ניקיי היפני מעל לרף 30,000 הנקודות - לראשונה מזה יותר מ-30 שנה, לאחר שנתונים ממשלתיים הראו כי כלכלת המדינה התרחבה ב-12.7% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון הרביעי בשנה שעברה. תחזית הכלכלנים היתה להתרחבות של 9.5%.

הכלכלה השלישית בגודלה בעולם אחרי ארה"ב וסין, התרחבה ברבעון הרביעי ב-3% לעומת הרבעון השלישי. ב-2020 כולה התכווצה הכלכלה ב-4.8% - השיעור החד ביותר מאז המשבר הפיננסי ב-2009, אז התכווצה כלכלת יפן ב-5.7%. ההוצאה הפרטית עלתה ברבעון הרביעי ב-2.2% הודות לתמריצים ממשלתיים בשל מגפת הקורונה.

כלכלת סינגפור התכווצה ב-2.4% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון הרביעי אשתקד, על פי נתוני המשרד למסחר ותעשייה.

במונחים רבעוניים, צמחה כלכלת סינגפור ב-3.8% ברבעון הרביעי לעונת התכווצות של 52.5% ברבעון השלישי. ב-2020 כולה התכווצה הכלכלה ב-5.4%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולים כעת ב-2.3% למחיר של 60.83 דולר לחבית. הין היפני מתחזק ב-0.1% מול הדולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב