"תתכוננו להפסיד את כל הכסף": ההרצה הגדולה הבאה בפתח?

בדומה למניות כמו גיימסטוק, משקיעים מתאמים בהמוניהם השקעה במטבעות הדיגיטליים – עבור דוג'קוין זה נגמר בצניחה של 62% אחרי עלייה מטורפת ■ ההרצה הבאה שמוזכרת ברשתות החברתיות היא של מטבע ריפל, הצפויה ביום שני

דפנה מאור
דפנה מאור
כלב מסוג שיבה אינו - הסמל של דוג'קוין
כלב מסוג שיבה אינו - הסמל של דוג'קוין
דפנה מאור
דפנה מאור

בשבוע האחרון, לצד ההצגה הגדולה בתבל – הסתערות מיליוני משקיעים קטנים על מניות כמו גיימסטופ ואחרות, שהזניקה אותן במאות אחוזים – התרחש מופע דומה בשוק המטבעות הדיגיטליים. הידוע שבהם, ביטקוין, הכפיל את שערו מאז נובמבר ופרץ את מחסום ה-40 אלף דולר החודש – אולם התנודות בשבוע האחרון, בעיקר בחמישי ושישי, נראו קצת אחרת.

הזינוק בביטקוין ובמטבעות אחרים בשנה האחרונה, במקביל לירידת שער הדולר והזרמות הנזילות הענקיות של הבנקים המרכזיים בארה"ב ובעולם, משך משקיעים מהמיינסטרים, שבעבר זילזלו במטבעות הקריפטוגרפיים. אולם הממסד עדיין מסתכל בעין חשדנית מאוד על התופעה.

גבריאל מכלוף, נגיד הבנק המרכזי של אירלנד צילום: Vivek Prakash/Bloomberg

"משקיעי ביטקוין צריכים להתכונן לכך שהם עלולים להפסיד את כל הכסף שלהם", אמר גבריאל מכלוף, חבר במועצת הבנק המרכזי של אירופה. "אישית, אני לא מבין למה אנשים משקיעים בנכסים כאלה", אמר מכלוף, שהוא גם נגיד הבנק המרכזי של אירלנד, לבלומברג. "התפקיד שלנו הוא להגן על הצרכנים".

גם הבוסית שלו בבנק המרכזי של אירופה, הנגידה כריסטין לגארד, הביעה ספקנות: "המטבעות הדיגיטליים הם נכסים מאוד ספקולטיביים", אמרה. מכלוף אינו חושש שביטקוין יגרום לאי יציבות פיננסית: "אני דואג יותר לצרכנים, שצריכים לקבל החלטות נכונות", ציין.

במובן הזה, יש לו סיבה לדאגה. הקדחת שנסובה סביב מניות כמו גיימסטופ ודומות לה אוחזת גם בשוק הקריפטו, שממילא מתאפיין בתנודתיות גבוהה מאוד.

אחד הזרזים לעליות במטבעות הדיגיטליים בשבוע האחרון היה אילון מאסק – אלילם של המשקיעים הקטנים, שהקפיצו (ביחד עם משקיעים מוסדיים ואחרים) את מניית טסלה שבבעלותו בשנה האחרונה. מאסק כתב מתחת לשמו בטוויטר, בסעיף "ביוגרפיה" בטוויטר – ביטקוין.

זה נתן את האות לראלי מרשים בכמה מטבעות, כולל אחד שנוצר בכלל כבדיחה, דוג'קוין (Dogecoin), שזינק פי 10 תוך יום ל-7.75 סנט וקרס מאז ב-62%. ביטקוין זינק ביותר מ-27% ביומיים ועלה לשער של 37,783 דולר ביום שישי. משם הוא נפל ב-9.4%.

פאמפ אנד דאמפ

האיתות של מאסק בא במקביל לפעילות גוברת ואזכורים מרובים בפורומים וקבוצות בפלטפורמות מקוונות, שבדומה לפעילות בשוק המניות, המשתתפים בהן קראו לצאת לפעולה משותפת ולהשקיע במטבעות. קשה שלא לראות בתיאום הזה סוג של הרצת מניות – מה שנקרא pump and dump, שבסופו נשארים לא מעט משקיעים עם הפסד בידיהם.

"זהו הסיפור האמיתי של הפאמפ (הרצה; ד"מ)", נכתב בפורום SatoshiStreetBets (סאטושי הוא שמו של ממציא הביטקוין המשוער, עם לינק שהוביל לפוסט שהסביר כיצד מוכרים בחסר (שורטיסטים) הביאו לנפילת מטבע הדוג'קוין ביום שישי.

דוג'קוין נוצר בשנת 2013 בתור בדיחה על כך שמטבעות דיגיטליים הם תופעה חולפת כמו ממים באינטרנט, ולכן התבסס על המם האינטרנטי DOGE – הכולל בדרך כלל צילום של כלב מגזע שיבה אינו היפני בליווי טקסט מבודח.

הרצת המטבע הבאה עשויה להיות במטבע אחר: ברשתות החברתיות, בפורומים של רדיט, בפוסטים בפייסבוק ובטוויטר – משקיעים מדברים על הרצה גדולה ביום שני, 1 בפברואר.

בהתאם לכך, משקיעים כבר מתחילים להיכנס לריפל (XRP) ולמרות שהוא לא חגג בחמישי-שישי כמו ביטקוין ודוג'קוין, הוא כמעט הכפיל את עצמו ביומיים האחרונים ל-44.34 סנט.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר