מורשת קומוניסטית, שרת בריאות חזקה: המדינה הענייה שדיכאה את הקורונה

קיי־קיי שאילאג'ה לא ביזבזה זמן, וכבר לאחר ההודעה הראשונה שפירסם ארגון הבריאות העולמי בינואר באשר לקורונה, החלה להתמודד עם המגפה במדינת קרלה בהודו ■ התוצאה: התמותה מקורונה הנמוכה בעולם

טלי גולדשטין
תומכות המפלגה הקומוניסטית-מרקסיסטית בקוצ'י, במדינת קרלה
תומכות המפלגה הקומוניסטית-מרקסיסטית בקוצ'י, בקרלה. המורשת הקומוניסטית של קרלה סייעה במאבק במגפהצילום: R S Iyer/אי־פי
טלי גולדשטין

כשארגון הבריאות העולמי (WHO) פירסם את הצהרתו הראשונה על התפשטות נגיף הקורונה בווהאן שבסין לפני שנה, ב-18 בינואר 2020, מעטות היו הממשלות המקומיות בהודו שהקדישו מחשבה להצהרה. עם זאת, קֵיי־קֵיי שאילאג'ה לא ביזבזה רגע.

"במדינת קֵרַלָה, המספר היומי של מקרי המוות מקורונה מעולם לא עלה על 25. רוב המתים הם מבוגרים או אנשים עם מחלות רקע", אומרת המורה לשעבר, וכיום שרת הבריאות והרווחה המקומית ומנהיגת המפלגה הקומוניסטית במדינה.

קֵיי־קֵיי שאילאג'ה. ידועה בכינוי "קוטלת הקורונה"צילום: Sanu N

שאילאג'ה, הידועה בכינוי "שאילאג'ה המורה", אמרה החודש לאתר "אינדיאן אקספרס" כי "שיעור המוות בקרלה, מדינה עם צפיפות אוכלוסין גדולה, הוא 0.5%, אף שההערכות הראשוניות היו שיהיו יותר מ-20 אלף מקרי מוות ביום.

קרלה, השוכנת בדרום מערב הודו, ידועה בישראל בגלל הקהילה היהודית העתיקה בקוצ'י (קוצ'ין). היא גם קרקע פורייה להתפשטות נגיפים בשל האוכלוסייה העירונית הגדולה, התושבים הרבים שחיים מחוץ להודו וחוזרים מדי פעם הביתה, והזרם הגדול של מהגרי עבודה ממדינות אחרות.

במדינה אמנם קיימת מערכת הבריאות החזקה ביותר בהודו, אך היא גם אחת המדינות העניות בהודו, ושיעור המבוגרים בה מהגבוהים במדינות הודו. רשויות המדינה ידעו כי לא יוכלו לשמור על בידוד משכנותיה בשל התלות שלה בסחר. קרלה, שבה הגידול העיקרי הוא קוקוס, מגדלת כמעט את כל הפלפל השחור והגומי בהודו, והיא מקור עיקרי לתבלין ההל. עם זאת, המדינה תלויה ביבוא מזון משכנותיה.

חקלאים באלפוזה, במדינת קרלה, מכניסים אורז לשקים אחרי הקצירצילום: R S Iyer/אי־פי

למרות זאת, באמצעות תגובה מהירה, בדיקות קורונה שמניבות תוצאות תוך 48 שעות, חקירות אפידמיולוגיות ואמצעי בידוד, ממשלת השמאל הצליחה בחודשים הראשונים של המגפה להוריד את מספר המקרים החדשים היומי לכמעט אפס – נתון חסר תקדים ביחד לתחלואה בהודו ובמדינות אחרות. רק 0.36% מהנדבקים המאומתים בקורונה מתו – התמותה הנמוכה בעולם.

ב-24 בינואר, שאילאג'ה כבר גיבשה צוות תגובה מהיר, הקימה חדר בקרה וגייסה צוותי ניטור. ב-27 בינואר הגיעה בחזרה למדינה קבוצה ראשונה של סטודנטים הודים שלמדו אז בווהאן. לאחר שלושה ימים, אחד מהם נמצא חיובי לקורונה – המקרה המאומת הראשון בהודו. ארבעה חודשים לאחר מכן, קרלה – שאוכלוסייתה מונה 35 מיליון איש – דיווחה על 524 מקרי קורונה בלבד, ארבעה מקרי מוות ואפס מקרי הדבקה קהילתית.

איש דת הינדי בבדיקת קורונה בכלכותה, לפני עלייה לרגל לאי סאגארצילום: RANITA ROY/רויטרס

קרלה אמנם נהנית מיתרונות היסטוריים, כמו שיעור האוריינות הגבוה בהודו, אך כמעט כולם מסכימים כי האחראית להצלחה המדהימה של קרלה היא שרת הבריאות, לשעבר מורה לפיזיקה וביולוגיה בתיכון, שזכתה לכינויי חיבה במהלך המגפה, כמו "קוטלת הקורונה" ו"שרת הבריאות כוכבת הרוק".

לפי מומחים, כושר המנהיגות של שאילאג'ה היה קריטי במאבק במגפה. "היא מקשיבה לאנשים, מבקרת בבתי חולים ומדברת עם הרופאים", אמר בנובמבר קוֹ שְׂרינאת רֵדי, מנהל קרן הבריאות הציבורית של הודו, לאתר "סיינס". "היא אישה שבורכה ביכולת וצניעות". מגזין "ווג אינדיה" הכתיר את שאילאג'ה למנהיגת השנה שלו. את הכבוד, לדבריה, היא חולקת בעיקר עם כוח העבודה הנשי במשרד שלה.

קוֹ שְׂרינאת רֵדי, מנהל קרן הבריאות הציבורית של הודו. "היא אישה שבורכה ביכולת וצניעות"צילום: Bluerasberry

האסטרטגיה של שאילאג'ה היתה לתת למדינה זמן להתכונן. ב-23 ביוני היא אמרה בפאנל של ארגון הבריאות העולמי כי המטרה שלה היתה להגביל את שיעור מקרי המוות (CFR – case fatality rate) לפחות מ-2%, ואת מקדם ההדבקה (R) לפחות מ-1.

בזמן הזה, הספיקה קרלה להכפיל את מספר מכונות ההנשמה בבתי החולים הממשלתיים ולהדריך מספר רב של עובדים חיוניים, המכונה "בריגדת הקורונה". עובדים אלה בדקו וניטרו את מחויבי הבידוד ופיקחו עליהם. הם גם סיפקו תמיכה פסיכולוגית וחברתית לאוכלוסיות החלשות יותר, האכילו כמעט 9 מיליון איש באמצעות 1,300 בתי תמחוי, וסיפקו חבילות מזון ליותר מ-8 מיליון משקי בית.

רק רבע ממכונות ההנשמה היו תפוסות

אמצעים אלה, נוסף על תמיכה פיננסית של כמעט 3 מיליארד דולר, השתלמו. ב-25 במארס הטילה הודו סגר ארצי. עד אמצע מאי הצליחה קרלה להכיל את גל הקורונה הראשון. אמנם שיעור מקרי המוות עלה ל-0.8% באותו חודש, אך לאחר מכן הוא נפל במחצית, לעומת ממוצע לאומי של 1.5%.

"קרלה היא אחד המקומות הבודדים בעולם שבהם שיעור מקרי המוות ירד בשיא המגפה", אמרה שאילאג'ה ל"גרדיאן" בדצמבר. בכל שלב של המגפה רק רבע ממכונות ההנשמה במדינה היו תפוסות. "היינו במצב שבו פחות מעשר מיטות במחלקת לטיפול נמרץ היו מלאות".

איש משרד הבריאות בניו דלהי לפני קבורתו של שוטר שמת מקורונה, באפריל 2020צילום: DANISH SIDDIQUI/רויטרס

לדברי הקונסול הכלכלי הישראלי בדרום הודו, שי משה, "בסוף מארס נכנסה הודו לסגר מלא, שהיה אחד ההדוקים ביותר בעולם, למשך כמעט חודשיים וחצי. מה שייחד את קרלה הוא שגם כשממשלת הודו התחילה להסיר חלק מההגבלות, בקרלה המשיכו עדיין לקיים הגבלות קשוחות.

"בהודו, שבה ממשל פדרלי כמו בארה"ב, היתה זאת הסמכות של המדינה להחליט על המשך הסגר. קרלה היתה גם אחת המדינות שדרשה בידוד מתיירים מקומיים שרצו להיכנס אליה. במדינה היו מודעים לצורך במדיניות מסודרת, ונקטו גישה מחמירה יותר בהשוואה לשאר המדינות בהודו".

גורם אחד שסייע לשאילאג'ה בהתמודדות עם נגיף הקורונה היה הניסיון הקודם שלה עם נגיף הניפה, הקטלני יותר, ב-2018. היא קיבלה אז שבחים על תגובתה המהירה והיעילה, וגם על כך שביקרה באופן אישי בכפר שבו התפרצה המגפה.

תוחלת החיים הגבוהה בהודו

המורשת הקומוניסטית של קרלה היתה גורם אחר שסייע במאבק במגפה. לקומוניסטים בקרלה שורשים עמוקים. הם ניצחו בבחירות בראשונה ב-1957, ובמשך עשרות שנים התחוללו במדינה שינויים פוליטיים, חברתיים וכלכליים גדולים. עם אלה ניתן למנות את הרפורמה האגררית ואת הקמת מערכת הביטחון הסוציאלי המפותחת של קרלה.

תומכי המפלגה הקומוניסטית-מרקסיסטית בקוצ'י, במדינת קרלהצילום: R S Iyer/אי־פי

כתוצאה משנות שלטונם הארוכות של הקומוניסטים, פועלת בקרלה רשת רחבה וצפופה של בתי ספר ממשלתיים. קרלה אף היתה למדינה הראשונה בהודו שבה 100% מהילדים לומדים בחינוך יסודי, וכל התושבים יודעים קרוא וכתוב. נוסף על כך, היא המדינה השוויונית ביותר בהודו מבחינה כלכלית, עדתית, דתית ומגדרית.

בקרלה קיימת גם מערכת בריאות אוניברסלית וחינמית מבוזרת. בכל כפר יש מרכז בריאות בסיסי, נוסף על בתי חולים ועשר מכללות לרפואה שפועלים במדינה. כתוצאה מכך, זו המדינה שבה התמותה של תינוקות ושל נשים בלידה היא הנמוכה ביותר בהודו, ותוחלת החיים בה היא הגבוהה ביותר בהודו.

ההתמודדות עם מגפת הקורונה היא, לדברי רבים, דוגמה טובה להצלחתו של מה שמכונה "מודל קרלה" הסוציאליסטי. לדברי משה, "המדינה שמה יותר דגש על השכלה, יש בה יותר רופאים לנפש לעומת שאר הודו, וגם בתי חולים טובים ותשתית בריאות חזקה יחסית. זה מעניק לה יתרון".

משפחתה של שאילאג'ה הצטרפה בשנות ה-50 לתנועה הקומוניסטית המתחזקת ולמאבק נגד מערכת הקאסטות המסורתית והמדכאת בהודו. היא טיפסה בשורות "המפלגה הקומוניסטית של הודו (מרקסיסטית)", שהתפצלה מהמפלגה הקומוניסטית ב-1964. ב-2016, כשברית של מפלגות שמאל עלתה לשלטון בקרלה, שאילאג'ה מונתה לשרת הבריאות והרווחה.

לדבריה, אם מודל קרלה לא היה מיושם, התגובה של ממשלתה לקורונה לא היתה אפשרית. השירותים החברתיים החזקים בקרלה עזרו במלחמה נגד הקורונה. במשך הסגר, מהגרי עבודה קיבלו מקלט ומזון בנדיבות, כדי שלא יימלטו בחזרה למולדתם ויפיצו את הנגיף עוד יותר.

בוחרים בקוצ'י, במדינת קרלה, ממתינים בתור לקלפיצילום: R S Iyer/אי־פי

אחת ההתפתחויות החשובות ביותר היא הדמוקרטיזציה של ענייני המדינה. המערכת הדמוקרטית שהוקמה בקרלה בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20 סייעה בתקשורת בין הממשלה לציבור במהלך משבר הקורונה. במועצות הכפרים מתקיימת סולידריות חברתית רבה, במיוחד באשר לתמיכה במערכת הבריאות.

עם זאת, למדיניות הקורונה היעילה של שאילאג'ה יש גם מחיר. משה מסביר כי "בעוד במדינות אחרות בהודו הכלכלה מתאוששת, בקרלה ההתאוששות אטית יותר".

לצד ההצלחה חסרת התקדים של קרלה במאבק בקורונה, בחודשי הקיץ, כשכלכלת הודו החלה להיפתח, צצו מקרי קורונה חדשים, שאובחנו לאחר פסטיבל הקציר בסוף אוגוסט. באוקטובר כבר נרשמה עלייה יומית חדה במספר מקרי הקורונה בקרלה, ויש שייחסו אותם לשאננות הממשלה ולמספר בדיקות נמוך. אחרים האשימו זרם של מהגרי עבודה ממדינות המפרץ שנכנס למדינה.

שאילאג'ה חששה מגל שני, והורתה להגדיל את מספר המיטות בבתי החולים, לצד המלצה להטיל שוב כמה מההגבלות. "עד שנקבל חיסון, כולנו נצטרך להקריב חלק מהנאות החיים", אמרה ל"סיינס" בקיץ.

החדשות הטובות הן שממשלת הודו התחילה במבצע התחסנות נרחב ב-16 בינואר. המדינות הראשונות שקיבלו את החיסונים יקרי הערך הן קרלה ומהאראשטרה – המוקדים הגדולים ביותר של המגפה בהודו, נכון לעכשיו. הראשונים להתחסן יהיו, בין השאר, כ-400 אלף עובדי מערכת הבריאות של קרלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר