לקראת ההנפקה, Airbnb חושפת את השפעת הקורונה: ירידה של 40% בהזמנות

ענקית שיתוף הדירות חושפת כי הפסידה 697 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה ■ החברה מעוניינת לגייס 3 מיליארד דולר בהנפקה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דירה של Airbnb בברלין
דירה של Airbnb בברלין צילום: Airbnb
לוגו בלומברג
בלומברג

Airbnb פירסמה אתמול (שני) תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור (IPO), שבשוק ההון מחכים לה כבר שנים, וחשפה את ההפסדים והצניחה בהכנסות. במקביל, ענקית שיתוף הדירות פירסמה תחזיות אופטימיות להתאוששות, על רקע העלייה הצפויה בביקוש לשיתוף דירות ברגע שהכלכלה תתאושש ממגפת הקורונה. הנפקת Airbnb צפויה להיות אחת ההנפקות הגדולות של השנה.

החברה אישרה את ההערכות לנזק שגרמה המגפה. ההזמנות בתשעת החודשים הראשונים של השנה ירדו בכ-40%, לעומת התקופה המקבילה ב-2019 - לשווי של 18 מיליארד דולר. Airbnb דיווחה על הפסד נקי של 697 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה ועל הכנסות של 2.5 מיליארד דולר. זאת, לעומת הפסד נקי של 233 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2019, עם הכנסות של 3.7 מיליארד דולר.

החברה מסן פרנסיסקו מציעה בהצעת המכר מניות בשווי מיליארד דולר, והסכום עשוי להשתנות בהתאם לביקושים. מספר המניות שיימכרו בהנפקה ומחירן ייחשפו בהמשך. גורמים המקורבים לנושא מסרו כי החברה מתכננת לגייס בסופו של דבר 3 מיליארד דולר.

ההזמנות ב-Airbnb קרסו באפריל ב-72% לעומת החודש המקביל ב-2019. החברה קיצצה בהוצאות השיווק, וכן פיטרה כ-25% מהעובדים עד יוני. לאחר הרבעון השני הקשה החלה עלייה בהזמנות לחופשות ביעדים הקרובים לבתי הלקוחות, והרבעון השלישי היה הרבעון הרווחי ביותר של Airbnb, על בסיס EBITDA. החברה דיווחה על רווח של 501 מיליון דולר, לעומת הפסד של 400 מיליון דולר ברבעון השני. Airbnb דיווחה על הכנסות של 1.3 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2020, ירידה של 18% לעומת הרבעון המקביל ב-2019, לפי התשקיף.

עם זאת, Airbnb התמודדה עם מגפת הקורונה בצורה טובה יותר מהמתחרות. הכנסות בוקינג ברבעון השלישי ירדו ב-48% והכנסות אקספדיה ירדו ב-58%.

מורגן סטנלי, גולדמן סאקס יהיו החתמים המובילים בהנפקה. חברת ההשקעות הפרטית אלן אנד קומפני, בנק אוף אמריקה, ברקליס וסיטיגרופ גם ישתתפו בהנפקה. מניית Airbnb תיסחר בבורסת נאסד"ק תחת הסימול ABNB. נאסד"ק תוכל לרשום בכך ניצחון על פני בורסת ניו יורק. הנפקת Airbnb צפויה להיות ההנפקה הגדולה ביותר בנאסד"ק מאז הנפקת פייסבוק ב-2012.

לא ניתן לקבוע את הערכת השווי של החברה עד שיתקבלו פרטים נוספים על ההנפקה כמו טווח מחיר המניה ומספר המניות שהחברה תמכור. Airbnb זכתה להערכת שווי של 31 מיליארד דולר בסבב הגיוס האחרון שלה ב-2017. ואולם, בהנפקת חוב באפריל, החברה גייסה לפי הערכת שווי של 18 מיליארד דולר, כך דיווחה באפריל בלומברג.

המשקיעים ב-Airbnb כוללים את קרן ההון סיכון סוקויה, שמחזיקה 16.4% מזכויות ההצבעה בחברה. משקיעים מובילים אחרים כוללים את קרן ההון סיכון פאונדרס פאנד, שמחזיקה 5.4%, ו-DST גלובל שמחזיקה 2.3%. המשקיעים הללו, יחד עם מנהלי החברה, ישלטו ב- Airbnb דרך מניות סדרה B, שלכל אחת מהן יהיו 20 זכויות הצבעה, לעומת מניות סדרה A שיימכרו בהנפקה.

בדומה לתוכנית החזקת המניות שאובר בנתה עבור הנהגים בחברה בהנפקה ב-2019, גם Airbnb שומרת חלק ממניותיה לבעלי הנכסים. מניות אלו יוקצו אך ורק לבעלי נכסים בארה"ב שאירחו אנשים ב-2019 וב-2020.

מגפת הקורונה גרמה לחברה להעדיף הנפקה מסורתית (IPO) על פני רישום ישיר (Direct Listing), שיטה שהחברה בחנה בעבר ובמסגרתה היא לא מוכרת מניות חדשות אלא מניות קיימות. שיטה זו חוסכת את תשלום העמלות לחתמים.

Airbnb הוקמה על ידי בריאן צ'סקי, ג'ו גבי ונתן בלכארצ'יק ב-2008 במהלך המשבר הכלכלי, והציעה אלטרנטיבה זולה למלונות. החברה הגיעה להערכת שווי של 10 מיליארד דולר ב-2014. צ'סקי, מנכ"ל החברה, התמודד מאז 2018 עם לחץ גובר מצד המשקיעים להנפיק את החברה. הלחץ גבר ככל שתאריך התפוגה של האופציות של העובדים התקרב. בניגוד לרוב ההנפקות, העובדים בחברה לא יצטרכו לחכות כדי לממש את מניותיהם. הם יוכלו למכור 15% מהן, לפי התשקיף.

Airbnb מחברת בין אנשים שמעוניינים להשכיר את דירתם או חלק ממנה למטיילים ונופשים שמחפשים דיור זול יותר ממלונות. עם זאת, גם טירות, בתי עץ, קראוונים ואפילו חלק מהאחוזה הופיעה בסדרה "הנסיך המדליק מבל אייר", מוצעים להשכרה ב-Airbnb. החברה גובה עמלה מהמשכירים.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר