בתי קולנוע, קנסות וריחוק חברתי: כך חוזרים ללימודים בעולם

בעולם מנסים ללמוד מהניסיון המוצלח של מדינות כמו דנמרק - ומהפתיחה הבעייתית של בתי הספר בישראל

תלמידים בבריטניה, השבוע
תלמידים בבריטניה, השבועצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס
קורין דגני
קורין דגני
קורין דגני
קורין דגני

בנורת ריין־וסטפאליה, אחת המדינות הפדרליות של גרמניה, הגובלת בהולנד ובלגיה, חזרו התלמידים לבתי הספר בשבוע שעבר. כריסטופר נידיסאי בן ה–15, כמו חבריו לספסל הלימודים, נדרש לחבוש מסכה במשך כל זמן שהותו בבית הספר.

אולם כמו שקרה בישראל בשבוע הראשון לחזרה ללימודים בשנת הלימודים הקודמת, עובר על גרמניה גל חום. איך יישבו התלמידים בכתה עם מסכות בחום אימים כזה, תהו כותרות העיתונים היומיים? "זה מעצבן, קשה לי לנשום", אמר נידיסאי ל"דויטשה ולה". למזלו, ובניגוד לישראל, גל החום הביא עד כה טמפרטורות של כ–25 מעלות - לא שבוע רצוף שהן נוגעות ב–40 מעלות. כשהטמפרטורות יעלו על 27 מעלות, בתי הספר ייסגרו.

צרות מטאורולוגיות הן רק תוספת לבעיה המהותית של פתיחת בתי ספר בזמן מגפה. בזמן שבישראל מדווחים על בלבול ושיתוק בהכנות לפתיחת שנת הלימודים, באירופה ובעולם יש כבר לא מעט תלמידים שחזרו לבית הספר, ומדינות רבות אחרות עוסקות במרץ בסיום ההכנות לפתיחת שנת הלימודים.

מספר הגישות עצום. באירופה ההעדפה היא חזרה ללימודים פיזיים, מתוך הבנה כי בתי ספר סגורים, בעיקר בכתות הנמוכות, עלולים לגרום יותר נזק מתועלת - בעיקר למשפחות ממעמד סוציו־אקונומי נמוך. בארה"ב, שבה מספר הנדבקים עדיין שובר שיאים, יש העדפה ללמידה מרחוק, לפחות בחלק ניכר מהשבוע.

בית ספר בדנמרקצילום: RITZAU SCANPIX/רויטרס

שלוש גישות עיקריות ללמידה במגפה

הגישות ללמידה בזמן מגפת הקורונה מתחלקות לשלוש קבוצות עיקריות: למידה פיזית, למידה מרחוק או היברידית - כלומר כזאת שמשלבת את שתי הגישות הראשונות. בתי ספר, ערים, מחוזות ומדינות קיבלו החלטות שונות, לא רק על סמך מצב ההתפשטות של הווירוס באזורם אלא גם על סמך הניסיון המר מחודשי האביב, הלך הרוח הציבורי וההעדפות של נבחרי ציבור. הדיון על החזרה לבית ספר נהפך סוער במדינות רבות, ואף פוליטי.

בבריטניה הוחלט כי החזרה ללימודים בספטמבר תהיה מלאה והנוכחות חובה, ונראה כי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שם את מלוא כובד משקלו הפוליטי על ההחלטה הזאת, לאחר שהחזרה המתוכננת ללימודים ב–1 ביוני היתה כישלון מוחץ; בארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ לוחץ על פתיחה מלאה של בתי הספר, ואף דרש לקצץ את התקציב הפדרלי לבתי ספר שלא ייפתחו - אבל ערים גדולות כמו לוס אנג'לס ושיקגו החליטו דווקא להתחיל את השנה בלמידה מלאה מרחוק.

בגרמניה, הלימודים כבר התחילו בחלק מהמחוזות, ויתקיימו במלואם בבתי הספר; בצרפת הוחלט להקטין את דרישת הריחוק החברתי מארבעה מטרים לאחד; בבלגיה החליטו לא לדרוש אותו כלל בכתות הנמוכות ביותר; ובאיטליה מעודדים למידה מחוץ לכותלי בית הספר - במקומות פתוחים או גדולים כמו בתי קולנוע.

חוזרים ללימודים בגרמניהצילום: INA FASSBENDER / AFP

מפיקים לקחים ממה שכבר ידוע לנו

אנשי חינוך, חוקרים ועיתונאים מנסים בימים אלה לפתח נוסחה לחזרה בטוחה ללימודים, על סמך ניסיון מדינות שעשו זאת בהצלחה בחודשים האחרונים. במארס, מציין "ניו יורק טיימס", היתה הסכמה כי סגירת בתי הספר מאטה את התפשטות הנגיף. אבל הקונצנזוס הזה התפוגג, ובין השאר מחקר שנערך באחרונה קובע כי הגבלות כלליות של ריחוק חברתי הן אפקטיביות יותר מאשר סגירת בתי הספר.

דנמרק ונורווגיה הן שתי דוגמאות למדינות שחזרו ללימודים בהצלחה, מבלי שגרמו להפצת הווירוס באוכלוסייה. שתיהן פתחו את בתי הספר באפריל, בהתחלה לתלמידים הצעירים ביותר, שמרו על מרחק גדול בין שולחנות התלמידים, לימודים בקבוצות קטנות ושטיפות ידיים מרובות. גם בלגיה, שווייץ ויוון החזירו רק את התלמידים הצעירים תחילה. מדינות אחרות למדו בקפסולות, ובסין וטייוואן הקפידו על חבישת מסכות ובדיקות חום.

פתיחת בתי הספר בישראל, שהתרחשה במאי, ובעיקר התפרצות המגפה בגימנסיה העברית בירושלים - שכללה יותר מ–200 נדבקים (רובם תלמידים ומורים) - מוזכרות בעיתונות העולמית כאות אזהרה: זה מה שעלול לקרות אם תפתחו את בתי הספר ללא תוכנית מתאימה. כך מתכננות מדינות וערים שונות לפתוח את הלימודים בבתי הספר השנה:

שלט שמורה על ריחוק חברתי בבית ספר בגרמניהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

ניו יורק: למידה היברידית, מסכות וניקיון יסודי

עיניים רבות בארה"ב נשואות לניו יורק, אחת הערים הגדולות היחידות בארה"ב שחוזרת ללמידה פיזית - לאחר שלוס אנג'לס, מיאמי, וושינגטון די.סי, יוסטון ושיקגו הודיעו כי יתחילו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק בלבד.

לניו יורק יש תוכנית למידה היברידית, במסגרתה יגיעו התלמידים לבתי ספר בין יום אחד לשלושה בשבוע, ובשאר הזמן ילמדו מרחוק. 1.1 מיליון תלמידים אמורים לחזור ללימודים בעיר ב–10 בספטמבר, אבל הדבר כרוך בבעיות לוגיסטיות ופוליטיות רבות.

לפי הכללים שנקבעו, תלמידים ומורים יצטרכו לחבוש מסכות, לשמור על מרחק של 3.5 מטרים אחד מהשני, להגיע לבית הספר ולצאת בזמנים מדורגים, לנקות באינטנסיביות ידיות, שולחנות, מקלדות ועוד. כמו כן, המבנים של בתי הספר צריכים להיות מוכנים, כולל מערכות אוורור מתאימות.

מנהלי בתי הספר מנהלים מרוץ נגד הזמן, מלבד ההכנה של המבנים, הקשר הרציף עם אנשי צוות והורים מודאגים, הם צריכים לדאוג לשתי תוכניות לימוד מקבילות - פנים מול פנים ולמידה מרחוק. האם ניו יורק תעמוד באתגר? לפני כמה ימים שלחה קבוצה של מנהלי בית ספר מודאגים מכתב לראש העיר ביל דה בלאזיו בבקשה לדחות את פתיחת בתי הספר בכמה שבועות, כדי לוודא כי ייפתחו רק כאשר הם מוכנים לגמרי. "בנקודה זו", הם כתבו, "זה נהפך ברור כי בתי הספר שלנו לא יכולים להיפתח באופן בטוח ואפקטיבי ב–10 בספטמבר".

אם ניו יורק תצליח לפתוח את בתי הספר בבטחה, ייתכן שתיתן דוגמה והשראה לערים גדולות אחרות בארה"ב. אם לא, בתי ספר ברחבי ארה"ב עשויים לדבוק בלמידה מרחוק בהמשך השנה. כך או כך, נראה כי לבתי הספר האמריקאים במיוחד צפויה שנה מאתגרת.

בית ספר באנגליהצילום: Jon Super/אי־פי

שיקגו: התלמידים יישארו בבית

"תוצאות הלמידה מרחוק: זה לא עבד", הכריז "וול סטריט ג'ורנל" בכתבה שפירסם בסוף שנת הלימודים שעברה. עם זאת, בתחילת אוגוסט הוחלט בשיקגו כי פתיחת השנה לא תתקיים באופן היברידי כפי שתוכנן, וכי התלמידים יישארו בבית וילמדו מרחוק לפחות עד נובמבר.

ההחלטה הזאת, שאותה הובילה ראש העיר שיקגו לורי לייטפוט, תאפשר לעירייה להימנע מהמשך העימות עם בתי הספר הציבוריים בשיקגו, שקראו למורים ולתלמידים להישאר בבתים, ואולי להתמודד בצורה טובה יותר עם מספר הנדבקים החדשים בעיר.

ברבעון השני של השנה יעברו ככל הנראה ללמידה היברידית, אבל הדבר תלוי גם בהתפשטות הקורונה בעיר. בינתיים, בתי הספר ישתמשו בכלים של Google Education, שיעזרו להם לעקוב אחר התקדמות התלמידים. לפי התוכנית, תלמידים שזקוקים למחשב יקבלו אותו מבית הספר, וכ–100 אלף תלמידים יקבלו חיבור מהיר לאינטרנט הביתה.

בית ספר בצרפתצילום: VALERY HACHE / AFP

בריטניה: קנס לילדים שלא יגיעו לבית הספר

לאחר שבועות ארוכים בבית, תוכנית החזרה ללימודים ב–1 ביוני התבררה כפיאסקו: מערכת החינוך לא היתה מוכנה ורוב התלמידים במדינה פשוט לא חזרו ללמוד. הפעם, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון החליט כי פתיחת בתי הספר תהיה בראש סדר העדיפויות והצהיר כי מדובר בחובה מוסרית. על הורים שלא ישלחו את ילדיהם לבית הספר יוטלו קנסות.

ממשלת בריטניה השיקה השבוע קמפיין בכל אמצעי התקשורת שנועד לעודד הורים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר בספטמבר, ושם דגש על חשיבותה של למידה מאורגנת להתפתחות הילדים.

ממשלת בריטניה ספגה ביקורת קשה ביותר על התנהלותה בחודשים האחרונים בכל מה שקשור למערכת החינוך. אלפי רופאי ילדים וגם פסיכולוגים כתבו לג'ונסון כי בתי הספר הסגורים פוגעים בבריאותם הפיזית והמנטלית של הילדים ומגדילים את הפערים החברתיים.

הקמפיין החדש מציג גם את אמצעי הבטיחות שבתי הספר יינקטו כדי למנוע התפרצות של הנגיף בבתי הספר. בין השאר התלמידים יצאו להפסקות באופן מדורג, יקפידו על שטיפת ידיים והיגיינה וילמדו בכמה קבוצות שלא יתערבבו ביניהן. כמו במקומות אחרים בעולם, הרשויות מעודדות את התלמידים והמורים להגיע לבתי הספר בהליכה או רכיבה על אופניים.

חדר לריחוק חברתי בבית ספר בבריטניהצילום: Jon Super/אי־פי

גרמניה: למידה פיזית וחופש לרשויות המקומיות להחליט

בגרמניה, שבה חלק מהמחוזות כבר התחילו את שנת הלימודים, נקודת המוצא היא כי הלמידה צריכה להיות פיזית ולמידה מרחוק תשמש, אם בכלל, בעיקר לצורכי תרגול. אין במדינה כללים אחידים לשמירה על בריאות הילדים ומניעת הדבקה, וכל אזור מקבל החלטות בעצמו, גם אם יש ביניהם קווי דמיון עיקריים.

בברלין למשל, המורים והתלמידים יתבקשו ללבוש מסכות במסדרונות, אבל לא במהלך השיעורים או בחצר. שיעורי ספורט, מוסיקה ותיאטרון יתקיימו, אבל עם מגבלות של שמירה על מרחק בין המשתתפים.

תלמידים בגרמניהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

האחראית על חינוך בעיר, סנדרה שרס, אמרה כי לבתי הספר אין באמת אפשרות לשמור על מרחק של מטר וחצי בין התלמידים כל הזמן - אבל זה המרחק שצריך לשמור עליו במידת האפשר, לדבריה. התלמידים בבית הספר יחולקו לקבוצות שלא יתערבבו ביניהן, כך שבמקרה של התפרצות, רק חלק מהתלמידים בבית הספר יידרשו להיכנס לבידוד.

הקבוצות אף מתבקשות לא להתערבב ביניהן בשעות אחר הצהריים, אבל אכיפה של הבקשה הזאת לא תהיה אפשרית, והיא תבוסס על רצונם הטוב של ההורים.

הדרישות מבתי הספר של ברלין מקלות לעומת חלק מהמחוזות האחרים ונוקשות לעומת אחרים. במחוז מקלנבורג־מערב פומרניה, הראשון שחזר ללימודים בגרמניה, נסגרו כבר שני בתי ספר לאחר שהתגלו בהם מקרים של קורונה.

איטליה: מחסור בכיתות לריחוק חברתי

גם באיטליה תהיה חזרה לכיתות הלימוד בספטמבר הקרוב, ותוכנית לפתיחת שנת הלימודים הוצגה על ידי הממשלה כבר בסוף יוני. על פי דו"ח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שבדק את פתיחת בתי הספר במקומות שונים בעולם, מוסדות החינוך ייפתחו ב–1 בספטמבר עבור תלמידים שלפי חוות הדעת של המורים זקוקים להשלמת פערים, וב–14 בספטמבר הם ייפתחו לכלל התלמידים.

בית ספר בצרפתצילום: MEHDI FEDOUACH / AFP

על מנת לאפשר שמירת מרחק של מטר לפחות בין התלמידים ייעשה שימוש בכל החללים הזמינים, לרבות בחדרים פנויים במוסדות חינוך או ציבור סמוכים. לצורך כך פיתח המשרד כלי המאפשר לזהות ולהצליב את צורכי מוסדות החינוך בהתאם למספר התלמידים ולגודל הכיתה עם נתוני התפוסה והחדרים הפנויים בקרבה גיאוגרפית, לפי הדו"ח.

עם זאת, נכון להיום עדיין חסרים באיטליה כ–20 אלף חללי לימוד לפתיחת שנת הלימודים במתכונת המתוכננת. המשימה הוטלה על הרשויות המקומיות, שנאלצות למצוא פתרונות יצירתיים. בעיה נוספת שעדיין לא נפתרה באיטליה היא גיוס מספיק מורים כדי ללמד בכל כיתות הלימוד הקטנות האלה.

ספרד: שימוש בספריות ומרכזים קהילתיים

גם בספרד הוצגה בסוף יוני תוכנית מסגרת לפתיחת הלימודים השנה, כאשר כל אזור יכול לעשות את ההתאמות הדרושות לו, הנכונות למקום ולמצבו בזמן נתון. כמו במדינות אחרות, בתי הספר סגורים מאז מארס במדינה, שהיתה תחת סגר הדוק במשך תקופה ארוכה.

ההנחיות הכלליות לפתיחת בתי הספר: שמירה על מרחק של מטר וחצי בין תלמידים ועובדי הוראה; עבור תלמידים בגני ילדים ובחינוך היסודי יש אפשרות לקבוע קבוצות של 15 עד 20 תלמידים שחבריהן לא יידרשו לשמירת מרחק בינם לבין עצמם, אך יופרדו מקבוצות אחרות.

כדי להבטיח מקום לכלל התלמידים בתנאים האלה יש לעשות שימוש בכל החללים הפנויים במוסד החינוכי ולהציב מחיצות במידת הצורך. אם אמצעים אלה לא מספיקים ניתן להשתמש גם בחללים נוספים ברשות המקומית, כמו ספריות ומרכזים קהילתיים.

המלצות נוספות הן עדיפות לפעילויות באוויר הפתוח, דירוג זמני ההפסקה, הארוחות, ההגעה והיציאה מבית הספר, הימנעות ממעברים בין כיתות ועידוד הגעה לבית הספר שלא באמצעות הסעות ותחבורה ציבורית.

על כלל התלמידים יש חובת נוכחות. אם אין אפשרות להוראה פנים אל פנים תוך שמירה על הכללים האלה, אפשר לשקול מודל משולב של לימודים בבית הספר ולמידה מרחוק, תוך עדיפות לנוכחות בבית הספר לתלמידים עד גיל 14.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים