הדולר סוגר בעולם שבוע שלילי ראשון זה חודש; אין מסחר בוול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

הדולר סוגר שבוע שלילי ראשון זה חודש

הדולר, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נמצא בדרכו לירידה שבועית ראשונה מזה חודש, לאחר שנתוני מקרו כלכליים חזקים שפורסמו באירופה, בסין ובארה"ב, חיזקו את ההערכות כי שיאו של המשבר הכלכלי שגרמה מגפת הקורונה כבר חלף.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1% ונמצא בדרכו לירידה שבועית של 0.3% - שבוע שלילי ראשון מזה חודש.

מדד הדולר של ICE צנח ב-3.4% בשלושה החודשים האחרונים, אולם עודנו גבוה ב-0.8% מרמתו בתחילת השנה.

הקורונה גברה על המקרו: בורסות אירופה נסגרו בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות בפעם הראשונה השבוע, לאחר שמספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם - המשיך לשבור שיאים. הירידות ביבשת נרשמו למרות זינוק חד מהצפוי במדד פעילות מגזר השירותים בגוש היורו, והצמיחה החדה זה עשור בפעילות מגזר השירותים בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז ירדה ב-0.8% על רקע התפטרות ראש ממשלת צרפת, אדואר פיליפ. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.8% אולם טיפס ב-2% בסיכום שבועי.

היורו מתחזק בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.1244 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2463 דולר לליש"ט.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בוול סטריט, לא מתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי.

כלכלת אירופה מתכווצת לאט מהצפוי

נתונים שפורסמו היום (ו') באירופה מצביעים על כך שכלכלת היבשת המשיכה להתכווץ ביוני - אבל בקצב אטי יותר משחשבו אנליסטים. מדד מנהלי הרכש (PMI) של מרקיט הגיע ביוני ל-48.5 נקודות, לעומת 31.9 נקודות במאי. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות. ואולם, נתוני המדד הראשוניים הגיעו ל-47.5 נקודות, והמשמעות היא שביצועי מגזרי השירותים והייצור טובים יותר מהתחזיות המוקדמות.

המדד של מרקיט בצרפת הגיע ל-51.7 נקודות, שמצביע על כך שמגזרי השירותים והייצור בכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו חזרו לצמוח ביוני. בספרד הגיע המדד ל-49.7 נקודות; באיטליה ל-47.7 נקודות; ובגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, הגיע המדד ל-47 נקודות, לעומת תחזיות ראשונות של 45.8 נקודות. באירלנד הגיע המדד ל-44.3 נקודות - נתון שמסמל שיא של ארבעה חודשים, אך עדיין ממחיש את הירידה בפעילות הכלכלית במדינה.

עליות בבורסות אסיה; כלכלת סין מתאוששת במהירות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות בעקבות העליות שנרשמו אתמול (ה') בוול סטריט ואחרי שפורסמו היום נתוני מקרו מעודדים בסין שמציגים את המשך התאוששות הכלכלה. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג עולה ב-1.1%; שנחאי עולה ב-2%; סיאול עלתה ב-0.8%; סידני עלתה ב-0.4%. הין נסחר מול הדולר ללא שינוי בשער של 107.52 ין לדולר. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורד ב-1.1% ל-40.2 דולר לחבית.

מדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר השירותים של קאישין שפורסם היום בסין הגיע ביוני לשיא של עשור. המדד הגיע ל-58.4 נקודות, לעומת 55 נקודות במאי. במדד זה, כל נתון יותר מ-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. זה הנתון הגבוה ביותר מאז אפריל 2010, אז הגיע המדד ל-58.5 נקודות.

דו"ח התעסוקה דחף את נאסד"ק לשיא; שווי טסלה - יותר מדיסני וקוקה קולה

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות ביום האחרון של שבוע המסחר המקוצר, לאחר שנתוני תעסוקה טובים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, האפילו בהשפעתם על חששות מפני גל שני של מגפת וירוס הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם, טיפס היום ב-0.5%; מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4%; מדד S&P 500 הוסיף 0.5%. מחר לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי, החל ביום שבת. בסיכום שבועי טיפס מדד דאו ג'ונס ב-3.3% ומדד S&P 500 עלה ב-4% - השבוע הטוב ביותר מאז ראשית יוני עבור שניהם. מדד נאסד"ק קפץ השבוע ב-4.6% - השבוע הטוב ביותר מאז השבוע הראשון של מאי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.67%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%

מניית טסלה קפצה ב-8% ונסגרה מעל מחיר של 1,200 דולרים, בשיא, לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק דיווחה כי מסרה ללקוחות למעלה מ-90 אלף מכוניות ברבעון השני של השנה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים ל-83 אלף מסירות. אתמול הפכה טסלה ליצרנית המכוניות הגדולה בעולם במונחי שווי שוק, לאחר שהדיחה מהבכורה את טויוטה היפנית, ושווי השוק שלה גבוה כעת מזה של חברות ותיקות וידועות כמו קוקה קולה, דיסני, אקסון מוביל וסיסקו.

מניית למונייד (סימול LMND) נסקה ביותר מ-140% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, לאחר שחברת הביטוח הדיגיטלי הישראלית ביצעה הנפקה הראשונה לציבור (IPO) ששיקפה לחברה שווי של 1.6 מיליארד דולר. זהו הזינוק החד ביותר שרשמה השנה מניה ביום המסחר הראשון בוול סטריט.

הנפט בשיא של 4 חודשים: נסגר מעל 40 ד' בניו יורק

מחיר הנפט נסגר בניו יורק בשיא של ארבעה חודשים, מעל ל-40 דולר לחבית, על רקע נתוני תעסוקה איתנים שפורסמו היום בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 40.65 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז השישי במארס, לאחר עלייה של 2.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-5%. מחר לא יתקיים מסחר בחוזי הנפט בניו יורק לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 43.13 דולר לחבית, עלייה של 2.6%.

הזהב סגר בעליות את שבוע המסחר המקוצר

מחיר זהב טיפס בניו יורק בדרכו לעלייה שבועית לאחר שגידול במספר חולי הקורונה ברחבי העולם הגביר את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,790 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.5%. מחר לא יתקיים בניו יורק מסחר רגיל בחוזים על הזהב, לרגל חופשת יום העצמאות בארה"ב.

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות; פרנקפורט קפצה ב-2.8%

בורסות אירופה זינקו על רקע נתוני תעסוקה חזקים שפורסמו היום בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. המגזר הבנקאי הוביל את העליות היום ביבשת.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.3%; פרנקפורט זינקה ב-2.8%; פריז קפצה ב-2.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-2%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1232 דולר ליורו, והליש"ט נסוג מול המטבע האמריקאי ב-0.1% לרמה של 1.2465 דולר לליש"ט.

בכמה התאושש שוק התעסוקה האמריקאי?

דו"ח התעסוקה שיפורסם היום מעורר עניין רב, שכן הוא צפוי להציג התאוששות במשק האמריקאי ביוני אחרי הסגרי הקורונה – ולהעניק לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חיזוק לקראת הבחירות הקרבות.

איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים, כי בשווקים מצפים לתוספת של 3 מיליון מקומות עבודה למשק האמריקאי וכי שיעור האבטלה יירד ל-12.5%.

"קשה יהיה להסיק מסקנה ברורה מהנתונים שיתפרסמו שבחלקם כבר לא מעודכנים (בגלל פתיחת המשק והיציאה מהסגר), אינם נמדדים במדויק וכמובן תלויים במלחמה בהתפשטות הנגיף", כתב יושע.

"בחודש שעבר טעות החיזוי של הכלכלנים היתה דרמטית. מצפי של מגמת עליה מעל ה-15% של אפריל לירידה ל-13% "מפתיעים לטובה" במאי (פער של 10 מיליון מועסקים). הריבאונד המהיר הביא לאופטימיות שמתהפכת שוב נוכח דאגות מגל שני גדל המעכב חזרה לעבודה ומתוכניות פיטורים נרחבות של חברות גדולות.

"סיכוייו של טרמאפ להיבחר שוב נראים כעת נמוכים אך כאמור קשה יהיה לקבל מהנתונים היום תמונה מדויקת של מצב הכלכלה האמריקאית – הקלף הכי חזק שהוא מנסה להפגין מול ביידן".

עליות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות על רקע התקוות למציאת חיסון לקורונה וסימנים של שיפור בכלכלה העולמית. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג עולה ב-2.1%; שנחאי עולה ב-2.2%; סיאול עלתה ב-1.4%; סידני עולה ב-1.65%. הדולר נסחר מול הין ללא שינוי ניכר סביב שער של 107.43 ין לדולר. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולה ב-0.5% ל-40.1 דולר לחבית.

בהונג קונג גובר החשש מפני השלכות חוק הביטחון הסיני שאושר מוקדם יותר השבוע, ולמעשה מבטל את האוטונומיה של העיר ומכפיף אותה למשטר הדיקטטורי הסיני. בית הנבחרים האמריקאי אישר היום (חמישי) חוק שמגנה את ההשתלטות הסינית על הונג קונג ויטיל סנקציות על בנקים שמפרים את החוק. חברי קונגרס משתי המפלגות מפעילים לחץ על ממשל טראמפ להגיב בחריפות למהלך הסיני.

הבנק הפדרלי: הקורונה תפגע בצמיחה גם מעבר לטווח הקצר

בכירי הבנק הפדרלי הזהירו מפני חוסר ודאות עצומה בתחזית הכלכלית של ארה"ב עקב מגפת הקורונה, ואף כי העריכו כי יתכן כי שיאו של המיתון הכלכלי כבר חלף, הזהירו כי נזקי התפרצות הנגיף יכבידו על הכלכלה הגדולה בעולם גם מעבר לטווח הקצר.

מקבלי ההחלטות הפד לא צופים כי ההתאוששות בצריכה הפרטית בארה"ב "תהיה מהירה במיוחד מעבר לשנה הנוכחית, וריחוק חברתי מבחירה, הגדלת החיסכון כצעד מנע ורמות תעסוקה והכנסה נמוכות יותר יגבילו את קצב הצמיחה בטווח הבינוני".

כך לפי פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) האחרונה, שפורסם היום. הישיבה התקיימה ב-9 וב-10 ביוני, ובכירי הבנק המרכזי החליטו בה להשאיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 0%-0.25%.

"המשתתפים בישיבה ציינו כי נותרו מידה יוצאת דופן של חוסר ודאות וסיכונים ניכרים לתחזית הכלכלית", נכתב בפרוטוקול. עוד נאמר כי הסיוע הממשלתי למשקי בית, עסקים ורשויות מקומיות עקב מגפת וירוס הקורונה, "עלול להתברר כבלתי מספיק".

לדבריהם, הנתונים הכלכליים מצביעים על כך שיתכן שאפריל סימן את שיאו של המיתון, אולם מוקדם מדי להגיע למסקנות. כמה ממשתתפי הישיבה העריכו כי קיימת "סבירות משמעותית לגלי התפרצות נוספים, אשר לפי תרחישים מסוימים, עלולים לגרום לשיבושים כלכליים נוספים ולאפשרות של תקופה ממושכת של פעילות כלכלית מצומצמת".

אירופה נסגרה בעליות לאחר יום מסחר רצוף תקלות טכניות

בורסות אירופה הצליחו לחלץ סגירה חיובית בעיקרה בתום יום מסחר הפכפך, על רקע תקוות לפיתוח חיסון מוצלח לנגיף הקורונה על ידי חברות פייזר וביונטק.

הבורסות הגדולות ביבשת נסוגו: לונדון ופריז ב-0.2%, פרנקפורט ב-0.4%. אולם מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%, לאחר שהשלים אתמול זינוק של 12.5% ברבעון השני של השנה - הרבעון הטוב ביותר מאז הרבעון הראשון של 2015.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1253 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.6% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2474 דולר לליש"ט.

המסחר בבורסות אירופה התנהל היום בצל בעיות טכניות בפלטפורמת המסחר האלקטרוני הגרמנית Xetra, שגרמו לשיבושים והפסקות מסחר של כמעט שלושה שעות בשורה של שוקי מניות ביבשת, בהם בורסות פרנקפורט, וינה, פראג ונוספות.

מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור שפורסם היום בבריטניה הצביע על התרחבות קלה בפעילות במדינה. המדד, שמעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות, הגיע ביוני ל-50.1 נקודות. ואולם תת המדד שבוחן את התעסוקה במפעלים בממלכה הצביע על חודש חמישי ברציפות של קיצוצים.

פעילות הייצור בארה"ב התאוששה משפל של 11 שנים

פעילות הייצור בארה"ב התאוששה ביוני וצמחה בקצב החד בותר מזה 14 חודשים, על רקע חידוש הפעילות של עסקים בעקבות הקלות במגבלות הסגר שהוטל בשל מגפת וירוס הקורונה.

מדד פעילות מגזר הייצור קפץ ביוני לרמה של 52.6 נקודות לעומת רמה של 41.5 נקודות במאי, שהיתה רמתו הנמוכה ביותר מזה 11 שנים, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 50.2 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

2.37 מיליון משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב ביוני

מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב גדל ביוני בשיעור מתון מהצפוי, למרות המשך פתיחת העסקים ברחבי ארה"ב על רקע הקלות בסגר שהוטל עקב מגפת וירוס הקורונה.

2.37 מיליון משרות נוספו למגזר הפרטי ביוני - כך מסר היום מכון המחקר ADP - פחות מתחזית הכלכלנים לגידול של 2.9 מיליון משרות.

עם זאת, נתוני חודש מאי תוקנו בחדות כלפי מעלה, ומצביעים כעת על גידול של 3.07 מיליון משרות, לעומת נפילה של 2.76 מיליון משרות שעליה דווח במקור. ADP לא הסבירה בעת פרסום הנתונים את השינוי החד בנתוני מאי.

העליות של החודשיים האחרונים באו לאחר שבחודש אפריל נפל מספר המשרות במגזר הפרטי ב-19.4 מיליון.

לראשונה מאז 2012: הצמיחה השנתית במחירי הבתים בבריטניה היא שלילית

הצמיחה השנתית במחיר הבתים בבריטניה קפאה ביוני ושווי הנכסים ירד על בסיס שנתי (לעומת יוני 2019) ב-0.1%, על פי נתוני ניישנווייד בילדינג סוסייטי, חברת השירותים הפיננסיים הבריטית.

זאת הפעם הראשונה שהצמיחה השנתית במחירי הבתים היא שלילית מאז דצמבר 2012, עם נפילה על בסיס חודשי של 1.4% שהורידה את המחיר הממוצע של בית בבריטניה ל-216,403 ליש"ט. הנפילה החודשית היתה פחות גרועה מהנפילה של 1.7% במאי.

על פי רוברט גרדנר, הכלכלן הבכיר של החברה, מחיר ממוצע של בית בלונדון נמוך כעת ב-3% לעומת שיא כל הזמנים שנרשם ב-2017, וגבוה ב-55% מהרמה ב-2007. ברחבי בריטניה מחירי הבתים נותרו גבוהים ב-19% לעומת 2007.

עליות באסיה בעקבות התרחבות פעילות המפעלים בסין ביוני

עליות נרשמו הבוקר (ד') במרבית בורסות אסיה על רקע פרסום נתונים חיוביים לגבי פעילות המפעלים בסין ביוני.

טוקיו ירדה ב-0.2%. שנחאי עלתה ב-1.4%. סינגפור הוסיפה 0.6%. סיאול עלתה ב-1%.

מדד מנהלי הרכש של קאישין/מרקיט בסין ליוני, שמודד את פעילות המפעלים, הגיע ל-51.2 נקודות - מעל המצופה. קריאה מעל 50 נקודות מראה על התרחבות. קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות בפעילות.

ביפן פורסם דו"ח טנקן הרבעוני של הבנק המרכזי שהצביע על הידרדרות בסנטימנט היצרניות הגדולות במדינה. המדד צנח לרמה של מינוס 34 ביוני - הנמוכה ביותר מאז יוני 2009, לעומת מינוס 8 במארס.

הבנק המרכזי של שוודיה הותיר את הריבית ללא שינוי על 0%

הבנק המרכזי של שוודיה הותיר את הריבית ללא שינוי על 0%, ואמר כי שיעור זה לא צפוי להשתנות עד סוף 2023.

ריקסבנק אמר כי אולי יוריד את הריבית עוד יותר אם יחשוב שיש בכך צורך, אך בפגישה האחרונה העדיף להמשיך להרחיב את ההרחבה הכמותית, כולל רכישת אג"ח תאגידיות החל מספטמבר.

בתחזית שלו אמר הבנק כי נתונים מראים על התכווצות של 7% בתמ"ג ברבעון השני, ההתכווצות המשמעותית ביותר מאז 1940.

הבנק המרכזי כבר הזרים 500 מיליארד קרונה שוודית בשאראי זול והרחיב את רכישות האג"ח לסכום של 300 מיליארד קרונה.

תביעות אבטלה בגרמניה ביוני עלו פחות מהצפוי

תביעות אבטלה בגרמניה ביוני עלו פחות מהצפוי - איתות קטן להתאוששות ממגפת הקורונה.

תביעות האבטלה עלו ב-69 אלף בחודש עבר לאחר שעלו במאי ב-237 אלף, פירסמה היום סוכנות התעסוקה הפדרלית הגרמנית. הצפי היה לעלייה של 120 אלף בקשות.

שיעור האבטלה עלה ל-6.4%, על פי הסוכנות, נמוך מהצפוי.

מכון ifo הגרמני צופה כי הכלכלה הגרמנית תתחיל להתאושש בהדרגה. לאחר התכווצות של 2.2% ברבעון הראשון, צפויה התכווצות של 11.9% ברבעון השני, 6.9% בשלישי ו-3.8% ברבעון הרביעי.

T

פדקס ניפצה את התחזיות בזכות קורונה; המניה מזנקת לאחר הסגירה

מניית פדקס קופצת ב-9% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט אחרי שענקית המשלוחים דיווחה על תוצאות כספיות טובות מהצפוי הודות לזינוק בהיקף הקניות באינטרנט בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

החברה האמריקאית דיווחה על הפסד של 334 מיליון דולר, או הפסד של 1.28 דולר למניה, ברבעון האחרון, לעומת הפסד של 1.97 מיליארד דולר, או הפסד של 7.56 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה פדקס רווח של 2.53 דולר למניה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.58 דולר למניה.

בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של 17.4 מיליארד דולר, ירידה לעומת הכנסות של 17.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 16.4 מיליארד דולר.

וול סטריט סגרה הרבעון הטוב מ-1998; נאסד"ק נסק ב-30%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות, בהובלת מניות ההיי-טק, בדרכן לזינוק הרבעוני החד ביותר זה למעלה מ-20 שנה. זאת, לאחר שהתאוששות בבטחון הצרכנים והמשך עליית מחירי הבתים בארה"ב, האפילו בהשפעתם על קפיצה במספר הנדברים בנגיף הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.9% בדרכו לזינוק רבעוני של כ-30% - הרבעון החזק ביותר זה שני עשורים. מדד מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.9% והשלים בכך קפיצה של 18% ברבעון - הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז 1987.

מדד S&P 500 הוסיף 1.5% בדרכו לזינוק של כ-20% ברבעון - הרבעון הטוב ביותר מאז הרבעון הרביעי של 1998. זאת, לאחר שברבעון הראשון של השנה צלל ב-20%, הרבעון הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי לפני למעלה מעשור.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 0.65%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2% לאחר שבתחילת היום טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה חודש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 39.27 דולר לחבית, ירידה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכו לזינוק רבעוני של כ-92%. עם זאת, מחיר הטקסס מתוק עודנו נמוך בכ-36% מרמתו בתחילת 2020.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט במחיר של 41.2 דולר לחבית, ירידה של 1.2%, אולם נסקו ב-81% בסיכום רבעוני, אך עדיין נמוכים ב-38% מרמתם בתחילת השנה.

מניית טסלה קפצה ב-7% בוול סטריט ונסגרה בשיא של 1,079.81 דולר למניה - מחיר המשקף ליצרנית המכוניות החשמליות שווי שוק של יותר מ-200 מיליארד דולר.

מניית מיקרון זינקה ב-4.8% לאחר שחברת השבבים דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי, וסיפקה תחזיות חזקות לרבעון הנוכחי.

מניית אובר קפצה ב-4.9% על רקע דיווחים לפיהם חברת שירות הנסיעות במשא ומתן לרכישת סטארט-אפ משלוחי המזון פוסטמייטס (Postmates).

ענקית השילוח פדקס תפרסם דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בניו יורק.

בראשונה מאז 2011: הזהב פרץ את רף 1,800 דולר

מחיר הזהב פרץ מעל לרמה של 1,800 דולר לאונקייה בראשונה מזה שמונה שנים, לאחר שריביות נמוכות והתפרצות חוזרת של נגיף הקורונה הגבירו את הביקוש למתכת היקירה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,800.5 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2011, לאחר עלייה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום רבעוני קפץ מחיר הזהב בקרוב ל-13% - הרבעון הטוב ביותר מאז 2016.

"רמת 1,800 דולרים היא משוכה פסיכולוגית", הסביר הכלכלן האווי לי מחברת אוברסי-צ'ייניז בנקינג בסינגפור בראיון לסוכנות בלומברג. "ריביות נמוכות, מדיניות מוניטרית ונגיף הקורונה כולם ממלאים תפקיד".

מחיר הזהב מתקרב כעת לשיאים שרשם בספטמבר 2011, אז טיפסו החוזים העתידיים על הזהב לרמה של 1,923.7 דולר לאונקייה, והחוזים למסירה מיידית (ספוט) עלו לשיא של 1,921.17 דולר לאונקייה.

בורסות אירופה סגרו הרבעון הטוב מ-2015; קפצו ב-13%

בורסות אירופה סגרו בעליות בעיקרן את הרבעון הטוב ביותר מאז 2015. לונדון נסגרה בירידה של 0.9%; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%, פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% והשלים זינוק של כמעט 13% ברבעון.

בבריטניה פורסם היום כי כלכלת המדינה התכווצה ברבעון הראשון ב-2.2% - הנתון הגרוע ביותר מאז הרבעון השלישי של 1979. בנוסף, פורסם היום כי הוצאות משקי הבית בבריטניה צנחו ברבעון הראשון ב-9.5 מיליארד ליש"ט (2.7%) - הירידה החדה שנרשמה מעולם.

זינוק חד מהצפוי בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב קפץ בחדות ביוני, אולם עלול להיפגע כתוצאה מהזינוק המחודש במספר הנדבקים בנגיף הקורונה.

מדד בטחון הצרכנים טיפס ביוני לרמה של 98.1 נקודות לעומת רמה של 85.9 נקודות בחודש הקודם, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 90.8 נקודות לעומת רמה של 86.6 נקודות שעליה דווח במקור במאי.

"בטחון הצרכנים התאושש חלקית ביוני אולם ממשיך להיות נמוך משמעותית מרמתו לפני המגפה", אמרה לין פרנקו, מנהלת בכירה למדדים כלכליים בקונפרנס בורד, בעת פרסום המדד.

"לנוכח חוסר ודאות ועקביות בנתיב ההתאוששות, ואפשרות של התפרצות נוספת של קורונה, מוקדם מדי להעריך האם הצרכנים מוכנים לחזור לצרוך ברמות שקדמו למגפה", הוסיפה.

הפעילות העסקית בארה"ב לא מצליחה להתרומם

מדד מנהלי הרכש (PMI) באזור שיקגו התאושש קלות ביוני משפל של 38 שנים שאליו נפל בחודש הקודם על רקע מגפת וירוס הקורונה.

המדד, הנחשב לברומטר למצב הפעילות העסקית בארה"ב כולה, טיפס החודש לרמה של 36.6 נקודות לעומת רמה של 32.3 נקודות בחודש הקודם, שהיתה הנמוכה ביותר מאז 1982. תחזית הכלכלנים היתה להתאוששות חדה יותר של המדד ביוני לרמה של 45 נקודות.

מדד נמוך מרמה של 50 נקודות מצביע על התכווצות הפעילות העסקית, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה.

למרות הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב ממשיכים לטפס

מחיר הבתים בארה"ב המשיכו לטפס באפריל, למרות הסגר הכלכלי ונפילה חדה במכירות שנגרמו כתוצאה מגפת וירוס הקורונה.

מדד קייס-שילר למחירי בתים קיימים בארה"ב עלה ב-4.7% לעומת אפריל 2019, לאחר עלייה שנתית של 4.6% בחודש הקודם.

מדד קייס-שילר, העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב טיפס באפריל ב-4% על בסיס שנתי, לעומת 3.9% בחודש הקודם.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 1.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות שערים אתמול בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-1.3%; הונג קונג הוסיפה 0.5%; שנחאי עלתה ב-0.8%; סיאול הוביפה 0.7% וסידני התחזקה ב-1.4%.

המשקיעים שומרים על אופטימיות ומתמקדים בסימנים להתאוששות כלכלית בנתוני מאקרו חיוביים בארה"ב. במקביל, סין אישרה סופית את חוק הביטחון הלאומי בהונג קונג, שעשוי להוביל לכך שארה"ב תטיל עליה סנקציות חדשות. ארגון הבריאות העולמי מסר כי הרע מכל לפנינו, וכי מגפת הקורונה מתפשטת בקצב מהיר יותר בעולם.

הין יורד ב-0.2% ל-107.75 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.3% ל-0.685 דולר אמריקאי. הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.3% ל-39.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.4% ל-41.1 דולר לחבית.

עליות בוול סטריט; בואינג זינקה ב-14%

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות בעוד המשקיעים נעים בין פסימיות בעקבות העלייה בתחלואה בקורונה בארה"ב ובברזיל וחשש מהטלת מגבלות מחודשות לבין אופטימיות בעקבות התמריצים הממשלתיים. דאו ג'ונס עלה ב-2.3%; S&P 500 עלה ב-1.5%; נאסד"ק עלה ב-1.2%.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עולה ב-2.6% ל-39.5 דולר לחבית, על רקע פשיטת הרגל של חלוצת פצלי השמן צ'סאפיק. נפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט עולה ב-0.9% ל-41.5 דולר לחבית. מדד הדולר ICE, שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, עולה ב-0.1%. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.636%.

מניית בואינג מטפסת ב-14.4%, אחרי שהחברה קיבלה אישור להתחיל בטיסות ניסוי לדגם ה-737 מקס, שקורקע לפני כשנה אחרי שתי תאונות קטלניות. בואינג גוררת את מדד דאו ג'ונס לעליות על רקע הירידות במדדים האחרים. פייסבוק עולה ב-2.1% על רקע חרם הפרסום של חברות, אך אנליסטים אומרים כי החרם יפגע רק ב-5% מהכנסות החברה.

עליות שערים באירופה: לונדון הוסיפה יותר מ-1%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים. לונדון עלתה ב-1.1%; פרנקפורט הוסיפה 1.2%; פריז התחזקה ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.4%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1233 דולרים. הליש"ט יורדת ב-0.4% ל-1.2288 דולרים. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה למינוס 0.47%.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-2.7% ל-39.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.8% ל-41.8 דולר לחבית. זהב למסירה באוגוסט נסחר ללא שינוי תמורת 1,780.5 דולר לאונקיה.

מניית ויירקארד עלתה ב-154% ל-3.3 יורו. חברת הפינטק הגרמנית פשטה רגל בשבוע שעבר בעקבות שערוריית חשבונאות. מחיר המניה ב-17 ביוני היה 104 יורו. מניית איזיג'ט עולה ב-5.3%. מניית דנונה ירדה ב-2.1%.

זינוק במכירות בתים בארה"ב

המשקיעים בארה"ב מעודדים מנתונים שפורסמו היום ומצביעים על זינוק במכירות בתים קיימים במדינה – עדות להתאוששות מהירה של שוק הנדל"ן ממשבר הקורונה. לפי נתונים של איגוד המתווכים הלאומי בארה"ב, מדד מכירות הבתים הקיימים זינק במאי ב-44.3% והגיע ל-99.6 נקודות, לעומת 69 נקודות באפריל. זו העלייה החדה ביותר במדד מאז שהחל להתפרסם ב-2001. במדד זה, רמה של 100 נקודות מסמלת את נקודת הבסיס למכירות.

ואולם בחינה של מרכיבי המדד מציגה חולשה במכירות הבתים בצפון מזרח ארה"ב ועלייה חדה במכירות בדרום ארה"ב, שם הגיע המדד במאי לנתון גבוה יותר ממאי 2019.

ואולם הנתונים מצביעים על כך שהשוק עדיין לא חזר למצבו לפני המשבר. בפברואר הגיע המדד ל-111.4 נקודות. במדד כיום נמוך ב-5.1% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

שפל במספר המשכנתאות החדשות בבריטניה

עסקים וצרכנים בגוש היורו עגומים פחות מכפי שהיו בחודש שעבר. הסנטימנט הכלכלי בגוש – אינדיקטור שמפרסמת הנציבות האירופית – עלה מ-67.5 במאי ל-75.7 ביוני. זו העלייה הגדולה ביותר מאז שהמגפה הכתה באירופה במארס. עם זאת, זה עדיין נתון נמוך משמעותית מפברואר.

נתון אופטימי פחות מגיע היום מכיוונה של בריטניה: מספר המשכנתאות החדשות שקיבלו אישור צנח פעם נוספת. הבנק המרכזי של בריטניה דיווח כי מספר המשכנתאות המאושרות לרכישת בית ירד ל-9,300 במאי, לעומת 15,800 באפריל. מדובר ברמה נמוכה בכ-90% מזו של פברואר, והנמוכה ביותר מתחילת הרישום בסוף שנות ה-90.

אסיה ננעלה בירידות: טוקיו איבדה 2.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שמספר הנדבקים בווירוס קורונה בעולם חצה את ה-10 מיליון. המשקיעים חוששים מחזרה של אמצעי הסגר במדינות רבות - שיחמירו את המיתון הגלובלי.

טוקיו ננעלה בירידות של 2.3%; הונג קונג נחלשה ב-1%; שנאחי ירדה ב-0.6%; סיאול איבדה 1.9% וסידני נחלשה ב-1.5%.

הין נסחר ביציבות מול הדולר ברמה של 107.24 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.1% ל-0.68 דולר אמריקאי.

חמושים תקפו את בורסת קראצ'י בפקיסטן; שלושה אנשים נהרגו

חמושים תקפו את הבורסה בעיר קראצ'י בפקיסטן והרגו שלושה אנשים לפחות - שני שומרים ושוטר. אף אדם אחר מצוות העובדים של הבורסה נפגע. מיליציה ממחוז שכן לקחה אחריות על ההתקפה.

החמושים פתחו בירי על שער הבורסה ולאחר מכן נכנסו פנימה לתןך הבניין. כוחות צבא הקיפו במהירות את הבורסה והרגו את החמושים. הארגון לשחרור בלוצ'יסטאן - מחוז בפקיסטאן - לקח אחריות על המתקפה. לפי אתר בלומברג, מדד KSE 100 בבורסת קראצ'י עולה ב-0.4%; מדד KARACHI 30 יורד ב-7.7%.

ריאד עלתה ב-0.9% על רקע שיחות למיזוג שייצור את הבנק השלישי בוגדלו במזה"ת

בורסות המזרח התיכון ננעלו ברובן בירידות, בהובלת הבורסה בתל אביב, בעוד המשקיעים מעכלים את הירידות בוול סטריט בשבוע שעבר על רקע העלייה במספר מקרי הקורונה ברחבי ארה"ב.

מדד תל אביב 35 נפל ב-2%. מדד S&P 500 ירד ביום שישי האחרון ב-2.4% על רקע מגבלות קורונה חדשות בטקסס ובפלורידה.

מדד תדאוול בסעודיה עלה ב-0.9% הודות לזינוק של 9.9% במניית בנק סמבה פייננשל גרופ, לאחר שהמתחרה נשיונל קומרשל בנק, הבנק הגדול בממלכה על פי שווי נכסים, הציע לרכוש אותו ב-15.6 מיליארד דולר. המיזוג ייצור את הבנק השלישי בגודלו במזרח התיכון. מניית נשיונל קומרשל בנק עלתה ב-5%.

מדד EGX המצרי ירד ב-0.3% אף שקרן המטבע הבינלאומית אישרה הסדר מותנה ( SBA, שדורש מהמדינה הלווה לנקוט במדיניות מקרו-כלכלית מסוימת כשהיא לווה כספים מקרן המטבע) בסך 5.2 מיליארד דולר למדינה.

מדד DFM ג'נרל בדובאי עלה ב-0.3% ומדד ADX ג'נרל באבו דאבי הוסיף 0.4%. מדד פרמייר מרקט בכוויית ירד ב-0.1%. מדד QE בדוחא ירד ב-0.8%.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות