4.8 מיליון משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב תוך חודש; האבטלה ירדה ל-11%

40% מהמשרות שנוספו לשוק התעסוקה האמריקאי ביוני היו במגזרי האירוח והפנאי ■ שיעור האבטלה עודנו גבוה מרמתו בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי ■ פרסום דו"ח התעסוקה הוקדם ביום בשל חופשת יום העצמאות בארה"ב

מחאה על האבטלה בארה"ב
מחאה על האבטלה בארה"בצילום: REUTERS

מיליוני משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב ביוני, זה החודש השני ברציפות, לאחר נפילה חסרת תקדים של יותר מ-20 מיליון משרות באפריל עקב מגפת וירוס הקורונה. האבטלה ירדה בשיעור חד מהצפוי.

משרד העבודה האמריקאי פירסם את דו"ח התעסוקה יום מוקדם מהרגיל, במקום ביום שישי הראשון של החודש כמקובל, בשל חופשת יום העצמאות האמריקאי.

4.8 מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב ביוני, הזינוק החודשי החד ביותר מאז לפחות 1939, כך מסר היום (חמישי) משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 3 מיליון משרות. נתוני חודש מאי תוקנו כלפי מעלה לתוספת של 2.7 מיליון משרות לעומת גידול של 2.5 מיליון משרות שעליו דווח במקור.

עד לחודשיים האחרונים, החודש היחיד שבו נוספו למעלה ממיליון משרות לשוק העבודה בארה"ב, היה ספטמבר 1983, אז נוספו 1.1 מיליון משרות. מיליוני המשרות שנוספו לשוק התעסוקה בחודשיים האחרונים, באו לאחר אובדן של 22.2 מיליון משרות בחודשים מארס ואפריל יחדיו.

כ-40% מהמשרות שנוספו לשוק העבודה ביוני, היו במגזרי האירוח והפנאי, שבהם שבו לעבודה 2.1 מיליון איש. במגזר הקמעונאי נוספו 740 אלף משרות, ובמגזרי החינוך ושירותי הבריאות נוספו 568 אלף משרות.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר ל-11.1%, ירידה חדה מתחזיות הכלכלנים של 12.5%. זה החודש השני ברציפות של ירידה באבטלה. לאחר שבחודש מאי נסוגה ל-13.3% לעומת 14.7% באפריל - שהיה שיעור האבטלה הגבוה ביותר מאז ימי השפל הגדול בשנות ה-30.

שיעור האבטלה במארס היה 4.4%, לאחר שבפברואר היה 3.5% בלבד - שפל של 50 שנה. בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, באוקטובר 2009, הגיעה האבטלה בארה"ב ברמה של 10%.

בדומה לשיעור האבטלה הרשמי (U-3), נרשמה ירידה באבטלה גם לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי (U-6) - הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה.

שיעור האבטלה U-6 צנח ביוני ל-18% לעומת 21.2% במאי, ירידה חודשית שנייה ברציפות. זאת, לאחר שקפץ באפריל לשיא של 22.8% לעומת 8.7% במארס.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה טיפס ביוני ל-61.5%, עלייה חודשית שנייה ברציפות, לאחר שנפל באפריל לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1973. עם זאת, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה עודנו נמוך ב-1.9% מרמתו בפברואר, החודש שקדם להשבתת מרבית הפעילות הכלכלית בארה"ב עקב מגפת הקורונה.

נתונים שפירסם היום בנפרד משרד העבודה האמריקאי, מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר בשיעור מתון מהצפוי, ל-1.43 מיליון. היה זה שבוע 15 ברציפות שבו מספר תביעות האבטלה הראשונות גבוה ממיליון.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המפרסמים בפיגור של שבועיים, טיפס קלות ל-19.3 מיליון בשבוע שהסתיים ב-20 ביוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר