המנכ"ל שנאלץ לברוח תמיד טען שהופלל – ראיות חדשות תומכות בגרסתו

קרלוס גוהן היה האיש החזק ביצרניות הרכב רנו וניסאן עד שנעצר ביפן בחשד להונאה כספית בניסאן ■ גוהן טען שהופלל ונאלץ לברוח ללבנון ■ חשיפה של תכתובות מייל מצביעה על ניסיונות של בכירים בחברה להדיחו - עוד לפני המעצר

לוגו בלומברג
בלומברג
קרלוס גוהן
קרלוס גוהןצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

קרלוס גוהן אמר תמיד שהפלילו אותו. עכשיו צצו ראיות חדשות שתומכות בטענה הזו. לפי מקורות המעורים בנושא ותכתובות פנימיות שטרם פורסמו, שנה לפני מעצרו של גוהן בחשד שמעל בכספים בסוף 2018, פתחו בכירים בניסאן בקמפיין להדחתו.

גוהן, יו"ר ניסאן לשעבר, נחשב בזמנו לאחת הדמויות הבכירות בעולם הרכב. הניסיון אורגן בחלקו על ידי המתנגדים לצעדיו להידוק הברית ארוכת השנים בין ניסאן היפנית לרנו הצרפתית.

ניסאן טוענת מאז מעצרו כי גוהן הודח מתפקיד יו"ר החברה, מפני שלא דיווח כראוי על הכנסותיו, וביצע עבירות פיננסיות נוספות שהובילו לפתיחת חקירה על ידי התביעה בטוקיו. אבל מסמכים ועדויות מצביעים כי גורמים פנימיים חזקים בניסאן סברו שהדחתו ומעצרו ישמשו הזדמנות לחזק את מעמדה של ניסאן מול רנו, מחזיקת המניות הגדולה של החברה.

תכתובות מיילים מפברואר 2018, שאומתו על ידי אנשים שביקשו להישאר בעילום שם, מציירות תמונה של קמפיין מתוכנן להדחת גוהן. המידע מתפרסם על רקע פתיחת משפטו של בכיר נוסף לשעבר בניסאן ובקשת ההסגרה של גוהן, בן ה-66, שנמלט ללבנון בשנה שעברה.

בתחילת 2018 כמה בכירים בניסאן דנו בחששות שלהם מצעדיו של גוהן, שהיה אז יו"ר משותף של ניסאן ושל רנו, להדק את הברית בין החברות. במוקד הדיונים האלה עמד הארי נאדה, סגן נשיא בכיר בחברה, שחתם על הסכם עם הפרקליטות שבמסגרתו יעיד נגד גוהן. ניסאן צריכה לפעול כדי "לנטרל את היוזמות שלו לפני שיהיה מאוחר מדי", כתב נאדה באמצע 2018 להיטושי קוואגוצ'י, מנהל בכיר בניסאן שאחראי על היחסים עם הממשלה.

נציג מטעם גוהן סירב להגיב לדברים. דוברת מטעם ניסאן סירבה להגיב לדברים. נאדה לא השיב לפניות מייל שהועברו אליו בנושא. קוואגוצ'י, שעזב את ניסאן בדצמבר, סירב להגיב. רנו ומשרד התובע בטוקיו סירבו להגיב.

מכוניות ניסאן ביפןצילום: בלומברג

במוקד: הברית בין ניסאן לרנו

ב-18 בנובמבר - יום לפני מעצרו של גוהן בעודו במטוס פרטי בשדה התעופה הנדה בטוקיו - נאדה העביר מזכר למנכ"ל החברה דאז, הירוטו סאיקוואה. במזכר ביקש נאדה לסיים את ההסכם שקובע את תנאי הברית עם רנו ולהשיב לחברה היפנית את הזכות לרכוש מניות ברנו, או אפילו להשתלט על החברה הצרפתית. לפי גורמים שראו את המזכר, ניסאן גם ביקשה לבטל את הסעיף שמעניק לרנו את הזכות למנות את סמנכ"ל התפעול של ניסאן ובכירים נוספים בחברה.

נטען כי נאדה כתב אז לסאיקוואה כי הדחתו של גוהן תהיה שינוי משמעותי בברית חברות הרכב הגדולה בעולם, ותדרוש מבנה חדש של ניהול תאגידי. נאדה כתב שניסאן צריכה למנות במהירות מחליף לגוהן אחרי מעצרו. בינואר 2019 פורסם בבלומברג כי רנו לא ידעה דבר על החקירה הפלילית בנושא.

בעקבות המעצר, הברית בין רנו לניסאן נקלעה לקשיים, והנהלת ניסאן נכנסה לסחרור שפגע בביצועי החברה. ניסאן דיווחה במאי על הפסד של 671 מיליארד ין (6.3 מיליארד דולר) בשנת הכספים שהסתיימה במארס, ההפסד השנתי הראשון של החברה זה 20 שנה. בסופו של דבר, ועל רקע משבר הקורונה, הגיעה ניסאן להסכם חדש עם רנו ששימר כמעט לחלוטין את המצב הקודם.

ההתכתבויות בין נאדה לסאיקוואה לבין בכירים נוספים ממחישות את החשש העמוק בחברה מפני תוכניותיו של גוהן להידוק הברית, שהיתה מחזקת את השליטה של רנו בניסאן באמצעות אחזקה של 43% בחברה היפנית. ב-1999 הצילה רנו את ניסאן מפשיטת רגל באמצעות הזרמת מימון חירום לחברה. אז גם החל גוהן בתוכנית להצלת ניסאן, שנחשבת לאחת מהפעולות המוצלחות בהיסטוריה של עולם הרכב. אולם אחרי שני עשורים שבהם גוהן חילק את זמנו בין ניסאן לרנו, הברית החלה להתפורר.

באפריל 2018 אמר נאדה לסאיקוואה כי גוהן נסער מהביצועים של ניסאן והתייחס לדברים שאמר מי שגוהן סימן כיורשו, שלפיהם אין "כל יתרון" במיזוג עם רנו. "הוא יכול ליצור שיבוש משמעותי ואתה עשוי להיות הקורבן של זה", כתב נאדה לסאיקוואה. כעבור חודש פירסמה ניסאן תחזית רווחים שהיתה נמוכה בהרבה מתחזיות האנליסטים.

גרג קלי, בכיר לשעבר בניסאן וחבר בדירקטוריון החברה, נעצר באותו יום שבו נעצר גוהן והוא משוחרר בערבות ביפן. בקרוב צפוי להתחיל משפטו באשמה שסייע לגוהן להתחמק מדיווח על הכנסותיו.

ב–1999 ניצח גוהן על הברית שנרקמה בין רנו לניסאן היפנית, ונהפך למנכ"ל ניסאןצילום: בלומברג

"להרוס לגוהן את המוניטין"

נאדה, עורך דין יליד מלזיה, היה אחראי לפקח על חלק מפעולותיו של גוהן בניסאן. הוא הצטרף ליצרנית הרכב בשנות ה-90, הוביל את הבדיקה הפנימית בחברה - והיה מעורב בכמה מן המעשים שמיוחסים לגוהן על ידי התביעה בטוקיו. מיילים מראים איך נאדה פעל כדי לאסוף מידע על גוהן, ונסע ללבנון ולברזיל כדי לאסוף מידע על השימוש של גוהן בבתים שסיפקה לו החברה.

כמה ימים לפני המעצר של גוהן, נאדה כתב לסאיקוואה כי ניסאן צריכה לדחוף להאשמתו של גוהן בעבירות חמורות יותר של הפרת אמונים - כך עולה מתכתובות המייל ומעדויות. לפי העדויות, בחברה חששו מכך שיהיה קשה להסביר לציבור את האישומים על כך שגוהן לא דיווח לחברה על הוצאותיו.

הניסיונות צריכים "להיתמך בקמפיין תקשורתי שיבטיח את הרס המוניטין של CG באופן קשה מספיק", כתב נאדה שהתייחס לראשי התיבות באנגלית של גוהן כפי שעשה כמה פעמים בתכתובות פנימיות במשך כמה שנים.

אחרי שהתבקש להגיב, סאיקוואה הפנה להודעה שפורסמה בעבר ובה הכחיש כי היתה מזימה להדיח את גוהן. "לא היה כל ניסיון לבטל את ההשפעה של רנו באמצעות הדחת גוהן", אמר סאיקוואה לעיתונאים בינואר אחרי שגוהן האשים אותו במזימה להדחתו במהלך מסיבת עיתונאים בביירות.

שנה וחצי אחרי נפילתו של גוהן, נאדה עדיין עובד בחברה, אך בתפקיד זוטר יותר. סאיקוואה עזב את דירקטוריון החברה בפברואר ואין לו יותר קשרים רשמיים עם החברה. קלי, שמתגורר בדירה בטוקיו, ממתין עדיין לתחילת משפטו.

גוהן, המנכ"ל והיו"ר לשעבר, מתגורר כיום בביירות בבית שנרכש על ידי ניסאן. הוא מנסה להוכיח את חפותו ולבנות מחדש את המוניטין שלו. יפן מסרה כי תמשיך בניסיונתיה להביאו למשפט, אך אין למדינה הסכם הסגרה עם לבנון. גוהן, ככל הנראה, לא יגיע לבית המשפט בטוקיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר