וול סטריט סגרה השבוע הגרוע מאז מארס; הנפט צנח ב-8%; הזהב קפץ ב-3%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

וול סטריט סגרה השבוע הגרוע מאז מארס; נפלה ב-5%

בורסות וול סטריט התאוששו, בתום יום מסחר הפכפך, מהנפילה היומית החדה ביותר זה 12 שבועות שרשמו אתמול (חמישי). עם זאת, הן סגרו את השבוע הגרוע ביותר מזה שלושה חודשים, בשל חששות מגל שני של מגפת וירוס הקורונה והתאוששות איטית מהצפוי של כלכלת ארה"ב. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס, שצלל אתמול בקרוב ל-7%, נסגר היום בעלייה של 1.9%. מדד נאסד"ק, שנפל אתמול ביותר מ-5%, טיפס ב-1%; מדד S&P 500, שצנח אתמול בכמעט 6%, התאושש היום ב-1.3%.

בסיכום שבועי נפלו מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ב-5.6% ו-4.8% בהתאמה, ומדד נאסד"ק נסוג ב-2.3%. עבור שלושת המדדים היה זה השבוע הגרוע ביותר מאז ה-21 במארס, שבמהלכו נפלו ביותר מ-12%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 0.7%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5% וגבוה כעת בכמעט 1% מרמתו בתחילת השנה.

מניות של חברות שהובילו את הנפילות אתמול, זינקו היום בוול סטריט. מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, קפצה ב-14.5%, לאחר שאתמול נפלה ביותר מ-15%. מניית חברת התעופה יונייטד איירליינס, שצללה אתמול ביותר מ-16%, המריאה היום ב-19%. מניית יצרנית המטוסים בואינג זינקה ב-11.5%, לאחר שצללה אתמול ב-16%. מניית הקמעונאית קוהלס, שנפלה אתמול ב-11%, התאוששה היום ב-9%. מניית בנק סיטי קפצה היום בכ-8%.

הנפט בשבוע הגרוע מאפריל - קטע רצף של 6 שבועות של עליות

הנפט נסגר היום כמעט ללא שינוי אולם השלים את השבוע הגרוע ביותר מאז אפריל, תוך שהוא קוטע רצף של שישה שבועות חיוביים, בצל חששות מפגיעה בביקוש העולמי לנפט כתוצאה מגל שני של מפגת וירוס הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 36.26 דולר לחבית, ירידה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפלו החוזים ב-8.3%.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט במחיר של 38.73 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, אולם נפלו אף הם בסיכום שבועי בכ-8%.

הן עבור הברנט והן עבור הטקסס מתוק היתה זו ירידה שבועית ראשונה אחרי שישה שבועות רצופים של עליות.

חשש מגל קורונה שני הקפיץ את הזהב ב-3% השבוע

מחיר הזהב נסוג קלות היום על רקע התחזקות הדולר שפגעה בביקוש למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים, אולם קפץ ביותר מ-3% בסיכום שבועי בצל חששות מההשלכות הכלכליות של גל שני של מגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,737.3 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם קפצו ב-3.2% בסיכום שבועי.

בורסות אירופה התאוששו - אך נפלו כמעט 6% בסיכום שבועי

בורסות אירופה, שרשמו אתמול את הנפילה היומית החדה מאז מארס, התאוששו היום קלות בהובלת מגזרי הרכב, התעופה, התיירות והאנרגיה.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.5% למרות פרסום נתונים שהצביעו על כך שהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של בריטניה קרס ביותר מ-20% באפריל בצל מגפת וירוס הקורונה. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.2%. פריז עלתה ב-0.5%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% לאחר שנפל ביום חמישי ב-4% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-23 במארס. בסיכום שבועי ירד המדד האירופי ב-5.7%.

צניחה בתמ"ג הבריטי

היורו נסוג ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.1256 דולר ליורו, והליש"ט נחלשת ב-0.6% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2533 דולר לליש"ט.

ביטחון הצרכנים בארה"ב בזינוק החד מ-2016

ביטחון הצרכנים בארה"ב התאושש בראשית יוני בשיעור החד ביותר מאז 2016 על רקע חידוש הפעילות הכלכלית וחזרתם לתעסוקה של עובדים במספר גדל והולך של מדינות.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת משיגין טיפס החודש ל-78.9 נקודות, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום (שישי), לעומת 72.3 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 75 נקודות.

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו בראשונה מאז פרוץ הקורונה

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו במאי בראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם, על רקע התאוששות מחירי הנפט.

מחירי היבוא עלו בחודש שעבר ב-1% לעומת אפריל, עלייה ראשונה מאז ינואר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. עם זאת, מחירי היבוא עדיין נמוכים ב-6% לעומת מאי 2019.

מחירי היבוא, בניכוי אנרגיה, טיפסו במאי ב-0.1% לעומת החודש הקודם. מחירי הנפט המיובא זינקו ב-20.5% במאי, הקפיצה החדה ביותר מאז החל להתפרסם נתון זה ב-1992. עם זאת, הזינוק בא לאחר נפילה של 31% באפריל, צניחה של 27% במארס, וירידה של 9% בפברואר.

התפוקה התעשייתית בגוש היורו צנחה ב-17.1%

התפוקה התעשייתית בגוש היורו צנחה באפריל ב-17.1% לעומת מארס, כך עולה מנתונים שפירסמה היום יורוסטאט, סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. זו הירידה החדה ביותר מאז שהחלו להתפרסם הנתונים בנושא ב-1991. ביורוסטאט ציינו כי הירידה הרבה יותר חדה מבתקופת המשבר הכלכלי של 2008 ו-2009.

הירידה החדה ביותר בתפוקה נרשמה בהונגריה, שבה קרסה התפוקה ב-30%. אחריה ניצבו רומניה וסלובקיה שמבשרות על פגיעה כואבת בכלכלות מזרח אירופה. אלה סיפקו שירותי ייצור ששימשו את מדינות מערב היבשת. ואולם גם בספרד, גרמניה, צרפת, איטליה ופורטוגל נרשמה ירידה חדה יותר מהממוצע בתפוקה. בפינלנד, מלטה, דנמרק, קרואטיה והולנד נרשמה הירידה המתונה ביותר.

אסיה בעקבות וול סטריט: ירידות של 0.8% בטוקיו; סיאול מאבדת 2%

בורסות אסיה רשמו ירידות בעקבות המגמה השלילית אמש בוול סטריט, על רקע החששות הגוברים מהתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה שתפגע בהתאוששות הכלכלית. טוקיו ירדה ב-0.8%; הונג קונג מאבדת 1.3%; שנחאי משילה מערכה 0.1%; סיאול נפלה ב-2%; סידני ירדה ב-1.9%.

בשוק המט"ח, הדולר עולה ב-0.3% מול הין ל-107.17 ין לדולר. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורד ב-3.7% ל-35 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט יורד ב-3.5% ל-37.2 דולר לחבית. הירידות במחירי הסחורות מובילים לירידות של 2.9% במניית פטרוצ'יינה ולירידה של 5.1% במניית CNOOC בהונג קונג.

במקביל, שוב גוברת המתיחות בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ליו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אחרי שפאואל אמר כי "ארוכה הדרך להתאוששות" וכי שיעור האבטלה יישאר גבוה בהמשך השנה.

טראמפ צייץ בתגובה בטוויטר: "הבנק הפדרלי טועה לעתים קרובות. גם אני רואה את המספרים, והם כל כך הרבה יותר טובים ממנו (הבנק הפדרלי). יהיה לנו רבעון שלישי טוב מאוד, רבעון רביעי מעולה ואחת מהשנים הטובות ביותר שלנו ב-2021".

וול סטריט ביום הגרוע מאז מארס: דאו ג'ונס צלל ב-7%

בורסות וול סטריט רשמו את היום הגרוע ביותר מאז מארס, בצל חששות מגל שני של מגפת וירוס הקורונה ותחזית קודרת של הבנק הפדרלי לפיה לא צפויה התאוששות מהירה של הכלכלה הגדולה בעולם. נתוני תביעות אבטלה שבועיים שפורסמו היום בארה"ב, והצביעו על יותר מ-1.5 מיליון תביעות חדשות שהוגשו למרות חידוש הפעילות הכלכלית, הכבידו אף הם על המדדים.

מדד דאו ג'ונס צלל ב-6.9%. מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בראשונה בתולדותיו מעל לרף של 10,000 נקודות, נפל ב-5.3%; מדד S&P 500, שמחק בתחילת השבוע לזמן קצר את כל הירידות של 2020, צנח ב-5.9% בדרכו ליום שלישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך מאז ראשית מארס. עבור שלושת המדדים היה זה היום הגרוע ביותר מאז ה-16 במארס, אז נפלו שלושתם ביותר מ-11%. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 צלל היום ב-7.6%.

מדד התנודתיות VIX - הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ בכ-50% מעל לרמה של 40 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מזה שבעה שבועות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 0.67%, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלה מתחת ל-0.65%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מתאושש ב-0.8% לאחר שנפל בכמעט 4% בחודש האחרון.

מגזרי הבנקאות, התיירות, התעופה והקמעונאות הובילו את הירידות היום בוול סטריט. מניות בנק אוף אמריקה, ולס פרגו וסיטי נפלו ב-10%-13%; מניות חברות התעופה אמריקן איירליינס ויונייטד איירליינס, ומניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, כולן צללו ב-15%-16%. מניית יצרנית המטוסים בואינג נפלה ב-16%. מניות הקמעונאיות מייסיס, קוהלס ונורדסטרום צנחו ב-11%-15%.

מניות אקסון מוביל ושברון, שתי חברות האנרגיה הגדולות בארה"ב, צללו ב-8% בעקבות נפילת מחירי הנפט.

הנפט ביום הגרוע זה 6 שבועות: צנח ב-8%

מחיר הנפט נסוג משיא של שלושה חודשים, ורשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משישה שבועות, על רקע חששות מגל שני של מגפת וירוס הקורונה, תחזית עגומה של הבנק הפדרלי לכלכלה האמריקאית, ורמות שיא של מלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 36.34 דולר לחבית, ירידה של 8.2% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-27 באפריל, בבורסת הסחורות של ניו יורק. אתמול, נסגרו החוזים ברמתם הגבוהה ביותר מאז השישי במארס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 38.51 דולר לחבית, ירידה של 7.7%, בבורסת ICE בלונדון, וגם עבורם היה זה היום הגרוע ביותר מאז ה-27 באפריל.

חששות צמיחה וקורונה הפילו את בורסות אירופה ביותר מ-4%

בורסות אירופה צללו בדרכן ליום רביעי ברציפות של ירידות, בצל חששות מגל שני של מגפת וירוס הקורונה, ותחזית עגומה של הבנק הפדרלי לכלכלת ארה"ב, הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 4%; פרנקפורט נפלה ב-4.5%; פריז צנחה ב-4.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 4.1%. הליש"ט נופל ב-1% מול הדולר לרמה של 1.2624 דולר לליש"ט, בשעה שהיורו נחלש ב-0.1% מול המטבע ה אמריקאי לשער של 1.1368 דולר ליורו.

מגזרים הובילו את ההתאוששות בשווקים ממגפת הקורונה, בהם תעופה, בידור, תיירות, בנקאות ורכב, רשמו היום ירידות חדות. מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית, צללה ב-17% בבורסת לונדון.

מניית לופטהנזה נפלה בכ-9% בבורסת פרנקפורט, לאחר שחברת התעופה הגדולה ביותר באירופה מסרה כי יתכן שתיאלץ לפטר 22 אלף עובדים - יותר מכפליים מכפי שהעריכה עד כה - בשל נפילה בביקוש לטיסות על רקע מגפת וירוס הקורונה.

מניית ג'סט איט טייקאווי, החברה האם של תן ביס הישראלית, נסוגה ב-3.8% בבורסת אמסטרדם, בהמשך לנפילה של 13% אתמול (ד'), החדה בתולדותיה. זאת, לאחר שהחברה ההולנדית הודיעה אמש על רכישת מתחרתה האמריקאית גראבהאב בעסקת מניות, שאם תושלם, תיצור חברת משלוחי המזון הגדולה ביותר בעולם מחוץ לסין.

בין המניות היחידות שעלו היום היתה יוניליוור, שטיפסה ב-0.5% בבורסת אמסטרדם לאחר שהחברה מסרה כי תאחד את שני מטות החברה תחת גג אחד. לחברה שני מטות, האחד בבריטניה והשני בהולנד, ומניית החברה נסחרת בשתי הבורסות. החברה מסרה כי מניות יוניליוור הנסחרות בהולנד יומרו במניות החברה הנסחרת בבורסת לונדון.

המחירים הסיטונאים בארה"ב התאוששו בראשונה זה 4 חודשים

המחירים הסיטונאים בארה"ב התאוששו במאי לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות. מדד המחירים ליצרן (PPI) טיפס במאי ב-0.4% לאחר שצנח בחודש הקודם ב-1.3% - הנפילה החודשית החדה בתולדותיו. תחזית כלכלנים היתה עלייה של 0.1% במאי.

לעומת מאי 2019, נסוג מדד המחירים ליצרן ב-0.8%, לאחר ירידה של 1.2% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בחודש שעבר ב-0.1% לעומת החודש הקודם. לעומת מאי 2019 נסוג המדד ב-0.4%, לאחר ירידה של 0.3% בשנה שהסתיימה באפריל.

המחירים הסיטונאים של מזון זינקו במאי ב-6% לעומת החודש הקודם. מחירי האנרגיה הסיטונאים קפצו ב-4.5% לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות.

נמשכת ההאטה בתביעות האבטלה בארה"ב; גידול של 1.5 מיליון בשבוע שעבר

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר בכ-1.5 מיליון, אחד הנתונים השבועיים הנמוכים ביותר מאז פרוץ משבר וירוס הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם. מספר תביעות האבטלה המתמשכות נסוג זו הפעם השנייה בשלושה השבועות האחרונים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות גדל בשבוע שעבר ב-1.54 מיליון - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1.6 מיליון תביעות, לאחר עלייה של 1.88 מיליון תביעות בשבוע הקודם.

עד לשבועיים האחרונים, גדל מספר התביעות הראשונות השבועי ביותר מ-2 מיליון במשך 10 שבועות ברציפות, לאחר שזינק בשיא שבועי של 6.9 מיליון בשלהי מארס, ומאז נמצא במגמת ירידה. עד לפני שלושה חודשים, היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

משרד העבודה האמריקאי מסר היום כי מספר התביעות המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, נסוג ל-20.9 מיליון בשבוע שהסתיים ב-30 במאי. בשבוע הקודם, שהסתיים ב-23 במאי, טיפס מספר התביעות המתמשכות ל-21.3 מיליון. זאת, לאחר שבשבוע שלפניו התכווץ בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, ואחרי ששבוע קודם לכן טיפס לשיא של 24.9 מיליון.

אסיה ננעלה בירידות בעקבות דברי נגיד הבנק הפדרלי

בורסות אסיה ננעלו בירידות, בהמשך לירידות אמש בוול סטריט בעקבות דבריו של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, כי ההתאוששות של כלכלת ארה"ב תימשך עוד זמן רב וכי "הדרך ארוכה".

טוקיו ירדה ב-2.8%. הונג קונג נחלשה ב-2.3%; סיאול ירדה ב-0.8%. סינגפור איבדה 3.5%. טייוואן ירדה ב-1.5% וסידני איבדה 3%.

סינגפור מתמודדת עם המיתון החמור ביותר בתולדותיה, אמר הלילה מנכ"ל הרשות המוניטרית של המדינה. זעזועים בעקבות מגפת הקורונה לביקוש ולהיצע ככל הנראה יובילו להתכווצות בתמ"ג של 4%-7% השנה, דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

הין עולה ב-0.2% ל-106.88 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.8% ל-0.69 דולר. הנפט נסחר בירידות בעקבות התחזיות להתאוששות איטית של הכלכלה העולמית וחשש מהתפרצות שנייה של מגפת הקורונה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-3.7% ל-38.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-3.3% ל-40.3 דולר לחבית.

מניית חברת הגיימינג נטאיז זינקה ביותר מ-9% בתחילת היום הראשון שלה בבורסה

מניית נטאיז זינקה ביותר מ-9% בתחילת היום הראשון למסחר בה בבורסת הונג קונג. המניות של חברת הגיימינג הגדולה בסין אחרי הענקית טנסנט פתחו את המסחר ב-133 דולר הונג קונגי.

הקמעונית המקוונת השנייה בגודלה בסין, ג'יידי.קום, צפויה לצאת אף היא להנפקה ב-18 ביוני בהונג קונג ולבשר על גל חדש של חברות סיניות שרוצות לגייס הון כדי להתאושש ממשבר הקורונה.

נאסד"ק נסגר מעל 10,000 נקודות בראשונה מעולם; שווי אפל מעל 1.5 טריליון ד'

יום מסחר הפכפך בבורסות וול סטריט הסתיים אתמול (רביעי) בירידות, על רקע תחזיות עגומות לכלכלה העולמית, ועל אף שהבנק הפדרלי העריך הערב שלא צפויה העלאה של הריבית בארה"ב מרמתה האפסית הנוכחית עד סוף 2022. מניות ההיי-טק נסחרו בעליות ומדד נאסד"ק שבר שיאים, וכך גם מניות אפל, מיקרוסופט, אמזון וטסלה.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.7% ונסגר בראשונה בתולדותיו מעל לרף של 10,000 נקודות. מנגד, מדד דאו ג'ונס ירד ב-1% לאחר שקטע אתמול רצף של שישה ימי עליות. מדד S&P 500, שמחק בתחילת השבוע לזמן קצר את כל הירידות של 2020, נסוג היום ב-0.5%, וגם עבורו היה זה יום שלילי שני ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-15 באפריל - לרמה של 0.73%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4% ומשלים בכך נפילה של יותר מ-4% בחודש האחרון.

אתמול העריך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) כי הכלכלה העולמית תתכווץ השנה ב-6% עקב הקורונה, וכי הנפילה עלולה להגיע ל-7.6% במקרה שיהיה גל שני של המגפה. תחזית OECD גרועה אפילו יותר מזו שפירסם יום קודם לכן הבנק העולמי, שצופה ירידה של 5.2% בתוצר הגלובלי ב-2020.

מניות ההיי-טק בלטו לטובה אתמול בוול סטריט. אפל עלתה ב-2.6% לשיא, והשווי השוק של יצרנית אייפון פרץ בראשונה את רף 1.5 טריליון דולר. מניית מיקרוסופט קפצה ב-3.7% ונסגרה בשיא המשקף לענקית התוכנה שווי שוק של 1.49 טריליון דולר, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפס שווייה מעל לרמה של 1.5 טריליון דולר.

מניית אמזון טיפסה ב-1.8% ונסגרה בשיא, המשקף לקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם שווי שוק של יותר מ-1.3 טריליון דולר. מניית טסלה קפצה ב-9% ונסגרה בראשונה בתולדותיה מעל למחיר של 1,000 דולרים.

מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, טיפסה ב-0.9% לרמתה הגבוהה מאז ה-21 בפברואר, ושווי השוק של החברה שב והגיע לטריליון דולר. בכך הצטרפה אלפבית למועדון היוקרתי של חברות האמריקאיות עם שווי שוק בן 10 ספרות, הכולל כעת מלבדה רק את אפל, מיקרוסופט ואמזון.

הנפט ברמתו הגבוהה ממארס; המלאי הגולמי בארה"ב בשיא

מחיר הנפט נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית מארס, לאחר שהיחלשות הדולר בעקבות החלטת הריבית בארה"ב, האפילה בהשפעתה על גידול מפתיע במלאי הגולמי בארה"ב, הנמצא כעת ברמתו הגבוהה מעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 39.6 דולר לחבית, עלייה של 1.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שכבר נפלו ביותר מ-2% במהלך יום המסחר.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-5.7 מיליון חביות, לשיא של 538.1 מיליון חביות, לפי נתונים שפירסם היום משרד האנרגיה האמריקאי.

אירופה נסגרה בירידות; החברה האם של תן ביס צללה ב-13%

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע תחזיות עגומות לכלכלה העולמית, ולקראת החלטת הריבית בארה"ב הערב.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז איבדה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.4%, לאחר שכבר טיפס ב-0.6% בתחילת יום המסחר.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.135 דולר ליורו, והליש"ט מוסיף 0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2749 דולר לליש"ט.

ה-OECD פירסם הבוקר תחזית עגומה במיוחד לכלכלה הגלובלית: התכווצות של 6% בתמ"ג השנה; 7.6% במקרה שיהיה גל שני של קורונה. זוהי תחזית חמורה יותר מזו של הבנק העולמי, שצפה אתמול התכווצות של 5.2%.

לפי הדו"ח, בריטניה צפויה לסבול מהמשבר הכלכלי יותר מכל מדינה אחרת ב-OECD, עם התכווצות של 11.5% בכלכלה - מעט יותר מצרפת, ספרד ואיטליה.

מניית חברת משלוחי המזון ההולנדית ג'סט איט טייקאווי, החברה האם של תן ביס הישראלית, צללה היום ב-13% בבורסת אמסטרדם, הנפילה היומית החדה בתולדותיה, לאחר שהודיעה על מגעים מתקדמים לרכישת שירות הזמנת המשלוחים האמריקאי גראבהאב, שהוא עצמו רכש את הסטארט־אפ הישראלי טפינגו ב-2018.

ארה"ב: מדד המחירים לצרכן ירד חודש שלישי ברציפות

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב ירד במאי זה החודש השלישי ברציפות לאחר שמגפת וירוס הקורונה פגעה בביקוש וגררה את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון.

המדד נסוג במאי ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר נפילה של 0.8% באפריל - שהיתה הצניחה החדה ביותר של המדד מאז 2008, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי.

לעומת מאי 2019, טיפס המדד ב-0.1%, לאחר עלייה של 0.3% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2% במאי.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והדלק הנחשבים לתנודתיים, נסוג אף הוא ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר ירידה של 0.4% באפריל. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, טיפס מדד הליבה ב-1.2%, לאחר עלייה של 1.4% בשנה שהסתיימה באפריל.

כלכלנים צפו עלייה של 0.1% במדד הליבה לעומת החודש הקודם, ועלייה של 1.3% לעומת מאי 2019.

מדד אסיה דאו בעלייה מתונה

דריכות בשווקים הבוקר (ד'), על רקע החשש כי הזינוק הגדול במניות מאז אמצע מארס אולי הגיע לסיומו. טוקיו ללא שינוי; הונג קונג מוסיפה 0.1%; שנחאי יורדת ב-0.5%; סינגפור מאבדת 0.1%; מדד אסיה דאו מוסיף 0.2%.

החלטת הריבית של הבנק הפדרלי צפויה להתרחש היום, הריבית תישאר ככל הנראה מעל אפס. OECD יפרסם היום את התחזית הכלכלית שלו.

הין היפני מוסיף 0.1% מול הדולר, ל-107.68 ין; שער היורו הוא 1.1344 דולרים; מדד הדולר של בלומברג ירד ב-0.2%.

מניית החברה הישראלית ששינתה את שוק הרכב קפצה ב-118% ביומה הראשון

מניית ורום (Vroom) נסקה ב-118% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, תוך הקפצת שווי השוק של החברה, שעל מייסדיה נמנים הישראלים אלי וורטמן ואלון בלוך, ליותר מחמישה מיליארד דולר.

זאת, לאחר שפלטפורמת המסחר המקוון במכוניות משומשות גייסה 468 מיליון דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) לפי שווי של יותר מ-2.5 מיליארד דולר.

המניה נסחרת בבורסת נאסד"ק תחת הסימול VRM.

נאסד"ק פרץ בראשונה מעולם מעל 10,000 נק'; אפל ואמזון שברו שיאים

בורסות וול סטריט, שמחקו אתמול את הירידות שרשמו מתחילת השנה, שבו ונסוגו היום על רקע פתיחת ישיבת הריבית בת היומיים של הבנק הפדרלי בארה"ב. עם זאת, מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא בראשונה זה ארבעה חודשים, המשיך לטפס גם היום, ופרץ במהלך המסחר, בראשונה בתולדותיו, את רף 10,000 נקודות. הדולר מחק היום את כל עליות השנה מול המטבעות המרכזיים בעולם. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא בראשונה מאז ה-19 בפברואר, טיפס היום ב-0.3% ונסגר ברמה של 9,953 נקודות, לאחר שבמהלך יום המסחר פרץ את רף 10,000 נקודות בראשונה בתולדותיו. מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול במרחק של 7% משיא הסגירה שרשם ב-12 בפברואר - אך עדיין נמוך ב-3.3% מרמתו בתחילת השנה - ירד היום ב-1.1%, בדרכו לסגירה שלילית ראשונה מזה שבעה ימים. מדד S&P 500, שמחק אתמול את כל ירידות 2020 והשלים זינוק של יותר מ-47% מהשפל של משבר הקורונה שאליו נפל במארס, איבד היום 0.8%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.05% לרמה של 0.83%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3% תוך מחיקת כל עליות השנה.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 38.94 דולר לחבית, עלייה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,721.9 דולר לאונקייה, עלייה של 1%.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) פתחה היום ישיבת מדיניות בת יומיים, שבסופה יפרסם הבנק המרכזי מחר את החלטת הריבית ואת תחזיותיו לכלכלה הגדולה בעולם.

מניות אפל, אמזון, פייסבוק ונטפליקס כולן קפצו היום ב-3% ומעלה, והשתיים הראשונות אף נסגרו בשיא.

מניית יצרנית המטוסים בואינג נפלה ב-6% במסחר בוול סטריט, לאחר שהמריאה ב-58% בששת ימי המסחר הקודמים; מניית מייסיס צנחה ב-7%, למרות שרשת בתי הכלבו דיווחה על מכירות חזקות מהצפוי בחנויותיה שנפתחו מחדש אחרי הסגר; מניית טיפאני טיפסה בכ-2%, אף על פי שקמעונאית מוצרי היוקרה דיווחה על הפסד רבעוני מפתיע, על הכנסות נמוכות משמעותית מתחזיות האנליסטים וצניחה חדה מהצפוי של 44% במכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה; מניית סיגנט צללה ב-16% לאחר שרשת חנויות התכשיטים דיווחה על נפילה של כ-39% במכירות הרבעוניות בחנויותיה הפתוחות לפחות שנה. תחזית האנליסטים היתה לנפילה של כ-35%.

אירופה נסגרה בירידות; לונדון צנחה ב-2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות הבנקים והתיירות, על רקע פרסום נתוני מקרו כלכליים שהצביעו על כך שכלכלת גוש היורו התכווצה ב-3.6% ברבעון הראשון של השנה, ושהיצוא מגרמניה, הכלכלה הגדולה ביבשת, צלל ב-24% באפריל.

בורסת לונדון צנחה ב-2.1%; פרנקפורט ופריז נסוגו ב-1.6%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1.2% בדרכו לסגירה שלילית שנייה בשלושה הימים האחרונים. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.1354 דולר ליורו, והליש"ט מטפס ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2735 דולר לליש"ט.

נתוני הסחר שפורסמו היום בגרמניה הצביעו על צניחה של 24% ביצוא מהמדינה באפריל – שיא משבר הקורונה. הירידה החודשית ביצוא היא החדה ביותר מאז שהחלו להיאסף הנתונים. בנוסף, העודף המסחרי של גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, התכווץ באפריל ל-3.2 מיליארד יורו לעומת 12.8 מיליארד יורו במארס. הירידה בעודף המסחרי היתה גבוהה מתחזיות הכלכלנים שצפו כי יגיע ל-11.6 מיליארד יורו.

קרסטן ברזסקי, כלכלן ראשי לגוש היורו בבנק ING, אמר כי הנתונים היו גרועים מהתחזיות, אבל ייתכן שהם מצביעים על כך שהנורא מכל כבר מאחורינו. "אפריל היה החודש הגרוע מעולם לפי רוב הנתונים הכלכליים, אבל יכול להיות שמאי היה מהחודשים הטובים מעולם".

כלכלת גוש היורו התכווצה בשיעור נמוך יותר מהתחזיות

נתונים שפורסמו היום (שלישי) באירופה הצביעו על כך שכלכלת גוש היורו התכווצה ברבעון הראשון בשיעור נמוך מהתחזיות המוקדמות. לפי נתוני יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של הנציבות האירופית, התמ"ג של 19הכלכלות החברות בגוש היורו התכווצה ב-3.6% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון הקודם, וב-3.1% לעומת הרבעון הראשון של 2019. התחזיות הראשונות שפורסמו על ידי יורוסטאט היו לירידה של 3.8% בתמ"ג לעומת הרבעון הקודם.

ואולם גם אחרי העדכון כלפי מעלה, מדובר ברבעון הגרוע ביותר באירופה מאז 1995, בעוד נתוני מקרו לגבי אפריל שפורסמו עד עכשיו מצביעים על ירידה נוספת בתמ"ג ברבעון השני של 2020. הירידה החדה ביותר נרשמה בתחומי הסחר, תחבורה, אירוח ומסעדות ואמנות ובידור. אירלנד היא המדינה היחידה שהצליחה לצמוח ברבעון הראשון של השנה.

מתיחות מול צפון קוריאה הובילה את טוקיו לירידות

מתיחות מחודשת מול דרום קוריאה הובילה לירידות בטוקיו, בעוד ברוב בורסות אסיה נרשמו עליות שערים בעקבות האופטימיות בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.2%; הונג קונג עולה ב-1.7%; שנחאי הוסיפה 0.5%; סידני קפצה ב-2.4% אחרי שאתמול לא התקיים בה מסחר. בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין ב-0.3% ונסחר תמורת 108.04 ין לדולר.

הטלוויזיה הממלכתית בצפון קוריאה הודיעה כי המדינה תסגור היום את משרדי התיאום מול הצפון בגלל "פעולות עוינות". בהודעה לא פורטו הצעדים שגרמו למהלך, אך במערב מעריכים כי מדובר בהפגנות שנערכו בדרום קוריאה נגד שליט הצפון קים ג'ונג און. ביתר השווקים ביבשת שוררת אופטימיות אחרי שאתמול נמחקו כל ירידות הקורונה בוול סטריט ונאסד"ק הגיע לשיא.

המשקיעים שכחו מהקורונה: נאסד"ק בשיא; דאו ג'ונס עלה ב-1.7%

חגיגה בניעלת המסחר בוול סטריט: דאו ג'ונס עלה ב-1.7%; S&P 500 עלה ב-1.2%; נאסד"ק עלה ב-1.1% וקבע גם היום שיא בנעילה. זאת על רקע התוכניות לפתיחה מחדש של הכלכלה האמריקאית, שתאפשר לחברות התעופה לחזור בהדרגה לפעילות שוטפת. בואינג זינקה ב-12.2%; קרניבל של מיקי אריסון קפצה ב-15.8%; חברת התעופה דלתא התחזקה ב-8.2%.

עיני המשקיעים נשואות השבוע אל ועידת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שבה יתקבלו החלטות המדיניות הנוספות של הבנק להתמודדות עם המשבר, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הפתיע בשבוע שעבר את השווקים והכריז על רכישת נכסים נוספת בהיקף של 600 מיליארד יורו. חלק מהכלכלנים צופים שהבנק יכריז על רכישת אג"ח ארוכות טווח.

התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.874%. בשוק המט"ח, מדד הדולר ICE, שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול שבע שותפות הסחר המרכזיות של ארה"ב, יורד ב-0.3%.

נקטע רצף הצמיחה הארוך בהיסטוריה של ארה"ב

עד מגפת הקורונה, רשמה ארה"ב את רצף הצמיחה הארוך ביותר מאז 1854 – 128 חודשים. ואולם בפברואר נקטע הרצף בשל הפגיעה הכלכלית שהביאה עמה מגפת הקורונה וההסגרים שבאו בעקבותיה - כך עולה מנתונים רשמיים של הלשכה הלאומית למחקרים כלכליים (NBER) בארה"ב.

חוקרי המכון אומרים שארה"ב נקלעה כבר למיתון. אף שבאופן טכני, מיתון מוגדר כשני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית, אך לפי NBER, ייתכן שכלכלת ארה"ב צנחה ב-40% ברבעון השני של השנה, ולכן ניתן להגדיר כבר עכשיו שהכלכלה הגדולה בעולם שקועה במיתון – עוד לפני שהסתיים הרבעון השני. למעשה, טוענים החוקרים, כלכלת ארה"ב שקעה למיתון כבר לפני כמה חודשים.

אירופה ננעלה בירידות

ירידות בבורסות אירופה על רקע פרסום נתוני מקרו, המעידים על הפגיעה הקשה של מגפת הקורונה בכלכלה. לונדון ירדה 0.2%; פרנקפורט נחלשה ב-0.2%; פריז ירדה ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. היורו נסחר ללא שינוי ניכר תמורת ל-1.1293 דולר. הליש"ט עולה ב-0.2% ל-1.2688 דולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים עולה ל-0.91%. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה לעשר שנים עולה למינוס 0.27%.

התפוקה התעשייתית בגרמניה ירדה לשפל כל הזמנים. התפוקה התעשייתית ירדה באפריל ב-17.9% לעומת החודש הקודם וב-25% לעומת אפריל 2019.

הנפט יורד ב-3%

מחירי הנפט יורדים בכ-3%, לאחר שסעודיה, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, הודיעה שקיצוץ תפוקת הנפט הוולנטרי שעליו הכריזה במסגרת המגעים עם רוסיה ומדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) כדי להעלות את מחירו בשל הירידה לביקוש - יפוג בסוף יוני.

סעודיה הסכימה באופן וולנטרי לקצץ ייצור של 1.2 מיליון חביות נפט ביום, בנוסף לקיצוץ בייצור של רוסיה ומדינות אופ"ק הנוספות. סעודיה הכריזה על הקיצוץ הוולנטרי כדי לפצות במידה מסוימת את רוסיה, שסבלה מההחלטה של סעודיה להגביר את ייצור הנפט במארס ובאפריל כדי "להעניש" אותה על כך שלא הסכימה בתחילה לקצץ בתפוקה.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורד ב-3.3% ל-38.3 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט יורד ב-2.8% ל-41.1 דולר לחבית.

מחירי נפט מסוג טקסס מתוק מתחילת השנה

"זינוק בסיכויים להתאוששות כלכלית מהירה"

את האופטימיות של המשקיעים שמתדלקים את העליות בוול סטריט באחרונה ניתן להבין באמצעות ניתוח של אנליסט בכיר בדנסקה בנק: הסיכוי להתאוששות כלכלית עולמית מהירה זינק. לפי הדו"ח של דנסקה בנק, הסיכויים להתאוששות מהירה עלו ל-15% לעומת 10% בתחזית הקודמת בעוד הסיכויים להתאוששות הדרגתית במחצית השנייה של השנה נותרו ברמה של 50%. בנוסף, הוריד הבנק את התחזיות שלו שלפיו המשבר יימשך לתוך 2021 ל-35%, לעומת 40% בתחזית הקודמת.

את הדו"ח חיבר תומאס הר, ראש מחלקת מחקר מט"ח בבנק. הוא התייחס לכמה אירועים ששינוי את התחזיות שלו, ובראשם דו"ח התעסוקה בארה"ב שפורסם ביום שישי והפתיע רבים. הוא התייחס גם לעלייה בהוצאות של הצרכנים בדנמרק, בתוספת של 130 מיליארד יורו לחבילת התמריצים הגרמנית ולגידול בתוכנית רכישת האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) ב-600 מיליארד יורו.

כלכלת ספרד צפויה להתכווץ ב-16% לפחות ברבעון השני

הבנק המרכזי של ספרד מעריך כי כלכלת המדינה תתכווץ ברבעון השני של השנה ב-16% עד כמעט 22%, בעקבות מגפת הקורונה. בחצי השני של השנה אמנם צפויה התאוששות כלכלית, במקביל להסרת הסגרים, אבל בשנה כולה עדיין צפויה התכווצות של 9% עד 11.6%. אם יהיה גל שני, שידרוש הטלת סגרים נוספים, ייתכן שכלכלת המדינה תתכווץ ביותר מ-15%.

חברות התעופה בריטיש איירווייז, איזיג'ט וריינאייר מאיימות לתבוע את ממשלת בריטניה בעקבות החלטתה שנכנסה לתוקף היום - לשלוח מי שמגיע מחו"ל לבידוד של 14 יום. מנכ"ל איזיג'ט יוהאן לונדגרן אומר כי ההחלטה אינה פרופורציונאלית, וכי הוא מקווה שהממשלה תמצא פתרונות נקודתיים יותר. מניית החברה עולה בכ-5%; מניית IAG (הבעלים של בריטיש) עולה ב-5.5% - העלייה הגדולה ביותר ב-FTSE 100 כרגע.

עליות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות בעקבות דו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי בארה"ב ומעיד על התאוששות ממגפת הקורונה. טוקיו עלתה ב-1.4%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי הוסיפה 0.3%; סיאול עלתה ב-0.1%; סינגפור התחזקה ב-1.3%. הבורסות באוסטרליה סגורות היום לרגל חג.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-109.47 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.9%.

הנפט נסחר בעליות לאחר שחברות אופ"ק פלוס הודיעו על הארכת קיצוץ תפוקת הנפט בחודש. המדינות החברות בארגון, בהן רוסיה וסעודיה, יפחיתו את תפוקת הנפט ב-9.7 מיליון חביות ביום עד יולי. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.1% ל-40 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.6% ל-43 דולר לחבית.

התעשייה בגרמניה במיתון

התפוקה התעשייתית בגרמניה רשמה את הירידה החדה ביותר מאז החל רישום הנתונים בגרמניה, עם נפילה של 17.9% באפריל לעומת מארס. לעומת אפריל 2019 היתה הנפילה גדולה עוד יותר, והסתכמה ב-25.3%. הנסיגה, שנובעת מסגירת הכלכלה בעקבות משבר הקורונה, היתה חמורה יותר מהתחזיות וגדולה מזו שנרשמה במהלך המשבר של 2008.

המגזר התעשייתי בגרמניה כבר היה במיתון עוד לפני התפשטות המגפה, והוא העיב על כלכלת היבשת כולה. אולם הנסיגה החדה באפריל הפילה אותו לתהום, עם נסיגה של 35% בייצור מוצרים עתירי הון (כמו מכונות ייצור) וצניחה של 74% בייצור מכוניות. ממשלת גרמניה פתחה את כל ברזי התקציב והסיוע האפשריים במהלך המשבר, לאחר שנים של הידוק החגורה. תוכנית התמריצים שלה מגיעה ל-1.3 טריליון דולר, כמעט שליש מהתוצר הכלכלי הנומינלי השנתי שלה.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי