בצל הקורונה: הבנק הפדרלי לא צופה העלאת ריבית בארה"ב עד סוף 2022

הבנק הפדרלי השאיר את הריבית ללא שינוי ולא הודיע על שינוי משמעותי ברכישת הנכסים ■ תחזיות מעודכנות שפירסם הערב הבנק - הראשונות מאז פרוץ מגפת הקורונה - צופות נפילה של 6.5% בתמ"ג השנה ■ האבטלה החזויה בסוף השנה בארה"ב - 9.3%

נמרוד הלפרן
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: בלומברג
נמרוד הלפרן

הבנק הפדרלי השאיר היום כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי (0.25%-0%) ולא הודיע על שינוי משמעותי בתוכניות רכישות הנכסים שלו. עם זאת, בכירי הבנק המרכזי סיפקו תחזיות כלכליות ראשונות מאז פרוץ משבר הקורונה, אשר הצביעו על כך שלא צפויה העלאת הריבית בארה"ב עד סוף 2022, וכי האינפלציה תישאר מתחת ליעד הפד של 2% לאורך התקופה הזו. עוד צפו מקבלי ההחלטות בבנק וכי כלכלת ארה"ב תיסוג השנה ב-6.5%, וכי האינפלציה עדיין תהיה גבוהה מ-9% בסוף השנה.

"מגפת וירוס הקורונה גורמת למצוקה אנושית וכלכלית עצומה בכל רחבי ארה"ב והעולם. הנגיף והצעדים שננקטו כדי להגן על בריאות הציבור גררו נפילות חדות בפעילות הכלכלית ונסיקה באובדן המשרות. חולשה בביקוש ומחירי נפט נמוכים משמעותית מונעים עלייה באינפלציית המחירים לצרכן. חל שיפור בתנאים הפיננסים, בין השאר בשל צעדי מדיניות שננקטו כדי לתמוך בכלכלה ובזרימת האשראי למשקי בית ועסקים בארה"ב", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שפורסמה היום בתום ישיבה בת יומיים.

"משבר בריאות הציבור המתמשך יכביד קשות על הפעילות הכלכלית, התעסוקה והאינפלציה בטווח הקצר, ומהווה סיכון ניכר לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני", נכתב בהודעה.

במסיבת העיתונאים שקיים יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, לאחר החלטת הריבית, הוא התייחס לגל ההפגנות ששוטף את ארה"ב במחאה על אלימות וגזענות משטרתית, וציין כי לבנק המרכזי יש אפס סובלנות לגזענות. "אין שום מקום לגזענות בבנק הפדרלי, ולא צריך להיות לה מקום בחברה שלנו", אמר פאואל. "לכולם מגיעה הזדמנות להשתתף בצורה מלאה בחברה ובכלכלה שלנו".

עם זאת, עיקר תשומת לב המשקיעים היתה נתונה לתחזיות הכלכליות שפירסם הערב הבנק המרכזי, בראשונה מאז דצמבר 2019 - לאחר שבמארס הבנק לא פירסם כמדי רבעון את תחזיותיו, בשל מגפת הקורונה.

תחזיות מעודכנות ראשונות מאז הקורונה

תחזיות מעודכנות של בכירי הבנק המרכזי (Dot-Plot) שפורסמו הערב הצביעו על כך שלא צפויה העלאת ריבית בארה"ב עד סוף 2022, וכי האינפלציה תישאר מתחת ליעד של הבנק הפדרלי של 2% באותה התקופה.

רק שניים מתוך 17 חברי ועדת השוק הפתוח העריכו כי יתכן שתהיה העלאת ריבית עד סוף 2022, ורק אחד מהם העריך כי הריבית תועלה מעל לרמה של 1%.

בכירי הפד צופים כי מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - יישאר מתחת ליעד של 2% עד סוף 2022. השנה הוא צפוי לטפס ב-0.8% בלבד, לפי התחזיות.

בכירי הפד חוזים כי שיעור האבטלה בסוף השנה הנוכחית יהיה 9.3%, בסוף 2021 יעמוד על 6.5%, ובסוף 2022 יהיה 5.5%. בה בעת, הם צופים כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב יתכווץ השנה ב-6.5%, ואז ישוב ויתאושש ב-5% ב-2021.

התחזיות האחרונות של בכירי הפד, שפורסמו בדצמבר, לפני שמגפת הקורונה התפשטה בעולם והגיעה לארה"ב, צפו כי בסוף 2020 יהיה שיעור האבטלה בארה"ב ברמה של 3.5%, וכי האינפלציה תהיה 1.9%, והצמיחה תהיה 2%.

ואולם מאז, מדיניות הסגר שהונהגה עקב הקורונה המיטה נזקים עצומים על הכלכלה הגדולה בעולם, תוך הקפצת שיעור האבטלה מ-3.5% בפברואר ל-14.7% באפריל, בטרם נסוג קלות ל-13.3% במאי.

נתונים ממשלתיים אחרים הראו כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צנח ב-5% במונחים שנתיים ברבעון הראשון של 2020, ולפי הערכות, ברבעון השני הוא נפל בקצב שקרוב יותר ל-20%. אתמול אף הכריזה הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER), הגוף שבסמכותו להכריז באופן רשמי על תקופות מיתון, כי הכלכלה האמריקאית נמצאת במיתון מאז פברואר.

בתגובה למשבר נקט הבנק הפדרלי בצעדים מוניטריים חסרי תקדים כדי לתמוך בכלכלה. מאז פרוץ משבר הקורונה בארה"ב במארס, זינק שווי הנכסים במאזניו של הבנק הפדרלי מכ-4 טריליון, לשיא - גם במונחים ריאליים - של 7.21 טריליון בשבוע שעבר.

"כדי לתמוך בזרימת אשראי למשקי בית ועסקים, בחודשים הקרובים הבנק הפדרלי יגדיל את החזקותיו באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ובאג"ח מגובות משכנתאות לפחות בקצב הנוכחי כדי להבטיח תפקוד חלק של השוק", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי היום.

"הפד שבר את מנגנון התמחור של השוק"

ואולם נכונות הבנק המרכזי להזרים לשווקים מימון ללא הגבלה, יחד עם הריבית האפסית, גורמות לעיוותים חריגים כמו למשל מאות אלפי משקיעים שנוהרים לרכוש מניות של חברות שהגישו בקשה להגנה מפני נושים (צ'פטר 11).

"השקעה בפשיטות רגל הפכה לאופנתית היום", הסביר אסטרטג שווקים ראשי של ג'ונס-טריידינג, מייקל אורורק. "מתי ג'יי פאואל ועמיתיו בבנק הפדרלי יבינו שהם שברו את מנגנון התמחור של השוק? פשיטות הרגל הן רק חלק קטן מהסיפור".

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות בעקבות הודעת הבנק הפדרלי היום, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.08% לרמה של 0.75%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.4% ומשלים בכך נפילה של יותר מ-4% בתוך חודש.

מוקדם יותר היום העריך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) כי הכלכלה העולמית תתכווץ השנה ב-6% עקב הקורונה, וכי הנפילה עלולה להגיע ל-7.6% במקרה של גל שני של קורונה. תחזית ה-OECD גרועה אפילו יותר מזו שפירסם יום קודם לכן הבנק העולמי, שצופה ירידה של 5.2% בתוצר הגלובלי ב-2020.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב ירד במאי ב-0.1% לעומת החודש הקודם, ירידה חודשית שלישית ברציפות, לאחר נפילה של 0.8% באפריל - שהיתה הצניחה החדה ביותר של המדד מאז 2008, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי.

לעומת מאי 2019, טיפס המדד ב-0.1%, לאחר עלייה של 0.3% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2% במאי.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והדלק, הנחשבים לתנודתיים, נסוג אף הוא ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר ירידה של 0.4% באפריל. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, טיפס מדד הליבה ב-1.2%, לאחר עלייה של 1.4% בשנה שהסתיימה באפריל.

כלכלנים צפו עלייה של 0.1% במדד הליבה לעומת החודש הקודם, ועלייה של 1.3% לעומת מאי 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר