דו"ח התעסוקה הקפיץ את וול סטריט; נאסד"ק שבר שיאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

דו"ח התעסוקה הקפיץ את וול סטריט; נאסד"ק שבר שיאים

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות בהובלת מניות הבלו צ'יפ, בדרכן לשבוע חיובי שלישי ברציפות, לאחר שמספר המשרות שנוספו לשוק התעסוקה בארה"ב במאי היה הגבוה מאז 1939, ושיעור האבטלה ירד במפתיע - עדות לתחילת התאוששות שוק העבודה האמריקאי מהנזק חסר התקדים שהמיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס קפץ ב-3.2% ונסגר מעל לרמה של 27 אלף נקודות; מדד נאסד"ק עלה ב-2.1% ונסגר במרחק נגיעה מהשיא שאליו טיפס בפברואר, לאחר שבמהלך המסחר טיפס לשיא תוך-יומי. מדד S&P 500 הוסיף 2.6% בדרכו לזינוק שבועי של 4.9% - שבוע חיובי שלישי ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.06% לרמה של 0.89%, לאחר שבמהלך המסחר כבר פרצה מעל 0.9% בראשונה מזה 11 שבועות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%, אולם נמצא בדרכו לירידה שבועית של 1.4%. המדד איבד כמעט 6% מאז שטיפס לשיא של יותר משלוש שנים באמצע חודש מארס על רקע מגפת הקורונה, וגבוה כעת ב-0.6% בלבד מרמתו בתחילת 2020.

מגזרים שנימנו על הנפגעים הקשים ביותר במהלך מגפת הקורונה, בהם בנקאות, תעופה ותיירות, הובילו את העליות היום בוול סטריט. אמריקן איירליינס המריאה ב-11% בדרכה לזינוק שבועי של 77%. מניית יצרנית המטוסים בואינג קפצה ב-11%. מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, נסקה ב-16%.

מניות האנרגיה זינקו אף הן בעקבות מחירי הנפט. אקסון מוביל קפצה ב-8%.

במגזר הטכנולוגיה בלטה מניית אפל, שטיפסה בכמעט 3% ונסגרה בשיא, בראשונה מאז ה-12 בפברואר.

הנפט בשיא של 3 חודשים; סגר שבועי חיובי 6 ברציפות

מחיר הנפט קפץ לשיא של שלושה חודשים, והשלים עלייה שבועית שישית ברציפות, בעקבות נפילה מפתיעה בשיעור האבטלה בארה"ב, ולקראת החלטת ארגון יצואניות הנפט אופ"ק בעניין הארכת תוקף הקיצוצים בתפוקה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 39.55 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז השישי במארס, לאחר עלייה של 5.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הטקסס מתוק ב-11%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 42.07 דולר לחבית, עלייה של 5.2%. בסיכום שבועי קפץ מחיר הברנט ב-17%.

הזהב בשפל של חודשיים; צנח ב-4% השבוע

המחיר הזהב צנח לשפל של חודשיים לאחר שעליות חדות בשוקי המניות הקטינו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,683 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השלישי באפריל, לאחר ירידה של 2.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-3.9%.

בורסות אירופה סגרו את השבוע הטוב מזה חודשיים

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות בעקבות דו"ח התעסוקה החזק מהצפוי שפורסם היום בארה"ב, בדרכן לזינוק השבועי החד ביותר מזה חודשיים. מגזרי התעופה, הרכב והמלונאות, שנמנו על הנפגעים הקשים ביותר בזמן מגפת וירוס הקורונה, הובילו את העליות באירופה היום. מניות האנרגיה בלטו אף הן לטובה בעקבות זינוק מחירי הנפט.

לונדון נסגרה בעלייה של 2.3%; פרנקפורט קפצה ב-3.4%; פריז זינקה ב-3.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה היום ב-2.5% בדרכו לזינוק שבועי של כ-7% - השבוע הטוב ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-10 באפריל.

היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1298 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזק ב-0.9% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2704 דולר לליש"ט.

ישראלית נוספת רוכבת על גל הקורונה

מניית פורסייט, יצרנית המערכות לרכבים אוטונומיים, מזנקת ב-110% במסחר המוקדם בוול סטריט ל-1.9 דולרים למניה. זאת, לאחר שהחברה דיווחה כי תפתח מערכות לסינון המוני של בני אדם על פי תסמינים של קורונה. שווי השוק של פורסייט הוא 41 מיליון דולר.

פורסייט מסרה כי תפתח מערכות מבוססות מצלמות תרמיות לזיהו תסמינים הקשורים לווירוס הקורונה. החברה מסרה כי הגישה בקשה לפטנט וסימן מסחרי על המערכות במשרד הפטנטים של ארה"ב.

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים לקראת פרסום דו"ח התעסוקה החודשי בארה"ב. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג טיפסה 1.6%; שנחאי הוסיפה 0.4%; סינגפור זינקה ב-1.75%; סיאול התחזקה ב-1.4% וסידני עלתה ב-0.1%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-109.2 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.5% ל-0.69 דולר.

הנפט מנסחר בעליות קלות על רקע הערכות כי מדינות אופ"ק פלוס ימשיכו את הקיצוץ בתפוקת הנפט. ניציגי רוסיה וסעודיה, יצרניות הנפט הגדולות באופ"ק פלוס, מסרו כי הגיעו להסכמה עקרונית עם עיראק, על קיצוץ בתפוקת הנפט. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.7% ל-38 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-2.4% ל-40.9 דולר לחבית.

וול סטריט נסוגה משיא של 3 חודשים; זום אינפו נסקה ב-62% ביומה הראשון

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות בבורסות וול סטריט, שנסוגו משיא של שלושה חודשים, בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו טיפס מדד נאסד"ק 100 לרמתו הגבוהה מעולם.

המסחר התנודתי בא לאחר שמספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב ירד מתחת ל-2 מיליון בראשונה מאז פרוץ משבר מגפת הקורונה, ואחרי שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הרחיב את תוכנית רכישות האג"ח שלו ל-1.5 טריליון דולר והאריך את תוקפה לפחות עד יוני 2021.

מדד נאסד"ק 100, העוקב אחרי 100 החברות הגדולות במדד נאסד"ק שאינן מהמגזר הפיננסי, נסגר בירידה של 0.8%. זאת, לאחר שבמהלך יום המסחר טיפס מעל לשיא שרשם ב-19 בפברואר. מאז השיא של פברואר ועד לשפל של משבר הקורונה ב-23 במארס, צלל מדד נאסד"ק 100 ביותר מ-30%, אולם אז התאושש ביותר מ-40%.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול במרחק של כ-1.5% בלבד משיא הסגירה שאליו טיפס בפברואר, ירד היום ב-0.7%; מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1% והצליח לחלץ יום רביעי ברציפות של עליות. מדד S&P 500 איבד 0.3%, לאחר שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז הרביעי במארס, וקטע בכך רצף חיובי של ארבעה ימים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.07% לרמה של 0.82% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-25 במארס.

מניית זום-אינפו טכנולוג'יס נסקה ב-62% ביום המסחר הראשון שלה בבורסת נאסד"ק, לאחר שפלטפורמת המודיעין העסקי הקנדית ביצעה הנפקה ראשונה לציבור (IPO) לפי שווי שוק של יותר משמונה מיליארד דולר - ההנפקה הגדולה ביותר של חברת טכנולוגיה בוול סטריט השנה.

הנפט בשיא של 3 חודשים

מחיר הנפט נסגר בשיא של שלושה חודשים על רקע ציפיות כי מדינות אופ"ק ויצואניות נפט נוספות שאינן חברות בקרטל ובראשן רוסיה יסכימו להאריך את תוקף קיצוצי התפוקה שעליהם הסכימו.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 37.41 דולר לחבית, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכו ליום שלישי ברציפות של עליות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 39.99 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בבורסת ICE בלונדון, בדרכם ליום שישי ברציפות של עליות.

מחירי הטקסס מתוק והברנט נסגרו היום ברמתם הגבוהה ביותר מאז השישי במארס.

הזהב עלה בראשונה זה ארבעה ימים

מחיר הזהב טיפס בראשונה זה ארבעה ימים לאחר שהירידות בבורסות וול סטריט והיחלשות הדולר הגבירו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,727.4 דולר לאונקייה, עלייה של 1.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנפלו ב-1.7% יום קודם לכן.

גירעון הסחר של ארה"ב מתרחב בצל הקורונה: היצוא צלל ב-20%

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב באפריל ל-49.4 מיליארד דולר, גידול של 16.7% לעומת גירעון של 42.3 מיליארד דולר בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 49.5 מיליארד דולר.

גירעון הסחר עם סין התרחב באפריל ל-26 מיליארד דולר, לעומת 17 מיליארד דולר בחודש הקודם.

היצוא מארה"ב צלל ב-20.5% באפריל, ל-151.3 מיליארד דולר, כאשר הנפילות החדות ביותר נרשמו ביצוא של מטוסים אזרחיים, נפט גולמי ומכוניות. היבוא לארה"ב התכווץ ב-13% באפריל ל-200.7 מיליארד דולר. את הירידות ביבוא הובילו מכוניות פרטית, שבבים ומוצרי צריכה.

מתחילת השנה התכווץ היצוא מארה"ב ב-9.5%, בשעה שהיבוא נפל ב-10.2%.

בראשונה מאז הקורונה: תביעות האבטלה השבועיות בארה"ב מתחת ל-2 מיליון

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר בפחות מ-2 מיליון, בראשונה מאז פרוץ משבר וירוס הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, מספר תביעות האבטלה המתמשכות חזר לטפס לאחר ששבוע קודם לכן התכווץ בפעם הראשונה מאז תחילת המשבר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות גדל בשבוע שעבר ב-1.9 מיליון - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 1.8 מיליון תביעות, לאחר עלייה של 2.1 מיליון תביעות בשבוע הקודם.

ב-10 השבועות הקודמים גדל מספר התביעות הראשונות ביותר מ-2 מיליון מדי שבוע, לאחר שזינק בשיא שבועי של 6.9 מיליון בשלהי מארס, ומאז נמצא במגמת ירידה. עד לפני כשלושה חודשים, היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

משרד העבודה האמריקאי מסר היום כי מספר התביעות המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, ושב וטיפס ל-21.5 מיליון בשבוע שהסתיים ב-23 במאי. זאת לאחר שבשבוע הקודם התכווץ בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר לרמה של 20.8 מיליון, ולאחר שבשבוע שלפניו טיפס לשיא של 24.9 מיליון.

סגירה שלילית באירופה למרות הגדלת התמריצים

בורסות אירופה נסגרו בירידות למרות הגדלה חדה מהצפוי של היקף ומשך תוכנית התמריצים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

בורסת לונדון נסוגה ב-0.6%; פרנקפורט איבדה 0.5%; פריז ירדה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.7%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.8% לרמה של 1.1325 דולר ליורו, והליש"ט מוסיפה 0.3% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2609 דולר לליש"ט.

בבריטניה פורסמו היום נתונים שהצביעו על צניחה של 90% במכירות רכב במדינה במאי לעומת מאי 2019. לפי נתוני איגוד יצרני ומשווקי הרכב (SMMT) בבריטניה, במאי נמכרו במדינה כ-20 אלף מכוניות בלבד, לעומת 183,724 מכוניות שנמכרו בבריטניה במאי 2019. הנתונים מייצגים שיפור קל בלבד לעומת אפריל 2020, אז נמכרו בבריטניה רק 4,321 כלי רכב.

מגזר הבנייה בבריטניה ממשיך להתרסק

יצרנית מנועי המטוסים רולס רויס צפויה לפטר 3,000 בבריטניה השנה במסגרת גל קיצוצים נוסף בחברה. בסך הכל, צפויה החברה לפטר 9,000 עובדים בכל העולם. החברה סובלת מירידה בהזמנות בעקבות השבתת מגזר התעופה בעולם וביטול הזמנות של מטוסים חדשים על ידי חברות התעופה.

בבריטניה פורסמו היום נתונים נוספים שמעידים על עומק המשבר במגזר הבנייה במדינה. מדד מנהלי הרכש במגזר הבנייה עלה ל-28.9 נקודות במאי, לעומת שפלפ היסטורי של 8.2 נקודות באפריל. ואולם גם נתוני מאי מצביעים על כך שמדובר בחודש השלישי הגרוע בהיסטוריה. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות.

ירידות בשנחאי ובהונג קונג; הנפט מאבד 2%

למרות העליות המתמשכות בוול סטריט, חלק מבורסות אסיה יורדות על רקע מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין, המחאות בהונג קונג ואיומים שמשמיעה צפון קוריאה נגד דרום קוריאה. טוקיו עלתה ב-0.4%; הונג קונג יורדת ב-0.3%; שנחאי מאבדת 0.1%; סיאול עולה ב-0.2%; סידני הוסיפה לערכה 0.8%.

בשוק המט"ח, הין החלש ב-0.2% ונסחר בשער של 109.09 ין לדולר. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורד ב-2.1% ל-36.5 דולר לחבית.

נתונים שפורסמו היום באוסטרליה מצביעים על צניחה של 17.7% במכירות הקמעונאיות, אחרי שבמארס נרשמה ירידה של 8.5% בשל סגרי הקורונה במדינה. לפי לשכת הסטטיסטיקה האוסטרלית, המכירות בבתי קפה ובמסעדות צנחו ב-35.4%, מכירות הביגוד וההנעלה צנחו ב-53.6%, והמכירות בבתי כלבו גדולים ירדו ב-14.9%.

וול סטריט ברצף העליות הארוך מפברואר; נאסד"ק במרחק נגיעה משיא

בורסות וול סטריט השלימו את רצף הימים החיוביים הארוך מאז ראשית פברואר, ומדד נאסד"ק 100 נסגר במרחק נגיעה מרמתו הגבוהה מעולם, על רקע המשך חידוש הפעילות הכלכלית שהושבתה עקב מגפת וירוס הקורונה בארה"ב וברחבי העולם. נתוני תעסוקה גרועים פחות מהצפוי שפורסמו היום במגזר הפרטי בארה"ב תמכו אף הם במדדים.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.8% ונסגר במרחק של 1.4% מרמתו הגבוהה מעולם. מדד דאו ג'ונס עלה ב-2.1%; מדד S&P 500 הוסיף 1.4% ונסגר בשיא של שלושה חודשים, ובדרכו ליום רביעי ברציפות של עליות - הרצף החיובי הארוך ביותר מאז ראשית פברואר.

מדד נאסד"ק 100, העוקב אחרי 100 החברות הגדולות במדד נאסד"ק שאינן מהמגזר הפיננסי, טיפס ב-0.5% ונסגר במרחק של 0.3% מהשיא שאליו טיפס ב-19 בפברואר, והשלים זינוק של יותר מ-43% משפל תוך יומי של משבר הקורונה שאליו צנח ב-23 במארס.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.08% לרמה של 0.76% - הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-8 באפריל.

מניית וורנר מיוזיק (סימול WMG), חברת התקליטים השלישית בגודלה בעולם, זינקה ביותר מ-20% ביום המסחר הראשון שלה בבורסת נאסד"ק, לאחר שביצעה את ההנפקה הראשונה לציבור (IPO) הגדולה ביותר של 2020 בוול סטריט. החברה, הנמצאת בבעלות לן בלווטניק, השולט גם בשירותי הסטרימינג של ספורט דזן (Dazn) ובעל השליטה בערוץ 13 ובכלל תעשיות, גייסה 1.93 מיליארד דולר בהנפקה שהיתה גדולה מהמתוכנן, ששיקפה לחברה שווי של 12.75 מיליארד דולר.

בראשונה מאז מארס: הנפט פרץ מעל 40 דולר לחבית

מחיר הנפט בלונדון פרץ היום את רף 40 דולר לחבית, בראשונה מזה שלושה חודשים, על רקע דיווחים לפיהם רוסיה וכמה יצואניות נוספות שאינן חברות בארגון אופ"ק אותתו על נכונותן להעריך את תוקף קיצוצי התפוקה שעליהם הסכימו בחודש נוסף.

עם זאת, בהמשך היום נמחקו העליות, על רקע התגברות הספקות לגבי הסיכויים לכך שמשך הקיצוץ אמנם יוארך.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 39.5 דולר לחבית, ירידה של 0.2%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר במהלך יום המסחר כבר טיפסו למחיר של 40.53 דולר לחבית, הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-6 במארס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 37.29 דולר לחבית, עלייה של 1.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הזהב נסוג יום שלישי ברצף - נסגר בשפל של 3 שבועות

מחיר הזהב נסוג זה היום השלישי ברציפות ונסגר בשפל של יותר משלושה שבועות, לאחר שעליות בשוקי המניות ונתוני תעסוקה גרועים פחות מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, הקטינו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,704.8 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-11 במאי, לעלייה ירידה של 1.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אירופה: פרנקפורט זינקה ב-4%; היורו פרץ מעל 1.12 דולר

בורסות אירופה רשמו את הזינוק היומי החד ביותר מזה שבועיים, על רקע המשך צמצום המגבלות על הפעילות הכלכלית שהוטלו ביבשת עקב מגפת וירוס הקורונה, ולאחר שהפעילות הכלכלית בגוש היורו התאוששה במאי לרמתה הגבוהה ביותר מזה שלושה חודשים.

היורו מתחזק מול הדולר זה היום השביעי ברציפות, ופרץ מעל רף 1.12 דולר ליורו בראשונה מזה 11 שבועות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.6%; פרנקפורט קפצה ב-3.9%; פריז זינקה ב-3.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 2.5%.

היורו מתחזק ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.1245 דולר ליורו. הליש"ט מטפסת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2594 דולר לליש"ט.

הזמנות בתי חרושת בארה"ב בנפילה החדה מעולם

הנפילה בהזמנות מבתי חרושת בארה"ב החריפה בחודש אפריל על רקע השבתת חלקים נרחבים מהפעילות הכלכלית עקב מגפת וירוס הקורונה.

הזמנות מבתי חרושת צנחו באפריל ב-13% לעומת החודש הקודם - הנפילה החדה מעולם - לאחר נפילה של 11% בחודש מארס, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו נפילה של 12% באפריל.

ההזמנות למוצרים בני-קיימא נפלו ב-17.7% באפריל, נפילה חדה מעט יותר מצניחה של 17.2% שעליה הצביעו נתונים ראשוניים שפורסמו בשבוע שעבר.

המגזר הפרטי בארה"ב איבד 2.8 מיליון משרות נוספות במאי

המגזר הפרטי בארה"ב איבד מיליוני משרות זה החודש השני ברציפות בצל השבתת כלכלת ארה"ב עקב מגפת וירוס הקורונה, אולם הנפילה היתה מתונה באופן משמעותי מתחזיות הכלכלנים.

מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב צנח בחודש מאי ב-2.76 מיליון, לפי נתוני סקר ADP שפורסמו היום. כלכלנים צפו נפילה חדה הרבה יותר של 8.75 מיליון משרות.

נתוני חודש אפריל, בו נרשמה הנפילה החדה בתולדות סקר ADP, תוקנו כלפי מעלה לנפילה של 19.6 מיליון משרות, לעומת צניחה של 20.2 מיליון משרות שעליה דווח במקור.

אובדן המשרות במאי היה חריף במיוחד אצל עסקים גדולים, שדיווחו על נפילה של יותר מ-1.6 מיליון משרות. מגזר הייצור היה אף הוא מהנפגעים הקשים ביותר, ואיבד 719 אלף משרות בחודש שעבר.

נתוני ADP מתפרסמים יומיים לפני פרסום דו"ח התעסוקה הרשמי של חודש מאי על ידי משרד העבודה האמריקאי, ביום שישי.

עלייה בשיעור האבטלה בגוש היורו

שיעור האבטלה בגוש היורו באפריל עלה ל-7.3%, לעומת 7.1% במארס, כך לפי נתונים שפורסמו היום על ידי יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. בכלל האיחוד האירופי שיעור האבטלה היה 6.6% לעומת 6.4%. שיעור אבטלת הצעירים (מתחת לגיל 25) בגוש היורו הגיע באפריל ל-15.8%, לעומת 15.1% במארס.

שיעור האבטלה בקרב נשים בכלל האיחוד האירופי היה 6.8%, לעומת 6.7%. שיעור האבטלה בקרב גברים היה 6.4%, לעומת 6.1% במארס. בגוש היורו היה שיעור האבטלה אצל נשים 7.6% - זהה לנתוני מארס, לשיעור האבטלה בקרב גברים עלה ל-7% לעומת 6.8%.

הנתונים שמפרסם האיחוד האירופי כולל עובדים שחיפשו עבודה באופן פעיל, ואינו כולל עובדים שהוצאו לחל"ת, כך שנתוני האבטלה האמיתיים גבוהים בהרבה לאור מגבלות הקורונה.

פעילות מגזר השירותים באיחוד האירופי במאי עלתה

מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים באיחוד האירופי של חברת IHS Markit עלה לקריאה של 30.5 במאי לעומת קריאה של 12 נקודות באפריל – שיא של שלושה חודשים, אך עדיין מתחת לרף 50 הנקודות שמצביע על התרחבות בפעילות.

היורו הגיע לרמה של 1.12 ומתחזק ב-0.4% מול הדולר - רמה שלא נרשמה מזה 11 שבועות, ומצביעה על אופטימיות לגבי פתיחת הכלכלות. הליש"ט מתחזקת ב-0.2%.

עליות בבורסות אסיה; הונג קונג מחקה את כל ירידות חוק הביטחון הסיני

עליות שערים נרשמות בבורסות אסיה על רקע העליות אתמול בוול סטריט ואופטימיות בקרב משקיעים כי הקלות בסגרים יובילו להתאוששות כלכלית. טוקיו עלתה ב-1.3%; הונג קונג עולה ב-1.2% ומוחקת את כל הירידות שנרשמו בעקבות חוק הביטחון הסיני שיגביל את האוטונומיה של המדינה; שנחאי עולה ב-0.5%; סיאול עולה ב-3.3; סידני עלתה ב-1.8%. הדולר יורד ב-0.1% מול הין ונסחר תמורת 108.64 ין לדולר.

מאז 21 במאי, אז פורסמו דיווחים ראשונים על חוק הביטחון הסיני, נרשמו ירידות חדות בהונג קונג, אך מתחילת יוני נרשמו עליות חדות בבורסה המקומית. ואולם מדד הנג סנג קרוב עדיין לרמות שפל של 17 שנה.

לופטהנזה הפסידה 2.1 מיליארד יורו ברבעון הראשון

מגפת הקורונה והשבתת התעופה ברחבי העולם גררה את חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה להפסד של 2.1 מיליארד יורו ברבעון הראשון של השנה. החברה נאלצה למחוק שווי של 266 מיליון יורו מצי המטוסים שלה, ולרשום מחיקות שווי גבוהות בגין חברת הקייטרינג שלה ומותג הלואו קוסט ג'רמנווינגס שנסגר. ברבעון המקביל בשנה שעברה רשמה החברה הפסד של 342 מיליון יורו.

החברה אמרה היום כי העלייה בביקוש לטיסות היא "הדרגתית" בלבד וכי אינה יכולה לפרסם תחזיות להמשך השנה בשל האי ודאות בשוק התעופה העולמי בעקבות התפרצות הקורונה. השבוע אישרה החברה קבלת חבילת חילוץ של 9 מיליארד יורו מממשלת גרמניה, במסגרתה תקבל הממשלה 20% מהחברה שעשויים לעלות בהמשך ל-25%.

טראמפ הקפיץ את מניות יצרניות הנשק; וול סטריט קפצה ב-40% משפל הקורונה

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות זה היום שלישי ברציפות, לאחר שחידוש הפעילות הכלכלית האפיל על ההפגנות ששוטפות את ארה"ב במחאה על מותו של ג'ורג' פלויד, גבר שחור שנחנק למוות על ידי שוטר בעיר מיניאפוליס.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.1% ומדד נאסד"ק טיפס ב-0.6%. מדד S&P 500 הוסיף 0.8%. מאז השפל של משבר הקורונה, ב-23 במארס, התאושש מדד S&P 500 בכ-40% ונמוך כעת בפחות מ-10% מהשיא שאליו טיפס ב-19 בפברואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 0.69%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה”ב - בהן היורו, הין והליש”ט - נסוג ב-0.1%, אולם עודנו גבוה ב-1.4% מרמתו בתחילת השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 36.81 דולר לחבית, שיא של כשלושה חודשים, לאחר עלייה של 3.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מניות יצרניות הנשק והתחמושת זינקו על רקע איומי הנשיא דונלד טראמפ לשגר כוחות צבא כדי לדכא את גל ההפגנות ששוטף את ארה"ב, במחאה על מותו של פלויד.

מניית יצרנית הנשק סמית אנד ווסון קפצה ב-10% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2018. מניית יצרנית הנשק סטורם רוג'ר אנד קו עלתה ב-4% ונסגרה בשיא של יותר מארבע שנים. יצרנית התחמושת ויסטה אאוטדור הוסיפה יותר מ-7% בדרכה ליום חיובי תשיעי ברציפות - פרק זמן שבמהלכו זינקה ביותר מ-50%.

מניית זום וידאו טיפסה בקרוב ל-2%, בהמשך לזינוק אתמול של כמעט 14%, לקראת פרסום דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בניו יורק. שירותי מפעילת שיחות הוועידה בווידאו זכו לפופולריות עצומה מאז פרוץ מגפת הקורונה.

בראשונה מפברואר: ביטקוין מעל 10,000 דולר

ערך ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, שב ופרץ מעל לרף של 10,000 דולרים, בראשונה מאז אמצע פברואר, על רקע הערכות כי שוק הקריפטו עתיד לצאת מורווח מהתמריצים המוניטריים והתקציביים חסרי התקדים ברחבי העולם.

ביטקוין נסחר כעת במחיר של 9,468 דולרים, ירידה של כ-1% ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד-בלוק, לאחר שמוקדם יותר היום כבר טיפס לרמה של 10,203 דולרים.

ערך ביטקוין קפץ ביותר מ-40% מתחילת השנה, אולם עודנו נמוך בכמחצית מהשיא שאליו טיפס לפני התפוצצות בועת-הקריפטו בשלהי 2017.

אירופה בשיא של 12 שבועות; פרנקפורט קפצה ב-3.8%; הליש"ט מעל 1.25 ד'

בורסות אירופה נסגרו בשיא של 12 שבועות על רקע המשך חידוש הפעילות הכלכלית ביבשת שהושבתה עקב מגפת וירוס הקורונה. הליש"ט פרץ מעל רף 1.25 דולר בראשונה זה למעלה מחודש.

בורסת פרנקפורט, בה לא התקיים אתמול מסחר, קפצה ב-3.8% - היום הטוב ביותר זה כמעט חודשיים. לונדון טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.6% לשיא של 12 שבועות, בדרכו לסגירה חיובית שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1178 דולר ליורו; הליש"ט מוסיף 0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2536 דולר לליש"ט.

יצרנית השבבים הגדולה בסין תגייס 2.8 מיליארד ד' בהנפקה בשנחאי

יצרנית השבבים הגדולה בסין, SMIC, הגישה תשקיף להנפקה בבורסת שנחאי במסגרתה מתכננת החברה לגייס 20 מיליארד יואן (2.8 מיליארד דולר) ממכירת מניות.

SMIC, שמניותיה כבר נסחרות בבורסת הונג קונג, נערכת להגדלת השקעותיה בטכנולוגיה בצל חשש כי הסלמה ביחסי הסחר בין סין לארה"ב, תיאלץ את החברה לקחת על עצמה חלקים גדולים יותר מתהליך ייצור השבבים.

בחודש שעבר גייסה החברה 2.25 מיליארד דולר מקרנות השקעה ממשלתיות סיניות למימון הרחבת מפעל בשנחאי. בשנה שעברה, הפסיקה SMIC את המסחר בתעודות פיקדון אמריקאיות (ADR) שלה בבורסת ניו יורק (NYSE).

עליות באסיה; האינפלציה בדרום קוריאה בשפל של שמונה חודשים

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות למרות המתיחות השוררת בין ארה"ב לסין, על רקע הדיווחים כי הממשלה הסינית הורתה לחברות המקומיות להפסיק לרכוש סחורה חקלאית מארה"ב, כולל פולי סויה ובשר חזיר.

טייוואן עלתה ב-1%. סיאול הוסיפה 1.8%. הונג קונג עלתה ב-0.8%. שנחאי עלתה ב-0.2%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מתחזקים ב-0.5% ל-35.62 דולר לחבית. ביום חמישי צפויה להיערך פגישת אופ"ק ורוסיה שתעסוק בהמשך הקיצוץ בתפוקה. הין היפני מתחזק ב-0.1% מול הדולר.

האינפלציה בדרום קוריאה במאי האטה לרמתה הנמוכה ביותר מזה שמונה חודשים. מדד המחירים לצרכן נפל ל-0.3% לעומת מאי 2019, ולעומת עלייה של 0.1% באפריל, על פי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה הלאומית. הסיבה: משבר הקורונה ומחירי הנפט הנמוכים.

החוזים על פתיחת המסחר בוול סטריט מצביעים על פתיחה שלילית בשל המחאות במדינה על רקע הריגתו של גבר שחור בידי שוטר לבן לפני שבוע במיניאפוליס.

מחירי הדיור בבריטניה נפלו בשיעור החד ביותר מזה עשור במאי

מחירי הדיור בבריטניה נפלו בשיעור החד ביותר מזה עשור בחודש מאי, על רקע משבר הקורונה, כך על פי נתונים של חברת המשכנתאות Nationwide Building Society .

המחירים נפלו ב-1.7% לעומת אפריל, הירידה הגדולה ביותר מאז פברואר 2009, הודיעה חברת המשכנתאות היום. לעומת מאי 2019, עלו המחירים ב-1.8%.

קבלנית השבבים הגדולה ביותר בסין תונפק גם בבורסת שנחאי

קבלנית השבבים הגדולה ביותר בסין, סמיקונדקטור מנופקצ'ורינג אינטרנשיונל קורפ (SMIC ) הגישה בקשה להנפקה בבורסת שנחאי במטרה לגייס 20 מיליארד יואן (2.8 מיליארד דולר).

הצעד מגיע על רקע רצון החברה להגדיל השקעות בטכנולוגיה על רקע מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין, שעשויה להגדיל את הייצור בחברה.

SMIC כבר רשומה בבורסת הונג קונג. החברה היא חלק מהניסיון של סין לחזק את העצמאות של המדינה כשמדובר במוליכים למחצה, תחום שבו סין מפגרת אחרי ארה"ב/

נעילה חיובית בוול סטריט: המשקיעים מתמקדים בהתאוששות ולא בהפגנות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים אחרי פתיחה שלילית על רקע ההפגנות האלימות שנערכות בימים האחרונים ברחבי המדינה ולאור המתיחות בין ארה"ב לסין בנושאי סחר וביטחון. ואולם נתונים שפורסמו היום הצביעו על התייצבות של הייצור בארה"ב. בנוסף, המשקיעים מתמקדים בהמשך ההתאוששות של ארה"ב אחרי הסגרי הקורונה. דאו ג'ונס עלתה ב-0.4%; מדד S&P 500 הוסיף 0.4%; נאסד"ק התחזק ב-0.7%.

בשוק המט"ח, מדד הדולר ICE שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול שבע שותפות הסחר המרכזיות של ארה"ב יורד ב-0.5%. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי עולה ב-0.2% ל-35.6 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט עולה ב-2% ל-38.6 דולר לחבית. מוקדם יותר נסחר הנפט בירידות של כ-2%.

המתיחות בין ארה"ב לסין גואה אחרי שגורמים ממשלתיים בסין הורו לחברות סיניות להפסיק לרכוש סחורה חקלאית מארה"ב - כולל פולי סויה - בניגוד לשלב הראשון בהסכם הסחר שנחתם בין ארה"ב לסין בינואר.

אי ודאות לקראת פגישת אופ"ק ורוסיה ביום חמישי מוריד את מחירי הנפט

מחירי הנפט יורדים בשל האי ודאות סביב השאלה אם מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט בהובלת סעודיה) ורוסיה יצליחו להגיע השבוע להבנות על הארכת הסכם קיצוץ תפוקת הנפט בניסיון להעלות את מחירו. ביום חמישי תיערך הישיבה בין שרי האנרגיה והנפט של המדינות כשעל הפרק הארכת ההסכם בשלושה חודשים.

בפגישה הקודמת סירבה רוסיה להוריד את תפוקת הנפט, וסעודיה הגיבה בהגדלת הייצור כדי להוריד את מחיר הנפט, לפגוע בהכנסות רוסיה ולהפעיל לחץ על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקצץ בתתפוקה – מהלך שהצליח בסופו של דבר וגרם לעלייה של 90% במחיר הנפט במאי, למרות ההאטה בכלכלה העולמית.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורד ב-1.7% ל-34.9 דולר לחבית.

עליות בבורסות אירופה; הדולר נחלש מול המטבעות המובילים

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים. לונדון עלתה ב-1.5%; פריז עלתה ב-1.4% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1%. היום לא התקיים מסחר בפרנקפורט.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעקבות המהומות בארה"ב המעלות חשש לעיכוב בפתיחה מחדש של כלכלת ארה"ב. היורו עולה ב-0.2% ל-1.1127 דולר. הליש"ט מזנקת ב-1.1% ל-1.2479 דולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.65%. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה למינוס 0.42%. התשואה על אג"ח ממשלת איטליה ל-10 שנים יורדת ל-1.44%.

המשקיעים מתמקדים בפתיחה מחדש של עסקים, מפעלים ובתי ספר ברחבי אירופה. מניית AB פודס עלתה ב-8% לאחר שהודיעה כי תפתח החודש את רשת חנויות פריימארק. מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז ואיבריה, עלתה ב-7.2%.

נתוני הייצור בארה"ב ממשיכים להפגין חולשה

נתוני הייצור למאי שפורסמו היום מציגים התייצבות ברמות שפל לאור ההסגרים שהוטלו במדינה בעקבות התפרצות הקורונה. מדד הייצור של ISM שפורסם היום הציג עלייה במאי בפעם הראשונה זה ארבעה חודשים, אך הנתונים הציגו עדיין ירידה בפעילות.

מדד הייצור הגיע ל-43.1 נקודות בחודש שעבר, לעומת 41.5 נקודות באפריל שייצגו שפל של 11 שנה. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות. תתי המדדים של ייצור בקרב מנהלי רכש ותעסוקה במפעלים עלו מעט משפל של כמה עשורים שאליהם הגיעו בחודש שעבר, ומדד ההזמנות החדשות עלה מרמות שפל שנרשמו באחרונה ב-1951. ואולם הנתונים היו נמוכים מתחזיות הכלכלנים בסקר של בלומברג שצפו שהמדד יגיע ל-43.8 נקודות.

אסיה ננעלה בעליות; הונג קונג זינקה ב-3.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות לאחר שביום שישי הודיע דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, כי המעמד המיוחד שמקבלת הונג קונג יבוטל, אך לא הודיע על הטלת סנקציות על סין. זאת, לאחר שסין אישרה חוקי ביטחון לאומי חדשים שפוגעים בזכות תושבי הונג קונג למחאה.

טוקיו עלתה ב-0.8%; הונג קונג זינקה ב-3.3%; שנחאי עלתה ב-2.2%; סיאול הוסיפה 1.7%; סינגפור עלתה ב-1.6%; טייוואן הוסיפה 1.2% וסידני עולה ב-1.1%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעקבות גל המהומות בארה"ב, שצפוי לתרום לעיכוב בפתיחה מחדש של עסקים בערים רבות בארה"ב. הין עולה ב-0.2% ל-107.61 ין לדולר. הדולר האוסטרלי מזנק ב-0.9% ל-0.67 דולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.6% ל-35.2 דולר לחבית, נפט מסוג ברנט נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 37.8 דולר לחבית.

עליות בבורסות המזרח התיכון

המסחר ברוב בורסות המזרח התיכון מתנהל היום בעליות שערים, על רקע הסרת מגבלות הסגרי הקורונה. בסעודיה נרשמות עליות של כ-2%, אחרי שמוקדם יותר היום נרשמו עליות של יותר מ-4%. בקהיר עליות של 1.2%; בקטאר ובדובאי נרשמות ירידות קלות.

היום החל השלב השני בפתיחת הכלכלה בסעודיה, שכולל חידוש טיסות מקומיות וקיצור בשעות העוצר. בדובאי מתירה הממשלה למשרדים החל מהיום להגיע לנוכחות של 50% מהעובדים. ואולם המסחר מתנהל על רקע התחזיות לפגיעה כלכלית במדינות המפרץ הפרסי בעקבות מחירי הנפט בחודשים האחרונים. סוכנות דירוג האשראי S&P הזהירה בשבת כי כלכלת אבו דאבי צפויה להתכווץ השנה ב-7.5%.

ואולם עליית מחירי הנפט במאי מעניקה למנהיגי המדינות מרווח תמרון להעברת תמריצים לכלכלה. מחיר נפט מסוג טקסס מתוק זינק במאי ב-89% ל-35.5 דולר לחבית.

האטה בצמיחת פעילות הייצור בסין

על אף שסין ממשיכה להתאושש מהסגרי הקורונה, הצמיחה בפעילות במפעלים במדינה האטה במאי. ואולם מגזרי השירותים והבנייה הציגו התאוששות מהירה, והם בסיס אופטימי למצבה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

מדד מנהלי הרכש (PMI) הרשמי בסין הגיע במאי ל-50.6 נקודות, לעומת 50.8 נקודות באפריל. במדד זה, כל נתון מעל ל-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. תחזיות הכלכלנים בסקר של רויטרס צפו כי המדד יגיע ל-51 נקודות.

ואולם תת-המדד להזמנות יצוא המשיך להיות נמוך, והגיע במאי ל-35.3 נקודות. כלומר, המפעלים בסין חוזרים לייצר - אבל אין להם למי למכור את הסחורה.

תת-המדד שעוקב אחרי כוח אדם ותוכניות העסקה ירד במאי ל-49.4, לעומת 50.2 באפריל. תת-המדד לפעילות בנייה זינק במאי ל-60.8 נקודות, לעומת 59.7 נקודות באפריל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט