לופטהנזה בסכסוך עם גרמניה על חילוץ - ובריטניה מציגה חילוץ תחת לחץ פוליטי

תוכנית החילוץ תהפוך את גרמניה לבעלת הנתח הגדול ביותר בחברת התעופה הגדולה באירופה. בריטניה תפעל להציל חברות שקריסתן "תפגע בכלכלה באופן לא פרופורציונלי". אירופה לא תאפשר סיוע לחברות בעלות נוכחות במקלטי מס

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוס לופטהנזה
מטוס לופטהנזהצילום: בלומברג
טלי גולדשטין

חבילת החילוץ של גרמניה בסך 9 מיליארד יורו (9.8 מיליארד דולר) לחברת התעופה לופטהנזה נתקל במכשול. הסיבה: משא ומתן שמטרתו להבטיח כי תוכנית הסיוע תקבל את האישור המהיר של האיחוד האירופי - כך מסרו מקורות לבלומברג.

המסגרת של תוכנית החילוץ שתהפוך את גרמניה לבעלת הנתח הגדול ביותר בחברת התעופה הגדולה באירופה, גובשה בשבוע שעבר. הממשלה התכוונה להגיש הצעה רשמית לחברת התעופה בסוף השבוע, אך השיחות בין גרמניה, ללופטהנזה ולנציבות האירופית מעכבות את התוכנית, דיווח אחד המקורות.

חבילת החילוץ הגרמנית תכלול הלוואה בת 3 מיליארד יורו, נתח ישיר של הממשלה בחברה בסך 20%, ואג"ח להמרה השווה ל-5% בלופטהנזה בתוספת מניה אחת. שר האוצר הגרמני, פיטר אלטמאייר, אמר בראיון ביום שבת כי אסטרטגיית יציאה של הממשלה מהחברה צריכה להיות חלק מהתוכנית גם כן.

תחת הנחיות החילוץ הממשלתי של האיחוד האירופי, המדינות החברות בארגון צריכות לצמצם את הנתחים שהן רוכשות בחברות ציבוריות בתוך שש שנים. מחלקת התחרותיות של האיחוד אסרה תשלומים כמו דיווידנדים ובונוסים למנהלים הבכירים וחסמה חברות מהאפשרות של השתלטות על נתח גדול יותר מ-10% בחברות מתחרות, ספקיות או לקוחות.

העיתון הגרמני "בילד אם זונטאג" דיווח מוקדם יותר כי ללופטהנזה יינתנו שלוש שנים להחזר ההלוואה. לופטהנזה צפויה לקבל גם סיוע משווייץ, אוסטריה ובלגיה, שבהן היא מחזיקה בחטיבות.

האתגר של ריינאייר

נוסעים יורדים ממטוס ריינאייר בפוליןצילום: Kacper Pempel/רויטרס

עם זאת, לא כולם נהנים מהסיוע. חברת התעופה המוזלת ריינאייר עירערה על החילוץ שקיבלה אייר פראנס-KLM, והתלוננה גם על לופטהנזה בטענה שחברת התעופה הגרמנית תצא מהמשבר חזקה יותר - בעוד חברות תעופה מוזלות שלא מקבלות עזרה יתחרו "עם שתי ידיים קשורות מאחורי הגב".

הנציבות האירופית פירסמה החודש הצהרה שלפיה רגולטורים נמצאים בקשר רציף עם ממשלות, וכי הם "מודעים למצב הקשה שמגזר התעופה נקלע אליו בשל התפרצות הקורונה".

עם זאת, הנציבות גם הזהירה בשבועות האחרונים מפני פילוג גדל בתוך אירופה, על רקע העובדה שגרמניה אחראית ליותר ממחצית 1.95 טריליון היורו בסיוע ממשלתי הכולל שאושר על ידי הרגולטורים של האיחוד.

בריטניה: חברות מכוניות, תעופה ופלדה בתור

רישי סונאק, שר האוצר, ובוריס ג'ונסון, ראש הממשלה של בריטניהצילום: Matt Dunham/Pool via REUTERS

בבריטניה, רישי סונאק, שר האוצר הבריטי, אישר תוכנית חילוץ בשם "פרוג'קט בירץ'". להצלת חברות חשובות מבחינה אסטרטגית.

משרד האוצר הבריטי גילה ל"פייננשל טיימס" את העקרונות שתחתם הממשלה תחלץ חברות בודדות, ואמר כי תפעל להציל את אלה שקריסתן "תפגע בכלכלה באופן לא פרופורציונלי". חברות תעופה, חלל ופלדה הן בין אלה שמתמודדות עם בעיות קשות, בעוד יצרנית המכוניות יגואר לנד רובר גם כן דנה בנושא עם הממשלה, אך סירבה לחשוף פרטים עד כה.

ב"פרוג'קט בירץ'" הגדיל סונאק את יכולת משרד האוצר לנהל את החילוץ של "חברות חשובות שמיצו את כל האפשרויות", כולל הלוואות ממשלתיות. ההצעה מתייחסת לכל המגזרים של הכלכלה.

על פי מקורבים לשר האוצר, משרד האוצר לא ישקול רכישה של נתחי מניות בחברות מתקשות, שלכמה מהן אין דירוג אשראי להשקעות או גישה להלוואה מסחרית בבנק אוף אינגלנד. לפיכך, האפשרות המועדפת היא להאריך הלוואות שמבטיחות שמשלם המסים יהיה הנושה העיקרי. החברות וירג'ין אטלנטיק ולוגןאייר כבר מנהלות שיחות עם הממשלה. טאטא סטיל בודקת את האפשרויות.

פרוג'קט בירץ' מיועד לטיפול במשבר המיידי, אך לחצים מופעלים על סונאק לשקול תוכנית לטווח בינוני שבמסגרתה הממשלה תיהפך לשותפה חלקית בחברות כדי למנוע את הקריסה שלהן תחת החובות.

חברת המחקר הפיננסית דהסיטייוקיי העריכה כי שווי ההלוואות בתמיכת הממשלה לחברות יכול להגיע ליותר מ-100 מיליארד ליש"ט. התוכנית הגיעה ל-40 מיליארד ליש"ט בחודשיים הראשונים מאז השקתה.

בארה"ב "מוכנים להפסדים על ההלוואות"

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין (מימין) ואשתו לואיז לינטון צילום: Jacquelyn Martin/Associated Press

בארה"ב, שר האוצר סטיב מנוצ'ין אמר לסנאטורים בשבוע שעבר כי המשרד שלו והבנק הפדרלי "מוכנים לספוג הפסדים" על 500 מיליארד דולר בכספי החילוץ שהוקצו להלוואות לעסקים מתקשים.

כספי הסיוע בסך 500 מיליארד דולר לאמריקה התאגידית הם מעמודי התווך של חבילת הסיוע בסך 2.2 טריליון דולר שהעביר הקונגרס במארס כדי לסייע לכלכלת ארה"ב להתמודד עם מגפת הקורונה. ואולם חודשיים לאחר מכן, מנוצ'ין אמר כי רק כמחצית מהסכום חולק לשורה של כלי הלוואות שמנהל הבנק הפדרלי - שחלקן עוד לא יצאו לפועל כלל.

תוכנית הלוואות של הבנק הפדרלי בסך 600 מיליארד דולר שעוצבה במיוחד כדי לסייע לעסקים בינוניים, צפויה להתחיל לפעול עד סוף החודש. התוכנית ספגה ביקורת בשל התנאים המחמירים לקבלת ההלוואות.

הרשימה השחורה של אירופה

בריסל צילום: b-hide the scene / Shutterstock.

למרות המצב הקשה, חלק מהממשלות באירופה החליטו לחסום עסקים שקשורים למקלטי מס מפני קבלה של כספי סיוע ממשלתיים. צרפת, פולין, בלגיה ודנמרק הודיעו על אמצעים דומים שמטרתם להדיר כמה חברות מתוכניות החילוץ שממומנות על ידי משלמי המסים.

מוקדם יותר החודש, בלגיה היתה המדינה הרביעית באיחוד האירופי שהציגה חקיקה חדשה שמונעת מכספי הסיוע להגיע לחברות בעלות נוכחות במקלטי מס. פולין, צרפת ודנמרק הציעו תיקונים דומים לחוקים שימנעו מחברות קבלת כספי סיוע אם הן פועלות באזורים שהאיחוד מגדיר "לא משתפי פעולה" בנושא מיסוי.

הרשימה השחורה של האיחוד כוללת 12 מדינות שלא עומדות בתנאים של הארגון לגבי שקיפות ורימה חופשית של מידע על מסים. המדינות אינן חברות באיחוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?