כלכלת יפן שקעה למיתון בעקבות מגפת הקורונה

הכלכלה השלישית בגודלה בעולם התכווצה ברבעון הראשון של 2020 ב-3.4% בקצב שנתי ■ השפעות מגפת הקורונה צפויות להחמיר את המיתון ברבעון הנוכחי

לוגו בלומברג
בלומברג
יוקו טקאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוג בטוקיו, יפן
זוג בטוקיו, יפןצילום: STOYAN NENOV/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג
יוקו טקאו

כלכלת יפן שקעה למיתון שככל הנראה יחמיר ככל שתיחשף השפעתה המלאה של מגפת הקורונה על הכלכלה העולמית. הכלכלה השלישית בגודלה בעולם התכווצה ב-3.4% בקצב שנתי ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון הקודם. בין הסיבות: ירידה ביצוא וחוקי הריחוק החברתי שהובילו להאטה בצריכה ביפן. כך לפי נתוני הממשלה המאשרים כי הכלכלה התכווצה זה הרבעון השני ברציפות ונכנסה רשמית למיתון.

יפן ומדינות רבות אחרות בעולם מסירות בימים האחרונים את ההגבלות והסגר שהוטלו בעקבות מגפת הקורונה ומאפשרות את חידוש הפעילות הכלכלית. אף על פי כן, מדינות אחרות צפויות להצטרף ליפן ולהודיע כי נכנסו למיתון, לאחר שמשקי הבית צימצמו הוצאות וחברות פחיתו את השקעות ההון שלהן.

מקבלי ההחלטות יצטרכו לשקול צעדים נוספים לפעולת שהם נוקטים להתנעה מחדש של הכלכלה, שכן המגפה גורמת להערכה מחדש של סדר העדיפויות בכלכלת יפן. "העולם של אחרי הקורונה לא יחזור להיות מה שהיה לפני", אמר מסאקי קווהארה, כלכלן בבנק נומורה. "יש צורך לשלוט בסיכונים הנובעים ממחלות מדבקות. יש גם נושאים הקשורים לקיימות שמעסיקם את האנשים", הוא אמר והוסיף כי ייתכן שהחברה תהיה סובלנית יותר לתחומים שאינם יעילים כלכלית אם התוצאה תהיה קיימות וביטחון כלכלי.

הירידה בתמ"ג היפני ברבעון היתה טובה יותר מתחזיות הכלכלנים שצפו היחלשות של 4.5%. הסיבה לכך היא עלייה בצריכה הפרטית ובהשקעות ההון בחלק הראשון של הרבעון, לפני ההידרדרות בהתפשטות הקורונה. ואולם, כלכלנים ומקבלי ההחלטות צופים כי החלק הגרוע ביותר של המיתון יגיע ברבעון הנוכחי.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, נואם בפרלמנטצילום: ISSEI KATO/רויטרס

הרבעון השני יהיה גרוע יותר

"אין ספק כי הרבעון הזה יהיה גרוע בהרבה", אמר טקשי מינמי, כלכלן בחברת המחקר נורינצ'וקין וציין כי שינזו אבה, ראש ממשלת יפן, הכריז על מצב חירום והגבלות נוספות רק בתחילת אפריל. "חברות נאבקות להבטיח מימון וזה מרמז כי השקעות ההון של החברות יישארו ברמה נמוכה. עובדים רבים חוששים מירידה במשכורות", הוא אמר.

עובדים במפעל לייצור משאיות מיצובישי בעיר קוואסקי, יפןצילום: ISSEI KATO/רויטרס

עם זאת, נראה כי עד כה מצבה של יפן טוב ביחס למצבן של כלכלות מובילות אחרות. כלכלת סין התכווצה ב-9.8% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון הקודם. אם מתייחסים לירידה במונחים הניתנים להשוואה עם כלכלת יפן, אזי מדובר בירידה של 40%.

כלכלת ארה"ב התכווצה ב-4.8% ברבעון הראשון של 2020, אך צפויה להתכווץ ב-30% ברבעון השני של 2020. כלכלת קנדה התכווצה ביותר מ-40% ברבעון הראשון של השנה. הכלכלנים צופים כי כלכלת יפן תתכווץ ב-21.5% ברבעון הנוכחי – הרמה הגבוהה ביותר מאז 1955.

מצפים לסיוע נוסף מהממשלה

המשבר מפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות בטוקיו להגדיל את החבילות התמריצים לכלכלת יפן המסתכמת כיום ב-117 טריליון ין (1.1 טריליון דולר) - 20% מהתמ"ג היפני. יסוטושי נישימורה, שר הכלכלה של יפן, אמר לאחר פרסום נתוני התמ"ג כי הממשלה מתכננת לאשר תוספת תקציבית שנייה במהירות כדי לסייע לעסקים ולמשקי הבית והזהיר כי המשבר עשוי להחריף.

הבנק המרכזי של יפן העלה את תקרת תוכנית רכישות האג"ח הממשלתיות ומסר כי יציג תוכנית נוספת להלוואות לעסקים קטנים בישיבת חירום שעשויה להתקיים כבר השבוע. בימים האחרונים ירד מספר הנדבקים בקורונה ביפן והממשלה הסירה את מצב החרום ב-39 מתוך 47 המחוזות ביפן.

ואולם, טוקיו ומרכזים כלכליים אחרים הסובלים מצפיפות עדיין נתונים להגבלות. "עד שיוסרו ההנחיות לאזרחים להישאר בבתים, מקבלי ההחלטות לא יוכלו ליצור צמיחה, לא משנה כמה כסף הם יזרקו לכלכלה", אמר טארו סייטו מחברת המחקר NLI.

"כרגע הם מוציאים כספים כדי למנוע פיטורים ופשיטות רגל", אמר סייטו. "אנחנו לא נמצאים במצב שבו הבנק המרכזי יכול לעודד צריכה פרטית על ידי הרחבה כמותית. הבנק המרכזי של יפן יתרכז במימון התאגידים לעת עתה".

יפן תלויה ביצוא

מקבלי ההחלטות ביפן לא יכולים לשוט בביקוש העולמי ליצוא היפני, אחד ממנועי הצמיחה שעשוי לסבול מהאטה זמן רב. שווקים חיוניים בעולם החלו להיפתח מחדש, אך העלייה בביקוש תהיה הדרגתית עם אפשרות לנסיגה במקרה של גל נוסף של מגפת הקורונה.

היצוא היפני ירד ב-22% בקצב שנתי רבעון הראשון של 2020, הירידה החדה ביותר מאז הצונאמי ב-2011. יצרניות המכוניות וחברות אחרות ביפן פירסמו בדו"חות תחזיות לירידה חדה ביצוא. טויוטה, החברה הגדולה ביותר ביפן, צופה ירידה של 80% ביצוא בשנת התקציב הנוכחית.

מה אומרים הכלכלנים?

"הנתונים מעידים על האטה נוספת הרבעון השני של 2020. גם אם ראש ממשלת יפן יסיר את מצב החירום עד סוף מאי, לדעתנו הכלכלה תתחיל להתאושש רק ברבעון השלישי וגם אז היא תהיה תלויה בהתאוששות הכלכלית באירופה ובארה"ב", אמר יוקי מסוג'ימה, כלכלן בבלומברג.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות