הסולטן: המשחק המסוכן של ארדואן

משבר הקורונה משמש את רג'פ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה, להגביר את רדיפת שרידי התקשורת העצמאית בטורקיה ולדכא את אויביו ■ הרפורמטור האידיאליסט נהפך לאוטוקרט החי בארמון ענק ופועל להפיכת טורקיה לרפובליקה איסלאמית ■ המפתח להצלחתו - ולכשלונו האפשרי - הוא הכלכלה הטורקית

ארדואן
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

צפונה מפה, בארץ תיכונה המשמשת גשר בין שתי יבשות, יושב שליט בארמון נישא. עינו צופיה על תושבי ארצו, ומדי פעם מופנית החוצה, לצפות באיומים שאותם צריך למגר. השליט חמד במשך שנים את הטבעת, שתאפשר לו למשול בכל. שמו רג'פ טייפ ארדואן. הטבעת היא השלטון הנשיאותי שסמכויותיו הורחבו, והארץ התיכונה היא טורקיה. בתקופת שלטונו כרה"מ ונשיא טורקיה הפך ארדואן, מהמנהיגים הוותיקים בעולם, לאחד המשפיעים במזרח התיכון ובאירופה ומעבר להן.

ההשוואה של טורקיה לארץ התיכונה – חבל הארץ הבדיוני מספרי "שר הטבעות", ושל ארדואן לסאורון, שר הטבעות עצמו, היא הברקה של מראל אקשנר, מנהיגת מפלגת האופוזיציה "הטוב" (IYI). אקשנר הזהירה שארדואן חותר לכוח אבסולוטי בזמן שטורקיה נמצאת על סף תהום. היא גם השוותה את חתנו, בראט אלביירק, המכהן כשר האוצר, לגולום, דמותו של היצור התולעי הנתעב מהאפוס של ג'.ר.ר טולקין.

חברות הבנייה הגדולות, חלקן בבעלות מקורביו של ארדואן, שבנו את פרויקטי התשתית הענקיים שפיארו את שמו של הנשיא והביאו את טורקיה לסף משבר כלכלי, דמו בעיניה לנאזגול – רוחות הרפאים שהובילו את צבאותיו של שר הטבעות, רכובים על סוסים וחיות מעופפות. בין המונומנטים מתבלט זה שארדואן עצמו מתגורר בו – מבנה בן 1,000 חדרים, גדול מהבית הלבן והקרמלין, שבנייתו עלתה יותר מחצי מיליארד דולר.

לכל פרקי הסדרה על ארדואן - "הסולטן":

ב-11 במאי 2020 תפסה טורקיה את המקום התשיעי בעולם במספר מקרי הקורונה המאומתים, 138,657. מתוכם, 3,786 אנשים מתו. כמו לאוטוקרטים אחרים בעולם, המשבר שימש לארדואן הזדמנות לפגוע באופוזיציה שלו: כשהכריז על סגר, נמנע מלתאם אותו עם ראשי הערים איסטנבול ואנקרה, שניהם חברי מפלגת האופוזיציה CHP, שהנחילה לארדואן תבוסה מרה בבחירות המקומיות בשנה שעברה. הכרזה מאוחרת על סגר גרמה ליציאה מבוהלת של המוני טורקים לרחובות להצטייד במזון, וגרמה למהומות וקטטות.

טורקיה, שכלכלתה היטלטלה במשך שנים בין פריחה מתודלקת בחובות לבין קריסת מטבע שאיימה על יציבותה, חזרה לרעוד מפחד כלכלי: המטבע שלה, הלירה, נפל ב-16% מתחילת השנה, ונגעה בשפל כל הזמנים לנוכח חששותיהם של המשקיעים מכל שוק שמריח מסיכון. מתחילת כהונתו של ארדואן כראש ממשלה ב-2003 איבדה הלירה 77% משווייה. משיאה ב-2008 היא נפלה ב-83%.

האם הקורונה טובה או רעה לארדואן? בחסות המגיפה, יצא נשיא טורקיה לקמפיין מחודש נגד שרידיה של התקשורת העצמאית בטורקיה. כמו שעשה ביולי 2016, לאחר ניסיון הפיכה נגדו, ארדואן משתמש במשבר כדי לסמן את התקשורת כאויב הציבור: "עלינו להציל את המדינה לא רק מהווירוס, כי אם מכל הווירוסים של התקשורת והפוליטיקה גם", אמר לקבינט שלו. שמונה עיתונאים נעצרו ונחקרו על הפצת מידע כוזב, ומאות נחקרו על פרסום פוסטים ביקורתיים במדיה החברתית.

ואולם שלטונו של ארדואן כבול בעבותות של אהבה ושנאה למצבה הכלכלי של טורקיה. הצטמקות יתרות המט"ח, נפילה מחודשת במטבע המוכה זה שנים וחוב חיצוני, יהיו עמדת פתיחה גרועה במיוחד לכלכלה תלוית-ייצוא וסחר עולמי שנכנסה למשבר בגלל התפשטות מגפה.

מסווה למתקפה על הכורדים

כורדים שעזבו את בתיהם בערים שליד גבול טורקיה

הקורונה משמשת את ארדואן גם כמסווה להעצמת המתקפה על הכורדים, שאותם מיתג כאויביו המושבעים. האפוקליפסה שהבטיח ארדואן לכורדים החלה ב-9 באוקטובר 2019, עם הכרזתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על נסיגת כוחות ארה"ב מסוריה.

טורקיה לא המתינה כמעט פתחה בתקיפות מן האוויר נגד הכורדים בסוריה, ובתוך ימים התפרסמו תמונות וסרטונים המתעדים לוחמים של טורקיה המענים שבויים כורדים ומשחיתים גופות, והרג אזרחים בסוריה. מאות אלפי כורדים נמלטו מאזורי הקרבות לאורך הגבול הטורקי, והלוחמים שלהם נהדפו לעומק סוריה. שכירי חרב של טורקיה תפסו פוליטקאית כורדית-סורית, הוורין חלף, באזור תל אבייד, גררו אותה ממכוניתה וירו בה למוות בצד הדרך. לוחמות כורדיות נהפכו למטרה של הכוחות הטורקיים.

למרות הסכם הפסקת אש, טורקיה עדיין פועלת נגד הכורדים, כולל הפסקה של אספקת המים למחוזות כורדיים בצפון מזרח סוריה. ארדואן גם הדיח בשנה האחרונה 40 מתוך 60 ראשי ערים ממפלגות פרו-כורדיות ברחבי טורקיה, ומינה במקומם נאמנים שלו.

בה בעת, לטורקיה יש קלף חזק, שלא לומר ביצת זהב, ביד – בדמותם של מיליוני פליטים שהיא משכנת בתחומה, ומונעת מהם להיכנס לאיחוד האירופי. בסוף ינואר 2020 הכריזה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל על תמיכתה בתוכנית טורקית להקים דיור חירום באזור בטוח בצפון סוריה לפליטים – שלטענת הכורדים נעקרו על ידי פעולותיה הצבאיות של טורקיה עצמה. טורקיה גובה תשלום פוליטי וכספי כבד מאירופה כדי לשמש כחיץ מול מיליוני פליטים שעלולים לערער עוד יותר את היציבות הפוליטית במדינות העשירות של אירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008