הסיוט של הרמאים: הקורונה תחשוף הונאות שהתחבאו במשך עשור

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיידוף לאחר שימוע בשחרור בערבות, ב-2009
מיידוף לאחר שימוע בשחרור בערבות, ב-2009. בילה את הזמן עד משפטו בפנטהאוס במנהטןצילום: AP
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ברני מיידוף הודה ב-2008 בהונאת פונזי ב-65 מיליארד דולר, אבל לא מתוך רגשות אשם. הוא ידע שהמשחק נגמר. שלושה חודשים לפני כן קרס בנק ליהמן ברדרס. התמוטטות השווקים גרמה ללקוחותיו של מיידוף למשוך את כל הכספים מהקרנות שלו, והקרנות נותרו ריקות, כאשר משקיעים רבים עדיין לא קיבלו את כספם. הרגולטורים האמריקאים לא זיהו את ההונאה, למרות שקיבלו עליה דיווחים שנים לפני כן. הם לא הפריעו למיידוף, אלא המיתון.

צמיחה כלכלית מסייעת לנוכלים להסתיר את הסדקים בהונאות ובחשבונות שלהם – החל מתשואות מומצאות עד לניפוח היקף מכירות. האטה כלכלית חושפת אותם לחלוטין. ברוך לב, פרופסור לחשבונאות באוניברסיטת ניו יורק אמר פעם "בזמנים טובים כולם נראים טוב, והשוק מעניש אותך אם אתה לא עומד בקצב". הונאות חשבונאות רבות נחשפו ב-20 השנים האחרונות בתקופות של האטה כלכלית. עשור לפני המשבר הכלכלי ב-2008, התרסקות בועות הדוט.קום חשפה את הונאות החשבונאות באנרון ו-וורלד קום שנמשכו בתקופת הצמיחה בסוף שנות ה-90. שתי החברות פשטו רגל זמן קצר לאחר מכן. כפי שוורן באפט, המשקיע המפורסם, אמר פעם: "אתה מגלה מי שוחה בעירום רק כשהגיאות נעלמת". הפעם, הודות למגפת הקורונה, המים נעלמו במהירות שיא.

רבים מהשחיינים כבר חשופים. ההלוואות הרבות שלקחו תאגידים רבים מקשות על המאזן שלהן. כמה סודות מלוכלכים מתחילים לצאת החוצה. כך לדוגמא, לאקין קופי, רשת בתי הקפה שהתרחבה והתחרתה בסטארבקס בסין, משכה שמות של משקיעים גדולים כמו בלאקרוק וקרן ההשקעות הממשלתית של סינגפור. לאקין קופי, שרשומה למסחר בנאסד"ק, הודיעה ב-2 באפריל על חקירה פנימית לבדיקת חשד כי סמנכ"ל התפעול בחברה ועובדים אחרים זייפו מכירות ב-280 מיליון דולר. סירון ריסרץ', העוסקת במסחר בשורט, האשימה ב-14 באפריל את GSX, חברה סינית ללמידה מקוונת שרשומה למסחר בניו יורק, בניפוח נתוני המכירות בשנה שעברה. GSX הכחישה את ההאשמות ומסרה כי המחקר של סיטרון מטעה ומלא ב"זדוניות סובייקטיבית".

החשיפות האלה החיו את הפחד מממשל תאגידי רעוע בחברות סיניות שרשומות למסחר בבורסות זרות, כאשר הפיקוח החשבונאי מתנהל בסין וממשלת סין מקשה על זרים לבדוק אותו. שורה של מחפשי הונאות כמו סיטרון ומאדי ווטרס, שחשפה את לאקין קופי, טענו כי זיהו הונאות כאלה בגל הראשון של הנפקות חברות סיניות בארה"ב לפני עשור. הפעם הן מחפשות הונאות מעבר לסין.

ראשי אנרון לאחר ההרשעהצילום: REUTERS

בלו אורקה קפיטל, קרן המתמקדת בהשקעות באסיה, צופה כי יצוצו הזדמנויות בשווקים מתעוררים אחרים, באירופה ובאמריקה. "כל הקריירה שלי התבססה על שוק פרי", אמר סורן אנדל, מייסד החברה, "עכשיו זו תקופה מאד מרגשת". אנדל מחפשת חברות עם אי התאמה בין כמות ההון שהן צריכות לגייס והמזומנים שלטענתם החברה מייצרת. חברות אחרות מתמקדות בתעשיות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהמגפה, כמו מגזרי הנסיעות, הבידור והנדל"ן.

התאמות ברווחים לפני פחת, מסים והפחתות (Non-GAAP) התפשטו באחרונה כמו אש בשדה קוצים בחשבונאות של התאגידים, ומקשים על המשקיעים והאנליסטים לסנן אלו מספרים משקפים את מצב הפיננסי האמיתי של החברות.

המספר הממוצע של נתוני Non-GAAP בדו"חות חברות מדד S&P 500 עלה מ-2.5 ל-7.5 ב-20 השנים האחרונות, לפי חברת הייעוץ PWC. אנליסטים בחברת המחקר Zion Research מצאו כי ההגדרה ל- ebitda - רווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות – בהסכמי אשראי נעה בין 75 מילה ל-2,200 מילה.

גם הדיווחים לפי עקרונות חשבונאות מקובלים - GAAP – אינם מושלמים, אך חלק מהסטיות ב-GAAP נועדו בבירור להסיר את הכיסוי מעיני המשקיעים. לפי אחד המחקרים הרווחים לפי Non-GAAP היו גבוהים ב-15% מרווחים לפי GAAP.

המשחק בנתוני רווחים והכנסות הוא הגרסה של הדור הזה לבועת הדוט.קום, אז השתמשו בבוטים ואמצעים אחרים כדי להמם את המשקיעים עם נתוני הצלחה, אמר ג'ולס קרול מחברת המחקר k2 Intelligence. "כשיש התחממות יתר, יש פיתוי גובר לזייף את המספרים", הוא אמר. אחד הסימנים המדאיגים היא הודעה שפרסמה סופטבנק, ענקית ההשקעות בטכנולוגיה השבוע. התאגיד היפני שהימר על WeWork ועשרות סטארט אפים אחרים, מסר השבוע כי הוא צופה הפסד תפעולי של 1.4 טריליון ין (12.5 מיליארד דולר) בשנת התקציב האחרונה.

מלבד חשיפת הונאות ישנות, המגפה ככל הנראה גם תוליד הונאות חדשות. כאשר מדובר בהישרדות כלכלית, הקו שמפריד בין מה שמקובל למה שלא מקובל ברישום הכנסות וחשיפת נתונים למשקיעים, נהיה מטושטש מאד. קרול מעריך כי קרוב לוודאי שחלק מהחברות ירמו בדיווחים.

ברוס דוריס, ראש איגוד חוקרי ההונאות – הארגון הגדול בעולם לחקר הונאות – אמר כי השפעות מגפת הקורונה נראות כמו "הסערה המושלמת להונאות". המגפה עשויה לעורר הונאות החל מחשבונאות מפוקפקת עד להונאות הקשורות לחבילות התמריצים באלפי חברות, כולל זיוף בקשות לסיוע ממשלתי דחוף. חוקרי ההונאות מצביעים על חברות השקעה פרטיות כיעד פוטנציאלי. "יש הרבה חברות כאלה, הן מאד ממונפות, והן לא עשויות לעמוד בקריטריונים של קבלת כספי חילוץ, כי המשקיעים בהן עשירים מאד", הוא אמר. זה מגביר את הפיתוי להשתמש באמצעים לא ראויים. הגאות הנסוגה תחשוף תאגידים רבים במערומיהם. זה לא יעצור עסקים אחר מליהפך לנודיסטים.

לכתבה המלאה באקונומיסט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"