וול סטריט בעלייה דו-שבועית ראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה; קונטנגו בשוק הנפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

צפי לפתיחת עסקים דחף את וול סטריט לעלייה דו-שבועית ראשונה במשבר

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בדרכן לעלייה דו-שבועית ראשונה מאז החל המשבר בשווקים, לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הציג אמש תוכנית לחזרה מדורגת לפעילות עסקים ומערכת החינוך בכלכלה הגדולה בעולם, ועל רקע דיווח על שיפור מהיר במצב חולי קורונה שטופלו בתרופה ניסיונית של גיליאד סיינסס.

מדד דאו ג'ונס קפץ ב-3% ונסגר מעל לרמה של 24,000 נקודות בראשונה מאז ה-10 במארס. מדד נאסד"ק טיפס ב-1.4%. מדד S&P 500 הוסיף 2.7%. שלושת המדדים סגרו שבוע חיובי שני ברציפות - עלייה דו-שבועית ראשונה מאז החל המשבר בשווקים בפברואר.

מדד S&P 500 צנח ביותר מ-35% בתוך ארבעה שבועות אולם אז שב והתאושש וקפץ ביותר מ-30% מהשפל שאליו צנח ב-23 במארס, אך עודנו נמוך ב-15% משיא הסגירה שרשם ב-19 בפברואר.

מניית גיליאד סיינסס קפצה בכמעט 10% במסחר בוול סטריט על רקע דיווח על שיפור מהיר במצבם של 125 חולי Covid-19 - מחלת דרכי הנשימה שגורם וירוס קורונה - לאחר שקיבלו את התרופה רמדסיביר (Remdesivir) של החברה.

מניית בואינג המריאה ב-14.5% לאחר שיצרנית המטוסים הודיעה כי פעילות הייצור באזור סיאטל בארה"ב תחודש בשבוע הבא לאחר השבתה בת חודש עקב מגפת הקורונה.

מניית לאס וגאס סנדס טיפסה ביותר מ-2% לאחר שחברת בתי הקזינו שבשליטת שלדון אדלסון אותתה על כוונתה לנצל את משבר הקורונה כדי לבחון רכישת נכסים בענף.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה טיפסה זה יום המסחר העשירי ברציפות, והשלימה בכך זינוק של כ-67% מאז 2 באפריל, הפעם האחרונה שבה נסגרה בירידות.

קונטנגו בשוק הנפט: הנפט צלל ל-18 ד' - אבל המחיר לספטמבר 32 ד'

מחיר הנפט נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז ראשית 2002 על רקע צניחת הביקוש העולמי, ומחיר הנפט לאספקה מיידית נמוך כעת באופן משמעותי ממחיר החוזים העתידיים לאספקת נפט בעוד כמה חודשים - מצב הידוע בכינוי קונטנגו (contango).

"הקונטנגו ההיסטורי הזה משקף מצב שבו לא קל למצוא קונים לחביות פיסיות וכי הן נמכרות במחירי דחק", אמר מייקל לינץ', נשיא חברת המחקר סטרטג'יק אנרג'י אנד אקונומיק ריסרץ', לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'. "משתמע מכך שמקום האחסון יתמלא מוקדם מכפי שחשבו, וכי הקונים צופים שזה יקרה בקרוב מאוד".

הפער בין מחיר החוזים למאי לבין מחירי החוזים לאספקה בספטמבר התרחב השבוע לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2009, לפי נתוני דאו ג'ונס מרקט. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו היום (ו') במחיר של 18.27 דולר לחבית, נפילה של 8.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי צנח מחיר הנפט ב-19.7% בהמשך לנפילה של כ-20% גם בשבוע הקודם.

לעומתם, החוזים למסירה ביוני, שיהפכו לחוזים הקובעים ביום שלישי הקרוב, נסגרו במחיר של 25.03 דולר לחבית. החוזים למסירה בספטמבר נסחרו ברמה של כ-32 דולר לחבית.

הקונטנגו בנפט מסוג ברנט היה פחות חריף, והחוזים למסירה ביוני נסגרו במחיר של 28.08 דולר לחבית, לעומת החוזים למסירה באוקטובר שנסגרו במחיר של 35.95 דולר לחבית.

בורסות אירופה קפצו ב-8% תוך שבועיים

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות תוך מחיקת כל ירידות השבוע בדרכן לשבוע חיובי שני ברציפות, לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הציג אמש תוכנית לחזרה מדורגת לפעילות עסקים ומערכת החינוך בכלכלה הגדולה בעולם, ועל רקע דיווח על שיפור מהיר במצב חולי קורונה שטופלו בתרופה ניסיונית של גיליאד סיינסס.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.8%; פרנקפורט קפצה ב-3.2%; פריז זינקה ב-3.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 2.6% בדרכו לעלייה שבועית של 0.5%, וזינוק דו-שבועי של כמעט 8%. המדד הכלל אירופי גבוה כעת בכמעט 20% מהשפל שאליו נפל בחודש שעבר בצל מגפת הקורונה.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.0879 דולר ליורו. הליש"ט מוסיף 0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2497 דולר לליש"ט.

מכירות המכוניות האירופה צנחו ב-55.1% במארס בעקבות מגפת קורונה. איגוד יצרניות המכוניות באירופה מסר כי במארס נמכרו 567 אלף מכוניות לעומת 1.26 מיליון מכוניות במארס 2019.

מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבשליטת משפחת גרידניגר הישראלית, זינקה ביותר מ-21% בבורסת לונדון, אולם עדיין נמוכה ביותר מ-70% מרמתה בתחילת השנה.

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב בנפילה החדה זה 60 שנה

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב צלל ב-6.7% במארס, הנפילה החודשית החדה ביותר של המדד ב-60 שנותיו, על רקע השבתת חלקים נרחבים מהכלכלה כדי לבלום את התפשטות מגפת וירוס הקורונה - כך עולה מנתונים שפירסמה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. עד לפרסום הנתונים היום, הנפילה החדה מעולם של המדד נרשמה באוקטובר 2008, שנפל ב-3.4%.

"הנפילה החדה של המדד משקפת את העצירה הפתאומית של הפעילות העסקית כתוצאה מהמגפה הגלובלית ומצביעה על כך שכלכלת ארה"ב עומדת בפני מיתון עמוק ביותר", נאמר בהודעת קונפרנס בורד בעת פרסום המדד.

רכיבי המדד שהיו בעלי ההשפעה השלילית הרבה ביותר עליו במארס היו תביעות אבטלה ראשונות ומחירי המניות.

מכירות פרוקטר אנד גמבל בארה"ב זינקו ב-10% ברבעון הראשון

ענקית מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבל דיווחה על זינוק של 10% במכירות בארה"ב ברבעון האחרון, לאחר שהצרכנים אגרו מצרכים לקראת הסגר בעקבות מגפת הקורונה. מניית החברה עולה ב-1.2% במסחר המוקדם בוול סטריט.

מכירות פרוקטר אנד גמבל ברבעון השלישי בשנת התקציב של החברה עלו ב-55 ל-17.21 מיליארד דולר, לעומת 16.46 ברבעון המקביל ב-2019, ולעומת תחזיות הכלכלנים להכנסות של 17.4 מיליארד דולר ברבעון.

הרווח הנקי הסתכם ב-2.93 מיליארד דולר, או 1.12 דולר למניה, לעומת 2.75 מיליארד דולר, או 1.04 דולר למניה, ברבעון המקביל אשתקד. לפי תחזיות החברה המכירות ב-2020 יגדלו ב-3%-4% לעומת צמיחה של 4%-5% בשנה הקודמת. פרוקטר אנד גמבל צופה כי כי הרווח למניה יעלה ב-8%-11% ב-2020 כולה. החברה צופה כי ב-2020 כולה תשלם למשקיעים יותר מ-7.5 מיליארד דולר בדיווידנדים וכי תבצע רכישה חוזרת של מניותיה ב-8-7 מיליארד דולר.

הנפט צולל ב-7.6% ל-18 דולר לחבית

מחיר נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-7.6% ל-18 דולר לחבית בעקבות פרסום נתוני התמ"ג בסין שמעידים כי הכלכלה התכווצה ב-6.85 ברבעון הראשון. המשקיעים חוששים מירידה נוספת בביקוש לנפט. מחיר נפט מסוג ברנט עולה ב-0.3% ל-27.9 דולר לחבית.

ארגון אופ"ק צופה כי הביקוש לנפט יירד לרמה הנמוכה ביותר זה עשור וסוכנות האנרגיה הבינלאומית פירסמה תחזית כי הביקוש לנפט ירד לשפל ב-2020 ועשוי להפוך אותה לשנה הגרועה ביותר אי פעם למחיר הנפט.

אופ"ק פלוס, ארגון יצואניות הנפט ויצרניות שאינן חברות בארגון כמו רוסיה, הודיע בשבוע שעבר על קיצוץ בתופקה בהיקף של 9.7 מיליון חביות ביום. סעודיה ורוסיה אמרו אתמול כי הן עוקבות אחר מחירי הנפט ומוכנות לנקוט צעדים נוספים אם יצטרכו.

אסיה ננעלה בעליות: טוקיו הוסיפה 3.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות למרות שסין דיווחה כי כלכלתה התכווצה ב-6.8% - הרמה הגבוהה ביותר מאז החלה לפרסם את הנתונים. טוקיו עלתה ב-3.1%, הונג קונג עלתה ב-1.5%, שנחאי הוסיפה 0.6%, סיאול עלתה ב-3.1% וסידני עלתה ב-1.3%.

הין עולה ב-0.1% ל-107.79 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.63%.

דןנלד טראמפ, נשיא ארה"ב, פרסם אמש את התוכנית להחידוש הפעילות הכלכלית. לפי התוכנית, החזרה לשגרה בארה"ב תחל באזורים שבהם קצב הגדילה של מגפת הקורונה הואט - תוך שמירה על הגבלות באלו שנפגעו קשה יותר ממנה. משכו של כל אחד מהשלבים בתוכנית יהיה שבועיים לפחות. זאת במטרה למנוע התפרצות מחודשת של הנגיף.

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט; בואינג צנחה ב-8%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לקראת הודעת הנשיא דונלד טראמפ על הנחיות פדרליות לצמצום המגבלות על יציאה מהבית של התושבים וחידוש הפעילות הכלכלית בארה"ב. הודעת טראמפ, שבאה על רקע סימני התייצבות בהתפשטות וירוס הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם, צפויה בשעה 1:00 בלילה שעון ישראל.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום ומניות אמזון ונטפליקס המשיכו לשבור שיאים. מניית בואינג צנחה ב-8% והגבילה את העליות של מניות הבלו צ'יפ.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.7%; מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול ברמה הנמוכה ביותר מ-20% מהשיא של פברואר, טיפס היום ב-0.1%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול ברמה הנמוכה בכ-18% מהשיא, הוסיף 0.6%.

המדדים פתחו את יום המסחר בירידות בעקבות שורה של נתוני מקרו כלכליים שפורסמו בארה"ב והצביעו על הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם: עשור של צמיחה במשרות בשוק התעסוקה נמחק לאחר שנוספו 22 מיליון מובטלים חדשים בתוך ארבעה שבועות בלבד, התחלות הבנייה צללו ב-22% במארס - הנפילה החדה ביותר מאז 1984, ומדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה צלל לשפל של 40 שנה.

מניית בלאקרוק קפצה ב-3.5% במסחר בוול סטריט לאחר שחברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם דיווחה על נפילה חדה מהצפוי של 23% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה, אך על צמיחה גבוהה מתחזיות האנליסטים בשורה העליונה.

מניית מורגן סטנלי נסוגה לאחר שהבנק דיווח היום על נפילה חדה מהצפוי של 30% ברווחיו הרבעוניים, אך גם על הכנסות גבוהות מהתחזיות ממסחר באג"ח ובמניות.

מניות אמזון ונטפליקס נסגרו בשיא זה היום השלישי והשני ברציפות בהתאמה, לאחר שמגפת הקורונה הגבירה את הביקוש לשירותי קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם ומפעילת שירות הסטרימינג הגדולה בתבל.

הנפט בשפל של 18 שנים; הזהב נסוג יום שני ברציפות

הנפט נסגר ללא שינוי בשפל של 18 שנים לאחר שארגון אופ"ק הצטרף היום לתחזית סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) מאתמול לפיה צפויה נפילה חדה בביקוש העולמי לנפט השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו ללא שינוי בניו יורק במחיר של 19.87 דולר לחבית, הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2002.

עוד בשוק הסחורות: מחיר הזהב נסוג זה היום השני ברציפות לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,731.7 דולר לאונקייה, שפל של שבוע, לאחר ירידה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6% וגבוה כעת ב-3.8% מרמתו בתחילת השנה.

סגירה חיובית 6 ב-7 ימים באירופה; גרמניה החלה להסיר מגבלות

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זו הפעם השישית בשבעה ימי המסחר האחרונים לאחר שגרמניה, הכלכלה הגדולה ביבשת, החלה להסיר חלק מהמגבלות שהוטלו על הציבור כדי לבלום את מגפת וירוס הקורונה.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.6%; פרנקפורט הוסיפה 0.2%; פריז נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6% - עלייה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.0839 דולר ליורו. הליש"ט נסוגה ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2431 דולר לליש"ט.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה אמש על פתיחתן של חלק מהחנויות ובתי העסק באופן מיידי. בתי עסק נוספים, כמו גם בתי הספר, ישובו בהדרגה לפעילות החל מהרביעי במאי.

בחזית המקרו כלכלית היום באירופה: מדד המחירים לצרכן בגרמניה טיפס במארס ב-0.1% לעומת החודש הקודם, בהתאם לתחזיות הכלכלנים, וב-1.4% לעומת מארס 2019.

התפוקה התעשייתית של גוש היורו התכווצה ב-0.1% בפברואר לעומת החודש הקודם - עוד לפני המגבלות שהוטלו ברחבי הגוש כדי לבלום את התפשטות מגפת הקורונה.

התחלות הבנייה בארה"ב צללו ב-22% - הנפילה החדה מאז 1984

התחלות הבנייה בארה"ב רשמו את הנפילה החודשית החדה ביותר זה 36 שנים על רקע מגפת וירוס הקורונה.

התחלות הבנייה בארה"ב צללו ב-22.3% במארס לקצב שנתי של 1.22 מיליון בתים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. היתה זו הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מארס 1984, אז נפלו התחלות הבנייה ב-26.4%. תחזית הכלכלנים היתה לנפילה מתונה יותר, לקצב שנתי של 1.3 מיליון יחידות.

החולשה בתחום הבנייה צפויה להימשך גם בחודשים הקרובים. זאת, לאחר שהיתרי הבנייה צנחו ב-7% במארס לקצב שנתי של 1.35 מיליון יחידות.

התחלות הבנייה של בתי דירות ובתים משותפים צללו ב-32.1% לעומת החודש הקודם, והתחלות הבנייה של בתים פרטיים צנחו ב-17.5%.

פעילות הייצור בפילדלפיה צללה לרמתה הנמוכה מ-1980

מדד פעילות הייצור של פילדלפיה צלל באפריל לרמה של מינוס 56.5 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז יולי 1980 - לעומת רמה של מינוס 12.7 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של מינוס 30 נקודות. מדד שלילי מצביע על התכווצות פעילות הייצור ואילו מדד מעל לאפס משקף צמיחה בפעילות הכלכלית.

קריסת פעילות מגזר הייצור באזור פילדלפיה מצטרפת לזו שהמתרחשת בניו יורק, מוקד התפרצות וירוס הקורונה בארה"ב. מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) צנח באפריל למינוס 78.2 נקודות, רמתו הנמוכה מעולם, מסר אתמול הבנק הפדרלי של ניו יורק. הנפילה בת 57 נקודות שרשם המדד לעומת החודש הקודם היתה החדה בתולדותיו.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו נחלשה ב-1.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות בעקבות נתוני המאקרו החלשים שפורסמו אתמול בארה"ב והפתיחה החלשה של עונות הדו"חות בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-1.3%; הונג קונג ירדה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.3%; סיאול ננעלה ללא שינוי ניכר וסידני ירדה ב-0.9%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.2% ל-107.72 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.2% ל-0.63 דולר אמריקאי.

הנפט מתאושש מעט לאחר שאתמול מחירו ירד לשפל של 18 דולר לחבית. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-2% ל-20 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-2% ל-28.3 דולר לחבית.

וול סטריט נסוגה משיא של חודש; האג"ח האמריקאיות זינקו

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של חודש על רקע מבול נתוני מקרו שפורסמו בארה"ב שהצביעו על הנפילה החדה אי פעם במכירות הקמעוניות, על הצניחה החדה מ-1946 בתפוקה התעשייתית, ועל קריסת פעילות הייצור באזור ניו יורק - מוקד מגפת וירוס הקורונה בארה"ב.

מגמת המסחר השלילית באה גם על רקע נפילות חדות ברווחי הבנקים הגדולים בארה"ב שגם נאלצו לרשום הפרשות של עשרות מיליארדי דולרים לכיסוי חובות בעייתיים.

מדד נאסד"ק, שקפץ אתמול ב-4% ונסגר במרחק של פחות מ-14% מהשיא שרשם בפברואר, נסוג היום ב-1.4%; מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.9%; מדד S&P 500 איבד 2.2% לאחר שנסגר אתמול בשיא של חודש.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.11% לרמה של 0.64%. התשואה על האג"ח לשנתיים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.203% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2011.

המגזר הבנקאי המשיך לספק דו"חות רבעוניים, ובין הבנקים שפירסמו את תוצאותיהם הכספיות היום נמנו סיטי, בנק אוף אמריקה וגולדמן סאקס.

מניות אמזון ונטפליקס נסגרו בשיאים בזכות ביקוש מוגבר לשירותי קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם ומפעילת שירות הסטרימינג הגדולה בתבל על רקע מגפת הקורונה.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה טיפסה זה יום המסחר השמיני ברציפות - פרק זמן שמהלכו נסקה ביותר מ-60%. עם זאת, מחיר מניית טסלה עודנו נמוך ביותר מ-20% מהשיא שאליו טיפס ב-19 בפברואר.

הנפט נסגר מתחת ל-20 דולר - שפל של 18 שנים

מחיר הנפט צנח מתחת ל-20 דולר לחבית ונסגר בשפל של 18 שנים, לאחר שצריכת הדלק בארה"ב נפלה לרמתה הנמוכה מאז החל פרסום הנתונים, ובעקבות זינוק שבועי של כמעט 20 מיליון חביות במלאי הגולמי בארה"ב - הקפיצה החדה מעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 19.87 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2002, לאחר ירידה של 1.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 27.69 דולר לחבית, נפילה של 6.5%, בבורסת ICE בלונדון.

ערב הסעודית ויצואניות נפט אחרות במזרח התיכון אמנם הגיעו בסוף השבוע להסכם חסר תקדים לקיצוץ בתפוקתן החל מהחודש הבא, אולם בימים שחלפו מאז ההודעה על ההסכם, הולכת ומתבררת האמת הכואבת: כל מה שהן הצליחו לעשות זה למזער רק את הנזקים החמורים ביותר.

הבנק הפדרלי: "התכווצות חדה ופתאומית בפעילות הכלכלית בארה"ב"

"הפעילות הכלכלית התכווצה בחדות ובפתאומיות בכל אזורי ארה"ב כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה", נכתב בספר הבז' - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצבה הכלכלה האמריקאי - שפורסם היום.

"כל המחוזות דיווחו על חוסר ודאות גבוהה בתחזיות בקרב עסקים, ומרביתם צופים הרעה בתנאים בחודשים הקרובים", נכתב בדו"ח שמבוסס על מידע שנאסף על ידי 12 מחוזות הבנק המרכזי עד לשישי באפריל.

הקורונה "לא חס על אף מגזר", ציין הבנק הפדרלי של פילדלפיה בדו"ח. הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר היו פנאי, אירוח וקמעונאות למעט קניות של מוצרים חיוניים, הוסיף הבנק הפדרלי של בוסטון בדו"ח.

תמונת המצב העגומה שצייר הבנק הפדרלי הצטרפה למבול של נתוני מקרו כלכליים קשים שפורסמו היום בארה"ב שהצביעו על הנפילה החודשית החדה אי פעם במכירות הקמעוניות, על הצניחה החדה מ-1946 בתפוקה התעשייתית, ועל קריסת פעילות הייצור באזור ניו יורק - מוקד מגפת וירוס הקורונה בארה"ב.

פרנקפורט צללה ב-4%; סינוורלד של גרידינגר נחתכה ב-35% ביומיים

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות בצל התגברות החששות מפני מיתון כלכלי עולמי בעקבות מגפת וירוס הקורונה. מניות האנרגיה הובילו את הירידות על רקע המשך נפילת מחירי הנפט בעולם.

בורסת לונדון צנחה ב-3.3%; פרנקפורט צללה ב-3.9%; פריז נפלה ב-3.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-3.3%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.0917 דולר ליורו. הליש"ט נסוג ב-0.9% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2515 דולר לליש"ט.

מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבשליטת משפחת גרידינגר הישראלית, צללה זה היום השני ברציפות בבורסת לונדון בדרכה לנפילה דו-יומית של יותר מ-35%. סינוורלד היא רשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם, וכוללת בין השאר את יס פלאנט הישראלית.

התפוקה התעשייתית בארה"ב בנפילה החדה מ-1946

התפוקה התעשייתית בארה"ב רשמה את הנפילה החודשית החדה ביותר זה 74 שנים על רקע השבתת חלקים נרחבים מהכלכלה בשל מגפת וירוס הקורונה.

התפוקה התעשייתית בארה"ב צנחה במארס ב-5.4% לעומת החודש הקודם - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז ינואר 1946 - מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של 4%.

עוד מסר הפד היום כי ניצול כושר הייצור צנח במארס ל-72.7% לעומת 77% בחודש הקודם.

קריסה בייצור בניו יורק: מדד אמפייר סטייט צלל לשפל של מינוס 78.2

פעילות מגזר הייצור באזור ניו יורק, מוקד התפרצות וירוס הקורונה בארה"ב, התכווצה החודש בשיעור החד בתולדותיה בצל המגפה שהרגה עד כה יותר מ-10,000 מתושבי מדינת ניו יורק.

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) צנח באפריל למינוס 78.2 נקודות, רמתו הנמוכה מעולם, לפי נתונים ראשוניים שפירסם היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של מינוס 35 נקודות.

הנפילה בת 57 נקודות שרשם המדד לעומת החודש הקודם היתה החדה בתולדותיו. מדד שלילי מצביע על התכווצות פעילות הייצור ואילו מדד מעל לאפס משקף צמיחה בפעילות הכלכלית.

השפל הקודם של המדד לא הנתונים שפורסמו היום, מינוס 34.3 נקודות, נרשם במהלך המיתון הכלכלי של 2008-2009.

כ-59% מהחברות שהשתתפו בסקר של הבנק הפדרלי של ניו יורק דיווחו על ירידה במספר עובדיהן לעומת הסקר החודשי הקודם, ורק 3.3% דיווחו על גידול במספר העובדים. 77% מהעסקים דיווחו על ירידה בהזמנות חדשות, ו-76% דיווחו על ירידה במסירת הזמנות.

המכירות הקמעוניות בארה"ב צללו ב-8.7% במארס - הנפילה החדה מעולם

המכירות הקמעוניות בארה"ב צללו ב-8.7% בחודש מארס, הנפילה החדה מעולם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו נפילה מתונה יותר של 8%. הנתונים כוללים מכירות קמעוניות בחנויות ובאינטרנט, מכירות מכוניות ודלק, ומכירות של מסעדות וברים.

נפילת המכירות הקמעוניות בחודש שעבר ניפצה את השיא השלילי שנרשם בסתיו 2008 על רקע המשבר הפיננסי העולמי, אז נפלו המכירות הקמעוניות בקרוב ל-4% במשך חודשיים ברציפות.

יתכן כי הנתונים העגומים שפורסמו היום אינם משקפים את מלוא חומרת המצב, מכיוון שמרבית המדינות בארה"ב הורו על סגירת עסקים לא חיוניים רק לקראת סוף מארס או בתחילת אפריל. מכאן, שנתוני החודש הנוכחי עלולים להיות גרועים אף יותר.

ירידות באסיה על רקע התחזית הפסימית של קרן המטבע הבינלאומית

ירידות נרשמו במרבית בורסות אסיה לאחר שאתמול הזהירה קרן המטבע הבינלאומית כי הכלכלה הגלובלית עומד לשקוע במיתון חמור יותר מהשפל הגדול של 1929.

טוקיו ירדה ב-0.5%. הונג קונג ירדה ב-1.4%. שנחאי איבדה 0.6%. בורסת סיאול סגורה היום.

מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מתחזק כעת ב-2% למחיר של 20.49 דולר לחבית לאחר שאמש צלל ביותר מ-10%. הדולר מתחזק ב-0.1% מול הין היפני.

החוזים העתידיים על המסחר בוול סטריט מצביעים על פתיחה שלילית עם ירידות של 0.3%, על רקע הדיונים והמחלוקות לפתיחת המדינה ולהשבת הכלכלה לפעילות שגרתית.

נאסד"ק קפץ ב-4%; אמזון בשיא; טסלה נסקה ב-56% תוך שבוע

בורסות וול סטריט זינקו לשיא של חודש על רקע פתיחת עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב, ותקוות כי הפעילות הכלכלית ברחבי העולם תתחיל בקרוב להתחדש הודות לסימני האטה בקצב התפשטות וירוס הקורונה. מגזר ההיי-טק הוביל את העליות ומניית אמזון קפצה לשיא.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 4%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 2.4%; מדד S&P 500 טיפס ב-3.1% ונסגר בשיא של חודש.

הגידול היומי במונחי אחוזים במספר הנדבקים בנגיף שמתו בעולם ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז השביעי במארס, והעלייה במספר הנדבקים נפלה לרמתה הנמוכה מאז ה-10 במארס, לפי נתונים שנאספו על ידי דויטשה בנק.

מניית אמזון קפצה ביותר מ-5% ונסגרה ברמתה הגבוהה מעולם תוך שהיא שוברת את שיא הסגירה של 2,170.22 דולר שרשמה ב-19 בפברואר. ענקית המסחר המקוון הודיעה אתמול כי תגייס 75 אלף עובדים חדשים, בנוסף ל-100 אלף שגייסה לפני חודש.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה טיפסה זה יום המסחר השביעי ברציפות, רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז אמצע אוקטובר, והשלימה זינוק של 56% בשבעה ימים.

מניית ג'י.פי מורגן צ'ייס נסוגה ב-2.7% לאחר שענק הבנקאות דיווח היום על ירידה ברווחיו ברבעון הראשון של השנה, אך גם על הכנסות שיא ממסחר הודות לתנודתיות בשווקים.

מניית ולס פרגו נפלה ב-4% לאחר שהבנק דיווח על תוצאות רבעוניות שהיו נמוכות באופן ניכר מתחזיות האנליסטים. הבנק רשם רווח של סנט אחד למניה על הכנסות של 17.7 מיליארד דולר - פחות מתחזיות לרווח של 33 סנט למניה על הכנסות של 19.3 מיליארד דולר.

המגזר הפיננסי ימשיך לספק דו"חות רבעוניים גם בהמשך השבוע עם פרסום התוצאות הכספיות של סיטי, בנק אוף אמריקה וגולדמן סאקס מחר (ד') ותוצאות בלאקרוק ביום חמישי.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון קפצה ב-4.5% היום לאחר שיצרנית התרופות ומוצרי הצריכה דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שהיו גבוהים מתחזיות האנליסטים, והגדילה ביותר מ-6% את הדיווידנד למשקיעים. עם זאת, החברה סיפקה תחזיות רווח ומכירות שנתיות מאכזבות.

הנפט מתחת ל-20 דולר: צלל ביותר מ-10%

מחיר הנפט צלל היום ביותר מ-10% לשפל של שבועיים ואף נפל במהלך המסחר בניו יורק אל מתחת לרמה של 20 דולר לחבית, בצל חששות המשקיעים כי לא יהיה די בהסכם ההיסטורי לקיצוץ התפוקה של יצרניות הנפט הגדולות בעולם כדי לפצות על קריסת הביקוש הגלובלי עקב מגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 20.11 דולר לחבית, נפילה של 10.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפלו למחיר של 19.95 דולר לחבית. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 29.6 דולר לחבית, ירידה של 6.7%, בבורסת ICE בלונדון.

יצרניות נפט ברחבי העולם צפויות לקצץ בסך הכל את תפוקתן בכ-19.5 מיליון חביות ביום, או קיצוץ של כמעט 20% מההיצע העולמי. עם זאת, התחייבויות אלו - הכוללות גם קיצוצים וולונטריים שיבוצעו בהדרגה במדינות כמו ארה"ב - לא יספיקו כדי לצמצם את עודף ההיצע העולמי, העריכו אנליסטים.

"היות שהתחזיות הן לנפילה בביקוש שבין 15 מיליון ל-22 מיליון חביות ביום באפריל 2020, והקיצוצים הללו לא ייכנסו אפילו לתקוף עד מאי, הרי שאנחנו צפויים לעודף משמעותי בטווח הקצר", אמר מנהל המחקר של חברת ההשקעות WisdomTree Investments בניו יורק, ניטש שאה, לסוכנות הידיעות רויטרס.

הזהב ברמתו הגבוהה מאז 2012; הדולר ממשיך להיחלש בעולם

מחיר הזהב טיפס זה היום הרביעי ברציפות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה שבע שנים וחצי, על רקע הערכות כי הכלכלה העולמית נמצאת בדרכה למיתון החמור ביותר זה מאה שנים. היחלשות הדולר בעולם תמכה אף היא במתכת היקרה שמחירם נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,768.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2012, לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. לפני שבוע בלבד נסחר הזהב במחיר של כ-1,400 דולר לאונקייה, וכעת הוא נמוך בפחות מ-10% משיא תוך-יומי של 1,923.7 דולר לאונקייה שאליו טיפס בספטמבר 2011.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.5% אולם עודנו גבוה ב-2.5% מרמתו בתחילת השנה.

"הבנק הפדרלי ובנקים מרכזיים אחרים בעולם מרחיבים את המאזן שלהם, כך שבטווח הארוך מדובר בהפחתת ערך משמעותית של הדולר. זה אחד הגורמים המרכזיים שמעלים את מחיר הזהב", אמר מייסד ומנכ"ל חברת המחקר HG לבלומברג.

סגירה חיובית באירופה; סינוורלד נפלה ב-18%; נורוויג'ן התרסקה ב-44%

בורסות אירופה פתחו את שבוע המסחר במגמה חיובית בעיקרה על רקע תקוות כי הפעילות הכלכלית ברחבי העולם תתחיל בקרוב להתחדש הודות לסימני האטה בקצב התפשטות וירוס הקורונה. אתמול לא התקיים מסחר בשוקי אירופה לרגל חופשת חג הפסחא.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 1.3%; פריז טיפסה ב-0.4%. מנגד, לונדון נסוגה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6% לאחר שקפץ בשבוע שעבר ביותר מ-7%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.0966 דולר ליורו. הליש"ט מוסיפה 0.8% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2608 דולר לליש"ט.

המניה שרשמה את הזינוק החד ביותר היום מבין מניות מדד סטוקס 600 היתה מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבשליטת משפחת גרידינגר הישראלית. סינוורלד, רשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם, שכוללת בין השאר את יס פלאנט הישראלית, צללה היום ב-18% בבורסת לונדון.

מניית אסטרה זנקה קפצה בכמעט 7% בלונדון לאחר שיצרנית התרופות הבריטית דיווחה על ניסוי מוצלח בתרופה לסרטן ריאות.

מניית נורוויג'ן אייר שאטל התרסקה ב-44% במסחר בבורסת אוסלו לאחר שחברת הטיסות המוזלות הנורווגית הודיעה על תוכנית להמיר למניות אג"ח של החברה בהיקף של 4.3 מיליארד דולר - צעד שידלל משמעותית את החזקות בעלי המניות הקיימים.

עקב מלחמת הנפט: מחירי היבוא בארה"ב בנפילה החדה זה 4 שנים

מחירי היבוא בארה"ב רשמו את הנפילה החדה ביותר זה ארבע שנים לאחר שמלחמת מחירי הנפט בין סעודיה לרוסיה הפילה את מחירי הנפט בעולם.

מחירי היבוא נפלו בחודש שעבר ב-2.3% לאחר ירידה של 0.7% בפברואר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. לעומת מארס 2019 צללו מחירי היבוא ב-4.1%, הנפילה החדה ביותר זה כמעט ארבע שנים.

מחירי הנפט המיובא צללו ב-27% במארס, הנפילה החדה ביותר מאז נובמבר 2008, בהמשך לנפילה של 9% בפברואר.

דו"חות J&J עלו על הציפיות - אך התחזית איכזבה

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון קופצת ב-3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שיצרנית התרופות ומוצרי הצריכה האמריקאית דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שהיו גבוהים מתחזיות האנליסטים הודות לצמיחה במכירות של מוצרי צריכה, והגדילה את הדיווידנד למשקיעים. עם זאת, החברה סיפקה תחזית שנתית מאכזבת.

J&J רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח נקי של 5.8 מיליארד דולר, או רווח של 2.17 דולר למניה, עלייה לעומת רווח של 3.75 מיליארד דולר, או רווח של 1.39 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 2.3 דולר למניה - שיפור לעומת רווח של 2.1 דולר למניה ברבעון המקביל, ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 2.01 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה ג'ונסון בתקופה המדווחת הכנסות של 20.69 מיליארד דולר, צמיחה של 3.3% לעומת הרבעון המקביל, ומעל לתחזיות האנליסטים למכירות של 19.73 מיליארד דולר.

עם זאת, החברה הנמיכה את תחזית הרווח המותאם למניה לשנת 2020 כולה לטווח של 7.5-7.9 דולר לעומת תחזית קודמת בטווח של 8.95-9.1 דולר. תחזית האנליסטים היתה לרווח שנתי של 8.27 דולר למניה.

J&J גם הפחיתה את תחזית המכירות השנתית לטווח של 77.5-80.5 מיליארד דולר לעומת טווח קודם של 85.4-86.2 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה להכנסות שנתיות של 81.1 מיליארד דולר.

בה בעת, החברה הגדילה את הדיווידנד הרבעוני המחולק למשקיעים ב-6.3% ל-1.01 דולר למניה.

גרופון מפטרת 2,800 עובדים

חברת גרופון הודיעה כי תפטר 2,800 עובדים בעקבות הירידה בבביקוש לשירותה על רקע הסגר שמטילות מדינות רבות בעולם. סגירת מסעדות, בארים, והאיסור על קיום אירועים כמו הופעות וכולי שיבשו משמעותית את פעילות גרופון, כך מסרה החברה.

בשלב הראשון יפוטרו 1,400 ככל הנראה עד סוף הרבעון השני של 2020. שאר המשרות יקוצצו עד יולי 2020. גרופון צופה הכנסות של כ-385-345 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת הכנסות של 578 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. מניית החברה עולה ב-0.2% במסחר המוקדם בוול סטריט. המניה ירדה ב-63% מתחילת השנה.

טוקיו עלתה ב-3%; ירידה ביצוא מסין במארס

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות לאחר שסין דיווחה על ירידה ביצוא במארס, מתחת לתחזיות הכלכלנים, ועל רקע נתונים המעידים על האטה במספר הנדבקים בווירוס קורונה במספר מדינות בעולם.

טוקיו עלתה ב-3.1%; הונג קונג הוסיפה 0.5%; שנחאי עלתה ב-1.6%; סינגפור התחזקה ב-2.6%; סיאול עלתה ב-1.7%; וסידני עלתה ב-1.9%.

סין דיווחה היום כי היצוא מהמדינה במארס ירד ב-6.6%, במונחים דולריים, והיבוא נחלש ב-0.9%. זאת, לעומת תחזיות הכלכלנים לנפילה של 13.9% ביצוא מסין וירידה של 9.8% ביבוא. עודף הסחר של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם הצטמצם ל-19.9 מיליארד דולר.

הנתונים מעידים כי שרשרת האספקה העולמית מתאימה את עצמה למצב בצורה טובה יותר מהמצופה, וכי כלכלת סין חזרה לפעילות. עם זאת, ייתכן כי ההשפעה המלאה של קריסת הביקוש בארה"ב ובאירופה עדיין לא מופיעה בנתוני הסחר של סין לחודש מארס.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-107.41 ין לדולר.

הנפט עבר לירידות למרות ההסכם של מדינות אופ"ק פלוס לקיצוץ בתפוקה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.8% ל-22 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.8% ל-31.4 דולר לחבית.

וול סטריט ננעלה בירידות; דאו ג'ונס איבד 1.4%

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה שלילית, בהתאם לירידות שנרשמו מוקדם יותר בבורסות אסיה, על רקע פתיחת עונות הדו"חות שצפויה להיות עגומה במיוחד. ביום חמישי סגרה וול סטריט את השבוע הטוב ביותר מאז 1974.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.4%; מדד S&P 500 נחלש ב-1% ומדד נאסד"ק עלה ב-0.5%.

מניות חברת הציוד המכני קטרפילר וחברת אמריקן אקספרס - שירדו ב-8.9% וב-4.6% בהתאמה - הובילו את הירידות בדאו ג'ונס. בין היתר ירדו גם מניית ג'יי.פי מורגן צ'ייס ווולט דיסני - ב-4.5%, וב-1.3%, בהתאמה.

בשוק המט"ח, הדולר נחלש מול הין והליש"ט, ועלה מול היורו. מדד הדולר ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות - נחלש ב-0.1%.

מניית פורד איבדה 3.9% היום לאחר שהחברה אמרה כי היא מצפה להפסדים של 600 מיליון דולר ברבעון הראשון לאור הירידה במכירות ובייצור כתוצרה מהמגפה. רווחי החברה ברבעון הראשון צפויים להיות נמוכים ב-15.7% מאותו הרבעון בשנה שעברה.

מניית אמזון קפצה לאחר שהודיעה כי תשכור 75 אלף עובדים חדשים

מניית חברת אמזון קפצה בוול סטריט ביותר מ-6%, לאחר שהודיעה כי תשכור 75 אלף עובדים חדשים - בנוסף למאה אלף שכבר שכרה באמצע מארס.

מחיר המניה נמצא כעת קרוב מאוד לשיא שהגיע אליו ב-19 בפברואר, שעמד על 2,170.22 דולר. המניה עלתה ב-13.7% בשלושת החודשים האחרונים, בזמן שמדד דאו ג'ונס איבד מעל 19%.

החברה אמרה כי היא מתכננת להשקיע כעת יותר מ-500 מיליון דולר בהעלאת משכורות לעובדים, לאחר שהתחייבה להעלות את השכר של כל עובד ב-2 דולר לשעה.

מחיר הנפט ירד; הזהב ננעל שוב בשיא של שבע וחצי שנים

מחיר הזהב המשיך לעלות היום, על רקע היחלשות הדולר, לאחר שבשבוע שעבר זינק לרמתו הגבוהה ביותר זה שבע שנים וחצי בעקבות הודעתו של הבנק הפדרלי על סיוע נוסף של עד 2.3 טריליון דולר לכלכלה האמריקאית. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,771.3 דולר לאונקייה, עליה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

מחיר הנפט ירד, על אף ההסכם ההיסטורי שנחתם אתמול לקיצוץ בתפוקה. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי ירד ב-1%.1 ל-22.5 דולר לחבית; ונפט מסוג ברנט למסירה ביוני עלה ב-1.3% ל-31.88 דולר לחבית.

ההסכם שנחתם בין מדינות אופ"ק בהובלת סעודיה לרוסיה כולל קיצוץ של כמעט 10 מיליון חביות ביום בתפוקת הנפט. עם זאת, בגולדמן סאקס אמרו שמדובר ב"מעט מדי, מאוחר מדי", לאחר מספר שבועות שבהם מלחמת המחירים הובילה לצניחתם.

בכיר בבנק הפדרלי: ארה"ב צריכה להתכונן לשנה וחצי של השבתות

ניל קשקארי, נשיא הבנק הפדרלי האזורי של מיניאפוליס, אמר שארה"ב ניצבת מול שנה וחצי של השבתה, בהתבסס על מה שקורה במדינות אחרות. "אנחנו יכולים לראות גלים של התפרצויות ואז שליטה במצב ואז עוד התפרצות, עד שנמצא תרופה או חיסון", הוא אמר.

"אנחנו צריכים למצוא דרכים להביא אנשים בריאים, בסיכון נמוך, בחזרה לעבודה - ולתת סיוע לאלו שבסיכון הגבוה ביותר, שיצטרכו להיות בסגר בעתיד הנראה לעין".

קשקארי צופה שהכלכלה האמריקאית, שמספר המובטלים בה עלה ב-16 מיליון מאז תחילת המשבר, לא תצליח להתרומם בצורה מהירה מהמשבר. "זו עלולה להיות דרך ארוכה וקשה", הוא אמר.

ירידות באסיה; הנפט מוחק את העליות

האי-ודאות בשווקים וההסכם ההיסטורי שנחתם אמש לקיצוץ תפוקת הנפט, הובילו את בורסות אסיה לירידות. בנוסף, השבוע תתחיל עונת הדו"חות הראשונה שבה ניתן יהיה לראות מהן השפעות התפרצות הקורונה על התוצאות של החברות הגדולות בעולם.

טוקיו ירדה ב-2.3%; סיאול איבדה 1.9%; שנחאי השילה מערכה 0.5%. היום לא מתקיים מסחר בהונג קונג, ניו זילנד ואירופה בגלל חופשת הפסחא. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי עולה ב-0.4% ל-22.85 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביוני יורד ב-0.6% ל-31.3 דולר לחבית. בשוק המט"ח, הין עולה מול הדולר ב-0.5% ל-107.89 ין לדולר.

במסגרת ההסכם שנחתם אתמול בין מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) לבין רוסיה, הוסכם כי הן יקצצו תפוקה של 9.7 מיליון חביות ביום כדי להוריד את ההיצע בשוק ולהעלות את מחירו של הנפט.

"מעט מדי ומאוחר מדי": למה הסכם הנפט לא מאושש את המחירים?

אחרי שנחתם אתמול ההסכם ההיסטורי בין מדינות אופ"ק בהובלת סעודיה לרוסיה לקיצוץ של כמעט 10 מיליון חביות ביום בתפוקת הנפט, נרשמו עליות בשוקי הסחורות. מוקדם יותר היום עלה מחיר חבית מסוג טקסס מתוק למסירה במאי ביותר מ-5%, אך במהלך היום העליות נמחקו ומחיר נפט מסוג ברנט אף יורד בכמעט 1%.

אנליסטים בגולדמן סאקס כתבו על ההסכם "מעט מדי, מאוחר מדי" אחרי כמה שבועות שבהם מלחמת המחירים בין סעודיה לרוסיה הובילה לצניחת מחירי הנפט. "בהתחשב בקושי של רוב יצרניות הנפט שאינן בליבה של אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) ליישם קיצוצי תפוקה משמעותיים, ההסכם מותיר את הקיצוץ הוולנטרי בגדר מעט מדי ומאוחר מדי כדי למנוע פגיעה בקיבולת האחסון, וזה מבטיח שמחירי הנפט הנמוכים יאלצו את כל היצרניות לתרום לייצוב מחדש של השוק", נכתב.

עוד כתבו, כי נגיף הקורונה גרם לירידה משמעותית בביקוש לנפט בעולם, וגם אחרי הסכם הקיצוץ בתפוקה, עדיין יהיה עודף בשוק, ולכן מחירי הנפט ימשיכו לרדת בשבועות הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות