המגזר הבנקאי בארה"ב נערך למיתון: הפרשות של 25 מיליארד ד' לחובות בעייתיים

הבנקים הגדולים בארה"ב דיווחו על נפילות של עשרות אחוזים ברווחיהם ברבעון הראשון ■ הודיעו על הקצאת הסכומים הגבוהים מאז המשבר הפיננסי לכיסוי הפסדים צפויים מחובות אבודים בצל מגפת הקורונה - וזה עוד לא הסוף

סניף של בנק אוף אמריקה
סניף של בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

הבנקים הגדולים בארה"ב הפרישו ברבעון הראשון של השנה עשרות מיליארדי דולרים לכיסוי הפסדים צפויים על חובות בעייתיים, על רקע ההשבתה הכמעט מוחלטת של הפעילות הכלכלית בארה"ב בצל מגפת וירוס הקורונה.

הדו"חות של גולדמן סאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה שפורסמו היום (ד') והצטרפו לדו"חות ג'י.פי מורגן צ'ייס וולס פרגו שפורסמו אתמול, מהווים הזדמנות יוצאת דופן להעריך את השפעתה הכלכלית של המגפה מכיוון שלבנקים יש גישה לנתוני זמן אמת על שימוש באשראי והתנהגות עסקים וצרכנים.

חמשת הבנקים רשמו ברבעון הראשון הפרשות לכיסוי חובות בעייתיים בהיקף של כ-25 מיליארד דולר.

בנק אוף אמריקה דיווח על רווח נמוך מהצפוי של 4.01 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, נפילה של 45% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ועל הקצאת 4.76 מיליארד דולר לחובות בעייתיים - הסכום הגבוה מאז 2010. ההפרשות לחובות בעייתיים ברבעון הראשון היו גבוהות כמעט פי חמישה מאשר ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

בנק סיטי דיווח על רווח נקי של 2.52 מיליארד דולר ברבעון האחרון, נפילה של 46% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אך גם על צמיחה של 12% בהכנסות הודות לתנודתיות הגבוהה בשווקים שהקפיצה את הכנסותיו ממסחר באג"ח ובמניות. הבנק רשם ברבעון הפרשות של 7.03 מיליארד דולר לכיסוי חובות בעייתיים.

בנק גולדמן סאקס דיווח על רווח של 1.21 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, נפילה של 46% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. הבנק רשם ברבעון הפרשות של 937 מיליון דולר לכיסוי חובות בעייתיים - כמעט כמו ההפרשות של 1.07 מיליארד דולר שרשם בשנת 2019 כולה. עם זאת, גודלמן נהנה אף הוא מהתנודתיות הרבה בשווקים, ודיווח כי ההכנסות ממסחר באג"ח הסתכמו ברבעון ב-2.97 מיליארד דולר - ההכנסה הרבעונית הגבוהה ביותר מזה חמש שנים.

אתמול, דיווח ג'י.פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול ביותר בארה"ב במונחי שווי נכסים, על הרווח הרבעוני הנמוך ביותר מאז 2013 לאחר נפילה של 68% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. עם זאת, הבנק דיווח על הכנסות שיא ממסחר ברבעון. בה בעת, ג'י.פי מורגן רשם ברבעון הפרשות של 8.29 מיליארד דולר לחובות בעייתיים - ההקצאה הגדולה ביותר מזה עשור, וכפליים מתחזיות האנליסטים - והזהיר כי יתכן כי הן לא יספיקו.

משיכות האשראי של עסקים "הן כנראה בקצב כפול מזה שהיה במשבר הפיננסי", אמר מנכ"ל ג'י.פי מורגן ג'יימי דיימון, בשיחת ועידה לאחר פרסום הדו"חות. "אני חושב שחברות נוהגות באופן מאוד רציונלי בכך שהן משפרות את מצב הנזילות שלהן לקראת מה שעשוי להיות מיתון משמעותי".

בנק ולס פרגו, שפירסם אף הוא דו"חות רבעוניים, דיווח על נפילה של 89% ברווחיו ורשם הפרשות בסך 3.8 מיליארד דולר לכיסוי חובות בעייתיים. הגדלת ההפרשות לכיסוי חובות "שיקפה את ההשפעה הצפויה של זמנים חסרי תקדים אלו על הלקוחות שלנו", אמר סמנכ"ל הכספים של ולס פרגו, ג'ון שרוסברי, בעת פרסום הדו"חות.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"