המגפה מסכנת את יציבות המערכת הפיננסית העולמית

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) רוצה שקובעי המדיניות ימנעו מחזרה על טעויות מתקופת השפל הגדול כגון הגדלת גירעונות תקציביים ■ במקום זאת, היא דוחקת בהם להגדיל את התמריצים הפיסקליים לאחר שמגפת הקורונה תתחיל להתפוגג

סוכנויות הידיעות
אריק מרטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארה"ב במהלך תקופת השפל
ארה"ב במהלך תקופת השפלצילום: AP
סוכנויות הידיעות
אריק מרטין

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) רוצה שקובעי המדיניות יימנעו מחזרה על טעויות מתקופת השפל הגדול כגון הגדלת גירעונות תקציביים. במקום זאת, היא דוחקת בהם להגדיל את התמריצים הפיסקליים כשמגפת הקורונה תתחיל להתפוגג.

"כשההתאוששות תתרחש ונעבור את השלב המגפה, מבחינת כלכלות מתקדמות יהיה הכרחי ליישם תמריצים נרחבים", אמרה גיטה גופינאת, הכלכלנית הראשית של הקרן, לכתבים ביום שלישי. "זה יהיה אפילו יותר אפקטיבי אם המהלך יהיה מתואם בין כל הכלכלות המתקדמות".

מהלך כזה יהווה שינוי חד לעומת שנות ה-30 של המאה העשרים, כשהשינוי של מדיניות ההרחבה רק תרם להמשך השפל הגדול. זה גם שינוי עמדה של הקרן - מוסד שבעבר כינה אותו שר האוצר לשעבר של ארה"ב לורנס סאמרס, "בעיקר פיסקלי", בשל האובססיה שלו לגבי מניעת גירעונות תקציביים.

הקרן צופה כי אסטרטגיה כזאת תאיץ את ההתאוששות הגלובלית ממה שהקרן חוזה כי יהיה המיתון העמוק ביותר מזה כמעט מאה.

8 טריליון דולר

הארגון חישב כי ממשלות ברחבי העולם ינקטו בצעדים פיסקליים בשווי 8 טריליון דולר, כולל יותר מ-2 טריליון דולר בארה"ב. סכומים אלה העלו את החשש כי המדינות המתועשות הגדולות צוברות חובות עצומים שיכבידו על הצמיחה העתידית, או גרוע מכך, יזרעו את הזרעים למשבר חוב ריבוני.

גופינאת ניסתה להפיג את החששות ואמרה כי "כל עוד הריביות נמוכות מאוד, כפי שראינו, ונקבל את ההתאוששות שלה ציפינו, אז השילוב אמור לסייע להשיב את רמות החוב לרמות נמוכות יותר עם הזמן".

היא גם המליצה לבנקים מרכזיים כי בעוד ההחלטות שלהם צריכות להיות מונעות על ידי נתונים כלכליים, "אם האינפלציה תישאר הרבה מתחת ליעד, הריבית גם צריכה להישאר נמוכה באותה תקופה".

ניסיונה להפיג את החששות הוא תזכורת לאחד מקודמיה בתפקיד, אוליבייה בלנשרד, שטען כי בזמן שהריביות הן כה נמוכות וצפויות להישאר כך, החוב הממשלתי אינו צריך להיות "השד" של המדינות העשירות בעולם.

תחזית עגומה עוד יותר

קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

קרן המטבע העריכה אתמול כי מיתון בעקבות הסגר העצום בממדיו בעולם, יהיה המיתון העמוק ביותר זה 100 שנה.

ה-IMF העריכה כי התמ"ג העולמי יתכווץ ב-3% השנה לעומת תחזית לצמיחה של 3.3% שפירסמה בינואר. ככל הנראה תהיה זו הירידה החדה ביותר בתמ"ג מאז השפל הגדול ב-1929. המיתון הצפוי לבוא יגמד את ההאטה הכלכלית ב-2009 אחר המשבר הכלכלי, אז התכווץ התמ"ג העולמי ב-0.1%.

הקרן אמנם צופה עלייה של 5.8% בצמיחה הגלובלית ב-2021, שתהיה החזקה ביותר מאז 1980, אך היא מזהירה כי הרבה מאוד תלוי במגפה, עד מתי היא תימשך, וכיצד תשפיע על השווקים הפיננסים ושוקי הסחורות.

"מעולם לא היה משבר כזה", כתבה גופינאת. "בדיוק כמו במלחמה או במשבר פוליטי, יש אי ודאות מתמשכת, עד מתי וכמה חזק יהיה הזעזוע לכלכלה".

הצמיחה בארה"ב צפויה להתכווץ ב-5.9%, לעומת התרחבות של 2% בתחזית הגלובלית האחרונה בינואר. קרן המטבע מסרה כי כלכלת ארה"ב עשויה להתרחב ב-4.7% בשנה הבאה. כלכלת גוש היורו תתכווץ ב-7.55% ב-2020 ותצמח ב-4.7% ב-2021, לפי תחזית הקרן.

התחזית העגומה היא היפוך מגמה מהתחזית הקודמת של קרן המטבע וזאת תוך חודשיים בלבד. ב-19 בפברואר, הקרן מסרה לקבוצה של 20 שרי אוצר כי "נראה שההאטה בצמיחה העולמית הגיע לשפל". שלושה ימים לאחר מכן אמרה קריסטלינה גורגייבה, יו"ר קרן המטבע, כי הצמיחה העולמית תרד ב-0.1% לעומת התחזית הקודמת של הקרן, אך הודתה כי הקרן דנה בתרחישים קשים יותר.

לפי קרן המטבע, כלכלת המדינות המפותחות תתכווץ ב-6.1%, כלכלת השווקים המתעוררים תרד ב-1%. כלכלות הודו וסין ייפגעו, אך עדיין יצמחו ב-1.9% וב-1.2%. התרחיש לפיו קרן המטבע מבססת את הנחותיה הוא שהמגפה תדעך ברבעון השני של 2020, אז יוסר הסגר במקומות בעולם בהדרגה. היקף הסחר העולמי במוצרים ושירותים ירד ב-11% השנה, מסרה הקרן.

מדדי המחירים לצרכן יעלו בכלכלות השונות ב-0.5% בממוצע ב-2020, וב-1.5% ב-2021. רמת האבטלה בארה"ב תעלה משפל של 3% לפני פרוץ המגפה ל-10.4% ב-2020, מסרה קרן המטבע.

ריביות בשפל

רוב הבנקים המרכזיים בעולם הורידו את הריבית לרמה אפסית כדי להיאבק בהשפעות המגפה, כשהבנק הפדרלי הכריז על תוכנית חירום שכוללת הלוואות בסך 2.3 טריליון דולר. הממשלות בעולם הכריזו על חבילות תמריצים לכלכלה, כאשר חבילת החילוץ של ארה"ב היא בשווי 10% מהתמ"ג, גרמניה בשווי 4.5% ויפן בשווי 20% מהתמ"ג.

עם זאת, על פי דו"ח היציבות הפיננסית הגלובלית החדש של הקרן, המערכות הפיננסיות כבר חשות את ההשפעה הדרמטית של משבר הקורונה, והחרפה נוספת של המשבר תאיים על היציבות שלהן, כך נכתב בבלוג של קרן המטבע.

על פי הדו"ח, מאז התפרצות המגפה, מחירי הנכסים המסוכנים - שוקי מניות רבים - נפלו בחדות, אפילו יותר ממה שנפלו ב-2009-2008. סימנים של לחץ כבר צצים בשוקי האשראי ובשוק הגלובלי לדולרים.

התנודתיות זינקה, בכמה מקרים לרמות שנראה באחרונה במשבר הפיננסי, בשל ההשפעה הכלכלית של המגפה. לצד הזינוק בתנודתיות חלה גם ההתכווצה משמעותית בנזילות בשווקים, מה שתרם לתנודות חדות במחירי הנכסים.

על מנת לשמר את היציבות של המערכת הפיננסית הגלובלית ולתמוך בכלכלה הגלובלית, נכתב בבלוג של הקרן, הבנקים המרכזיים בעולם הקלו משמעותית את המדיניות המוניטרית על ידי קיצוץ ריבית - במדינות מתקדמות לשפל היסטורי. הבנקים גם הרחיבו את תוכניות רכישת הנכסים שלהם.

לשמור על יציבות

בנוסף, סיפקו הבנקים המרכזיים נזילות נוספת למערכת הפיננסית, ומספר בנקים הסכימו להגדיל את אספקת הדולרים. הבנקים גם החיו תוכניות שבהן השתמשו במשבר הפיננסי וגיבשו שורה של תוכניות חדשות שכוללות רכישות של אג"ח תאגידיות ועוד. הם מתפקדים כ"קונים של הרגע האחרון" בשווקים האלה וכך מבטיחים שמשקי הבית והחברות ימשיכו לקבל גישה לאשראי בעלות סבירה.

על פי קרן המטבע, הבנקים המרכזיים ימשיכו למלא את התפקיד הקריטי של הגנה על היציבות של המערכות הפיננסיות ושימור של זרימת האשראי לכלכלה. בשל העובדה שלא מדובר כאן רק בנזילות, אלא בכושר פירעון - בתקופה שבה נתחים גדולים מהכלכלה הגלובלית נעצרו כליל - למדיניות הפיסקלית יש תפקיד משמעותי למלא.

המדיניות הפיסקלית והמוניטרית צריכות לרכך יחדיו את ההשפעה של משבר הקורונה ולהבטיח התאוששות יציבה ובת קיימא ברגע שהמגפה תתחיל לחלוף. שיתוף פעולה הדוק ומתמשך יהיה הכרחי לתמיכה במדינות חלשות, לשקם את ביטחון השוק ולהכיל את הסיכונים ליציבות הפיננסית. קרן המטבע הבינלאומית מוכנה להציע את כל המשאבים שלה - ראשית כדי להגן על הכלכלות החלשות בעולם, ושנית, לטווח הארוך, לחזק את ההתאוששות שתגיע בסופו של דבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים