האינפלציה בארה"ב בנפילה החדה מאז 2015; הדולר נחלש בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

האינפלציה בארה"ב בנפילה החדה מ-2015; מחיר הדלק צלל ב-10%

האינפלציה בארה"ב ירדה בשיעור חד מהצפוי בחודש שעבר לאחר שירידה בביקוש למוצרים ושירותים מסוימים עקב מגפת וירוס הקורונה, האפילה בהשפעתה על עליות מחירים שנבעו ממחסור עקב שיבושים בשרשרת ההפצה. מחירי הדלק הובילו את הירידה.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב נפל במארס ב-0.4% לעומת החודש הקודם - הנפילה החדה ביותר מאז ינואר 2015 - לאחר עלייה של 0.1% בפברואר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.3% במארס.

לעומת מארס 2019 טיפס המדד ב-1.5% לעומת עלייה של 2.3% ב-12 החודשים שהסתיימו בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 1.6%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, נסוג במארס ב-0.1% לעומת החודש הקודם, ירידה ראשונה מאז שנת 2010, לאחר עלייה של 0.2% בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.1% במארס.

לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, עלה מדד הליבה ב-2.1% לאחר עלייה של 2.4% בשנה שהסתיימה בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 2.3%.

מחיר הבנזין צלל ב-10.5% במארס. מחירי המזון טיפסו ב-0.3%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1% ומכווץ בכך את עלייתו מתחילת השנה למעט יותר מ-3%.

היום לא מתקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום שישי הטוב של חג הפסחא.

מגמות מעורבות באסיה; בהונג קונג, סידני וסינגפור לא התקיים מסחר

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת, על רקע העליות אמש בוול סטריט. בורסות הונג קונג, סידני וסינגפור נותרו סגורות היום לרגל יום שישי הטוב.

טוקיו עלתה ב-0.8%; שנחאי איבדה 1% וסיאול טיפסה ב-1.3%.

בשוק המט"ח, הין מתחזק מול הדולר ב-0.1% לרמה של 108.38 ין לדולר. מדד הדולר ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות - נחלש ב-0.1%.

האינפלציה בסין התמתנה במארס

העלייה במדד המחירים לצרכן בסין התמתנה בחודש מארס, על רקע חזרתם לפעילות של מרבית העסקים במדינה אחרי משבר הקורונה.

המדד עלה ב-4.3% במארס בהשוואה לאותו החודש ב-2019 - ירידה לעומת עלייה של 5.2% שנרשמה בפברואר, כך לפי נתונים ממשלתיים.

מחירי המזון עלו ב-18.3% במארס, לעומת עלייה של 21.9% בפברואר, ומחירי המוצרים שאינם מזון עלו ב-0.7% לעומת 0.9% בפברואר.

בינתיים, מדד המחירים ליצרן (PPI) ירד ב-1.5% במארס בהשוואה לאותו החודש ב-2019, לאור הביקוש הנמוך בסין ומחוצה לה. בפברואר ירד המדד ב-0.4%.

וול סטריט סגרה את השבוע הטוב ביותר מאז 1974

בורסות וול סטריט, שחזרו אתמול באופן רשמי ל"שוק פרי", המשיכו בתנופה החיובית ביום האחרון של שבוע המסחר המקוצר, לאחר שהודעת הבנק הפדרלי על סדרת צעדים שיזרימו לכלכלה סיוע נוסף של עד 2.3 טריליון דולר האפילה בהשפעתה על זינוק נוסף במספר המובטלים החדשים בארה"ב, שקפץ בכמעט 17 מיליון בתוך שלושה שבועות. מחר לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום שישי הטוב של חג הפסחא.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.5% בדרכו לזינוק שבועי של 12.1% - השבוע הטוב ביותר מאז שנת 1974. אתמול נכנס המדד ל"שוק פרי" לאחר שהשלים עלייה של יותר מ-20% מהשפל של תקופת משבר הקורונה שאליו נפל ב-23 במארס.

מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.2% וגבוה כעת ב-30% מהשפל של משבר הקורונה. בסיכום שבועי קפץ מדד מניות הבלו צ'יפ ב-12.7% - הזינוק השבועי השביעי הכי חד ב-124 שנות קיומו. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.8% בדרכו לזינוק שבועי של 10.6% - השבוע הטוב ביותר מאז 2009. מדד מניות הטכנולוגיה נמוך כעת בכ-9% מרמתו בתחילת השנה.

המשקיעים התאכזבו מקיצוץ התפוקה המסתמן; הנפט צלל ב-9%

הנפט נסגר בירידות חדות בתום יום מסחר הפכפך, על רקע אכזבת המשקיעים מהיקף קיצוץ התפוקה המסתמן בהסכם בין סעודיה לרוסיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 22.76 דולר לחבית, נפילה של 9.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט כבר נסק במהלך היום ביותר מ-12% מעל לרמה של 28 דולר לחבית, על רקע דיווחים לפיהם סעודיה ורוסיה הסכימו עקרונית על קיצוץ תפוקת הנפט החד ביותר מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת. ההסכם המתגבש יסיים מלחמת מחירים בין שתי המדינות שגררה את מחירי הנפט לנפילה החודשית החדה מעולם במארס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו היום במחיר של 31.48 דולר לחבית, ירידה של 4.1%, בבורסת ICE בלונדון. זאת, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר זינקו מעל למחיר של 36 דולר לחבית.

המשקיעים ממשיכים לעקוב בדריכות אחרי שיחות ועידה מכריעות המתקיימות בין מדינות אופ"ק לבין יצואניות נפט בולטות נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס.

לפי דיווח בלומברג, הקיצוץ הנדון על ידי אופ"ק פלוס הוא בסך של 10 מיליון חביות ביום, והקבוצה תבקש ממדינות ג'י-20 לבצע מצדן קיצוץ נוסף בתפוקה בהיקף של עד חמישה מיליון חביות ביום. עם זאת, כפי שהעידה נפילת מחירי הנפט היום, המשקיעים חוששים כי קיצוצים בהיקף זה יהיו רחוקים מלפצות על הנפילה בביקוש, המוערכת על ידי סוחרים מסוימים ב-35 מיליון חביות ביום.

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי לפי הסכם עקרוני שאליו הגיעו סעודיה ורוסיה, תצמצם הראשונה את התפוקה ב-4 מיליון חביות ביום לעומת התפוקה באפריל, ואילו האחרונה תצמצם את תפוקתה ב-2 מיליון חביות ביום.

לקראת פגישת אופ"ק פלוס העריכו מומחים כי יוחלט על קיצוץ כולל של 10-8 מיליון חביות ביום בתפוקת הנפט. המשקיעים ציפו גם כי יצרניות הנפט מפצלי שמן (Oil Shale) בארה"ב יסכימו אף הן לצמצום מסוים בתפוקתן במסגרת ההסכם.

הפד הזניק את הזהב לשיא של 8 שנים; קפץ ב-7% השבוע

מחיר הזהב זינק לרמתו הגבוהה ביותר זה שבע שנים וחצי, על רקע היחלשות הדולר. זאת, לאחר שהבנק הפדרלי הודיע היום על סדרה של צעדים נרחבים שיזרימו לכלכלה סיוע נוסף של עד 2.3 טריליון דולר.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,752.8 דולר לאונקייה, עלייה של 4.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זוהי הסגירה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2012. בסיכום שבועי זינק הזהב בכ-7% ומחירו גבוה כעת ביותר מ-13% מרמתו בתחילת השנה.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.7% ומכווץ בכך את עלייתו מתחילת השנה ל-3.2%.

אירופה קפצה ב-7% בשבוע המסחר המקוצר; סינוורלד של גרידינגר נסקה 112%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית ביום האחרון של שבוע המסחר המקוצר, שבמהלכו זינקו ביותר מ-7% על רקע סימני האטה בקצב התפשטות מגפת הקורונה ביבשת. מחר לא יתקיים מסחר בבורסות אירופה לרגל יום שישי הטוב של חג הפסחא.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.9% לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה הודיע כי יממן את הממשלה ישירות ללא רכישות אג"ח. פרנקפורט טיפסה ב-2.2%; פריז הוסיפה 1.4%. מדד המניות הכלל אירופי טיפס ב-1.6% בדרכו לזינוק שבועי של יותר מ-7%.

המניה שרשמה את הזינוק החד ביותר היום מבין מניות מדד סטוקס 600 היתה מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית. המניה קפצה ב-27% בבורסת לונדון בדרכה לזינוק שבועי של 112%.

מניות UBS וקרדיט סוויס זינקו ב-4.4% וב-5.6% בהתאמה, לאחר ששני הבנקים השווייצים הודיעו כי ידחו את חלוקת הדיווידנדים לבעלי המניות על רווחי הרבעון האחרון של 2019.

ביטחון הצרכנים בארה"ב בנפילה החדה מעולם; צלל לשפל של 9 שנים

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן צנח בתחילת אפריל לרמה של 71 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז 2011, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. נפילת המדד לעומת רמתו במארס, 89.1 נקודות, היתה הנפילה החודשית החדה מעולם של המדד. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 75 נקודות.

עם זאת, המדד עודנו גבוה משפל של 55.3 נקודות שאליו נפל ב-2008 על רקע המשבר הפיננסי העולמי. רק לפני חודשיים, עוד טיפס מדד ביטחון הצרכנים לשיא של 15 שנה.

רכיב המצב הנוכחי של המדד צלל בתחילת אפריל לרמה של 72.4 נקודות לעומת רמה של 103.7 נקודות בחודש הקודם, הנפילה החדה מעולם.

כלכלת בריטניה התכווצה בפברואר - עוד לפני השפעת הקורונה

כלכלת בריטניה התכווצה במפתיע בפברואר עוד לפני שההגבלות השונות לריסון מגפת הקורונה נכנסו לתוקפן. התמ"ג בבריטניה ירד ב-0.1% לעומת ינואר 2020, כך מסרה היום לשכת הסטטיסטיקה של בריטניה. בשלושת החודשים שהסתיימו בסוף פברואר הצמיחה בבריטניה עמדה על 0.1%.

הפעילות במגזרים השונים בבריטניה בפברואר ירדה בעקבות סופות והצפות ברחבי המדינה. פעילות מגזר הבנייה ירדה ב-1.7%. בנפרד, גירעון הסחר התרחב ל-11.5 מיליארד ליש"ט על רקע ירידה של 11% ביצוא.

אסיה ננעלה בעליות; הנפט עולה ב-5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות לאחר שוול סטריט חזרה אמש לשוק פרי. טוקיו ירדה ב-0.05%; הונג קונג עלתה ב-1.2%; שנחאי עלתה ב-0.3%; סינגפור הוסיפה 1.3%; סיאול עלתה ב-1.6% וסידני סינקה ב-3.4%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-108.93 ין לדולר.

הנפט נסחר בעליות לקראת ישיבת נציגי מדינות אופ"ק פלוס, הכוללות את סעודיה ורוסיה. אלג'יריה אישרה כי אופ"ק פלוס ידון היום בישיבה בקיצוץ התפוקה ב-10 מיליון חביות ביום. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-5.4% ל-26.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט מתחזק ב-3.3% ל-33.9 דולר לחבית.

וול סטריט בתקופה התנודתית מאז 1929; קפצה ב-3% וחזרה ל"שוק פרי"

בורסות וול סטריט, הנמצאות בעיצומה של תקופת המסחר התנודתית ביותר מאז המפולת של 1929, נסגרו בעליות חדות וחזרו באופן רשמי ל"שוק פרי", על רקע תקוות כי מגפת וירוס הקורונה בארה"ב מתקרבת לשיאה וכי בקרוב תחל האטה בקצת התפשטותה.

העליות התחזקו במהלך יום המסחר בעקבות פרסום פרוטוקול ישיבת החירום של הבנק הפדרלי בחודש שעבר, ואשר בה הוחלט על הורדת הריבית בארה"ב לרמה אפסית, ולאחר שהסנאטור ברני סנדרס החליט לפרוש מהמרוץ הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 3.4%. מדד נאסד"ק הוסיף 2.6%. מדד S&P 500 קפץ ב-3.4% ונכנס בכך ל"שוק פרי" לאחר שהשלים עלייה של 20% מהשפל של תקופת משבר הקורונה שאליו נפל ב-23 במארס. עם זאת, המדד עודנו נמוך בכ-19% משיא הסגירה שרשם ב-19 בפברואר.

התנודה היומית המוחלטת הממוצעת של מדד S&P 500 בחמישה השבועות האחרונים היתה עלייה או ירידה של 4.8% - התנודה החריפה ביותר בתקופה באורך זה מאז ימי המפולת של 1929 - לפי אנליסטים של ביספוק אינווסטמנט גרופ.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 0.75%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% וגבוה כעת ב-3.9% מרמתו בתחילת השנה.

ציפיות לקיצוץ בתפוקה הקפיצו את הנפט ב-6% מעל ל-25 ד'

מחירי הנפט זינקו היום לאחר ששר הנפט של אלג'יריה אמר כי מדינות אופ"ק ויצואניות נפט בולטות נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס - דנות לקראת פגישתן מחר בהסכם על קיצוץ בתפוקת הנפט העולמית בהיקף של עד 10 מיליון חביות ביום

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 25.09 דולר לחבית, עלייה של 6.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול נפלו ב-9.4%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 32.85 דולר לחבית, עלייה של 3%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שאתמול נפלו ב-3.6%.

אירופה נסגרה בירידות לאחר שהאיחוד לא הגיע להסכם על תוכנית הקורונה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית לאחר ששרי האוצר של האיחוד האירופי לא הצליחו להגיע להסכמה על אסטרטגיה כלכלית למאבק בהשפעות מגפת הקורונה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז טיפסה ב-0.1% לאחר שהבנק המרכזי של צרפת העריך כי הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו התכווצה בשיעור החד ביותר מאז מלחמת העולם השנייה ברבעון הראשון של השנה. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי.

היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.0863 דולר ליורו, לאחר ששרי האוצר של האיחוד האירופי לא הצליחו להגיע להסכמה על תוכנית כלכלית למאבק בקורונה - זאת לאחר שיחת ועידה שנמשכה 16 שעות.

צרפת ומדינות הדרום שנפגעו הכי קשה ממגפת הקורונה התעמתו עם גרמניה ומדינות הצפון באירופה בנוגע לצורך בגיוס חוב משותף למאבק בפגיעה הכלכלית של המגפה. שרי האוצר של האיחוד צריכים למצוא כלים להתמודדות עם ההשפעות הכלכליות עד סוף השבוע.

מדינות אירופה נקטו בצעדים פיסקליים בשווי 3% מהתמ"ג של גוש היורו וכן התחייבו לספק נזילות לעסקים בשווי 18% מתפוקת גוש היורו. הבנק המרכזי של אירופה פתח בתוכנית לרכישת נסכים בסדר גודל עצום, כדי לספק ננזילות לבנקים במסחריים.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו עלתה ב-2.1%

המסחר ברוב בורסות אסיה ננעל בירידות, לאחר שאמש וול סטריט עברה לירידות לקראת סוף יום המסחר. טוקיו עלתה ב-2.1%; הונג קונג ירדה ב-1.2%; שנחאי נחלשה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.9% וסידני ירדה ב-0.8%

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.05% ל-108.83 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.5% ל-0.61 דולר אמריקאי. הקיווי הניו זילנדי יורד ב-0.3% ל-0.59 דולר, לאחר שהבנק המרכזי הודיע כי יגדיל את תוכנית רכישת הנכסים שלו.

הנפט נסחר בעליות כשהמשקיעים עדיין ממתינים להסכם קיצוץ בתפוקה מאופ"ק פלוס. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-2.8% ל-24.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-31.7 דולר לחבית.

פוקסקון תתחיל לייצר מכונות הנשמה בארה"ב

פוקסקון, יצרנית הרכיבים האלקטרוניים וחלק מרכזי בייצור אייפון של אפל, מסרה כי תתחיל לייצור מכונות הנשמה במפעל החברה בוויסקונסון. החברה לא מסרה מתי תתחיל בייצור מכונות ההנשמה.

פוקסקון מייצרת מסכות פנים בסין מפברואר. פוקסקון הכריזה על פתיחת המפעל בוויסקונסון ב-2017 ומאז חלו שינויים במפעל, שנכון לסוף 2018 העסיק 178 בני אדם בלבד במשרה מלאה.

לאחר שחזרה לזמן קצר ל"שוק פרי": וול סטריט נסגרה בירידות

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מזה שבועיים, נסגרו היום בירידות בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר שבו ונכנסו ל"שוק פרי" על רקע הערכות כי חלה האטה בהתפשטות וירוס הקורונה בכמה כלכלות מרכזיות בעולם.

מדד דאו ג'ונס, שנסק אתמול ב-7.7%, נסגר היום בירידה של 0.1% ועודנו נמוך בכמעט 23% משיא הסגירה שאליו טיפס ב-12 בפברואר. מדד נאסד"ק, שזינק ביום שני ב-7.3%, ירד היום ב-0.3% ונמוך כעת בכמעט 20% משיא הסגירה שאליו טיפס ב-19 בפברואר.

מדד S&P 500 נסגר היום בירידה של 0.2% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר קפץ ב-3.5% ונכנס לזמן קצר ל"שוק פרי" - שהגדרתו המקובלת היא עלייה של 20% מהשפל האחרון שרשם ב-23 במארס. עם זאת, מדד S&P 500 עודנו נמוך ב-21.5% משיא סגירה שרשם ב-19 בפברואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.05% לרמה של 0.73%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.8% אולם עודנו גבוה ב-3.7% מרמתו בתחילת השנה.

מניית קרניבל השלימה זינוק דו-יומי של 33% בוול סטריט לאחר שקרן ההשקעות הממשלתית של סעודיה הודיעה ביום שני כי רכשה נתח של 8.2% ממניות חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם, והפכה בכך לבעלת המניות השלישית בגודלה בחברה שבראשה עומד מיקי אריסון. מתחילת השנה ועד אתמול צללה מניית קרניבל ב-80%.

הנפט צנח ב-9%; הזהב פרץ מעל 1,700 ד' בראשונה מ-2012

מחיר הנפט צנח היום לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי הנמיך את תחזיותיו למחירי הנפט השנה. מחיר הזהב פרץ מעל 1,700 דולר לאונקייה בראשונה מזה שבע שנים, אולם נסגר בסופו של דבר מתחת לרף זה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 23.63 דולר לחבית, ירידה של 9.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 31.87 דולר לחבית, ירידה של 3.6%, בבורסת ICE בלונדון.

משרד האנרגיה האמריקאי הפחית היום את תחזית המחיר של טקסס מתוק ב-2020 ל-29.34 דולר לחבית, נמוך ב-23% מתחזיתו הקודמת במארס. המשרד גם הנמיך את בתחזית למחיר הברנט בכמעט 24% ל-33.04 דולר לחבית.

נפילת מחיר הנפט היום נרשמה גם על רקע חששות המשקיעים כי יצואניות הנפט הגדולות בעולם לא יצליחו להגיע להסכם על קיצוץ בתפוקה בפגישתן השבוע.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,683.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר זינקו למחיר של 1,742.6 דולר - רמתם התוך-יומית הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2012.

יום שני של עליות באירופה; סינוורלד נסקה ב-49%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השני ברציפות על רקע סימני האטה בהתפשטות מגפת וירוס הקורונה ביבשת.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.2%; פרנקפורט קפצה ב-2.8%; פריז טיפסה ב-2.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1.9%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.9% לשער של 1.089 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת בשיעור דומה מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.234 דולר לליש"ט.

מניית סינוורלד, שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית, זינקה ב-49% במסחר בלונדון. מפעילת בתי הקולנוע הודיעה כי לא תחלק דיווידנדים למשקיעים על הרווחים ברבעון האחרון של 2019 וברבעון הראשון של 2020, לאחר שכל 787 בתי הקולנוע שלה בעשר מדינות נסגרו בעקבות מגפת הקורונה.

החברה מסרה כי היא "עוקבת אחר התקדמות" העסקה לרכישת סינפלקס, ומסרה כי תבקש סיוע חירום כדי להגן על משרות ועל עסקיה. בנוסף, סינוורלד דיווחה כי היא מנהלת משא ומתן עם בעלי הנכסים, אולפני קולנוע וספקים, לגבי דחיית תשלומים; ומנהלת משא ומתן עם הבנקים על מסגרות האשראי שלה.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים לאחר שאמש המדדים המובילים בוול סטריט עלו ב-7%. טוקיו עלתה ב-2%; הונג קונג התחזקה ב-2.1%; שנחאי טפסה ב-2%; סינגפור עלתה ב-4%; סיאול עולה ב-1.7% וסידני ירדה ב-0.6%

הין עולה ב-0.3% ל-108.89 ין לדולר. הדולר האוסטרלי זינק ב-1.4% ל-0.61 דולר אמריקאי.

הנפט נסחר בעליות על רקע ציפיות להסכם בין רוסיה לסעודיה לקיצוץ התפוקה. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-3% ל-26.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.3% ל-33.5 דולר לחבית.

אייר בי אנד בי גייסה מיליארד דולר כדי להתמודד עם משבר קורונה

אייר בי אנד בי הודיעה אתמול כי גייסה מיליארד דולר בניסיון להתמודד עם משבר הקורונה. החברה מנסה לאגור מזומנים בזמן המשבר.

החברה, ששווייה הוערך בעבר ב-31 מיליארד דולר, הורידה את השווי שלה ל-26 מיליארד דולר בחודש שעבר, אמר מקור המקורב לעניין.

אייר בי אנד בי יישמה הקפאה של גיוסים חדשים, קיצצה את תקציב השיווק שלה בשווי 800 מיליון דולר והורידה את השכר של בכיריה בחודש שעבר. החברה גייסה עוד כסף אף שיש לה 3 מיליארד דולר במזומן במאזן וגישה לאשראי בסך מיליארד דולר.

מיליון עובדים בניו זילנד נהנים מסובסידיות שכר

יותר ממיליון עובדים בניו זילנד נהנים מסובסידיות לשכרם, אחד מאמצעי החירום שמיישמת הממשלה בתקווה למתן את פיטורי העובדים במדינה במהלך מגפת הקורונה.

שר האוצר של ניו זילנד, גרנט רוברטסון, אמר היום כי כ-6.6 מיליארד דולר ניו זילנדי (3.9 מיליארד דולר) חולקו לעובדים במדינה במסגרת הסובסידיות לשכר. משרד האוצר של ניו זילנד מעריך כי תוכנית הסובסידיות, שכרגע אמורה להימשך 12 שבועות, תעלה למדינה בין 12-8 מיליארד דולר ניו זילנדי.

1.07 מיליון איש, או 41% מהעובדים במדינה, מקבלים כעת סובסידיה לשכרם, אמר שר האוצר הניו זילנדי.

למרות מגפת הקורונה: סמסונג מדווחת על תוצאות טובות - רווח תפעולי של 5.2 מיליארד ד'

סמסונג דיווחה היום (שלישי) על רווח תפעולי של 6.4 טריליון וון קוריאני (5.2 מיליארד דולר) ברבעון הראשון של 2020, מעבר לתחזיות הכלכלנים. מניית ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית עולה ב-0.8% לאחר שמוקדם יותר זינקה ב-3% בבורסת סיאול.

מכירות החברה עלו ב-5% ל-55 טריליון וון קוריאני. העלייה בשימוש באינטרנט ובמשחקים אונליין בעולם, בעקבות הסגר שהטילו מדינות רבות על תושביהן, הוביל לעלייה במכירות השבבים של סמסונג - החלק הרווחי ביותר של החברה. זאת למרות הירידה בהוצאות הצרכנים בעולם על גאג'טים, כמו סמארטפונים.

עליות חדות בוול סטריט: דאו ג'ונס עלה בכמעט 8%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות חדות כשמדד דאו ג'ונס רשם את העלייה היומית השלישית הכי חדה בהיסטוריה בנקודות. העליות נרשמו על רקע דיווחים על ירידה במספר החולים החדשים בקורונה בארה"ב ותקוות שהמצב במדינה, שבה מספר חולי הקורונה הגדול בעולם, מתחיל להתייצב. ואולם משקיעים ואנליסטים חלוקים סביב השאלה אם השווקים כבר הגיעו לתחתית.

האופטימיים אומרים מחד שמניות רבות כיום זולות מאוד, ולכן יש הזדמנויות השקעה רבות. הפסימיים חוששים מפני המשך התפשטות הנגיף והפגיעה הכלכלית שנגרמת בגלל סגירת עסקים בכל רחבי ארה"ב.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-7.6%; מדד S&P 500 עלה ב-6.9%; נאסד"ק עלה ב-7.3% התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלתה ב-0.07% ל-0.664%. בשוק המט"ח, היורו עולה מול הדולר ב-0.1% ל-1.081 דולר ליורו. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי יורד ב-6.7% ל-26.45 דולר לחבית.

מניית בואינג זינקה ב-19%; מניית אמריקן אקספרס קפצה ב-14%; מניית טבע טיפסה ב-12.5%.

הליש"ט עברה לירידות אחרי אשפוזו של ג'ונסון בטיפול נמרץ

הליש"ט הבריטית, שהתחזקה במשך רוב היום מול הדולר האמריקאי, עברה לירידות אחרי שהתפרסמו הדיווחים על כך שראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, בן 55, הועבר לטיפול נמרץ בעקבות החמרת מצבו בשל מחלת הקורונה שבה נדבק. הליש"ט יורדת מול הדולר ב-0.2% ל-1.2211 דולר לליש"ט. מוקדם יותר התחזק המטבע הבריטי לשער של 1.23 דולר.

עד כה, אין השפעה נרחבת על ההחמרה במצבו על החוזים העתידיים בלונדון שממשיכים לעלות בשיעור של יותר מ-4%.

ג'ונסון ביקש משר החוץ דומיניק ראב להחליף אותו בהיעדרו, אף שהוא לא מוגדר מבחינה חוקית כמחליפו של ראש הממשלה.

ראש ממשלת בריטניה הועבר לטיפול נמרץ

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הועבר לטיפול נמרץ אחרי שמצבו החמיר בעקבות מחלת הקורונה שבה נדבק. מקורות בדאונינג 10, מעון ראש ממשלת בריטניה, אומרים שג'ונסון נמצא בהכרה, אך הועבר לטיפול נמרץ כאמצעי זהירות במקרה והוא יזדקק להנשמה.

דובר משרד ראש ממשלת בריטניה אמר כי: "מאז יום ראשון בערב, ראש הממשלה נמצא תחת השגחה רפואית בבית החולים סנט תומאס בלונדון אחרי שאושפז עם תסמיני קורונה.

"במהלך אחרי הצהריים, מצבו של ראש הממשלה החמיד ובעצת רופאיו הוא הועבר ליחידת טיפול נמרץ בבית החולים.

"ראש הממשלה ביקש משר החוץ, דומיניק ראב, לפעול בנציגו במידת הצורך.

"ראש הממשלה מקבל טיפול מעולה, הודות לעבודתם הקשה ומסירותם של צוות מערכת הבריאות הלאומית".

הזהב בשיא מ-2012

החוזים העתידיים על זהב עלו היו ב-2.9% והגיעו לרמתם הגבוהה ביות מאז דצמבר 2012. זהב למסירה ביוני עולה ב-3.1% ל-1,693.9 דולר לאונקיה – הסגירה הגבוהה ביותר במסחר במתכת היקרה מאז 17 בדצמבר 2012.

העלייה בזהב, שנחשב להשקעה בטוחה בתקופות של אי ודאות, נרשמת על רקע עליות חדות שנרשמות היום בבורסות העולם. לפי אנליסטים, העלייה במחירי הזהב מבטאת את חששות המשקיעים מהמשך האי יציבות בשווקים בתקופה הקרובה, כל עוד מספר החולים בווירוס קורונה ממשיך לעלות, והגידול בחששות מפני גל שני של הדבקות בנגיף באסיה.

עליות באירופה בעקבות סימנים להאטה בהתפשטות הקורונה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות חדות, לאור הסימנים להאטה בקצב התפשטות וירוס הקורונה. לונדון ופרנקפורט רשמו את העלייה החדה ביותר זה שבועיים. שיעור התמותה מהקורונה האט באיטליה ובספרד, וקצב הגידול במספר המקרים החדשים בארה"ב צומצם מ-12.3% ל-8.2%.

לונדון עלתה ב-3.1%. פרנקפורט קפצה ב-5.8%, ופריז התחזקה ב-4.6%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי - שירד בשבוע שעבר ב-0.6% - עולה ב-3.7%.

בשוק המט"ח, הליש"ט מתחזקת מול הדולר, ועולה ב-0.2% ל-1.2294 דולר. היורו נסחר מול הדולר ב-1.0802 דולר.

התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה למינוס 0.421%; התשואה על אג"ח ממשלת איטליה ל-10 שנים עולה ל-1.538%.

ביל אקמן אופטימי

ביל אקמן, מנהל קרן הגידור פרשינג סקוור הצליח לחמוק מהפסדים בעת הצניחה בשווקים בעולם, והוא השמיע תחזיות פסימיות מאוד בקשר לביצועים, אבל היום הוא הביע אופטימיות.

המיליארדר השקיע לפני כחודש וחצי 27 מיליון דולר בפוזיציה שנועדה להגן עליו מפני המפולת שצפה בשוקי המניות בארה"ב כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה. הגידור בוצע באמצעות רכישת חוזים להגנה מפני חדלות פירעון של אג"ח קונצרניות בדרגות השקעה וזבל. מחירי החוזים הללו מטפסים ככל שגדל הסיכון לחדלות פירעון של האג"ח.

הפוזיציה לגידור הסיכונים הניבה לקרן פרשינג רווח של 2.6 מיליארד דולר בתוך חודש בעקבות הנפילות החדות בשווקים, לפי מכתב ששיגר אקמן למשקיעים ב-25 במארס.

בחודש שעבר אמר אקמן בראיון לרשת CNBC ש"הגיהנום בדרך". היום הוא צייץ דברים אופטימיים יותר. "אני מתחיל להיות אופטימי. נראה שמספר המקרים הגיע לשיא בניו יורק. כמעט כל המדינה בהסגר. נראה שהידרוקסיכלורוקווין ואנטיביוטיקה עוזרות. יש עוד ראיון לכך שמספר הההדבקות הא-סימפטומיות עשוי להיות גבוה עד פי 50 ממה שציפינו.

טבע מזנקת בוול סטריט

מניית טבע מזנקת במסחר בוול סטריט ביותר מ-9% אחרי שבנק UBS העלה את המלצתו לגבי המניה מ"ניטרלי" ל"קנייה".

הזינוק במניית החברה נרשם גם על רקע החלטת הודו לעצור לחלוטין כל יצוא של הידרוקסיכלורוקווין – תרופה נגד מלריה שלגביה נטען שהיא יעילה גם לטיפול בקורונה. 47% מאספקת התרופה היא מהודו. ואולם אקטוויס, חטיבה של טבע, מהווה ספקית גדולה של התרופה לארה"ב. בסוף השבוע פורסם כי ממשלו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה להגדיל משמעותית את רכש התרופה, אף שהיא לא הוכחה כיעילה בטיפול לקורונה.

אסיה ננעלה בעליות; הנפט יורד ב-3%

המסחר במרבית בורסות אסיה ננעל במגמה חיובית, על רקע הירידה במספר המקרים החדשים והמיתות כתוצאה מווירוס קורונה.

טוקיו ננעלה בזינוק של 4.2%; הונג קונג עלתה ב-2.1%; סינגפור התחזקה ב-3.4%, סיאול קפצה ב-3.9% וסידני התחזקה ב-4.3%. בבורסת שנחאי לא התקיים היום מסחר עקב חג.

בשוק המט"ח, הין יורד ב-0.5% מול הדולר לרמה של 109.12 ין לדולר; מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות - עולה ב-0.1%.

מחיר הנפט יורד בעקבות דחיה של פגישה חשובה שתוכננה להיום בין אופ"ק לבעלות בריתה, שרבים ציפו כי תביא לסיום מלחמת הנפט. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי יורדים ב-3.4% למחיר של 27.4 דולר לחבית; החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה ביוני יורדים ב-3.3% למחיר של 32.97 דולר לחבית.

מדד התמ"ג של בלומברג מראה שהמיתון העולמי כבר התחיל

הכלכלה הגלובלית כבר מתכווצת ומאבדת תאוצה מהר יותר מאשר בימים הראשונים של המשבר הפיננסי ב-2008: זאת המסקנה העיקרית של מדד גלובל GDP החדש של בלומברג אקונומיקס.

קריאת המדד למארס הראתה שהכלכלה הגלובלית מתכווצת בשיעור שנתי של 0.5%, לעומת 0.1% בפברואר, ו-4.2% בתחילת השנה. ככל שהסגר והשבתות המשקים במדינות השונות יימשכו , הקריאה במארס לא תהיה הגרועה ביותר השנה, על פי המדד.

טראמפ: מלחמת מחירי הנפט עלולה להוביל להטלת מכסים מצד ארה"ב

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי הוא עשוי להטיל מכסים על נפט מיובא במידה שסעודיה ורוסיה לא יצליחו ליישב את מלחמת הנפט המתמשכת בינהן, שהובילה לצניחת מחירי האנרגיה בעולם. במקביל, מנכ"ל קרן ההשקעות הממשלתית של רוסיה (RDIF) אמר כי שתי המדינות "קרובות מאוד" להסכם.

"אם הן לא יסתדרו, אני אתקין מכסים, מכסים מאוד משמעותיים", אמר טראמפ בבית הלבן. "אנחנו בעצם נגיד 'אנחנו לא רוצים שום נפט זר'". הוא הוסיף כי זה מהלך שכזה יעזור להציל את תעשיית הנפט והגז האמריקאית, שכן יתווספו עשרות אלפי משרות.

הנשיא אמר לבסוף כי הוא לא חושב שהוא ייאלץ לננקוט בצעדים כאלו. "אני אשתמש במכסים אם אני חייב. אני לא חושב שאהיה חייב לעשות זה", הוא אמר. "כי רוסיה לא מרוויחה מהמצב, וסעודיה לא מרוויחה מהמצב. נפט וגז הם מקורות ההכנסה העיקריים שלהן. אז זה בוודאי רע מאוד עבורן".

דובאי ירדה ב-2.4% על רקע דחיית פגישת אופ"ק

המסחר בבורסות המזרח התיכון התנהל במגמות מעורבות, לאחר שאופ"ק דחתה את הפגישה המתוכננת של הארגון שאמורה היתה לשים קץ למלחמת מחירי הנפט. ריאד עלתה ב-0.3%. כוויית וקטאר עלו ב-0.3%; ואילו דובאי ירדנ ב-2.4%, ואיחוד האמירויות ירדה ב-2.3%.

הנפט הגולמי מסוג ברנט זינק בשבוע שעבר ב-37% על רקע התקוות שיצרניות הנפט הגלובליות יחליטו על קיצוץ היסטורי בתפוקה, זאת במקביל לחששות כי גם הקיצוץ לא ימנע עודף היצע. פגישת אופ"ק היתה אמורה להתרחש מחר, אך נדחתה ל-9 באפריל בעוד ריאד ומוסקבה ממשיכות להחליף האשמות לגבי מי אשמה בקריסת מחירי הנפט.

מניית ארמקו הסעודית ננעלה בירידה של ב-0.5% לאחר שנפתחה בעלייה של 2.8% והצליחה לראשונה מזה חודש לעבור את מחיר ההנפקה.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש