גרמניה מכינה תמריצים ליום שאחרי קורונה

הממשלה הגרמנית עשויה להקצות סכומים נוספים להתנעת הצמיחה במדינה, בנוסף לחבילת התמריצים בגובה 750 מיליארד יורו ■ שלא כמו במשבר של 2008, הבנקים אינם צפויים לקבל טיפול מיוחד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר של גרמניה, אולף שולץ
שר האוצר של גרמניה, אולף שולץצילום: MICHELE TANTUSSI/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

ממשלת גרמניה דנה בימים אלו בחבילת תמריצים "הולמת, ממוקדת וזמנית" להחייאת הכלכלה שתיושם כשמגפת הקורונה תדעך.

לפי שר האוצר הגרמני אולף שולץ, הממשלה עשויה להקצות סכומים נוספים להתנעת הצמיחה במדינה – בנוסף לחבילת התמריצים בגובה 750 מיליארד יורו שאושרה ביום שני – אך הבנקים לא צפויים לקבל עזרה נוספת. הוא הוסיף שקריסה כלכלית היא לא סבירה, וש"אין סיבה לשער זאת".

"שאלת התמריצים מגיעה בזמן היציאה מהמשבר", אמר שולץ לאחר שהממשלה הבטיחה לעצמה סמכויות מימון לשעת חירום מהפרלמנט. "הם חייבים להיות מתאימים, מדויקים וזמניים על מנת לעזור לכלכלה להתניע מחדש".

שולץ, אחד מהאדריכלים של חבילת החילוץ הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה, הפך לפנים של המאבק הגרמני במשבר. הסוציאל-דמוקרטים הבטיחו שיעשו כל שביכולתם כדי להגן על משרות ועל עסקים, והוסיפו ששנים של עודף בתקציב נותנים כעת למדינה מרחב תמרון למימון בצורה חופשית. "יש לנו את עוצמת האש שאנחנו צריכים, ואנחנו נשתמש בה", אמר שולץ בנאום שנשא בפרלמנט הגרמני במקום הקנצלרית אנגלה מרקל, הנמצאת בבידוד.

חולה קורונה מועבר מצרפת לגרמניהצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטרס

הממשלה, שמגובה בתמיכה פוליטית רחבה, תנפיק חוב כדי לממן צעדים להתמודדות עם מה ששולץ ומרקל כינו האתגר הגדול ביותר של גרמניה מאז מלחמת העולם השנייה. לפי שולץ, 156 מיליארד היורו שלוותה המדינה "יספיקו לחודשים הקרובים".

החבילה שאושרה ביום שני כוללת הלוואות, מענקים וחילוץ לחברות גדולות וקטנות. בנוסף, הממשלה תעביר הון לרכישה של בעלות חלקית בעסקים מתקשים, או אפילו הלאמה שלהם – אם כי שולץ אמר שמדובר בצעדים זמניים, וכי הלאמה היא לא תרחיש סביר.

הצעדים נועדו לרפד את הנפילה הצפויה בכלכלה הגרמנית, שתהיה הגדולה ביותר זה עשורים. מדד ביטחון העסקים התרסק במארס, והמכון למחקר כלכלי (Ifo) חזה כי חברות רבות יפשטו רגל במהלך מה שמסתמן כמיתון עמוק יותר מזה של המשבר ב-2008.

"אנחנו עשויים לקנות מניות, אבל זה רק לזמן המשבר", אמר שר האוצר, והוסיף שהממשלה תגן על חברות גרמניות מפני משקיעים זרים שמנסים לנצל אותן. "אנחנו נוכל להגיב לזה באמצעים משפטיים, אבל גם בעזרת כסף רב שאנחנו יכולים להשתמש בו".

שלא כמו במשבר של 2008, הבנקים לא צפויים לקבל טיפול מיוחד. "אם נאפשר להם להמשיך בעסקים שלהם ולספק נזילות לכלכלה, אני חושב שזה יספיק להם", אמר שולץ. "אם אנחנו מייצבים את החברות בכלכלה שלנו, אנחנו מייצבים גם את הבנקים".

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים