2 טריליון דולר | האיש שחושף: כך גובשה תוכנית החילוץ הגדולה בהיסטוריה

הלוביסט אוון מיגדייל, עורך דין מ-DLA Piper שסייע בתכנון חבילת החילוץ של הקונגרס, מספק הצצה אל תהליך הגיבוש של סעיפיה ■ "לחברי הקונגרס אכפת מדבר אחד - הצלת הכלכלה האמריקאית: המטרה היא להעסיק כמה שיותר אנשים"

דפנה מאור
דפנה מאור
טראמפ עם שר האוצר סטיב מנוצ'ין, רוברט לייטייזר ושר העבודה ווילבור רוס
טראמפ עם שר האוצר סטיב מנוצ'ין, רוברט לייטייזר ושר העבודה ווילבור רוסצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

משבר הקורונה קשה יותר מרוב המשברים שאוון מיגדייל היה עד להם בימי חייו. "ההאטה הכלכלית היא חסרת תקדים, וזה ברמה הלאומית. זה דומה לשפל הגדול: מדברים על אבטלה של 20%. לא ראינו רמות כאלה מאז שנות ה-30. כל אחד מכיר מישהו שפוטר - גם החברים והמשפחה שלי. רואים חנויות סגורות, חברות נפט גדולות שמקטינות תקציבים, שנמצאות בסכנה".

מיגדייל מזכיר שהחרדה מהתמשכות המגפה מבחינה אותו מאסונות קודמים. "משברים כמו הוריקן קתרינה, רצח קנדי או אסון התאומים - אלה היו אירועים חד-פעמיים שקרו במקום מסוים. אף פעם לא ראינו משבר שמשפיע על כל המדינה וכל העולם, שאין לנו מושג כמה זמן יימשך וכמה עמוק הוא יהיה: אם נהיה בסגר לחודשים, ואם העסקים ייפתחו בקרוב, כמו שהנשיא רוצה".

מיגדייל הוא עורך דין לענייני מס ב-DLA Piper, פירמת עורכי הדין הגלובלית, שפועלת בישראל מ-2009 באמצעות עוה"ד ג'רמי לוסטמן ונעמי מרילס. מיגדייל משמש לוביסט עבור תאגידים, ממשלות וארגונים אחרים בפני הקונגרס והממשל האמריקאי על כל שלוחותיו. עם הלקוחות שלו בעבר נמנית ממשלת פוארטו ריקו, שאותה ייצג בפני ארה"ב בנוגע ליישום רפורמת שירותי הבריאות בני ההשגה (אובמה־קייר). במשבר הנוכחי הוא עובד עבור לקוחות מתחומי תעשיית הייצור, השירותים, הספורט המקצועני והנדל"ן. בחבילת החילוץ הענקית שעליה הסכימו הממשל והקונגרס ביום רביעי לפנות בוקר, צפויה לעמוד להצבעה הערב, נמצאות טביעות האצבעות שלו ושל הפירמה שלו.

בשיחה מביתו השבוע, דרך אפליקציית וידאו, מודה מיגדייל בדמיון למשבר הגדול של 2008: "גם אז העבירו חבילות חילוץ, היה זינוק באבטלה, והמשבר השפיע על הבחירות. ההבדל הוא שיש התמודדות כפולה - הן מחלה והן משבר כלכלי. זה מסבך את הפתרון, וכך גם הממשל שלנו, שהוא מאוד מפוצל, והמושלים הם אלה שמקבלים החלטות ביצועיות בשטח. אני חושב שלנשיא ארה"ב אין סמכות להטיל סגר ולהשבית את כל המדינה כמו שיכול ראש הממשלה שלכם לעשות. גם ההוראות השונות בכל מקום מבלבלות. במקום מגוריי, וושינגטון הבירה, אין הוראה להישאר בבית - אבל החברה הורתה לעובדים בכל האתרים שלה לעבוד מהבית. בניו יורק יש סגר".

איוון מיגדיילצילום: Courtesy of Evan Migdail

מה בדיוק אתם עושים כלוביסטים של תאגידים מול הקונגרס?

"אני עובד בגבעת הקפיטול כלוביסט, ומייצג את הלקוחות שלי. כרגע תשומת הלב של המחוקקים נתונה לשינוי חוקי המס באופן זמני במטרה לעזור לאנשים ולעסקים שמושפעים מהמשבר. אנחנו מסבירים למחוקקים ולעובדי סגל הקונגרס איך המשבר משפיע על הלקוחות שלנו. הקונגרס צריך להבין איך הכלכלה מושפעת מהמשבר, ואילו אמצעים עובדים ואילו לא.

"אנחנו מציגים את מה שקורה לחברות ספציפיות: פיטורי עובדים, איך השבתת הכלכלה משפיעה על ההכנסות, בכמה מסתכמים ההפסדים. הועברו כבר שלוש חבילות חילוץ, ויהיו חבילות רבות אחרות ככל שהמשבר יימשך".

מהם השיקולים שלך ושל המחוקקים, מה היעדים?

"אני לא יכול לחשוף את הלקוחות שלי, אבל אני יכול להגיד לך שלכולם יש אותם שיקולים. חברות מפטרות עכשיו עובדים והכלכלה נעצרת. היעד שלנו הוא למנוע פיטורים וקריסה של חברות".

נפילות בוול סטריטצילום: AP

חוקים לזמן מוגבל והטבות מס

מיגדייל מצביע על החקיקה שעברה בשבוע שעבר בקונגרס, שקבעה חובת מתן חופשת מחלה או חופשת משפחה, כדוגמה לצעדי המנע שננקטים. "בארה"ב אין חובה לתת חופשת מחלה, אז מחוקקים חוק כזה לזמן מוגבל. מצד שני, חברות סובלות עכשיו מהפסדים כי הכל סגור, אז מעניקים למעסיקים הטבות מס, שמקזזות את העלות של חופשות המחלה".

המשק האמריקאי כולו בהאטה כלכלית, שכככל הנראה תהיה מהגרועות זה עשרות שנים. "השאלה שלנו היא איך להמשיך להעסיק כמה שיותר אנשים, איך להתמודד עם ההאטה. כל אמריקאי מתמודד עם זה: תוך שבוע יצטרכו מיליוני אמריקאים לשלם שכר דירה, אבל לא יהיה להם שכר עבודה. המטרה היא לאפשר להם לשלם שכר דירה ולקנות אוכל".

אחת הדוגמאות הבולטות לחקיקת מס ש-DLA היתה מעורבת בה היא החוק לטיפול בנפגעי אסונות טבע, שנחקק לאחר הוריקן קתרינה בדרום ארה"ב ב-2005. "הקונגרס הציע הטבת מס שמהווה סובסידיה למעסיקים, כדי שישלמו שכר ולא יפטרו עובדים. יש הטבה מרבית של 10,000 דולר לעובד, בתנאי שמשאירים אותו בעבודה עם שכר במהלך המשבר. זה רעיון טוב".

סופת הוריקן קתרינה, שבעקבותיה נחקק חוק לטיפול בנפגעי אסונות טבעצילום: Reuters

העבודה בתקופה שלאחר הוריקן קתרינה הולידה את התבנית לחוק. אף שאסון כמו קתרינה פוגע באזור מוגדר מאוד, מיגדייל מספר על התגייסות של הסנאט להעביר חוקים ולסייע. "הסנאטורים של לואיזיאנה היו אגרסיביים מאוד בדרישה שלהם לסיוע. מכיוון שאסונות טבע קורים במקומות רבים בארה"ב, הסנאטורים נוטים לשתף פעולה עם עמיתיהם, כי הם יודעים שהם עלולים להיות הבאים בתור".

החוק שהועבר בסנאט בשבוע שעבר שונה במקצת: קרן אשראי מספקת הלוואות למעסיקים דרך מינהל העסקים הקטנים של ארה"ב. "אם הם לא מפטרים עובדים, ההלוואה הופכת למענק ולא צריך לפרוע אותה", אומר מיגדייל.

דוגמה נוספת למעורבות של DLA בעיצוב חוקי המס במשבר הנוכחי היתה החזרתו של סעיף שבוטל ברפורמת המס שהעביר ממשל טראמפ בסוף 2017. "בעבר, אם לחברה היו הפסדים, היא היתה יכולה להכיר בהם אחורה או קדימה כדי לקזז הכנסות ולהקטין את חבות המס שלה. לאחר שבוטל ברפורמה, הקונגרס אישר עכשיו מחדש לקזז את ההפסדים של 2020 כנגד ההכנסות של 2019". מיגדייל מוסיף שמדובר בהקלה גדולה לחברות, שכן מועד הגשת דו"חות המס של 2019 עדיין לא הגיע.

יש כל כך הרבה אינטרסים עסקיים, במיוחד של תאגידים גדולים. איך הפוליטיקאים יכולים להימנע מהשפעתם?

"זו שאלה טובה. אנחנו נמצאים בנסיבות מיוחדות. מה שאמרו לנו חברי הקונגרס במשבר הנוכחי הוא שכל מה שאנחנו עושים מולם צריך להיות קשור למשבר, וכל הצעה לשינוי בחוק צריכה לסייע להתגבר על המשבר. הלובי עובד תמיד, זו הפרנסה שלי, אבל חברי הקונגרס הבהירו שאם יש לנו אינטרס שכבר שנים אנחנו מנסים לקדם ואינו קשור לשיפור המצב הכלכלי במשבר, אין לנו מה לדבר אתם על זה. הם רוצים שנראה להם איך אפשר להציל את הכלכלה האמריקאית.

"בשלב הזה, אני מקווה שהשיחות שלנו עם הקונגרס והמידע שאנחנו מעבירים לו עוזרים לכלכלה כולה", נאנח מיגדייל. "האינטרסים שעובדים עכשיו קשורים להישרדותה של הכלכלה".

האם התפישות הפוליטיות והחברתיות בארה"ב עוברות שינוי בגלל המשבר?

"אני מדבר רק מנקודת מבטי האישית. תראי, יש הרבה תאגידים שעושים דברים מאוד טובים עכשיו. יש חברה שמזקקת וויסקי, והציעה לייצר חומרי חיטוי; חברות שמייצרות בגדים עברו לייצור מסכות. מה שכן משתנה עכשיו הוא שהפערים בין אנשים שמאמינים בממשל פדרלי פעיל ומעורב בחיינו הכלכליים לבין אלה שלא - נעלמים. כשיש משבר כזה, כולם רוצים שהממשל יתערב. אנשים מתאחדים ומדברים בקול אחד - לא תשמעי את הליברטריאנים עכשיו. אנשים שהתנגדו למעורבות, פתאום אומרים שזה טוב. אבל מניסיוני, זה חולף עם המשבר. אנשים חוזרים לאמונות הפוליטיות שלהם".

אדם בטיימס סקוור, ניו יורקצילום: AFP

"צריך להזרים מזומן למערכת"

השינוי בהלך הרוח הלאומי מתבטא, לדעתו של מיגדייל, בשיתוף פעולה טוב יותר. "יש לנו ממשל שמפוצל בין בית נבחרים עם רוב דמוקרטי, סנאט עם רוב רפובליקאי צנום ונשיא רפובליקאי. אבל היות שמדובר במקרה חירום לאומי, יש הרבה יותר שיתוף פעולה.

"מבחינתי האישית - מה שצריך עכשיו זה להזרים מזומן למערכת כדי שאנשים יוכלו לשלם חשבונות, וחברות יוכלו לשלם משכורות. בטווח הארוך צריך לתקן את מערכת הבריאות, כדי שאנשים יחושו בטוחים לצאת החוצה, ללכת למסעדות ולבלות".

האם הציבור ידרוש עתה מערכת בריאות אוניברסלית כמו שיש ברוב המדינות המפותחות?

"אני לא מומחה לבריאות, אבל לדעתי לא. אני חושב שאחרי המשבר אנשים יחזרו לדעות הנורמליות שלהם ולחילוקי הדעות. זה כן יוביל לדרישה למוכנות טובה יותר למגפה, אבל האם זה ייצור רפורמה במערכת הבריאות? לדעתי, עוד כמה חודשים אנשים ילכו לחוף ולמסעדות ואנשים יחזרו להרגלים ולאמונות שלהם".

אז אתה אופטימי.

לארה"ב יש היסטוריה מוצלחת מאוד של התאוששות ממשברים. דבר אחד טוב שייצא מזה הוא שאנשים רבים יבינו שאפשר לעבוד מרחוק. DLA היו מוכנים היטב לעבודה מהבית. זו פעם ראשונה שאני עושה את זה, וזה ממש קל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית