חבילת התמריצים האמריקאית הוגדלה ל-2 טריליון דולר עם סיוע נרחב לעובדים ועניים

הדמוקרטים פסלו הצעה קודמת והתעקשו שמענקי מזומן יינתנו גם למעוטי הכנסה ■ עסקים קטנים יקבלו הלוואות שייהפכו למענקים אם לא יפטרו עובדים, ותאגידים שמקבלים סיוע יידרשו להגביל שכר בכירים

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בקונגרס
יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי בקונגרסצילום: AFP

מהומה בסנאט האמריקאי: בעקבות מחלתו של הסנאטור הרפובליקאי פול ראנד בקורונה, ובידודם של עוד שני סנאטורים רפובליקאים, הצליחו הדמוקרטים להפיל בהצבעה את הצעת החוק שהגישו הרפובליקאים לחבילת תמריצים של טריליון דולר. הסיבה: החבילה כללה תקציב של חצי טריליון דולר שבו רשאי משרד האוצר לעשות כרצונו, לחלק למי שיחפוץ, באופן סודי וללא גילוי. כמו כן, טענו הדמוקרטים כי הסיוע לעובדים אינו מספיק.

בעקבות זאת, הציג מנהיג הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, הצעה חדשה, שמתוקצבת הפעם ב-2 טריליון דולר. ההצעה כוללת סיוע למשלמי מסים ממעמד הביניים, מובטלים וממשל מקומי. המגעים לאישור חבילת התמריצים בקונגרס נמשכים. יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, אמרה שהדמוקרטים יגישו הצעה משלהם.

חברי הסנאט הצביעו 47:47 על ההצעה, ומאחר שנדרש רוב של 60 קולות כדי להעביר אותה, היא נפסלה מלעמוד להצבעה בפועל. ההצבעה הדמוקרטית התקבלה בזעזוע וספגה ביקורת, לאחר ימים של דיונים מרתוניים בשעת חירום זו שבה מגפת וירוס קורונה מתפשטת במהירות בארה"ב וגובה קורבנות רבים. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמה הירידה המרבית האפשרית בעקבות ההצבעה.

הצעתם החדשה של הרפובליקאים תעלה לדיון בסנאט היום ב-19:00 לפי שעון ישראל. היא כוללת את הסעיפים הבאים:

הקונגרס האמריקאיצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

תשלום 1,200 דולר לכל אדם עד תקרת הכנסה:

תשלום של 1,200 דולר לאדם, או 2,400 לזוגות נשואים, פלוס 500 דולר לילד. התשלום יהיה לאנשים שמשתכרים עד 75 אלף דולר לשנה או זוגות שמשתכרים 150 אלף דולר לשנה. בהצעה המקורית, מעוטי הכנסה היו מקבלים עד 600 דולר בלבד לאדם, ובחלק מהמקרים כלום. ההצעה החדשה כוללת תשלום מלא של 1,200 דולר לאדם גם למעוטי הכנסה.

תשלומי דמי אבטלה יוגדלו לפי טיוטת החוק, והזכאות להם תוארך.

מענקים לעסקים קטנים כדי לא לפטר עובדים:

500 מיליארד דולר למשך חמש שנים - זה הסכום שיועמד בהלוואות לעסקים ולממשל מקומי וממשל המדינות. מתוכם, 50 מיליארד דולר בהלוואות לחברות תעופה שמטיסות נוסעים ו-8 מיליארד דולר לחברות תובלה אווירית. 17 מיליארד דולר בהלוואות לעסקים שפעילותם חיונית לבטחון הלאומי, לפי לשון ההצעה.

מנהיג הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, בדיון בסנאטצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

סעיף אחד מקצה הלוואות של 350 מיליארד דולר לעסקים קטנים, שייהפכו למענקים אם חברות אלו לא יפטרו עובדים.

הגבלת שכר בכירים ואפשרות להלאים:

ההצעות כללו תנאים: תאגידים שמקבלים סיוע, לא יורשו לבצע רכישה עצמית של מניות - מהלך שתאגידים ביצעו בהיקפים גדולים בשנים האחרונות ונועד לתמוך במחיר המניות ולהעשיר את בעלי המניות. הם גם יידרשו לשמר את מספר העובדים שהיה להם ב-13 במארס 2020. כמו כן, יידרשו התאגידים להקפיא למשך שנתיים שכר לעובדים שמשתכרים יותר מ-425 אלף דולר לשנה. ייאסר עליהם להציע מצנחי זהב - חבילות פרישה נדיבות לבכירים פורשים - ששווים יותר מפי שניים מהשכר השנתי.

המשבר חוזר. וול סטריטצילום: Richard Drew/אי־פי

סעיף נוסף ומהותי הוא שהממשל האמריקאי יוכל לקחת נתח מניות בחברות שבהן הוא תומך - הלאמה חלקית - אך ללא זכויות הצבעה.

תפקיד הבנק הפדרלי יועצם

הצעת החוק מייפה את כוחו של הבנק הפדרלי להעניק 500-425 מיליארד דולר בהלוואות והשקעות כדי לספק נזילות למערכת הפיננסית, במטרה להעביר הלוואות לעסקים, מדינות ורשויות מקומיות. הבנק הפדרלי כבר העמיד קווי אשראי כאלה בהיקף גדול, והכריז על תוכנית לרכישת אג"ח (הרחבה כמותית) מבנקים ומוסדות פיננסיים כדי לספק נזילות, בהיקף של 700 מיליארד דולר. החקיקה מחדשת בכך שהיא מתירה לבנק הפדרלי לרכוש אג"ח מרשויות מקומיות ומדינות או להלוות להן כסף כדי לעזור להן.

סיוע לתעשיית הנפט - אבל לא לאנרגיות מתחדשות:

3 מיליארד דולר יוקצו לרכישת נפט למאגר האסטרטגי של ארה"ב, בסך עד 77 מיליון חביות - לתמוך בתעשייה המקומית ולנצל את מחיר הנפט הנמוך. מחיר הנפט הגולמי קרס בשבועות האחרונים בעקבות המשבר ומלחמת מחירים בין סעודיה לרוסיה. הנפילה פוגעת קשות בחברות נפט הפצלים האמריקאיות, שכן עלות התפעול שלהן גבוהה יחסית.

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואלצילום: Leah Millis / רויטרס

בתי זיקוק לדלק יהיו זכאים להלוואות וערבויות בשל היותם קריטיים לביטחון הלאומי. ניסיונות של הדמוקרטים להוסיף מיליארדים בהטבות מס לתעשיות אנרגיה חלופית לא נכנסו לחוק.

הקפאת תשלומי חוב לסטודנטים:

הקפאת תשלומי חוב להלוואות פדרליות והלוואות בערבויות פדרליות לשכר לימוד לסטודנטים ללא ריבית למשך ששה חודשים. בגירסה שנפסלה בסנאט, ההקפאה היתה לשלושה חודשים עם אופציית הארכה. הקמת קרן יציבות של 20 מיליארד דולר לסיוע למערכת החינוך הציבורית, מגנים עד תיכון, אוניברסיטאות וקולג'ים ציבוריים.

הטבות מס למסעדות וקמעונאים:

סעיף שהרפובליקאים התעקשו עליו: מסעדות וקמעונאים יוכלו באופן זמני לקזז יותר הפסדים בחישוב המס, יוכלו לנכות תשלומי ריבית על חוב במהלך המשבר, ולנכות עלות שיפוצים במשך שנה. כמו כן עסקים יוכלו לדחות הפרשות מעסיקים למסי עובדים במהלך 2020, ולשלם חצי מהם בסוף 2021 וחצי בסוף 2022.

חברות הרכבות יקבלו סיוע בתמורה להכרה בהתאגדות עובדים:

חברות רכבות ותחבורת נוסעים יקבלו סיוע פדרלי במענקים של 20 מיליארד דולר, כולל 4 מיליארד דולר לפריפריה, אך יידרשו להכיר באיגודים המקצועיים של עובדיהם, לשמר זכויות עובדים ולספק סיוע למובטלים. המדינות יקבלו פטור חלקי מתשלום עלויות שירותי רכבת שהן משלמות.

חבילת התמריצים כוללת סעיפים נוספים כמו סיוע של עד 50 מיליארד דולר לחקלאים וסיוע של 10 מיליארד דולר לשדות תעופה, בהתבסס על תעבורת נוסעים, וכולל שדות תעופה למטוסים פרטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"