ילן וברננקי קוראים לפד להגביר המאבק בקורונה: להתחיל לקנות אג"ח קונצרניות

היו"רים לשעבר של הבנק הפדרלי מזהירים במאמר משותף בפייננשל טיימס כי ללא צעדים נוספים של הבנק המרכזי עלול לחלוף זמן רב מאוד לפני שהכלכלה הגדולה בעולם תצליח להתאושש ממגפת הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'נט ילן, בן ברננקי
ג'נט ילן ובן ברננקי בתקופה שבה כיהן האחרון כיו"ר הפדצילום: Bloomberg

היו"רים לשעבר של הבנק הפדרלי, ג'נט ילן ובן ברננקי, הציעו כי הבנק המרכזי של ארה"ב יבקש מהקונגרס האמריקאי סמכות להתחיל לרכוש אג"ח של חברות בדרגת השקעה, בניסיון לצמצם את נזקי התפשטות נגיף הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

במאמר דעה משותף שפירסמו היום (ד') בעיתון פייננשל טיימס, הסבירו השניים כי רכישות מסוג זה על ידי הפד "יסייעו להתניע מחדש את החלק הזה של שוק האג"ח התאגידי, שנתון ללחץ משמעותי".

עוד ציינו כי למרבית הבנקים המרכזיים בעולם כבר ישנה סמכות לרכוש אג"ח קונצרניות בדרגת השקעה, וכי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) והבנק המרכזי של בריטניה מנצלים סמכות זו באופן שוטף.

"כדי למנוע נזקים קבועים כתוצאה מההאטה שגרר הווירוס, חשוב לוודא כי יש אשראי זמין ללווים שבדרך כלל מצבם איתן שסובלים כעת מתקופה זמנית של הכנסות נמוכות", כתבו השניים במאמר בטיימס.

מוקדם יותר החודש, נשיא הבנק הפדרלי של בוסטון, אריק רוזנגרן, הביע תמיכה בהרחבת מגוון ניירות הערך והנכסים שהבנק הפדרלי רשאי לרכוש. עם זאת, יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר בתחילת השבוע כי אינו מתכוון לבקש סמכויות חדשות כלשהן עבור הבנק המרכזי.

"זמן רב מאוד עד שהכלכלה תתאושש"

ברננקי, ששימש כיו"ר הפד בזמן המשבר הפיננסי של 2008, וילן, שכיהנה בתפקיד לפני היו"ר הנוכחי ג'רום פאואל, העריכו כי הבנק המרכזי יצטרך לנקוט בצעדים נוספים כדי למנוע נזק ארוך טווח לכלכלה.

"באופן אידיאלי, כאשר השפעות הנגיף יחלפו, אנשים ישובו לעבודה, לבית הספר, לחנויות, והכלכלה תחזור למצב נורמלי", כתבו השניים. "בתרחיש זה, המיתון עלול להיות עמוק, אבל לפחות הוא יהיה קצר. אולם זה אינו התרחיש האפשרי היחיד: במקרה של פגיעה בקשרים כלכליים חיוניים למשך חודשים בשל פעילות נמוכה, יתכן שיחלוף זמן רב מאוד לפני שהכלכלה תתאושש".

"הכלים של הבנק המרכזי אינם יכולים למנוע את המחיר הישיר של הנגיף, כולל הסבל והאובדן שהוא יגרום. עם זאת, הפד יכול לסייע בצמצום ההשפעות הכלכליות של ההתפרצות, במיוחד על ידי כך שיוודא כי כאשר השפעותיו הישירות של הנגיף יהיו תחת שליטה, הכלכלה תוכל להתאושש במהירות", הוסיפו ברננקי וילן.

בשבוע החולף נקט הבנק הפדרלי בשורה של צעדים דרמטיים כדי לשמור על הנזילות בשוק לנוכח מגפת הקורונה. הבנק המרכזי הפחית את הריבית לרמה אפסית, הגדיל את הזרמת הכסף לשוק האשראי קצר הטווח (ריפו) וחידש את הרכישות של אג"ח ממשלתיות אמריקאיות ארוכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב