הנפט קורס לרמות של 2002 - איך זה קרה ומה זה יעשה לעולם?

קצב הצניחה במחיר הנפט הגולמי הואץ היום והוא הגיע לנפילה של 24% ונגע ב-24.50 דולר לחבית ■ האנליסטים חוזים שימשיך לרדת, אבל לא עומדים בקצב הנפילות ■ הנפגעים העיקריים – שותפותיה של סעודיה באופ"ק, יצרניות נפט הפצלים האמריקאיות ■ הצרכנים לא נהנים מדלק וטיסות זולות יותר – כי הם לא נוהגים וטסים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפט
נפטצילום: Brendan McDermid/רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

מחיר הנפט הגולמי שוב נקלע לנפילה חופשית ונגע ברמה הנמוכה ביותר מאז 2002. לאחר שנסוג מ-26 דולר לחבית במהלך הבוקר, הואצה נפילתו .קריסת מחיר הנפט החלה בפתיחת השנה בגלל משבר מגפת הקורונה, והואצה בשל פירוק ברית אופ"ק פלוס ומלחמת המחירים שבה פתחה סעודיה מול רוסיה. ההשלכות שלה מהדהדות עתה ברחבי העולם ומגזרים שונים. עתה הוא נופל ב-24% ל-20.54 דולר לחבית.

האם הוא יכול להעמיק לרדת מרמתו הנוכחית, האם יש צדדים חיוביים לנפילה, והאם הוא יתאושש כשמגפת הקורונה תחלוף?

האנליסטים: הנפט עוד ימשיך לצנוח

מחיר הנפט הגולמי נפל ב-65% מתחילת השנה, בעקבות השבתת הפעילות הכלכלית בסין עם פרוץ מגפת הקורונה, ובהמשך לה ביתר העולם. עתה מורידים האנליסטים את תחזית המחירים שלהם בעקבות הקריסה בביקוש העולמי ובפעילות היצרנית.

בנק ההשקעות גולדמן סאקס שינה את מחיר היעד לנפט טקסס מתוק לרבעון השני ל-20 דולר לחבית השבוע, אבל טרם יבשה הדיו והנפט כבר כמעט שם. הברנט נסחר עתה בירידה של 13% ל-25 דולר לחבית, וירד ב-64% מתחילת השנה. זוהי הפעם השנייה מזה שבועיים שהאנליסטים של גולדמן סאקס מורידים את תחזית המחיר לנפט.

"הנסיגה בביקוש בכל מקום היא חסרת תקדים", כתב ג'פרי קארי, ראש תחום מחקר סחורות בגולדמן סאקס. השימוש בנפט הגולמי נפל בשמונה מיליון חביות ליום, מאז פרוץ המשבר. התחזית הנוכחית מייצגת ירידה נוספת של כ-24% במחיר הנפט מסוג טקסס מתוק. התוצאות של המשבר יהיו חמורות מכל מה שחשבו משקיפים לפני חודש, אמרו האנליסטים של הבנק. יתר על כן, בניגוד לשוק המניות, שהאנליסטים של גולדמן חושבים שיתאושש במהירות עם חלוף המגפה, שוק הנפט עלול להישאר ברמות מחירים נמוכות למשך זמן רב יותר. אנליסטים אחרים מסכימים איתם.

גז נשרף בבאר נפט בארה"בצילום: Andrew Cullen/רויטרס

סעודיה ורוסיה תורמות לנפילה

החל ב-1 באפריל יתחילו סעודיה ורוסיה להגדיל את תפוקת הנפט, כשתוקף הסכמי אופ"ק פלוס – קבוצת המדינות שכוללת את חברות קרטל הנפט אופ"ק ורוסיה – יפוג.

בניגוד למניות ואג"ח, שוק הנפט לא יכול לשאוב עידוד ממהלכים של הבנק הפדרלי להזרים נזילות לשווקים.

חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, ארמקו, הודיעה ביום שני כי תיישם את הגדלת תפוקת הנפט כמתוכנן, וכי היא "חשה מאוד בנוח" עם נפט ברמות מחירים של 30 דולר לחבית. עם זאת, היא פירסמה ביום ראשון דו"ח שהראה כי רווחיה ב-2019 נפלו ב-20% ל-88.2 מיליארד דולר. מנייתה נסחרת בריאד בשער נמוך ממחיר ההנפקה של 32 ריאל. החברה מתכננת להקטין את השקעותיה מ-32.8 מיליארד דולר ב-2019 ל-30-25 מיליארד דולר השנה.

רוסיה טענה גם היא כי תוכל לעמוד במחירים נמוכים – אפילו במשך עשור, למרות תלותה הכמעט מוחלטת בהכנסות מנפט למימון התקציב. במחיר של פחות מ-47 דולר לחבית, התקציב הרוסי נכנס לגירעון. ביום שני סירבה סין, באמצעות חברת הזיקוק סינוכם אויל, לקנות נפט מחברת הנפט הממשלתית של רוסיה, רוזנפט, מאחר שזו נתונה תחת סנקציות אמריקאיות.

הפקת נפט ברוסיהצילום: בלומברג

האם מישהו מרוויח מנפילת מחיר הנפט?

מחיר הדלק למכוניות בארה"ב רשם ביום שני את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 2005. החוזים נפלו ב-19%, ואיבדו 58% מתחילת השנה, ל-72 סנט לגאלון במסחר בחוזים בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ואולם לנהגים וצרכני האנרגיה אין סיבה לשמוח. הקריסה במחיר נובעת מקריסת הביקוש – אין מי שנוהג, אין ספינות שמובילות סחורות עם הוצאות דלק נמוכות יותר, ורבות מהטיסות בעולם מושבתות – כך שהעלויות הנמוכות יותר לא יעזרו לחברות התעופה שעוברות משבר קשה במיוחד. לפיכך, הרווח מנסיגת מחיר הנפט ותזקיקיו בלתי ניתן למימוש כעת.

הנפגעות: הכלכלות המתעוררות וחברות אופ"ק

סוכנות האנרגיה הבינלאומית ואופ"ק הזהירו בהודעה משותפת נדירה שקריסת מחירי הנפט תפגע קשות בהכנסותיהן של כלכלות מתפתחות וחברות אופ"ק אחרות, אם הרמות הנמוכות יימשכו לאורך זמן. "ההשלכות הכלכליות והחברתיות עלולות להיות מרחיקות לכת", אמרו מוחמד ברקינדו, מזכ"ל אופ"ק, ופטיה בירול, יו"ר סוכנות האנרגיה, ביום שני.

"החששות העיקריים שלי לא נוגעים לנפט פצלים (אמריקאי)", אמר בירול ל-CNBC השבוע. "כלכלות רבות תלויות בנפט ולא גיוונו את מקורות הכנסותיהן". בין המדינות החשופות ביותר נמצאות עיראק, אלג'יריה וניגריה. הראשונה כבר נמצאת במסע שכנועים מול מדינות אחרות, בניסיון לבלום את הגדלת התפוקה.

שדה נפט של ארמקו בסעודיהצילום: AFP

ענף הנפט האמריקאי סופג פגיעה קשה

"תעשיית נפט הפצלים האמריקאית טובעת עכשיו בדם ודמעות, ולא ביזע", כתב מייקל לינץ', אנליסט אנרגיה, ב"פורבס". הפעלת קידוחי נפט פצלים היא יקרה יחסית, וכשמחיר הנפט יורד - חברות משביתות קידוחים, ומבטלות פרויקטי חיפוש וקידוח חדשים - שמתבצעים בתדירות גבוהה בתחום קידוח זה.

לפי הערכות נוכחיות, היקף הקידוח של בארות חדשות ייפול ב-75% ואפילו יותר, אם המחירים יישארו ברמות של 35-30 דולר לחבית (כרגע הם מתחת להן).

הסתמכות תעשיית נפט הפצלים על הלוואות בנקאיות ואג"ח בסיכון גבוה עשוי גם להוביל לגל של פשיטות רגל, מעריכים אנליסטים של אוניקספוינט גלובל מנג'מנט, שחושבים שכך יעבור הענף ניעור מהחברות הפחות חזקות שלו. "יש פצצה גרעינית מתקתקת – זה כמו הסאבפריים של נפט פצלים", אמר שעיה חוסיינזאדה, אנליסט בחברה.

מה קורה עם האנרגיה החלופית?

קריסת מחירי הנפט הופכת את הכדאיות של שימוש בחלופות לנמוכה יותר – מאתנול במקום בנזין, ועד אנרגיה סולרית ורוח. ככל שמחיר הנפט נשאר נמוך, הרווחיות של אנרגיות חלופיות יורדת, וגם ההשקעות בהן על ידי חברות אנרגיה גדולות. זוהי לפחות העמדה המסורתית. תקציבים להשקעה באנרגיה ירוקה תלויים גם במדיניות ממשלתית, מה שעשוי להחמיר את המצב.

אולם בטווח הארוך, עם התאוששות בכלכלה העולמית, וכשמלחמת המחירים של סעודיה-רוסיה תחלוף, יכולים שילוב של התאוששות במחיר הנפט ורגולציה לחזור ולדחוף להשקעות באנרגיה חלופית.

קידוח נפט בדקוטה, ארה"בצילום: Reuters

האם חברות הנפט יחולצו?

ביום שלישי שלחו עשרים חברים דמוקרטיים בבית הנבחרים בקונגרס האמריקאי מכתב לנשיא דונלד טראמפ, ובו הזהירו אותו ממתן סיוע פדרלי לחברות נפט, לאחר שהבית הלבן הכריז בשבוע שעבר כי הממשל יקנה נפט כדי לעזור לתעשייה. "העברת כספי ציבור לחיצוץ התעשייה הזו לא תעזור לעצור את הווירוס הקטלני או תעזור למי שנמצא במצוקה", כתבו המחוקקים. "חילוץ יבשר לציבור האמריקאי שמשקיעים בדלק מאובנים יכולים להסתמך על משלמי המסים האמריקאים לכסות את החשבונות שלהם, כי ההשקעות המסוכנות שלהן לא עלו יפו".

רכישת 77 מיליארד חביות נפט למאגרים האסטרטגיים של ארה"ב בשבוע שעבר עולה לממשל יותר מ-2.5 מיליארד דולר. חברות הנפט הגדולות אמרו כבר שאינן מעוניינות בסיוע מהממשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר